LAND 400 Phase 2: Austrálie kupuje bojová vozidla Boxer

Boxer CRV; větší foto / Rheinmetall

Před několika dny australská vláda podepsala smlouvu v hodnotě 2,1 miliardy euro (3,3 miliardy australských dolarů) s německou firmou Rheinmetall ohledně dodávek 211 bojově-průzkumných vozidel Boxer CRV (Combat Vehicle Reconnaissance). Jde o největší vyzbrojovací program v historii australského pozemního vojska ‒ celkové akviziční náklady dosáhnou 5,2 miliardy australských dolarů.

O úspěch v programu LAND 400 Phase 2 bojoval Boxer CRV s finským vozidlem AMV35 od roku 2016. Tři testovací prototypy (varianty) od každého uchazeče podstoupily velmi komplexní 12 měsíců dlouhé testování v Austrálii. Posuzovanými oblastmi byla schopnost přežití (mimo jiné balistická odolnost), mobilita, palebná síla a schopnosti velení a řízení.

O vítězství Boxer CRV se rozhodlo v březnu letošního roku. Australská armáda získá všechna vozidla mezi roky 2019 až 2026 ‒ výcvik započne v roce 2020.

Boxer CRV nahradí 257 bojově-průzkumných vozidel ASLAV (Australian Light Armoured Vehicle). Náklady na celý životní cyklus (30 let) flotily vozidel Boxer CRV jsou odhadovány na 15,7 miliardy australských dolarů, z toho australský průmysl získá 10,2 miliardy australských dolarů.

ASLAV ani Boxer CRV není klasické bojové vozidlo pěchoty, jehož hlavním úkolem je působit společně s tanky ve smíšených mechanizovaných jednotkách. Posláním Boxer CRV je provádět především průzkum bojem a souřadnice o cílech předávat dělostřeleckým, raketovým nebo leteckým jednotkám.

Díky modulární konstrukci lze na základní kolovou platformu Boxer umístit různé nástavby. Australská armáda na platformě Boxer získá mimo jiné vozidla velení a řízení, vozidla návodčích palby, ambulance nebo inženýrská a odtahová vozidla. V budoucnu je jistý vývoj i dalších verzí.

Boxer CRV má bojovou hmotnost 38,5 tun, což ho činí zřejmě nejtěžším kolovým obrněným vozidlem na světě. S německým obrněncem může soutěžit jen izraelský transportér Eitan, který váží (avšak bez bojové věže) 35 tun.

Velká hmotnost se odráží na špičkové ochraně proti minám Level 4a (10 kg TNT kdekoliv pod podvozkem) podle normy STANAG 4569. Ostatně australská armáda v rámci testů pod oběma vozidla nechala odpálit ostrou nálož. Ochrana proti balistickým hrozbám je modulární ‒ standardem je ochrana čela vozidla proti střelám do ráže 25 mm (Level 5) a boků proti kulometné munici do ráže 14,5 mm (Level 4).


Výměna modulů vozidla Boxer v polních podmínkách.

Posádku německého obrněnce tvoří devět lidí, z toho až šest průzkumníků (reálně čtyři). Bojově-průzkumnou verzi Boxer CRV bude tvořit 133 vozidel, která obdrží dvoumístnou bojovou věž Rheinmetall LANCE s automatickým kanónem Rheinmetall MK30-2 ráže 30 mm. MK30-2 střílí programovatelnou municí a je mimo jiné nabízen u vozidel Puma a Lynx pro Armádu ČR.

Kanón MK30-2 využívá dvojitý zásobovací systém ‒ do zbraně jsou vedeny dva nábojové pásy a lze tedy podle potřeby použít dva druhy munice. Velitel tak může velmi rychle přepínat mezi průbojnou municí nebo programovatelnou municí KETF (Kinetic Energy Time Fuze) od firmy Rheinmetall.

KETF byla původně vyvinuta pro prostředky protivzdušné obrany k ničení nízkoletících cílů a k ochraně lodí proti řízeným střelám. Munice obsahuje 162 wolframových pelet, které jsou vymeteny mikronáloží. S touto municí a s možností nastavení různých střeleckých vzorů lze ničit bodové cíle (například optiku moderních tanků), prostorové cíle (vlny útočící pěchoty) nebo liniové cíle (kolonu vozidel).

Výhodou MK30-2 je nastavitelná kadence střelby v rozmezí 100 – 600 ran za minutu. Střelecké vzory, kde je nutné velmi rychle pokrýt palbou větší plochy, jsou u kanonu MK30-2 naprogramovány právě na rychlejší kadenci, a tak dojde k masivnímu účinku ve zlomku času.


Australská armáda nakoupila šest vozidel od dvou finalistů a testovala je až do zničení.

Boxer CRV získá také protitankové řízené střely ‒ australská armáda vybírá mezi Spike-LR, Javelin nebo MMP. Rovněž se počítá s instalací aktivního systému ochrany, a to buď Rheinmetall Active Defense System nebo Rafael Trophy.

Podle smlouvy prvních 25 vozidel Boxer CRV vznikne v Německu, montáž zbývajících vozidel zajistí australští pracovníci v novém výrobně-vývojovém centru MILVEHCOE (Military Vehicle Centre of Excellence). MILVEHCOE zajistí mimo jiné technickou podporu celému programu LAND 400 Phase 2 a nabídne své služby i pro další programy LAND 400.

K programu Boxer CRV se připojí 40 australských subdodavatelů, včetně společnosti Bisalloy Steel Group (pancíř), NIOA (střelivo), TECTONICA (monitorovací systém), Supacat Australia (konstrukce a certifikace), Cablex, Huber and Suhner, RedArc (vše elektronika), Hoffman Engineering (osvětlení a displeje), Nezkot Precision Tooling and Engineering (montáž věže) a další. Celkově program v Austrálii vytvoří 1450 nových pracovních míst.

Program LAND 400 Phase 2, resp. celý zastřešující program LAND 400, je zajímavý i z jiného hlediska ‒ jde o ukázkový příklad výborně zvládnutého akvizičního programu. Podle bezpečnostního experta Františka Šulce je tomu tak hned z několika důvodů:


Boxer CRV při ostrém testu protiminové ochrany podvozku. / Australian Army

„Za prvé, vše probíhalo koncepčně. Po debatách, vydefinování potřeb a průzkumu trhu bylo v roce 2016 v Bílé knize o obraně rozhodnuto o výběru nových nejvhodnějších kolových a pásových platforem,“ říká Šulc. „Za druhé, vše probíhalo holisticky, neřešil se tedy jen tento projekt, ale zasadil se do kontextu celých pozemních sil. Na časové ose se vyznačily části životního cyklu jednotlivých platforem a do toho se přidal nový projekt [LAND 400 Phase 2 - pozn. red.]. Byly vyjádřeny i výcvikové potřeby a proběhlo finanční vyhodnocení a zajištění zdrojů.“

Australská armáda podle Šulce dále vypracovala studii, která vyhodnotila možnosti, určila nejvhodnější dodavatele a byla provedena analýza rizik. Vše bylo navíc ověřeno a zhodnoceno nezávislou auditorskou společností (Deloitte).

Díky výše uvedeným opatřením mohlo být přikročeno k zúžení počtu potenciálních dodavatelů na dva (Boxer a AMV), se kterými byl podepsán kontrakt na dodávku tří testovacích vozidel za 25 milionů australských dolarů. Dodaná vozidla byla testována do zničení (viz výše).

„Důležité je, že výběr probíhá po jednotlivých konkrétních krocích, je vyhodnocován i nezávisle a nedochází v něm k neustálým změnám. Od počátku byl také zapojen australský obranný průmysl, respektive to byla podmínka,“ objasňuje komplexnost australského programu Šulc.

Zdroj: Australian DefenceRheinmetall

Nahlásit chybu v článku


Související články

Velká Británie kupuje německá obrněná vozidla Boxer

Britský The Times informoval o záměru ministerstva obrany Velké Británie nakoupit 800 kolových ...

Bojové vozidlo pro australskou armádu: Boxer CRV vs. Patria AMV35

V rámci programu LAND 400 Phase 2 australská armáda hledá nová kolová bojová vozidla. O přízeň ...

Německý obrněný transportér Boxer pro Velkou Británii

Ministerstvo obrany Velké Británie (MOD) plánuje v rámci programu MIV (Mechanised Infantry Vehicle) ...

Německé bojové vozidlo Boxer pro australskou armádu

Novým průzkumným bojovým vozidlem australské armády se stane německý Boxer Combat Reconnaissance ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    19:36 20.08.2018

    Rase: Slovincom chýba do zbierky hádam už len nejaké to Centauro, prípadne pár kusov VBCI alebo Piranhe, nech už to majú fakt kompletné. Kto vie, či by nemali záujem aj o pár ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase:
    Slovincom chýba do zbierky hádam už len nejaké to Centauro, prípadne pár kusov VBCI alebo Piranhe, nech už to majú fakt kompletné. Kto vie, či by nemali záujem aj o pár našich BOV 8x8 :-pSkrýt celý příspěvek

  • Lukas
    19:06 20.08.2018

    Bojowo - rozpoznawczy, czyli kontynuatorka amerykańskiej koncepcji "kawalerii pancernej" czy też bardziej siermiężnego wschodniego "rozpoznania bojem" Co do Boxera - cóż wybór ...Zobrazit celý příspěvek

    Bojowo - rozpoznawczy, czyli kontynuatorka amerykańskiej koncepcji "kawalerii pancernej" czy też bardziej siermiężnego wschodniego "rozpoznania bojem"

    Co do Boxera - cóż wybór British Army jest ciekawy o tyle że pokazuje że Anglicy chcą dywersyfikować dostawców uzbrojenia (Warrior - BAE, Ajax - GDLS. Boxjer - RLS )
    Wybór nie jest zaskoczeniem - Brytyjczycy partycypowali w programie Boxer

    Słowenia - cóż... Ja tu czuje temat na mała aferę korupcyjną...Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    18:42 20.08.2018

    Jsem hodně zvědavý, jak dopadne Australský tendr na pásáky, která bude vzápětí následovat. Vybírat se bude z prakticky stejných BVP jako u nás. Vzhledem k tomu, že Australané mají ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsem hodně zvědavý, jak dopadne Australský tendr na pásáky, která bude vzápětí následovat. Vybírat se bude z prakticky stejných BVP jako u nás. Vzhledem k tomu, že Australané mají dost dobré zkušenosti s Rheinmetallem a berou od nich i tisíce náklaďáků MAN, tak je docela horkým favoritem Lynx. osobně jsem tak hodně zvědavý, spíš kdo s ním postoupí do druhého kola :-)

    Co se týče samotného vozidla, tak koncept bojově-průzkumného vozidla se mi velice líbí. Ono vozidlo napěchované elektronikou je sice drahé, ale může zastat funkci několika specializovaných verzí. Navíc dnes je prioritou získávání informací, k čemuž jsou ideální.
    Na začátku roku 2018 oznámilo ministerstvo obrany Slovinska, že do roku 2022 plánuje nakoupit 56 boxerů za 250 mil eur. Z toho 48 vozidel s bojovou věží, zbytek minomety. Kolem roku 2025 by se dokoupil stejný počet dalších vozidel. Zda tento tendr dopadne, nebo jak vypadá bohužel nevím. Obecně se ale Boxeru hodně daří s prodeji. První přebírá Litva a i v Británii se plánuje montáž (nevím ale zda už podepsali smlouvu).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2