Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Politická moc Ruska se soustředí v Kremlu. / Alexandergusev; CC BY-SA 3.0

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy neopustilo hru na “třetí světovou”, ruského autora Vadima Štěpa, Kreml přiživuje možnost vypuknutí třetí světové války jako součást strategie zahraniční politiky. Tato geopolitická hra “na ostří nože” má kořeny v zahraniční politice Sovětského svazu.

Hra na válku

Hned na úvod Štěpa (z ruského on-line časopisu Spektrum) odkazuje na výsledky výzkumu Alexeje Levinsona z ruského nezávislého politologického a sociologického institutu Levada, podle kterého Rusové nevylučují vypuknutí třetí světové války.

Institut Levada, ruská nezávislá organizace pro průzkum veřejného mínění, se letos v záři ocitla na seznamu takzvaných zahraničních agentů. Informaci o zařazení Levady na “černý seznam” oznámilo ruské ministerstvo spravedlnosti.

Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov na své facebookové stránce napsal, že agentura Levada dostává finanční příspěvky „od neprůhledných zdrojů” z USA, Británie, Německa a dalších zemí, které nejsou Rusku přátelsky nakloněny.

Ale zpět ke “třetí světové” - Kreml podle Štěpa cíleně hraje hru na “třetí světovou”, jako součást zahraniční politiky. Touto optikou se dá dívat i na některé vyhrocené výroky ruských politiků. Například Vladimír Putin uvedl, že při anexi Krymu nechal pro jistotu aktivovat jaderné zbraně.

Většina Rusů, na základě výzkumu Levinsona, sice nevylučuje třetí světovou válku, ale riziko vypuknutí války berou jako “součást hry” a vypuknutí světového konfliktu považují za hypotetické a nepravděpodobné. Podle Levinsona Rusové jednoduše neberou ruské vojenské konflikty vážně a zachází s nimi jako s druhem hry nebo sportovního zápolení se Západem.

“Je důležité uvědomit si, že většina Rusů nechce válku. Ale je ochotna jít do vojenské parity. Mají důvěru v to, že Rusko bude reagovat na hrozbu, pokud se objeví. Minimálně ve vztahu k tomu, že máme jaderné zbraně nebo vzhledem k tomu, že v duchovním smyslu máme větší právo než oni. Za námi stojí historické právo. To je klíč,” komentuje duchovní a myšlenkový postoj Rusů v soupeření se Západem Levinson.

“Starý strach z jaderné války, jako absolutní konec, jako něco nevyhnutelného, strach z období studené války, částečně zůstal. Ale pro většinu populace jsou veškeré spekulace o jaderných zbraních něco jako hra. Hru, kterou hrajeme se Západem. Nemohu říct, že se jedná o rozhodující počet lidí, ale tvrdí to hodně z nich. Je důležité připomenout, co říká Jurij Levada (zakladatel centra Levada - pozn. red..): ruské kolektivní vědomí mnoho kritických problémů vnímá jako hru modality (hru o tom, co je možné a co ne - pozn. red.). Platí to i pro vztah se Spojenými státy, a to i v období vyhrocených vztahů. Ukázalo se, že na jedné straně skutečné konflikty s obětmi z řad civilního obyvatelstva jsou považovány za hry, na druhé straně opravdovému sportu je dáván mnohem větší smysl - vede to dokonce až k militarizaci sportu. Jedno se stává více jako druhé,” říká Levinson.

Vyhrocení vztahů mezi Západem a Ruskem podle Levinsona jednoznačně nastalo po záboru Krymu. Ruská veřejnost vnímá zábor Krymu jako zlomení nepříznívých dohod, pravidel a zákonů, které Rusku diktoval Západ. Rusové začali po záboru Krymu opět sami sebe považovat za velmoc.

Naopak Západ vidí za záborem Krymu neuvážené podkopání bezpečnostní stability v Evropě, porušování dohod, zničení důvěry mezi Západem a Ruskem a začátek politického a bezpečtnostního období chaosu.

Kdo je s Ruskem?

Štěpa se ve vlastním článku ptá, kdo vlastně skutečně stojí na straně Ruska a kdo bude na straně Ruska ve třetí světové? Podle Štěpa to nebude určitě Čína, která ke Spojeným státům vyznává mnohem více pragmatický přístup.

Ostatně stačí se podívat na úroveň vzájemného obchodu. V roce 2014 obchod mezi Čínou a USA dosáhl 521 miliard dolarů a Spojené státy jsou tak s přehledem největší obchodní partner Číny.

Rusko-čínský obchod v roce 2014 dosáhl 89 miliard dolarů, Rusku tak patří deváté místo za Brazílií coby nejdůležitější obchodní partner Číny.

Štěpa ani nevěří běloruskému prezidentovi Lukašenkovi nebo kazašskému prezidentovi Nazarbajevi, že by se v osudové bitvě přidali na stranu Ruska. Podle Štěpy se na stranu Ruska přidají snad jedině obskurní “státní” útvary jako Doněcká lidové republika, Podněstří nebo Jižní Osetie.

“Při vypuknutí světové války taková aliance (Bělorusko, Čína, Kazachstán, atd. - pozn. red.) nebude očividně fungovat. Ale je to vinou Kremlu a jejich propagandistů. Vlastní vinou se dostali do globální izolace, když opakovali banální větu Alaxandra II, že “Rusko má pouze dva spojence - armádu a námořnictvo.” Takže Rusko zůstalo na světové scéně hrdě osamoceno,” píše ve svém článku Štěpa.

Snaha o obnovu Sovětského svazu

Podle ruského autora Rusko anexí Krymu ukázalo, že chce být znovu velmocí a neřeší mezinárodní smlouvy. “Takové porušování smluv však může být dvousečná zbraň, protože pokud smlouvy porušíte, přestane se o nich jednat a ztratí se důvěra,” píše Štěpa.

Dalším problémem je, že se Rusko snaží pokračovat v imperiálních tradicích. Podle Štěpy Rusko “přirozeně” pokládá veškerý postsovětský prostor za svůj. Údajně proto také Vladimír Putin založil v roce 2011 Euroasijský svaz.

Ruský politolog Dmitrij Orlov roku 2011 uvedl, že do Eurasijské unie by se časem mohly kromě postsovětských států připojit také státy údajně kulturně a historicky blízké jako: Finsko, Maďarsko, Česko, Bulharsko, Vietnam, Mongolsko, Kuba nebo Venezuela.

Nicméně podle ruského autoru řada států vidí Euroasijský svaz jako reinkarnaci Sovětského svazu a nemají proto zájem se podřídit politické a hospodářské moci Moskvy.

“Vedení Kremlu zcela selhalo v tom smyslu, že pokud chce jakákoliv říše předstírat, že má globální postavení, musí mít rovněž globální přitažlivost, něco, co nabídne světu, nějaký civilizační projekt, díky kterému se budou ostatní země chtít připojit,” komentuje Štěpa globální ambice Kremlu.

Otázka tedy zní:”Jaký civilizační projekt a budoucnost civilizace Rusko nabízí okolnímu světu?”

Civilizační projekt Ruska

Rusko dnes okolnímu světu nabízí pouze neurčitou ideu “Ruského světa”. Moskva se snaží sama sebe vylíčit jako obhájce “morálního konzervatismu” vůči “prohnilému a dekadentnímu” Západu.

“Všechny geopolitické projekty Kremlu (dokonce pokus hrát separatismus na světové mapě) zdůrazňují konfrontačnost - jejím hlavním cílem je antiamerikanismus. Ale veškeré projekty postavené pouze na “anti”, které nemají vlastní hodnotný obsah, nikdy nevyhrají,” píše ve svém článku Štěpa.

Podle ruského autora samozřejmě řada zemí má problémy se Spojenými státy. Avšak doba, kdy se Moskva považovala za samotného vůdce “pokrokového lidstva”, už dávno odezněla, jen Kreml si stále myslí, že to je pravda.

“Historicky třetí světová válka už proběhla - nazývala se studenou válkou. A v tomto konfliktu Spojené státy a jejich spojenci dosáhli vítězství nad Sovětským svazem a celým sovětským blokem. Hlavní zbraní této války ale nebyly rakety, ale počítače, džíny a rock'n'roll,” píše Štěpa.  “Byla to válka za svobodného moderního jedince, se všemi jeho všestrannými zájmy, proti starým ideologickým dogmatům, které zůstaly po revolučním komunismu. Stárnoucí Politbyro s kultem “hrdinné minulosti” nemělo potřebnou měkkou sílu a proto nevyhnutelně tuto válku prohrálo.”

Štěpa se domnívá, že Putin dělá stejnou chybu a navíc ruský prezident nechápe, že Sovětský svaz neprohrál studenou válku kvůli americkému spiknutí, ale kvůli vlastnímu selhání. Stejně jako Politbyro i Vladimír Putin sazí na obsedantní kult hrdinného vítězství nad nacistickým Německem.

“Proč v Rusku každým rokem zesiluje kult vítězství v druhé světové válce, ačkoliv události té doby padají čím dál hlouběji do minulosti? Toto vítězství bylo zbožněním historické kremelské říše, když se cítila pánem poloviny světa,” píše Štěpa.

“Rusko se ocitá nejen v politické, ale i historické samotě, protože zatímco zbytek světa se soustředí na nové technologie, Rusové za Putina sní o éře Stalina nebo dokonce Ivana Hrozného,” píše Štěpa a na závěr článku dodává:”Vrátíme-li se k ruskému kolektivnímu vědomí “herních modalit”, jak bylo popsáno sociologem Levinsonem, je možné uvést: nejhorší situace pro hráče není prohra, ale to, když s nim nebude prostě nikdo chtít hrát.”

Zdroj: ProfileСПЕКТР

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruský útok zničí obranu Pobaltí do 60 hodin

Prestižní americká výzkumná instituce RAND Corporation vydala studii Reinforcing Deterrence on ...

Mediální obraz ruské armády vs. realita

Každá armáda má své problémy. Ruská armáda je však v jednom specifická - Kreml si dává záležet, aby ...

Ruské hypersonické střely Zirkon proti americkým lodím

Ruské námořnictvo pracuje na hypersonických střelách Zirkon. Podle Konstantina Sivkova, ruského ...

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního moře letadlovou loď Admirál Kuzněcov a sedm ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • Radovan
  22:32 06.11.2016

  Strongere.p, tak trochu beru že ve válkách a intervencích Ruska a USA , do nichž se prostě tyto velmoci vždy dostanou, někdo rozdíl nevidí, nebo z nějakého důvodu vidí větší vinu či bezohlednost u někoho z těchto dvou.
  Naprosto to ale nechápu, pokud jde o chování těchto zemí k nám. A o to snad jde především. Ty ruský podrazy už v průběhu války, kdy oproti čerstvě uzavřeným dohodám neumožnili obnovu čs. moci na Podkarpadské Rusi, hned koncem války odvlekli tisíce Čechoslováků do gulagů, už v roce 1947 jsme byli stalinovi pacholci co odmítli Marschalův plán (slova Masarykova), rok 1948 a puč našich komoušů, kteří se v Rusku dobře naučili jak nám doslova zakroutit krkem. Když byl náznak změny kurzu, tak hned vojenské obsazení v 68 a dvacetiletí pseudobratrského svazku z kterého je dodneška nablití.
  A jaký je stav těchto událostí dneska? Archivy které by nám některé události pomohli osvětlit (třeba smrt Masaryka) Rusové samozdřejmě neotevřou, dokonce u nich sílí hlasy, jak ta okupace byla potřebná a správná a že je to potřeba světu a nám znovu vysvětlit..
  Marně v hlavě pátrám co mají na svědomí špatného k naší vlasti USA? Že v některých oblastech upřednostní své ekonomické zájmy a blokují nám třeba vývoz L159? No to je tedy opravdu naprostá tragédie co si ten ďábel z Ameriky dovoluje

 • Jirosi
  21:16 06.11.2016

  stronger.p: Možná že v tom je ten rozdíl. Americká vojska jsi sem můžeme pozvat na obranu před naši přáteli z východu. Ale pokud to včas neuděláme, tak abychom se jednou nedivili že se nám sem opět bez pozvaní pozvou sami viz. Ukrajina,.. atd.

 • stronger.p
  18:07 06.11.2016

  Radovane promiň, nejdřív mi za minulého režimu "vyplachovali" hlavu na PŠM politruci a když čtu příspěvky "zapálených proamerických aktivistů" , tak si s nimi nic nezadaj...
  Jsem přesvědčen, že ani jedna stana to s námi dobře nemyslí a o vojska USA u nás nestojím úplně stejně, jako jsem nestál o ta sovětská.
  Pevně doufám, že po Putinovi, který má alespoň mozek, nenastoupí nějaký Leonid Iljič nebo Jurij Vladimirovič..

 • Radovan
  14:51 06.11.2016

  ardz - na ty tvoje neskutečné hovadiny je reagovat ztráta času. Jen doplním jednu věc - vojenskú prítomnosť k ruským hraniciam tlačí hlavně Rusko. Protože sousedé Ruska se ho bojí a chtějí u sebe mít alespoň symbolicky (viz. Pobaltí a Polsko) nejsilnější armádu světa, armádu USA. Ono se jim ani nelze divit, protože všichni sousedé Ruska jím byly ve 20. století napadeni, okupování, nebo stěhováni a popravováni.
  Naštěstí jsou USA dosud stále tak silní a odhodlaní, že jim tu pomoc mohou přislíbit.

 • Blake
  13:09 06.11.2016

  o tom prispevku ale absolutne nebola rec, stanislav je uplne nepodstatny, kedze on sam reagoval na tvoj prispevok, ktory nereagoval na nic, iba bezcielne spominal USA pod irelevantnym clankom.

 • ardz
  13:03 06.11.2016

  Blake ja som reagoval konkrétne na Stanislava a aj som príspevok začal jeho oslovením

 • Blake
  12:58 06.11.2016

  neviem, co pozeram, tak pred tvojim prispevkom tam vidim hlavne diskusiu o Prokofievovi, Cajkovskom atd.

 • ardz
  12:45 06.11.2016

  Rusko naopak s HDP na úrovni Španielska sa chce hrať na imperiálnu mocnosť. Ohrozuje všetkých susedov.

  To je klamstvo. Imperiálnou mocnosťou sú USA a díky tlačeniu vojenskej prítomnosti k ruským hraniciam sa pochopiteľne rusko cíti ohrozované tak ako by sa cítili ohrozované USA keby rusi tlačili vojenskú prítomnosť do kanady, mexika.

  Stanislav spomenul v príspevku USA a spojil ho s ruskom. Ja som na to len reagoval

 • Blake
  12:32 06.11.2016

  "USA tlačia svoju vojenskú prítomnosť k ruským hraniciam, ale stále [...]"
  - ardz Datum: 05.11.2016 Čas: 10:12

  na ktory stanislavov prispevok ze to tento tvoj reaguje?
  a teda pocit nepriatelstva si vytvaras sam, ja som sa uplne indiferentne snazil podotknut, ze diskusia o USA pod tymto clankom nevedie k hodnotnej diskusii.

 • ardz
  11:09 06.11.2016

  Reagoval som na príspevok Stanislava v ktorom zavádza, klame, ale tu sa zdvihla vlna nepriateľstva čo som si to dovolil.

 • Blake
  11:06 06.11.2016

  ako sa na to pozeram, mozno je flame war cielom...

 • ardz
  10:58 06.11.2016

  KOLT môžeš opakovať klamstvá že išlo o tzv. hospodársku pomoc.
  20. novembra 2013 hovoril ukrajinský poslanec v parlamente o tom, že USA chystajú na ukrajine prevrat, školia ľudí...

  VIDEO
  https://www.youtube.com/watch?...

  Prepis:
  Vážení kolegovia, vážený Vladimír Vasiljevič

  Ako na zástupcu ukrajinského ľudu sa na mňa obrátili aktivisti organizácie "Volja" a poskytli mi jasné dôkazy, že na našom území za podpory a priamej účasti amerického veľvyslanectva v Kyjeve je realizovaný projekt "TechCamp" v rámci ktorého sú vykonávané prípravy na občiansku vojnu na Ukrajine. Projekt "TechCamp" pripravuje špecialistov na informačnú vojnu a diskreditáciu štátnych inštitúcií za použitia moderných médií, potenciálnych revolucionárov pre organizovanie protestov a zvrhnutie štátneho zriadenia. Tento projekt v túto chvíľu dozoruje a je za neho zodpovedný americký veľvyslanec na Ukrajine Geoffrey R. Pyatt. Po rozhovore s organizáciou "Volja" som sa dozvedel, že sa im podarilo dostať sa do zariadenia projektu "TechCamp" vydávajúc sa za tím IT špecialistov.

  Na ich prekvapenie sa konali porady o zvláštnostiach moderných médií. Americkí inštruktori vysvetľovali, ako možno sociálne siete a internetové technológie použiť na manipuláciu s verejnou mienkou ako aj k aktivácii protestného potenciálu, aby sa vyprovokovali násilné nepokoje na území Ukrajiny, radikalizáciu populácie a začatie bojov. Americkí inštruktori ukazujú príklady úspešného použitia sociálnych sietí použitých na organizovanie protestov v Egypte, Tunise a Líbyi. Predstavitelia "TechCamp" v súčasnosti organizujú konferencie po celej Ukrajine. Doteraz sa celkovo uskutočnilo päť podujatí. Asi 300 ľudí bolo vyškolených ako operatívcami, ktorí sú teraz aktívny po celej Ukrajine. Posledná konferencia "TechCamp" sa konala 14. a 15. novembra 2013 v srdci Kyjeva na území amerického veľvyslanectva!

  Povedzte mi, aká krajina na svete by dovolila, aby NGO operovala z amerického veľvyslanectva? Je to neúctivé k ukrajinskej vláde a proti ľuďom Ukrajiny! Obraciam sa na ukrajinskú vládu s nasledujúcou otázkou: Je mysliteľné, aby predstavitelia amerického veľvyslanectva, ktorí organizujú konferencie "TechCamp" zneužívali svoje diplomatické poslanie?

  Nechajte ho hovoriť

  Pokračujte

  Rezolúcia OSN z 21. decembra 1965 stanovuje neprípustnosť zasahovania do vnútorných záležitostí štátu, aby sa ochránila jeho nezávislosť a jeho suverenita v súlade s odsekmi jedna, dva a päť. Žiadam vás, aby ste to považovali za oficiálnu žiadosť a pristúpili k vyšetrovaniu tohto prípadu. Ďakujem!

  Čo sa týka krymu rusofóbovia zakrývajú oči pred ruskými bezpečnostnými záujmami v dôsledku ktorých strata vojenskej kontroly nad čiernomorskou oblasťou bolo pre nich neprijateľné..
  Ani teba asi nezaujíma čo chcú samotní krymčania.

 • Blake
  10:57 06.11.2016

  ardz, ako vravi kolt.
  Nemam nic proti diskusii o temnych strankach USA (alebo akejkolvek inej entity), ale pod clankom o temnych strankach Ruska to zbytocne odvadza pozornost, najlepsie, co z toho moze vzist je flame war so vsetkym, co k tomu patri.

  nemoderovane diskusie sa len tazko ochrania pred vykolajenim, emotivne ladene OT prispevky su magnet na blbcov - zo vsetkych stran.

 • KOLT
  09:04 06.11.2016

  USA napumpovaly 5 miliard dolarů do Ukrajiny, říká se tomu hospodářská pomoc (také sociální, na vědu atd.). Jen někomu se hodí do krámu opakovat neustále znovu a znovu tu samou lež, že to bylo do Majdanu. Asi jako s tou vojenskou základnou na Krymu, která se ukázala býti opravou školy....

  Omyl, situace byla zjednodušeně takováto: Ivan krade, článek na to upozornil, ardz ovšem reaguje, že Bob krade také, což podle Blaka ovšem nejen že není pro Ivana polehčující okolnost, ale vlastně to nemá s předmětem článku co do činění. A já dodávám, že je to argument ve stylu: "A vy zase bijete černochy." Koneckonců přesně takhle svoje chyby Rusko/SSSR vždy omlouvalo a dělá to dodnes: http://tapolitika.cz/slider/ja... (jen doplním, že na tohle jsem dostal odkaz, TaPolitiku normálně nečtu, neb si nechci kazit náladu víc, než je nezbytně nutné).

 • ardz
  23:37 05.11.2016

  Radovan že USA napumpovali do tzv. zmien na ukrajine 5 miliárd dolárov ako to nazvala nulandová. To by si vedel ak by si to sledoval.

  Je naozaj k smiechu keď tu píšeš niečo čo absolútne nesúvisí s tým na čo reaguješ.

  Blake tvoja argumentácia je podobná akoby niekto kto vidí že jožo kradne a skonštatuje - Jožo je zlodej - a ty by si tvrdil že dotyčný šíri nenávisť voči jožovi.

  Sám píšeš že si ani nečítal príspevok na ktorý som reagoval

 • Blake
  22:19 05.11.2016

  ardz, neviem, Stanislavov prispevok som necital, ak v nom pise takym stylom ako ty, ze "som neutralny, ale...", v tom pripade to plati aj prenho. Podstata ale nebola v sireni nenavisti, ale v tom, ze sa sam dopustas toho, co kritizujes ostatnym a ono to potom tak trochu straca vyznam.

  hlavne ked tvoj prvy prispevok kritizuje strategiu USA a ak som spravne pochopil, reaguje tym na clanok o strategii Ruska. Hladat chyby v tretich osobach, ked sa diskutuje o jednej konkretnej je tazko triezvy pohlad na vec, skor zbytocne odvadzanie pozornosti.

 • Radovan
  21:54 05.11.2016

  ardz - tak já se nakonec snad dovím, že i tu sametovou revoluci u nás v 89 uskutočnili USA. Asi z US ambasády chodili od domu k domu a přesvědčovali lidi, aby šli na letenskou pláň. A nebo že by ty statisíce lidí podplatili??
  Tak nějak to mělo být v Kyejvě? Svatá prostoto..
  Je opravdu k smíchu, jak si dokážou někteří vysvětlovat absolutní neschopnost Ruska a dalších podobných států. S takovým nerostným bohatstvím by Rusko mělo být v bohatství a fungování státu na špičce světa. Kde je dnes poražené Japonsko téměř bez jakývkoliv surovin a kde Rusko? V čem je chyba ? V USA??
  Hlavně to vždy na někoho svést a pobrečet si, že? Chudáci.

 • ardz
  20:08 05.11.2016

  Blake keď tvrdíš že ja šírim nenávisť tým, že som si dovolil poukázať na negatívne javy spojené s americkou politikou tak Stanislav svojou kritikou ruskej politiky šíri zasa nenávisť voči rusku?

 • Blake
  19:58 05.11.2016

  "Treba potlačiť nenávisť voči komukoľvek aj proti rusku a pozrieť sa na veci triezvo."

  ...len o USA treba napisat siahodlhy nenavistne ladeny prispevok.

 • ardz
  19:54 05.11.2016

  Stanislav zobrali územie. Srbsku vzali kosovo kde majú USa veľkú vojenskú základňu.
  Veď ano snáď každý americký prezident hovorí že americký národ je výnimočný. Niečo podobné hovoril hitler o nemeckom národe.
  Nemajú USA právo diktovať svetu len preto lebo sú najsilnejšia krajina. Nechceš možno vidieť za akú cenu. Keď chcel kaddáfí narušiť hegemóniu dolára a prestať predávať ropu za dolár zabili ho a rozvrátili líbyu, pozri sa čo sa tam deje, keď hussajn v r. 2010 začal predávať ropu v eurách USA začali šíriť propagandu o zbraniach hromadného ničenia a na základe klamstiev, vymyslenej zámienky na irak zaútočili a aký aj tam je bordel a hneď ako irak ovládli, dosadili si do vlády loajálne bábky iracká ropa sa zasa začala predávať v dolároch.

  Môžeš si prečítať túto knihu - http://www.martinus.sk/?uItem=... - akým spôsobom americké korporácie sa dostávajú k zdrojom v latinskej amerike. v ázii. Americká politika je politika nátlaku, vydierania. USA cicajú iné krajiny, žijú na ich úkor. Chcel by som vidieť akú by mali ekonomickú silu keby im bolo znemožnené parazitovať na ekonomikách vo svete.
  A preto majú vojakov po celom svete aby mohli presadzovať svoje záujmy.

  Rusko chce byť imperiálnou mocnosťou? Toto šíri propaganda, ktorá je ale tak priehľadná. Rusko má v jedinej krajine s ktorou nesusedí vojenské základne a to je sýria. Vo viac cudzích krajinách majú vojakov aj nemci.

  USA uskutočnili štátny prevrat v kyjeve, ale to je ich politika.
  NATO to sú USA. Ostatní skáču ako washington píska.

  Zaujíma ťa čo chcú samotní krymčania? To naozaj veríš propagande že rusko napadlo ukrajinu? Keby ich napadlo už dávno vlajú v kyjeve ruské vlajky.

  Netreba podliehať žiadnej propagande. Je ruská propaganda a je aj proamerická propaganda ktorú tlačia naše médiá.
  Ako teraz o aleppe kde informujú v línii že rusko útočí na civilistov. Naopak mosul USA oslobodzujú. A tá proamerická propaganda je niekedy tak smiešna keby sa nejednalo o strašné veci keď napr. na idnes.cz písali, že USa skoro vôbec nezasahujú do bojov v mosule len poskytujú delostreleckú podporu. Takže oni len ostreľujú z diel. Samozrejme že takisto zabíjajú civilistov keďže sú premiešaní z džihádistami takisto ako v aleppe sú zabíjaní. Ale v tejto línii o USA samozrejme neinformujú. Dnes podobne ako za socíku je tlačená jednostranná propaganda.

  Treba potlačiť nenávisť voči komukoľvek aj proti rusku a pozrieť sa na veci triezvo.

  EÚ by malo získať nezávislosť na washingtone ale to sa môže stať až posledný americký vojak opustí európu.

 • Stanislav
  17:26 05.11.2016

  ardz. ZSSR klamalo a Rusko klame ešte viac. Dokonca falšuje aj dejiny. To sa v demokratickej a bezpečnej krajine nemôže stať. Rusku áno. http://zpravy.idnes.cz/komenta...
  USA za posledných 100 rokov narobilo kopu dobrého ale aj kopu chýb, ale nikomu nezobrali územie. Kde majú základne tie štáty prosperujú. Sú najsilnejším a najbohatším štátom a vždy sa cítili oprávnený robiť svetového policajta. Rusko naopak s HDP na úrovni Španielska sa chce hrať na imperiálnu mocnosť. Ohrozuje všetkých susedov. Hybridné vojny vedie v Abcházii, Gruzínsku, Moldavsku na Ukrajine. Neutrálny Fíni, Švédi a Nóri od strachu začínajú rokovať s NATO. Nie NATO sa tlačí. Tie štáty chcú tam. Samy sa rozhodujú. A to nehovorím o Litve, Lotyšsku, Estónsku a Poľsku. Okupáciou Krymu a napadnutím Ukrajiny by asi každý sused hraničiaci s Ruskom chcel čo najrýchlejšie pod ochranu NATO. Asi treba zhodiť klapky z očí, trošku potlačiť nenávisť k USA a pozrieť sa triezvo na vec. Demokratický svet zatiaľ stále potrebuje silné USA. EU pod vedením socialistov je strašne slabá.

 • ardz
  10:12 05.11.2016

  USA tlačia svoju vojenskú prítomnosť k ruským hraniciam, ale stále na západe tlačia informačnú líniu, že rusko chce vojnu, chce útočiť.

  Je pochopiteľné že rusko sa cíti byť ohrozené, tak ako by sa aj USA cítili byť ohrozené keby rusko tlačilo vojenskú prítomnosť do mexika, kanady.

  Impériom sú USA, ktoré sú rozlezené po celom svete, nie rusi. Takéto zjavné klamstvá stále do ľudí tlačia podľa gobbelsovského - 100 krát opakovaná lož sa stáva pravdou

 • tom75
  10:18 04.11.2016

  Todo bzum leviatan vraja prectete si prvni vetu prispevku od grulla a dvakrat mozna va dojde co napsal ze tady komunizmzs neobhajuje jako celek tak nevim naco tady reagujete tyhle chytraky miluju chytaj se za slovicka a vypisujou tady co kazdy vi.
  Vraja p.Dostojevskij to napsal dobre komunizmus vzesel z europy
  Leviathan muzes mi rict neco o te podpore mladym dneska??? Ja ti pak reknu o podpore za komancu

 • Todomatch
  14:51 03.11.2016

  Někdy je dobré, když jim pravdu o oné době řekne někdo jejich :-)

  http://1url.cz/0t2ur...

 • J.Vraja
  11:43 03.11.2016

  Grull dobu co chválite jsem prožil a zde je můj názor:
  1. Svobodné vyjádření názoru bylo považováno za div ne rozpoutání občanské války a každá demonstrace byla brutálně rozehnána tehdejšími represivními složkami. Vyslovení nesouhlasu s okupací sovětskými vojsky bylo často důvodem k ukončení kariéry a začátku profesní dráhy zeměměřiče.
  2. Délka života v socialistickém Československu byla v průměru o čtyři roky kratší než v prohnilých kapitalistických státech.
  3. Veřejná bezpečnost byl represivní orgán, větší důraz než na ochranu před kriminalitou byl dán na šmírování a buzeraci socialistického občana.
  4. Kradlo se. Na počátku vlády jedné strany byla obrovská krádež a ta předznamenala jeden z nejvýraznějších rysů tehdejšího způsobu života. Jediný rozdíl oproti dnešku je v tom, že neexistoval bulvár, který by o tom psal, a nebylo vůbec vhodné o něčem takovém mluvit nahlas.
  5. Cestování.Do bezproblémových soudružských zemí mohl skoro každý. Do Jugoslávie a Sssr málokdo a na západ jen dokonale prověřený občan, případně majitel dobrých konexí, zelinář či řezník.
  6. Byli jsme vyspělá, průmyslová velmoc?Ano, byli. Ovšem nikoliv zásluhou komunistického panování. Respektovanou a vyspělou průmyslovou velmocí jsme byli dávno před zavedením socialistického hospodářství. Naopak, soudruzi se ukázali jako špatný hospodář.Na úkor zbrojního průmyslu, bržděním vývoje a modernizace dokázali udělat z kdysi slavných značek prakticky bezcenné zboží, které nedokázalo konkurovat zbytku světa
  7.Zákon o takzvané příživě byl jedním z klacků na režimu nepohodlné kverulanty. Nebylo nic jednoduššího, než se postarat o to, aby vyhlédnutá oběť nikde práci nedostala, a za čas sáhnout po paragrafu o příživnictví.
  8. „Je absurdní, že o týhle době jednou budou lidi mluvit jako o zlatejch časech“.Jediná pravda je ta,že to stálo za velké H...,ale byli mladí a zdraví.
  Ruský velikán Fjodor Dostojevskij předpověděl, že komunismus přijde z Evropy, přinese desítky miliónů obětí a stane se katastrofou pro lidstvo.

 • leviathan
  08:25 03.11.2016

  .Grull : ani jeden bod, co si napisal nie je pravda a uz toboz nie vyhoda

  9.) Senat existoval - za komunistov bolo dvojkomorove federalne zhromazdenie zlozene zo snemovne ludu a snemovne narodov
  8.) Stat vlastni klucove strategicke podniky aj teraz - v Cesku aj na Slovensku a v celej Europe - principialne tieto podniky ale stat vlastnit nemusi, staci ich kontrolovat legislativne - napr. ropne rezervy su nariadene statom, ale spravuju ich sukromne firmy
  7.) Sbestacnost v potravinach v ramci jednotneho trhu EU??? Priatelu ty si nic nepochopil - 500 milionov ludi je sucastou jednotneho trhu - EU je v potravinach nie ze sebestacna, mame ich brutalny prebytok, v Cesku lezi tisice m2 urodnej pody ladom
  6.) upratovat obec mozes aj dnes - v tom ti nikdo nebrani
  5.) kvalita potravin??? dnes je kvalita potravin vyssia, ako za komancov - tych kvalitnych potravin - ergo, tych drahsich potravin - dnes zozeniete kvalitu, priemer aj smejd - nemusite stat frontu na banany
  4.) Uzavrete hranice su vyhoda??? Tvoj mentalny svet by bolo hodno presetrit odbornikom
  3.) Multikulti tu kamarade bolo take , ze bysi sa z toho posral - volalo sa to internacionalizmus - zili tu tisice Vietnamcov, Angolanov, Kubancov ....
  2.) Kazdy mal pracu a nikto nerobil nic ...
  1.) Starost o rodinu a podpora mladych - dnes je nastavena lepsie ako vtedy ale s tvojim znalostami ekonomie by si to aj tak nepochopil

 • mastodont
  23:34 02.11.2016

  Stano si moc zaujatý a moc sa sústredis na zbytocnosti...never vsetkemu co ukrivdený povedali, napísali. Je to neobjektívne.

 • Stanislav
  18:18 02.11.2016

  Mastodont, celý život študujem, tak si si to mohol odpustiť. Otázka bola o kultúre preto som odpovedal kultúrou. Niekedy nevedomosť sa môže odpustiť niekedy nie, hlavne keď dejiny sa opakujú. Hlupák sa nepoučí nikdy. Na margo tej vojenskej vedy v Rusku, lebo iný osoh z nej nie je.
  https://www.freemag.one/2016/0...

 • Bzum
  11:52 02.11.2016
  Oblíbený příspěvek

  to Grull:
  1) dejme tomu v něčem lepší, když nebereme že některým lidem bylo zakázáno studovat atd..
  2) taky to tak vypadalo, spousta lidí nechodila do práce ale do zaměstnání, kde předstírali nějakou práci a stát předstíral, že je platí...
  3) ano, v něčem lepší, ovšem zase jste se musel vlézt straně a vládě do šablon a nevyčuhovat z kategorii... žít tak jak vám přikázali, cikánům bylo zalázáno kočovat a přikázáno jak mají žít, v rusku šli dále a třeba minority nijak nediskriminovali protože je proste neuznávali, nic jako čukče, nebo ukrajince třeba stát neznal, a tak měli zakázáno třeba mluvit mateřštinou protože...
  4) hlídalo se hlavně kdo leze ven, ja si to neustále pochvaluji jak je v shengenu dobře, byl jsem u hranic a prostě si můžu odskočit vedle klidně i na čaj.. můžu se sbalit a jet přes čtyři státy na prodloužený víkend... Ostraha tohoto prostoru by měla probíhat pouze na jeho vnějších hranicích...
  5)papírově byla kvalita vyšší, když teda pomineme že byli povolené přidané látky které dnes už dávno nejsou - to je dáno třeba úrovní poznání... ovšem tydle normy se hrubě porušovaly... a jejich dodržování bylo problematické viz: http://zpravy.idnes.cz/komunis...
  vemte si že stát kontroloval sám sebe a vedoucím, státního podniku byl doost často vysoký papaláš. dost často si uměli došlápnout na nepohodlného kontrolora... vše ovládala jedna strana.
  6) může být, já třeba chodím uklízet svou obec dobrovolně párkráte do roka nám městská část dělá akci pro úklid... na povinnosti pro každého nevidím přínos.
  7) to je na každém co koupi, kupujte české, kupujte levné... každého volba...
  ...

 • Todomatch
  10:46 02.11.2016

  to logik: Pokud jde o "canards" u letounů 5. gen., tak myslím, že americký F-22 Raptor a F-35 je nemají ani v podobě LERX. Ruský Suchoj T-50 se bez nich neobejde a má je - viz. zde http://1url.cz/ptH7v.... Na dalším odkázaném obrázku je dobře vidět, že v případě Suchoje svou velikostí a umístěním opravdu suplují klasické canards, jaké má třeba Su-30 http://1url.cz/ItH75... - Raptor v tomto nákresu žádné vyznačené nemá. U F-35 o tom debetaují a tady na tom posledním vyzvětšovaném snímku cosi je, ale vypadá to dost bizardně - ten sklon a tvar http://1url.cz/UtH79...

 • Grull
  09:23 02.11.2016

  Tak jako celek byl komunismus na nic. Ale měl některé aspekty, které by se v současnosti hodili více, než to co tu je.

  1) Starost o rodinu, podpora mladých lidí, matek s dětmi.
  2) Každý měl práci, tedy každý musel mít práci, to by se teď fakt hodilo.
  3) Žádný multi-kulti a žádný strašák Rasová Diskriminácia.
  4) A ostraha hranic, ne zavřený hranice, ale alespoň by se hlídalo, kdo sem leze.
  5) Kvalita potravin, co jsem někde četl, tak tehdejší normy snad byli nejtvrdší v Evropě. Když si dnes čteš složení klobásy, kdy je tam 30% masa, co je těch 70%?
  6) A povinné úklidy obce v rámci akcí. Jo opruz, ale vidíme, co je dnes všude za bordel.
  7) Jako stát jsme se dokázali uživit, teď všude roste žlutý mor, sami si nevyrobíme ani cukr a brambory se dováží z Egypta.
  8) Bylo by fajn, kdyby stát vlastnil klíčové podniky (rafinérie, benzínky, elektrárny, vodu, zbrojovky, letiště..) Takové to, co je třeba k jeho chodu a kde by nebyl prostor pro "vyvedení majetku, nevhodné investice"
  9) Neměli jsme senát :-)

  Jak jsem psal, jako celek na prd, ale některé věci by se hodili.
  Jo, UTOPIE ale zkuste si to na chvíli představit, než mi to začnete vyvracet. Tak zase z demokracie by se také dalo něco vybrat, co by bylo "pro lidi".

 • Todomatch
  09:14 02.11.2016

  Úplně zapomínáte, že ruští umělci, ti nejvýznaměnjší skladatelé, spisovatelé, malíři, pokud mohli odešli do Paříže nebo jinam na západ a tvořili tam. V Rusku byli (natož pak v Sovětském svazu) šikanování, pronásledování, vězněni a pak zase rehabilitováni, aby vzápětí zase upadli v nemilost.

  Namátkou:

  Sergej Rachmaninov
  Po revoluci 1917 emigroval z Ruska a už se nikdy nevrátil.

  Dmitrij Šostakovič
  Dnes se s ním chlubí, ale v éře SSSR byla jeho tvorba napadána a označována za vulgární.

  Lev Nikolajevič Tolstoj (zemřel ještě před bolševickou revolucí)
  Ač věřící, byl za své postoje exkomunikován z ruské pravoslavné církve, neboť kritizoval její pokrytectví, stejně jako zoufalou bídu ruské chudiny a krutý vězeňský systém.

  Fjodor Michajlovič Dostojevskij (zemřel ještě před bolševickou revolucí)
  Autor slavných románů, byl v Rusku pronásledován a byl dokonce odsouzen vojenským soudem k trestu smrti. Trest mu byl zmírněn. Ve svých románech líčí ubohost ruského života a volá po nápravě ruské společnosti. Byl trvale v hledáčku ruské policie.

  Sergej Prokofjev - jeden z nejvýznamnějších skladatelů 20. století
  Po revoluci odchází do USA. Následně se stěhuje do Paříže. Byl vystaven tlaku, aby se vrátil do SSSR a oslavoval komunismus. Nakonec se vrací a dostává se pod cenzurní tlak, je nucen psát díla pro masové publikum a taky pro dětské publikum. Jeho ženu obvinili ze špionáže a odvlekli do gulagu. Poslední jeho díla byla zakázána a nehrála se.

  Nechce se mi ani pokračovat, ta řada by byla nekonečná, ti lidé nebyli dobří díky Rusku, ale Rusku navzdory!

 • niko
  08:57 02.11.2016

  mastodont: Ak bol tvoj dedo vojakom z povolania a komunistom a zaroven chodil pravidelne do kostola, tak s najväcsou pravdepodobnostou spolupracoval s nejakou s tajnych sluzieb. Ocividne si v tom case nezil tak nevies porovnat. Takto to proste nefungovalo zeby komunisti do kostolov chodili. Taketo veci sa hlasili. Ucitelky hlasili dokonca deti, ktore chodia do kostola a posielal sa zoznam rodin deti atd. Potom si mohol zabudnut na to, ze decko posles na vysoku. Deti sa krstili do tajnych knih o ktorych vedel len farar atd. My sme po revolucii prave jednu takuto knihu nahanali, kedze kopec krstov nebolo nikdy oficialne hlasenych.

 • Danosť
  02:17 02.11.2016

  Radovan tomu čo píšeš aj skutočne veríš?? Desatoro? Fakt úsmevné..
  Poučení z historie sebareflexe? Asi myslíš tie vojny ktoré západ vedie pod záštitom demokracie. Nezávislosť súdov? možno tak vo filme.. No a na záver- žádný stát nemá právo zbavit jakoukoli osobu života svobody nebo majetku bez soudniho procesu??? Spomeniem len Guantanámo atd. Zabíjanie dronmi odstrelenie neozbrojeného človeka priamo na ulici môžem pokračovať do nekonečna. Ako ty neveríš Rusom ja zasa neverím USA.

 • mastodont
  00:58 02.11.2016

  Stanislav doplnim ta trochu. Co dali ZSSR svetu ? Pokrok, pokrok v technológiach. Obrovský pocet vynálezov,matematicko-fyzikálnych géniov,kozmonautov, leteckých lodných a iných konštruktérov,inzinierov,vedcov, ano co niektorý usli a na západe vybudovali pokrok tiez. Dalej sportovcov a dalej a dalej, keby si zrátal co ZSSR ako celok dosiahli úspechov bol by si prekvapený. Viac studuj.

 • Radovan
  23:29 01.11.2016

  Hodnoty Západu vychází z křesťanského základu, jehož nejlepší shrnutí je třeba v desateru. A dodal bych k tomu i schopnost poučení se z historie a sebereflexe.
  Dále musím zopakovat pluralitu názorů, zaručená práva, svoboda, nezávislost soudů. Výstižný je myslím citát z americké ústavy:
  " žádný stát nemá právo zbavit jakoukoli osobu života, osobní svobody nebo majetku bez řádného soudního procesu"
  Vše toto v arabském a bohužel i v ruském světě chybí.
  V čem vidíte naopak ruské hodnoty? V údajném vlastenectví a důrazu na pravoslaví? Tomu nevěřím, vždyť výsledkem je jen vymezování se proti gayům a agresivita proti jiným názorům a svým sousedům.

 • Stanislav
  22:41 01.11.2016

  tom75 treba čítať s porozumením. Môj dedo nebol kulak a ja nie som disident. Komunizmus je taký istý zločinecký systém ako fašizmus. Vedelo sa kto chodí do kostola a ten mal problém vyštudovať na VŠ. Dobre sa mali komunistický funkcionári, eštébáci a predstavitelia ROH a veksláci. Tí doteraz chvália bývalý režim, lebo u nás sú aj vo vláde. A to nehovorím o obetiach komunizmu a politických procesoch. Fakt je zvrátené čokoľvek chváliť z tej doby.
  Čo sa týka ruskej kultúry obrovský rozmach bol pred VOSR. 19-te storočie bolo plné vynikajúcich ruských svetových skladateľov hudby ( Čajkovskij, Prokofjev, Borodin, Glinka, Musorgskij, Korsakov atď ) spisovateľov (Tolstoj, Dostojevskij, Čechov, Puškin) a maliarov( Repin, Serov, Surikov, Vrubel..). Potom, keď títo pomreli ako keby uťal. ZSSR malo vynikajúcich interpretov hudby a balet, vecí čo s talentom sa dali nadrieť, ale tvorbu nič také, čo by stálo za reč. Rád sa presvedčím o opaku. Proste komunistická klíma nesvedčí nikomu

 • semtam
  22:17 01.11.2016

  Radovan

  Díky, mohl by jste to (nebo i někdo jiný) prosím víc rozvést.

  Hudba - v dnešní době směrů a dostupnosti se tato věc smazává.

  Literatura - opět dost podobné s hudbou

  Kuchyně - to spíš je v módě exotika či místní

  Politika, práva, atd. a jejich porušování jsou v Rusku dost opředena mýty. Spíš bych ocenil v tomto případě "hodnotu" "západních" států.

  Jaké máme my hodnoty?

 • Radovan
  21:43 01.11.2016

  semtam - velice stručně:
  Vhodnou ruskou kulturní nabídkou pro nás je krásná hudba a literatura a možná i kuchyně. Ale to je tak všechno.
  Západ vedle krásné hudby, literatury a možná kuchyně nabízí oproti Rusku pluralitu politické scény, respekt k právám jednotlivce, svobodu vyjadřování. I to je určitá kultura.

 • tom75
  21:28 01.11.2016

  Radovan co to tady pises a naco reagujes precti si to poradne nikdo tady neobhajuje komunizmus jako celek ale jen naky veci
  To je najenou disidentu tady a mozna tveho prastryce udal dalsi tvuj prastryc jak to za komancu bylo zvykem.
  Jo a za protektoratu se zacli stavet dalnice

 • Radovan
  20:46 01.11.2016

  mastodont - tak to muj prastryc kněz měl problémy, dostal 14 let za vlastizradu, asi proto, že náboženství a jeho hodnoty zrazují komunismus. Jeho malým neteřím se ve škole učitelka smála že chodí do kostela. Jeho matce projistotu neuznali důchod a tak musela pracovat do 75.
  Dědovi sebrali dílnu i s barákem a skoro až do smrti musel u sebe doma, kde ho milosrdně nechali, platit nájem. Táta nemohl na školy, hlavně že při volbách chodili připomínat nutnost jít odvolit..
  Kolektivizace u nás na vsi - největšího sedláka vystěhovali a zbytek tak nebo onak nakonec do družstva musel, vyměřené dávky sami nemohli zvládnout. Atd, atd..
  Jistě, kdo nic neměl a proti ničemu nebrojil a nevyčuhoval tak měl klid. Ale to přeci jde proboha říct i o protektorátu. Ten šel taky bez úhony přežít a práce bylo víc než za první republiky

 • semtam
  20:44 01.11.2016

  Mám otázku na čtenáře AN.

  V této diskuzi a celkově vůbec, se setkávám s názorem, že Rusko nemá kulturně co nabídnout (no, nějakou nabídku myslím má a jen kritika to není).

  A tedy k otázce. Kde, v čem a jak vidíte kulturu západu případně jeho hodnoty?

  P.S: Vím, že jsem s touto otázkou OT, tak těm komu to vadí, se dopředu omlouvám.

 • tom75
  19:26 01.11.2016

  Stanislav
  Dedo kulak tata komous ty ted demokrat na vas se hodi kam vitr tam kabat nebo jak je to rceni
  Za komancu se chodilo vic do kostela jak ted tak nekecej
  Jo kradlo se za komancu spousta lidi kraslo po min ted malo lidi krade ale za to po vic a tak to je

 • Stanislav
  18:49 01.11.2016

  Mastodont. Preboha o akom idylickom období to píšeš? Viera bola potláčaná, kňazi čo hovorili pravdu išli do pracovných táborov na prevýchovu. Do strany sa dalo vstúpiť, ale nie vystúpiť. Človek čo drel na svojom celý život urobili z neho kulaka a majetok mu zhabali. Môjho kamaráta otec sa narodil v USA, lebo jeho dedo tam tvrdo pracoval v bani 6 rokov. Keď sa vrátil kúpil pole, dom ,les. V 1948 z neho urobili kulaka a všetko mu zobrali. Ozval si sa proti neprávosti - basa. Na každom rohu tajný. Ako komunista nemohol chodiť do kostola, lebo by ho bonzli. Ak sa mu nič nestalo musel byť v ŠTB. Ľudia sa báli niečo povedať, lebo nevedeli či sused nie je eštébák. Hocijaký blb s Vuml dostal vysokú pozíciu. Na to auto si musel šetriť desiatky rokov. Bol som mladý, ale doba to bola hnusná. Už len ráno keď sme povinne museli spievať pieseň práce. Potom tie vymývanie mozgov, cez politické školenia. Klamstvá a podvody. Začal platiť pofidérny kódex budovateľa komunizmu. Desatoro zmizlo a morálka tiež. Keď si neukradol zo štátneho ukrivdil si svojej rodine. Kradlo sa neskutočne z družstiev z fabrík zo stavieb. Preto sa postavilo toľko RD. A tá zlodejská zvrátená morálka zostala doteraz, preto sa dlho naše dva štáty nevyrovnajú západu. Prepáčte,ale naštvala ma tá ľahostajnosť a zľahčovanie tej zločineckej doby.

 • tom75
  18:38 01.11.2016

  Mastodont souhlasim byli tam i dobre veciale nekomu co tu fobu nezazil to tezko vysvetlis

 • mastodont
  17:30 01.11.2016

  Rado.... Dedo bol v strane, chodil do kostola, a bol vojak potom zamestnancom kasarni. A pametam si ze nikdy nemal problemy aj z rozpravania babky viem ze zili za komunizmu velmi skromne ale na druhu stranu velmi sudrzne, rodiny viac drzali pokope a to sa dá povedať aj o Cechoslovákoch. Chodili na Slovensko viac a aj Slováci do Čiech. Nie ako v 90 rokoch za prácou. O sporte a výchove mládeze sa to uz ani nedá porovnať. Výsledky športu predtým a teraz. Teraz moze sportovat len ten kto na to má.
  Co sa tyka prenasledovania .... samozrejme ten kto moc vyskakoval tak dostal pousoch. Ale ked si chcel viest bezny zivot a mat pokoj vzdy si prezil, dostal byt, postavil dom,chalupu,chatu,kupil auto na ktore si mozno cakal par mesiacov alebo rok pretoze si bol v poradovniku... ale dalo sa.
  A ten kto chcel byt rebel tak potom aj tak dopadol.

  Porovnám ti to s tým že aj teraz na vojne musis byt sudrzný drzat s kolektívom za kazdu cenu nevycnievat z davu, ak to dodrzis mas klud a pokoj a da sa na to zvyknut. Tazko to ale vysvetlit niekomu kto nezazil urcite veci...Kazdy ma ine zmyslanie,vývoj,názory... ide len o to aby sme sa respektovali. Netreba niekoho odsudit ze videl vyhody komunizmu.

 • Jakub2
  14:41 01.11.2016

  mastodont: Některé dobré věci nedokázali zničit ani soudruzi z KSČ. Že tyhle věci přežily nemusí nutně znamenat, že vznikly a udržely se zásluhou soudruhů. Např. MUDr. Nešpor by mohl vyprávět hodně dlouho o tom, jak bojoval za zřízení a udržení záchytek.

  Radovan: Za socíku se volilo do Národní fronty, což byly 3 strany - KSČ, ČSL a ČSS. Všechny strany měly JEDEN SPOLEČNÝ hlasovací lístek, do urny se nedalo hodit lístek jiné partaji, protože lístky jiných partají se vůbec netiskly.

 • mastodont
  14:25 01.11.2016

  Radko tvoj názor nikto ti ho neberie. Ja nie som obhajca komunizmu, iba pisem ze niektore veci boli dobré aj z neho.

 • Todomatch
  13:33 01.11.2016

  Na ktorý? Na hen ten oný? :-)

 • RiMr71
  13:06 01.11.2016
  Oblíbený příspěvek

  PAlo Satko: "Na viťazstve Rusov v Druhej svetovej. Lebo naozaj vyhrali Rusi. Lotyši, Estonci, Krymski Tatari a polovica Ukrajiny kolaborovala s Nemcami."

  ...ehm... myslím, že na jeden stát kolaborující s Hitlerem vkusně zapomněls... :)

Stránka 1 z 3