Atomové hodiny pro každého vojáka

CSAC
Foto: Atomové "čipové" hodiny CSAC (Chip Scale Atomic Clock) / CERTEC

Atomové hodiny jsou naprosto nezbytné pro fungování navigačních systémů a vůbec pro precizní určení polohy. Běžné atomové hodiny jsou však příliš velké, technicky složité a potřebují ke svému fungování velké množství elektrické energie. Nyní však, po letech výzkumů, přichází zlom. Americká armáda spustila poslední fázi programu, na jehož konci budou k dispozici miniaturní a levné atomové hodiny "do kapsy".

Atomové hodiny najdeme v každém satelitu navigačního systému (GPS, GLONASS, Galileo) ale například i ve strategických bombardérech. V navigačních satelitech slouží k přesnému "označkování" radiových signálů, ze kterých lze vypočítat na zemi přesnou polohu. V bombardérech, kromě toho, že zpřesňují a zjednodušují měření pomocí navigačních družic, můžou atomové hodiny sloužit k přesnému určení polohy, ve spojení se známou rychlostí letounu - tedy bez nutností přijímat signál z družicového navigačního systému.

Vhodných vojenských aplikací pro použití atomových hodin je však celá řada. K většímu rozšíření však brání nejen velké rozměry, ale i cena, která se běžně pohybuje kolem 10 000 dolarů. Americké vojenské výzkumné centrum CERDEC (U. S. Army Research, Development and Engineering Command's communications-electronics center) proto začalo před léty s vývojem miniaturních a levných atomových hodin, vhodných pro vojáky, zbraňové systémy ale i nejrůznější zbraně (přesné pumy, řízené střely).

Nyní centrum CERDEC finišuje s vývojem miniaturních atomových hodin CSAC (Chip Scale Atomic Clock), které, jak napovídá anglický název, mají velikost počítačového čipu. Kromě samotného čipu je však třeba další elektroniky, takže výsledné zařízení má objem cca 15 cm3 - tedy zhruba 2,5×2,5×2,5 cm. CSAC hodiny lze umístit nejen do vesty každého vojáka, ale i do bezpilotních letadel, řízených střel nebo dokonce i do dělostřeleckých granátů Excalibur, které se navádějí na cíl pomocí GPS.

"CSAC je kriticky důležitý nástroj pro systémy, které vyžadují precizní časovou synchronizaci, jako jsou komunikace, navigace, radary nebo zbraňové systémy", říká výkonný ředitel Paul M. Olson z CERDEC. "Jestliže je GPS nefunkční nebo rušený, CSAC může precizně měřit čas, a umožnit tak rychlejší obnovení GPS navigace (po opětovném obdržení GPS signálu - pozn. redakce) nebo chránit GPS navigaci před nepřátelskými útoky, kdy protivník vysílá falešné informace k rušení GPS navigace. Naději je, že vojáci nebudou ani vědět, že GPS je rušeno", dodal.

Jde o extrémně důležitou vlastnost, neboť GPS signál jde rušit poměrně snadno. Příkladem může být rušení GPS signálu v Jižní Koreji, pravděpodobně ze strany svého severního souseda - Severní Koreje. Rušení GPS může také účinně zamezit zacílení přesných zbraní, jako jsou okřídlené střely Tomahawk nebo přesně naváděné pumy. Údajně se tomu dělo již při operaci Pouštní bouře v roce 1991, kdy iráčtí specialisté měli vcelku úspěšně rušit GPS signál Spojenců.

To vše má změnit během pár let malé a především levné atomové hodiny, či spíše hodinky, CSAC. V současné době byli vybráni tři dodavatelé, kteří mají vyrobit první testovací sérií 500 kusů CSAC. Po úspěšných testech má pak každý výrobce vyrábět až 20 000 kusů miniaturních atomových hodin ročně, při ceně 300 dolarů za kus.

Zdroj: Military.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

Český voják 21. století podle Armádních novin

V dnešním článku budeme pokračovat v populárním tématu, a to jak bude vypadat vojenská výstroj a ...

Rozšířená realita na bitevním poli

Před nedávnem představila firma Google svou nejnovější technologickou hračku Google Glass. Půjde o ...

Významný pokrok ve vývoji bojových laserů

Další krok ve vývoji plnohodnotných bojových laserů udělal v posledních týdnech a měsících americký ...

Sonické zbraně a kontrola davu

Dav je zvláštní sociální útvar. Pokud jste součástí davu, přestanete myslet jako nezávislý jedinec a ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Loty
    20:37 07.10.2012

    Zase sou ti cucáci o krok napřed před zbytkem světa :D Zajimavý článek. Mám jedinou chybičku: " takže výsledné zařízení má objem cca 15 cm2 " Je to pouze překlep, moc pěkně ...Zobrazit celý příspěvek

    Zase sou ti cucáci o krok napřed před zbytkem světa :D Zajimavý článek. Mám jedinou chybičku:
    " takže výsledné zařízení má objem cca 15 cm2 "
    Je to pouze překlep, moc pěkně zpracované!!Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...