Balistická přilba Crye AirFrame Helmet

balistická přilba AirFrame
Foto: S laskavým svolením Military Morons / Více fotek najdete na www.militarymorons.com

V jednom z prvních článků jsme psali o moderní balistické přilbě FAST. Nyní se podíváme na dalšího zástupce nejnovější generace balistických přileb, a to na Crye AirFrame Helmet. Přilba byla představena na výstavě SHOT 2010 a okamžitě vzbudila velký zájem díky dvoudílné konstrukci a originálním „sparťanským“ ochranným plátům. Dle vyjádření firmy Crye vyniká její balistická přilba nízkou váhou, značnou balistickou odolností a vysokým uživatelským komfortem. Pojďme se tedy podívat zblízka, jak vypadá sparťanská přilba začátku 21. století.

Začněme rovnou popisem výhod dvoudílné konstrukce. Podle vlastních slov společnosti Crye, hlavním důvodem rozdělení přilby na dvě části je zlepšení tepelného komfortu vojáka.

Lidská hlava je největší „radiátor“ lidského těla. Je to jednoduše místo, odkud uniká nejvíce tepla do okolí. Pokud má voják na hlavě klasickou přilbu a zároveň se pohybuje v horkém prostředí, zvyšuje se riziko přehřátí organismu. Následkem je pokles fyzické a psychické kondice.

balistická pÅ™ilba AirFrame Foto: S laskavým svolením Military Morons / Více fotek najdete na www.militarymorons.com

Některé přilby řeší větrání pomocí větracích otvorů, ty ale zase snižují balistickou celistvost (riziko průniku malých šrapnelů). Dvoudílné řešení firmy Crye jednak poskytuje výjimečnou schopnost odvádět přebytečné teplo a jednak poskytuje plnou balistickou ochranu.

Přední a zadní díl k sobě doléhají s mezerou 5 milimetrů a jsou vzájemně připojeny čtyřmi šrouby. Ač se to z dvoudílné konstrukce nezdá, přilba je o 20 % lehčí než helma ACH - v provedení „medium“ váží něco málo přes 1 kilogram. Zároveň poskytuje o 20 % lepší balistickou odolnost než ACH.balistická přilba AirFrame

Foto: S laskavým svolením Military Morons / Více fotek najdete na www.militarymorons.com

K váze se vztahuje ještě jedna informace. Výrobce zdůrazňuje, že i když existuje mnoho moderních lehkých přileb, neznamená to, že se komfort nošení nutně zlepšil. Protože nízká váha není přímo úměrná komfortu nošení.

Přilba Crye AirFrame však díky své dvoudílné konstrukci, kdy zadní část precizně přiléhá k zátylku hlavy, je mnohem blíže k těžišti hlavy. Důsledkem jsou menší odstředivé síly působící na krk, a tedy skutečně větší komfort nošení.

balistická pÅ™ilba AirFrame Foto: S laskavým svolením Military Morons / Více fotek najdete na www.militarymorons.com

Na přilbě vidíme boční kolejnice známé z přilby FAST. Firma Crye zakoupila od společnosti Ops-Core licenci na jejich výrobu a nyní je rovněž dodává ke svým produktům. Užitné vlastnosti kolejnic jsou samozřejmě stejné jako u výrobků firmy Ops-Core.

Zajímavým doplňkem je možnost přichycení balistických „kotlet“ evokující starověkou Spartu. Kotlety poskytují uživateli dodatečnou ochranu proti fragmentům z explozí a zároveň ho neomezují v komunikaci, dýchaní či přijímání potravy.

balistická přilba AirFrame

Foto: S laskavým svolením Military Morons / Více fotek najdete na www.militarymorons.comJe nám jasné, že vás okamžitě napadnou potíže, které kotlety mohou způsobovat při lícení ke zbrani. Podle vyjádření lidí z Military Morons není však ani toto problém, díky chytrému tvarování plátů dolehající těsně k obličeji.

Jak je to s cenou? Ta je o něco menší než u přilby FAST od společnosti Ops-Core. Crye AirFrame můžete teoreticky sehnat za 15 500 Kč.  Avšak extra se platí za balistické kotlety, které stojí cca 4700 Kč.

Názor profesionála...

Opravdu zajímavý počin. A ano, může to zvýšit bezpečnost. Otázku váhy a pohodlí asi nezjistíme, dokud to nebudeme mít na hlavě. Ale kam půjde vývoj dál? Čekají nás plně uzavřené „motorkářské“ přilby včetně hledí? Zní to jako sci-fi, ale možné to je. Jenže co na to COIN (protipovstalecký boj - pozn. redaktora). Nebudeme pro „domorodé“ obyvatelstvo jen roboti bez citu k jejich problémům? Budoucnost nám ukáže…

mart, 2.výsadková rota

Zdroj: Military Morons

Nahlásit chybu v článku


Související články

Balistické přilby FAST - to nejlepší pro 601. skupinu speciálních sil

V dnešním příspěvku si představíme balistickou helmu FAST (Future Assault Shell Technology) od malé ...

Vojáci získají schopnosti Predátorů

 Brýle pro noční vidění jsou skvělá věc, ale mají svá omezení. Člověk může vidět "téměř" jako ve ...

Americký voják po 11. záři 2001

Útok na světové obchodní centrum WTC byl strašlivou události. Neméně kruté bylo (a stále je) i ...

Uzavřená balistická přilba Batlskin Head Protection System

V jednom z minulých článků jsme nakousli téma uzavřených balistických přileb. Ač si mnoho lidí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Garbaczewski Vít.
  17:37 26.09.2011

  Dobrý jsem vůl , ono je to tu napsáno omlouvám se.

  Dobrý jsem vůl , ono je to tu napsáno omlouvám se.

 • Garbaczewski Vít.
  17:36 26.09.2011

  Prosím vás kde se toto dá koupit , a jestli to není na trhu kdy bude ? děkuji za odpověď.

  Prosím vás kde se toto dá koupit , a jestli to není na trhu kdy bude ? děkuji za odpověď.

 • Jan Grohmann
  16:42 26.09.2011

  Zajímavé. Podíváme se, zda o tom někde najdeme něco bližšího.

  Zajímavé. Podíváme se, zda o tom někde najdeme něco bližšího.

 • Matt
  13:16 26.09.2011

  Když byla zmíněna ochrana obličejové části hlavy a možný přechod k integrálním balistickým přilbám, mohlo by být zajímavé se seznámit také s výrobky firmy MTek Weapon Systems ( ...Zobrazit celý příspěvek

  Když byla zmíněna ochrana obličejové části hlavy a možný přechod k integrálním balistickým přilbám, mohlo by být zajímavé se seznámit také s výrobky firmy MTek Weapon Systems ( www.mtekweaponsystems.com... ). Konkrétně FAST G3C mě poměrně zaujal.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...