Ázerbájdžánský zbrojní průmysl v roce 2018

Tufan / Ázerbájdžánské ministerstvo obrany

Javar Džamalov, ministr pro obranný průmysl Ázerbájdžánu, v nedávné tiskové konferenci zhodnotil práci svého úřadu v roce 2017. Za úspěch považuje výstavbu dvou nových zbrojovek, jejichž počet se v zemi zvýšil na bezmála šedesát. 

Baku plánuje zahájit výstavbu dalších dvou zařízení, jež budou vyrábět čtyři druhy moderních dělostřeleckých nábojů, minomety a pancíř pro obrněná vozidla. Navíc má dojít k vybudování vojenských laboratoří, které se budou zabývat produkcí střelného prachu, trinitrotoluenu (TNT) a hexogenu (RDX).

 

 

 

Ázerbájdžánské ministerstvo pro obranný průmysl se od svého vzniku snaží snížit závislost země na zahraničních dodavatelích a rozvíjet vlastní výrobní kapacity. Vzhledem k dosud nevyřešenému konfliktu s Arménií o Náhorní Karabach vydává Baku na obranu značné finanční prostředky. Pokles příjmů z prodejů energetických surovin přinutil Ázerbájdžán výdaje snižovat, ale současné mírné zvýšení cen ropy a zemního plynu umožňuje opětovné navýšení.  

 

Návrh rozpočtu pro rok 2018, který v říjnu loňského roku představilo ministerstvo financí, počítá se zvýšením obranného rozpočtu na 2,73 miliardy manatů (asi 33 miliard Kč). To představuje meziroční nárůst o 3,4 % z 2,64 miliardy manatů. Z této částky si 1,36 miliardy manatů rozdělí ozbrojené síly, 0,1 miliardy je vyčleněno na národní bezpečnost a 1,258 miliardy spadá do kategorie ostatní.   

 

Ázerbájdžán pokládá finanční podporu zbrojního průmyslu za velmi důležitou z hlediska bezpečnosti země. Situace na kontaktní linii v oblasti Náhorního Karabachu zůstává po čtyřdenní válce v dubnu 2016 stále napjatá. Ázerbájdžánské ozbrojené síly v průběhu konfliktu využily řadu zbraní domácí výroby, což Baku podnítilo ke zvýšení produkce pro vlastní potřebu. Javar Džamalov například uvedl, že došlo k zahájení prvotního testování bezpilotních letounů schopných zasáhnout živou sílu a nepřátelskou vojenskou techniku.

 

Ministerstvo pro obranný průmysl se soustředí na vývoj bezpilotního letounu Zarba 1K, ázerbájdžánské verze izraelského Orbiteru 1K. „Kromě toho probíhají jednání s mnoha státy na téma výroby elektromagnetických zbraní,” uvedl pro televizní stanici CBC Džamalov. K nejvýznamnějším zbrojovkám Ázerbájdžánu, jež produkují bezpilotní systémy, pancíře, kulomety a ostřelovací pušky patří závody Agregat, Alov a AZAD. 

 

Džamalův úřad dokončuje testování 17 nových zbraní pro podmínky 21. století, přičemž na některých z nich spolupracoval s Ázerbájdžánskou národní leteckou agenturou. V roce 2018 má prioritu plně domestikovaná výroba obrněného vozidla Tufan. K jeho přednostem patří dálkově ovládaný bojový modul s těžkým kulometem ráže 12,7 mm nebo granátometem ráže 40 mm. Vozidlo lze využít i jako nosič raket ráže 107 mm.

 


Tufan

 

Sériová produkce vozidel Tufan začne pravděpodobně již letos. Čtyři varianty vozidla, tj. zdravotní a záchranná, protivzdušná, policejní a obrněný transportér, doplní i verze určená pro vývoz do zahraničí.

 

Rozmach ázerbájdžánského zbrojního průmyslu naznačuje další růst exportu. Baku podle Džamalova vyjádření vyváží zbraně do deseti zemí světa. V roce 2016 se objem produkce zvýšil o 60 % a počet druhů výrobků o 80 % oproti předešlým dvanácti měsícům.

 

Ázerbájdžán dlouhodobě usiluje o zvýšení vývozu a snížení dovozu. Zatímco se o většinu výroby starají podniky typu joint venture ve spolupráci s izraelskými, jihoafrickými a tureckými společnostmi, 31 továren dnes produkuje zcela domácí technologie.      

 

Na pozadí pokračujícího napětí a násilí mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach, jež se nedaří uklidnit diplomatickou cestou, se Baku v letošním roce rozhodlo podpořit a posílit domácí zbrojní průmysl. Vzhledem k inovacím a rostoucí produkci vojenské techniky se Ázerbájdžán bude snažit o získání co největšího podílu na globálním trhu se zbraněmi. 

Zdroje: Jamestown, CBC, Defence-Blog

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Náhorní Karabach – zamrzlý konflikt ožívá

Náhorní Karabach je území rozkládající se vysoko v horách Malého Kavkazu. Přestože se jedná o oblast ...

Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 Dragun dokončilo testy

Podle ruského deníku Izvestija firma Traktorové závody dokončila testování bojového vozidla pěchoty ...

Černý leden – krvavé události v Baku byly začátkem konce Sovětského svazu

Konec komunistického režimu je u nás spjat se sametovou revolucí, a i ve většině střední a východní ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • PavolR
  13:24 09.12.2018

  Mimochodom, Azerbajdžanu sa tento rok nakoniec podarilo získať bieloruské raketové systémy Polonez ako protiváhu arménskom zakúpených Iskanderov aj napriek tomu ako Arméni tlačili na prekazenie obchodu:

  18. 4. 2018 - https://eurasianet.org/azerbai...

  11. 6. 2018 - https://defence-blog.com/missi...

 • PavolR
  12:49 05.12.2018
 • PavolR
  22:42 24.01.2018

  dusan:
  To bude asi ešte v náväznosti na kontrakt z roku 2013, kedy popri BTR-82A nakúpili aj stovku T-90s (s opciou na ďalších 100), nejaké TOS-1, .... Asi oneskorená várka, lebo minulý rok v novembri sa písalo o dokončení dodávok a nezdá sa mi, že by do dvoch mesiacov dali len tak dokopy ďalšiu takúto zásielku (povedzme v rámci opcie) - ak len situácia nie je vážnejšia, než by sa zdalo.

 • dusan
  17:58 24.01.2018

  Rusko dodáva Azerbajdžanu zbrane:

  http://defence-blog.com/army/p...

  a na druhej strane chráni Arménsko pred inváziou silnejšieho suseda cez svoj vojenský kontingent a zabezpečovaním PVO Arménska ...

  Mimochodom ten konflikt stále trvá ... incidenty v rátane delostreleckej paľby sú neustále ....len to nie je v čase Sýrie či Jemenu v pozornosti médiu.

 • SofF
  14:27 24.01.2018

  celé to budí dojem že Ázery spíš pohání chuť po odvetě proti Arménii než nějaký export. Domácí průmysl jednoduše v případě bojů zajistí nepřetržité zásobování což v případě zahraniční techniky je krajně nejisté.
  A i v případě nevypuknutí dalšího konfliktu je i možné využití v případném zásahu v možnosti rozkladu Íránu kde je hodně Ázerů. Sice to nyní vypadá pomalu jako scifi ale Írán je víceetnickou zemí kde největší ohrožení celistvosti jde od Kurdů a právě od Ázerů. Proto lze vnímat mohutnění VPK jako solidní základnu pro pravděpodobné možnosti expanze.

 • Rase
  13:24 24.01.2018

  PavolR:
  jeden čas se mluvilo o prodeji Namerů do Ázerbájdžánu. Zda byla jednání ukončená, nebo zatím jen nebyla podepsána smlouva ale nevím. Jednání ale zaručeně probíhala. Pamatuju si ale právě ony transportéry a vrtalo mi hlavou proč ne rovnou i Merkavy (tak si to pamatuju). Obecně vzato je hodně zajímavý vliv Turecka a Izraele

 • David
  13:08 24.01.2018

  Mě osobně zaujalo to, jak Ázerbájdžán kombinuje "východní", ex-sovětskou či ruskou techniku s technikou "západní", ať již tureckého či jihoafrického původu

 • vlasto
  13:07 24.01.2018

  PavolR - Azerovia ako etnikum, ktoré tvorí hlavnú skupinu obyvateľstva Azerbajdžanu, žijú aj v Iráne. Tvoria skoro pätinu (!) obyvateľstva Iránu. Perzský Irán z Azerov a ich možných požiadaviek asi a priori nadšený nie je. Zato Izraelu podpora tohoto etnika hrá do karát.

 • tryskac
  12:12 24.01.2018

  v reportazi spominali "krajiny", nie "krajinu" takze moznosti su obe. Aj azerbajdzan aj indonezia maju skusenosti s SK produktami - co skor svedci o nadviazanych kontaktoch. Co je mozno este dolezitejsie ako produkty samotne.

 • Flader
  11:56 24.01.2018

  Ja by som skôr tipol ako potenciálneho záujemcu Indonéziu. Teda aspoň podĺa toho, že deň po reportáži je zrazu indonézka veľvyslankina na návšteve na MO.

 • PavolR
  11:36 24.01.2018

  V pondelok v niektorej diskusii prebehla správa, že o Zuzany2 sa zaujíma viacero potencionálnych ázijských kupcov. Nemôže byť medzi nimi aj Azerbajdžan po skúsenostiach s húfnicami Dana? Cez Izrael tam možno dodať takmer čokoľvek.

  A tu sa dostávame k druhej veci, čo pokladám za vcelku zaujímavú. Že na zbrojení Azerbajdžanu participuje Turecko, je vcelku logické a Južná Afrika predá svoje zbrane komukoľvek, kto má záujem, avšak Izrael tam posiela nielen svoju produkciu, ale aj produkty z tretích krajín, hoci sa to nemusí nevyhnutne páčiť Arménov podporujúcemu Rusku (hoci predávať tam v zásade neváha ani ono). A keď tak pozerám na mapu, neleží ten Azerbajdžan tak náhodou na severných hraniciach Iránu - úhlavného nepriateľa Izraela? ;-)