Ázerbájdžánský prezident hrozí na Twitteru válkou

Národní Karabach
Foto: Arménští vojáci při bojích o Náhorní Karabach v roce 1994. / Autor: Armdesant, CC BY-SA 3.0

Neklidná hranice mezi Arménií a Ázerbájdžánem je i přes uzavřené příměří z roku 1994 svědkem neustálých střetů. Však poslední týdny vzrůstá jejich intenzita a za poslední měsíc si vyžádaly několik desítek mrtvých.  

Mrtví na obou stranách

Prezident Ilham Alijev a pokračoval: „Válka není u konce. Skončila pouze její první fáze. Ale ta druhá možná začne. To nemůže nikdo vyloučit. Nechceme válku, chceme mír. Ale také chceme zpátky naší zem.“

  

Alijev tak zřejmě reaguje na střety z minulého týdne, které si podle oficiálních informací obou stran vyžádaly osmnáct mrtvých. Ázerbájdžán podle zpráv tamějšího ministerstva obrany ztratil třináct vojáků. Arménská strana přiznala pět zabitých.

Ne všichni ale s touto statistikou souhlasí. "Během bojové činnosti arménská strana ztratila 71 vojáků základní služby a ještě kolem 80 raněných," prohlásil například generálporučík Rovšan Akperov velící třetímu armádnímu sboru Ozbrojených sil Ázerbájdžánu.

Prozatím není jasné, co vyvolalo poslední kolo bojů, ale je možné, že další krvavý konflikt je na spadnutí. Sabine Freizer (zabývající se regionem pro Atlantic Council think tank) uvedla, že napětí mezi oběma stranami je nejvyšší od doby, kdy došlo k uzavření příměří a šance na mírové urovnání konfliktu pomalu mizí. 

 

Mapa: Ázerbájdžán + Arménie. / Google Maps

Další střet mezi Ruskem a USA je možný opět na Kavkaze

V jednadvacátém století je po Gruzii pro Západ dalším horkým místem Náhorní Karabach. Střetávají se zde zájmy nejenom Arménie a Ázerbájdžánu, ale také některých velmocí i dalších světových politických hráčů.

Rusko například provozuje v Arménii strategickou základnu Gjumri a mezi arménské spojence patří také Írán. Na druhé strany frontové linie stojí po boku Ázerbájdžánu například USA, kterým tamní vláda dovolila zemi využívat pro zásobování vojsk v Afghánistánu i Iráku, Izrael i jiné západní země.

O nynější situaci v regionu něco vypovídá také fakt, že o minulém víkendu, tedy 9. a 10. srpna, uspořádal rozhovory mezi oběma prezidenty Vladimír Putin v černomořském přístavu Soči. Ilham Alijev a jeho arménský protějšek Serž Sarkisjan tak měli možnost za pomoci ruského mediátora prodiskutovat situaci na svých hranicích. Bohužel ani po tomto setkání nebyly ohlášeny žádné reálné kroky, které by měly zamezit další válce.

Stoletý konflikt stále doutná

Spor o Náhorní Karabach trvá už skoro sto let. První válka o toto území se mezi Arménií a Ázerbájdžánem rozhořela mezi lety 1918 a 1921. Tedy v době krátké nezávislosti obou států. Jakoukoliv nevraživost pak udusila na několik dekád nadvláda Sovětského svazu.

Nové kolo bojů, které si vyžádalo přes 30 000 mrtvých, se rozpoutalo v roce 1988. Konflikt skončil pouze příměřím a oba státy jsou „de facto“ stále ve válečném stavu.

Zdroje: The Independent, Al-Džazíra, The Wall Street Journal, Britské listy

Nahlásit chybu v článku


Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • xawer
  22:45 17.08.2014

  Specgi:
  "... USA poskytovala jakoukoliv pomoc proti komunizmu a zanechala za sebou miliony mrtvých. To je ta Americká demokracie.."

  Zapomněl jsi soudruhu uvést zdroj, z kterého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Specgi:
  "... USA poskytovala jakoukoliv pomoc proti komunizmu a zanechala za sebou miliony mrtvých. To je ta Americká demokracie.."

  Zapomněl jsi soudruhu uvést zdroj, z kterého si to opsal:
  http://lukassluka.blog.idnes.c...
  Skrýt celý příspěvek

 • Specgi
  22:36 17.08.2014

  A Ukrajina je zase jen hrou USA. USA má už 100 let jeden cíl: vihladi Ruskou populaci a Rusové to vědí a snaží se bránit. Co myslíte že by se stalo kdyby separatisté na východě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A Ukrajina je zase jen hrou USA. USA má už 100 let jeden cíl: vihladi Ruskou populaci a Rusové to vědí a snaží se bránit. Co myslíte že by se stalo kdyby separatisté na východě neexistovali a Ukrajina by vstoupila do EU a NATO? 1. EU by vyždímala Ukrajinské zemědělství 2.USA by přesunula své nejmodernější zbraně k Ukrajínsko-Ruským hranicím a namířila by je přímo na Moskvu. Jak by se líbilo USA kdyby se v Mexiku chopila vlády proPekingská vláda? Vylodila by se tam, prohlásila premiéra vlády ze teroristu a zajala nebo zneškodnila a Mexiko by bylo dalších 20 let pod DEMOKRATICKOU okupací USA.
   
  Pane Scigi opatrně, Armádní noviny není hřiště pro šiření vašeho světonázoru. "Sakra, budou nad náma Amíci!!! :d Pryč z NATO !!!!" a další vaše nesmyslné emociální výkřiky v jiných článcích jsem vymazal. Tady nejste na Novinkách. Admin.
  Skrýt celý příspěvek

 • Specgi
  22:28 17.08.2014

  Americká historie: 1921-Americká podpora rebelů, kteří bojovali za svržení guatemalského presidenta Carlose Herrera ve prospěch "United Fruit Company"

  1937- Nikaragua, s pomocí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Americká historie: 1921-Americká podpora rebelů, kteří bojovali za svržení guatemalského presidenta Carlose Herrera ve prospěch "United Fruit Company"

  1937- Nikaragua, s pomocí Amerických vojáků se Somoza dostal k moci, když svrhl legitimní vládu Hamída Sacasa. Somoza byl diktátorem a vládl se svou rodinou 40 let.

  1947-Itálie, na podporu kampaně před volbami proamerické straně CIA masově vraždila příznivce sovětů, zkorumpovaná média vysílala proamerické zprávy. Nakonec CIA sfalšovala volby samozřejmě ve prospěch proamerické strany. USA poskytovala jakoukoliv pomoc proti komunizmu a zanechala za sebou miliony mrtvých. To je ta Americká demokracie
  Skrýt celý příspěvek

 • Moogwi
  11:42 17.08.2014

  Todomatch: ruské gruzínské a osetské mírové jednotky tam byly rozmístěny na základě dohody z roku 1992 a se souhlasem osn a eu, při útoku gruzie mimo jiné napadla i ruskou základnu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch: ruské gruzínské a osetské mírové jednotky tam byly rozmístěny na základě dohody z roku 1992 a se souhlasem osn a eu, při útoku gruzie mimo jiné napadla i ruskou základnu těchto jednotek a střílela po nich z gradu, jsem si naprosto jistý, že jakýkoliv jiný stát by toto ignoroval a neposlal svoji armádu je srovnat do latě. Na druhé straně usa nemusí nikdo napadat, a i přesto si vyhrazuje právo posílat armády, bombardovat a měnit režimy po celém světě a nepotřebuje k tomu ani osn, stačí, když je ohrožena svodoba a demokrace, rozuměj zájmy naftařů, zbrojní loby a dolar.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  16:07 16.08.2014

  "Situaci na Ukrajině zavinila EU, která již dlouhodobě podkopává stabilitu, demokracii a svobodu u členských států ..." (D.i.p)

  A za nepořádek v lese mohou zajíci, protože ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Situaci na Ukrajině zavinila EU, která již dlouhodobě podkopává stabilitu, demokracii a svobodu u členských států ..." (D.i.p)

  A za nepořádek v lese mohou zajíci, protože dlohodobě napadají lišky a těm potom nezbývá než se bránit s pomocí toulavých psů.
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  12:55 16.08.2014

  Zkusím z toho vašeho dohadování se učinit nějaký závěr z mého pohledu.

  Situaci na Ukrajině zavinila EU, která již dlouhodobě podkopává stabilitu, demokracii a svobodu u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zkusím z toho vašeho dohadování se učinit nějaký závěr z mého pohledu.

  Situaci na Ukrajině zavinila EU, která již dlouhodobě podkopává stabilitu, demokracii a svobodu u členských států, nyní se odvážněji vydala za své hranice a všichni vidíme jak to dopadlo. Těžko říct, zda to byl čirý idiotismus nebo nějaký záměr škodit a bořit. Nebo možná syndrom sebemrskačství za to že jsme zničili svět.

  Jedinou jakžtakž rozumnou politickou silou západu jsou USA, (občas se objeví záchvěv inteligence v Británii).

  Rusko bylo politikou EU donuceno nějak reagovat a z pohledu Rusa to docela chápu. Nic není černobílé a jednoznačné. Pokud bych se ovšem musel postavit na jednu či druhou stranu vyberu si západ resp. USA.
  Z jednoduchého důvodu.
  Když USA podporují nějaké separatisty udělají to jasně a nezakrývaně je vyzbrojují. Když pošlou někam svoje vojáky, tak s americkou vlajkou a nesou tak svoji kůži na trh. Nebudu teď spekulovat, zda je to špatné či dobré.
  Ovšem Rusové, pošlou neoznačené vojáky a dělají, že jsou to andělé spadlí z nebe. I kdyby ten přejezd transportérů někdo natočil a předložil dalších deset důkazů, tak rusové budou všem dál bez skrupulí lhát do očí, že to není pravda.
  Ačkoli mám rád ruskou kulturu a považuji rusi za inteligentní národ, tak v politice jsou to křiváci nejhrubšího zrna.
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  23:30 15.08.2014

  To Todomatch , souhrnně

  Ad 1) Prosím Vás, "netlačte" mně do kouta :-) , podlé Vaše logiky, tak Gruzínci začali, vlastně jako teď na UA, takové ATO, a proč by i ne, že jo? A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Todomatch , souhrnně

  Ad 1) Prosím Vás, "netlačte" mně do kouta :-) , podlé Vaše logiky, tak Gruzínci začali, vlastně jako teď na UA, takové ATO, a proč by i ne, že jo? A začali to, jako na UA, velice efektivně - GRADem. Čtenáře AN, odborníci, napovite- jakou přesnost má salva GRADu na 1km2/ 1 separatista s AK/ 1gruzinske město (Vaše tvrzení)?
  Když už můj příspěvek o tom, že asi Osetinský separatizmus měl důvody, nemá pro Vás sílu, tak opravdu, podívejte se na netu také něco "s druhé strany"- vona ta pravda někde uprostřed....

  k tomu ostatnímu....

  bojím se odpovědět :-) - aby mně nebloknul Admin, protože neumím tak dobře vyjadřovat se, jako Vy. A naše debata začne vypadat jako "hospodské kecy"...
  Ale risknu...
  ad 2) souhlasím. Ale možná, kvůli tomu jakým způsobem EU, USA teď nacpali do UA tak už žádná vláda ani žádný stát už nebudou existovat. A ne RF, ne to "špatné" Rusko to začalo...
  ad to ostatní) - z prominutím, bez urážky, prosím, jsou to bláboly, asi stejně jako ti moje
  - Vy sami zkuste "bedlivě sledovat" svoje názory - kdo kam nacpal, a kdo je/ není "ten správný", zavání to...
  - co mají dělat okolí RU státy? Můj nazor- nebyl by podpořený EU/USA putč/majdan- nebyl by Krym a separatizm Donbasu. Sledujete, cituji Vás - pečlivě sledovat, kdo vytváří podhoubí a situaci pro druhou stranu konfliktu neřešitelnou.
  -Rusové všude nalezli..... - a Ukrajinci, Gruzínce, a ostatní národnosti SSSR ne?
  Tak v Pobaltí, bohužel, jako v Čečensku, jako v Západní Ukrajině už žije generace postsovětské, a asi těžko podřídit vládě která schválí pochody SS, viz Pobaltí a Západní Ukrajinu. Určité pro Vás je to blábol, a pro Rusy možna ne... Nemluví Rusy místním jazykem - hrůza!- postřílet každého! ... Tak?... Kolik státu v EU, ve světě má několik státních jazyků? Slováci v ČR, naprostou většinou, ani nesnaží mluvit česky, někteří mluví maďarský. Co z tím? Zkuste vyhledat info jak začínal separatismus v Čečensku, jak vyháněly Rusy - v "rukavičkách" to nebylo... Ale teď nějak RFaČečensko po řešili...
  - Russlad uber alles.... - souhlasím. Ale je to stejné jako v USA. A co RF, Putinu zbývá když na každém rohů, zaslužene/nezadlužené pliváme na nich, kopáme. Jak prezentujeme dějiny, události v médiích (ta samá Gruzie, například, "protiteroristicky radar v ČR) atd. Vždyť MY samí sturami do vosího hnízda.... Nebylo v Evropě před pár lety ticho, před majdanem, i s tím "špatným" Ruském / Putinym ?

  Nechápu proč cpěme do RF, a takovým způsobem...

  OMLUVÁM SE VŠEM, ADMINU ZA SVŮJ PŘÍSPĚVEK!!!!!
  ALE IŽ NEMŮŽU MLČET- ČIM TO SKONČÍ A KDY?!!!
  PŮJDEME DO VÁLKY S RF, POMSTÍME ZA GRUZIE, S UA SPOJENCEM, POD PRAPOREM PRAVYHO SEKTORU, S OBRAZEM BANDERY???
  OMLUVÁM SE.....
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  21:49 15.08.2014

  to Staršij seržant (souhrnně)

  ad 1 Válku začali Gruzínci salvami raket Grad na obytné čtvrti nějakého města v Rusku?

  ad 2 Příští ruská vláda možná vydá zatykač na Vladimíra ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Staršij seržant (souhrnně)

  ad 1 Válku začali Gruzínci salvami raket Grad na obytné čtvrti nějakého města v Rusku?

  ad 2 Příští ruská vláda možná vydá zatykač na Vladimíra Putina a dost možná také za překročení pravomocí.

  Válka je hnusná, zabíjení civilistů strašné - o tom není pochyb, ale právě proto bychom měli pečlivě sledovat, kdo vytváří podhoubí a situaci pro druhou stranu konfliktu neřešitelnou, například i s pomocí rozdávání pasů. Natož pak otevřenou podporou ozbrojeného separatismu. Co mají země okolo Ruska vlastně dělat? Odevzdávat bez keců Rusku svá území a země? Rusové jsou všude nalezlí (nastěhovaní, chcete-li) a Moskvou podporovaní v setrvání. Místním poměrům se odmítají přizpůsobit, nechtějí se podřizovat platné vládě a pomrkávají po Moskvě. Třeba v Lotyšsku. Je tam velká etnická skupina Rusů, ale lotyšsky se nenaučí. Když si ale na Kavkaze někdo nerusky jen kýchne, hned se armádou vynucuje územní celistvost. Ruská zahraniční i vnitřní politika je jedno velké nikdy nekončící pokrytectví.

  Dnes jsem četl, jak Willy Brandt v roce 1970 při návštěvě Polska nečekaně poklekl ve varšavském ghettu na kolena na mokrej chodník a prosil Polsko za odpuštění vin jeho předků. Myslíte, že je možné aby prezident Putin poklekl v Polsku v Katyni a prosil Polsko za odpuštění toho, jak se k němu v oněch těžkých časech zachovali jeho předci? Vybavilo se mi to právě dnes, když na Hlasu Ruska stojí psáno, že postoj "Zájmy Ruska jsou nade všechno!" je podstatou aktuálního jaltského projevu ruského prezidenta Vladimira Putina. Zní to hezky, národovecky, lidem se to bude líbit i naši budou říkat - to je slovo prezidenta, myslí hlavně na svou zem! A neřeklo by se to německy náhodou Russland über Alles?
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  21:47 15.08.2014

  Kozulusi, téma Arménie, Gruzie, Aterbajdžánu a Ukrajiny souvisí, všichni jsou na hranicích Ruska (nebo blízko) a probíhají tam podobné scénáře jako na Ukrajině a první tři ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozulusi, téma Arménie, Gruzie, Aterbajdžánu a Ukrajiny souvisí, všichni jsou na hranicích Ruska (nebo blízko) a probíhají tam podobné scénáře jako na Ukrajině a první tři jmenovaní jsou navíc sousedi. Podle mě to až tak od tématu není. Nějak se ti v příspěvku rozsypal text, ale opravdu tvrdíš, že Gruzie napadla Rusko? Které město, místo, objekt?
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:16 15.08.2014

  Admin: Ty kopes za koho?
  Nemo vznesl teorii, ktera se tykala tematu v clanku a hnedho okrikujes. Todomatch vyplodi cosi uplne mimo tema clanku a nic? Ten pise nazorove spravne, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Admin: Ty kopes za koho?
  Nemo vznesl teorii, ktera se tykala tematu v clanku a hnedho okrikujes. Todomatch vyplodi cosi uplne mimo tema clanku a nic? Ten pise nazorove spravne, ze?
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:13 15.08.2014

  Deadog: Ano, to hovori za vse. Jeden novinar LZE a ostatni to prijmou jako svatou pravdu. Okolo toho konvoje je novinaru jak nastlano, ale nevyfotil/nenatocil to nikdo? Ze dal po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deadog: Ano, to hovori za vse. Jeden novinar LZE a ostatni to prijmou jako svatou pravdu. Okolo toho konvoje je novinaru jak nastlano, ale nevyfotil/nenatocil to nikdo? Ze dal po te silnici je zakladna RF? Ze by ten konvoj musel projet okolo pozorovatelu OBSE? Nic?

  Todomach: Ano, je to divne, ale Gruzie skutecne napadla Ruskfalsovane referendum na Krymu: Ktere? To z roku 1992? Pak volby tusim 1998? Neni to nahodou tak, ze Krym byl autonomni oblasti, ktera se uz 1992 skousela odtrhnout? A ve volbych 1998 se to jen potvrdilo? Nemel Krym nahodou vlastniho prezidenta?
  A Kosovo ukradene neni? Nebo je tohle povoloneo jen jedne strane?

  Rusko nesnasim, ale musim rist, ze ty slavny USA a zapad obecne je v hajzlovitosti minimalne dohnali.
  Nekdo tady psal o podpore opozice. KDY naposledy tahle taktika USA vysla?
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  18:56 15.08.2014

  Armenii podle mě v té oblasti nikdo jiný než Rusové nezbyl. Jinak by se bez nich určitě velmi rádi obešli. Když se kouknete na mapu, tak všude kolem je nepřítel. Ani s Gruzií, i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Armenii podle mě v té oblasti nikdo jiný než Rusové nezbyl. Jinak by se bez nich určitě velmi rádi obešli. Když se kouknete na mapu, tak všude kolem je nepřítel. Ani s Gruzií, i přesto že je kulturně nejbližší, nemá dobré vztahy. Armenci moc dobře vědí, že dokud bude chtít Rusko držet v oblasti těhlech třech republik status quo, tak si nikdo ani neprdne.
  Azerbajdžán ovšem sílí a pokud nic Armenci nevymyslí, tak jednou skončí. Podle mě v Armenii prostě nejsou peníze. Ale dost mě to překvapuje, protože spousty Arménců po světě žije ve velmi dobrých poměrech, ale na svoji vlast zřejmě prdí.
  Ale i tak se snaží a dost jim pomáhají Rusové. V Armenii najdete třeba slovenský SU-25, co odkoupili při vyřazování a hlavně mají S300 a ruskou základnu o 20 MiG 29. K dalším modernizacím by mělo dál docházet. Oni mají s Ruskem a možná nějakými dalšími státy kolem Kaspického moře nějakou vojenskou alianci. Ale jak je vidět, tak Rusko nemá problém vyzbrojovat úhlavního nepřítele svého spojence. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  18:41 15.08.2014

  To Todomatch

  Víte, že dnešní gruzínská vláda vydala zatykač na Saakašvili, za překročení pravomoci?

  Proč asi, podlé Vás?

  To Todomatch

  Víte, že dnešní gruzínská vláda vydala zatykač na Saakašvili, za překročení pravomoci?

  Proč asi, podlé Vás?

 • Staršij seržant
  18:21 15.08.2014

  To Todomatch

  s kým začala válku Gruzie? ...... Berte to jak to chcete, ale začala Gruzie, a v noci, v 1 den Olympiády . Ale Vám to bude jedno, že jo? Podle Vás to stejně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Todomatch

  s kým začala válku Gruzie? ...... Berte to jak to chcete, ale začala Gruzie, a v noci, v 1 den Olympiády . Ale Vám to bude jedno, že jo? Podle Vás to stejně vyprovokovala RF, rozdávala pasy atd. Že jo?
  Tak podívejte se na video kde o válce mluví obyčejně Osetinci, poslechněte, ok.
  Začit válku salvami Gradu, v noci, na obytné čvrti, je to tak "humanitární", po Evropské, že jo?
  ČR od Silvestra povolila dvojité občanství, také "rozdává pasy". Máme to chápat jako mezinárodní provokace?
  Ti Osetinci, kteří vzali RU pasy, vzali to pod RUsamopalem u hlavy? Nebo dobrovolně?
  Proč asi?

  Nejsem Rus, ani podle národnosti, ani pasu. Nejsem rusofil, i když to asi tak vypadá. Jenom vadí mně to rozpoutané ŠILENSTVI!!!
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  13:26 15.08.2014

  Todomatch: dik nemusim psat:) 100bodu a karma:)
  Jenom chci jeste dodat ,Ruske sily dnes v noci pronikly na Ukrajinu s 23obrnenymi vozy a nekolika cisternami ,podle korespondenta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch: dik nemusim psat:) 100bodu a karma:)
  Jenom chci jeste dodat ,Ruske sily dnes v noci pronikly na Ukrajinu s 23obrnenymi vozy a nekolika cisternami ,podle korespondenta listu The Guardian se tento vojensky konvoj pohyboval paralelne s konvojem humanitarni pomoci a v noci se oddelil a prekrocil hranici na UA. Co na to rict ,to hovori za vse.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  13:11 15.08.2014

  to Staršij seržant:

  A s kým začala Gruzie válku?

  to Staršij seržant:

  A s kým začala Gruzie válku?

 • Todomatch
  13:03 15.08.2014

  to Wladis:

  ad ISIL: Západ a USA nikdy nevyzbrojovali bojovníky tvořící jádro ISIL (dnes již IS). Velmi pečlivě vybírali koho podpoří a čím podpoří a bouřlivě se o tom hádali v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Wladis:

  ad ISIL: Západ a USA nikdy nevyzbrojovali bojovníky tvořící jádro ISIL (dnes již IS). Velmi pečlivě vybírali koho podpoří a čím podpoří a bouřlivě se o tom hádali v Senátu. Podporou takových bojovníků by totiž porušili své zákony. USA nejsou Rusko s jejich neoznačenými, neexistujícími a posléze vyznamenanými vojáky. Kdyby senátor McCain - když plamenně vyzýval k podpoře povstalců - navrhoval podporu Al-Kajdy, proti nimž bojují USA po celém světě, odvezli by ho rovnou do kriminálu. USA podpořili výhradně Syrskou osvobozeneckou armádu a to pouze omezeně lehkými zbraněmi a nevojenskou pomocí, jako například vozidly, komunikačními systémy a zdravotnickým vybavením pro ošetřování v polních podmínkách.

  ad Gruzie: Tak to Gruzie napadla Rusko? Jižní Osetie byla (a pořád je) Gruzie. Rusko tuto část sice plánuje Gruzii ukrást a fakticky ji už ukradlo, ale pořád je to Gruzie. Oblast byla dlouhodobě promořená ruskými mírotvorci a na místě působili proruští separatisté řízení Moskvou, jako dnes na východě Ukrajiny. Poté co Gruzie na svém území zahájila operaci, aby obnovila pořádek v této části své země, byla napadena Ruskem. Bylo to Rusko jež překročilo hranice suverénního státu a napadlo jej, gruzínská armáda operovala výhradně na svém území a řešila vnitrostátní problémy, sice podnícené Ruskem, ale své. Je to pořád stejný scénář – vyvolání napětí, rozdávání pasů, mírotvorci, anexe.

  ad Arménie: Proč by se nemohlo zfalšované referendum na vojensky obsazeném Krymu zopakovat zfalšovaným referendem na vojensky obsazené Arménii? Stačí vyvolat strach z ohrožení, tak jako na Krymu lidem tvrdili, že je jedou vyvražďovat ukrajinská fašistická komanda, budou strašit Armény Ázerbájdžánským útokem a zde navíc - pokud se jim podaří vyvolat konflikt - skutečně násilí ze strany Ázerbájdžánu hrozí.

  Tobě na oplátku doporučují méně se živit alternativním mainstreemem, taky přece nesníš, co ti podá ve tmě u popelnic cizí chlápek zabalené do ruských novin.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wladis
  10:48 15.08.2014

  Todomatch - celkom dlhy prispevo ale plny nezmyslov.

  ,,Díky vetům Ruska a Číny se však konflikt (v Sýrii pozn.)rozrostl do dnešních mezí a Rusko samozřejmě nedělá nic. Zasáhnout ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch - celkom dlhy prispevo ale plny nezmyslov.

  ,,Díky vetům Ruska a Číny se však konflikt (v Sýrii pozn.)rozrostl do dnešních mezí a Rusko samozřejmě nedělá nic. Zasáhnout proti Islamistům budou muset zase Američané,,

  - pome ku korenu problemu, keby zapad nepodporoval arabsku jar v Syrii, tak dnes je tam klud a ziadna ISIS. Lenze zapad vyzbojil a financoval povstalcov a ti tvoria jadro ISIS na severovychode syrie.

  ,,Gruzie, kterou už Rusko napadlo (jak poznamenal Nemo, snad záměrně v čase Pekingské Olympiády) ,,

  - vtip ? pozri si vyjadrenia z EU, od Šaškašviliho,... Gruzínsko napadlo J.Osetsko a dalej vieme co nasledovalo...

  ,,Pokud by se Moskvě podařilo vyprovokovat v oblasti konflikt, mohlo by zasáhnout a zmocnit se Arménie (stejnou strategií jako na Krymu) a dost možná by mohli ukousnout i kus Ázerbájdžánu, jako se pokouší ukrást východní Ukrajinu.,,

  - Rusko by sa mohlo zmocnit Armenska takou istou strategiou ako na Kryme ? Na kryme bolo referendum, majoritna cast su rusi... v Armensku referendum nebude a ziju tam armenci = pekny blabol si dal. A keby sa pokusali ukradnut vychodnu Ukrajinu, tak by separatistom pomohli uz v Aprili.....

  Odporucanie: menej mainstreamu, viac hladat informacie na internete a pouzivat rozum.
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  09:29 15.08.2014

  Omluvam se, dávám odkaz k prispěvku níž

  http://m.youtube.com/watch?v=z...

  Omluvam se, dávám odkaz k prispěvku níž

  http://m.youtube.com/watch?v=z...

 • Staršij seržant
  09:24 15.08.2014

  To Todomatch

  citují, Todomatch Datum: 14.08.2014Čas: 14:40
  Další problematickou zemí v oblasti je Gruzie, kterou už Rusko napadlo (jak poznamenal Nemo, snad záměrně v čase ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Todomatch

  citují, Todomatch Datum: 14.08.2014Čas: 14:40
  Další problematickou zemí v oblasti je Gruzie, kterou už Rusko napadlo (jak poznamenal Nemo, snad záměrně v čase Pekingské Olympiády

  k tomu dávám odkaz- Saakašvili, osobně, přiznává, že Gruzie začala válku.
  A podobných důkaz na Youtube spoustu, stačí podívat, je prohlášení mezinárodních organizací
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  07:29 15.08.2014

  Mas moc pesimisticky pohled na svet. Kdyz neveris vladam a myslis ze vsichni sou svine a jenom se snazi profitovat ze zbytku sveta ,tak se zkus oprit o neco jineho ,o neco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mas moc pesimisticky pohled na svet. Kdyz neveris vladam a myslis ze vsichni sou svine a jenom se snazi profitovat ze zbytku sveta ,tak se zkus oprit o neco jineho ,o neco nemenného o neco co vis ze je spravne a podle toho se rid.
  Moralni hodnoty. Nerikam ze na zapade nejsou zadne svine ,ale zjistis ze zapad (rozumej ,zapadni vyspela civilizace) se prave tyto moralni hodnoty snazi dodrzovat a prosazovat. Nejsou to diktatorske rezimy ,ale my. A Rusko? To podle me je diktatorsky rezim .O nejake Ruske demokracii nemuze byt ani rec. Nestojime za prdlacku ,jsme ti co stoji na spravne strane.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  22:32 14.08.2014

  Pánové
  Debaty o tom kdo je větší padouch zda USA, nebo Rusko jsou naprosto zbytečné. Obě strany stojí za prdlačku. Všechny vlády všech zemí vždy sledují všude především vlastní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové
  Debaty o tom kdo je větší padouch zda USA, nebo Rusko jsou naprosto zbytečné. Obě strany stojí za prdlačku. Všechny vlády všech zemí vždy sledují všude především vlastní zájmy, nikoli zájmy zemí kam se cpou a jejich obyvatel a mnohdy ani zájmy vlastních obyvatel. Moje prababička říkávala , že když dáš lidi do pytle, tak ať budeš s tím pytlem třást jak chceš, svině budou vždycky navrch.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  16:08 14.08.2014

  Davam ti karmu Todomatch:)

  Davam ti karmu Todomatch:)

 • Todomatch
  14:40 14.08.2014

  Tak zpět k tématu. Pokud je neklid mezi Ázerbájdžánem a Arménií pro někoho výhodný, tak jedině pro Rusko. USA na to nemá kapacitu, ti mají co dělat s islámským extrémismem. Poté co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak zpět k tématu. Pokud je neklid mezi Ázerbájdžánem a Arménií pro někoho výhodný, tak jedině pro Rusko. USA na to nemá kapacitu, ti mají co dělat s islámským extrémismem. Poté co Rusko „chytře“ zablokovalo vojenský zásah v Sýrii musel západ ponechal Syrskou osvobozeneckou armádu napospas nejen Assadovi ale také islamistům, kteří tuto výhodu okamžitě využili a nabrali dech. Když si uvědomíme, že by se USA a spojenci k zásahu v Sýrii přece jen odhodlali, žádný Islámský stát by se vůbec nezrodil. Díky vetům Ruska a Číny se však konflikt rozrostl do dnešních mezí a Rusko samozřejmě nedělá nic. Zasáhnout proti Islamistům budou muset zase Američané. Rusové radši napadanou ukrajinské pravoslavné Slovany. Inu bratři. Celá oblast u Kaspického moře je pro Rusko prioritně důležitá. V Ázerbájdžánu je Baku a v Baku je ropa a Ruskou dlouhodobou strategií je ovládnutí všech zdrojů ropy ve svém dosahu. Ne že by ji samo mělo málo ale ví, že zbaví-li se konkurentů, její páky na Evropu zesílí. Proto také ta polární cvičení vojsk na obsazení ropných polí a podobné vylomeniny, co předvádějí tenhle rok. Ázerbájdžán se hranicí přimyká k Rusku v oblasti Čečenska. Čečensko je místem těžby nejkvalitnější ropy z níž po léta Rusko vyrábí vysoce kvalitní letecké palivo, proto taky tak brutálně a opakovaně zasáhlo proti separatistickým tendencím této zcela neruské republiky (žádná referenda, žádní mírotvorci, žádné humanitární konvoje - zato kobercové bombardování Grozného srovnatelné snad jen s nálety z druhé světové války). Sám Ázerbájdžán Rusku nijak zvlášť nakloněn není. Nemá proč. Další problematickou zemí v oblasti je Gruzie, kterou už Rusko napadlo (jak poznamenal Nemo, snad záměrně v čase Pekingské Olympiády) a mezi Gruzií a Ázerbájdžánem je sevřená Arménie a to je výchozí ruský bod. Zde má svoji Rusové svoji základnu a přirozeného spojence. Všechny tři zmíněné země mají však jedno společné neštěstí - dřív byly v područí Moskvy a dnes jsou samostatné a dovolují si žít po svém. To by ovšem nesměli sousedit s Ruskem. Arménie vnímá Rusko jako svého případného ochránce a to je pro Moskvu výchozí bod. Pokud by se Moskvě podařilo vyprovokovat v oblasti konflikt, mohlo by zasáhnout a zmocnit se Arménie (stejnou strategií jako na Krymu) a dost možná by mohli ukousnout i kus Ázerbájdžánu, jako se pokouší ukrást východní Ukrajinu. Arménie však s Ruskem přímo nesousedí, od Ruska ji odděluje cíp Gruzie, ta může být další na řadě. Jestliže tedy nyní slyšíme překvapě prezidenta Alijeva hrozit válkou Arménii, je možné že byl jen naplněn první kousek ruského plánu na znovupřipojení bývalých svazových republik. Západ bude řešit další dilema - zatímco Rusko se bude moci holedbat jako ochránce nám blízkých křesťanských Arménů, západ se bude muset patlat s účelovou politikou podpory muslimských zemí v regionu. To je jak s Kurdy, dnes je západ vyzbrojuje a podporuje aby pomohli zničit síly Islámského státu, až se to podaří a ono se to podaří, vyslechneme si za čas, jak záludně USA vyzbrojují kurdské teroristy. Dnes ještě víme proč je Kurdům pomáháno a proč, ale za čas ...

  Jo a k těm časovým náhodám, kdy údajně západ provokuje a ponouká konflikty v okolí Ruska, aby jej vyčerpal, ale že samo Rusko opruzuje zrovna v těchto dnech u Kuril s námořním cvičením až už muselo Japonsko oficiálně protestovat, to se jako provokace či vytváření napětí asi nepočítá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  11:10 14.08.2014

  Deadog:

  Tak, tak. Děláme tu ze sebe tak maximálně blbce... :)

  Deadog:

  Tak, tak. Děláme tu ze sebe tak maximálně blbce... :)

 • Jecchus
  11:08 14.08.2014

  MarcusMaximusVictus:
  13.8.2014, 20:34 - 4) "" "satana v maskacoch..." spominam nakolko su USA vsade zatahovane ako povodca veskereho zla na Zemi a prilahlom vesmire, vratane AN ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MarcusMaximusVictus:
  13.8.2014, 20:34 - 4) "" "satana v maskacoch..." spominam nakolko su USA vsade zatahovane ako povodca veskereho zla na Zemi a prilahlom vesmire, vratane AN (NARAZKA NA PRVY KOMENT K CLANKU OD NEMO-A) ""

  Prostě se jen vyjadřujete způsobem, který umnožňuje různé výklady (a ani já jsem vše možná neformuloval zcela precizně a pochopitelně, když se tady takto dohadujeme). To se u psaného textu často může stát, ale je to celkem problém, jelikož nemůže průběžně docházet k vzájemnému upřesňování a doplňování, narozdíl od přímého rozhovoru.

  Snažil jsem se Vám jen vysvětlit svoje stanovisko a i to proč jsem vás na začátku zahrnul do stejné skupiny jako Nema, když jsem původně vycházel z toho, že ten "Satan" je Vaše vyjádření a názor. Jestli se tomu dá říkat "klamstvo" a činí mne to "ukázkovým pokrytcem", tak o tom silně pochybuji, ale silnými slovy se to v diskuzích na netu jen hemží, netřeba si s tím lámat hlavu. Alespoň jsem se snažil pochopit i to, jak to myslíte Vy, bohužel jsem se dočkal jen poměrně agresivní rétoriky.

  Ať tak nebo tak, trochu lituji toho, že jsem se do této debaty s Vámi vůbec pouštěl, jen mi můj příspěvek z 13.8.2014, 18:56 přišel ve vztahu k Vám nespavedlivý, proto jsem se vše pokusil vysvětlit příspěvkem v 21:17.

  Skoro se teď stydím, že jsem opět reagoval, protože tu řešíme tak maximálně sami sebe a pochybuju, že to ostatní zajímá...
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  11:05 14.08.2014

  Ja se omlouvam vsem ,co si tady navzajem vjeli do vlasu, kdybych nereagoval na Nemovy blbosti ,asi byste se bavili jinak , proste sem si nemohl pomoct ,ale uz to neudelam.Proste si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja se omlouvam vsem ,co si tady navzajem vjeli do vlasu, kdybych nereagoval na Nemovy blbosti ,asi byste se bavili jinak , proste sem si nemohl pomoct ,ale uz to neudelam.Proste si musim odpustit takove zbytecne reakce.
  Uz nechte toho flamu, ktery sem zalozil.
  Jeste jednou sorry.
  Skrýt celý příspěvek

 • MarcusMaximusVictus
  23:35 13.08.2014

  Jecchus
  "Je celkem jedno kdo byl prvotním původcem té citace. Já jsem za něj měl MMV. On tvrdí, že citoval Vás."

  Takze tvrdim ze povodcom "citacie" o ktorej pisem ze nie je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jecchus
  "Je celkem jedno kdo byl prvotním původcem té citace. Já jsem za něj měl MMV. On tvrdí, že citoval Vás."

  Takze tvrdim ze povodcom "citacie" o ktorej pisem ze nie je citacia je NEMO? TAK SCHVALNE, KDE TO TVRDIM???
  O tomto sa uz ani neda povedat ze sa jedna o podsuvanie niecoho co som nenapisal ale doslova o klamstvo.

  To Admin.
  Je to sice mimo temu ale poprosim zatial nemazat, som zvedavy na reakciu. Dakujem.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:16 13.08.2014

  Když jsme u té techniky, Azerbajdžán je mimo jiné zmiňován i jako možný importér tanků Merkava IV, to by pak byl masakr... Izrael podporuje Az. pravděpodobně proto, že je případným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když jsme u té techniky, Azerbajdžán je mimo jiné zmiňován i jako možný importér tanků Merkava IV, to by pak byl masakr... Izrael podporuje Az. pravděpodobně proto, že je případným rivalem Iránu. Koneckonců když se podíváte na národnostní mapu Iránu, tak Irák je proti němu jednolitá komunita ;-) A pokud by došlo k nacionálně vyvolaným nepokojům, případně k rozpadu Iránu, Izrael by rozhodně slavil. Čili tohle spojenectví je asi dané podle hesla "Nepřítel mého nepřítele je můj přítel", nebo aspoň spojenec. Nic nového, takovéhle koalice jsou přeci na denním pořádku. Koneckonců stejným heslem se řídily USA a Commonwealth v druhé světové válce, když se spojily se SSSR, ačkoliv věděly, že Stalin je stejná zrůda jako Hitler. Jen prostě momentálně představoval menší riziko.

  PS: Když jsem tenhle článek ráno četl, tak mě hned napadlo: "Jak dlouho bude trvat, než z toho někdo obviní USA?" Nemo dle předpokladů nezklamal...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  22:35 13.08.2014

  Nemo:

  Víte co, o Vás tady v té věci úplně nejde. Je celkem jedno kdo byl prvotním původcem té citace. Já jsem za něj měl MMV. On tvrdí, že citoval Vás. Nepřijde mi to ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemo:

  Víte co, o Vás tady v té věci úplně nejde. Je celkem jedno kdo byl prvotním původcem té citace. Já jsem za něj měl MMV. On tvrdí, že citoval Vás. Nepřijde mi to ale důležité. Já jsem se mu jen snažil vysvětlit, proč jsem ho do toho zahrnul. Ty osobnější komentáře jsou ale nakonec zbytečné (bohužel v tom taky jedu). Každopádně to sem do diskuze moc nepatří...
  Skrýt celý příspěvek

 • MarcusMaximusVictus
  22:18 13.08.2014

  "Satana v maskacoch" som necitoval od nikoho, jedna sa o moju konstrukciu:

  Satan: nakolko je web doslova zasvineni jedincami ktori vidia v USA povodcu vsetkeho zla (necudoval ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Satana v maskacoch" som necitoval od nikoho, jedna sa o moju konstrukciu:

  Satan: nakolko je web doslova zasvineni jedincami ktori vidia v USA povodcu vsetkeho zla (necudoval by som sa ze po vynalozeni urcitej namahy nasiel debaty a "jasne dokazy" ze USA maju na svedomi morove rany z cias stredoveku)

  Maskace z hviez a pruhov: narazka na zastavu USA

  malo sa jednat o sarkasticku narazku na to co napisal NEMO nakolko to povazujem za absolutny blud (ono za vsetkym vidiet USA je .... nenapada ma momentalne vystiznejsi termin nez, paranoidne)

  Ale priznavam ze umiestnenie "" som mohol zvolit optimalnejsie
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  22:05 13.08.2014

  a mimochodem, hezký textík popisující celkem obšírně tento konflikt a smluvní provázanost je jiném webu - snad nebude adminům vadit když dám odkaz. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  a mimochodem, hezký textík popisující celkem obšírně tento konflikt a smluvní provázanost je jiném webu - snad nebude adminům vadit když dám odkaz.

  http://zvedavec.org/komentare/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  22:01 13.08.2014

  to Jecchus: nic takového jsem nikde nepsal a výblitky si vyprošuji. Má reakce byla na zcestnou reakci Todomatcha který začal vypisovat všechny možné menšiny v Rusku a vykřikovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Jecchus: nic takového jsem nikde nepsal a výblitky si vyprošuji. Má reakce byla na zcestnou reakci Todomatcha který začal vypisovat všechny možné menšiny v Rusku a vykřikovat úplně mimo téma. Jeho příspěvek je na první straně tak je možno posoudit o jaký nesmysl jde. A v mém textu žádná invektiva nebyla.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  21:17 13.08.2014

  MarcusMaximusVictus (po opětovném přečtení diskuse):

  Tak koukám, že tu proběhlo mně nepříjemné nedorozumění. Do pytle s Nemem jsem Vás hodil právě na základě toho "Satana v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MarcusMaximusVictus (po opětovném přečtení diskuse):

  Tak koukám, že tu proběhlo mně nepříjemné nedorozumění. Do pytle s Nemem jsem Vás hodil právě na základě toho "Satana v maskáčích" ve Vašem příspěvku ze 17:15. Než jsem si poprvé přečetl článek a diskusi, tak ale asi admin (J. Grohmann?) promazal některé Nemovi výblitky, takže tu už žádný jeho příspěvek o "Satanovi v maskáčích" není a v době mého čtení ani nebyl (takže jsem nepoznal, že jde o citaci). Proto jsem to považoval za Vaše vyjádření (i přes ty uvozovky, které jsem chápal nikoli jako citaci 3. osoby, ale jako uvození jakéhosi Vámi použitého pojmu) a Váš osobní výblitek pro který jsem Vás do pytle "filozofů" hodil. Když si znovu přečtete svůj koment z 17:15, a to se znalostí toho, co teď píšu, tak můj (z mého pohledu ospravedlnitelný) omyl doufám pochopíte. Ačkoli tu nediskutuje nějaké velké hafo lidí, tak nezvládám držet v hlavě kdo je vůl a kdo ne (až na pár vyjímek) a Vás si pamatuju jenom podle jména, ale už vůbec netuším, co jste kdy kde napsal...

  ad 2) Zpytlíkovat = zpunktovat, zorganizovat, zařídit, udělat apod.

  ad 3) Cennost něčeho nemusí být dána jen něčím obecně cenným (jako např. surovina apod.). Může jít jen o jakousi relativní cennost pro ty dva soupeře, kdy ona hodnota pro ostatní cenná není.

  ad 6) Právě že z mého původního pohledu napsal... :)

  ad 7) Viz shora. nevyložil jsem si to jak se mi hodilo, ale jak jsem tomu rozumněl. Špatně jsem tomu rozumněl právě kvůli ztrátě kontextu v důsledku promazání diskuse. Ukázkový pokrytec určitě nejsem.
  Skrýt celý příspěvek

 • MarcusMaximusVictus
  20:34 13.08.2014

  To Jecchus
  1) filozof nie som a asi ani nikdy nebudem pretoze ma filozofia nezaujima
  2) pojem "zpytlíkovat" mi nic nehovori ked tak mi ho mozte vysvetlit
  3) otazka ci je tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Jecchus
  1) filozof nie som a asi ani nikdy nebudem pretoze ma filozofia nezaujima
  2) pojem "zpytlíkovat" mi nic nehovori ked tak mi ho mozte vysvetlit
  3) otazka ci je tam nieco cenne - ked dva staty o nieco bojuju musi tam byt nieco co je pre ne cenne, inak by to asi nerobili
  4) "satana v maskacoch..." spominam nakolko su USA vsade zatahovane ako povodca veskereho zla na Zemi a prilahlom vesmire, vratane AN (narazka na prvy koment k clanku od NEMO-a)
  5) ked uz ma skatulkujete tak ma aspon nehadzte do jedneho vreca s NEMOm, uraza ma to
  6) laskavo tu nepodsuvajte nieco co som nenapisal
  7) "...zhusta musím bohužel jen konstatovat, že prostě pro nějaké železné závěry není dost informací" zaujimave ze mna ste hned zaskatulkoval na zaklade par viet ktore ste si samozrejme vylozil ako Vam hodilo... ukazkovy pokrytec
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  19:43 13.08.2014

  Nemo: Podle mě to byli spíš Arméni, co nešikovně píchli do vosího hnízda. Tentokrát mají ale Azerbajdžánci technicky ještě víc navrch a jsou hlavně organizovanější.

  Nemo: Podle mě to byli spíš Arméni, co nešikovně píchli do vosího hnízda. Tentokrát mají ale Azerbajdžánci technicky ještě víc navrch a jsou hlavně organizovanější.

 • D.i.p
  19:37 13.08.2014

  Jinak, ono to s tou Ukrajinou a Krymem v jistém smyslu souvisí, protože Arméni ten Karabach vidí velmi podobně. :-).

  Jinak, ono to s tou Ukrajinou a Krymem v jistém smyslu souvisí, protože Arméni ten Karabach vidí velmi podobně. :-).

 • Nemo
  19:29 13.08.2014

  Jecchus: to není černobílé vidění, ale spíše pesimistické. A už vůbec o nějaké nenávisti k USA. Ale při jejich politice posledních dvaceti let je těžké mít kladný vztah...
  A ano, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jecchus: to není černobílé vidění, ale spíše pesimistické. A už vůbec o nějaké nenávisti k USA. Ale při jejich politice posledních dvaceti let je těžké mít kladný vztah...
  A ano, za každou neobvyklou akcí a s pozoruhodným načasováním vidím opravdu už jen čertovinu. V oblasti byl klid a z ničeho nic dojde ke střetu kde má zemřít několik desítek vojáků. Konflikt se velmi rychle "rozmražuje" a je opravdu těžké nevidět v tom vícero věcí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  19:21 13.08.2014

  Jan Grohmann: Takže to tedy nakonec nyní rozdmýchává Izrael, aby mohl prodávat vojenskou techniku... :D :D :D To mne ale vůbec nepřekvapuje, protože Izrael a potažmo židé mohou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann: Takže to tedy nakonec nyní rozdmýchává Izrael, aby mohl prodávat vojenskou techniku... :D :D :D To mne ale vůbec nepřekvapuje, protože Izrael a potažmo židé mohou úplně za vše v celém vesmíru, to je všeobecně známo již od dob Protokolů sionských mudrců. Akorát jsem ještě nepřišel na to, jak je možné, že za vším jsou židé a zároveň, že za vším jsou USA. Asi na tom makaj společně a ze zálohy je kryjí Ilumináti a Bilderberg v čele s naším Karlem... :D :D :D No, konec ironie a díky za info, i ostatním (kromě "filozofů" teda...).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  19:14 13.08.2014

  Zajímavá je také role Izraele v oblasti, který je největší odběratel ropy z Ázerbájdžánu.
   
  Přitom Ázerbájdžán je na ostří nože s Íránem, protože 13 milionů lidí žijící v Íránu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavá je také role Izraele v oblasti, který je největší odběratel ropy z Ázerbájdžánu.
   
  Přitom Ázerbájdžán je na ostří nože s Íránem, protože 13 milionů lidí žijící v Íránu jsou etničtí Ázerbájdžánci. Írán se obává separatistických tendencí této početné skupiny.
   
  Izrael Ázerbájdžánu dodává také zbraně. Cituju jednoho z našeho článku: "Ázerbájdžán vlastní izraelské bezpilotní letouny, útočné pušky Tavor nebo dělostřelecký systém Elbit Systems ATMOS. V roce 2009 navíc Ázerbájdžán projevil zájem o těžké transportéry Namer."
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  19:08 13.08.2014

  MarcusMaximusVictus:
  Co vím, tak je tam to, že Náhorní Karabach je oficiálně územím Ázerbajdžánu, ale žije tam převážný počet Arménů. A oni ho taky v té válce 1988 zabrali a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MarcusMaximusVictus:
  Co vím, tak je tam to, že Náhorní Karabach je oficiálně územím Ázerbajdžánu, ale žije tam převážný počet Arménů. A oni ho taky v té válce 1988 zabrali a doteď okupujou. Co jsem snad kdysi četl, tak k tomu docela umě využili L-39, oni ani jiné letectvo narozdíl od Ázerbajdžánců neměli. Armenie je hodně hornatá země a nemají tam snad ani pořádný vojenský letiště. Dost mě vrtá hlavou jak se jim to tenkrát vůbec podařilo. Ale to je na rozbor AN. Pak je tam ještě další okupované území, které je oddělené od Ázerbajdžánu a je také obsazené.
  Jinak Arménci by si mohli dělat z historickýho pohledu nárok i na kus Turecka. Vlastně v Turecku se nachází srdce staré Arménie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  18:56 13.08.2014

  To se nám tu zase sešla banda filozofů (Nemo, Victus), co ví vše o všem. Úplně mne fascinuje ten "myšlenkový" pochod ve stylu "když je něco v něčí prospěch, musel to zcela jistě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To se nám tu zase sešla banda filozofů (Nemo, Victus), co ví vše o všem. Úplně mne fascinuje ten "myšlenkový" pochod ve stylu "když je něco v něčí prospěch, musel to zcela jistě taky celý zpytlíkovat". Nebudu se zabývat takovým "detailem", jako je skutečnost, že nyní rozhodně USA nepotřebují další třenici, bohatě stačí Ukrajina, Irák a Sýrie (+ISIL / ISIS / IS), Boko Harram a další průsery po celé planetě. Ale to bezhlavé uvažování "cui bono" (a nic jiného, prostě jen cui bono a mám správnou odpověď na každou otázku) a ten vítězoslavný pokřik, jak na to dotyčný filozof zase hned od stolu přišel, to je fakt náramná věc. Je to jako tvrdit, že když zemře můj věřitel, musel jsem ho nutně zabít, protože z jeho smrti můžu profitovat. Infarkt to prostě být nemoh, když já mám prospěch... :)

  Přiznám se ale, že jim ten jejich jednoduchý a černobílý svět závidím - já si furt nad něčím lámu hlavu, dívám se na to z mnoha stran, snažím se pochopit kroky jedné i druhé strany a přesto zhusta musím bohužel jen konstatovat, že prostě pro nějaké železné závěry není dost informací. Takový problém nebo pochyby o svých vlastních závěrech Nemo nebo MarcusMaximusVictus nikdy mít nebudou - prostě USA jsou zlé, vraždí pro zábavu lidi v co největším množství, žerou děti, vyvolávají konflikty tam i tady a všichni kdo stojí proti nim jsou naopak hodní a jed jim nezištně a bez ohledu na vlastní zájmy jen o blaho světa... Fíha, to je krásný svět ! :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  17:28 13.08.2014

  to Grohmann: když jste v AN ten konflikt tak pěkně nakousl tak by to chtělo třeba ještě článeček o vybavení obou znepřátelených států.

  to Grohmann: když jste v AN ten konflikt tak pěkně nakousl tak by to chtělo třeba ještě článeček o vybavení obou znepřátelených států.

 • Nemo
  17:19 13.08.2014

  to Todomatch: ano, hezký výklad. Jenže jak roky pokročily tak se Ázerbajdžán docela spřátelil s USA a dost modernizoval vojsko takže se i díky našeptávání ze strany Západu se může ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Todomatch: ano, hezký výklad. Jenže jak roky pokročily tak se Ázerbajdžán docela spřátelil s USA a dost modernizoval vojsko takže se i díky našeptávání ze strany Západu se může cítit dost silný k akci proti Arménii. A oživení konfliktu by do toho zatáhlo i Rusko a začal by tříštit síly soustředěné západním směrem - nejen vojenské ale i rozvědné. A nadto to načasování. Vždy je třeba se ptát komu situace nejvíc poslouží v daném čase. Konflikt v Gruzii propukl také "čistě náhodně" o olympiádě.
  Skrýt celý příspěvek

 • MarcusMaximusVictus
  17:15 13.08.2014

  Jedna otazocka... ono je vlastne v to Karabachu nieco cenne (suroviny, poda, zaistenie nadvlady nad strategicky vyznamnou oblastou) za co by stalo bojovat? Na wiki toho vela nie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jedna otazocka... ono je vlastne v to Karabachu nieco cenne (suroviny, poda, zaistenie nadvlady nad strategicky vyznamnou oblastou) za co by stalo bojovat? Na wiki toho vela nie je ale podla toho co som cital nie je nejaky extra dovod na boj (samozrejme okrem planu "satana v maskacoch z hviez a pruhov" rozrejpat co sa da, ktory nema zmysel ani komentovat)
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  17:01 13.08.2014

  Náhorní Karabach a s ním spojený konflikt, není konfliktem Ruska a USA. Je konfliktem Ruska, Arménie a Ázerbájdžánu a pro zajímavost uvádím, že probíhal již v době Sovětského ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Náhorní Karabach a s ním spojený konflikt, není konfliktem Ruska a USA. Je konfliktem Ruska, Arménie a Ázerbájdžánu a pro zajímavost uvádím, že probíhal již v době Sovětského Svazu. Ano, započal v roce 1988 jako válka dvou svazových republik, což zní téměř neuvěřitelně. Vliv USA tedy snad můžeme s klidným svědomím vyloučit, ten byl v éře SSSR nulový. Ještě v době mých studií (za reálného socialismu) nám náš šílený profesor Marxismu-Leninismu sděloval, jaká zvěrstva se tam dějí a že viděl fotografie dívek s uřezanýma hlavama. A to je už 26 let. Je to konflikt etnický a tedy nesmyslný a neřešitelný. Nacionalismus (naroubovaný mnohdy navíc na náboženské vyznání) je mor. Všichni se ježí při slovu multikulturalismus, ale když vidím třeba ruského vousáče s kudlou a v triku s nápisem "Pravoslaví nebo smrt", tak si říkám, že je vymalováno. V USA je etnik hromada a kupodivu se jim daří udržet jakousi sounáležitost. Je to tím, že se upínají k demokracii a pocitu občanství a nikoliv k etnické příslušnosti. V tomhle ale přece jen zaostalejší oblasti jako Arménie a Ázerbájdžán čeká ještě hodně dlouhá cesta. Kořenem konfliktu je požadavek Arménie (ještě svazové republiky) z roku 1988 adresovaný vůdcům SSSR, aby oblast Náhorní Karabach byla z Ázerbájdžánu přesunuta do Arménie (ještě také svazové republiky ) a tím mělo být napraveno rozhodnutí J. V. Stalina z roku 1921. Mimochodem v té době Moskva vyslal do oblasti vládní vojska, která (navzdory dnešní situaci) podpořila ázerbájdžánské bojovníky a společně s nimi pobili množství Arménů. Arménům se podařilo tenhle nápor ustát a situace je sice zabetonována, ale stále velmi neklidná. Dnes je paradoxně Moskva na straně Arménie. Je to možná tím, že v éře SSSR působil arménský požadavek až příliš sebevědomě a naznačoval ambice Arménie na suverenitu a samostatnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  15:53 13.08.2014

  Ale pane Grohmanne, jádrem mého komentáře byla jediná věc - podivení nad opětovným vzplanutím tohoto konfliktu v tak zajímavou dobu. V politice náhody nebývají, obzvlášť tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale pane Grohmanne, jádrem mého komentáře byla jediná věc - podivení nad opětovným vzplanutím tohoto konfliktu v tak zajímavou dobu. V politice náhody nebývají, obzvlášť tak nápadné. Toť vše. A jak se říká, vše souvisí se vším a v tomto případě s Ruskem a USA. Dívat se na věc jako na izolovanou záležitost je chybné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  15:46 13.08.2014

  Protože pane Nemo, z Vaších příspěvků se akorát dozvíme, že nemáte rád Spojené státy. To je nám opravdu líto, ale nevím, co s tím máme tady dělat?
   
  „USA chtějí otevřít druhou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Protože pane Nemo, z Vaších příspěvků se akorát dozvíme, že nemáte rád Spojené státy. To je nám opravdu líto, ale nevím, co s tím máme tady dělat?
   
  „USA chtějí otevřít druhou frontu“ a „rozrejpají co půjde“, "nebude vadit, když padne několik desítek tisíc lidí“ jsou „analýzy“, bez kterých se na AN opravdu obejdeme.
   
  Jiný názor se cení, ale je třeba ho podpořit logickými argumenty. Navíc, tenhle článek není o USA a Ukrajině! Pokud vše potřebujete vysvětlit detailněji, obraťte se na redakční e-mail.
   
  Tímto prosím všechny čtenáře, aby se drželi tématu – tedy historický konflikt mezi Arménii a Ázerbájdžánem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  15:36 13.08.2014

  Proč mám pocit že z AN se stává NATO plátek. Mě umíněná UKR byla jen okrajově a hned se to maže. Zato diskutér nademnou bez obalu píše o naprosto jiném tématu zůstane....

  Proč mám pocit že z AN se stává NATO plátek. Mě umíněná UKR byla jen okrajově a hned se to maže. Zato diskutér nademnou bez obalu píše o naprosto jiném tématu zůstane....

 • otecko
  15:14 13.08.2014

  "O nynější situaci v regionu něco vypovídá také fakt, že o minulém víkendu, tedy 9. a 10. srpna, hostil rozhovory mezi oběma prezidenty Vladimír Putin v černomořském přístavu Soči. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "O nynější situaci v regionu něco vypovídá také fakt, že o minulém víkendu, tedy 9. a 10. srpna, hostil rozhovory mezi oběma prezidenty Vladimír Putin v černomořském přístavu Soči. Ilham Alijev a jeho arménský protějšek"... hostil rozhovory,... do prčic, to je ale čeština...

  Jinak... začínám mít nepříjemný dojem, že rozpadlý SSSR je dnes něco jako sud střelného prachu..
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  13:26 13.08.2014

  Kde tam čtete, že USA otevírají druhou frontu? A která je ta první? To je ta, co otevřela Moskva anexí Krymu a destabilizací Ukrajiny s podporou separatistů? A Rusko není soupeř, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kde tam čtete, že USA otevírají druhou frontu? A která je ta první? To je ta, co otevřela Moskva anexí Krymu a destabilizací Ukrajiny s podporou separatistů? A Rusko není soupeř, ale nepřítel, samo se tak definuje. Hrozí do všech stran. Západ pouze reaguje sankcemi, aby zchladil hlavy ruských jestřábů. Hrozby Pobaltí, pohrdavé výroky na adresu Rumunska, Polska a to z nejvyšších míst. Rusové se tváří jako velcí fanoušci federalizace a referend o sebeurčení, tak se budeme pozorně dívat, až začnou volat po sebeurčení národy a státy, které jsou drženy v Rusku po staletí jako kolonie. Třeba takové Čečensko držené a využívané kvůli ropě - to bude referendíčko. A jen pro zajímavost, koho všechno Rusové drží v područí: Adygejsko, Altaj, Baškortostán, Burjatsko, Dagestán, Ingušsko, Kabardsko-Balkarsko, Kalmycko, Karačajevsko-Čerkesko, Karélie, Komi, Marij El, Mordvinsko, Sacha, Severní Osetie-Alanie, Tatarstán, Tuva, Udmurtsko, Chakasie, Čečensko, Čuvašsko a teď i Krym. To jsou z velké části národy které nemají s Ruskem etnicky, jazykově ani jinak nic společného.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  13:19 13.08.2014

  Proc se k tomu vubec vyjadrujes kdyz nemas co rict Nemo? Navic pises zas uplny bullshit.

  Proc se k tomu vubec vyjadrujes kdyz nemas co rict Nemo? Navic pises zas uplny bullshit.

 • Nemo
  12:33 13.08.2014

  Jak se zdá tak USA chtějí otevřít druhou frontu aby se RF nesoustředili jen na Ukrajinu. Jenže v tomto regionu mnoho přátel nemají, takže alespoň rozrejpají co půjde a vůbec jim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak se zdá tak USA chtějí otevřít druhou frontu aby se RF nesoustředili jen na Ukrajinu. Jenže v tomto regionu mnoho přátel nemají, takže alespoň rozrejpají co půjde a vůbec jim nebude vadit když opět padne několik desítek tisíc lidí, hlavně když způsobí problémy soupeřům, klasika.
   
  Držte se tématu. Pokud musíte napsat svůj názor na Ukrajinu, doporučuji vyhledat jiný článek. Děkuji. Admin.
  Skrýt celý příspěvek