Bangladéšský soud uzavřel případ vzpoury z roku 2009

Vzpoura Bangladéš
Foto: Bangladéšští vojáci v palebném postavení u štábu pohraničníků / pictureworld

Bangladéšský vojenský soud o víkendu odsoudil k nepodmíněnému trestu odnětí svobody přes 700 bývalých pohraničníků. Definitivně tak uzavřel případ jejich krvavé vzpoury, ke které došlo v únoru 2009. Ta si vyžádala několik desítek lidských životů a zasáhla nejen bangladéšské hlavní město Dháku, ale i řadu pohraničních okresů.

Celkem bylo v poslední fázi obviněno 735 pohraničníků. Dva zemřeli během vyšetřování a 10 bylo osvobozeno,“ citoval v této souvislosti indický deník Daily News bangladéšského státního prokurátora Gazu Zillura Rahmana. Podle dalšího z prokurátorů Mosharrafa Hussaina bylo za podíl na vzpouře potrestáno více než 5 900 jejích účastníků, z toho mnozí vězením.

Vzpoura začala během oslav „Týdne příslušníků pohraniční stráže.“ Rozbuškou se zřejmě stala slova čerstvě zvolené bangladéšské premiérky Šajchy Hasíny Vadžídové, která na úvod oslav 24. února vyzvala příslušníky pohraniční stráže k větší disciplinovanosti a neustálé připravenosti střežit státní hranice země.

Následující den několik set řadových pohraničníků obsadilo generální štáb pohraniční stráže.  Podařilo se jim přitom zajmout své nejvyšší velitele a také velitele ze všech pohraničních oblastí, kteří se do štábu sjeli na pravidelnou výroční konferenci. Vzbouřenci obsadili také blízké nákupní centrum.

Vzpoura Bangladéš Foto: Bangladéšští vojáci obkličují objekty, obsazené vzbouřenci / The Daily Star"Nepropustíme je, dokud vláda nevyhlásí všeobecnou amnestii pro každého z nás a nesplní naše požadavky," prohlásil tehdy v rozhovoru pro bangladéšské televizi ETV v souvislosti se zadržovanými důstojníky jeden ze vzbouřenců. Současně pohrozil, že v případě, že se vláda rozhodne proti vzbouřencům použít sílu, rukojmí popraví. K tomu také později došlo.Bangladéšská vláda zareagovala tak, že nechala jak štáb, tak nákupní centrum obklíčit armádními jednotkami. Současně se však pokusila se vzbouřenci vyjednávat o jejich požadavcích na zvýšení platů a zlepšení pracovních podmínek.

Součástí jednání byla i nabídka bangladéšské premiérky na všeobecnou amnestii pro vzbouřence, pokud složí zbraně a vrátí se do kasáren. Tento krok vedl k mírnému uklidnění situace v Dháce, kde část pohraničníků začala odevzdávat zbraně, během noci z 25. na 26. února se však nepokoje rozšířily do dvanácti pohraničních okresů země.

Vzpoura Bangladéš Foto: Exhumovaná těla zavražděných důstojníků / The Daily StarSituaci se bangladéšské vládě podařilo definitivně zvládnout až během následujícího dne, kdy objekty, obsazené vzbouřenci obklíčily tanky a premiérka jim v televizním projevu pohrozila tvrdým zásahem. Pod vlivem této hrozby nejprve kapitulovali vzbouřenci v Dháce a poté i ve všech ostatních oblastech země.

Bangladéšské bezpečnostní služby následně oznámily, že v čele vzpoury stál Tauhidul Alam, který byl zaměstnán jako zástupce náměstka ředitele pohraničníků. Veřejnost později šokovaly informace o nálezech masových hrobů, do kterých vzbouřenci pohřbili popravené zajatce. Celkem během vzpoury zemřelo 77 lidí, z toho 67 vysokých důstojníků pohraniční stráže. Jejich povraždění bylo důvodem, proč premiérka zrušila svůj příslib amnestie pro všechny vzbouřence.

Bangladéšská pohraniční stráž, tvořená polovojenskými jednotkami, se dříve oficiálně jmenovala Bangladéšské pušky (Bangladesh Rifles - BDR). Po únorových událostech roku 2009 byla přejmenována na Pohraniční stráž Bangladéš (BAG). Jejím hlavním úkolem je střežit státní hranice. Často však bývají její útvary nasazovány jako pomocné jednotky i při policejních nebo armádních operacích.

Zdroj: Daily News, NY Times, Guardian

Nahlásit chybu v článku


Související články

Trpké libyjské plody arabského jara

Důvodem útoku libyjců na americký konzulát v Benghází, během nějž zahynul americký velvyslanec a ...

Mexiko zatklo několik drogových bossů, válka ale pokračuje

Mexická vláda oznámila, že byl 10. září zatčen Juan Carlos Morales, jeden ze spoluzakladatelů ...

Indonéská policie zabránila teroristickým útokům

Indonéským bezpečnostním silám se podařilo předejít sérii bombových útoků, připravovaných ...

Islamisté utrpěli v Somálsku porážku, budoucnost země je ale nejistá

Somálské vládní jednotky společně s keňskými oddíly, působícími v zemi pod praporem Africké unie ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...