Balistické přilby FAST - to nejlepší pro 601. skupinu speciálních sil

FAST Balistická helma

V dnešním příspěvku si představíme balistickou helmu FAST (Future Assault Shell Technology) od malé americké firmy Ops-Core. Jde mimochodem o stejnou přilbu, kterou můžeme vidět u příslušníků 601 skupiny speciálních sil. Helma byla představena v roce 2008 na výstavě SHOT Show a od té doby si našla cestu již do mnohých armád světa.

Balistická helma FAST byla navržena s ohledem na nejnovější poznatky z bojových konfliktů. Nejdůležitější byl požadavek vojáků na instalaci nejrůznějšího vybavení přímo na přilbu. Ať jsou to brýle pro noční vidění (NV), minikamery, stroboskopy, identifikační značky nebo náhlavní komunikační soupravy.

Tradiční přilby byly navrženy jako ochranné pomůcky a ne jako integrovaný nosný systém. Do doby než vojáci začali používat první NV vše fungovalo celkem dobře. Avšak s příchodem prvních přístrojů pro noční vidění, vyvstal požadavek, na kosntrukci vhodného přilbového uchycení.

FAST Balistická helma

 Foto: S laskavým svolením Military Morons / Více fotek najdete na www.militarymorons.com

  

Na rozdíl od klasických balistických přileb, helmy FAST řeší montáž přilbového vybavení komplexně. Jde především o přídavné „plastové“ kolejnice na čele a po obou stranách přilby. Čelní je určena pro precizní uchycení NV a postraní pro montáž nejrůznějšího příslušenství.

 

Samotné kolejnice jsou vyrobeny ze skelných vláken, vyztužených nylonem. Boční kolejnice mají celkem čtyři polohy (po dvou na obou stranách). Horizontální poloha je určena pro instalaci kamer, přídavných světel, obličejových štítů nebo přídavných bočních balistických krytů.

FAST Balistická helma

 Foto: S laskavým svolením Military Morons / Více fotek najdete na www.militarymorons.comVertikální jsou naopak vhodné pro instalaci náhlavních komunikačních souprav, baterií, popruhů pro balistické brýle apod. V rohu mezi dvěma kolejnicemi je rovněž záchytný bod pro připevnění O2 masky.Součásti přilby FAST je také suchý zips připevněny na vnějším povrchu. Ten dovoluje uchycení nejrůznějších maskovacích sítí nebo identifikačních značek - jako např. IR vlajek.Uvnitř přilby nenajdete žádné nosné popruhy, ale jen plochy se suchým zipsem na který se přilepují vyměnitelné hlavové polštářky. Materiál polštářku není stejný jako u přileb ACH nebo Mich, ale je tvořen speciálním polypropylenem (EPP) pro absorbci nárazu a měkým LDV (Low Density Vinyl) pro větší komfort nošení.

FAST Balistická helma

Foto: S laskavým svolením Military Morons / Více fotek najdete na www.militarymorons.com

Přilba FAST je dostupná ve dvou provedení, a to FAST Balistická helma a FAST Protinárazová helma. Mimochodem balistické provedení je při stejné odolnosti o 20 % lehčí než standardní ACH helma.Pokud má někdo zájem o koupi přilby, tak si musí připravit pořádný balík peněz. Balistické provední se prodává za 980 dolarů, což je přibližně 16 700 Kč.

 

Zdroj: Military Morons

Názor profesionála...

Veškerá taktická výstroj se díky různým konfliktům neustále zdokonaluje a modernizuje, a ani taktické přilby nejsou výjimkou. Tento typ se stává velice oblíbeným a nabízejí jej i další výrobci (např. MICH2001). Nespornou výhodou je variabilita uchycení doplňků. Velice zajímavá kombinace je například s ochrannými sluchátky Peltor, které jsou vyvinuty speciálně pro tenhle typ přileb a uchycují se přímo na ARC kolejnici.

Bohužel pro českého vojáka je toto vybavení jen v rovinně soukromých investic. Věřím ale, že se pár lidí najde a tuto přilbu i další vybavení si koupí.

mart , 2. výsadková rota

Nahlásit chybu v článku


Související články

Balistická přilba Crye AirFrame Helmet

V jednom z prvních článků jsme psali o moderní balistické přilbě FAST. Nyní se podíváme na dalšího ...

Uzavřená balistická přilba Batlskin Head Protection System

V jednom z minulých článků jsme nakousli téma uzavřených balistických přileb. Ač si mnoho lidí ...

Accutact ANGLESIGHT - střelba „za roh“ nebyla nikdy tak snadná

Již v první světové válce vznikaly první konstrukce, které umožňovaly vést střelbu „za roh“. Bohužel ...

První bojové zkušenosti s revolučním granátometem XM25

O pokrokovém granátometu XM25 jste zajisté už slyšeli. Jedná se o zbraňový systém střílející ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...