AUKUS: Strategický rozměr australského nákupu jaderných ponorek

AUKUS: Strategický rozměr australského nákupu jaderných ponorek
Stavba britské jaderné ponorky Audacious třídy Astute (2013) / Foto: Andrew Linnett/MOD, OGL v1.0 (Zvětšit)

Australské rozhodnutí odmítnout francouzské ponorky a otočit se k „nové“ alianci se Spojenými státy a Velkou Británií vyvolalo, kromě francouzské nevole, otázky ohledně transatlantického spojenectví a evropské strategické autonomie. Pakt AUKUS má však i další, nejen diplomatické, rozměry.

Zprávy o australském rozhodnutí přišly jako blesk z čistého nebe. Francouzské ostré reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Mnoho komentátorů mluvilo o „dýce bodnuté do francouzských zad“. Opravdu je však toto rozhodnutí překvapivé?

Již v lednu tohoto roku se objevily informace o australské nespokojenosti s vývojem zakázky na nové ponorky s konvenčním pohonem. Zakázku provází zdražování a nedodržování termínů z francouzské strany. V roce 2016 australská vláda počítala s cenou okolo 40 miliard dolarů za 12 kusů ponorek. Na začátku letošního roku se cena vyšplhala až na 69 miliard dolarů. Francouzská strana navíc údajně nedodržela termín přenosu know-how do Austrálie. Celá situace eskalovala až na nejvyšší úroveň, kde o věci hovořil australský premiér Scott Morrison s francouzským prezidentem Emanuelem Macronem.

Francie nese australské rozhodnutí nelibě. Její přístup, včetně povolání velvyslanců z USA a Austrálie, je pochopitelný. Francouzský obranný průmysl přišel o významnou zakázku a Francie o možnost, jak dále prosazovat svůj vliv v oblasti jihovýchodní Asie a Oceánie. Obě země, na jejichž postup si Francie stěžuje, jsou navíc členy Severoatlantické aliance, a proto je jejich postup z francouzského pohledu „zrádný“.

Britský přístup vychází ze současné i historické pozice vůči Francii a Spojeným státům. Důležitým dokumentem pro zahraniční a bezpečnostní politiku Velké Británie je také nedávno vydané The Integrated Review, které shrnuje britské priority po brexitu. Dokument explicitně zmiňuje Austrálii jako stálého významného partnera v oblasti bilaterálního obchodu a bezpečnosti.

Spojené státy uzavřením paktu AUKUS potvrzují snahu o zachování silné pozice v regionu. Vzhledem k datu možné dodávky prvních kusů ponorek se v tuto chvíli ze strany Spojených států jedná spíše o politické gesto vůči ostatním spojencům v regionu jihovýchodní Asie. Ještě užší partnerství s Austrálií a Velkou Británií umožní Spojeným státům efektivněji bojovat proti Číně.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Chlouba Španělska: Největší konvenční ponorka Isaac Peral typu S-80 Plus vyplouvá

Včera ve španělské loděnici společnosti Navantia v Cartageně došlo ke křtu první španělské útočné ...

PREMIUM Jižní Korea otestovala ponorkovou balistickou střelu K-SLBM

Před pár dny jihokorejská útočná ponorka Dosan Ahn Chang-ho (SS-083) vůbec poprvé vypustila ...

Ruské a čínské námořní základny v Rudém moři

Rusko i Čína rozšiřují svůj vliv a zajišťují si přístup do všech oceánů. Rusko se snaží naplnit svůj ...

PREMIUM Západ se třese: Austrálie koupí americké jaderné útočné ponorky

Austrálie, Velká Británie a Spojené státy včera uzavřely společný technologicko-vojenský pakt AUKUS ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.