ASTROS 2020: Brazilský raketomet na podvozku české TATRY

raketový systém ASTROS
Foto: ASTROS Mk6. / Brazilská armáda

Brazilská armáda začala zavádět do výzbroje raketový systém země-země ASTROS Mk6, nejnovější řadu brazilského raketometu ASTROS II. Jde o klíčovou část brazilského projektu ASTROS 2020.

Původní r aketový s y stém ASTROS II  (Artillery SaTuration ROcket System) zavedla Brazílie do výzbroje již v roce 1983. ASTROS II mohl odpalovat raket y ráže 127 mm nebo 300 mm na vzdálenost až 150 kilometrů.

V rámci projektu ASTROS 20 20 v hodnotě 1,2 miliard y dolar ů  Brazílie v y víjí nov ou generac i raketových s y stémů ASTROS. Cílem je umožnit brazilské armádě provádět  dalekonosné přesn é údery na pozemní cíle, zejména kolem brazilské hranice.

Brazilská hranice je po Rusku a Číně nejdelší na světě. Celkově 16 685 kilometrů dlouhý hraniční pás vede z velké části skrze nepřístupný Amazonský prales. Obrana takto masivní hranice je krajně obtížná, čehož umně v y užívají různé pašerácké nebo drogové band y.

Nové raketomety ASTROS Mk6 s novými střelami AVMT-300 mají dvojnásobný dostřel oproti svým předchůdcům (ASTROS Mk3). Brazilské jednotky tak mohou snadněji a na delší vzdálenost přivolat dělostřeleckou podporu, třeba proti tajným letištím nebo skladům drogových kartelů ukrytých v Amazonském pralese.

První baterie v y užívající raketový s y stém ASTROS Mk6 dosáhn e počáteční bojeschopnosti v únoru 2014. V každé baterii bude sloužit šest raketometných vozidel, radarové vozidlo pro kontrolu trajektorie letu střel, jedno zásobovací vozidlo a servisní vozidlo, velitelské vozidlo (pro velení až šesti bateriím) a mobilní meteorologická stanice. Počítá se, že brazilská armáda dostane 30 plně v y bavených baterií ASTROS Mk6.

Hlavní údernou sílu raketometů ASTROS Mk6 představují taktické střel y AVTM-300 (AVibrás Tatical Missile). Střela měří na délku 4,5 metr y a dokáže postřelovat cíle až 300 km vzdálené. Na cíl pak útočí 200kg bojovou hlavicí nebo až 26 kus y protipěchotní a protitankové submunice.

Podle brazilských zdrojů AVTM-300 představuje levnou alternativu k americkým BGM-109 Tomahawk. Stejně jako americký protějšek je AVTM-300 poháněná proudovým motorem a dosahuje podzvukové r y chlosti.

Našince jistě potěší, že vešker á vozidla jsou postavené na nákladních autech TATRA T-815 4×4 a 6×6 . Tatr y mají pancéřovanou kabinu, poklop s lafetovaným 12,7mm kulomet em , kouřové granátomet y a nejmodernější elektronické v y bavení.

Zdroj: IHS Janes, Wikipedia

Nahlásit chybu v článku


Související články

Raketomet HIMARS mění rozložení sil na bojišti

Při jedné ze svých akcí v Afghánistánu narazila jednotka americké Námořní pěchoty na obrovský ...

První protiraketový komplet THAAD dodán americké armádě

V současné době má ve výzbroji americká armáda dvě baterie supermoderního protiraketového systému ...

Rusko testuje nový termobarický raketový systém

Rusové v těchto dnech začali s testem své nejnovější ničivé zbraně. Pro své mobilní pozemní raketové ...

Elektromagnetický protiletadlový a protiraketový systém

S rostoucími znalostmi z vývoje a testování elektromagnetických zbraní se objevují další a další ...