Baihetan: Čína dokončuje další gigantické vodní dílo

Baihetan: Čína dokončuje další gigantické vodní dílo
Čínská vodní elektrárna Baihetan (2018) / depositphotos.com (Zvětšit)

Čínská vodní elektrárna Baihetan, největší rozestavěný hydroenergetický projekt na světě, vstupuje do své závěrečné fáze. V posledních týdnech došlo k připojení desáté a jedenácté turbíny z celkových šestnácti do rozvodné sítě, každá z nich dosahuje instalovaného výkonu 1 GW. Baihetan bude celkově vyrábět více než 60 TWh elektřiny ročně. Vzhledem k ovládnutí kompletního stavebního procesu gigantických vodních děl Čína dnes patří ke světové špičce v oboru.

Při návštěvě Třech soutěsek, dosud nejvýkonnější vodní elektrárny na světě, čínský prezident Xi Jinping zdůraznil technologický pokrok své země. „Dnešních úspěchů jsme dosáhli díky tomu, že jsme v minulosti čelili obtížím a překonávali je. Nejenže se nám podařilo vybudovat Tři soutěsky, ale také vychovat řadu talentů a dosáhnout komplexní výrobní autonomie. Díky inovativním technologiím budeme stavět jednu přehradu za druhou,“ uvedl podle zpravodajské agentury China News čínský prezident.

Od roku 2012 do roku 2021 se instalovaný výkon vodních turbín na čínském území zvýšil z 249 GW na 391 GW a výroba elektřiny vodními elektrárnami z 900 TWh na 1302 TWh ročně. Vodní turbíny se dnes v Číně podílí přibližně 17 % na celkové roční výrobě elektrické energie. Pohled na žebříček vodních elektráren podle instalovaného výkonu dokazuje velikost, technologickou pokročilost a hospodářskou sílu současné Číny. Pokud do něj zahrneme i elektrárnu Baihetan, jež na své celkové dokončení ještě čeká, najdeme mezi deseti celosvětově nejvýkonnějšími elektrárnami pět čínských zástupců.

Světová jednička a nejznámější čínská vodní elektrárna Tři soutěsky se nachází na řece Jang-c'-ťiang nedaleko města Sandouping. Její klíčovou součást představuje 2,3 km dlouhá betonová přehrada, jež má za úkol regulovat stav vody v horních úsecích řeky. Elektrárna je vybavena 34 turbogenerátory a má instalovaný výkon 22,5 GW, pětkrát více než české jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dohromady. Tři soutěsky vyrábí elektřinu od roku 2003 a jejich stavba vyšla Peking na 31 miliard amerických dolarů. V roce 2020 vytvořily světový rekord v roční výrobě elektřiny z jedné vodní elektrárny, když do sítě dodaly 111,8 TWh elektřiny.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Čína spustila na vodu nejnovější letadlovou loď Type 003

V loděnicích Jiangnan v Šanghaji byla na vodu spuštěna nová čínská letadlová loď Fujian třídy Typ ...

PREMIUM Čínští „Wagnerovci“ jako vlivový nástroj Pekingu

Nájemní vojáci hrají svou roli ve válkách již dlouho, ale přítomnost soukromých společností v ...

Spojené státy soupeří s Čínou o stíhačku šesté generace

Nová americká stíhačka šesté generace NGAD (Next Generation Air Dominance) zatím nevstoupila do ...

PREMIUM Západ potřebuje Rusko proti Číně: Začne sbližování v Arktidě?

Ačkoli Čína není arktickým státem, v posledních desetiletích se aktivně zapojila do ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.