Podivné Baltské moře – jak čelit vojenské hrozbě

Podivné Baltské moře – jak čelit vojenské hrozbě
Baltské moře / Foto: Shutterstock (Zvětšit)

Přestože Baltské moře splňuje všechny rysy, aby bylo nazýváno mořem, jedná se o atypické moře. Ve skutečnosti jde o zatopenou oblast pevniny, kterou zanechal ustupující ledový příkrov. Dlouho šlo dokonce o obyčejné jezero.

Zatímco oceány a většina moří leží v jakémsi „rozštěpu“ vytvořeném pohybem kontinentů, a jde zároveň o hluboké a trvalé útvary, Baltské moře jednoduše leží na kontinentálním šelfu. „Podle standardů moří a oceánů“ je tedy Baltské moře velmi, velmi mělké. Asi 60 % jeho plochy je hluboké pouze do 50 metrů. Největší hloubka je 459 metrů západně od Gotlandu.

Ve Velkém Beltu je průměrná hloubka 13 až 23 metrů, v úžině Sund 16 až 38 metrů, v západní části 18 až 45 metrů, uprostřed 54 až 180 metrů. Průměrné hloubky podél švédského pobřeží jsou kolem 60 až 150 metrů, v Botanické zátoce od 23 metrů na severu do 125 metrů na jihu. Ve Finském zálivu se hloubky pohybují mezi 36 až 90 metry. Jižní a východní pobřeží Baltského moře ve vzdálenosti 15 až 20 námořních mil (NM; 1 NM = 1,85 km) od pobřeží jsou hluboké 18 až 36 metrů.

Baltské moře je také malá vodní plocha – leží mezi 54 a 66 stupni severní šířky. Po přímé linii ze severu na jih měří maximálně 750 NM (1389 km), z východu na západ jen 350 NM (648 km). Jde tedy o relativně malou vodní plochu. Vzdálenost mezi švédským Gotlandem a lotyšskou Liepajou je pouze 90 NM, mezi dánským Bornholmem a polským pobřežím jen 50 NM. Pro moderní bojové letectvo jsou to téměř symbolické vzdálenosti. Během studené války se odhadovalo, že let stíhacího bombardéru Tornado z letiště Jagel (západní Německo) do oblasti Kaliningradu potrvá pouze 50 minut.

Obrázek ukazuje hloubku Baltského moře v poměru k největší lodi, která kdy plula v jeho vodách. Dálka lodi je 400 metrů a ponor 14 metrů. Baltské moře je na velkých vodních plochách hluboké pouze 10 až 30 metrů! Největší hloubka v okolí Polska je 118 metrů a největší hloubka v celém Baltském moři je 459 metrů.

Nejdelší noc na Baltu v lednu trvá asi 14,5 hodiny při 54 stupních zeměpisné šířky a asi 18 hodin při 66 stupních zeměpisné šířky. Relativně dlouhá noc a relativně krátké vzdálenosti dovolují provádět utajené operace i stranám, které nemají silné námořní letectvo. V červnu se podmínky mění. Při 54 stupních zeměpisné šířky trvá noc asi pět hodin, při 60 stupních je to pouze jedna hodina a při 66 stupních Slunce nezapadá. Během tohoto období musí akce flotily chránit silné vlastní letectvo.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Polský pohled na krizi v Bělorusku

Dne 9. sprna Bělorusové již pošesté vybrali prezidenta své země. Podle oficiálních výsledků vyhrál ...

Polský pohled: Posilování americké armády v Polsku

15. srpna, během Svátku polského vojska (Święto Wojska Polskiego), byla podepsána dohoda o posílení ...

Michta, Bartosiak: Evropa je bezbranná a Spojené státy se chovaly jako šílenci

Polský geopolitický odborník doktor Jacek Bartosiak si do svého pořadu na Strategy&Future pozval ...

PREMIUM Polský pohled na Vrbětice: Důležitější je Bělorusko a konec českého pacifismu

Mezi Českou republikou a Ruskou federací vzniklo silné diplomatické napětí ‒ objev ruské stopy ve ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.