BAE Systems oživuje bitevního robota Black Knight

ARCV na výstavě Global Force Symposium and Exposition. / BAE Systems

Na sympoziu Global Force Symposium and Exposition zbrojní gigant BAE Systems předvedl robotické bojové vozidlo ARCV (Armed Robotic Combat Vehicle), známe pod přezdívkou “Black Knight”. Britská firma tak reaguje na rostoucí zájem americké armády o robotická vozidla.

Pozemní bojové bezosádkové vozidlo UGCV (Unmanned Ground Combat Vehicle) Black Knight vzniklo původně v roce 2005 pro potřeby programu Future Comabt Systems (FCS). Ambiciózní FCS si kladl za cíl vytvořit revolučně nové mechanizované brigády se zcela novou technikou - člověkem řízenou i robotickou.

Program FCS však byl kvůli rychle stoupajícím nákladům v roce 2009 zrušen. Navíc americká armáda přesměrovala výdaje na vedení protipovstaleckých operací v Iráku a Afghánistánu - tomu se podřizovaly i investice do vojenské techniky. Například za vozidla MRAP Pentagon utratil více než 50 miliard dolarů. Použití MRAPů je přitom omezeno prakticky pouze na policejní/četnické účely nebo protipovstalecký boj.

Probuzení přišlo až po ruské anexi Krymu v roce 2014. Americká armáda v reakci na zhoršenou bezpečnostní situaci v Evropě se opět začala soustředit na rozvoj vševojskových schopností.

Jedním z klíčových směrů rozvoje americké armády je zavádění nejrůznějších pozemních bezosádkových systémů UGS (Unmanned Ground Systems).

Vstříc představám armády vychází firma BAE Systems s bojovým robotem ARCV “Black Knight”. Jedná se o 12t vozidlo vybavené 30mm automatickým kanónem a spřaženým kulometem ráže 7,62 mm. Black Knight má hliníkovou konstrukci a využívá pásový podvozek obrněného transportéru M113. Stroj pohání dieselový motor o výkonu 223 kW. Maximální rychlost je 77 km/h.

Základními senzory vozidla je dvojice laserových radarů LIDAR (LIght Detection And Ranging) a čtyři stereoskopické kamery. Oba typy senzorů společně vytvářejí trojrozměrný barevný obraz přední polosféry vozidla. K dispozici jsou také noční/termovizní kamery nebo kamery s velkým přiblížením. Samozřejmostí je GPS a inerciální navigace.

Testy vozidla Black Knight v roce 2013.

Původně měl Black Knight působit v rámci obrněných brigádních bojových týmů ABCT (Armored Brigade Combat Team) po boku bojových vozidel pěchoty. Ovládán měl být přímo z bojových vozidel, podobně jako nyní operátoři ovládají bezpilotní letadla.

Druhým úkolem byl ozbrojený průzkum a palebná podpora sesednuvších vojáků. V tomto případě řízení vozidla převzal sesednuvší voják pomocí ručního terminálu.

Nicméně právě řízení na dálku je největším problémem celého konceptu. Bezdrátová komunikace je rychle degradována v zastavěných oblastech nebo v členitém terénu. Navíc při boji s vyspělým protivníkem je nutné počítat se silným rušením komunikace.  

“Nechceme uspět s tímto konkrétním vozidlem, ale armáda zveřejnila její strategii pro autonomní a robotické systémy a my si řekli ꞌCo za skvělou příležitost začít diskuzi (s armádou - pozn. red.),” říká James Miller, obchodní ředitel v BAE Systems pro bojová vozidla. Podle Millera je klíčové, aby BAE Systems pochopila dlouhodobé plány armády a mohla správným směrem nasměrovat vývojové úsilí.

Zaměstnanci BAE Systems přepravují vozidlo Black Knight na výstavní plochu.

Podle Millera armáda nebude nyní financovat rozvoj operačně nasaditelných bojových robotů. Technologii Black Knight ale lze využít pro vývoj nové generace robotických bojových věží pro pásová i kolová, člověkem řízená bojová vozidla.

Robotické bojové věže nové generace získají schopnost autonomně odhalit, rozpoznat, identifikovat a sledovat protivníka. Následně po schválení člověkem věž sama natočí hlaveň požadovaným směrem, zaměří cíl (případně konkrétní místo na cíli), zahájí palbu požadovanou municí a požadovanou dávkou (podle typu cíle) a vyhodnotí účinek v cíli.

Více o “robotických” plánech americké armády se dozvíme v srpnu nebo záři letošního roku, kdy na základně Fort Benning proběhne demonstrace robotických a autonomních systémů. Armáda mimo jiné otestuje technologický demonstrátor robotického vozidla Humvee s robotickou kulometnou věží.

Počítá se rovněž s testem tanku Abrams s automatickým nabíjecím systémem. V takovém případě nabíječ tanku může převzít další úkoly - například ovládat robotická vozidla nebo drony. Ostatně armáda plánuje vybavit tanky Abrams vlastními drony, které mohou provádět průzkum nebo dokonce zaútočit na cíl (kamikadze drony).

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Arabský IDEX 2017 – ukrajinský robot i český dron

V Abu Dhabi, hlavním městě Spojených arabských emirátů, se od 19. do 23. února koná největší ...

Armáda ČR hledá nová vozidla: Šance pro VOP CZ a Ajban?

Armádu České republiky čeká v příštích letech výrazná obměna terénních a lehkých obrněných vozidel. ...

Izraelský tank Sabra pro Armádu České republiky?

Mezi roky 2020 až 2025 Armáda České republiky začne s výběrem nových tanků. Jedním z nabízených typů ...

Spojené státy směřují k robotické armádě

Americká armáda (US Army) před několika dny vydala publikaci Robotické a autonomní systémy RAS ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • pjek
  12:23 23.03.2017

  Jako vcelku efektivní vývojové řešení pro součinnost s MBT to beru. Otázkou je, jaká je realistická operační vzdálenost unmanned varianty s ohledem na správně uvedené riziko rušení řízení protivníkem. Kdo ale bere REB vážně a umí rušit nejen komunikaci s jednotkou vojenské techniky ale i komunikaci uvnitř ní a její vnitřní řízení, tomu musí být Černý Rytíř celkem k smíchu... Vždy jde ale o to, zda se jedná o obranný prostředek k použití na domácím a příhraničním území nebo o útočný prostředek zahraničních misí.

 • Rase
  20:19 16.03.2017

  Tak pokud tohle vozidlo má mít stejnou průchodnost terénem jako vozidla která doprovází, tak nemůže být o moc menší. Jako doprovod BVP mi to přijde poněkud zbytečné (stejná výzbroj), ale jako doprovod těžkých MBT - rozhodně skvělý nápad. I jako doprovod pěchoty je to v pohodě (hodila by se možnost uložení batohů). Hlavně ale účelné recyklování podvozků z M113 !
  Osobně se hodně těším na to představení nového nabíjecího automatu pro tanky Abrams. Záměrně píšu nového, jelikož se automaty testovaly už dřív. Pokud nepředstaví zcela novou věž, tak bych čekal nějaké robotické rameno.

 • Laci
  13:13 16.03.2017

  Čekal bych, že to bude, ve srovnání s M3 Bradley, menší. Má tohle bojový vozidlo bejt schoplný nést výsadek, případně kolik? To je třeba informace, kterou bych v článku čekal.