Mezinárodní cvičení Saber Strike 2013

Saber Strike 2013
Foto: Litevští a američtí vojáci na Saber Strike 2013 / US Army

Počátkem června začalo další ze série mezinárodních cvičení Severoatlantické aliance na území pobaltských států. Dvoutýdenní cvičení Saber Strike 2013 samo o sobě je zaměřeno na zlepšení spolupráce mezi státy, které se tohoto cvičení účastní se zvláštním důrazem na region pobaltských států.

Pozornost věnovaná právě Litvě, Lotyšsku a Estonsku není vůbec náhodná. NATO již několik let zajišťuje ochranu vzdušného prostoru těchto tří států prostřednictvím mise Baltic Air Policing a cvičení Saber Strike pouze zvýrazňuje pozici tří baltských států v rámci NATO.

Důvod proč tomu tak je, se nachází v jejich geografické poloze. Litva, Lotyšsko i Estonsko mají dohromady 809 km dlouhou hranici s Ruskem a 680 km hranici s Běloruskem. Jediným dalším pevninským sousedem je Polsko. Se svým spojencem z NATO však baltské státy pojí jen 91 kilometrů dlouhá hranice.

Tato skutečnost a fakt, že se jedná o státy NATO, které byly od roku 1940 (byť byly v letech 1941 – 1944 okupovány Německem) až do roku 1990 součástí SSSR, je staví do velmi specifické pozice. Proto i ta pozornost, která je věnována baltským státům ze strany NATO.

Baltické státy

Foto: Baltické země / Wikipedia

Letošní cvičení, v porovnání s tím, které se konalo minulý rok, přináší určitá specifika. Jedním je rozšíření počtu účastnících se států z 8 v roce 2012 na 14 v letošním roce (letos se účastnili i zástupci AČR). Počet cvičících vojáků zůstal stejný, pohybuje se kolem čísla 2 000.

Rovněž se změnil charakter cvičících jednotek. Na cvičení Saber Strike 2012 se za US Army účastnil 2. jízdní pluk Stryker z německého Vilsecku a rota Stryker Marylandské Národní Gardy.

Letos se z bojových jednotek americké armády cvičení účastnila pouze četa lehké pěchoty z Pennsylvanské Národní Gardy. Naproti tomu značně posílilo zastoupení jednotek bojové podpory (18. ženijní brigáda a 234. ženijní odřad z posádky Schweinfurt) a jednotek služeb bojové podpory (5. spojovací velení). Celý seznam nasazených jednotek není dostupný a ani není potřebné se pokoušet jej zde sestavit.

Saber Strike 2013

Foto: Saber Strike 2013 / US Army

Estonsko (Estonia)

- Tapa - Cvičení velitelského stanoviště (Mnohonárodní sbor Severovýchod)

- Tartu - Cvičení velitelského stanoviště (Estonská brigáda)

- Amari Air Base - letecké prvky USAFE a Letecké národní gardy státu Maryland a PensylvánieLotyšsko (Latvia)

- Výcvikový prostor Adazi - polní a situační cvičení - jednotky z Estonska, Velké Británie, Lotyšska, Litvy a Pensylvánské Národní GardyLitva (Lithuania)

- Bojové výcvikové centrum - Cvičení velitelského stanoviště, Vyšší velení - Finsko, Lotyšsko, Litva

- Výcvikový prostor Pabrade - Cvičení velitelského stanoviště (Záložní velitelské stanoviště US Army in Europe, brigádní velitelská stanoviště Finska, Lotyšska, Litvy), demonstrace expediční zdravotnické podpory (USA)

Podstatný je odkaz, který nese nasazení specifických podpůrných prvků. Účast jednotek všech tří států v operaci ISAF zajišťuje dostatečný potenciál zkušeností, které vojáci pak přinášejí do svých jednotek. NATO se proto očividně soustředí na prohloubení a zlepšení koordinace mezi svým nasazeným velením a prostředky velení (v tomto případě velitelský kontingent Mnohonárodního sboru Severovýchod a Záložní velitelský post).

To, že se za USA tohoto cvičení účastnily zejména velitelské a podpůrné seskupení, ale neznamená, že by se celé cvičení neslo v tomto duchu. Saber Strike 2013 bylo pro estonský Průzkumný prapor posledním cvičením před nasazením jedné roty tohto praporu lehké pěchoty do mise ISAF v Afghánistánu.

Stejně tak se polních cvičení účastnily i jednotky pozemních sil Litvy a Lotyšska doplněné o již zmíněnou jednotku Národní Gardy státu Pensylvánie a 1. praporu Královského Velšského pluku z Velké Británie. Scénáře pro simulovaný boj se pohybovaly od úkolů v stabilizačních operacích až po klasické konvenční úkoly útoku a obrany rotních uskupení.

Zdroj: US Army in Europe, US Army in Europe

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ochrana vzdušného prostoru Pobaltí

Trojice pobaltských zemí Estonsko, Lotyšsko a Litva nemá vlastní nadzvukové letectvo. Z tohoto ...

NATO v Afghánistánu i po roce 2014

Stáhnutí zahraničních vojáků z Afghánistánu je naplánováno na rok 2014, aspoň tak je to prezentováno ...

NATO očima Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu

Obraz Severoatlantické aliance se v očích obyvatel Ruské federace pomalu zlepšuje, pořád je ale ...

NATO: Poučení ze sovětských zkušeností

Plánované stahování jednotek NATO z Afghánistánu bude jednou z nejnáročnějších a nejnebezpečnějších ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!