Balt je NATO: Lotyšsko kupuje pobřežní raketové systémy NSM CDS

Balt je NATO: Lotyšsko kupuje pobřežní raketové systémy NSM CDS
Pobřežní raketový systém NSM CDS / Kongsberg (Zvětšit)

Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila prodej pobřežních raketových systémů NSM CDS (Naval Strike Missile Coastal Defense System) do Lotyšska. Před pár dny nákup schválil lotyšský parlament. Jde o další příklad rychle rostoucích vojenských schopností Baltských států.

NSM CDS je pobřežní raketový systém vyvinutý norskou společností Kongsberg a americkou Raytheon. Základem systému jsou sofistikované stealth střely s plochou dráhou letu NSM (Naval Strike Missile) s doletem 185 kilometrů. Střely ničí hladinové i pozemní cíle. Leteckou obdobou je střela JSM (Joint Strike Missile) – dvě JSM lze umístit do vnitřních zbraňových šachet F-35.

V závěrečné fázi letu se NSM navádí na cíl pomocí svého multispektrálního senzoru a umí zasáhnout konkrétní místo na lodi (například velitelský můstek). Během letu se střela orientuje pomocí satelitní a inerciální navigace, plus radarového a laserového měření výšky terénu (TERCOM, LIDAR). NSM k cíli letí ve velmi nízké výšce, buď těsně nad hladinou moře nebo v případě pozemního útoku kopíruje terén.

Vůbec první NSM CDS objednalo v roce 2008 Polsko. Varšava postupně získala dva raketové oddíly a 72 střel. Podle neoficiálních informací Defence 24 Polsko hodlá zakoupit třetí raketový oddíl a zřejmě také velké množství střel NSM – ty mají být součástí jak pobřežních oddílů, tak stavěných fregat třídy Miecznik.

Do vývoje a výroby polských NSM CDR je významně zapojen polský průmysl – všechny komponenty jsou usazeny na nákladních vozidlech Jelcz, součástí oddílu jsou polské radary TRS-15N a polský průmysl se podílel i na vývoji systémů velení a řízení. Polsko také postavilo servisní centrum pro střely NSM.


V letošním roce střely NSM zavede na své fregaty Type 23 a torpédoborce Type 45 Královské námořnictvo.

Kromě Polska střely NSM, ať už jako součást lodní výzbroje nebo pobřežních raketových systémů, koupily nebo objednaly Spojené státy, Norsko, Rumunsko, Spojené království, Kanada a Nizozemsko. Nyní se k nim přidává Lotyšsko.

„Pořízení tohoto raketového systému znamená přechod ozbrojených sil na nové obranné schopnosti se zvýšenou palebnou silou a poloměrem ničení cílů a významně posílí obranu pobřeží Lotyšska,“ uvedla ministryně obrany Ināra Mūrniece.

Podle lotyšského ministerstva obrany Spojené státy poskytnou na nákup protilodních raketových systémů „významnou finanční podporu.“ Američané také zajistí výcvik a podporu při používání a údržbě systému. Maximální cena zakázky dosahuje 110 milionů dolarů.

Lotyšsko očekává první dodávky v roce 2025. Není však znám počet nakupovaných odpalovacích vozidel, ani počet střel – na základě rumunského nákupu ale půjde zřejmě o jednu baterii se čtyřmi odpalovacími vozidly.

Není znám ani typ nosné platformy. Možností je řada. Američané experimentují například s umístěním NSM na robotické verze JLTV (Joint Light Tactical Vehicle). Systém je označován jako NMESIS (Navy Marine Expeditionary Ship Interdiction System). Mezi roky 2022 a 2025 Mariňáci nakoupí 108 raketometů NMESIS.


Klíčovou součástí NSM CDR je místo velení a řízení palby FCC / FDC (Fire Control Center / Fire Distribution Center), kde se sbíhají všechny informace z různých senzorů (lze připojit různé radary) a vydávají se povely k zahájení palby. FCC / FDC je univerzální místo velení a řízení palby – stejné používají i systémy NASAMS; větší foto / Kongsberg

Lotyšské NSM CDS budou chránit především Rižský záliv. Přehradí ale také Baltské moře až ke švédskému ostrovu Gotland.

Lotyšsko jako druhý baltský stát kupuje pobřežní raketové systémy. V říjnu 2021 Estonsko koupilo raketový systém Blue Spear založený na protilodních střelách Gabriel V. Smlouva byla uzavřena se společností Proteus Advanced Systems, společným podnik izraelské IAI (Israel Aerospace Industries) a singapurské ST Engineering Land Systems).

Naopak pro Litvu nejsou pobřežní raketové systémy prioritou. Rovinatá Litva na jihu hraničí s Královcem a Běloruskem. Litva sice kupuje raketomety M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systems), které výhledově získají munici i pro útoky na hladinové cíle, ale soustředí se především na budování silných mechanizovaných jednotek.

Včera litevská vláda schválila plán na vybudování mechanizované divize pozemních sil (Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgos), která se bude skládat ze tří stávajících brigád. Cílem je dosažení operační připravenosti divize v roce 2030. Divize nebude mít mírovou, ale válečnou strukturou se 17 500 vojáky.

Lotyšsko jako další dvě pobaltské země – Estonsko a Litva – plánuje masivní zvýšení svého vojenského rozpočtu. V dubnu 2022 lotyšský parlament schválil postupný nárůst vojenských výdajů na 2,5 % HDP do roku 2025 a 3 % HDP do roku 2027. Letos na obranu Riga vydá 1,1 miliardy dolarů, což odpovídá 2,25 % HDP.


Alianční vojenské cvičení Kristāla Bulta 2023 v Lotyšsku.

Prioritou je rozvoj raketových schopností lotyšských ozbrojených sil, konkrétně: protilodní raketové systémy, protivzdušná obrana (PVO) středního dosahu a raketové dělostřelectvo. Dodatečné financování urychluje nasazení těchto kritických schopností o pět let dříve, než bylo původně plánováno.

Kromě pobřežních protilodních raketových systémů NSM CDS Lotyšsko nakupuje šest raketometů HIMARS. V případě protivzdušné raketové obrany Riga před pár týdny objednala švédské systémy PVO velmi krátkého dosahu RBS 70 NG a radary Giraffe 1X. V roce 2022 pak Lotyšsko a Estonsko podepsaly společný záměr o nákupu systémů středního dosahu NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System). Podpis smlouvy se očekává v letošním roce. Prozatím pozemní PVO Estonska a Lotyšska zajišťuje španělská jednotka se systémy NASAMS.

„Rusko ve své brutální válce na Ukrajině nešetří nikoho a nic, zaměřuje se na civilní infrastrukturu a zabíjí ukrajinské civilisty. Na rozdíl od autoritářských režimů je hlavní devizou Lotyšska jako demokratické země jeho lid. Účinná protivzdušná obrana bude mocným nástrojem, který agresora odradí od útoku. V případě pokusu o útok na Lotyšsko budou systémy protivzdušné obrany jednou z lotyšských zbraní na ochranu našeho lidu,“ uvedla na začátku letošního roku Mūrniece.

Poznámka na závěr: Vstup Finska a Švédska do NATO, plus zavádění výkonných raketových systémů do Lotyšska, Estonska Litvy, prakticky anuluje ruskou Baltickou flotilu jako použitelný vojenský nástroj. Ruské lodě budou v každém místě v Baltském moři zasažitelné pobřežními raketovými systémy, což anuluje možnost využít Baltské moře jako základnu pro vypouštění střel s plochou dráhou letu nebo k provádění obojživelných operací.

Zdroj: mod.gov.lv

Nahlásit chybu v článku


Související články

Norské protilodní střely NSM pro americké námořnictvo

Americké pobřežní lodě LCS (Littoral Combat Ship) a budoucí fregaty programu FFG(X) získají norské ...

Memento pro Armádu ČR: Polské servisní centrum pro námořní střely NSM

Polský koncern PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) dokončuje nové servisně-produkční centrum (Centrum ...

Námořní pěchota testuje robotické raketomety NMESIS

Americká námořní pěchota (USMC) v listopadu minulého roku provedla úspěšný první test ...

Námořní pěchota otestovala robotický raketomet NMESIS

Během cvičení SINEX (Sinking Exercise) americká námořní pěchota (USMC) otestovala expediční ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • PetrSasekLbc
    18:18 12.05.2023

    Takže Baltské moře si můžeme škrtnout ze seznamu ruských ohrožení, jejich flotila bude dělat Moskvu dřív, než se posádky probudí z opice... :-) jen tak dál

    Takže Baltské moře si můžeme škrtnout ze seznamu ruských ohrožení, jejich flotila bude dělat Moskvu dřív, než se posádky probudí z opice... :-) jen tak dál

  • malond
    14:14 10.05.2023

    Riga před pár týdny objednala švédské systémy PVO velmi krátkého dosahu RBS 70 NG... Jsem zvědavý, jak u nás začnou řešit PVO, protože máme těchto prostředků žalostně málo.

    Riga před pár týdny objednala švédské systémy PVO velmi krátkého dosahu RBS 70 NG... Jsem zvědavý, jak u nás začnou řešit PVO, protože máme těchto prostředků žalostně málo.

    • SYN_
      04:52 11.05.2023

      No, my máme celkově nedostatek prostředků PVO, nikoliv specificky (V)SHORAD (to jsou prakticky ty jediné co máme). Takže jistě, škodit to nemůže, ale "spotřebuje" to část peněz... ...Zobrazit celý příspěvek

      No, my máme celkově nedostatek prostředků PVO, nikoliv specificky (V)SHORAD (to jsou prakticky ty jediné co máme). Takže jistě, škodit to nemůže, ale "spotřebuje" to část peněz... takže bych spíš zvýšil objem munice pro budovaný MRAD případně doplnil moderní manpads (Grom, Starstreak) než zvyšovat zásobu poněkud specifického systému RBS70 (když navíc stále není uspokojivě vyřešena otázka jeho mobility).Skrýt celý příspěvek

      • Tecka
        09:46 11.05.2023

        ..a tuż za zakrętem.. PiorunNG

        ..a tuż za zakrętem.. PiorunNG

      • Poly
        12:52 11.05.2023

        SHORAD a VSHORAD je nedostatečný značně a hlavně řešíme něco, co se mění resp připravujeme se na aktuální a minulou hrozbu, ale ne na tu budoucí. Při rychlosti našich akvizicí by ...Zobrazit celý příspěvek

        SHORAD a VSHORAD je nedostatečný značně a hlavně řešíme něco, co se mění resp připravujeme se na aktuální a minulou hrozbu, ale ne na tu budoucí. Při rychlosti našich akvizicí by už měli plánovat například Iron Beam nebo Sky Warden nebo podobný ekvivalent, protože se může stát, že nechráněný nákladný Spyder zničí dron za pár tisíc. Klidně nějaká pátá kolona, která v případě konfliktu dostane trochu lepší dron s IR a náloží. To se dá propašovat lehce klidně z opačného konce světa.
        Dále nemáme o něco mobilní robustnější systém, který má raketu z MANPADS a vlastní radar nebo věž s optikou. MBDA nabízí hned několik variant založených na Mistral 3. Další možností například Rapid Ranger založený na Starstreakeru. Tyhle dva zmiňuji proto, že sundají i cíle s nějakým tím pancířem. Mistral má 3 kilovou hlavici, Strastreaker penetrátory. Obě rakety jsou velmi rychlé. Naše RBS 70 má jen kilovou hlavici, je pomalejší, ale i to by v horším případě šlo použít. SAAB dělá kombinaci komplexu Giraffe 1X + C2 command and control platform + RBS 70 NG RWS s Bolide.Skrýt celý příspěvek

  • Profesor
    09:34 10.05.2023

    I Vy, pane Grohmanne? Není to raketový systém a nejde o raketu! Neustupujme ruské terminologii! Jde o řízenou střelu (missile) s plochou dráhou letu s proudovým letovým ...Zobrazit celý příspěvek

    I Vy, pane Grohmanne?

    Není to raketový systém a nejde o raketu!
    Neustupujme ruské terminologii!

    Jde o řízenou střelu (missile) s plochou dráhou letu s proudovým letovým motorem. Raketový je pouze booster.

    Ta blokace Baltu pro ruské námořnictvo je ovšem super.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    21:58 09.05.2023

    Akurat NDR (Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy) to oddział, który powinien / może być wspólny dla państw Bałtyckich... 1 kompletny system (czyli nie tylko wyrzutnie i rakiety ale i ...Zobrazit celý příspěvek

    Akurat NDR (Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy) to oddział, który powinien / może być wspólny dla państw Bałtyckich...
    1 kompletny system (czyli nie tylko wyrzutnie i rakiety ale i środki rozpoznania i ochrony / obrony) finansowany przez 3 państwa...Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    15:54 09.05.2023

    rusáci mohou svou baltskou flotilu prodat do sběru nebo darovat někeré z Prigožinových afrických kolonií, protože už se nikdy nedostane z Petrohradu.

    rusáci mohou svou baltskou flotilu prodat do sběru nebo darovat někeré z Prigožinových afrických kolonií, protože už se nikdy nedostane z Petrohradu.

    • Misonek 76
      12:51 10.05.2023

      Tak dno je taky cil. Staci se podivat na Moskvu.

      Tak dno je taky cil. Staci se podivat na Moskvu.

Načítám diskuzi...