Atentátníkem z Burgasu byl zřejmě Evropan

Golos Rosii
Foto: Celkový vzhled a rekonstruovaný obličej pravděpodobného atentátníka / Golos Rosii

Mladík, spojovaný s teroristickým útokem na autobus s izraelskými turisty 18. července u letištního terminálu v Burgasu byl zřejmě Evropan. Policejním odborníkům se totiž na základě zbytků lebky člověka, kterého ze spáchání atentátu podezřívají, podařilo s pomocí speciálního počítačového programu zrekonstruovat jeho obličej.

Na základě výpovědí svědků přitom vycházejí z přesvědčení, že atentátníkem byl dlouhovlasý mladík, jehož celkovou podobu znají ze záběrů bezpečnostních kamer, které ho zachytili v budově burgasského terminálu. Na nich mu však právě kvůli dlouhým vlasům a tmavým brýlím na očích nebylo vidět do tváře.

Z vyjádření bulharského ministerstva vnitra vyplývá, že „určit národnost atentátníka na základě této rekonstrukce není možné, je ale zřejmé, že jeho tvář má zcela evropské rysy“.

V médiích se mezitím objevilo svědectví izraelské turistky, která teroristický útok přežila. To hovoří pro verzi, že podezřelý mladík mohl být pouze nastrčenou figurkou (jak informovaly Armádní noviny 26. července 2012) a bomba, kterou měl možná nevědomky u sebe, byla odpálena na dálku.

Podle výpovědi izraelské turistky se dotyčný dostal několik minut před výbuchem do sporu s několika izraelskými pasažéry autobusu kvůli tomu, kam si kdo uloží svůj kufr. Dotyčný totiž podle svědkyně ze zavazadlového prostoru vytáhl několik kufrů, které tam již byly, a snažil se na jejich místo umístit své zavazadlo. Proto došlo mezi ním a několika pasažéry autobusu k hádce, během níž se náhle ozval výbuch.

Burgas atentát Foto: Ohořelá kostra autobusu po atentátu / RIA

Její svědectví koresponduje s prohlášením izraelského ministra zahraničí pro agenturu AP, že: „z dosavadních výsledků vyšetřování vyplývá, že nešlo o teroristický útok odpálením bomby na těle sebevražedného atentátníka, ale výbušnina byla v době výbuchu již umístěna někde v autobuse“.

Bulharští vyšetřovatelé v současné době pracují se dvěma verzemi. Podle první z nich byla nálož umístěna v autobuse již před jeho příjezdem k letištnímu terminálu. Podle druhé ji, ať již vědomě, či nevědomě, přinesl do autobusu uvedený mladík, který je zatím oficiálně označován za atentátníka.

Otázkou zůstává, zda k obdobnému teroristickému útoku nemělo dojít již o několik dní dříve na letišti v bulharském hlavním městě Sofii. Bulharské policii se totiž ozvali svědci, kteří tvrdí, že stejný muž se týden před atentátem pohyboval v prostorách terminálu sofijského letiště v době, kdy zde přistávalo letadlo z Tel Avivu.

Vyšlo také najevo, že ještě počátkem ledna letošního roku bulharské bezpečnostní služby zmařily atentát na izraelské lyžaře, když včas objevili bombu, umístěnou v autobuse, který je vezl z Turecka do jednoho z bulharských horských letovisek. V bulharských rekreačních střediscích, která navštěvují izraelští turisté, byla poté dokonce krátkodobě rozmístěna i armáda.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Sýrie sestřelila turecký stíhací letoun

V pátek 22. června se objevila informace o údajném sestřelu tureckého stíhacího letounu F-4 Phantom ...

Londýn budou během OH střežit stíhačky i rakety země-vzduch

26. července započnou v Londýně Letní olympijské hry 2012. Sportovci a fanoušci sportu však nejsou ...

Terorista z Burgasu byl možná sám obětí

Sebevražedný atentátník, po jehož vstupu na palubu jednoho z autobusů u letištního terminálu ...

Tvrdé boje v Sýrii - nasazeny i československé bitevníky L-39

Boje v Sýrii stále sílí. Poslední události dokonce donutily odstoupit vyslance OSN a Ligy arabských ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!