Podivné Baltské moře – jak čelit vojenské hrozbě

Podivné Baltské moře – jak čelit vojenské hrozbě
Baltské moře / Foto: Shutterstock (Zvětšit)

Přestože Baltské moře splňuje všechny rysy, aby bylo nazýváno mořem, jedná se o atypické moře. Ve skutečnosti jde o zatopenou oblast pevniny, kterou zanechal ustupující ledový příkrov. Dlouho šlo dokonce o obyčejné jezero.

Zatímco oceány a většina moří leží v jakémsi „rozštěpu“ vytvořeném pohybem kontinentů, a jde zároveň o hluboké a trvalé útvary, Baltské moře jednoduše leží na kontinentálním šelfu. „Podle standardů moří a oceánů“ je tedy Baltské moře velmi, velmi mělké. Asi 60 % jeho plochy je hluboké pouze do 50 metrů. Největší hloubka je 459 metrů západně od Gotlandu.

Ve Velkém Beltu je průměrná hloubka 13 až 23 metrů, v úžině Sund 16 až 38 metrů, v západní části 18 až 45 metrů, uprostřed 54 až 180 metrů. Průměrné hloubky podél švédského pobřeží jsou kolem 60 až 150 metrů, v Botanické zátoce od 23 metrů na severu do 125 metrů na jihu. Ve Finském zálivu se hloubky pohybují mezi 36 až 90 metry. Jižní a východní pobřeží Baltského moře ve vzdálenosti 15 až 20 námořních mil (NM; 1 NM = 1,85 km) od pobřeží jsou hluboké 18 až 36 metrů.

Baltské moře je také malá vodní plocha – leží mezi 54 a 66 stupni severní šířky. Po přímé linii ze severu na jih měří maximálně 750 NM (1389 km), z východu na západ jen 350 NM (648 km). Jde tedy o relativně malou vodní plochu. Vzdálenost mezi švédským Gotlandem a lotyšskou Liepajou je pouze 90 NM, mezi dánským Bornholmem a polským pobřežím jen 50 NM. Pro moderní bojové letectvo jsou to téměř symbolické vzdálenosti. Během studené války se odhadovalo, že let stíhacího bombardéru Tornado z letiště Jagel (západní Německo) do oblasti Kaliningradu potrvá pouze 50 minut.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Polský pohled na krizi v Bělorusku

Dne 9. sprna Bělorusové již pošesté vybrali prezidenta své země. Podle oficiálních výsledků vyhrál ...

Polský pohled: Posilování americké armády v Polsku

15. srpna, během Svátku polského vojska (Święto Wojska Polskiego), byla podepsána dohoda o posílení ...

Michta, Bartosiak: Evropa je bezbranná a Spojené státy se chovaly jako šílenci

Polský geopolitický odborník doktor Jacek Bartosiak si do svého pořadu na Strategy&Future pozval ...

PREMIUM Polský pohled na Vrbětice: Důležitější je Bělorusko a konec českého pacifismu

Mezi Českou republikou a Ruskou federací vzniklo silné diplomatické napětí ‒ objev ruské stopy ve ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.