Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou

Foto: Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou. / 22.zVrL
Foto: Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou. / 22.zVrL

Každý člověk chce využít nabyté zkušenosti a dovednosti v praxi. Stejně je tomu i u vojenských profesionálů. Devět příslušníků roty ochrany 225. letky bojového zabezpečení 22. základny vrtulníkového letectva tuto možnost dostalo, když byli vybráni k doplnění 102. průzkumného praporu pro 2. jednotku MAT-W v provincii Wardak zahraniční operace ISAF.

V říjnu 2012 začala náročná příprava, která trvala celý následující rok. Během tohoto období strávili vojáci nespočet hodin drilováním a osvojováním správných návyků při střelecké, taktické a odborné přípravě. Zúčastnili se mezinárodního cvičení v německém Hohenfelsu, kde společně s koaličními vojáky nacvičovali zvládnutí krizových situací, se kterými by se mohli v prostoru působení setkat.

Dále absolvovali několik specializovaných kurzů, důležitých pro výkon funkcí, jako jsou obsluha a ovládání vozidel IVECO a MRAP a jejich zbraňových systémů, vedení rádiového provozu v anglickém jazyce, příprava S.E.R.E. a další. Přitom žádný voják nemá stoprocentní jistotu, že do zahraniční operace vyjede. Pokud je shledán nevyhovujícím v jakékoliv oblasti nebo se zraní a není schopen v přípravě pokračovat, nemůže být do mise vyslán.

Foto: Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou. / 22.zVrL Foto: Čeští vojáci spolupraocvali s afghánskými policisty a vojáky. / Autor

Další vliv na případné nasazení mají organizační změny, které mohou kdykoliv nastat. Přesně to se stalo cvičící jednotce.

V rámci snižování stavu vojsk NATO v Afghánistánu ukončili čeští vojáci své působení ve Wardaku. Česká republika však byla zároveň oslovena s žádostí o vybudování strážní jednotky zabezpečující část letecké základny Bagrám. Tímto úkolem byl pověřen 73. tankový prapor 7. mechanizované brigády doplněný o devět vojáků 225. letky bojového zabezpečení. 1. strážní rota BAF pak začala plnit úkoly přímo v Afghánistánu.

Činnost jednotky nespočívala v obsazení strážních věží a vjezdů, tuto obranu zabezpečovali vojáci z Nepálu a Jordánska, ale v provádění nepřetržitého patrolovaní v okolí základny až do 20 kilometrové vzdálenosti. Jejím úkolem bylo narušovat nepřátelské aktivity a omezit raketové či jiné útoky, směřované do prostoru letecké základny.

Foto: Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou. / 22.zVrL Foto: Na patrole... / Autor

Rotmistr Lubomír Fňukal, který zde působil ve funkci velitele družstva, popisuje způsob plnění operačního úkolu a denní režim jednotky v průběhu operace.

„Strážní jednotka se skládala z několika čet, které se střídaly v patrolování. Délka patrol byla rozdílná. V systému služeb připadaly na každého dva dny plnění úkolů a den volna. Za celou dobu mise jsme absolvovali více než 100 patrol, při kterých došlo k několika nastřelení z ručních zbraní a jednomu incidentu s nástražným výbušným zařízením. Všechno se ale obešlo bez zranění. K patrolování jsme využívali vozidla americké armády MRAP MAXXPRO, což jsou pancéřová vozidla odolná proti výbušným nástrahám."

Foto: Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou. / 22.zVrL

Foto: MRAP a českými vojáky. / Autor

Všech devět příslušníků jednotky se vrátilo v pořádku domů k rodinám v druhé polovině dubna 2014. Stručný popis půlročního působení může působit jako výlet za dobrodružstvím v cizí zemi. Realitou je téměř rok a půl výcviku a následné nasazení, se kterými se musely vyrovnat také rodiny. A samozřejmě permanentní nebezpečí.

„Osobně jsem velmi rád, že naši vojáci, příslušníci 225. letky bojového zabezpečení, ukázali schopnost aplikovat znalosti a dovednosti v praxi a být rovnocennými partnery ostatním bojovým složkám české armády," dodává na závěr autor článku.

praporčík Radek Leskovjan, 22. základna vrtulníkového letectva

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cvičení průzkumných skupin

V termínu 19. do 23. května 2014 se uskutečnil pod řízením zpravodajských skupin 71. a 72. ...

REPORTÁŽ: Základní výcvik u 43. výsadkového praporu

43. výsadkový prapor v Chrudimi (43. vpr) je jediným výsadkovým praporem v Armádě České republiky. ...

42. mechanizovaný prapor cvičí s Pandury

Ve dnech 12.-23.5.2014 cvičili příslušníci 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského" ve ...

ROZHOVOR: Ondřej Malý a Ondřej Vetchý o filmu Všiváci

Již za pár dní (19.6.) vstoupí do kin nový český film Všiváci. Film se pyšní jednom českým unikátem ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...