Balistické přilby pro Armádu ČR

CZ 4M MICH MID; větší foto / 4M Systems

V poslední době se problematika výstroje a ochranných prostředků našich vojáků velmi často objevuje v médiích a diskuse plní internetové diskuse. Důvodem jsou připravované nákupy neprůstřelných vest, uniforem nebo přileb pro Armádu ČR a pro policejní útvary. Jedním z uchazečů o dodávky poslední jmenované položky, neprůstřelných přileb, je i Česká zbrojovka a.s. a její sesterská společnost 4M Systems s.r.o.

Na začátku stál plán České zbrojovky a.s. (CZUB) nabídnout zákazníkům z řad policejních a vojenských složek nejen osobní zbraně, ale kompletní řešení. Tím je míněno nabídnout dodávku a případně údržbu uniforem, neprůstřelných vest, batohů a přileb, tzn. taktické výstroje a ochranných prostředků. S takovým typem poptávek se totiž CZUB setkává stále častěji. Akvizicí sesterské společnosti 4M Systems s.r.o. (4M), která se zabývá vývojem a výrobou právě zmíněné taktické výstroje si do značné míry tuto schopnost CZUB zajistila.

Otázkou zůstávaly právě balistické ochranné přilby, jejichž výroba si žádá speciální technologické postupy a dlouhý vývoj. Proto se 4M spojila s renomovaným výrobcem těchto přileb, sídlícím ve Velké Británii a výsledkem je dohoda o výrobě přileb United Shield pod značkou CZ 4M. Exkluzivně tyto přilby v ČR a SR nabízí právě CZUB a účastní se s nimi i ve všech výběrových řízení v rámci své distribuční sítě v 95 zemích světa.

Dalším krokem je právě zahájený společný vývoj nových typů přileb a příslušenství, na kterém se již přímo podílí CZUB a 4M a který je realizován ve Spojeném království.

Pro Armádu ČR nabízí CZUB jeden z nejúspěšnějších modelů, a to typ MICH MID, který se vyznačuje nejlepším poměrem ochrany a komfortu nošení. S tímto typem přilby se CZUB účastnila i posledního výběrového řízení pro Armádu ČR, které bylo nakonec zrušeno. Přilba CZ 4M MICH MID má balisticky odolnou skořepinu o hmotnosti 1150 g v odolnosti Level IIIA (9mm Luger, 44. Mag) a odolnost proti střepinám V50 650m/s dle norem STANAG 2920 (17gr FSP) a US MIL STD 662F.

Přilba vychází z osvědčeného typu MICH, pouze má zvýšený okraj ochrany uší tak, aby zvýšila kompatibilitu s komunikačními systémy PELTOR apod. Samozřejmostí je možnost vybavit přilbu bočními raily pro připevnění svítilen a dalších doplňků a v přední části montážním bodem pro NVG. Montážní bod je vyroben z hliníkové slitiny a zajišťuje tak dlouhodobou stabilitu a odolnost připojení NVG k přilbě.

 

CZ 4M DELTA; větší foto / 4M Systems

Úchytný systém je možné volit ze tři variant. Základní systém OMEGA je klasická koncepce se 4 body upnutí k přilbě a vnitřním systémem s 2D síťovinou. Výhodou tohoto řešení je vynikající ventilace a jednoduchost. Další možností je systém SIGMA, taktéž se 4 body upnutí k přilbě, ale s vnitřními polštářky. V tomto případě je výhodou vysoká stabilita přilby na hlavě a spolehlivost uchycení.

Poslední variantou je systém BOA s dotahovacím kolečkem, které dokáže regulovat upnutí přilby po velmi jemných krocích a zajistí tak optimální upnutí.

Přilba CZ 4M MICH MID je univerzální a vyzkoušený model, který je schopen uspokojit požadavky široké řady uživatelů jak v armádních tak policejních složkách.

Dalším velmi úspěšným modelem přilby, který je určen zejména pro speciální operace je CZ 4M DELTA. Tato velmi lehká varianta přilby je standardně dodávána s kompletním osazením bočními raily a přední montáží pro NVG. Úchytný systém je dodáván ve variantě SIGMA nebo BOA. Její výhodou je kromě velmi nízké hmotnosti i plná kompatibilita se širokou řadou komunikačních náhlavních souprav.

Přilba DELTA je používána speciálními jednotkami v USA a Evropě. V současné době probíhá její testování u speciálních útvarů Policie ČR a AČR.

Česká zbrojovka a.s. hodlá tyto modely nabídnout ozbrojeným složkám České republiky a dalším svým zákazníkům.

V blízké budoucnosti bude nabídku doplňovat řada nových technických řešení, např. kompatibilita přilby s protichemickými maskami, na kterém spolupracujeme s další českou společností AVEC Chem s. r.o. nebo nové balistické doplňky chránící tvář, zátylek apod.

Kompletní sortiment přileb CZ 4M bude možné vidět na výstavě IDET 2017 v Brně v expozici CZUB a 4M.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Český nosič panelů RAPTOR 2.0 – Evoluce v praxi

V případě tohoto článku nemáme na mysli evoluci pravěkého ještěra, ale vývoj nosiče panelů RAPTOR, ...

Nový český maskovací vzor MIMIK®

Současné maskovací vzory používá armáda České republiky s drobnými úpravami již od roku 1995. Řada ...

Československý 120mm samohybný minomet vz.85 – neprávem poražený šampion

120mm samohybný minomet vz.85 zavedený v Armádě ČR s projektovým názvem PRAM-S (PRAporní Minomet - ...

Armáda ČR hledá nová vozidla: Šance pro VOP CZ a Ajban?

Armádu České republiky čeká v příštích letech výrazná obměna terénních a lehkých obrněných vozidel. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Zizka
  19:32 23.04.2017

  Poslední příspěvek dostatečně vypovídá o svém pisateli takže není třeba komentovat jeho výrazy. Nicméně na pravou míru je třeba uvést odborné nesmysly. Není pravda, že je vše již ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poslední příspěvek dostatečně vypovídá o svém pisateli takže není třeba komentovat jeho výrazy. Nicméně na pravou míru je třeba uvést odborné nesmysly. Není pravda, že je vše již vyvinuto a nedá se na pracovat na zlepšení. V současnosti je například velkou výzvou ochrana proti střelám ráže 7,62 x 39. A té se nedá dosáhnout použitím aramidových vláken. Další věcí je, že vývoj se vztahuje i k jiným věcem než k základnímu materiálu, ze které je přilba vyrobena. To co dělá přilbu dobrou nebo špatnou je i úchytný systém, vnitřní výstelky nebo v článku zmíněná kompatiblita s ochranou maskou. Takže i v oblasti balistickýc přileb je co dál vyvíjet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Skyhunter
  11:03 09.04.2017

  Já když vidím u článku komerční sdělení, tak mne vždycky pobaví, jak autor článku-tedy masturbant vychvaluje produkt, který je dostupný prakticky všude má standardní řešení, ale z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já když vidím u článku komerční sdělení, tak mne vždycky pobaví, jak autor článku-tedy masturbant vychvaluje produkt, který je dostupný prakticky všude má standardní řešení, ale z článku musí vyplynout, že masturbant to má vlastně jiné, tedy lepší. No nemá, ale musí se tak tvářit.
  V principu je naprosto jedno, který výrobce to je, protože princip výroby těchto vláknových kompozitů je neustále stejný. Jediný rozdíl je v použití materiálů. S ohledem globalizace materiálů u drtivé většiny výrobců balistických materiálů, je prakticky každá přilba při použití stejného vstupního materiálu stejná.
  Z toho plyne to, že je vlastně jedno jestli byla vyrobená v Evropě, Africe nebo v Americe. Co chce CZUB pomocí amatérů ze 4M vyvíjet?
  Už je všechno vyvinuto a vy se chcete je v očích neznalých stavět do pozice, že něco vyvíjíte. Nikdo z té dceřiné firmy nemá vzdělání na vláknové kompozity nebo na používané technologie. Takže vyvíjet bude United Shield a vy budete jen a jen vykládat, že jste se podíleli. No vy jste se podíleli jen na tom, že až to CZUB uhradilo a vyřídilo povolení na dovoz tak jste rozbalili krabice, to je celý Váš podíl. Proboha tomu přece nemůže nikdo s průměrným vzděláním věřit, že by jste dělali nějaký vývoj něčeho co je dávno vyvinuté, odzkoušené a zavedené.
  někdo se tady zmiňoval o cenách. Cena je daná režií technologie, cenou materiálu a cenou výroby v dané lokalitě. Takže Jestli koupím od DuPontu vhodný a vyzkoušený aramidový materiál který jednoduše navrstvím, tak přilba bude naprosto stejná, jestli ji vyrobím v Praze , Londýně , nebo Durbanu. Jenže režie a následné marže udělají ve výsledku komerční cenu a pak příjde 4 M které si přičte svou marži a ve finále stojí přilba 9. 000,-Kč a přitom její reálná cena je minimálně o 40% nižší. Proto by měla armáda nakupovat u skutečných výrobců a ne od obchodníčků tohoto typu a neokrádat daňové poplatníky. Reálná nabídková cena uvedené přilby by se pro AČR měla dodávat při množství 10.000 kusů v rozpětí od 4.500-5300,-Kč cokoliv více je jen zlodějna a okrádání daňových poplatníků. Je opravdu podivné, že si tohle na Ministerstvu obrany nikdo neuvědomuje a nebo v horším případě uvědomuje a na těchto zlodějnách se naopak podílí.
  Skrýt celý příspěvek

 • psovod
  00:51 24.03.2017

  no on je rozdíl mezi výrobou tady u nás nebo vývojem stejné věci,přirovnání k brenu už tady bylo,zase budeme vyvíjet něco,co nebude fungovat a bude to trvat roky

  no on je rozdíl mezi výrobou tady u nás nebo vývojem stejné věci,přirovnání k brenu už tady bylo,zase budeme vyvíjet něco,co nebude fungovat a bude to trvat roky

 • Josef
  18:59 23.03.2017

  To vypadá na FACa nebo koupi z vlastních prostředků. Těch 900 přileb ještě není pod smlouvou.

  To vypadá na FACa nebo koupi z vlastních prostředků. Těch 900 přileb ještě není pod smlouvou.

 • honzase
  16:12 23.03.2017

  První fotka, kde se objevil voják 43 vpr v nové helmě CP Airframe.
  https://www.facebook.com/43vpr...

  První fotka, kde se objevil voják 43 vpr v nové helmě CP Airframe.
  https://www.facebook.com/43vpr...

 • Rase
  09:56 23.03.2017

  Jura99:
  Tak ona ta cena je klidně i větší, než kdyby se kupovalo zboží přímo. Přeci jen všelijaké provize pro překupníky atd. Výhodou ale je, že se armádní výběrčí zdržovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  Tak ona ta cena je klidně i větší, než kdyby se kupovalo zboží přímo. Přeci jen všelijaké provize pro překupníky atd. Výhodou ale je, že se armádní výběrčí zdržovat sepisováním tendru a výběrem dodavatele (to udělá NSPA). Můžou se tedy věnovat větším nákupům. Nevýhody jsi popsal přesně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:16 23.03.2017

  Nákup přes agenturu NSPA není univerzálně výhodný, to je velký omyl. Podobně jako zlomyslná lež, že stát je nejhorší vlastník. V NSPA se platí předem, termín dodávky je často ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nákup přes agenturu NSPA není univerzálně výhodný, to je velký omyl. Podobně jako zlomyslná lež, že stát je nejhorší vlastník. V NSPA se platí předem, termín dodávky je často dlouhý a nezaručený, sankce nesmí být žádné. Nakonec i NSPA paradoxně nakoupí v ČR (třeba munici v S&B) a dodá MO.
  U malých sérií klidně kupovat v cizině, když se nevyplatí domácí výroba, ale u větších zakázek trvat na výrobě v ČR, jako Poláci.
  Skrýt celý příspěvek

 • psovod
  19:34 22.03.2017

  přesně tak,nechápu snahu za každou cenu vyvíjet něco,co už se dávno ve světě vyrábí a je to v boji otestováno,totéž platí o maskáčích,budeme roky vyvíjet nějaký střih,když polovina ...
  Zobrazit celý příspěvek

  přesně tak,nechápu snahu za každou cenu vyvíjet něco,co už se dávno ve světě vyrábí a je to v boji otestováno,totéž platí o maskáčích,budeme roky vyvíjet nějaký střih,když polovina světa má něco co v boji funguje a je to ověřené,materiál 300 let za opicema atd
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  18:08 22.03.2017

  Výroba přileb u nás by byla jen další variací Brenu. Armáda nakoupí 20tisíc ks před-sériové verze, výrobce na tom sakra dobře vydělá a k tomu mu to zaplatí vývoj finálního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Výroba přileb u nás by byla jen další variací Brenu. Armáda nakoupí 20tisíc ks před-sériové verze, výrobce na tom sakra dobře vydělá a k tomu mu to zaplatí vývoj finálního produktu. To samé neprůstřelné vesty.
  Nejlevnější je to vše kupovat přes agenturu NATO. Dostaneme se na 2/3 ceny české kopie, ale kvalita bude úplně jinde. Beztak ty peníze z českých firem tečou proudem do daňových rájů.
  Skrýt celý příspěvek

 • psovod
  18:03 22.03.2017

  20 let ji jistě nosit můžeš,ale nikdo ti nedá záruku po tuto dobu na balistickou odolnost a ty sám ji jistě taky neposkytneš,nebo si uděláš mezinárodní certifikáty? nedávno jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  20 let ji jistě nosit můžeš,ale nikdo ti nedá záruku po tuto dobu na balistickou odolnost a ty sám ji jistě taky neposkytneš,nebo si uděláš mezinárodní certifikáty? nedávno jsem se o tuto helmu mid mich od stejné firmy zajímal a dostal jsem se na poměrně slušnou cenu při nákupu jednoho kusu-samozřejmě od oficielního dodavatele a se zárukou,pokud armádní nákup bude v tisících kusech,tak cena určitě výrazně lepší,celková cena pro ačr zanedbatelná,jenom se někdo musí rozhoupat a říct,co vlastně chce,když sehnat jednu součástku do projektoru trvá armádě rok a půl a auta stojí klidně rok na dílně protože nejsou součástky,není třeba nákupy komentovat
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:38 22.03.2017

  jarpe: 3D tisk je fajn věc, ale fakt se nehodí na výrobu něčeho, jako je balistická přilba.
  Jura 99: věda možná není udělat si kopito, oplácat to skelným vláknem a zalít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jarpe: 3D tisk je fajn věc, ale fakt se nehodí na výrobu něčeho, jako je balistická přilba.
  Jura 99: věda možná není udělat si kopito, oplácat to skelným vláknem a zalít epoxidem. Ale zapékání sendiviče z kevlaru a uhlíku právě věda je. Kastli na F1 prostě neumí udělat v každém bývalém JZD.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:58 22.03.2017

  2 mu7705

  předem prosím o shovívavost a nadhled při pročítání mnou napsaného, protože budu psát o koze a článek je o voze.

  Já si chlapi myslím, že v současné době není zas ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 mu7705

  předem prosím o shovívavost a nadhled při pročítání mnou napsaného, protože budu psát o koze a článek je o voze.

  Já si chlapi myslím, že v současné době není zas takový problém v domácích podmínkách zajistit výrobu kvalitních helem. Přecijen, nemáme studenou válku a v civilním sektoru je dost informací o technologiích, materiálech a postupech výroby.
  Ekonomickou (ne)výhodnost pochopitelně nerozporuji.

  10 let jsem strávil se "škopkem" na hlavě. Od levných sklolaminátových kousků za 2 -5 tisíc až po Troy Lee Design D3 Carbon/kevlar za 13 tisíc......v posledních letech se umějí dělat slušné MX/DH/FR helmy i spoustu jiných výrobců, už to není doména 3 značek.

  Karbon je stálej ne? pokud to nenapálim v 60km/h hlavou zase do stromu, tak jí můžu mít klidně 20 let. Navíc po těžkých pádech ve sjezdu se má helma okamžitě vyměnit, jedno jestli praskla. Předpokládám, že pokud balistická helma koupí šrapnel, nebo kulku, tak jde taky do koše nebo na nástěnku
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:28 22.03.2017

  ...a kolik toho o 3D tisku a o tom jak jsou pokročilé 3D tiskové technologie a "výtisky" finančně a časově nákladné víte?

  ...a kolik toho o 3D tisku a o tom jak jsou pokročilé 3D tiskové technologie a "výtisky" finančně a časově nákladné víte?

 • jarpe
  10:27 22.03.2017

  Proto by se měl investovat hodně do 3D tisku. Bez problému si pak vyrobíme cokoliv.

  Proto by se měl investovat hodně do 3D tisku. Bez problému si pak vyrobíme cokoliv.

 • Jura99
  10:10 22.03.2017

  Samotná výroba helmy až taková věda není, v TV byl mimochodem dokument z výroby helem v USA, v podstatě se vrství a lisuje kevlar do požadovaného tvaru, pak se to zakrojí, olemuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samotná výroba helmy až taková věda není, v TV byl mimochodem dokument z výroby helem v USA, v podstatě se vrství a lisuje kevlar do požadovaného tvaru, pak se to zakrojí, olemuje a nalakuje. Prostě hračka :-). Potíž možná bude nebo taky nebude v případné patentové ochraně materiálu a pak hlavně ve vyrobeném množství. Pár jednotek tisíc ks asi výrobu nezaplatí. Helmy ale nevydrží 50let, jako ty plechové, záruka na vlastnosti materiálu je +/- 5-10let, proto bych s nákupem na sklad pro mobilizaci byl dost skeptický.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:41 22.03.2017

  Ministerstvo obrany plánuje ještě v roce 2017, znovu vypsat zakázku na 14 500 standardních balistických přileb pro zbytek armády. Osobně si nemyslím, že tady má smysl řešit cenu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ministerstvo obrany plánuje ještě v roce 2017, znovu vypsat zakázku na 14 500 standardních balistických přileb pro zbytek armády. Osobně si nemyslím, že tady má smysl řešit cenu, když jde o nákup v rámci stovek milionů (od CZUB) nebo cca půl miliardy v případě nějaké přilby od Crye Precision. Přeci jen na tomhle nemá smysl šetřit a ve stavu, kdy MO neví co s penězi a vrací miliardy do rozpočtu... tedy ať vojáci dostanou to nejlepší a klidně i s další výbavou (lícnice atd.). Klidně ať se nakoupí i pro AZ atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  07:57 22.03.2017

  Balistická odolnost přilby FAST Ops-Core je dána typem, který si vyberete. Je rozdíl, zda poptáváte FAST LE HIGH-CUT HELMET nebo FAST XP HIGH-CUT HELMET. Vaše volba musí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Balistická odolnost přilby FAST Ops-Core je dána typem, který si vyberete. Je rozdíl, zda poptáváte FAST LE HIGH-CUT HELMET nebo FAST XP HIGH-CUT HELMET. Vaše volba musí zohledňovat účel použití. Ne jako výběr AirFrame pro výsadkáře (u SpecS je výběr řekněme opodstatněný). Dle mého osobního názoru je verze XP plně dostačující pro většinu military uživatelů.

  U porovnávání cen pozor na původ (USA x EU). U americké produkce musíte přičíst daň, clo a až poté marži obchodníka. Rovněž nabízená AirFrame za cenu na stránkách Crye Precision je pouze v základní konfiguraci bez shroudu, maskovacího povlaku apod.

  Jinak balistická přilba je jednou z položek, kterou bych v současné době v žádném případě nekupoval od českého výrobce.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  07:44 22.03.2017

  Ona to nebude zlá helma..hlavne rozlisovat pro jaky typ..myslim že výsadkáři nebo průzkum bude mít vždy jinou helmu nez třeba delostřelci nebo AZ..hlavne jake helmy ted třeba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ona to nebude zlá helma..hlavne rozlisovat pro jaky typ..myslim že výsadkáři nebo průzkum bude mít vždy jinou helmu nez třeba delostřelci nebo AZ..hlavne jake helmy ted třeba pouzivaji AZ..
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  06:26 22.03.2017

  ano, otázkou jsou počty. Ale pokud bychom se bavili o desítkách tisíc kusů, už to podle mě zajímavé začíná být. Myslím jak počty armády, tak AZ, případně mobilizační zásoby, NZ, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ano, otázkou jsou počty. Ale pokud bychom se bavili o desítkách tisíc kusů, už to podle mě zajímavé začíná být. Myslím jak počty armády, tak AZ, případně mobilizační zásoby, NZ, atd...

  Zkrátka se mi nezdá, že všechno jenom nakupujeme a pak se divíme, že se tu vyrábí hlavně s malou přidanou hodnotou.
  Skrýt celý příspěvek

 • sgtlk
  22:47 21.03.2017

  Ale jiste. FAST je aktualne jednou z nejoblibenejsich prileb, vojaci ( i ti nasi ) si je radeji kupuji za svoje, nez aby pouzivali ty fasovane, a CZUB ( pardon - 4M ), se nahodou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale jiste. FAST je aktualne jednou z nejoblibenejsich prileb, vojaci ( i ti nasi ) si je radeji kupuji za svoje, nez aby pouzivali ty fasovane, a CZUB ( pardon - 4M ), se nahodou povede vyvinou revolucni design, ktery se napadne podoba FASTu. Ale ne, kopie to neni. Osazeny FAST ma cca 1,25 kg, kaslu na tabulky, zvazil jsem si ji. Delta podle webu vazi prazdna 1150g, to jako mam verit tomu, ze nosny system, taktez revolucni, vazi jen 110g? Uvidime, az ji potezkam.
  Za me by CZUB mela za cokoli, co do ACR doda, jeste doplacet, aby vojakum vykompenzovala tu kazdodenni srandu, kterou zazivame s jejich Brenama. A btw. reklamy na CZUB je vsude dost, v diskuzi by byt nemusela.
  Skrýt celý příspěvek

 • mu7705
  22:20 21.03.2017

  Kopírování FAST - jen doplním pro ty, kteří to zatím neznají, tak přilby s vykrojením pro uši a prodlouženým zadním dílem se používají v amerických speciálních silách již od 90. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kopírování FAST - jen doplním pro ty, kteří to zatím neznají, tak přilby s vykrojením pro uši a prodlouženým zadním dílem se používají v amerických speciálních silách již od 90. let, tj. mnoho let pžed tím, než Ops-Core vznikli. Příkladem je třeba přilba IBH - integrated ballistic helmet, která byla zařazena do výstroje jednotek SEALs v roce 1995! http://www.specwargear.com/pro...
  nebo přilby MACH III používané od roku 2000. http://www.specwargear.com/pro...
  Skrýt celý příspěvek

 • mu7705
  21:42 21.03.2017

  To Argonaut CZ - můžete prozradit v kolika továrnách na výrobu příleb jste byl? Já jen jestli vůbec tušíte, jak taková výroba vypadá, co je potřeba za stroje atd.? Věřte, že stavět ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Argonaut CZ - můžete prozradit v kolika továrnách na výrobu příleb jste byl? Já jen jestli vůbec tušíte, jak taková výroba vypadá, co je potřeba za stroje atd.? Věřte, že stavět továrnu na přílby pro AČR, která jich koupí pár tisíc za několik let se vám rozhodně nevyplatí a nevyplatí se to nikomu. Pokud nebudete mít obchody v rozmětech tísíců kusů každý měsíc, tak zkrachujete poměrně rychle. Proto také nejsou továrny na přilby v každém státu tři, ale je jich i po Evropě jen několik.
  Jakou licenci máte na mysli? To podstatné je totiž správné vrstvení a technologie. Přesný tvar MICH nebo řady jiných přileb nikdo neřeší.
  Další věc je to, že právě to materiálové složení je to nejtěžší. Musíte míst jistotu, že dokážete technologii udržet ve stejné kvalitě po celou dobu výroby. To se nedá dělat tak, že si pronajmu halu v bývalém JZD a za týden vyrábím přílby, takto to v reálném světě nefunguje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  21:34 21.03.2017

  osobně si myslím, že by se co jde, mělo vyrábět v Čechách. A že by zrovna přilba byla hi-tech zařízení s gigantickým vývojem, to pochybuji. Snad materiálově, ale tím to hasne. Na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  osobně si myslím, že by se co jde, mělo vyrábět v Čechách. A že by zrovna přilba byla hi-tech zařízení s gigantickým vývojem, to pochybuji. Snad materiálově, ale tím to hasne. Na trhu je kupa přileb jako vzorů, a nebo si koupit licenci a vyrábět lokálně.
  Skrýt celý příspěvek

 • mu7705
  21:30 21.03.2017

  To: sgtlk - Delta není zjevně kopie Ops-Core FAST, protože tvary jsou jiné. To, že helma je v zadní části prodloužená a na bocích je více vykrojená jení vynález firmy Ops-Core, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To: sgtlk - Delta není zjevně kopie Ops-Core FAST, protože tvary jsou jiné. To, že helma je v zadní části prodloužená a na bocích je více vykrojená jení vynález firmy Ops-Core, používalo se to i na starších helmách pro speciální síly od jiných výrobců. Takže nejdná se o kopii a rozhodně není dost těžší: Ops-Core Fast velikost L má podle tabulek výrobce 1288g a Delta má ve stejné velikosti 1260g. V talbulkách Ops-Core fast se dočtete sice hmotnost ve velikosti L 853g, ale to je prázdnou skořepinu bez jakéhokoliv vybavení. Musíte příště srovnávat dvě stejně osazené přílby.
  Co je potřeba zmínit, tak přílba FAST má menší balistickou odolnost - chrání pouze proti střepinám a proti munici v ráži 9mm Luger. Přilba Delta chrání jak proti střepinám, tak v plnném rozsahu NIJ IIIa tj. nejen proti pistolové munici v ráži 9mm, ale také proti munici v ráži 44.Magnum. Samozřejmě, že je možno dodat přilbu i balistickou ochrannou na úrovni NIJ II, proto munici v ráži 9mm Luger, ale tím pádem klesne její hmotnost. Takže ta přilba na tom není tak zle.
  Přilby se vyrábějí v UK nedaleko Londýna u společnosti United Shield. Společnost vyrábí přílby od roku 2005 (Stejně jako Ops Core) a dodala již stovky tisíc helem po celém světě. United Shiels International je výrobcem a s CZ na českém trhu spolupracuje. V Uherském Brodu se určitě přilby vyrábět nebudou, rozhodně ne v dohledné době. USI disponuje dostatečně velikou továrnou v UK.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:16 21.03.2017

  Argonaut.CZ:
  Ne, pořád by se vyráběly v Británii, ale podle návrhu 4M Systems s.r.o. V textu se píše, že výroba balistické přilby si žádá speciální technologické postupy a dlouhý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ:
  Ne, pořád by se vyráběly v Británii, ale podle návrhu 4M Systems s.r.o. V textu se píše, že výroba balistické přilby si žádá speciální technologické postupy a dlouhý vývoj. 4M by tak byla přímo zapojená jen do vývoje. Přijde mi, že se jen snaží vytvořit "levnější" obdobu přileb od americká společnost Crye Precision. Od nich kupuje MO celkem 1100 přileb typu AFH (pro výsadkáře) za 32 000 kus, výrobce je nabízí za 21 000 kus + provize pro prodejce atd. CZ 4M MICH se komerečně prodává za 9500 (opět bez provize), tak se zdá, že by CZ 4M vycházela zhruba na polovinu. Když nebudeme řešit cenu, tak je to asi jedno, záleží jen jestli podpoříme britskou nebo americkou firmu a jednoho nebo druhého tuzemského překupníka
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  20:29 21.03.2017

  chápu to dobře tak, že by se přilby v licenci vyráběly v CZ?

  chápu to dobře tak, že by se přilby v licenci vyráběly v CZ?

 • sgtlk
  20:13 21.03.2017

  Tak 4M Delta je zjevne kopie Ops-Core FAST, jen ta ceska kopie je od dost tezsi.
  http://www.ops-core.com/fast-x...
  V jejich zajmu doufam, ze si ohlidali prumyslove ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak 4M Delta je zjevne kopie Ops-Core FAST, jen ta ceska kopie je od dost tezsi.
  http://www.ops-core.com/fast-x...
  V jejich zajmu doufam, ze si ohlidali prumyslove vzory.
  Skrýt celý příspěvek

 • mu7705
  17:04 21.03.2017

  To CerVus: Armáda ČR má zavedené přilby od firmy Rabintex typ Combat. To co vidíte na obrázku je přilba typ MICH MID, což je jiný tvar než starý Combat - mj. má zkácené boky, aby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To CerVus: Armáda ČR má zavedené přilby od firmy Rabintex typ Combat. To co vidíte na obrázku je přilba typ MICH MID, což je jiný tvar než starý Combat - mj. má zkácené boky, aby byla kompatibilní s náhlavními soupravami různých výrobců. Proti přilbám z roku 2008 je lehčí a z modernějších materiálů. Přilby tvaru MICH či MICH MID jsou dnes považovány za standard v řadě moderních armád a zejména pro vševojskové využití takže vězte, že i v roce 2017 se kupují. Přilba DELTA je určena pro speciální jednotky. Právě veliké vykrojení vadí řadě armád, aby mohla být používána jako vševojsková a dává se stále přednost přilbám tvaru MICH.
  Pokud jsem správně slyšel, tak MO ČR by mělo pro výsadkáře nakupovat přilbu AIRFRAME, jak píše SeaWolf. Vzhledem k ceně uvedených přileb pochybuji, že budou zavedeny jako vševojsková přilba. Nákup pravděpodobně probíhá v nějakém jiném režimu, protože běžně MO ČR v minulosti mělo poždavky na maskování dle ČOS a různé mechanické vlastnosti a zkoušky a pochybuji, že by CRYE nechali tuto přilbu projít všemi těmi zkouškami atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  16:31 21.03.2017

  Chrudim by měla mít nově tuhle: https://www.cryeprecision.com/...

  Chrudim by měla mít nově tuhle: https://www.cryeprecision.com/...

 • CerVus
  16:04 21.03.2017

  Ta první mi přijde totožná s tou, kterou už máme zavedenou. Což teda není žádný hit. Tady sice řeší držáky na na noktovizor, baterku a je pozměněné řemení, ale opravdu tohle chtěj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ta první mi přijde totožná s tou, kterou už máme zavedenou. Což teda není žádný hit. Tady sice řeší držáky na na noktovizor, baterku a je pozměněné řemení, ale opravdu tohle chtěj ještě kupovat v roce 2017? Ta druhá už tedy vypadá rozumněji. Tam se dá dodatečná boční ochrana také nasadit (jestli to od Amíků dobře okopírovali), ale pořád zůstane možnost pod tím něco nosit.
  Skrýt celý příspěvek