Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Politická moc Ruska se soustředí v Kremlu. / Alexandergusev; CC BY-SA 3.0

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy neopustilo hru na “třetí světovou”, ruského autora Vadima Štěpa, Kreml přiživuje možnost vypuknutí třetí světové války jako součást strategie zahraniční politiky. Tato geopolitická hra “na ostří nože” má kořeny v zahraniční politice Sovětského svazu.

Hra na válku

Hned na úvod Štěpa (z ruského on-line časopisu Spektrum) odkazuje na výsledky výzkumu Alexeje Levinsona z ruského nezávislého politologického a sociologického institutu Levada, podle kterého Rusové nevylučují vypuknutí třetí světové války.

Institut Levada, ruská nezávislá organizace pro průzkum veřejného mínění, se letos v záři ocitla na seznamu takzvaných zahraničních agentů. Informaci o zařazení Levady na “černý seznam” oznámilo ruské ministerstvo spravedlnosti.

Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov na své facebookové stránce napsal, že agentura Levada dostává finanční příspěvky „od neprůhledných zdrojů” z USA, Británie, Německa a dalších zemí, které nejsou Rusku přátelsky nakloněny.

Ale zpět ke “třetí světové” - Kreml podle Štěpa cíleně hraje hru na “třetí světovou”, jako součást zahraniční politiky. Touto optikou se dá dívat i na některé vyhrocené výroky ruských politiků. Například Vladimír Putin uvedl, že při anexi Krymu nechal pro jistotu aktivovat jaderné zbraně.

Většina Rusů, na základě výzkumu Levinsona, sice nevylučuje třetí světovou válku, ale riziko vypuknutí války berou jako “součást hry” a vypuknutí světového konfliktu považují za hypotetické a nepravděpodobné. Podle Levinsona Rusové jednoduše neberou ruské vojenské konflikty vážně a zachází s nimi jako s druhem hry nebo sportovního zápolení se Západem.

“Je důležité uvědomit si, že většina Rusů nechce válku. Ale je ochotna jít do vojenské parity. Mají důvěru v to, že Rusko bude reagovat na hrozbu, pokud se objeví. Minimálně ve vztahu k tomu, že máme jaderné zbraně nebo vzhledem k tomu, že v duchovním smyslu máme větší právo než oni. Za námi stojí historické právo. To je klíč,” komentuje duchovní a myšlenkový postoj Rusů v soupeření se Západem Levinson.

“Starý strach z jaderné války, jako absolutní konec, jako něco nevyhnutelného, strach z období studené války, částečně zůstal. Ale pro většinu populace jsou veškeré spekulace o jaderných zbraních něco jako hra. Hru, kterou hrajeme se Západem. Nemohu říct, že se jedná o rozhodující počet lidí, ale tvrdí to hodně z nich. Je důležité připomenout, co říká Jurij Levada (zakladatel centra Levada - pozn. red..): ruské kolektivní vědomí mnoho kritických problémů vnímá jako hru modality (hru o tom, co je možné a co ne - pozn. red.). Platí to i pro vztah se Spojenými státy, a to i v období vyhrocených vztahů. Ukázalo se, že na jedné straně skutečné konflikty s obětmi z řad civilního obyvatelstva jsou považovány za hry, na druhé straně opravdovému sportu je dáván mnohem větší smysl - vede to dokonce až k militarizaci sportu. Jedno se stává více jako druhé,” říká Levinson.

Vyhrocení vztahů mezi Západem a Ruskem podle Levinsona jednoznačně nastalo po záboru Krymu. Ruská veřejnost vnímá zábor Krymu jako zlomení nepříznívých dohod, pravidel a zákonů, které Rusku diktoval Západ. Rusové začali po záboru Krymu opět sami sebe považovat za velmoc.

Naopak Západ vidí za záborem Krymu neuvážené podkopání bezpečnostní stability v Evropě, porušování dohod, zničení důvěry mezi Západem a Ruskem a začátek politického a bezpečtnostního období chaosu.

Kdo je s Ruskem?

Štěpa se ve vlastním článku ptá, kdo vlastně skutečně stojí na straně Ruska a kdo bude na straně Ruska ve třetí světové? Podle Štěpa to nebude určitě Čína, která ke Spojeným státům vyznává mnohem více pragmatický přístup.

Ostatně stačí se podívat na úroveň vzájemného obchodu. V roce 2014 obchod mezi Čínou a USA dosáhl 521 miliard dolarů a Spojené státy jsou tak s přehledem největší obchodní partner Číny.

Rusko-čínský obchod v roce 2014 dosáhl 89 miliard dolarů, Rusku tak patří deváté místo za Brazílií coby nejdůležitější obchodní partner Číny.

Štěpa ani nevěří běloruskému prezidentovi Lukašenkovi nebo kazašskému prezidentovi Nazarbajevi, že by se v osudové bitvě přidali na stranu Ruska. Podle Štěpy se na stranu Ruska přidají snad jedině obskurní “státní” útvary jako Doněcká lidové republika, Podněstří nebo Jižní Osetie.

“Při vypuknutí světové války taková aliance (Bělorusko, Čína, Kazachstán, atd. - pozn. red.) nebude očividně fungovat. Ale je to vinou Kremlu a jejich propagandistů. Vlastní vinou se dostali do globální izolace, když opakovali banální větu Alaxandra II, že “Rusko má pouze dva spojence - armádu a námořnictvo.” Takže Rusko zůstalo na světové scéně hrdě osamoceno,” píše ve svém článku Štěpa.

Snaha o obnovu Sovětského svazu

Podle ruského autora Rusko anexí Krymu ukázalo, že chce být znovu velmocí a neřeší mezinárodní smlouvy. “Takové porušování smluv však může být dvousečná zbraň, protože pokud smlouvy porušíte, přestane se o nich jednat a ztratí se důvěra,” píše Štěpa.

Dalším problémem je, že se Rusko snaží pokračovat v imperiálních tradicích. Podle Štěpy Rusko “přirozeně” pokládá veškerý postsovětský prostor za svůj. Údajně proto také Vladimír Putin založil v roce 2011 Euroasijský svaz.

Ruský politolog Dmitrij Orlov roku 2011 uvedl, že do Eurasijské unie by se časem mohly kromě postsovětských států připojit také státy údajně kulturně a historicky blízké jako: Finsko, Maďarsko, Česko, Bulharsko, Vietnam, Mongolsko, Kuba nebo Venezuela.

Nicméně podle ruského autoru řada států vidí Euroasijský svaz jako reinkarnaci Sovětského svazu a nemají proto zájem se podřídit politické a hospodářské moci Moskvy.

“Vedení Kremlu zcela selhalo v tom smyslu, že pokud chce jakákoliv říše předstírat, že má globální postavení, musí mít rovněž globální přitažlivost, něco, co nabídne světu, nějaký civilizační projekt, díky kterému se budou ostatní země chtít připojit,” komentuje Štěpa globální ambice Kremlu.

Otázka tedy zní:”Jaký civilizační projekt a budoucnost civilizace Rusko nabízí okolnímu světu?”

Civilizační projekt Ruska

Rusko dnes okolnímu světu nabízí pouze neurčitou ideu “Ruského světa”. Moskva se snaží sama sebe vylíčit jako obhájce “morálního konzervatismu” vůči “prohnilému a dekadentnímu” Západu.

“Všechny geopolitické projekty Kremlu (dokonce pokus hrát separatismus na světové mapě) zdůrazňují konfrontačnost - jejím hlavním cílem je antiamerikanismus. Ale veškeré projekty postavené pouze na “anti”, které nemají vlastní hodnotný obsah, nikdy nevyhrají,” píše ve svém článku Štěpa.

Podle ruského autora samozřejmě řada zemí má problémy se Spojenými státy. Avšak doba, kdy se Moskva považovala za samotného vůdce “pokrokového lidstva”, už dávno odezněla, jen Kreml si stále myslí, že to je pravda.

“Historicky třetí světová válka už proběhla - nazývala se studenou válkou. A v tomto konfliktu Spojené státy a jejich spojenci dosáhli vítězství nad Sovětským svazem a celým sovětským blokem. Hlavní zbraní této války ale nebyly rakety, ale počítače, džíny a rock'n'roll,” píše Štěpa.  “Byla to válka za svobodného moderního jedince, se všemi jeho všestrannými zájmy, proti starým ideologickým dogmatům, které zůstaly po revolučním komunismu. Stárnoucí Politbyro s kultem “hrdinné minulosti” nemělo potřebnou měkkou sílu a proto nevyhnutelně tuto válku prohrálo.”

Štěpa se domnívá, že Putin dělá stejnou chybu a navíc ruský prezident nechápe, že Sovětský svaz neprohrál studenou válku kvůli americkému spiknutí, ale kvůli vlastnímu selhání. Stejně jako Politbyro i Vladimír Putin sazí na obsedantní kult hrdinného vítězství nad nacistickým Německem.

“Proč v Rusku každým rokem zesiluje kult vítězství v druhé světové válce, ačkoliv události té doby padají čím dál hlouběji do minulosti? Toto vítězství bylo zbožněním historické kremelské říše, když se cítila pánem poloviny světa,” píše Štěpa.

“Rusko se ocitá nejen v politické, ale i historické samotě, protože zatímco zbytek světa se soustředí na nové technologie, Rusové za Putina sní o éře Stalina nebo dokonce Ivana Hrozného,” píše Štěpa a na závěr článku dodává:”Vrátíme-li se k ruskému kolektivnímu vědomí “herních modalit”, jak bylo popsáno sociologem Levinsonem, je možné uvést: nejhorší situace pro hráče není prohra, ale to, když s nim nebude prostě nikdo chtít hrát.”

Zdroj: ProfileСПЕКТР

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský útok zničí obranu Pobaltí do 60 hodin

Prestižní americká výzkumná instituce RAND Corporation vydala studii Reinforcing Deterrence on ...

Mediální obraz ruské armády vs. realita

Každá armáda má své problémy. Ruská armáda je však v jednom specifická - Kreml si dává záležet, aby ...

Ruské hypersonické střely Zirkon proti americkým lodím

Ruské námořnictvo pracuje na hypersonických střelách Zirkon. Podle Konstantina Sivkova, ruského ...

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního moře letadlovou loď Admirál Kuzněcov a sedm ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Radovan
  22:32 06.11.2016

  Strongere.p, tak trochu beru že ve válkách a intervencích Ruska a USA , do nichž se prostě tyto velmoci vždy dostanou, někdo rozdíl nevidí, nebo z nějakého důvodu vidí větší vinu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strongere.p, tak trochu beru že ve válkách a intervencích Ruska a USA , do nichž se prostě tyto velmoci vždy dostanou, někdo rozdíl nevidí, nebo z nějakého důvodu vidí větší vinu či bezohlednost u někoho z těchto dvou.
  Naprosto to ale nechápu, pokud jde o chování těchto zemí k nám. A o to snad jde především. Ty ruský podrazy už v průběhu války, kdy oproti čerstvě uzavřeným dohodám neumožnili obnovu čs. moci na Podkarpadské Rusi, hned koncem války odvlekli tisíce Čechoslováků do gulagů, už v roce 1947 jsme byli stalinovi pacholci co odmítli Marschalův plán (slova Masarykova), rok 1948 a puč našich komoušů, kteří se v Rusku dobře naučili jak nám doslova zakroutit krkem. Když byl náznak změny kurzu, tak hned vojenské obsazení v 68 a dvacetiletí pseudobratrského svazku z kterého je dodneška nablití.
  A jaký je stav těchto událostí dneska? Archivy které by nám některé události pomohli osvětlit (třeba smrt Masaryka) Rusové samozdřejmě neotevřou, dokonce u nich sílí hlasy, jak ta okupace byla potřebná a správná a že je to potřeba světu a nám znovu vysvětlit..
  Marně v hlavě pátrám co mají na svědomí špatného k naší vlasti USA? Že v některých oblastech upřednostní své ekonomické zájmy a blokují nám třeba vývoz L159? No to je tedy opravdu naprostá tragédie co si ten ďábel z Ameriky dovoluje
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:16 06.11.2016

  stronger.p: Možná že v tom je ten rozdíl. Americká vojska jsi sem můžeme pozvat na obranu před naši přáteli z východu. Ale pokud to včas neuděláme, tak abychom se jednou nedivili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p: Možná že v tom je ten rozdíl. Americká vojska jsi sem můžeme pozvat na obranu před naši přáteli z východu. Ale pokud to včas neuděláme, tak abychom se jednou nedivili že se nám sem opět bez pozvaní pozvou sami viz. Ukrajina,.. atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  18:07 06.11.2016

  Radovane promiň, nejdřív mi za minulého režimu "vyplachovali" hlavu na PŠM politruci a když čtu příspěvky "zapálených proamerických aktivistů" , tak si s nimi nic nezadaj...
  Jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radovane promiň, nejdřív mi za minulého režimu "vyplachovali" hlavu na PŠM politruci a když čtu příspěvky "zapálených proamerických aktivistů" , tak si s nimi nic nezadaj...
  Jsem přesvědčen, že ani jedna stana to s námi dobře nemyslí a o vojska USA u nás nestojím úplně stejně, jako jsem nestál o ta sovětská.
  Pevně doufám, že po Putinovi, který má alespoň mozek, nenastoupí nějaký Leonid Iljič nebo Jurij Vladimirovič..
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  14:51 06.11.2016

  ardz - na ty tvoje neskutečné hovadiny je reagovat ztráta času. Jen doplním jednu věc - vojenskú prítomnosť k ruským hraniciam tlačí hlavně Rusko. Protože sousedé Ruska se ho bojí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ardz - na ty tvoje neskutečné hovadiny je reagovat ztráta času. Jen doplním jednu věc - vojenskú prítomnosť k ruským hraniciam tlačí hlavně Rusko. Protože sousedé Ruska se ho bojí a chtějí u sebe mít alespoň symbolicky (viz. Pobaltí a Polsko) nejsilnější armádu světa, armádu USA. Ono se jim ani nelze divit, protože všichni sousedé Ruska jím byly ve 20. století napadeni, okupování, nebo stěhováni a popravováni.
  Naštěstí jsou USA dosud stále tak silní a odhodlaní, že jim tu pomoc mohou přislíbit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  13:09 06.11.2016

  o tom prispevku ale absolutne nebola rec, stanislav je uplne nepodstatny, kedze on sam reagoval na tvoj prispevok, ktory nereagoval na nic, iba bezcielne spominal USA pod ...
  Zobrazit celý příspěvek

  o tom prispevku ale absolutne nebola rec, stanislav je uplne nepodstatny, kedze on sam reagoval na tvoj prispevok, ktory nereagoval na nic, iba bezcielne spominal USA pod irelevantnym clankom.
  Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  13:03 06.11.2016

  Blake ja som reagoval konkrétne na Stanislava a aj som príspevok začal jeho oslovením

  Blake ja som reagoval konkrétne na Stanislava a aj som príspevok začal jeho oslovením

 • Blake
  12:58 06.11.2016

  neviem, co pozeram, tak pred tvojim prispevkom tam vidim hlavne diskusiu o Prokofievovi, Cajkovskom atd.

  neviem, co pozeram, tak pred tvojim prispevkom tam vidim hlavne diskusiu o Prokofievovi, Cajkovskom atd.

 • ardz
  12:45 06.11.2016

  Rusko naopak s HDP na úrovni Španielska sa chce hrať na imperiálnu mocnosť. Ohrozuje všetkých susedov.

  To je klamstvo. Imperiálnou mocnosťou sú USA a díky tlačeniu vojenskej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko naopak s HDP na úrovni Španielska sa chce hrať na imperiálnu mocnosť. Ohrozuje všetkých susedov.

  To je klamstvo. Imperiálnou mocnosťou sú USA a díky tlačeniu vojenskej prítomnosti k ruským hraniciam sa pochopiteľne rusko cíti ohrozované tak ako by sa cítili ohrozované USA keby rusi tlačili vojenskú prítomnosť do kanady, mexika.

  Stanislav spomenul v príspevku USA a spojil ho s ruskom. Ja som na to len reagoval
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  12:32 06.11.2016

  "USA tlačia svoju vojenskú prítomnosť k ruským hraniciam, ale stále [...]"
  - ardz Datum: 05.11.2016 Čas: 10:12

  na ktory stanislavov prispevok ze to tento tvoj reaguje?
  a teda ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "USA tlačia svoju vojenskú prítomnosť k ruským hraniciam, ale stále [...]"
  - ardz Datum: 05.11.2016 Čas: 10:12

  na ktory stanislavov prispevok ze to tento tvoj reaguje?
  a teda pocit nepriatelstva si vytvaras sam, ja som sa uplne indiferentne snazil podotknut, ze diskusia o USA pod tymto clankom nevedie k hodnotnej diskusii.
  Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  11:09 06.11.2016

  Reagoval som na príspevok Stanislava v ktorom zavádza, klame, ale tu sa zdvihla vlna nepriateľstva čo som si to dovolil.

  Reagoval som na príspevok Stanislava v ktorom zavádza, klame, ale tu sa zdvihla vlna nepriateľstva čo som si to dovolil.

 • Blake
  11:06 06.11.2016

  ako sa na to pozeram, mozno je flame war cielom...

  ako sa na to pozeram, mozno je flame war cielom...

 • ardz
  10:58 06.11.2016

  KOLT môžeš opakovať klamstvá že išlo o tzv. hospodársku pomoc.
  20. novembra 2013 hovoril ukrajinský poslanec v parlamente o tom, že USA chystajú na ukrajine prevrat, školia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT môžeš opakovať klamstvá že išlo o tzv. hospodársku pomoc.
  20. novembra 2013 hovoril ukrajinský poslanec v parlamente o tom, že USA chystajú na ukrajine prevrat, školia ľudí...

  VIDEO
  https://www.youtube.com/watch?...

  Prepis:
  Vážení kolegovia, vážený Vladimír Vasiljevič

  Ako na zástupcu ukrajinského ľudu sa na mňa obrátili aktivisti organizácie "Volja" a poskytli mi jasné dôkazy, že na našom území za podpory a priamej účasti amerického veľvyslanectva v Kyjeve je realizovaný projekt "TechCamp" v rámci ktorého sú vykonávané prípravy na občiansku vojnu na Ukrajine. Projekt "TechCamp" pripravuje špecialistov na informačnú vojnu a diskreditáciu štátnych inštitúcií za použitia moderných médií, potenciálnych revolucionárov pre organizovanie protestov a zvrhnutie štátneho zriadenia. Tento projekt v túto chvíľu dozoruje a je za neho zodpovedný americký veľvyslanec na Ukrajine Geoffrey R. Pyatt. Po rozhovore s organizáciou "Volja" som sa dozvedel, že sa im podarilo dostať sa do zariadenia projektu "TechCamp" vydávajúc sa za tím IT špecialistov.

  Na ich prekvapenie sa konali porady o zvláštnostiach moderných médií. Americkí inštruktori vysvetľovali, ako možno sociálne siete a internetové technológie použiť na manipuláciu s verejnou mienkou ako aj k aktivácii protestného potenciálu, aby sa vyprovokovali násilné nepokoje na území Ukrajiny, radikalizáciu populácie a začatie bojov. Americkí inštruktori ukazujú príklady úspešného použitia sociálnych sietí použitých na organizovanie protestov v Egypte, Tunise a Líbyi. Predstavitelia "TechCamp" v súčasnosti organizujú konferencie po celej Ukrajine. Doteraz sa celkovo uskutočnilo päť podujatí. Asi 300 ľudí bolo vyškolených ako operatívcami, ktorí sú teraz aktívny po celej Ukrajine. Posledná konferencia "TechCamp" sa konala 14. a 15. novembra 2013 v srdci Kyjeva na území amerického veľvyslanectva!

  Povedzte mi, aká krajina na svete by dovolila, aby NGO operovala z amerického veľvyslanectva? Je to neúctivé k ukrajinskej vláde a proti ľuďom Ukrajiny! Obraciam sa na ukrajinskú vládu s nasledujúcou otázkou: Je mysliteľné, aby predstavitelia amerického veľvyslanectva, ktorí organizujú konferencie "TechCamp" zneužívali svoje diplomatické poslanie?

  Nechajte ho hovoriť

  Pokračujte

  Rezolúcia OSN z 21. decembra 1965 stanovuje neprípustnosť zasahovania do vnútorných záležitostí štátu, aby sa ochránila jeho nezávislosť a jeho suverenita v súlade s odsekmi jedna, dva a päť. Žiadam vás, aby ste to považovali za oficiálnu žiadosť a pristúpili k vyšetrovaniu tohto prípadu. Ďakujem!

  Čo sa týka krymu rusofóbovia zakrývajú oči pred ruskými bezpečnostnými záujmami v dôsledku ktorých strata vojenskej kontroly nad čiernomorskou oblasťou bolo pre nich neprijateľné..
  Ani teba asi nezaujíma čo chcú samotní krymčania.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  10:57 06.11.2016

  ardz, ako vravi kolt.
  Nemam nic proti diskusii o temnych strankach USA (alebo akejkolvek inej entity), ale pod clankom o temnych strankach Ruska to zbytocne odvadza pozornost, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ardz, ako vravi kolt.
  Nemam nic proti diskusii o temnych strankach USA (alebo akejkolvek inej entity), ale pod clankom o temnych strankach Ruska to zbytocne odvadza pozornost, najlepsie, co z toho moze vzist je flame war so vsetkym, co k tomu patri.

  nemoderovane diskusie sa len tazko ochrania pred vykolajenim, emotivne ladene OT prispevky su magnet na blbcov - zo vsetkych stran.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:04 06.11.2016

  USA napumpovaly 5 miliard dolarů do Ukrajiny, říká se tomu hospodářská pomoc (také sociální, na vědu atd.). Jen někomu se hodí do krámu opakovat neustále znovu a znovu tu samou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  USA napumpovaly 5 miliard dolarů do Ukrajiny, říká se tomu hospodářská pomoc (také sociální, na vědu atd.). Jen někomu se hodí do krámu opakovat neustále znovu a znovu tu samou lež, že to bylo do Majdanu. Asi jako s tou vojenskou základnou na Krymu, která se ukázala býti opravou školy....

  Omyl, situace byla zjednodušeně takováto: Ivan krade, článek na to upozornil, ardz ovšem reaguje, že Bob krade také, což podle Blaka ovšem nejen že není pro Ivana polehčující okolnost, ale vlastně to nemá s předmětem článku co do činění. A já dodávám, že je to argument ve stylu: "A vy zase bijete černochy." Koneckonců přesně takhle svoje chyby Rusko/SSSR vždy omlouvalo a dělá to dodnes: http://tapolitika.cz/slider/ja... (jen doplním, že na tohle jsem dostal odkaz, TaPolitiku normálně nečtu, neb si nechci kazit náladu víc, než je nezbytně nutné).
  Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  23:37 05.11.2016

  Radovan že USA napumpovali do tzv. zmien na ukrajine 5 miliárd dolárov ako to nazvala nulandová. To by si vedel ak by si to sledoval.

  Je naozaj k smiechu keď tu píšeš niečo čo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radovan že USA napumpovali do tzv. zmien na ukrajine 5 miliárd dolárov ako to nazvala nulandová. To by si vedel ak by si to sledoval.

  Je naozaj k smiechu keď tu píšeš niečo čo absolútne nesúvisí s tým na čo reaguješ.

  Blake tvoja argumentácia je podobná akoby niekto kto vidí že jožo kradne a skonštatuje - Jožo je zlodej - a ty by si tvrdil že dotyčný šíri nenávisť voči jožovi.

  Sám píšeš že si ani nečítal príspevok na ktorý som reagoval
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  22:19 05.11.2016

  ardz, neviem, Stanislavov prispevok som necital, ak v nom pise takym stylom ako ty, ze "som neutralny, ale...", v tom pripade to plati aj prenho. Podstata ale nebola v sireni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ardz, neviem, Stanislavov prispevok som necital, ak v nom pise takym stylom ako ty, ze "som neutralny, ale...", v tom pripade to plati aj prenho. Podstata ale nebola v sireni nenavisti, ale v tom, ze sa sam dopustas toho, co kritizujes ostatnym a ono to potom tak trochu straca vyznam.

  hlavne ked tvoj prvy prispevok kritizuje strategiu USA a ak som spravne pochopil, reaguje tym na clanok o strategii Ruska. Hladat chyby v tretich osobach, ked sa diskutuje o jednej konkretnej je tazko triezvy pohlad na vec, skor zbytocne odvadzanie pozornosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  21:54 05.11.2016

  ardz - tak já se nakonec snad dovím, že i tu sametovou revoluci u nás v 89 uskutočnili USA. Asi z US ambasády chodili od domu k domu a přesvědčovali lidi, aby šli na letenskou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ardz - tak já se nakonec snad dovím, že i tu sametovou revoluci u nás v 89 uskutočnili USA. Asi z US ambasády chodili od domu k domu a přesvědčovali lidi, aby šli na letenskou pláň. A nebo že by ty statisíce lidí podplatili??
  Tak nějak to mělo být v Kyejvě? Svatá prostoto..
  Je opravdu k smíchu, jak si dokážou někteří vysvětlovat absolutní neschopnost Ruska a dalších podobných států. S takovým nerostným bohatstvím by Rusko mělo být v bohatství a fungování státu na špičce světa. Kde je dnes poražené Japonsko téměř bez jakývkoliv surovin a kde Rusko? V čem je chyba ? V USA??
  Hlavně to vždy na někoho svést a pobrečet si, že? Chudáci.
  Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  20:08 05.11.2016

  Blake keď tvrdíš že ja šírim nenávisť tým, že som si dovolil poukázať na negatívne javy spojené s americkou politikou tak Stanislav svojou kritikou ruskej politiky šíri zasa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blake keď tvrdíš že ja šírim nenávisť tým, že som si dovolil poukázať na negatívne javy spojené s americkou politikou tak Stanislav svojou kritikou ruskej politiky šíri zasa nenávisť voči rusku?
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  19:58 05.11.2016

  "Treba potlačiť nenávisť voči komukoľvek aj proti rusku a pozrieť sa na veci triezvo."

  ...len o USA treba napisat siahodlhy nenavistne ladeny prispevok.

  "Treba potlačiť nenávisť voči komukoľvek aj proti rusku a pozrieť sa na veci triezvo."

  ...len o USA treba napisat siahodlhy nenavistne ladeny prispevok.

 • ardz
  19:54 05.11.2016

  Stanislav zobrali územie. Srbsku vzali kosovo kde majú USa veľkú vojenskú základňu.
  Veď ano snáď každý americký prezident hovorí že americký národ je výnimočný. Niečo podobné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stanislav zobrali územie. Srbsku vzali kosovo kde majú USa veľkú vojenskú základňu.
  Veď ano snáď každý americký prezident hovorí že americký národ je výnimočný. Niečo podobné hovoril hitler o nemeckom národe.
  Nemajú USA právo diktovať svetu len preto lebo sú najsilnejšia krajina. Nechceš možno vidieť za akú cenu. Keď chcel kaddáfí narušiť hegemóniu dolára a prestať predávať ropu za dolár zabili ho a rozvrátili líbyu, pozri sa čo sa tam deje, keď hussajn v r. 2010 začal predávať ropu v eurách USA začali šíriť propagandu o zbraniach hromadného ničenia a na základe klamstiev, vymyslenej zámienky na irak zaútočili a aký aj tam je bordel a hneď ako irak ovládli, dosadili si do vlády loajálne bábky iracká ropa sa zasa začala predávať v dolároch.

  Môžeš si prečítať túto knihu - http://www.martinus.sk/?uItem=... - akým spôsobom americké korporácie sa dostávajú k zdrojom v latinskej amerike. v ázii. Americká politika je politika nátlaku, vydierania. USA cicajú iné krajiny, žijú na ich úkor. Chcel by som vidieť akú by mali ekonomickú silu keby im bolo znemožnené parazitovať na ekonomikách vo svete.
  A preto majú vojakov po celom svete aby mohli presadzovať svoje záujmy.

  Rusko chce byť imperiálnou mocnosťou? Toto šíri propaganda, ktorá je ale tak priehľadná. Rusko má v jedinej krajine s ktorou nesusedí vojenské základne a to je sýria. Vo viac cudzích krajinách majú vojakov aj nemci.

  USA uskutočnili štátny prevrat v kyjeve, ale to je ich politika.
  NATO to sú USA. Ostatní skáču ako washington píska.

  Zaujíma ťa čo chcú samotní krymčania? To naozaj veríš propagande že rusko napadlo ukrajinu? Keby ich napadlo už dávno vlajú v kyjeve ruské vlajky.

  Netreba podliehať žiadnej propagande. Je ruská propaganda a je aj proamerická propaganda ktorú tlačia naše médiá.
  Ako teraz o aleppe kde informujú v línii že rusko útočí na civilistov. Naopak mosul USA oslobodzujú. A tá proamerická propaganda je niekedy tak smiešna keby sa nejednalo o strašné veci keď napr. na idnes.cz písali, že USa skoro vôbec nezasahujú do bojov v mosule len poskytujú delostreleckú podporu. Takže oni len ostreľujú z diel. Samozrejme že takisto zabíjajú civilistov keďže sú premiešaní z džihádistami takisto ako v aleppe sú zabíjaní. Ale v tejto línii o USA samozrejme neinformujú. Dnes podobne ako za socíku je tlačená jednostranná propaganda.

  Treba potlačiť nenávisť voči komukoľvek aj proti rusku a pozrieť sa na veci triezvo.

  EÚ by malo získať nezávislosť na washingtone ale to sa môže stať až posledný americký vojak opustí európu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanislav
  17:26 05.11.2016

  ardz. ZSSR klamalo a Rusko klame ešte viac. Dokonca falšuje aj dejiny. To sa v demokratickej a bezpečnej krajine nemôže stať. Rusku áno. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ardz. ZSSR klamalo a Rusko klame ešte viac. Dokonca falšuje aj dejiny. To sa v demokratickej a bezpečnej krajine nemôže stať. Rusku áno. http://zpravy.idnes.cz/komenta...
  USA za posledných 100 rokov narobilo kopu dobrého ale aj kopu chýb, ale nikomu nezobrali územie. Kde majú základne tie štáty prosperujú. Sú najsilnejším a najbohatším štátom a vždy sa cítili oprávnený robiť svetového policajta. Rusko naopak s HDP na úrovni Španielska sa chce hrať na imperiálnu mocnosť. Ohrozuje všetkých susedov. Hybridné vojny vedie v Abcházii, Gruzínsku, Moldavsku na Ukrajine. Neutrálny Fíni, Švédi a Nóri od strachu začínajú rokovať s NATO. Nie NATO sa tlačí. Tie štáty chcú tam. Samy sa rozhodujú. A to nehovorím o Litve, Lotyšsku, Estónsku a Poľsku. Okupáciou Krymu a napadnutím Ukrajiny by asi každý sused hraničiaci s Ruskom chcel čo najrýchlejšie pod ochranu NATO. Asi treba zhodiť klapky z očí, trošku potlačiť nenávisť k USA a pozrieť sa triezvo na vec. Demokratický svet zatiaľ stále potrebuje silné USA. EU pod vedením socialistov je strašne slabá.
  Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  10:12 05.11.2016

  USA tlačia svoju vojenskú prítomnosť k ruským hraniciam, ale stále na západe tlačia informačnú líniu, že rusko chce vojnu, chce útočiť.

  Je pochopiteľné že rusko sa cíti byť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  USA tlačia svoju vojenskú prítomnosť k ruským hraniciam, ale stále na západe tlačia informačnú líniu, že rusko chce vojnu, chce útočiť.

  Je pochopiteľné že rusko sa cíti byť ohrozené, tak ako by sa aj USA cítili byť ohrozené keby rusko tlačilo vojenskú prítomnosť do mexika, kanady.

  Impériom sú USA, ktoré sú rozlezené po celom svete, nie rusi. Takéto zjavné klamstvá stále do ľudí tlačia podľa gobbelsovského - 100 krát opakovaná lož sa stáva pravdou
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  10:18 04.11.2016

  Todo bzum leviatan vraja prectete si prvni vetu prispevku od grulla a dvakrat mozna va dojde co napsal ze tady komunizmzs neobhajuje jako celek tak nevim naco tady reagujete tyhle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todo bzum leviatan vraja prectete si prvni vetu prispevku od grulla a dvakrat mozna va dojde co napsal ze tady komunizmzs neobhajuje jako celek tak nevim naco tady reagujete tyhle chytraky miluju chytaj se za slovicka a vypisujou tady co kazdy vi.
  Vraja p.Dostojevskij to napsal dobre komunizmus vzesel z europy
  Leviathan muzes mi rict neco o te podpore mladym dneska??? Ja ti pak reknu o podpore za komancu
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  14:51 03.11.2016

  Někdy je dobré, když jim pravdu o oné době řekne někdo jejich :-)

  http://1url.cz/0t2ur...

  Někdy je dobré, když jim pravdu o oné době řekne někdo jejich :-)

  http://1url.cz/0t2ur...

 • J.Vraja
  11:43 03.11.2016

  Grull dobu co chválite jsem prožil a zde je můj názor:
  1. Svobodné vyjádření názoru bylo považováno za div ne rozpoutání občanské války a každá demonstrace byla brutálně rozehnána ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Grull dobu co chválite jsem prožil a zde je můj názor:
  1. Svobodné vyjádření názoru bylo považováno za div ne rozpoutání občanské války a každá demonstrace byla brutálně rozehnána tehdejšími represivními složkami. Vyslovení nesouhlasu s okupací sovětskými vojsky bylo často důvodem k ukončení kariéry a začátku profesní dráhy zeměměřiče.
  2. Délka života v socialistickém Československu byla v průměru o čtyři roky kratší než v prohnilých kapitalistických státech.
  3. Veřejná bezpečnost byl represivní orgán, větší důraz než na ochranu před kriminalitou byl dán na šmírování a buzeraci socialistického občana.
  4. Kradlo se. Na počátku vlády jedné strany byla obrovská krádež a ta předznamenala jeden z nejvýraznějších rysů tehdejšího způsobu života. Jediný rozdíl oproti dnešku je v tom, že neexistoval bulvár, který by o tom psal, a nebylo vůbec vhodné o něčem takovém mluvit nahlas.
  5. Cestování.Do bezproblémových soudružských zemí mohl skoro každý. Do Jugoslávie a Sssr málokdo a na západ jen dokonale prověřený občan, případně majitel dobrých konexí, zelinář či řezník.
  6. Byli jsme vyspělá, průmyslová velmoc?Ano, byli. Ovšem nikoliv zásluhou komunistického panování. Respektovanou a vyspělou průmyslovou velmocí jsme byli dávno před zavedením socialistického hospodářství. Naopak, soudruzi se ukázali jako špatný hospodář.Na úkor zbrojního průmyslu, bržděním vývoje a modernizace dokázali udělat z kdysi slavných značek prakticky bezcenné zboží, které nedokázalo konkurovat zbytku světa
  7.Zákon o takzvané příživě byl jedním z klacků na režimu nepohodlné kverulanty. Nebylo nic jednoduššího, než se postarat o to, aby vyhlédnutá oběť nikde práci nedostala, a za čas sáhnout po paragrafu o příživnictví.
  8. „Je absurdní, že o týhle době jednou budou lidi mluvit jako o zlatejch časech“.Jediná pravda je ta,že to stálo za velké H...,ale byli mladí a zdraví.
  Ruský velikán Fjodor Dostojevskij předpověděl, že komunismus přijde z Evropy, přinese desítky miliónů obětí a stane se katastrofou pro lidstvo.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  08:25 03.11.2016

  .Grull : ani jeden bod, co si napisal nie je pravda a uz toboz nie vyhoda

  9.) Senat existoval - za komunistov bolo dvojkomorove federalne zhromazdenie zlozene zo snemovne ludu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  .Grull : ani jeden bod, co si napisal nie je pravda a uz toboz nie vyhoda

  9.) Senat existoval - za komunistov bolo dvojkomorove federalne zhromazdenie zlozene zo snemovne ludu a snemovne narodov
  8.) Stat vlastni klucove strategicke podniky aj teraz - v Cesku aj na Slovensku a v celej Europe - principialne tieto podniky ale stat vlastnit nemusi, staci ich kontrolovat legislativne - napr. ropne rezervy su nariadene statom, ale spravuju ich sukromne firmy
  7.) Sbestacnost v potravinach v ramci jednotneho trhu EU??? Priatelu ty si nic nepochopil - 500 milionov ludi je sucastou jednotneho trhu - EU je v potravinach nie ze sebestacna, mame ich brutalny prebytok, v Cesku lezi tisice m2 urodnej pody ladom
  6.) upratovat obec mozes aj dnes - v tom ti nikdo nebrani
  5.) kvalita potravin??? dnes je kvalita potravin vyssia, ako za komancov - tych kvalitnych potravin - ergo, tych drahsich potravin - dnes zozeniete kvalitu, priemer aj smejd - nemusite stat frontu na banany
  4.) Uzavrete hranice su vyhoda??? Tvoj mentalny svet by bolo hodno presetrit odbornikom
  3.) Multikulti tu kamarade bolo take , ze bysi sa z toho posral - volalo sa to internacionalizmus - zili tu tisice Vietnamcov, Angolanov, Kubancov ....
  2.) Kazdy mal pracu a nikto nerobil nic ...
  1.) Starost o rodinu a podpora mladych - dnes je nastavena lepsie ako vtedy ale s tvojim znalostami ekonomie by si to aj tak nepochopil
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  23:34 02.11.2016

  Stano si moc zaujatý a moc sa sústredis na zbytocnosti...never vsetkemu co ukrivdený povedali, napísali. Je to neobjektívne.

  Stano si moc zaujatý a moc sa sústredis na zbytocnosti...never vsetkemu co ukrivdený povedali, napísali. Je to neobjektívne.

 • Stanislav
  18:18 02.11.2016

  Mastodont, celý život študujem, tak si si to mohol odpustiť. Otázka bola o kultúre preto som odpovedal kultúrou. Niekedy nevedomosť sa môže odpustiť niekedy nie, hlavne keď dejiny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mastodont, celý život študujem, tak si si to mohol odpustiť. Otázka bola o kultúre preto som odpovedal kultúrou. Niekedy nevedomosť sa môže odpustiť niekedy nie, hlavne keď dejiny sa opakujú. Hlupák sa nepoučí nikdy. Na margo tej vojenskej vedy v Rusku, lebo iný osoh z nej nie je.
  https://www.freemag.one/2016/0...
  Skrýt celý příspěvek

 • Bzum
  11:52 02.11.2016

  to Grull:
  1) dejme tomu v něčem lepší, když nebereme že některým lidem bylo zakázáno studovat atd..
  2) taky to tak vypadalo, spousta lidí nechodila do práce ale do zaměstnání, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Grull:
  1) dejme tomu v něčem lepší, když nebereme že některým lidem bylo zakázáno studovat atd..
  2) taky to tak vypadalo, spousta lidí nechodila do práce ale do zaměstnání, kde předstírali nějakou práci a stát předstíral, že je platí...
  3) ano, v něčem lepší, ovšem zase jste se musel vlézt straně a vládě do šablon a nevyčuhovat z kategorii... žít tak jak vám přikázali, cikánům bylo zalázáno kočovat a přikázáno jak mají žít, v rusku šli dále a třeba minority nijak nediskriminovali protože je proste neuznávali, nic jako čukče, nebo ukrajince třeba stát neznal, a tak měli zakázáno třeba mluvit mateřštinou protože...
  4) hlídalo se hlavně kdo leze ven, ja si to neustále pochvaluji jak je v shengenu dobře, byl jsem u hranic a prostě si můžu odskočit vedle klidně i na čaj.. můžu se sbalit a jet přes čtyři státy na prodloužený víkend... Ostraha tohoto prostoru by měla probíhat pouze na jeho vnějších hranicích...
  5)papírově byla kvalita vyšší, když teda pomineme že byli povolené přidané látky které dnes už dávno nejsou - to je dáno třeba úrovní poznání... ovšem tydle normy se hrubě porušovaly... a jejich dodržování bylo problematické viz: http://zpravy.idnes.cz/komunis...
  vemte si že stát kontroloval sám sebe a vedoucím, státního podniku byl doost často vysoký papaláš. dost často si uměli došlápnout na nepohodlného kontrolora... vše ovládala jedna strana.
  6) může být, já třeba chodím uklízet svou obec dobrovolně párkráte do roka nám městská část dělá akci pro úklid... na povinnosti pro každého nevidím přínos.
  7) to je na každém co koupi, kupujte české, kupujte levné... každého volba...
  ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  10:46 02.11.2016

  to logik: Pokud jde o "canards" u letounů 5. gen., tak myslím, že americký F-22 Raptor a F-35 je nemají ani v podobě LERX. Ruský Suchoj T-50 se bez nich neobejde a má je - viz. zde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to logik: Pokud jde o "canards" u letounů 5. gen., tak myslím, že americký F-22 Raptor a F-35 je nemají ani v podobě LERX. Ruský Suchoj T-50 se bez nich neobejde a má je - viz. zde http://1url.cz/ptH7v.... Na dalším odkázaném obrázku je dobře vidět, že v případě Suchoje svou velikostí a umístěním opravdu suplují klasické canards, jaké má třeba Su-30 http://1url.cz/ItH75... - Raptor v tomto nákresu žádné vyznačené nemá. U F-35 o tom debetaují a tady na tom posledním vyzvětšovaném snímku cosi je, ale vypadá to dost bizardně - ten sklon a tvar http://1url.cz/UtH79...
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  09:23 02.11.2016

  Tak jako celek byl komunismus na nic. Ale měl některé aspekty, které by se v současnosti hodili více, než to co tu je.

  1) Starost o rodinu, podpora mladých lidí, matek s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jako celek byl komunismus na nic. Ale měl některé aspekty, které by se v současnosti hodili více, než to co tu je.

  1) Starost o rodinu, podpora mladých lidí, matek s dětmi.
  2) Každý měl práci, tedy každý musel mít práci, to by se teď fakt hodilo.
  3) Žádný multi-kulti a žádný strašák Rasová Diskriminácia.
  4) A ostraha hranic, ne zavřený hranice, ale alespoň by se hlídalo, kdo sem leze.
  5) Kvalita potravin, co jsem někde četl, tak tehdejší normy snad byli nejtvrdší v Evropě. Když si dnes čteš složení klobásy, kdy je tam 30% masa, co je těch 70%?
  6) A povinné úklidy obce v rámci akcí. Jo opruz, ale vidíme, co je dnes všude za bordel.
  7) Jako stát jsme se dokázali uživit, teď všude roste žlutý mor, sami si nevyrobíme ani cukr a brambory se dováží z Egypta.
  8) Bylo by fajn, kdyby stát vlastnil klíčové podniky (rafinérie, benzínky, elektrárny, vodu, zbrojovky, letiště..) Takové to, co je třeba k jeho chodu a kde by nebyl prostor pro "vyvedení majetku, nevhodné investice"
  9) Neměli jsme senát :-)

  Jak jsem psal, jako celek na prd, ale některé věci by se hodili.
  Jo, UTOPIE ale zkuste si to na chvíli představit, než mi to začnete vyvracet. Tak zase z demokracie by se také dalo něco vybrat, co by bylo "pro lidi".
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  09:14 02.11.2016

  Úplně zapomínáte, že ruští umělci, ti nejvýznaměnjší skladatelé, spisovatelé, malíři, pokud mohli odešli do Paříže nebo jinam na západ a tvořili tam. V Rusku byli (natož pak v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Úplně zapomínáte, že ruští umělci, ti nejvýznaměnjší skladatelé, spisovatelé, malíři, pokud mohli odešli do Paříže nebo jinam na západ a tvořili tam. V Rusku byli (natož pak v Sovětském svazu) šikanování, pronásledování, vězněni a pak zase rehabilitováni, aby vzápětí zase upadli v nemilost.

  Namátkou:

  Sergej Rachmaninov
  Po revoluci 1917 emigroval z Ruska a už se nikdy nevrátil.

  Dmitrij Šostakovič
  Dnes se s ním chlubí, ale v éře SSSR byla jeho tvorba napadána a označována za vulgární.

  Lev Nikolajevič Tolstoj (zemřel ještě před bolševickou revolucí)
  Ač věřící, byl za své postoje exkomunikován z ruské pravoslavné církve, neboť kritizoval její pokrytectví, stejně jako zoufalou bídu ruské chudiny a krutý vězeňský systém.

  Fjodor Michajlovič Dostojevskij (zemřel ještě před bolševickou revolucí)
  Autor slavných románů, byl v Rusku pronásledován a byl dokonce odsouzen vojenským soudem k trestu smrti. Trest mu byl zmírněn. Ve svých románech líčí ubohost ruského života a volá po nápravě ruské společnosti. Byl trvale v hledáčku ruské policie.

  Sergej Prokofjev - jeden z nejvýznamnějších skladatelů 20. století
  Po revoluci odchází do USA. Následně se stěhuje do Paříže. Byl vystaven tlaku, aby se vrátil do SSSR a oslavoval komunismus. Nakonec se vrací a dostává se pod cenzurní tlak, je nucen psát díla pro masové publikum a taky pro dětské publikum. Jeho ženu obvinili ze špionáže a odvlekli do gulagu. Poslední jeho díla byla zakázána a nehrála se.

  Nechce se mi ani pokračovat, ta řada by byla nekonečná, ti lidé nebyli dobří díky Rusku, ale Rusku navzdory!
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  08:57 02.11.2016

  mastodont: Ak bol tvoj dedo vojakom z povolania a komunistom a zaroven chodil pravidelne do kostola, tak s najväcsou pravdepodobnostou spolupracoval s nejakou s tajnych sluzieb. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mastodont: Ak bol tvoj dedo vojakom z povolania a komunistom a zaroven chodil pravidelne do kostola, tak s najväcsou pravdepodobnostou spolupracoval s nejakou s tajnych sluzieb. Ocividne si v tom case nezil tak nevies porovnat. Takto to proste nefungovalo zeby komunisti do kostolov chodili. Taketo veci sa hlasili. Ucitelky hlasili dokonca deti, ktore chodia do kostola a posielal sa zoznam rodin deti atd. Potom si mohol zabudnut na to, ze decko posles na vysoku. Deti sa krstili do tajnych knih o ktorych vedel len farar atd. My sme po revolucii prave jednu takuto knihu nahanali, kedze kopec krstov nebolo nikdy oficialne hlasenych.
  Skrýt celý příspěvek

 • Danosť
  02:17 02.11.2016

  Radovan tomu čo píšeš aj skutočne veríš?? Desatoro? Fakt úsmevné..
  Poučení z historie sebareflexe? Asi myslíš tie vojny ktoré západ vedie pod záštitom demokracie. Nezávislosť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radovan tomu čo píšeš aj skutočne veríš?? Desatoro? Fakt úsmevné..
  Poučení z historie sebareflexe? Asi myslíš tie vojny ktoré západ vedie pod záštitom demokracie. Nezávislosť súdov? možno tak vo filme.. No a na záver- žádný stát nemá právo zbavit jakoukoli osobu života svobody nebo majetku bez soudniho procesu??? Spomeniem len Guantanámo atd. Zabíjanie dronmi odstrelenie neozbrojeného človeka priamo na ulici môžem pokračovať do nekonečna. Ako ty neveríš Rusom ja zasa neverím USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  00:58 02.11.2016

  Stanislav doplnim ta trochu. Co dali ZSSR svetu ? Pokrok, pokrok v technológiach. Obrovský pocet vynálezov,matematicko-fyzikálnych géniov,kozmonautov, leteckých lodných a iných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stanislav doplnim ta trochu. Co dali ZSSR svetu ? Pokrok, pokrok v technológiach. Obrovský pocet vynálezov,matematicko-fyzikálnych géniov,kozmonautov, leteckých lodných a iných konštruktérov,inzinierov,vedcov, ano co niektorý usli a na západe vybudovali pokrok tiez. Dalej sportovcov a dalej a dalej, keby si zrátal co ZSSR ako celok dosiahli úspechov bol by si prekvapený. Viac studuj.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  23:29 01.11.2016

  Hodnoty Západu vychází z křesťanského základu, jehož nejlepší shrnutí je třeba v desateru. A dodal bych k tomu i schopnost poučení se z historie a sebereflexe.
  Dále musím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hodnoty Západu vychází z křesťanského základu, jehož nejlepší shrnutí je třeba v desateru. A dodal bych k tomu i schopnost poučení se z historie a sebereflexe.
  Dále musím zopakovat pluralitu názorů, zaručená práva, svoboda, nezávislost soudů. Výstižný je myslím citát z americké ústavy:
  " žádný stát nemá právo zbavit jakoukoli osobu života, osobní svobody nebo majetku bez řádného soudního procesu"
  Vše toto v arabském a bohužel i v ruském světě chybí.
  V čem vidíte naopak ruské hodnoty? V údajném vlastenectví a důrazu na pravoslaví? Tomu nevěřím, vždyť výsledkem je jen vymezování se proti gayům a agresivita proti jiným názorům a svým sousedům.
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanislav
  22:41 01.11.2016

  tom75 treba čítať s porozumením. Môj dedo nebol kulak a ja nie som disident. Komunizmus je taký istý zločinecký systém ako fašizmus. Vedelo sa kto chodí do kostola a ten mal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tom75 treba čítať s porozumením. Môj dedo nebol kulak a ja nie som disident. Komunizmus je taký istý zločinecký systém ako fašizmus. Vedelo sa kto chodí do kostola a ten mal problém vyštudovať na VŠ. Dobre sa mali komunistický funkcionári, eštébáci a predstavitelia ROH a veksláci. Tí doteraz chvália bývalý režim, lebo u nás sú aj vo vláde. A to nehovorím o obetiach komunizmu a politických procesoch. Fakt je zvrátené čokoľvek chváliť z tej doby.
  Čo sa týka ruskej kultúry obrovský rozmach bol pred VOSR. 19-te storočie bolo plné vynikajúcich ruských svetových skladateľov hudby ( Čajkovskij, Prokofjev, Borodin, Glinka, Musorgskij, Korsakov atď ) spisovateľov (Tolstoj, Dostojevskij, Čechov, Puškin) a maliarov( Repin, Serov, Surikov, Vrubel..). Potom, keď títo pomreli ako keby uťal. ZSSR malo vynikajúcich interpretov hudby a balet, vecí čo s talentom sa dali nadrieť, ale tvorbu nič také, čo by stálo za reč. Rád sa presvedčím o opaku. Proste komunistická klíma nesvedčí nikomu
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:17 01.11.2016

  Radovan

  Díky, mohl by jste to (nebo i někdo jiný) prosím víc rozvést.

  Hudba - v dnešní době směrů a dostupnosti se tato věc smazává.

  Literatura - opět dost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radovan

  Díky, mohl by jste to (nebo i někdo jiný) prosím víc rozvést.

  Hudba - v dnešní době směrů a dostupnosti se tato věc smazává.

  Literatura - opět dost podobné s hudbou

  Kuchyně - to spíš je v módě exotika či místní

  Politika, práva, atd. a jejich porušování jsou v Rusku dost opředena mýty. Spíš bych ocenil v tomto případě "hodnotu" "západních" států.

  Jaké máme my hodnoty?
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  21:43 01.11.2016

  semtam - velice stručně:
  Vhodnou ruskou kulturní nabídkou pro nás je krásná hudba a literatura a možná i kuchyně. Ale to je tak všechno.
  Západ vedle krásné hudby, literatury a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam - velice stručně:
  Vhodnou ruskou kulturní nabídkou pro nás je krásná hudba a literatura a možná i kuchyně. Ale to je tak všechno.
  Západ vedle krásné hudby, literatury a možná kuchyně nabízí oproti Rusku pluralitu politické scény, respekt k právám jednotlivce, svobodu vyjadřování. I to je určitá kultura.
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  21:28 01.11.2016

  Radovan co to tady pises a naco reagujes precti si to poradne nikdo tady neobhajuje komunizmus jako celek ale jen naky veci
  To je najenou disidentu tady a mozna tveho prastryce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radovan co to tady pises a naco reagujes precti si to poradne nikdo tady neobhajuje komunizmus jako celek ale jen naky veci
  To je najenou disidentu tady a mozna tveho prastryce udal dalsi tvuj prastryc jak to za komancu bylo zvykem.
  Jo a za protektoratu se zacli stavet dalnice
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  20:46 01.11.2016

  mastodont - tak to muj prastryc kněz měl problémy, dostal 14 let za vlastizradu, asi proto, že náboženství a jeho hodnoty zrazují komunismus. Jeho malým neteřím se ve škole ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mastodont - tak to muj prastryc kněz měl problémy, dostal 14 let za vlastizradu, asi proto, že náboženství a jeho hodnoty zrazují komunismus. Jeho malým neteřím se ve škole učitelka smála že chodí do kostela. Jeho matce projistotu neuznali důchod a tak musela pracovat do 75.
  Dědovi sebrali dílnu i s barákem a skoro až do smrti musel u sebe doma, kde ho milosrdně nechali, platit nájem. Táta nemohl na školy, hlavně že při volbách chodili připomínat nutnost jít odvolit..
  Kolektivizace u nás na vsi - největšího sedláka vystěhovali a zbytek tak nebo onak nakonec do družstva musel, vyměřené dávky sami nemohli zvládnout. Atd, atd..
  Jistě, kdo nic neměl a proti ničemu nebrojil a nevyčuhoval tak měl klid. Ale to přeci jde proboha říct i o protektorátu. Ten šel taky bez úhony přežít a práce bylo víc než za první republiky
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:44 01.11.2016

  Mám otázku na čtenáře AN.

  V této diskuzi a celkově vůbec, se setkávám s názorem, že Rusko nemá kulturně co nabídnout (no, nějakou nabídku myslím má a jen kritika to není).

  A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mám otázku na čtenáře AN.

  V této diskuzi a celkově vůbec, se setkávám s názorem, že Rusko nemá kulturně co nabídnout (no, nějakou nabídku myslím má a jen kritika to není).

  A tedy k otázce. Kde, v čem a jak vidíte kulturu západu případně jeho hodnoty?

  P.S: Vím, že jsem s touto otázkou OT, tak těm komu to vadí, se dopředu omlouvám.
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  19:26 01.11.2016

  Stanislav
  Dedo kulak tata komous ty ted demokrat na vas se hodi kam vitr tam kabat nebo jak je to rceni
  Za komancu se chodilo vic do kostela jak ted tak nekecej
  Jo kradlo se za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stanislav
  Dedo kulak tata komous ty ted demokrat na vas se hodi kam vitr tam kabat nebo jak je to rceni
  Za komancu se chodilo vic do kostela jak ted tak nekecej
  Jo kradlo se za komancu spousta lidi kraslo po min ted malo lidi krade ale za to po vic a tak to je
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanislav
  18:49 01.11.2016

  Mastodont. Preboha o akom idylickom období to píšeš? Viera bola potláčaná, kňazi čo hovorili pravdu išli do pracovných táborov na prevýchovu. Do strany sa dalo vstúpiť, ale nie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mastodont. Preboha o akom idylickom období to píšeš? Viera bola potláčaná, kňazi čo hovorili pravdu išli do pracovných táborov na prevýchovu. Do strany sa dalo vstúpiť, ale nie vystúpiť. Človek čo drel na svojom celý život urobili z neho kulaka a majetok mu zhabali. Môjho kamaráta otec sa narodil v USA, lebo jeho dedo tam tvrdo pracoval v bani 6 rokov. Keď sa vrátil kúpil pole, dom ,les. V 1948 z neho urobili kulaka a všetko mu zobrali. Ozval si sa proti neprávosti - basa. Na každom rohu tajný. Ako komunista nemohol chodiť do kostola, lebo by ho bonzli. Ak sa mu nič nestalo musel byť v ŠTB. Ľudia sa báli niečo povedať, lebo nevedeli či sused nie je eštébák. Hocijaký blb s Vuml dostal vysokú pozíciu. Na to auto si musel šetriť desiatky rokov. Bol som mladý, ale doba to bola hnusná. Už len ráno keď sme povinne museli spievať pieseň práce. Potom tie vymývanie mozgov, cez politické školenia. Klamstvá a podvody. Začal platiť pofidérny kódex budovateľa komunizmu. Desatoro zmizlo a morálka tiež. Keď si neukradol zo štátneho ukrivdil si svojej rodine. Kradlo sa neskutočne z družstiev z fabrík zo stavieb. Preto sa postavilo toľko RD. A tá zlodejská zvrátená morálka zostala doteraz, preto sa dlho naše dva štáty nevyrovnajú západu. Prepáčte,ale naštvala ma tá ľahostajnosť a zľahčovanie tej zločineckej doby.
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  18:38 01.11.2016

  Mastodont souhlasim byli tam i dobre veciale nekomu co tu fobu nezazil to tezko vysvetlis

  Mastodont souhlasim byli tam i dobre veciale nekomu co tu fobu nezazil to tezko vysvetlis

 • mastodont
  17:30 01.11.2016

  Rado.... Dedo bol v strane, chodil do kostola, a bol vojak potom zamestnancom kasarni. A pametam si ze nikdy nemal problemy aj z rozpravania babky viem ze zili za komunizmu velmi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rado.... Dedo bol v strane, chodil do kostola, a bol vojak potom zamestnancom kasarni. A pametam si ze nikdy nemal problemy aj z rozpravania babky viem ze zili za komunizmu velmi skromne ale na druhu stranu velmi sudrzne, rodiny viac drzali pokope a to sa dá povedať aj o Cechoslovákoch. Chodili na Slovensko viac a aj Slováci do Čiech. Nie ako v 90 rokoch za prácou. O sporte a výchove mládeze sa to uz ani nedá porovnať. Výsledky športu predtým a teraz. Teraz moze sportovat len ten kto na to má.
  Co sa tyka prenasledovania .... samozrejme ten kto moc vyskakoval tak dostal pousoch. Ale ked si chcel viest bezny zivot a mat pokoj vzdy si prezil, dostal byt, postavil dom,chalupu,chatu,kupil auto na ktore si mozno cakal par mesiacov alebo rok pretoze si bol v poradovniku... ale dalo sa.
  A ten kto chcel byt rebel tak potom aj tak dopadol.

  Porovnám ti to s tým že aj teraz na vojne musis byt sudrzný drzat s kolektívom za kazdu cenu nevycnievat z davu, ak to dodrzis mas klud a pokoj a da sa na to zvyknut. Tazko to ale vysvetlit niekomu kto nezazil urcite veci...Kazdy ma ine zmyslanie,vývoj,názory... ide len o to aby sme sa respektovali. Netreba niekoho odsudit ze videl vyhody komunizmu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  14:41 01.11.2016

  mastodont: Některé dobré věci nedokázali zničit ani soudruzi z KSČ. Že tyhle věci přežily nemusí nutně znamenat, že vznikly a udržely se zásluhou soudruhů. Např. MUDr. Nešpor by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mastodont: Některé dobré věci nedokázali zničit ani soudruzi z KSČ. Že tyhle věci přežily nemusí nutně znamenat, že vznikly a udržely se zásluhou soudruhů. Např. MUDr. Nešpor by mohl vyprávět hodně dlouho o tom, jak bojoval za zřízení a udržení záchytek.

  Radovan: Za socíku se volilo do Národní fronty, což byly 3 strany - KSČ, ČSL a ČSS. Všechny strany měly JEDEN SPOLEČNÝ hlasovací lístek, do urny se nedalo hodit lístek jiné partaji, protože lístky jiných partají se vůbec netiskly.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  14:25 01.11.2016

  Radko tvoj názor nikto ti ho neberie. Ja nie som obhajca komunizmu, iba pisem ze niektore veci boli dobré aj z neho.

  Radko tvoj názor nikto ti ho neberie. Ja nie som obhajca komunizmu, iba pisem ze niektore veci boli dobré aj z neho.

 • Todomatch
  13:33 01.11.2016

  Na ktorý? Na hen ten oný? :-)

  Na ktorý? Na hen ten oný? :-)

 • RiMr71
  13:06 01.11.2016

  PAlo Satko: "Na viťazstve Rusov v Druhej svetovej. Lebo naozaj vyhrali Rusi. Lotyši, Estonci, Krymski Tatari a polovica Ukrajiny kolaborovala s Nemcami."

  ...ehm... myslím, že na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PAlo Satko: "Na viťazstve Rusov v Druhej svetovej. Lebo naozaj vyhrali Rusi. Lotyši, Estonci, Krymski Tatari a polovica Ukrajiny kolaborovala s Nemcami."

  ...ehm... myslím, že na jeden stát kolaborující s Hitlerem vkusně zapomněls... :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  12:43 01.11.2016

  mastodont - kde jsi žil před 89? Morálné hodnoty byly ničeny právě za komunismu, z té doby má mnoho lidí ohlou páteř a zničenou morálku, kterou dále přenáší na své potomky.. Heslo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mastodont - kde jsi žil před 89? Morálné hodnoty byly ničeny právě za komunismu, z té doby má mnoho lidí ohlou páteř a zničenou morálku, kterou dále přenáší na své potomky.. Heslo kdo nekrade okrádá rodinu vzniklo právě v té době.
  Vždyť právě komunisté šli tvrdě po církvi a lidi proti ní naočkovali na dlouho dopředu. V bibli je psáno o věrnosti, poctivosti a nelpění na majetku. To by podle tebe měl být jejich spojenec, komunisté s církví. Místo toho pozavírali stovky kněží.
  Jaká byla zodpovědnost?? Soukromý majetek, který budovali předci mnoho generací lidem sebrali a místo toho vše patřilo všem, ale to jak známo nenutí se tolik starat a zodpovídat.
  Čeho sis na sobě mohl vážit? Toho že jsi při volbách vždy šel poslušně hodit ten jeden lístek do urny, nebo že jsi šel mávat na první máj?
  S těmihle kecy jdi někam..
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  12:29 01.11.2016

  Dnešní chování představitelů RF není ničím novým. Nejde jen a pouze o některé shodné rysy s imperialismem Sovětského svazu, paralely se dají najít i s imperiální politikou carského ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dnešní chování představitelů RF není ničím novým. Nejde jen a pouze o některé shodné rysy s imperialismem Sovětského svazu, paralely se dají najít i s imperiální politikou carského Ruska. Skoro je na místě říci, že ruská (sovětská) zahraniční politika je stále stejná, protože vychází ze starých ruských národních představ. Pro rusisty opakuji staré známé věci, ale nováčkům možná otevřou oči - vygooglujte si jméno Uvarov a jeho koncept "samoděržaví, pravoslaví, národnost". Ve zkratce řečeno podle Uvarova Rusové jsou lepší, protože mají báťušku cara, jsou lepší, protože jsou jedinou křesťanskou zemí (tzv. třetím Římem; katolíci a protestanté jsou pro ně jen heretici) a Rusové jsou vyvolený národ (a ostatní národy v ruském područí budou rusifikovány).Což je bližší pojmu vyvoleného národa ve staré Číně (říše Středu) než evropskému pojetí. Dnešní ruští ideologové podporovaní Kremlem z Uvarova přímo vychází!

  Dokud budete implicitně předpokládat, že Rusko se v zahraniční politice chová jako evropská země, potud se budete stále divit, že e chová jinak. Asijská, nikoliv evropská logika je ruské politice vlastní. Ani lepší, ani horší, jen jiná.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  12:21 01.11.2016

  V tejto dobe je moderné aby brat ojeb.l .brata koli majetkom. Aby sa rodina hádala koli majetkom. Rodiny sú rozdelené, rozvody na bezných poriadkoch. Táto doba nám priniesla tolko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V tejto dobe je moderné aby brat ojeb.l .brata koli majetkom. Aby sa rodina hádala koli majetkom. Rodiny sú rozdelené, rozvody na bezných poriadkoch. Táto doba nám priniesla tolko slobody ze slobodny clovek uz davno zabudol na moralne hodnoty.
  Budis.
  Za komunizmu sme boli síce politicky obmedzovaní, no viac sme si vázili samých seba. Bol vacsí poriadok,úcta,zodpovednosť - ano nebolo tak ako teraz pretože nebol taký informácný boom ako je teraz ( jedna z vecí z ktorých aj socializmus padol ) No nie vsetko z tej doby bolo zlé ako som spomínal.
  Co teraz náse moderné slobodné státy robia proti tomu aby zachovali morálne hodnoty? budovali ich ? Vsetci chcú podnikat byt milionarmi z vecera do rána, oj...t aj vlastnú rodinu. V telke sama priblbnuta reality show bez vypovednej hodnoty. Ja to nepozerám, tvorím si svoj vlastný hodnotový systém no nie kazdy je tak vyspely aby takto rozmyslal - a tím stat nedokaze otvorit oci a pomoct im.
  To co vidim dennodenne na uliciach, proste je mi z toho zle. Takisto to co vidim denno denne v spravach nam priniesli výdobytky tejto doby. Ano to je vsetko na úkor tej obrovskej slobody ktorú sme dostali. Ja sa len bojím kam to dalej celé dospeje. Je dobre byt slobodný ale nie kazdý to vie pochopit aby to nezneuzival. A proti tymto ludom sa nic nerobí.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  12:02 01.11.2016

  Levada dostává finanční příspěvky „od neprůhledných zdrojů” z USA, Británie, Německa a dalších zemí, které nejsou Rusku přátelsky nakloněny.

  Ja byt Rusmi tiez by som sa nenechal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Levada dostává finanční příspěvky „od neprůhledných zdrojů” z USA, Británie, Německa a dalších zemí, které nejsou Rusku přátelsky nakloněny.

  Ja byt Rusmi tiez by som sa nenechal takto politicky podkopávať. Proste velka zem po starocia sa striedali systémy ci uz stabilné-nestabilné,roky vojen a tyraníí tiez zanechali svoje. V ludoch to vybudovalo mentalitu ktorej vy nerozumiete. Tam je uplne ine narodne povedomie. A ak su stastny preco im to beriete ? 90 % naroda je hrdého na prezidenta.
  Na to aby ste porozumeli ruskej mentalite potrebujeme studovat ruskú historiu

  Todomach - Ja si stále myslím ze stat ktorý kontroluje strategické oblasti - polnohospodarstvo,energetiku atd atd... a dá priestor súkromným subjektom dalej sa rozvíjat tak moze celkom slusne prezit. Ano podla teba to je polovicny komunizmus ale ja si to nemyslím. Myslím ze je to moderný sposob ako prezit v tejto dobe. Silny stat - silne socialne skupiny. To sa da docielit len tým že nebudes úplne na 100% kapitalista ani 100% komunista pretoze to sa dosiahnut nedá. Z kazdého toho systému si zoberies urcité vzorce ktoré potom spolu platia.
  ( moj osobny nazor) Podla tohto vzoru sa vcelku uberá rusko aj ked k tomu maju este pomerne daleko. Síce sa tam pre podnikanie urobilo uz mnoho no stále majú este na com pracovať. Socialne slabsia vrstva ktora bola viditelna hlavne v 90 rokoch postupne zaniká v strednej socialnej vrstve.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vagyna Klyntn
  11:38 01.11.2016

  Vadim Štěp, Vadim Shtepa, vystudoval research course on American Federalism - univerzita missouri a je clenem world democtaric forum of the council of europe.

  Sepsat vse co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vadim Štěp, Vadim Shtepa, vystudoval research course on American Federalism - univerzita missouri a je clenem world democtaric forum of the council of europe.

  Sepsat vse co vyrvava toulenem sfetovany cigan, ktery se prave zesral na brnenske autobusove zastavce ve dve rano a bude mit vetsi vahu nez vyblite sracky tohoto nezavisleho novinare.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  10:26 01.11.2016

  je smutne, ako sa niektori ludia hrnu do reagovania skor, nez si uvedomia, co si prave precitali a ci to vobec pochopili. Skoda slov.

  je smutne, ako sa niektori ludia hrnu do reagovania skor, nez si uvedomia, co si prave precitali a ci to vobec pochopili. Skoda slov.

 • Grull
  10:03 01.11.2016

  Todo - V podstatě souhlas. Jen pár připomínek.

  1) Ruský pes by nás zakousnout zvládl, bez debat.
  2) Sev. Korea, vzhledem k tomu, že nesedí na ropě, tak není snaha tam vyvážet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todo - V podstatě souhlas. Jen pár připomínek.

  1) Ruský pes by nás zakousnout zvládl, bez debat.
  2) Sev. Korea, vzhledem k tomu, že nesedí na ropě, tak není snaha tam vyvážet demokracii, i když by to bylo záhodno, kvůli ubližování obyvatelům. (Viz. Irák, byl to jeden z důvodů útoku na něj) Kdyby (Hypoteticky) v Sev.Korei narazili na žílu Naquadahu, tak tam máš osvobozující armádu do týdne.
  3) Rusové Putina zbožňují. Prostě vidí vůdce, který se snaží dostat Rusko zase na výsluní a jeho kroky jsou poměrně odvážné a nebojí se jít do rizika. Prostě kope za svůj tým (národ). V porovnání s představiteli EU, kteří dělají že nedělají, jen kecají se jim ani nedivím, že mu fandí.
  (Navíc má na hlavu státu úžasnou fyzičku, což je neobvyklé a pro Rusy to musí být jako vidět pravého ruského hrdinu.)
  4) Co jsem pochopil z článku, Rusové berou válku jako národní sport, což mě osobně připadá divné, ale když v TV vidí, jak to tam jejich hoši na létajících strojích rovnají se zemí, a jsou vidět výsledky, tak se jim ani nedivím.
  Mají s terorismem dost zkušeností a vidět, jak lítají vzduchem, musí mít pocit spravedlivé odplaty.

  add President Putin:
  Doufám že mu to ještě dlouho vydrží a že si vychovává nějakého rozumného nástupce. Nechtěl bych, aby se tam ke kormidlu dostalo nějaké pako, které by nedokázalo současnou situaci uhrát.
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  09:49 01.11.2016

  Todomachu, to s tím Saddamem jste si vymyslel, že? Protože i OSN konkrétně Muhamad Baradej, šéf to jaderné inspekce OSN prohlásil před útoky, že Saddam žádné jaderné zbraně nemá, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomachu, to s tím Saddamem jste si vymyslel, že? Protože i OSN konkrétně Muhamad Baradej, šéf to jaderné inspekce OSN prohlásil před útoky, že Saddam žádné jaderné zbraně nemá, ani chemické. A celá OSN mimo USA a VB byla proti útoku. Šlo čistě jen o posílení vlivu spojence USA-Saudské Arábie v oblasti, tedy nahrazení jedné odnože islámu druhou (šíté vs.sunité).
  A další části článku- to je propaganda, nic více! Pravdy aby tam pohledal. Víte, do Ruska jsme jezdili za Jelcina.. byla to tehdy "země, kde včera snědli to, co měli na zítřek", to asi byly dle vás ty "zahraniční investice", o kterých tady píšete a Rusové je znovu zažít nechtějí... Naštěstí, už je to pryč. A kdo chtěl investovat, dále investuje, třeba naše Škodovka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  09:13 01.11.2016

  Rusko balancuje na hraně třetí světové a může se mu to vymstít. Přestože to může být jen vyděračská taktika a nikoli skutečný úmysl, západ to nemusí rozlišit. Vzpomeňme na Irák. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko balancuje na hraně třetí světové a může se mu to vymstít. Přestože to může být jen vyděračská taktika a nikoli skutečný úmysl, západ to nemusí rozlišit. Vzpomeňme na Irák. Saddám tak dlouho hrozil západu zničením a spílal mu do špinavých psů, až mu to západ uvěřil a zakousl ho. Napětí zvyšoval velmi rafinovaně - systematicky třeba odmítal zbrojní inspektory, kteří měli pod hlavičkou OSN prohlédnout podezřelé objekty. Podobně jako Rusko dnes, obviňoval USA, že zneužívají OSN, aby mohli na území provádět vojenskou špionáž apod. To jen posílilo spekulace, že něco skrývá a kuje tajné plány. Že mu jeho kalkul nevyšel už víme. A co mu bylo platné, že po jeho svržení inspektoři nenašli vše, co očekávali. Křičel zkrátka tak dlouho „Všechny vás zabiju!“, až někdo nabyl dojmu, že to myslí vážně a zabil jeho. Tohle všechno samozřejmě ruští experti vědí a tak budou snad opatrnější, než ten šílenec. Pak je tu ovšem syndrom Severní Koreje. Někteří analytici tvrdí, že Rusko směřuje do podobné izolace. A podobně jako Severní Korea v ní může přežívat díky jaderným zbraním. Nelze totiž nevidět, že jaderné vydírání Severní Koreji vychází. Byť je její režim sebeúchylnější, díky jaderným zbraním s ním nejde hnout. To že Rusko působí nesrovnatelně moderněji než Severní Korea je dáno kulisami, které vznikly v posledním dvacetiletí a mají s ruskou duší společného asi tolik co hypermoderní stavby v Abu Dhabi s duší pouštních kočovníků, nebo mrakodrapy v Šanghaji s učením Lao-c'. Po rozpadu SSSR došlo k uvolnění a přílivu masivních západních investic. To se projevilo viditelným způsobem. V Severní Koreji k ničemu takovému nedošlo a tak působí jak z roku 1950. Teď když západní investice v Rusku vyschly, může se Rusko vrátit skutečně k sovětským praktikám, které se mu jeví jako životaschopné, když podle nich dokázali 70. let fungovat a čelit západu a USA. A to je asi ten nejúpornější kořen rusko-sovětské mentality. Sovětský režim - na rozdíl od toho nacistického - nikdy nebyl vojensky poražen a tak se Rusům nejeví jako špatný - vždyť obstál v čase a byl silný. Němci měli obdobný systém a také byl silný a z počátku i vítězný, ale nakonec díky totální porážce na něj alespoň dnešní Němci nahlížejí, jako na zločinný systém, který selhal a přinesl jen utrpení a nakonec porážku a ponížení Německa. Sovětský systém - přestože byl neméně zločinný a obětí měl ještě víc - poražen vojensky nebyl a tak mají Rusové větší tendenci si jej idealizovat. Díky tomu se také ruská vojenská politika - provokace a vyhrožování - setkává u ruské veřejnosti s většinovým souhlasem a přijetím, než by tomu bylo kdekoliv na západě.
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  08:46 01.11.2016

  memo: VŘSR v 2017 ani v příštích 10 letech nebude.
  1) Není už žádný V.I.Lenin - a to je podmínka nutná, viz Chavez vs. Maduro.
  2) Není první světová válka, která přinutila ...
  Zobrazit celý příspěvek

  memo: VŘSR v 2017 ani v příštích 10 letech nebude.
  1) Není už žádný V.I.Lenin - a to je podmínka nutná, viz Chavez vs. Maduro.
  2) Není první světová válka, která přinutila přeživší dívat se na svět jinou perspektivou.
  3) Rusko již nemá svoji židovskou menšinu, která by revoluci mohla podpořit.
  4) Sociální rozdíly jsou sice velké, ale státy v Evropě i Rusko mají nějaké řešení i pro ty nejchudší. Není tu hladomor.
  5) Není tu nová nevyzkoušená ideologie, která by vysvětlovala všechny problémy současného systému a současně je "věrohodně" řešila (možná s výjimkou bodu 6).

  6) Návrat "komunismu" bych dnes viděl možný jen oklikou - evolucí - přes "základní nepodmíněný příjem", který možná bude vynucen postupnou robotizací a odstraňováním pracovních příležitostí (řidiči, programátoři, účetní, prodavači, zemědělci, ...). Předpokládám, že to do 15-20 let nějaký stát ještě zkusí.
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  07:52 01.11.2016

  Blake je očividně troll. Ignorujte ho.

  Blake je očividně troll. Ignorujte ho.

 • Bazinga20
  06:51 01.11.2016

  NO jestli máte pocit nějaké jazykové příbuznosti s ugrofinskými jazyky tak gratuluji budete asi první jazykovědec, který to u češtiny nebo slovenštiny objevil :D směle se tedy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  NO jestli máte pocit nějaké jazykové příbuznosti s ugrofinskými jazyky tak gratuluji budete asi první jazykovědec, který to u češtiny nebo slovenštiny objevil :D směle se tedy můžemě řadit vedle takové muromštiny, či sámských jazyků. Stejně závratný objev to asi bude v případě toho že čeština je vlastně skrytá němčina s trošku jinymi slovy... Ona možná vlastně západní jazyková větev slovanská možná neexistuje a jsou to jen různé obměny němčiny a maďarštiny... Jak se tu dozvídám :D
  Skrýt celý příspěvek

 • memo
  00:57 01.11.2016

  Rusko má pouze jednoho spojence a zároveň nepřítele a tím je historický odkaz Velké Říjnové socialistické revoluce roku 1917 vedené Velkým učitelem Světového proletariátu.Rusko je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko má pouze jednoho spojence a zároveň nepřítele a tím je historický odkaz Velké Říjnové socialistické revoluce roku 1917 vedené Velkým učitelem Světového proletariátu.Rusko je na nejlepší cestě si v roce 2017 připomenout svou revoluční socialistickou minulost a zopakovat si ji.V současné Rusko není nepodobné Rusku Cara Mikuláše II pokud se jedná o majetkovou nerovnost, která zdrojem závisti a nenávisti a tím také přirozeně živnou půdou reinkarnaci Neobolševické revoluce v Rusku.Čím větší majetkové kontrasty a sociální deprivace bude v Rusku dosažení a tím více se Putinův režim bude obávat vlastní ruské bolševické minulosti, kterou bude mít snahu vymazat.Během tohoto procesu dojde k perzekuci levice v Rusku a tím také k posílení Putinovi buržoazie.Důsledkem bude nostalgie po Leninově socialistickém odkazů, růst sympatizantů s Neobolševickým hnutím.Rusko bude ve stavu kdy bude muset zahájit válku ve snaze odvrátit možnost Neobolševické revoluce.Pro Západ bude menším zlem podpořit ruské Neobolševické hnutí než připustit vznik Jaderného konfliktu s Ruskem.Cenou za to bude nutnost ústupků levici v samotných zemích Západu.Jde o to jaké ty ústupky budou mít formu.Idealní formou by měla být třídní spolupráce a jistá forma mutualismu ve vztazích ke kapitálu.Pokud jde o Rusko lze předpokládat, že tam bude zaveden Neomarx-leninský systém, který je bližší ruské mentalitě a historickému naturelu Ruska.Poté by se Rusko mělo stát největší neutrální zemí světa a udržovat svůj společenský systém založený na Neomarx-leninském světonázoru.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sholva
  22:23 31.10.2016

  Jak říká jeden známý - Rusi skočili ze samoděržaví rovnou do komunismu. Myšlenka, že by tam z generace na generaci vybudovali demokratický systém, je prostě mimo. Jenže Západ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak říká jeden známý - Rusi skočili ze samoděržaví rovnou do komunismu. Myšlenka, že by tam z generace na generaci vybudovali demokratický systém, je prostě mimo. Jenže Západ opakuje klasickou chybu - myslí si, že demokracie je vývozní artikl, dovezeme, nainstalujeme a jupí, všici jsou happy. Jenže prd, tak to nefunguje. A to Ruské vymezování se, stavění se za tradiční evropské hodnoty? Já jim fandím, ať si je udrží. Já bych byl rád, kdyby se za ně stavěl pěkně nahlas někdo i u nás. Místo toho, co sledujeme v přímém přenosu, jejich dehonestaci a zašlapávání v rámci šílených multikulturních sebevražd...
  Taky si ale uvědomte, čím si Rusi doopravdy prošli, a že to, co zažili za krátkých časů kamarádství se Západem, je pro ně odstrašující příklad, ne něco, co by se jim chtělo opakovat...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:01 31.10.2016

  Blake: nějaký příklad?
  co konkrétně Maďarština popisuje shodně s češtinou ale je to rozdílné od ruštiny? A je toho tolik, že se dá říct, že sémanticky má blíže maďarština k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blake: nějaký příklad?
  co konkrétně Maďarština popisuje shodně s češtinou ale je to rozdílné od ruštiny? A je toho tolik, že se dá říct, že sémanticky má blíže maďarština k češtině, než k ruštině? mě přijde, že těch jevů, které sdílí maďarsko s českem (a které jsou tak silné a frekventované, že se zapíší hluboko do struktury jazyka) a zároveň je nesdílí s ruskem mnoho nebude. A pokud se něco najde, že jich není tolik, aby změnily celou řeč...
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  21:48 31.10.2016

  RASE: Rusové mají co vyvážet... a stará se jim o to západ svým mometálním nastavením. Mohou a také budou vyvážet konzervativní politiku, zaměření na vlastní národ proti jakémusi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RASE: Rusové mají co vyvážet... a stará se jim o to západ svým mometálním nastavením. Mohou a také budou vyvážet konzervativní politiku, zaměření na vlastní národ proti jakémusi světoobčanství apod. Zkrátka vše čím reagují na liberalismus bojující s myšlenkou národního státu poltici od Le Pen po Farageho či Orbána.
  Dále: Čeština je slovanským jazykem a příbuzná je pochopitelně slovanským jazykům - západoslovanským. Ruština je nám rovněž příbuzná, byť je jako východoslovanský jazyk vzdálenější. Pochopí to každý kdo si pustí ruský nebo německý film bez znalosti řeči. Češi mají navíc díky svazku se slováky mnohem vycvičenější sluch na slovanská slova a třeba lépe než poláci rozumí nejen jim, ale i chorvatům apod. K jazykovému vývoji - ještě v desátém století se arabský cestovatel a učenec na své cestě přes Prahu až do Kyjeva učil jen jednu řeč..dělení přišlo až později. Přebíraná slova se pak samozřejmě liší dle okolních jazyků, u ruštiny či bulharštiny to jsou tatarské nebo protobulharské výrazy u nás němčina.
  Skrýt celý příspěvek

 • JardaBrum
  21:42 31.10.2016

  Chlapci vy mě bavíte. Konečně článek pod který se hodí ty vaše mokré sny o Rusku a proti Rusku kterými plevelíte skoro každé zajímavou diskuzi. A vy tady maďarština, němčina, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chlapci vy mě bavíte. Konečně článek pod který se hodí ty vaše mokré sny o Rusku a proti Rusku kterými plevelíte skoro každé zajímavou diskuzi. A vy tady maďarština, němčina, ruština...... ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:40 31.10.2016

  No obyvatel ČR má s Ruskem společného leda.. co vlastně? Nebýt napoleonských válek, tak se s nimi Čech, Moravák a Slezan potká až ve dvacátém století.

  No obyvatel ČR má s Ruskem společného leda.. co vlastně? Nebýt napoleonských válek, tak se s nimi Čech, Moravák a Slezan potká až ve dvacátém století.

 • Blake
  21:32 31.10.2016

  pod kulturnym aspektom jazyka myslim nutnost popisovat tie iste kulturne javy, tie iste udalosti a pod. Nase jazyky sa jednoducho vydali inym smerom, nez vychodoslovanske. Nemeni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pod kulturnym aspektom jazyka myslim nutnost popisovat tie iste kulturne javy, tie iste udalosti a pod. Nase jazyky sa jednoducho vydali inym smerom, nez vychodoslovanske. Nemeni to ich zaklad, ale meni to ich siroku slovnu zasobu a sposob konstrukcie viet.

  Samozrejme, Cestina ma s Madarcinou pramalo, hovoril som skor o Slovencine, ale zas Cestina ma blizsie k Nemcine. Znova - nevravim, ze ide o podobnu gramatiku, skor hovorim o tej semantike. O sposobe, ktorym rozmyslame nad tym, ako pomenovat ten ktory jav, alebo objekt, alebo vyjadrit myslienku. Su sposoby konstruovania viet, ktore ma aj Cestina, aj Slovencina identicke s Nemcinou, samozrejme zfleku ma nenapadne jedina, ale isty cas som sa v tom vrtal a bol som sam prekvapeny, ako podobne stredoeuropske jazyky vdaka spolocnej historii su, aj napriek tomu, ze sa tu miesaju slovanske, germanske a jeden ugrofinsky jazyk.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:28 31.10.2016

  Poznám dosť Rusov a často sme preberali túto tému ...

  Prvý poznatok ... u nás má Putin jednoznačne nižšiu podporu ako v Rusku ... mne to vychádza tak na 50 %

  Ak ho niekto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poznám dosť Rusov a často sme preberali túto tému ...

  Prvý poznatok ... u nás má Putin jednoznačne nižšiu podporu ako v Rusku ... mne to vychádza tak na 50 %

  Ak ho niekto "miluje" tak je k Rusku absolútne nekritický ... všetko ruské je najlepšie ... samozrejme hlavne zbrane ... a pred Krymom to bol zúrivá snaha o pozdvihnutia ako veľmoc ... jednoducho veľa Rusov sa nevie zmieriť, že už nie sú veľmoc ... niečo ako Francúzi a Angláni po 2.SV.

  Kritickí k putinovmu režimu považujú Rusko za zaostalú krajinu .... ktorá je ekonomicky a hlavne kultúrne ďaleko za západom ... a že si to uvedomili, až keď dlhšie žili na západe a mohli porovnávať ... doma ich to nikdy nenapadlo.

  Jednoducho Rusi sú obklopený iným svetom ... a ani návštevy "zlého" západu ich názory nemenia .... názory menia len pri dlhšom pobyte v zahraničí ... i to nie vždy.

  Dobre to vystihol jeden český poslanec, ktorý bol v Rusku ... taxikár nadával na všetko čo je v Rusku ... ceny, korupcia atď. ... ale v celkovom hodnotení bolo to Rusko "najlepšie" ...

  Stačí si pozrieť na Ukrajinu ... desatisíce dobrovoľníkov z Ruska tam bojovalo .... v podstate zadarmo .....z nadšenia .... a z masírovania propagandou ... kde ruské médiá "dokazovali", že sa vlastne bojuje proti NATO ... a "banderovci" boli až za tým ...
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  21:28 31.10.2016

  Samozrejme Todomach, samozrejme že treba ignorovať také zdroje aké si napísal. Ved to by som si nasral sám do huby.
  Ale ked si precitas prispevok ktory som napísal pred tebou tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samozrejme Todomach, samozrejme že treba ignorovať také zdroje aké si napísal. Ved to by som si nasral sám do huby.
  Ale ked si precitas prispevok ktory som napísal pred tebou tak sa docitas ze sám vylucujem Sputnik,RT a podobné veci. Aj ked sa obcas pritrafi ze otvorim nieco take tak vacsinu neberiem vobec vazne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  21:17 31.10.2016

  Pks-taky jsem viděl film "Krym,cesta domů"a myslím že se mýlíte,Rusové nevystavily své mobilní strategické systémy nezamaskované,(to by byla i docela strategická chyba),šlo o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pks-taky jsem viděl film "Krym,cesta domů"a myslím že se mýlíte,Rusové nevystavily své mobilní strategické systémy nezamaskované,(to by byla i docela strategická chyba),šlo o pobřežní raketový protilodní systém Bastion.Umístily ho na pobřeží Krymu aby byl vidět z US družic,aby odradily US lodě přiblížit se ke Krymu.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:16 31.10.2016

  Blake - nevím, co je kulturní aspekt jazyka, ale Ma'darština je prostě řeč z jiné planety a nemá s češtinou společného nic.
  Rase - Čeština samozřejmě není němčina se slovansky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blake - nevím, co je kulturní aspekt jazyka, ale Ma'darština je prostě řeč z jiné planety a nemá s češtinou společného nic.
  Rase - Čeština samozřejmě není němčina se slovansky znějícími slovy (to by ani nedávalo geneticky smysl). Časy, používání členů, rody... má to úplně jinak. A mnohem blíže ruštině, polštině, ukrajinštině....
  Samozřejmě má spoustu slov z němčiny (a ta z latiny atd.), ale rozhodně nejde o němčinu se slovansky znějícími slovy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:05 31.10.2016

  K jazykům. Mno ona ta češti je v podstatě němčina se slovanskými, nebo alespoň tak znějícími slovy. Vzhledem k tomu, že sme byli v podstatě většinu historie uprostřed Říše (svaté ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K jazykům. Mno ona ta češti je v podstatě němčina se slovanskými, nebo alespoň tak znějícími slovy. Vzhledem k tomu, že sme byli v podstatě většinu historie uprostřed Říše (svaté říše římské, přeneseně až do roku 1918), a velice aktivní v tamní politice, tak se ani není čemu divit. Dnes jsme také velice provázáni na tento prostor. To dnešní nadšení z Ruska je běžné, bylo to tak za Napoleonských válek, bylo to tak za národního obrození, po roce 45 a částečně i dnes. Je to tím, že jsou Rusové daleko, tak si je někteří lidé idealizují - "velký bratr" (proti tomu nemá smysl bojovat) dřív, nebo i dnes, některým stačí k obrácení cesta do Ruska, jiným ne. To je každého osobní věc.
  Když měli rusové komunismus, tak alespoň měli co vyvážet, byla tady nějaká ideologie. Ale jen na negování všeho západního, nikoho nedokází oslovit na delší čas. Nenapadá mě žádná moderní myšlenka, popkultura (hudba, móda) co by byla alternativou té "prohnilé západní" (vidím jen napodobování). V tom to autor článku shrnul velice trefně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  20:57 31.10.2016

  fenri, tam som myslel nemcinu a madarcinu dokopy, ze by mozno kulturnym aspektom jazyka vyrovnali tu etymologicku blizkost rustiny, co samozrejme nejde brat doslovne.

  Inak len ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, tam som myslel nemcinu a madarcinu dokopy, ze by mozno kulturnym aspektom jazyka vyrovnali tu etymologicku blizkost rustiny, co samozrejme nejde brat doslovne.

  Inak len pre zaujimavost, mam ucebnicu Madarciny pre samoukov, nemam uz moc casu na jazyky, ale co som listoval, tak to znie celkom rozumne, maju samozrejme nam neprirodzene pravidla, ale viacmenej nula vynimiek, vacsi problem mi skor pride naucit sa nie len hovorit, ale aj zniet ako Madar.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  20:56 31.10.2016

  JenikDavid: Snadné, po dvaceti letech prakticky ničím neomezené vlády jediné supervelmoci jsem dospěl k názoru, že je sice tato velmoc vyspělejší a umírněnější než jakákoli jiná a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JenikDavid: Snadné, po dvaceti letech prakticky ničím neomezené vlády jediné supervelmoci jsem dospěl k názoru, že je sice tato velmoc vyspělejší a umírněnější než jakákoli jiná a své postavení nezneužívá tak viditelně a brutálně, než by možná činili jiné státy - přesto jsem se dočkal takových akcí jako je trhání států v Evropě, natož přešlapů na blízkém východě. Pro svět je lepší pokud nikdo nemá absolutní moc a nemůže si dělat vše co se mu zlíbí...jednostraně přepadávat a okupovat cizí státy apod. RF není jiné, ani ČLR není jiné, ale existence nových velmocí, které jsou sice slabší, ale jsou už odstatečně silné na to, aby si řekly své, je obecně ku prospěchu. Prozatím to vypadá, že na rozdíl od studené války kde si kluci vymezili hřiště a každý si dělal pořádek na tom svém se nyní velmoci snaží svůj fanclub držet a získávat výhodnější nabídkou - proto je fajn, že jich je víc...bude je to částečně vzájemně držet na uzdě. Výjímky i značně krvavé a nespravedlivé jistě budou - placené převraty, občanské války kvůli zahraničněpolitické orientaci apod., ale co už se dá dělat. Svět není vždy a všude ideální
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  20:53 31.10.2016

  kazdy vidi, co chce, ze?
  Raseho prispevok, na ktory som reagoval, nehovoril o pribuznosti, ale o blizkosti, co je trochu vseobecnejsie.

  Moj subjektivny nazor je, ze moja rec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazdy vidi, co chce, ze?
  Raseho prispevok, na ktory som reagoval, nehovoril o pribuznosti, ale o blizkosti, co je trochu vseobecnejsie.

  Moj subjektivny nazor je, ze moja rec je blizsia tomu, ako sa vyjadruju Madari, Rakusania, Cesi, nez Rusi, dokonca Poliaci. Samozrejme, ze slovanske jazyky maju podobne gramatiky, slovne zaklady jadra slovnej zasoby, snad si nemyslite, ze si myslim opak, alebo ze sa to snazim nejak zapierat. Len by som bol opatrny s blizkostou tych jazykov.

  Co hovorim je, ze jazyk je uzko spaty s mentalitou, ktora je zas naviazana na nutnost pomenovania kulturnych javov. Holt mi je ten stredoeuropsky sposob blizsi a odraza sa to na vnimanej blizkosti jazykov.

  Rozdielne sa na tuto temu urcite vyjadri vychodniar, Bratislavcan, Slezak, alebo Juzny Cech, ak to vyznelo, ze chcem hovorit za vsetkych, tak moja chyba, chcel to byt osobny pohlad na vec.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  20:48 31.10.2016

  anatole - doporučení od mastodonta, nečíst největší a nejmasovější média, ale hledat naopak nezávislé a alternativní zdroje znamená v případě případě Ruska zcela ignorovat ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  anatole - doporučení od mastodonta, nečíst největší a nejmasovější média, ale hledat naopak nezávislé a alternativní zdroje znamená v případě případě Ruska zcela ignorovat ty největší jako jsou Russia Today, Izvestija, Rossijskaja gazeta apod. které přejímají zprávy z oficiálních ruských agentur jako Itar-Tass nebo RIA-Novosti. U nich lze předpokládat, že to bude - jak správně mastodont napsal - "vacsia vymyvacka mozgov " než ostatní zdroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  20:39 31.10.2016

  Blake: Tvrzení o větší jazykové příbuznosti češtiny a maďarštiny je naprosto absurdní a popírající i naprosté základy lingvistiky. Maďarština není ani slovanský, ale dokonce ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blake: Tvrzení o větší jazykové příbuznosti češtiny a maďarštiny je naprosto absurdní a popírající i naprosté základy lingvistiky. Maďarština není ani slovanský, ale dokonce ani indoevropský jazyk. Nic míň přínuzného ve střední Evropě ani nemůžete najít. To, že si sousední národy navzájem přejímají některá slova je přirozené, ale to je nečiní ani náznakem příbuzné.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  20:33 31.10.2016

  pks rozumý prispevok. Ja ak sa mám niecoho obavat ohladne Ruska tak potom toho - Co bude po Putinovi. Ja len dufam ze udrzia trend.

  jenikdavid- ak si tym trocha narazal na mna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pks rozumý prispevok. Ja ak sa mám niecoho obavat ohladne Ruska tak potom toho - Co bude po Putinovi. Ja len dufam ze udrzia trend.

  jenikdavid- ak si tym trocha narazal na mna (pretoze si myslis ze si zastavam Rusov)
  k tomu ti poviem len tolko ze v prvomrade som vlastenec Slovák, zalezi mi v prvom rade na tom aby Slovaci zili v klude a pokoji a spokojnosti. I ked mi dost vadi kde inklinujeme.
  Neobhajujem bolsevizmus ved ten uz ani v Rusku nieje.
  Rusi si presli za stárocia ak nie tisícrocia mnohým, zlým aj dobrým. Klamalo sa im, podvádzali ich, útocili na nich, chceli ich vyhladit - doslova.. Ci uz vlastný alebo nepriatelia. Ziadny narod si nezasluzi take utrpenie. Bavme sa o národe a jeho povedomí, nie o Elitách,Systémoch.
  Ano vnimam aj Americku vojnu za nezavislosť kde v podstate Americania vznikli ako národ a ja to respektujem. Ale prirodzene nikdy nemali tolko nepriatelov pretoze na to nemali geograficku polohu. Maju inu mentalitu aj vdaka tomu ze si tolko ako národ neprezili.( ja nehovorim ze je zlá). Niekomu sa mozno páci.
  Mozno moje sympatie k Rusku patria pre .... aaale nebudem tu rozvíjat comu som sa venoval a venujem teraz, ako tieto veci vnímam,aké mám povedomie, ak by si chcel nahliadnut trosku do mojho psychologickeho profilu kludne si popisme niekde inde.
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  20:15 31.10.2016

  1. Při obsazení Krym dal Putin vystavit mobilní nosiče ICBM do nemaskovaných palebných postavení, aby v USA věděli, že nemají náladu na nějaké srandičky (viz "Krym, cesta domů" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1. Při obsazení Krym dal Putin vystavit mobilní nosiče ICBM do nemaskovaných palebných postavení, aby v USA věděli, že nemají náladu na nějaké srandičky (viz "Krym, cesta domů" http://www.nekorektni-tv.cz/?p...
  2. Rusko nabízí v mezinárodní politice alternativu k USA a říká, co by mělo USA dělat jinak. V mnoha věcech má pravdu a to mu přináší sympatie.
  3. Rusko umí komunikovat s východoevropskými zeměmi (mimo Polska a Pobaltí) více, než USA a EU. Věnuje tomu spoustu energie (počet diplomatů) a nedělá takové přešlapy, jako třeba Shapiro nebo Schulz. Prostě přistupuje občas mnohem citlivěji.
  4. Nikdo dnes ve východní evropě nechce být součástí nějakého SSSR-v2.0, zase takoví kamarádi dnes nejsme. Maximum, čeho může Rusko dosáhnout je, že některé země vystoupí z NATO a EU a budou se snažit udržet nezávislost na západu i východu.
  5. Nedá se dnes garantovat, že někomu v Rusku "nehrábne" a nerozjede třeba tu válku v Pobaltí. Plány na to jsou určitě. Putin je rozumný, konzervativní a rozvážný. K obsazení Pobaltí by musel mít opravdu pádný důvod, doufám, že jej od Clintonové nedostane. Kdo bude ale po Putinovi, to je ve hvězdách a určitě to nebude nějaký prozápadní politik. Spousta lidí byla v srpnu 1968 hodně překvapená, mnoho jiných to ale očekávalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  20:15 31.10.2016

  Vela zaujimaveho najdes na www.aktualnikonflikty.eu...
  informovanie o diani, dost aj zo strany teroristov, územné zisky, aké strany proti sebe bojujú v akých castiach Sýrie. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vela zaujimaveho najdes na www.aktualnikonflikty.eu...
  informovanie o diani, dost aj zo strany teroristov, územné zisky, aké strany proti sebe bojujú v akých castiach Sýrie. Informácie mozu byt dost skreslené casto sú pisane dost narychlo ale podstatu pochopí casom kazdy.
  Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  20:09 31.10.2016

  Ve světle článku a místních příspěvků by mne zajímala jedna věc - lze někde sehnat psychologický profil průměrného člověka tíhnoucího k ideálům a postojům politických představitelů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ve světle článku a místních příspěvků by mne zajímala jedna věc - lze někde sehnat psychologický profil průměrného člověka tíhnoucího k ideálům a postojům politických představitelů současného Ruska ? Tím nechci nikoho urážet, ale kromě pár lidí zde, kteří mají (alespoň pro mne) zdravě kritický přístup na obě dvě "strany" (USA, Rusko), mi přijde, že většina je jedním nebo druhým směrem natolik zaslepena, že ignorují nejen minulost, ale i současnost. Tím myslím buď vyzobávání z historie toho co mi dobře zní a nebo naprosté popírání (či obracení) všech negativních událostí v to dobré (pro ně se hodící).

  Na ruského příznivce se ptám právě proto, že kromě "na just" odporu vůči US, mi z hlediska historie i budoucnosti opravdu rusové nepřijdou atraktivní. Západ i východ mají na rukou krev, o tom žádná, ale co tam je víc ? Když si dám do tabulky US vs Rusko plusy a mínusy, tak proč to některým lidem vychází tak výrazně kladně pro Rusko ? Zvláště tady v ČR ?
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  20:08 31.10.2016

  Anatol- hlavne nepozeraj tie najvacsie a najmasovejsie tam sa tej pravdy urcite nedostanes.
  Existuje vela blogerov aj altenativnych autorov ktory prinasaju informacie priamo z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Anatol- hlavne nepozeraj tie najvacsie a najmasovejsie tam sa tej pravdy urcite nedostanes.
  Existuje vela blogerov aj altenativnych autorov ktory prinasaju informacie priamo z diania- samozrejme nikde nie je záruka toho ze je to pravda alebo lož. ALe prijde mi logickejsie to ze vacsia vymyvacka mozgov sú prave giganty ako CNN a BBC. Dalej sú tu oficialne stanoviska vlád. Ako sory ale ked sledujem cloveka ako John Kerry tak nemozem uverit vlastnym usiam. Reci o oddeleni umiernenej opozicie od teroristov snad nemoze mysliet vazne ani chory clovek. Zamotali sa vo vlastnej sieti, teraz nevedia kam s konopy.
  Skrýt celý příspěvek

 • anatol
  19:56 31.10.2016

  mastodont: chtělo by to napsat pár odkazů na média, kde se dá té pravdy dosíci....děkuji.

  mastodont: chtělo by to napsat pár odkazů na média, kde se dá té pravdy dosíci....děkuji.

 • mastodont
  19:47 31.10.2016

  Snaha o obnovenie Sovetskeho zvazu ?
  K tomuto poviem len to ze podla mna Putinovi skor ide o to aby sa Rusko uz nikdy netriestilo a nestracalo uzemia. Co sa tyka politiky s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Snaha o obnovenie Sovetskeho zvazu ?
  K tomuto poviem len to ze podla mna Putinovi skor ide o to aby sa Rusko uz nikdy netriestilo a nestracalo uzemia. Co sa tyka politiky s okolitymi krajinami tam mu skor ide o ekonomicku prosperitu popr. aj o vojensku spolupracu.
  Cele tie hrozby co pocuvame zo zapadu ze obsadia pobaltske krajiny su len nezmysly.
  Toto celé je o 2 velkých nazorovych rozdieloch. Vsetci su presvedceny o svojej pravde. Len celkom nerozumiem tomu preco Americania musia posobit tak daleko od svojich hranic. Tak to je ked jedna zo strán zacala mat pocit svojej vlastnej dominancie.
  Ale pozor - toto je velmi nebezpecna hra a vcelku vystihuje uryvok z nadpisu tohto clanku : Balancovanie na hrane tretej svetovej. Ale na opacnej strane.
  Hlavne sa nepozerajte na CT24,BBC,CNN ok kludne aj Russia Today,Sputnik.
  Tu sa pravdy nedocitate.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  19:45 31.10.2016

  Mali sme spoločne vyročie. My sme oslavili nejakym vencom a vy ... ale nechajme to. Masaryk napisal že "státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily". Na čom ma sučasne sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mali sme spoločne vyročie. My sme oslavili nejakym vencom a vy ... ale nechajme to. Masaryk napisal že "státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily". Na čom ma sučasne sa zrodilo sučasne Rusko, ked komunizmus bola naozaj židobolševicka internacionalna idea? Na viťazstve Rusov v Druhej svetovej. Lebo naozaj vyhrali Rusi. Lotyši, Estonci, Krymski Tatari a polovica Ukrajiny kolaborovala s Nemcami. Nič ine okrem viťazstva v Druhej svetovej dnešny Rus nema. O tom aky štatny ideal ma dnes Slovak, alebo Čech radšej pomlčím.
  Asi by bolo dobre a pozriet na ten "děs a běs" čo sa v Rusku dial za Jelcina a cez to pochopit tu hnusnu hanbu, ktoru Rusi zažili. S Putinom sa im vratila buducnost a je celkom pochopitelne, že nadobudli pocit že Matička Rus ma pre nich cenu. To, že Zapad stratil snahu udržať hodnotu zvanu vlastenectvo a nahradil ju "spojenectvom" je naša smola. V pripade Tretej svetovej bude mat Rusko vdaka vlastnectvu vyhodu a možno rozhodujucu, ako sa ukazalo pri Hitlerovi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  19:29 31.10.2016

  Svět by balancoval na hraně třetí světové pouze v případě, že by se americkou prezidentkou stala Clintonová, která je válečný štváč první kategorie. A co je nejhorší... ona je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Svět by balancoval na hraně třetí světové pouze v případě, že by se americkou prezidentkou stala Clintonová, která je válečný štváč první kategorie. A co je nejhorší... ona je ještě k tomu i psychicky labilní.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  19:29 31.10.2016

  A dalsia vec co je v texte - Aktivovane jadrove zbrane-
  A preco nie ? Ved za posledné roky co predvadza zapad aj ja by som to urobil a bál sa ze na mna niekto zautoci.
  Preco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A dalsia vec co je v texte - Aktivovane jadrove zbrane-
  A preco nie ? Ved za posledné roky co predvadza zapad aj ja by som to urobil a bál sa ze na mna niekto zautoci.
  Preco nikto nespomina ako to v skutocnosti bolo s Krymom ?
  Ako bol ponechany Ukrajine s podmienkou ze si mozu hocikedy zvolit smer vo vlastnom referende.
  A preco tam boli ruský vojaci ? Lebo ziadne referendum by sa nekonalo.
  Ukrajinsý vojaci dislokovany na kryme by urobili to isté. A referendu by zabranili.
  Tak od nikoho nechcem pocut ze ludia boli zbranami dohnaný k referendu.
  Ved tam sa ludia radovali a aj sa radujú doteraz. A spravy ako sa maju zle su len obycajna propaganda zapadu a hlavne Ukrajiny pod Poroshenkovym vedenim.
  Obrovske peniaze sa davaju do Kercskeho mostu a do dalsich projektov, a uz je ticho aj tych par percent tatárov ktorý zistili ze im je lepsie teraz ako predtym,
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  19:20 31.10.2016

  Rusi balancujú na hrane tretej svetovej ??? Co su toto za vyplody chorej fantazie.
  Od posledného nevzdelanca az po studovanych ludi vsetci vedia kto je najvacsi agresor posledných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusi balancujú na hrane tretej svetovej ??? Co su toto za vyplody chorej fantazie.
  Od posledného nevzdelanca az po studovanych ludi vsetci vedia kto je najvacsi agresor posledných 30 rokov. Kto teda balancuje na hrane tretej svetovej vojny od perského zálivom pocnuc Juhoslaviou,Afganistanom,Irakom,Lybiou,Jemenom, konciac Sýriou.
  Clovek ani nemusi citat propagandisticke media aby pochopil o co ide.
  Jediny kto tu balancuje na hrane tretej svetovej sú USA,Saudi,Katar,Turci a podobný hnoj.
  Priamo ci nepriamo financuju teror,vrazdy deti a civilneho obyvatelstva,rezanie hlav, upalovanie zaziva a ine zvratenosti.
  Jediny za co som na Rusov nastvany je to ze to nevyhladia pozemným útokom celú tu spinu. Al nusra - ahrar as Šam,legion of Šam,Suqur al Šam,Džajš al Islam a iné podobné hnoje si zaslúzia nic ine ako vyhladenie. + To iste aj Neexistujuca FSA - tá neexistujuca opozicia - podla americanov.
  Prakticky teraz v Aleppe Rusi a aj SSA nemajú na výber. Budú musiet aj na úkor civilneho obyvatelstva ich znicit do jedneho. Ved oni tam civilov maju ako zive terce. Zapad sa stale odvolava na humanitarnu krizu a vojnove zlociny Rusov a Assada. A ked sa uz dohodli na tyzdennom primeri /pri com boli SSA v ofenzive/ tak zase to len ukazalo skonsolidovanie sil teroristov a tí pred 3 dnami spustili dalsiu ofenzivu /nastastie odrazena/.
  To co robia turci na severe Syrie je legalne ???
  Kto si tu hra na tretiu svetovu ?
  Vyzbrojme vycvicme teroristov v Syrii a tí co zostanu a preziju tam sa vratia do europy a bude 50x tak horsie ako bolo na zaciatku roka v Parizi...
  Kedy uz ludia dostanu rozum.
  Tak tu laskavo nespominajte to co sa stalo za bolsevika - o to vas prosim/iny system-ine rozmyslanie.
  A co robia Rusi teraz take ked vacsinou zaplateny novinari na nich kydaju ?
  Ze pomahaju Assadovi v boji proti terorizmu ?
  Stavim sa na 100% ze keby nezasiahli Syria by uz bola davno pasé a vy za 5-10 rokov a mozno skor by ste sa triasli o to aby vas nejaky zmagoreny islamista nezarezal pred vlastnym domom.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:53 31.10.2016

  Blake ta myšlenka o blízkosti Maďarštiny a Němčiny na úrovni Ruštiny mi přijde odvážná. Rusovi tak nějak porozumí i člověk, který neměl ani hodinu ruštiny. Maďarštině nelze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blake ta myšlenka o blízkosti Maďarštiny a Němčiny na úrovni Ruštiny mi přijde odvážná. Rusovi tak nějak porozumí i člověk, který neměl ani hodinu ruštiny. Maďarštině nelze porozumět ani po letech studia (joke .-))

  Jinak v článku je řada pravdivých myšlenek (nebo alespoň zajímavých), nejméně jedna blbost (ta s JZ) a je třeba mít na zřeteli, kdo ten článek platí. Ale přesto si myslím, že řada věcí tam má hlavu a patu.
  Stavění na minulosti je společné pro Rusko i USA (obří sochy prezidentů apod.), ale neoddiskutovatelným faktem je, že Rusové prostě ten Rock'n'Roll nemají a Bi-2 se třeba System of a Down nevyrovnají...
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  18:46 31.10.2016

  Iq323: Pokud máte široko daleko největší pozemek,svým menšim sousedům vyhrožujete zbraněmi, sousedi si ty zloděje na své pozemky pozvali a ti zloději k nim přijeli po veřejnýc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iq323: Pokud máte široko daleko největší pozemek,svým menšim sousedům vyhrožujete zbraněmi, sousedi si ty zloděje na své pozemky pozvali a ti zloději k nim přijeli po veřejnýc cestách a nakonec jste to byl vy, kdo zabral sousedovi kus pozemku, pak Váš příměr sedí. A asi si za to tedy opravdu můžete sám.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  18:43 31.10.2016

  to: Iq323
  "Zvláštní úvaha tak jestli rozumím vojenské jednotky NATO "nalákalo" k hranicím Ruska a do černého moře samo Rusko?! Aha teď je my to jasný.. tuhle když se ke mě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to: Iq323
  "Zvláštní úvaha tak jestli rozumím vojenské jednotky NATO "nalákalo" k hranicím Ruska a do černého moře samo Rusko?! Aha teď je my to jasný.. tuhle když se ke mě vloupali zloději asi jsem udělal chybu a nějak jsem si to zavinil sám.."

  Ale kdepak, udělal jste chybu. nechal jste otevřené, nezamčené dveře. Víte, "Štěstí přeje připraveným" takže vyměnit zámky a zavírat.
  A úplně stejné to je i s Ruskem.

  to Marthy
  "Ne,a vlastně to ani nejde-strategické jaderné síly jsou přece v nejvyšší pohotovosti pořád."

  Výborně a v jakém režimu si myslíte, že je např. systém NATINAMDS který "drží" i AČR ???
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  18:40 31.10.2016

  lq323: Nerozumíte. Státy v pobaltí a u Černého moře se samy rozhodly, že vstoupí do NATO, protože se Ruska bály. Nebo si snad stát nemůže svobodně vybrat, jakých mezinárodních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lq323: Nerozumíte. Státy v pobaltí a u Černého moře se samy rozhodly, že vstoupí do NATO, protože se Ruska bály. Nebo si snad stát nemůže svobodně vybrat, jakých mezinárodních organizací bude členem?

  To souvisí s tím, že se jim nelíbil ten ruský civilizační projekt. Nic víc, nic míň.

  otecko: Amíci si tyhle průzkumy dělají pořád. Doprčic, vždyť tyhle prezidentský volby jsou průzkum o tom jestli je potřeba dělat Ameriku znovu skvělou a nebo ne.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  18:39 31.10.2016

  Velmi hezký článek, se kterým osobně téměř ve všem souhlasím. Ano, Putin je velká osobnost, jeden z nejsilnějších státníků dneška. O tom není pochyb. Ale to z něj ještě nedělá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Velmi hezký článek, se kterým osobně téměř ve všem souhlasím. Ano, Putin je velká osobnost, jeden z nejsilnějších státníků dneška. O tom není pochyb. Ale to z něj ještě nedělá státníka dobrého. Al abychom mu zase moc nekřivdili, nejde jen o něj, není neomezeným vládcem Ruska. Každopádně hlavní myšlenka článku je, že Rusko není pro naprostou většinu světa zvlášť přitažlivé a kromě oportunismu proti západu nenabízí témeř nic. Za mne souhlas.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  18:12 31.10.2016

  P.s-jedná se o dobu kdy Rusko zabralo,či osvobodilo (jak chcete)Krym.

  P.s-jedná se o dobu kdy Rusko zabralo,či osvobodilo (jak chcete)Krym.

 • Marthy
  18:10 31.10.2016

  Zajímavé je že už jsem několikrát někde četl že Putin nařídil Ruským strategickým jaderným silám pohotovost,nebo,jak se píše tady,"aktivoval jaderné zbraně".
  Sám jsem ale viděl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé je že už jsem několikrát někde četl že Putin nařídil Ruským strategickým jaderným silám pohotovost,nebo,jak se píše tady,"aktivoval jaderné zbraně".
  Sám jsem ale viděl tiskovou konferenci Putina,tam se ho na to ptali novináři,a on odpověděl tohle:"Ne,a vlastně to ani nejde-strategické jaderné síly jsou přece v nejvyšší pohotovosti pořád."Takže je možné že si tuhle informaci někteří novináři upravily aby vypadala lépe....
  Skrýt celý příspěvek

 • Iq323
  18:08 31.10.2016

  Zvláštní úvaha tak jestli rozumím vojenské jednotky NATO "nalákalo" k hranicím Ruska a do černého moře samo Rusko?! Aha teď je my to jasný.. tuhle když se ke mě vloupali zloději ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zvláštní úvaha tak jestli rozumím vojenské jednotky NATO "nalákalo" k hranicím Ruska a do černého moře samo Rusko?! Aha teď je my to jasný.. tuhle když se ke mě vloupali zloději asi jsem udělal chybu a nějak jsem si to zavinil sám..
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  17:49 31.10.2016

  zajímavé je označování neziskovek placených ze zahraničí agenty. Jedná se zřejmě o obdobu amerického zákona FARA.

  zajímavé je označování neziskovek placených ze zahraničí agenty. Jedná se zřejmě o obdobu amerického zákona FARA.

 • Bazinga20
  17:48 31.10.2016

  NO nevím jak u Vás na Slovensku ale v ČR teda moc z maďarštiny teda nenajdete krom guláše, který tu navíc označuje jíní pokrm než v Maďarsku :D Když už tak řada maďarských slov má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  NO nevím jak u Vás na Slovensku ale v ČR teda moc z maďarštiny teda nenajdete krom guláše, který tu navíc označuje jíní pokrm než v Maďarsku :D Když už tak řada maďarských slov má slovanský základ původně a Maďaři je převzali od původního slovanského podrobeného obyvatelstva v Karpatské kotlině . Ale ani to ani některá převzatá/odvozená slova z němčiny z toho neděla příbuzné jazyky a to ani vzdáleně ;) Ale musím ocenit, že vité co jsou protoslované. Po tom co slovenské ministerstvo školství rozjelo tu vymývárnu hlavy se Starými Slováky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  17:19 31.10.2016

  ja by som zase odporucil vydat sa na cesty po krajine, rozpravat sa s ludmi, vsimat si ake slova, slovne spojenia a vetne konstrukcie pouzivaju. Jazykova skupina nie je z daleka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ja by som zase odporucil vydat sa na cesty po krajine, rozpravat sa s ludmi, vsimat si ake slova, slovne spojenia a vetne konstrukcie pouzivaju. Jazykova skupina nie je z daleka vsetko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Bazinga20
  17:11 31.10.2016

  No nevím teda... Jestli maté pocit že s s máme jazykově stejně blízko k Maďarům jako k Rusům tak doporučuji znovu zasednou do školních lavic základní školy :D

  No nevím teda... Jestli maté pocit že s s máme jazykově stejně blízko k Maďarům jako k Rusům tak doporučuji znovu zasednou do školních lavic základní školy :D

 • Blake
  16:24 31.10.2016

  Rase, neviem ako vy, ale my mame zhruba tolko jazykovo spolocne s Rusmi, ako s Madarmi a Rakusanmi dohromady. To nie je az tak vela. Neprirovnaval by som zapadne a vychodne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase, neviem ako vy, ale my mame zhruba tolko jazykovo spolocne s Rusmi, ako s Madarmi a Rakusanmi dohromady. To nie je az tak vela. Neprirovnaval by som zapadne a vychodne slovanske jazyky, od protoslovanskych presli znacne rozdielnym kulturnym vyvojom.
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  16:12 31.10.2016

  Nejdulezitejsi je posledni cast a to civilizacni projekt Ruska, tak USA ma nekonecne dlouhy naskok, myslim, ze to byl Z. Brezinski, ktery definoval par nejdulezitejsich atributu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejdulezitejsi je posledni cast a to civilizacni projekt Ruska, tak USA ma nekonecne dlouhy naskok, myslim, ze to byl Z. Brezinski, ktery definoval par nejdulezitejsich atributu supervelmoci - parafrazuji a asi je neposkladam vsechny -
  1) vojenska moc
  2) ekonomicka moc
  3) technologicka moc a asi jeden z nejdulezitejcih bodu
  4)kulturni pritazlivost - rozsirenost anglictiny, hollywood a pozlatko "americkeho snu"
  5) politicko ekonomicky system a statni zrizeni kde jednotlvec ma prava a moznost realizace na zaklade svobodneho rozhodnuti.
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  15:57 31.10.2016

  S článkem se dá s výhradami víceméně souhlasit, jen bych rád viděl podobný výzkum jako dělalal Levada i v západních zemích, v USA na téma vlastní vyjímečnosti.

  A že je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S článkem se dá s výhradami víceméně souhlasit, jen bych rád viděl podobný výzkum jako dělalal Levada i v západních zemích, v USA na téma vlastní vyjímečnosti.

  A že je Levada v Rusku zahraniční rezident, to není třeba dávat ani do uvozovek, to je fakt.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:54 31.10.2016

  "...do Eurasijské unie by se časem mohly kromě postsovětských států připojit také státy údajně kulturně a historicky blízké jako: Finsko, Maďarsko, Česko, Bulharsko..."
  Po roce 45 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "...do Eurasijské unie by se časem mohly kromě postsovětských států připojit také státy údajně kulturně a historicky blízké jako: Finsko, Maďarsko, Česko, Bulharsko..."
  Po roce 45 byl u nás příklon k SSSR logický, ale nechápu, proč bysme měli být dnes součástí nějaké jejich koloniální říše, zvlášť když nás sami rusové berou jako "sféru vlivu Německa". Jediné co máme s Rusy blízké, je snad ten jazyk... s Bavory nebo Rakušany je toho mnohem víc (až na ten jazyk).
  Skrýt celý příspěvek