Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

-
31. 10. 2016
-
106 komentářů
-
Jan Grohmann
Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy neopustilo hru na “třetí světovou”, ruského autora Vadima Štěpa, Kreml přiživuje možnost vypuknutí třetí světové války jako součást strategie zahraniční politiky. Tato geopolitická hra “na ostří nože” má kořeny v zahraniční politice Sovětského svazu.
Hra na válku
Hned na úvod Štěpa (z ruského on-line časopisu Spektrum) odkazuje na výsledky výzkumu Alexeje Levinsona z ruského nezávislého politologického a sociologického institutu Levada, podle kterého Rusové nevylučují vypuknutí třetí světové války.
Institut Levada, ruská nezávislá organizace pro průzkum veřejného mínění, se letos v záři ocitla na seznamu takzvaných zahraničních agentů. Informaci o zařazení Levady na “černý seznam” oznámilo ruské ministerstvo spravedlnosti.
Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov na své facebookové stránce napsal, že agentura Levada dostává finanční příspěvky „od neprůhledných zdrojů” z USA, Británie, Německa a dalších zemí, které nejsou Rusku přátelsky nakloněny.
Ale zpět ke “třetí světové” - Kreml podle Štěpa cíleně hraje hru na “třetí světovou”, jako součást zahraniční politiky. Touto optikou se dá dívat i na některé vyhrocené výroky ruských politiků. Například Vladimír Putin uvedl, že při anexi Krymu nechal pro jistotu aktivovat jaderné zbraně.
Většina Rusů, na základě výzkumu Levinsona, sice nevylučuje třetí světovou válku, ale riziko vypuknutí války berou jako “součást hry” a vypuknutí světového konfliktu považují za hypotetické a nepravděpodobné. Podle Levinsona Rusové jednoduše neberou ruské vojenské konflikty vážně a zachází s nimi jako s druhem hry nebo sportovního zápolení se Západem.
“Je důležité uvědomit si, že většina Rusů nechce válku. Ale je ochotna jít do vojenské parity. Mají důvěru v to, že Rusko bude reagovat na hrozbu, pokud se objeví. Minimálně ve vztahu k tomu, že máme jaderné zbraně nebo vzhledem k tomu, že v duchovním smyslu máme větší právo než oni. Za námi stojí historické právo. To je klíč,” komentuje duchovní a myšlenkový postoj Rusů v soupeření se Západem Levinson.
“Starý strach z jaderné války, jako absolutní konec, jako něco nevyhnutelného, strach z období studené války, částečně zůstal. Ale pro většinu populace jsou veškeré spekulace o jaderných zbraních něco jako hra. Hru, kterou hrajeme se Západem. Nemohu říct, že se jedná o rozhodující počet lidí, ale tvrdí to hodně z nich. Je důležité připomenout, co říká Jurij Levada (zakladatel centra Levada - pozn. red..): ruské kolektivní vědomí mnoho kritických problémů vnímá jako hru modality (hru o tom, co je možné a co ne - pozn. red.). Platí to i pro vztah se Spojenými státy, a to i v období vyhrocených vztahů. Ukázalo se, že na jedné straně skutečné konflikty s obětmi z řad civilního obyvatelstva jsou považovány za hry, na druhé straně opravdovému sportu je dáván mnohem větší smysl - vede to dokonce až k militarizaci sportu. Jedno se stává více jako druhé,” říká Levinson.
Vyhrocení vztahů mezi Západem a Ruskem podle Levinsona jednoznačně nastalo po záboru Krymu. Ruská veřejnost vnímá zábor Krymu jako zlomení nepříznívých dohod, pravidel a zákonů, které Rusku diktoval Západ. Rusové začali po záboru Krymu opět sami sebe považovat za velmoc.
Naopak Západ vidí za záborem Krymu neuvážené podkopání bezpečnostní stability v Evropě, porušování dohod, zničení důvěry mezi Západem a Ruskem a začátek politického a bezpečtnostního období chaosu.
Kdo je s Ruskem?
Štěpa se ve vlastním článku ptá, kdo vlastně skutečně stojí na straně Ruska a kdo bude na straně Ruska ve třetí světové? Podle Štěpa to nebude určitě Čína, která ke Spojeným státům vyznává mnohem více pragmatický přístup.
Ostatně stačí se podívat na úroveň vzájemného obchodu. V roce 2014 obchod mezi Čínou a USA dosáhl 521 miliard dolarů a Spojené státy jsou tak s přehledem největší obchodní partner Číny.
Rusko-čínský obchod v roce 2014 dosáhl 89 miliard dolarů, Rusku tak patří deváté místo za Brazílií coby nejdůležitější obchodní partner Číny.
Štěpa ani nevěří běloruskému prezidentovi Lukašenkovi nebo kazašskému prezidentovi Nazarbajevi, že by se v osudové bitvě přidali na stranu Ruska. Podle Štěpy se na stranu Ruska přidají snad jedině obskurní “státní” útvary jako Doněcká lidové republika, Podněstří nebo Jižní Osetie.
“Při vypuknutí světové války taková aliance (Bělorusko, Čína, Kazachstán, atd. - pozn. red.) nebude očividně fungovat. Ale je to vinou Kremlu a jejich propagandistů. Vlastní vinou se dostali do globální izolace, když opakovali banální větu Alaxandra II, že “Rusko má pouze dva spojence - armádu a námořnictvo.” Takže Rusko zůstalo na světové scéně hrdě osamoceno,” píše ve svém článku Štěpa.
Snaha o obnovu Sovětského svazu
Podle ruského autora Rusko anexí Krymu ukázalo, že chce být znovu velmocí a neřeší mezinárodní smlouvy. “Takové porušování smluv však může být dvousečná zbraň, protože pokud smlouvy porušíte, přestane se o nich jednat a ztratí se důvěra,” píše Štěpa.
Dalším problémem je, že se Rusko snaží pokračovat v imperiálních tradicích. Podle Štěpy Rusko “přirozeně” pokládá veškerý postsovětský prostor za svůj. Údajně proto také Vladimír Putin založil v roce 2011 Euroasijský svaz.
Ruský politolog Dmitrij Orlov roku 2011 uvedl, že do Eurasijské unie by se časem mohly kromě postsovětských států připojit také státy údajně kulturně a historicky blízké jako: Finsko, Maďarsko, Česko, Bulharsko, Vietnam, Mongolsko, Kuba nebo Venezuela.
Nicméně podle ruského autoru řada států vidí Euroasijský svaz jako reinkarnaci Sovětského svazu a nemají proto zájem se podřídit politické a hospodářské moci Moskvy.
“Vedení Kremlu zcela selhalo v tom smyslu, že pokud chce jakákoliv říše předstírat, že má globální postavení, musí mít rovněž globální přitažlivost, něco, co nabídne světu, nějaký civilizační projekt, díky kterému se budou ostatní země chtít připojit,” komentuje Štěpa globální ambice Kremlu.
Otázka tedy zní:”Jaký civilizační projekt a budoucnost civilizace Rusko nabízí okolnímu světu?”
Civilizační projekt Ruska
Rusko dnes okolnímu světu nabízí pouze neurčitou ideu “Ruského světa”. Moskva se snaží sama sebe vylíčit jako obhájce “morálního konzervatismu” vůči “prohnilému a dekadentnímu” Západu.
“Všechny geopolitické projekty Kremlu (dokonce pokus hrát separatismus na světové mapě) zdůrazňují konfrontačnost - jejím hlavním cílem je antiamerikanismus. Ale veškeré projekty postavené pouze na “anti”, které nemají vlastní hodnotný obsah, nikdy nevyhrají,” píše ve svém článku Štěpa.
Podle ruského autora samozřejmě řada zemí má problémy se Spojenými státy. Avšak doba, kdy se Moskva považovala za samotného vůdce “pokrokového lidstva”, už dávno odezněla, jen Kreml si stále myslí, že to je pravda.
“Historicky třetí světová válka už proběhla - nazývala se studenou válkou. A v tomto konfliktu Spojené státy a jejich spojenci dosáhli vítězství nad Sovětským svazem a celým sovětským blokem. Hlavní zbraní této války ale nebyly rakety, ale počítače, džíny a rock'n'roll,” píše Štěpa. “Byla to válka za svobodného moderního jedince, se všemi jeho všestrannými zájmy, proti starým ideologickým dogmatům, které zůstaly po revolučním komunismu. Stárnoucí Politbyro s kultem “hrdinné minulosti” nemělo potřebnou měkkou sílu a proto nevyhnutelně tuto válku prohrálo.”
Štěpa se domnívá, že Putin dělá stejnou chybu a navíc ruský prezident nechápe, že Sovětský svaz neprohrál studenou válku kvůli americkému spiknutí, ale kvůli vlastnímu selhání. Stejně jako Politbyro i Vladimír Putin sazí na obsedantní kult hrdinného vítězství nad nacistickým Německem.
“Proč v Rusku každým rokem zesiluje kult vítězství v druhé světové válce, ačkoliv události té doby padají čím dál hlouběji do minulosti? Toto vítězství bylo zbožněním historické kremelské říše, když se cítila pánem poloviny světa,” píše Štěpa.
“Rusko se ocitá nejen v politické, ale i historické samotě, protože zatímco zbytek světa se soustředí na nové technologie, Rusové za Putina sní o éře Stalina nebo dokonce Ivana Hrozného,” píše Štěpa a na závěr článku dodává:”Vrátíme-li se k ruskému kolektivnímu vědomí “herních modalit”, jak bylo popsáno sociologem Levinsonem, je možné uvést: nejhorší situace pro hráče není prohra, ale to, když s nim nebude prostě nikdo chtít hrát.”
Související články
Ruský útok zničí obranu Pobaltí do 60 hodin
Prestižní americká výzkumná instituce RAND Corporation vydala studii Reinforcing Deterrence on ...
-
05.10.2016
-
165 komentářů
-
Jan Grohmann
Mediální obraz ruské armády vs. realita
Každá armáda má své problémy. Ruská armáda je však v jednom specifická - Kreml si dává záležet, aby ...
-
14.10.2016
-
125 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruské hypersonické střely Zirkon proti americkým lodím
Ruské námořnictvo pracuje na hypersonických střelách Zirkon. Podle Konstantina Sivkova, ruského ...
-
21.10.2016
-
80 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii
Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního moře letadlovou loď Admirál Kuzněcov a sedm ...
-
27.10.2016
-
273 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Strongere.p, tak trochu beru že ve válkách a intervencích Ruska a USA , do nichž se prostě tyto velmoci vždy dostanou, někdo rozdíl nevidí, nebo z nějakého důvodu vidí větší vinu ...Zobrazit celý příspěvek
Strongere.p, tak trochu beru že ve válkách a intervencích Ruska a USA , do nichž se prostě tyto velmoci vždy dostanou, někdo rozdíl nevidí, nebo z nějakého důvodu vidí větší vinu či bezohlednost u někoho z těchto dvou.
Naprosto to ale nechápu, pokud jde o chování těchto zemí k nám. A o to snad jde především. Ty ruský podrazy už v průběhu války, kdy oproti čerstvě uzavřeným dohodám neumožnili obnovu čs. moci na Podkarpadské Rusi, hned koncem války odvlekli tisíce Čechoslováků do gulagů, už v roce 1947 jsme byli stalinovi pacholci co odmítli Marschalův plán (slova Masarykova), rok 1948 a puč našich komoušů, kteří se v Rusku dobře naučili jak nám doslova zakroutit krkem. Když byl náznak změny kurzu, tak hned vojenské obsazení v 68 a dvacetiletí pseudobratrského svazku z kterého je dodneška nablití.
A jaký je stav těchto událostí dneska? Archivy které by nám některé události pomohli osvětlit (třeba smrt Masaryka) Rusové samozdřejmě neotevřou, dokonce u nich sílí hlasy, jak ta okupace byla potřebná a správná a že je to potřeba světu a nám znovu vysvětlit..
Marně v hlavě pátrám co mají na svědomí špatného k naší vlasti USA? Že v některých oblastech upřednostní své ekonomické zájmy a blokují nám třeba vývoz L159? No to je tedy opravdu naprostá tragédie co si ten ďábel z Ameriky dovolujeSkrýt celý příspěvekstronger.p: Možná že v tom je ten rozdíl. Americká vojska jsi sem můžeme pozvat na obranu před naši přáteli z východu. Ale pokud to včas neuděláme, tak abychom se jednou nedivili ...Zobrazit celý příspěvek
stronger.p: Možná že v tom je ten rozdíl. Americká vojska jsi sem můžeme pozvat na obranu před naši přáteli z východu. Ale pokud to včas neuděláme, tak abychom se jednou nedivili že se nám sem opět bez pozvaní pozvou sami viz. Ukrajina,.. atd.Skrýt celý příspěvek
Radovane promiň, nejdřív mi za minulého režimu "vyplachovali" hlavu na PŠM politruci a když čtu příspěvky "zapálených proamerických aktivistů" , tak si s nimi nic nezadaj... Jsem ...Zobrazit celý příspěvek
Radovane promiň, nejdřív mi za minulého režimu "vyplachovali" hlavu na PŠM politruci a když čtu příspěvky "zapálených proamerických aktivistů" , tak si s nimi nic nezadaj...
Jsem přesvědčen, že ani jedna stana to s námi dobře nemyslí a o vojska USA u nás nestojím úplně stejně, jako jsem nestál o ta sovětská.
Pevně doufám, že po Putinovi, který má alespoň mozek, nenastoupí nějaký Leonid Iljič nebo Jurij Vladimirovič..Skrýt celý příspěvekardz - na ty tvoje neskutečné hovadiny je reagovat ztráta času. Jen doplním jednu věc - vojenskú prítomnosť k ruským hraniciam tlačí hlavně Rusko. Protože sousedé Ruska se ho bojí ...Zobrazit celý příspěvek
ardz - na ty tvoje neskutečné hovadiny je reagovat ztráta času. Jen doplním jednu věc - vojenskú prítomnosť k ruským hraniciam tlačí hlavně Rusko. Protože sousedé Ruska se ho bojí a chtějí u sebe mít alespoň symbolicky (viz. Pobaltí a Polsko) nejsilnější armádu světa, armádu USA. Ono se jim ani nelze divit, protože všichni sousedé Ruska jím byly ve 20. století napadeni, okupování, nebo stěhováni a popravováni.
Naštěstí jsou USA dosud stále tak silní a odhodlaní, že jim tu pomoc mohou přislíbit.Skrýt celý příspěveko tom prispevku ale absolutne nebola rec, stanislav je uplne nepodstatny, kedze on sam reagoval na tvoj prispevok, ktory nereagoval na nic, iba bezcielne spominal USA pod ...Zobrazit celý příspěvek
o tom prispevku ale absolutne nebola rec, stanislav je uplne nepodstatny, kedze on sam reagoval na tvoj prispevok, ktory nereagoval na nic, iba bezcielne spominal USA pod irelevantnym clankom.Skrýt celý příspěvek
Rusko naopak s HDP na úrovni Španielska sa chce hrať na imperiálnu mocnosť. Ohrozuje všetkých susedov. To je klamstvo. Imperiálnou mocnosťou sú USA a díky tlačeniu vojenskej ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko naopak s HDP na úrovni Španielska sa chce hrať na imperiálnu mocnosť. Ohrozuje všetkých susedov.
To je klamstvo. Imperiálnou mocnosťou sú USA a díky tlačeniu vojenskej prítomnosti k ruským hraniciam sa pochopiteľne rusko cíti ohrozované tak ako by sa cítili ohrozované USA keby rusi tlačili vojenskú prítomnosť do kanady, mexika.
Stanislav spomenul v príspevku USA a spojil ho s ruskom. Ja som na to len reagovalSkrýt celý příspěvek"USA tlačia svoju vojenskú prítomnosť k ruským hraniciam, ale stále [...]" - ardz Datum: 05.11.2016 Čas: 10:12 na ktory stanislavov prispevok ze to tento tvoj reaguje? a teda ...Zobrazit celý příspěvek
"USA tlačia svoju vojenskú prítomnosť k ruským hraniciam, ale stále [...]"
- ardz Datum: 05.11.2016 Čas: 10:12
na ktory stanislavov prispevok ze to tento tvoj reaguje?
a teda pocit nepriatelstva si vytvaras sam, ja som sa uplne indiferentne snazil podotknut, ze diskusia o USA pod tymto clankom nevedie k hodnotnej diskusii.Skrýt celý příspěvekKOLT môžeš opakovať klamstvá že išlo o tzv. hospodársku pomoc. 20. novembra 2013 hovoril ukrajinský poslanec v parlamente o tom, že USA chystajú na ukrajine prevrat, školia ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT môžeš opakovať klamstvá že išlo o tzv. hospodársku pomoc.
20. novembra 2013 hovoril ukrajinský poslanec v parlamente o tom, že USA chystajú na ukrajine prevrat, školia ľudí...
VIDEO
https://www.youtube.com/watch?...
Prepis:
Vážení kolegovia, vážený Vladimír Vasiljevič
Ako na zástupcu ukrajinského ľudu sa na mňa obrátili aktivisti organizácie "Volja" a poskytli mi jasné dôkazy, že na našom území za podpory a priamej účasti amerického veľvyslanectva v Kyjeve je realizovaný projekt "TechCamp" v rámci ktorého sú vykonávané prípravy na občiansku vojnu na Ukrajine. Projekt "TechCamp" pripravuje špecialistov na informačnú vojnu a diskreditáciu štátnych inštitúcií za použitia moderných médií, potenciálnych revolucionárov pre organizovanie protestov a zvrhnutie štátneho zriadenia. Tento projekt v túto chvíľu dozoruje a je za neho zodpovedný americký veľvyslanec na Ukrajine Geoffrey R. Pyatt. Po rozhovore s organizáciou "Volja" som sa dozvedel, že sa im podarilo dostať sa do zariadenia projektu "TechCamp" vydávajúc sa za tím IT špecialistov.
Na ich prekvapenie sa konali porady o zvláštnostiach moderných médií. Americkí inštruktori vysvetľovali, ako možno sociálne siete a internetové technológie použiť na manipuláciu s verejnou mienkou ako aj k aktivácii protestného potenciálu, aby sa vyprovokovali násilné nepokoje na území Ukrajiny, radikalizáciu populácie a začatie bojov. Americkí inštruktori ukazujú príklady úspešného použitia sociálnych sietí použitých na organizovanie protestov v Egypte, Tunise a Líbyi. Predstavitelia "TechCamp" v súčasnosti organizujú konferencie po celej Ukrajine. Doteraz sa celkovo uskutočnilo päť podujatí. Asi 300 ľudí bolo vyškolených ako operatívcami, ktorí sú teraz aktívny po celej Ukrajine. Posledná konferencia "TechCamp" sa konala 14. a 15. novembra 2013 v srdci Kyjeva na území amerického veľvyslanectva!
Povedzte mi, aká krajina na svete by dovolila, aby NGO operovala z amerického veľvyslanectva? Je to neúctivé k ukrajinskej vláde a proti ľuďom Ukrajiny! Obraciam sa na ukrajinskú vládu s nasledujúcou otázkou: Je mysliteľné, aby predstavitelia amerického veľvyslanectva, ktorí organizujú konferencie "TechCamp" zneužívali svoje diplomatické poslanie?
Nechajte ho hovoriť
Pokračujte
Rezolúcia OSN z 21. decembra 1965 stanovuje neprípustnosť zasahovania do vnútorných záležitostí štátu, aby sa ochránila jeho nezávislosť a jeho suverenita v súlade s odsekmi jedna, dva a päť. Žiadam vás, aby ste to považovali za oficiálnu žiadosť a pristúpili k vyšetrovaniu tohto prípadu. Ďakujem!
Čo sa týka krymu rusofóbovia zakrývajú oči pred ruskými bezpečnostnými záujmami v dôsledku ktorých strata vojenskej kontroly nad čiernomorskou oblasťou bolo pre nich neprijateľné..
Ani teba asi nezaujíma čo chcú samotní krymčania.Skrýt celý příspěvekardz, ako vravi kolt. Nemam nic proti diskusii o temnych strankach USA (alebo akejkolvek inej entity), ale pod clankom o temnych strankach Ruska to zbytocne odvadza pozornost, ...Zobrazit celý příspěvek
ardz, ako vravi kolt.
Nemam nic proti diskusii o temnych strankach USA (alebo akejkolvek inej entity), ale pod clankom o temnych strankach Ruska to zbytocne odvadza pozornost, najlepsie, co z toho moze vzist je flame war so vsetkym, co k tomu patri.
nemoderovane diskusie sa len tazko ochrania pred vykolajenim, emotivne ladene OT prispevky su magnet na blbcov - zo vsetkych stran.Skrýt celý příspěvekUSA napumpovaly 5 miliard dolarů do Ukrajiny, říká se tomu hospodářská pomoc (také sociální, na vědu atd.). Jen někomu se hodí do krámu opakovat neustále znovu a znovu tu samou ...Zobrazit celý příspěvek
USA napumpovaly 5 miliard dolarů do Ukrajiny, říká se tomu hospodářská pomoc (také sociální, na vědu atd.). Jen někomu se hodí do krámu opakovat neustále znovu a znovu tu samou lež, že to bylo do Majdanu. Asi jako s tou vojenskou základnou na Krymu, která se ukázala býti opravou školy....
Omyl, situace byla zjednodušeně takováto: Ivan krade, článek na to upozornil, ardz ovšem reaguje, že Bob krade také, což podle Blaka ovšem nejen že není pro Ivana polehčující okolnost, ale vlastně to nemá s předmětem článku co do činění. A já dodávám, že je to argument ve stylu: "A vy zase bijete černochy." Koneckonců přesně takhle svoje chyby Rusko/SSSR vždy omlouvalo a dělá to dodnes: http://tapolitika.cz/slider/ja... (jen doplním, že na tohle jsem dostal odkaz, TaPolitiku normálně nečtu, neb si nechci kazit náladu víc, než je nezbytně nutné).Skrýt celý příspěvekRadovan že USA napumpovali do tzv. zmien na ukrajine 5 miliárd dolárov ako to nazvala nulandová. To by si vedel ak by si to sledoval. Je naozaj k smiechu keď tu píšeš niečo čo ...Zobrazit celý příspěvek
Radovan že USA napumpovali do tzv. zmien na ukrajine 5 miliárd dolárov ako to nazvala nulandová. To by si vedel ak by si to sledoval.
Je naozaj k smiechu keď tu píšeš niečo čo absolútne nesúvisí s tým na čo reaguješ.
Blake tvoja argumentácia je podobná akoby niekto kto vidí že jožo kradne a skonštatuje - Jožo je zlodej - a ty by si tvrdil že dotyčný šíri nenávisť voči jožovi.
Sám píšeš že si ani nečítal príspevok na ktorý som reagovalSkrýt celý příspěvekardz, neviem, Stanislavov prispevok som necital, ak v nom pise takym stylom ako ty, ze "som neutralny, ale...", v tom pripade to plati aj prenho. Podstata ale nebola v sireni ...Zobrazit celý příspěvek
ardz, neviem, Stanislavov prispevok som necital, ak v nom pise takym stylom ako ty, ze "som neutralny, ale...", v tom pripade to plati aj prenho. Podstata ale nebola v sireni nenavisti, ale v tom, ze sa sam dopustas toho, co kritizujes ostatnym a ono to potom tak trochu straca vyznam.
hlavne ked tvoj prvy prispevok kritizuje strategiu USA a ak som spravne pochopil, reaguje tym na clanok o strategii Ruska. Hladat chyby v tretich osobach, ked sa diskutuje o jednej konkretnej je tazko triezvy pohlad na vec, skor zbytocne odvadzanie pozornosti.Skrýt celý příspěvekardz - tak já se nakonec snad dovím, že i tu sametovou revoluci u nás v 89 uskutočnili USA. Asi z US ambasády chodili od domu k domu a přesvědčovali lidi, aby šli na letenskou ...Zobrazit celý příspěvek
ardz - tak já se nakonec snad dovím, že i tu sametovou revoluci u nás v 89 uskutočnili USA. Asi z US ambasády chodili od domu k domu a přesvědčovali lidi, aby šli na letenskou pláň. A nebo že by ty statisíce lidí podplatili??
Tak nějak to mělo být v Kyejvě? Svatá prostoto..
Je opravdu k smíchu, jak si dokážou někteří vysvětlovat absolutní neschopnost Ruska a dalších podobných států. S takovým nerostným bohatstvím by Rusko mělo být v bohatství a fungování státu na špičce světa. Kde je dnes poražené Japonsko téměř bez jakývkoliv surovin a kde Rusko? V čem je chyba ? V USA??
Hlavně to vždy na někoho svést a pobrečet si, že? Chudáci.Skrýt celý příspěvekBlake keď tvrdíš že ja šírim nenávisť tým, že som si dovolil poukázať na negatívne javy spojené s americkou politikou tak Stanislav svojou kritikou ruskej politiky šíri zasa ...Zobrazit celý příspěvek
Blake keď tvrdíš že ja šírim nenávisť tým, že som si dovolil poukázať na negatívne javy spojené s americkou politikou tak Stanislav svojou kritikou ruskej politiky šíri zasa nenávisť voči rusku?Skrýt celý příspěvek
"Treba potlačiť nenávisť voči komukoľvek aj proti rusku a pozrieť sa na veci triezvo."
...len o USA treba napisat siahodlhy nenavistne ladeny prispevok."Treba potlačiť nenávisť voči komukoľvek aj proti rusku a pozrieť sa na veci triezvo."
...len o USA treba napisat siahodlhy nenavistne ladeny prispevok.Stanislav zobrali územie. Srbsku vzali kosovo kde majú USa veľkú vojenskú základňu. Veď ano snáď každý americký prezident hovorí že americký národ je výnimočný. Niečo podobné ...Zobrazit celý příspěvek
Stanislav zobrali územie. Srbsku vzali kosovo kde majú USa veľkú vojenskú základňu.
Veď ano snáď každý americký prezident hovorí že americký národ je výnimočný. Niečo podobné hovoril hitler o nemeckom národe.
Nemajú USA právo diktovať svetu len preto lebo sú najsilnejšia krajina. Nechceš možno vidieť za akú cenu. Keď chcel kaddáfí narušiť hegemóniu dolára a prestať predávať ropu za dolár zabili ho a rozvrátili líbyu, pozri sa čo sa tam deje, keď hussajn v r. 2010 začal predávať ropu v eurách USA začali šíriť propagandu o zbraniach hromadného ničenia a na základe klamstiev, vymyslenej zámienky na irak zaútočili a aký aj tam je bordel a hneď ako irak ovládli, dosadili si do vlády loajálne bábky iracká ropa sa zasa začala predávať v dolároch.
Môžeš si prečítať túto knihu - http://www.martinus.sk/?uItem=... - akým spôsobom americké korporácie sa dostávajú k zdrojom v latinskej amerike. v ázii. Americká politika je politika nátlaku, vydierania. USA cicajú iné krajiny, žijú na ich úkor. Chcel by som vidieť akú by mali ekonomickú silu keby im bolo znemožnené parazitovať na ekonomikách vo svete.
A preto majú vojakov po celom svete aby mohli presadzovať svoje záujmy.
Rusko chce byť imperiálnou mocnosťou? Toto šíri propaganda, ktorá je ale tak priehľadná. Rusko má v jedinej krajine s ktorou nesusedí vojenské základne a to je sýria. Vo viac cudzích krajinách majú vojakov aj nemci.
USA uskutočnili štátny prevrat v kyjeve, ale to je ich politika.
NATO to sú USA. Ostatní skáču ako washington píska.
Zaujíma ťa čo chcú samotní krymčania? To naozaj veríš propagande že rusko napadlo ukrajinu? Keby ich napadlo už dávno vlajú v kyjeve ruské vlajky.
Netreba podliehať žiadnej propagande. Je ruská propaganda a je aj proamerická propaganda ktorú tlačia naše médiá.
Ako teraz o aleppe kde informujú v línii že rusko útočí na civilistov. Naopak mosul USA oslobodzujú. A tá proamerická propaganda je niekedy tak smiešna keby sa nejednalo o strašné veci keď napr. na idnes.cz písali, že USa skoro vôbec nezasahujú do bojov v mosule len poskytujú delostreleckú podporu. Takže oni len ostreľujú z diel. Samozrejme že takisto zabíjajú civilistov keďže sú premiešaní z džihádistami takisto ako v aleppe sú zabíjaní. Ale v tejto línii o USA samozrejme neinformujú. Dnes podobne ako za socíku je tlačená jednostranná propaganda.
Treba potlačiť nenávisť voči komukoľvek aj proti rusku a pozrieť sa na veci triezvo.
EÚ by malo získať nezávislosť na washingtone ale to sa môže stať až posledný americký vojak opustí európu.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...