BAE Systems získala kontrakt na vývoj rychlejšího elektromagnetického děla

elektromagnetické dělo
Foto: „Ohnivý mrak“ za projektilem je horké plazma vzniklé ionizací vzduchu . / BAE Systems

Zbrojní gigant BAE Systems vyvine do konce roku 2014 pro americké námořnictvo US Navy další generaci elektromagnetického děla. Cílem nového kontraktu ve výši 34,5 miliónů dolarů je zvýšit rychlost střelby současného prototypu elektromagnetického kanónu.

BAE Systems již řadu měsíců úspěšně testuje prototyp elektromagnetického kanónu v Naval Surface Warfare Center ve městě Dahlgren. Testy probíhají úspěšně a kanón dokázal svou schopnost střílet projektily hypersonickou rychlostí (> Mach 5). Je zde však problém, při výstřelu vzniká v kanónu velice horké plazma, které nedovoluje střílet projektily rychle za sebou. V opačném případě by došlo vlivem obrovské teploty k poškození hlavně.

Nový prototyp děla má omezenou rychlost střelby odstranit. BAE Systems se ve smlouvě zavázala, že vyvine a sestrojí prototyp elektromagnetického kanónu s rychlostí střelby 6 až 10 ran za minutu. Naproti tomu klasické námořní dělo Mark 45 Mod 4 ráže 127 mm dokáže střílet rychlostí až 20 ran za minutu. Jak jsme referovali v článku „Nová dalekonosná munice pro dělostřelectvo“, ani s dostřelem to není tak zlé.

Video: Představitel General Atomics představuje projektil pro elektromagnetické zbraně.  / YouTube

Každopádně je jasné, že elektromagnetické zbraně jsou budoucnosti námořního válčení. Ať už jde o potenciální dostřel nebo schopnost doručovat obrovské množství kinetické energie do cíle. Nezanedbatelná je i otázka bezpečnosti, protože energetické zbraně nepoužívají klasické granáty, ale pouze speciálně tvarované kovové projektily.

„Jsme odhodlání dále rozvíjet tuto inovativní a ´hru měnící´ technologii, která bude znamenat revoluci v námořním válčení,“ říká k příležitosti uzavření nového kontraktu Chris Hughes, viceprezident a generální manažer zbraňových systémů v BAE Systems. „Schopnost railgunu bránit se proti nepřátelským silám na vzdálenosti větší než kdykoliv předtím zlepšuje schopnosti našich ozbrojených sil.“Americké námořnictvo pracuje na konceptu EM zbraní již od roku 2005. Kromě BAE Systems „elektrické“ zbraně testuje také firma General Atomics, která pracuje také na protiletadlových a protiraketových elektromagnetických zbraních

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: Střelba z elektromagnetického kanónu

Jak jsme vás informovali v jednom z předešlých článků, na základně amerického námořnictva NSWC ...

Vývoj elektromagnetického děla běží na plné obrátky

Úřad pro námořní výzkum ONR (Office of Naval Research) v únoru letošního roku zprovoznil první ...

Elektromagnetický protiletadlový a protiraketový systém

S rostoucími znalostmi z vývoje a testování elektromagnetických zbraní se objevují další a další ...

Elektromagnetické zbraně v US Navy

Americká armáda pokračuje ve vývoji elektromagnetických zbraní. Nyní však stojí před důležitým ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ultramarinus
  05:47 09.07.2013

  Kdyby tomu tak bylo, cetli bychom tu o coilgunu. Dost pochybuji, ze by si pro vojensky vyzkum princip railgunu vybrali pouze kvuli udernejsimu jmenu.

  Kdyby tomu tak bylo, cetli bychom tu o coilgunu. Dost pochybuji, ze by si pro vojensky vyzkum princip railgunu vybrali pouze kvuli udernejsimu jmenu.

 • nomohakon
  17:33 06.07.2013

  Cívky versus koleje, cívky jednoznačně vedou.

  Cívky versus koleje, cívky jednoznačně vedou.

 • delus
  17:19 06.07.2013

  Ta krevni plazma, ale plazma jako skupenstvi je to plazma.

  Ta krevni plazma, ale plazma jako skupenstvi je to plazma.

 • Dan
  12:18 06.07.2013

  Ta plazma, ne ten plazma ;)

  Ta plazma, ne ten plazma ;)

Načítám diskuzi...