Australské víceúčelové stíhačky F/A-18A/B Hornet pro Ukrajinu

Australské víceúčelové stíhačky F/A-18A/B Hornet pro Ukrajinu
Australská F/A-18A se s kontejnerem Litening, čtveřicí pum JDAM, kontejnerem elektronického boje EL/L-8222 a dvěma přídavnými nádržemi při náletu na postavení Islámského státu během operace Okra (2017) / (U.S. Air Force, Senior Airman Tyler Woodward (Zvětšit)

Podle portálu The Australian Financial Review mezi Spojenými státy, Austrálií a Ukrajinou probíhají jednání o dodávce australských víceúčelových stíhaček F/A-18A/B Hornet pro ukrajinské letectvo. Australské Královské letectvo RAAF (Royal Australian Air Force) tyto stroje již vyřadilo z aktivní služby. Stále však jde o velmi výkonné a schopné taktické nadzvukové bojové letouny.

Flotilu australských Hornetů původně tvořilo 57 jednomístných letounů F/A-18A a 18 dvoumístných F/A-18B. Čtyři letouny byly ztraceny v důsledku leteckých nehod (v letech 1987 až 1992), čímž se počet snížil na 71.

Postupné stahování a vyřazování Hornetů začalo v průběhu roku 2018 v souladu s postupným zaváděním F-35A Lightning II. Všechny vysloužilé F/A-18 jsou od listopadu 2021 umístěny v hangáru na základně RAAF ve Williamtownu, nedaleko Newcastlu.

Zavádění F-35A do RAAF ale nešlo tak rychle. Austrálie proto jako dočasné řešení nakoupila 24 víceúčelových dvoumístných stíhaček F/A-18F Super Hornet a 12 letounů elektronického boje EA-18G Growler. V současné době RAAF provozuje 59 F-35A a dodání zbývajících 13 se očekává letos (F-35A zahraničních zákazníků ale po předání tradičně zůstávají zhruba ještě rok ve Spojených státech).

Hornety, které po zavedení Super Hornetů získaly v Austrálii přídomek „Classic“, za 36 let u RAAF nasbíraly více než 408 000 letových hodin a pouze čtyřikrát havarovaly, což z nich činí jedny z nejbezpečnějších stíhaček v historii RAAF. Naproti tomu u flotily předchozích 116 stíhaček Mirage III bylo ztraceno 41 letadel.

Konec provozu F/A-18 v RAAF

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Nové obří displeje pro F/A-18 Super Hornet

Dobám analogových přístrojů v kokpitech stíhacích letadel již nadobro odzvonilo. Vypadá to však, že ...

Budoucnost stíhačky F/A-18 Hornet

Stíhačka F/A-18 Hornet bojuje v posledních letech doslova o život. Velkou konkurencí je především ...

Boeing s výrobu stíhaček F/A-18 a F-15 nekončí

Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej stíhaček F/A-18 Super Hornet do Kuvajtu a F-15QA do ...

Unikátní pumy GBU-53/B StormBreaker pro stíhačky F/A-18E/F Super Hornet

Námořní víceúčelové taktické nadzvukové letadlo F/A-18E/F Super Hornet poprvé otestovalo malou ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.