Balistická taktická vesta CZ 4M LANCER

CZ 4M LANCER s přídavnými balistickými doplňky. / 4M Systems s.r.o. 

V řadě článků, ve kterých prezentujeme taktické vybavení značky CZ 4M, jsme zatím vynechali vestu nejvyšší řady, CZ 4M LANCER. Tato neprůstřelná taktická vesta představuje souhrn nejvyspělejších technických řešení, které Česká zbrojovka a.s. v této oblasti nabízí.

V souladu s celkovou produktovou strategií značky, která se dá charakterizovat jako modularita, individuální konfigurace a uživatelský komfort, je vesta CZ 4M LANCER schopna přizpůsobit se jak individuálním požadavkům, tak momentálním potřebám operace nebo služebního nasazení.

CZ 4M LANCER je anatomicky tvarovaná balistická taktická vesta. Hlavním cílem konstruktérů bylo zajištění přenosu hmotnosti vesty a připojeného vybavení z ramen nositele na záda a hruď, tzn., na co největší plochu těla. Tím se nošení vesty stává podstatně komfortnějším.

Zároveň bylo nutné tohoto cíle dosáhnout bez přídavných pevných částí spojujících vestu s opaskem a podobných řešení, které způsobují omezení pohyblivosti uživatele při nošení vesty. Zároveň tato vlastnost neměla snížit úroveň ochrany např. zmenšením plochy pokrytí balistickou vložkou.

Nutno dodat, že zadání se podařilo po rok trvajícím vývoji splnit, a dnes je vesta LANCER dle názorů testovacích uživatelů tou nejpohodlnější vestu své třídy.

CZ 4M LANCER / 4M Systems s.r.o.

Jedním z technických řešení, které se na rozložení hmotnosti vesty podílejí, je kombinovaný systém zapínání a úpravy obvodové velikosti vesty. Mimo klasický způsob, kdy se vesta rozepíná pomocí předních chlopní s velcro zipy, lze vestu jednoduše povolit pomocí dvou bočních přezek a obléknout ji přes hlavu podobně jako v případě staršího systému TBV. Systém použitý na vestě CZ 4M LANCER je však zcela nový a odstraňuje neduhy staršího systému.

V první řadě již není nutné zapínat dotahovací popruh na hrudi nad nebo přes připevněné vybavení, ale je nyní řešen pomocí dvou popruhů a přezek na bocích vesty. Druhá funkční změna spočívá ve zcela bezproblémovém sytému rychlého odhozu, kdy jsou ramenní popruhy a boční části spojeny pomocí dvou nezávislých zámků. To mimo jiné umožnilo podstatně lepší tvarování ramenních částí a nastavitelnost vesty na výšku postavy.

Systém rychlého odhozu vesty zajišťuje 100 % funkci v jakýchkoli podmínkách. Je funkční v jakékoli konfiguraci vesty. Madlo odhozu lze volitelně umístit kdekoli na hrudní části vesty, a to buď skrytě, nebo pro rychlé použití. I v případě plné konfigurace vesty se při použití systému rychlého odhozu vesta kompletně rozpadne a na těle uživatele zůstávají pouze chrániče rukou.

Detail systému dopínání na zádech. / 4M Systems s.r.o.  

Pro zajištění komfortu nošení zejména z hlediska ventilace je vesta vybavena vyjímatelnými vložkami z 3D materiálu v přední a zadní části vesty. Vložky lze prát a chemicky čistit.

Na přední hrudní část vesty lze pomocí velcro zipu připevnit opěrku pro pažbu dlouhé zbraně. Vzhledem k moderním standardům používání dlouhých zbraní lze umístění opěrky libovolně měnit ve vertikální i horizontální rovině.

Ventilační vložka / 4M Systems s.r.o.

Samostatnou kapitolu tvoří límec vesty tvořený 4 částmi, z toho jednou přední, která je kompletně výklopná, případně ji lze rychle a snadnou z vesty sejmout. Zadní část límce je taktéž výklopná a umožňuje použití přilby i vést palbu vleže případně vzhůru.

 Detail balistického límce. / 4M Systems s.r.o.  

Součástí vesty je moderní 3 - dílný suspenzor, který neomezuje v pohybu, a to ani při lezení po žebříku, použití ve vozidle, apod.

Suspensor / 4M Systems s.r.o.

Samozřejmostí je MOLLE nosná vazba po celé ploše vesty.

Taktická neprůstřelná vesta CZ 4M LANCER je nabízena s několika variantami balistických vložek úrovně odolnosti IIIA dle standardu NIJ 01.01.04 a 01.01.06 včetně proti-střepinové ochrany dle normy STANAG 2920 a ochraně proti bodným zbraním.

Vesta CZ 4M LANCER představuje v současnosti to nejlepší řešení pro zásahové jednotky a speciální policejní týmy. Míra ochrany, úroveň komfortu a individuálního nastavení je nejvyšší ve své třídě. Taktická neprůstřelná vesta bude předvedena na výstavě IDET 2017 v Brně ve všech modifikacích.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Český nosič panelů RAPTOR 2.0 – Evoluce v praxi

V případě tohoto článku nemáme na mysli evoluci pravěkého ještěra, ale vývoj nosiče panelů RAPTOR, ...

Český nákladní dron CQ-100 Courier: Reálnější, než se zdá

Bezpilotní letecké prostředky UAV (Unmanned Aerial Vehicle) zažívají raketový rozmach. Poněkud ...

RECENZE: Hodinky Suunto Traverse Alpha

S určitostí se nedá říci, které hodinky jsou nejlepší ze všech. Můžeme však objektivně zhodnotit, ...

Balistické přilby pro Armádu ČR

V poslední době se problematika výstroje a ochranných prostředků našich vojáků velmi často objevuje ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Načítám diskuzi...