Barguzin: Bojový železniční raketový komplex

Bojový železniční raketový komplex
Bojový železniční raketový komplex 15P961 Moloděc. /  George Shuklin, CC BY-SA 2.5

Ruská Raketová vojska speciálního určení plánují od roku 2018 zavést do výzbroje mezikontinentální jaderné střely umístěné v železničních vagonech. Střely a speciální železniční vagony vyvíjí v rámci programu Barguzin Moskevský institut tepelné techniky (MIT).

Institut MIT vyhrál soutěž na vývoj a výrobu bojového železničního raketového komplexu v roce 2011. Předběžná podoba systému Barguzin je již schválená. Ruská armáda počítá s nákupem až 30 odpalovacích zařízení ukrytých ve standardních železničních vozech.

Podle Viktora Jesina, bývalého náčelníka štábu Raketových vojsk speciálního určení, je systém Barguzin odpovědí Ruska na budovaný americký systém protiraketové obrany a také na systém globálního úderu CPGS (Conventional Prompt Global Strike). Díky své mobilitě má Barguzin být schopen přežít teoretický první úder protivníka na ruské jaderné síly.

Počítá se s výstavbou pěti pluků vybavených „jadernými vlaky" Barguzin, každý s šesti odpalovacími platformami ukrytými ve vagonech. Vlaky zůstanou ve výzbroji ruské armády do roku 2040.

Ruská armáda měla v letech 1987 až 2007 zavedeno ve výzbroji obdobný systém 15P961 Moloděc. Na rozdíl od svého předchůdce systém Barguzin získá standardní železniční vagony. Dále se tak ztíží jeho odhalení průzkumnými systémy protivníka.

Původní rakety RT-23UTTH Moloděc (SS-24 Scalpel) systému 15P961 Moloděc měřily na délku 19 metrů a vážily 104 tuny. Proto bylo nutné zapřáhnout k vagónům tři lokomotivy, aby se celá souprava vůbec rozjela. Stejně tak podvozek vagonu musel být posílen, aby unesl tak těžký náklad.

Naproti tomu Barguzin se stane základnou pro upravené mezikontinentální střely Jars/Jars-M. „Jeden regiment (jeden vlak – pozn. redakce) vybavený systémem Barguzin bude moci nést šest jaderných mezikontinentálních střel Jars nebo Jars-M," citovala ruská tisková agentura ITAR-TASS svůj zdroj na ministerstvu obrany.

Raketa Jars měří na délku 20,9 metrů při průměru dva metry. Startovací hmotnost rakety je 49 tun. Na cíle útočí čtyři samostatně naváděné hlavice s jadernou náloží o síle 100 až 300 kt. Přesnost zásahu je 150 až 250 metrů. Dolet střely je až 12 000 km.

Zavedení podobných bojových systémů má však v Rusku i své odpůrce.  Ruský vojenský analytik Alexander Konovalov, prezident moskevského soukromého Institutu pro strategická studia, označil vývoj takové systému jako zbytečně drahý a neodpovídající současným potřebám.

"Uděláme lépe, budeme-li rozvíjet telekomunikační systémy, bezpilotní letadla a přesné zbraně, nikoli podobná monstra," řekl v prosinci minulého roku ruské tiskové agentuře RIA Novosti. Podle něho je znovuzavedení podobných systémů prostě "zlým nápadem".

Zdroj: ITAR-TASS, Russia Today

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruská armáda získá nové útočné zápalné zbraně

Ruská Vojska radiační, chemické a biologické obrany (RCHBO) získají v nejbližší době nové útočné ...

Ruské válečné lodě v Lamanšském průlivu

Skupina čtyř vojenských ruských plavidel vplula do Lamanšského průlivu. Velení NATO oznámilo, že ...

Rusko modernizuje obří dopravní letouny An-124 Ruslan

Ruská firma Aviastar-P předala ruskému letectvu již šest modernizovaných obřích dopravních letadel ...

Nová letadla pro ruské letectvo

Ruské letectvo plánuje do roku 2020 získat 55 stíhaček Suchoj T-50. Informaci přednesl novinářům ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • hovorka11
  11:12 04.01.2015

  Co se týče železničního raketového komplexu, tak se domnívám, že je to nejlevnější verze obrany , která bude vázat značný potenciál protivníka.
  Stačí vjíždět a zajíždět do krytých stanic, kde se mohou přepřahat vagóny dle potřeb na bojové, nebo civilní. Vybombardovat všechny vlaky v Rusku během několika minut je asi nereálné.
  Velmi drahé jsou i nové ruské ponorky třídy BOREI s hlavicemi Bulava, které mají ochranný systém při startu proti zásahu.
  Zřejmě odpuštění dluhu Kuby Ruskem a plánování společné těžby Číny s Kubou nyní vede američany k "oteplení vztahu" s Kubou. Nejůčinnější totiž bude umístění jaderných hlavic na Kubě Ruskem, což by bylo adekvátní blízkosti jaderných zbraní USA a členských států NATO Rusku. Byl by z toho velký humbuk, protože by to neutralizovalo převahu USA v blízkosti jaderných zbraní Rusku a Evropu by to chránilo před nutkáním použít americké jaderné zbraně v Evropě proti Rusku.
  V případě vývoje plánované války Kyjevem na Ukrajině je to reálný trumf Ruska proti poradcům kyjevské vlády.

 • hovorka11
  10:52 04.01.2015

  Americké jaderné hrozby v Evropě jsou velmi reálné !
  Pokud je známo, tak jsou minimálně 2 úložiště jaderných zbraní na amerických základnách v Evropě.
  Je to Německo, které "hostí" 20 000 amerických vojáků, kteří mají vytvářet "rovnováhu" a k dispozici mají jaderné letecké pumy na svých základnách v Německu. Ještě před ukrajinskou "krizí" bylo rozhodnuto o jejich modernizaci.
  Druhé místo je zřejmě v Nizozemí- pan Todomatch by to mohl upřesnit.
  Společným rysem těchto základen je, že jsou ryze pod americkou zprávou a vedením, takže NATO je jaksi v pozadí a o případném použití nebude rozhodovat konsensus generálů v NATO...

 • pjek
  15:58 02.01.2015

  Nákladní vagon nelze srovnávat s nemocnicí, to za prvé. Za druhé, každý, kdo se věnuje korelaci politických a vojenských strategií s reálným vývojem ví, že Rusko své jaderné zbraně nemá určeny k útočným, ale výhradně obranným operacím. Maskování je ostatně především obranná záležitost, pokud neuvažujeme zákeřný útok, což je sice Rusku jistými zájmovými skupinami přičítáno, ale bez jakéhokoli věcného podkladu. O ruské reakci mocnější akce je dobré vědět i z prevetivních důvodů...

 • KOLT
  11:32 01.01.2015

  "Banda posluhovačů", "tankové kolony objíždějí Berlín".... pánové, dejte si už vážně studený hadr na hlavu nebo běžte přispívat do Haló novin.

 • Nemo
  22:35 31.12.2014

  JosefŠ: jak se to vezme, EU žádné centrálně řízené os nemá, ale Rusko ano. EU nemá ani koncept realizace alespoň nějaké obrany (rychlé rozmístění protileteckých a protitankových zbraní, výstavba minových polích na zbrždění tankových kolon) takže v případě překvapivého útoku by okamžitá obrana stála na odstrašení francouzkými JZ. Tudíž podobná situace jako v Rusku, ale ztížená chybějícím centrálním velením. A než by se nějaké zformovalo tak by tankové kolony objížděly Berlín.
  Se skutečnou větší než regionální válkou za hranicemi EU se nepočítá. A takové zbraně jako zmíněné raketové vlaky jsou významnou psychologickou součástí velmocenských šachů.

 • JosefŠ
  22:25 31.12.2014

  Teoreticky: proti Rusku stojí USA a na řetízku si táhne bandu posluhovačů zvaných členské státy NATO. V konvenční válce (i když těžko říct jak by dnes vypadala konvenční válka těchto rozměrů) proti tomuto molochu nejspíš nemá Rusko šanci obstát. (Nezvažuju přidání se Číny na jeho stranu). Vývoj a výroba těchto zbraní jako odstrašujícího prvku je logická cesta...

 • Todomatch
  15:26 31.12.2014

  to Garret: To je sranda, tak to jsou ty americké jaderné hrozby na které musí Rusko tvrdě reagovat? Fakt dobrý! Aspoň je vidět jak se ti zlí Amričané chystají na válku s Ruskem ...

 • daniel78
  15:12 31.12.2014

  otázka do větru: Jaký má smysl vůbec investovat do nových raket? Pokud dojde k použit z jakékoli strany USA či Rusko, jsme stejně všichni mrtví, přesněji přeživší budou závidět mrtvým. A je úplně jedno, jestli se použijí nové či staré rakety, které stejně doletí a hlavice explodují. To je smysl jaderného odstrašení. I kdyby jedna či druhá strana byla schopná protiraketovou obranou zničit 80%, tak pořád spousta projde. Pokud by se zbláznil někdo v KLDR, Pakistánu, Indii či Iránu nebo Saudské Arábii, pořád na ně budou stačit i staré rakety. Stačí mi, že budu mrtvý jednou, je mi jedno jestli bych mohl být mrtvý 10x.

 • Garret
  13:47 31.12.2014

  Pro Todomatche:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Video ke stavu interkontinentálního jaderného arzenálu USA. ICBM (Minuteman) jsou zoufale zaostalé a neinvestují do nich.

  Současná protiraketová obrana nemá sebemenší šanci zastavit ruské ICBM. Je pravda, že v tomto ohledu jsou rusové drasticky popředu, jelikož do ICBM nikdo jiný neinvestuje. Co se ponorek týče, tak popravdě si nejsem jistý, ale doufám, že s Ohio replacement submarine přijdou i nové střely. Pokud ne, bylo by to smutné.

 • Todomatch
  13:01 31.12.2014

  Více fotografií ruského komplexu: http://goo.gl/eeNfM6...

 • Todomatch
  21:19 30.12.2014

  Mimochodem rakety skryté ve vlaku jsou docela geniální až ďábelský nápad. To se musí Rusům nechat. Otázka je, zda by to bylo opravdu řešení, jak utajit místo, kde se nacházejí. Taky nevím zda to neporušuje nějaké mezinárodní normy. Mohou se jaderné střely ukrývat do vlaků? Není to trošku jako odpalovat rakety z nemocnic apod.? I když, pokud jde o strategické zbraně, stejně asi každý udělá, co bude v jeho moci, bez ohledu na nějaké normy. Mohlo by to ale vést k úderům na jakýkoliv podezřelý vlak, který by se kde pohnul. Rusko nemá zase tak hustou železniční síť aby to nebylo sledovatelné. Tyhle věci jsou nejlepší, když o nich nikdo neví - to v případě, že chcete skutečně válčit a nebo naopak obecně známé, když s nimi chcete jen strašit. Vzpomínám, že když jsem poprvé uviděl F-117 a B-2 padla mi brada. V rámci toho, co tehdy bylo na obloze k vidění to vypadalo fakt jak UFO technology. Nevím nakolik byly tyhle bombardéry utajené, ale byl by to asi šok v případné válce USA a SSSR. Na jedné straně je vždycky sofistikované řešení a vzápětí přijde odpověď. Dívejte na tohle video, týká se obelstění a zničení ruských PVO kompletů S-400 https://www.youtube.com/watch?... Na každý zbraňový systém je odpověď. Stejně tak USA mohou mít sofistikovanou protiraketovou obranu, kterou bude těžko prorazit. V článku jsou zmíněny Topoly s více hlavicemi, které navíc manévrují a některé mohou být taky klamné. To je to sofistikované řešení. Pak je tu ale jednodušší a účinější - prostě těch Bulav, Iskanderů, Topolů, Satanů, Vojevodů, Jarsů, Ruběžů poslat stovky a stovky a ona nějaká jistě proletí, jinak to nejde. Tím že má Rusko převážně mobilní jaderné komplety (železnice, ponorky, silnice, letadla) skutečně zvyšuje pravděpodobnost úspěšné odvety či útoku. Však Rusko má nesrovnatelně více typů jaderných nosičů, je to až k nevíře kolik typů a modifikací ve srovnání s USA měli a mají, viz zde: http://blisty.cz/art/45218.htm... těch amerických je mnohem méně a navíc mi přijde, že je ani moc neobnovují. Vlastně mají USA jen jednu pozemní raketu a sice Minuteman III a tu zařadili už v roce 1970. Že by byly tak dobré? Ještě měli ty deseti hlavicové špičkové MX, ale ty nějak z důvodu úspor stáhli mimo službu, ale někde asi spinkají. Ovšem ve službě je pouze jedna raketa a to je onen Minuteman. No a ještě Tridenty na ponorkách, ale jejich budoucnost je taky nejasná. No a nakonec nějaká ta puma v kapsáři B-52, B-1 a B-2 či raketa s plochou dráhou letu. Celkově to ale je zredukované dost zásadně. Po rozpadu SSSR si svět oddechl a je to znát. Současné Putinovy snahy nedosáhnou takové úrovně, jako za sovětské éry, to je prostě neufinancovatelné, pokud by zase nechtěli Rusové žít jak v sedmdesátkách. Navíc na zkrocení zlého muže budou stačit sankce. Teda doufám.

 • RiMr71
  23:36 29.12.2014

  Ale toý kurňa chlapi, stačí pořádně číst:
  "Na cíle útočí čtyři samostatně naváděné hlavice s jadernou náloží o síle 100 až 300 kt".
  Samostatně manévruje nejen raketa, ale i hlavice - žádná novinka, to už tady ti smrtonoši umí dlouho. Ty nejlepší svině (já tak prostě jad. zbraně vidím) mají klamné cíle/hlavice, se simulací reálné hlavice, protože moderní protiraketové systémy se ty "obyč" klamné cíle naučily rozlišovat.
  Cituji:
  "Topol-M je konvenčně řešená třístupňová balistická raketa s motory na tuhé pohonné látky a doletem přibližně 10 500 km. Standardně má jednu termonukleární hlavici o ekvivalentu 550 kilotun, ale v případě potřeby může dopravit až šest samostatně naváděných jaderných hlavic. Topol-M vyniká zejména schopnostmi těchto hlavic, které mohou v závěrečné fázi letu velmi prudce manévrovat, používají rušiče, vypouštějí klamné cíle a odolávají elektromagnetickým impulsům i přímému fyzickému poškození pláště."

  Zkrátka - nějaké koleje šejdrem jsou dnes fakt nepodstatné... :)

 • mattea
  23:16 29.12.2014

  Vcelku nepochybuju o tom, že rakety mají schopnost korekce směru letu.. jak jinak by byly schopné zasáhnout cíl na 12 000 km, když je po cestě bude ovlivňovat přinejmenším povětrnost? S ohledem na to je mírná korekce po startu drobností.

 • 2.jacky3115
  22:32 29.12.2014

  to Liberal Shark: a když jsou odpalovány rakety z ponorky, je třeba na hladinu nalít olej pro uklidnění vln ... i kdyby bylo nutné vagon stabilizovat, stačí pár hydraulicklých podpěr.
  Pane, ty rakety už asi nejsou SCUDy ani V2 (A4) ...

 • Argonaut.CZ
  21:26 29.12.2014

  kdesi jsem četl, že po zavedení těchto komplexů měnili pražce z dřevěných na betonové na více než 2000 km tratí právě kvůli velké hmotnosti celé soupravy.

 • liberal shark
  20:15 29.12.2014

  to mattea : Jistě že po odpalu jaderných raket už tu železnici nebudou potřebovat :-). Spíš mně šlo o to, aby se vagon při odpalu nadměrně nevychýlil a nedošlo k chybné orientaci a havárii rakety.

 • mattea
  19:23 29.12.2014

  Liberal shark: Železniční svršek to nejspíš částečně odnese - ne, že by se po něm pak nedalo vůbec jezdit, ale třeba jen sníženou rychlostí... myslím, že na tom vcelku nezáleží, když už po sobě jednou začnete střílet atomovkama.

 • Todomatch
  18:14 29.12.2014

  Tady v čase 3:10 jsou nějaké vychytávky před odpalem vidět https://www.youtube.com/watch?...

 • otecko
  18:10 29.12.2014

  Todomatch. zatížení jedné nápravy vagonu je v ČR 25 tun, takže pokud nákladní vlak s jednou lokomotivou i 20 vagonu, což denodenně vidíme, tak 500 tun je normál.
  A dynamické zatížení to dle videa snese, otázkou je, co pak je možné na svršek pustit...

 • Todomatch
  18:09 29.12.2014

  Snad to vyzkoušeli, ale jestli by došlo na odpaly nukleárních střel, tak pak už je všechno jedno. Vypustili by to klidně u perónu, ať shoří třeba celý nádraží i s lidma. Tam by asi nemohli zaváhat ani sekundu.

 • liberal shark
  16:12 29.12.2014

  Zajímalo by mně, jak se takový vagon při odpalu rakety stabilizuje. A snese vůbec železniční svršek takové dynamické zatížení ?

 • Todomatch
  14:54 29.12.2014

  to otecko: Jeden komplet vážil 100 tun, třeba takových vagonů řadili víc za sebe, takže celková hmotnost byla vyšší.

 • otecko
  13:14 29.12.2014

  k redakci- toto je na 100% chyba :
  Původní rakety RT-23UTTH Moloděc (SS-24 Scalpel) systému 15P961 Moloděc měřily na délku 19 metrů a vážily 104 tuny. Proto bylo nutné zapřáhnout k vagónům tři lokomotivy, aby se celá souprava vůbec rozjela. Stejně tak podvozek vagonu musel být posílen, aby unesl tak těžký náklad....

  100 tun utáhne na kolejich snad i drezína, vždyť obyčejný kamion na silnici má 50 tun... myslím, že tam má být přes tisíc tun,

 • rick
  13:00 29.12.2014

  Bezpilotní letadla jsou jen modely co umějí odpalovat rakety. To byl sarkasmus který jsem nepochopil, nebo to bylo myšleno vážně? Jestli ano, proč rusové kupují izraelská bezpilotní letadla a nějaký ten ,,modýlek" si teda nesestaví sami?

 • Argonaut.CZ
  11:12 29.12.2014

  Omlouvám se za polovičatý příspěvek. Trošku to rozvedu.

  Myšleno to bylo tak, že jaderné zbraně jsou především zbraněmi na odstrašování (podpora územní celistvost,atd...). Nicméně v reálných konfliktech naštěstí zatím kromě USA v Japonsku ve druhé světové válce použity nebyly. Takže pro Rusko je jaderná triáda důležitá, aby nikdo neměl nápad si ho naporcovat.

  A tak jak klesá počet odvodu schopného obyvatelstva - nejen v Rusku, tak je na zvážení, zda bezpilotní letadla a podobně dálkově ovládané či automatizované prostředky nemohou nahradit "drahou" lidskou sílu. Myslím, že už ani v Rusku neplatí "nás mnogo".

 • sentinel202
  10:53 29.12.2014

  USA global uder do hodiny skoncil! USA pozaduju global zrusenie hypersonickych zbrani. Celosvetovy zakaz. Rusky Brahmos II hypersonicke, Ruska raketa hypersonicka 2020. Ruske hypersoncike zbrane predstavene verejnosti 1995 mach 5. Rusom hypersoncike rakety lietaju a aj nejaky bombarder hypersonicky Ajax ...

  Bezpilotne lietadla su v skutocnosti modely a len vedia odpalovat rakety. Rusi nie su v pozadu cez bojove roboty. Do roku 2020 stihaju to co ma USA v oblasti bojovych robotov ... Ruske pozemne roboty sa uz vyrabaju prve serie!

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

  http://gubrud.net/?p=377...

 • mattea
  10:51 29.12.2014

  Argonaut.CZ: zatím se spíš tváří tak, že "pokud neutečete od našich hranic sami, vysídlíme je my. Odpařením."
  Snad k žádnému radikálnímu kroku ale nesáhnou, snad najdou i přes absenci pokročilých přesných zbraní a dronů jiné schůdné řešení...

 • Argonaut.CZ
  10:19 29.12.2014

  Je sice pěkné, že jsou Rusové o generace napřed v mobilních odpalovacích technologiích, ale zase jsou o generace pozadu ve zmíněných bezpilotních letadlech. Tak jak bude klesat počet Rusů by právě bezpilotní letadla a přesné údery mohly pomoci.

 • peter123x
  10:08 29.12.2014

  No neviem. Ale ja som, tusim v neakom dokumente zachytil, ze tieto zeleznicne raketove komplexy mali byt obmedzene neakou dohodou po rozpade ZSSR, kde boli svojho casu pomerne hojne rozsirene.