Barguzin: Ruský vlak posledního soudu

Foto: Bojový železniční raketový komplex 15P961 Moloděc. / George Shuklin, CC BY-SA 2.5
Bojový železniční raketový komplex 15P961 Moloděc. /  Jurij Šuklin, CC BY-SA 2.5

Rusko pokračuje ve vývoji železničního raketového vlaku Barguzin. Podle plukovníka Vladimíra Nestrova, citovaného tiskovou agenturou RIA Novosti, ruská raketová vojska speciálního určení zavedou raketový vlak do výzbroje v roce 2020.

Podle Nestrova, vedoucího oddělení pro školení a výcvik ruských raketových vojsk, ruská armáda dokončila schématický návrh raketového vlaku Barguzin a připravuje technologickou dokumentaci celého systému. Výzvou se stane systém výcviku a školení.

"Musíme myslet dopředu... Dobře si uvědomujeme, že budeme potřebovat specialisty, kteří budou provozovat tento nový raketový komplex, a proto v blízké budoucnosti zahájíme speciální kurzy pro nové odborníky," uvedl Nesterov.

Železniční raketový komplex Barguzin pojme v šesti standardních vagónech šest mezikontinentálních střel RS-24 Jars (SS-27 Mod 2). Barguzin nahradí raketový vlak 15P961 Moloděc, který dokázal převážet tři střely RT-23UTTH Moloděc (SS-24 Scalpel).

Ruská armáda vlak Moloděc stáhla z výzbroje v roce 2005 v rámci dohody o snížení počtu strategických zbraní (START II). Nová smlouva START III, podepsaná v roce 2010 v Praze, však nezakazuje vývoj nových raketových systémů.

Sovětský svaz a následně Rusko provozovalo 12 souprav vlaků Moloděc. Deset souprav bylo sešrotováno, dvě skončily v muzeu. Podle zastánců nový komplex Barguzin svého předchůdce překoná v přesnosti zásahu cíle, dostřelu i celkové účinnosti.

Vlak Barguzin má Rusku zajistit schopnost patřičné odpovědi, podobně jako například jaderné ponorky, na jaderný útok na své území. Výhodou raketové vlaku je velká mobilita, což zajišťuje velkou šanci přežití prvního jaderného útoku protivníka.

Práce na komplexu Barguzin začaly v roce 2012. V roce 2014 bylo rozhodnuto o využití raket RS-24 Jars. V roce 2018 se očekává dokončení vývojových prací a v roce 2020 zařazení do služby. Ruská armáda plánuje provozovat až pět komplexů Barguzin do roku 2040.

Původní rakety RT-23UTTH Moloděc měřily na délku 19 m a vážily 104 t. Hmotnost raket vyžadovala zapřáhnutí tři diesel-elektrických lokomotiv DM62, aby se celá souprava vůbec rozjela. Jen pro obsluhu lokomotiv bylo třeba vyčlenit sedm lidí. V systému Moloděc byly ještě zařazeny vagóny s generátorem elektrické energie, velitelský vagon a servisní vagón.

Moloděc

Střely RT-23UTTH vyžadovaly speciální rozměrné vagóny, což ve spojitosti s dalšími konstrukčními rysy komplexu Moloděc (tři lokomotivy na velmi krátkou soupravu) usnadňovalo odhalení vlaku leteckými nebo kosmickými prostředky průzkumu. Nyní bude situace jiná.

Na rozdíl od svého předchůdce Barguzin získá standardní železniční vagony. Je to možní díky použití raket Jars, které jsou sice delší (21 m), ale startovací hmotnost rakety je pouze 49 t. Rakety Jars jsou schopny na cíl dopravit čtyři samostatně naváděné hlavice s jadernou náloží o síle 100 až 300 kt. Přesnost zásahu je 150 až 250 m. Dolet střely je přibližně 12 000 km.

Cílem konstruktérů je maximálně znesnadnit detekci komplexu. Počítá se tedy s přidáním falešných vagónů a také s vývojem speciální výkonné lokomotivy - tak může celý komplex "nenápadně" táhnout pouze jediná lokomotiva.

Výhodou nového vlaku Barguzin jsou nové navigační systémy raket Jars. U komplexu Moloděc inerciální navigační systémy raket RT-23UTTH vyžadovaly zadání bodu výchozího startu. Proto bylo po celé trase vyznačeno několik míst, odkud šel provést odpal raket. V případě vlaku Barguzin lze odpalovat rakety prakticky z jakéhokoliv místa na trati.

Výzvou bude ale konstrukce celého komplexu. Původní Moloděc byl postaven v Dněpropetrovsku na Ukrajině. Dnes již samozřejmě vzhledem k napjatým ukrajinsko-ruským vztahům není výroba na Ukrajině možná.

Podle velitele strategických raketových vojsk, generálplukovníka Sergeje Karakajeva, se díky zavedení pěti železničních raketových pluků (každý s jedním komplexem Barguzin), zvýší v roce 2020 počet divizí raketových vojsk speciálního určení ze současných 12 na 13.

Barguzin má však v Rusku i své odpůrce. Ruský vojenský analytik Alexander Konovalov, prezident moskevského soukromého Institutu pro strategická studia, označil vývoj vlaku jako zbytečně drahý a neodpovídající současným potřebám. "Uděláme lépe, budeme-li rozvíjet telekomunikační systémy, bezpilotní letadla a přesné zbraně, nikoli podobná monstra," řekl před časem Konovalov.

Zdroj: Army Recognition

Nahlásit chybu v článku


Související články

Budoucnost jaderných raketových ponorek Velké Británie

Britské královské námořnictvo postupně zavádí do výzbroje nové jaderné útočné ponorky třídy Astute. ...

MOKV: Naděje amerického jaderného raketového deštníku

Americká agentura pro protiraketovu obranu MDA (Missile Defense Agency) vyvíjí zbraňový systém MOKV ...

Testy ruských jaderných balistických raket v roce 2016

Ruská raketová vojska strategického určení letos připravují 16 ostrých testů mezikontinentálních ...

Modernizace jaderného arzenálu USA za bilion dolarů

Ve Spojených státech probíhá bouřlivá debata o budoucnosti amerických jaderných sil. V současné době ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Rase
  13:28 06.12.2017

  Projekt byl utípnut...

  http://defence-blog.com/news/r...

  Projekt byl utípnut...

  http://defence-blog.com/news/r...

 • svang
  17:46 01.03.2016

  Statisticka data o vyvoji ruske populace, skokovy pokles z 90. let se zastavil a v poslednich letech pocet obyvatel roste pri soucasnem narustu poctu narozenych deti a prumerne ...Zobrazit celý příspěvek

  Statisticka data o vyvoji ruske populace, skokovy pokles z 90. let se zastavil a v poslednich letech pocet obyvatel roste pri soucasnem narustu poctu narozenych deti a prumerne delky zivota (pro ty co tu kolem dokola placaji o vymirani):
  http://www.tradingeconomics.co...
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  https://www.quandl.com/collect... Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:28 01.03.2016

  ...prostě furt stejná písnička... carpůška, carkalakól, carpůtin, carpajézd... ...a přitom jsou furt ve stejné car****.... Jak někdo psal níže - na EU a podobné srandaspolky ...Zobrazit celý příspěvek

  ...prostě furt stejná písnička... carpůška, carkalakól, carpůtin, carpajézd...
  ...a přitom jsou furt ve stejné car****....

  Jak někdo psal níže - na EU a podobné srandaspolky toto nepotřebují (tam stačí občas zadupat a udržovat pátou kolonu "užitečných idiotů") a velkým hráčům je ten vlášek k smíchu - vy smyslu tříštění prostředků. Mají přece dost pokročilých JZ kterými dokáží ohrozit kohokoliv a kdykoliv.

  Mimochodem, jak by se asi na programu T-50 nebo T-14 projevila fin. injekce ve výši nákladů na tuto šaškárnu?Skrýt celý příspěvek

 • Roland
  12:52 28.02.2016

  to Rase: díky moc, ale ten je právě snad jedinej trochu konkternější co jsem kdy našel - myslel jsem něco dalšího

  to Rase: díky moc, ale ten je právě snad jedinej trochu konkternější co jsem kdy našel - myslel jsem něco dalšího

 • Rase
  10:40 28.02.2016

  fenri: právě. V Evropské části Ruska se lépe schová mobilní odpalovač (kolový). V Asijské je pak výhodnější vlak, už kvůli vzdálenostem a rychlosti přesunu Roland: hned druhý ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: právě. V Evropské části Ruska se lépe schová mobilní odpalovač (kolový). V Asijské je pak výhodnější vlak, už kvůli vzdálenostem a rychlosti přesunu

  Roland: hned druhý příspěvek:
  http://www.aldebaran.cz/forum/... Skrýt celý příspěvek

 • techniman
  10:18 28.02.2016

  Rusové plánovali svoji loď posledního soudu, Američani zase letadlo:
  http://www.abclinuxu.cz/blog/b...

  Rusové plánovali svoji loď posledního soudu, Američani zase letadlo:
  http://www.abclinuxu.cz/blog/b...

 • fenri
  00:04 28.02.2016

  To Rase - jestli Barguzin není myšlený spíš proti Číně. A vůbec celá ta jaderná síla. Protože jsou v podstatě jen dvě zásadní věci, které mohou Číně zahnat chuť na Rusko - jejich ...Zobrazit celý příspěvek

  To Rase - jestli Barguzin není myšlený spíš proti Číně. A vůbec celá ta jaderná síla. Protože jsou v podstatě jen dvě zásadní věci, které mohou Číně zahnat chuť na Rusko - jejich jaderný potenciál (se vším co k tomu patří) a ochota ho použít.
  Barguzin je IMHO relativně levná věc, která v těch ruských vzdálenostech jistý (ne přehnaný) smysl má. Přecijenom naházet stávající rakety na vlak není zas velký high-tech.Skrýt celý příspěvek

 • Roland
  23:51 27.02.2016

  připomíná mi to tu loď posledního soudu - Ivan se jmenovala? - docela rád bych si o ní něco víc přečetl, ale moc jsem toho nenašel

  připomíná mi to tu loď posledního soudu - Ivan se jmenovala? - docela rád bych si o ní něco víc přečetl, ale moc jsem toho nenašel

 • Superme
  23:50 27.02.2016

  Argonaut.CZ - Znovu opakovaná lež o tom vymírání? Populace Ruska se v posledních letech zvyšuje, ne naopak. A není to způsobeno jen imigrací, ale také tím, že se jim tam narodí ...Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ - Znovu opakovaná lež o tom vymírání? Populace Ruska se v posledních letech zvyšuje, ne naopak. A není to způsobeno jen imigrací, ale také tím, že se jim tam narodí více dětí než zemře.

  https://upload.wikimedia.org/w...

  A je to jen díky tomu, že stát tu rodinu podporuje.

  http://in.rbth.com/society/201... Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  08:58 27.02.2016

  S tím ukusováním Ruska od ČLR to je jen stále omílané přání bez reálného základu...Čína expanduje naprosto jiným směrem, kde jí v cestě navíc nestojí vojenská síla s jadernými ...Zobrazit celý příspěvek

  S tím ukusováním Ruska od ČLR to je jen stále omílané přání bez reálného základu...Čína expanduje naprosto jiným směrem, kde jí v cestě navíc nestojí vojenská síla s jadernými zbraněmi. Zdroje si pak od Rusů namísto drahé války v klidu nakoupí - časem budou politicky pro Čínu Rusové jako GB pro USA...a expanze obyvatelstva? Osídlování Sibiře..ti šikomoocí vážně nejsou číňané
  Jinak máte pravdu, Rusové mají problém (nejen oni) s klesající ekonomikou a úbytkem obyvatelstva, k tomu mají obrovskou zemi a nekonečné zásoby surovin, proto potřebují rozvíjet zbraně, které odradí kohokoliv ještě před válkouSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:58 26.02.2016

  Argonout: chápu jejich pohled, ale i studená válka (kdy měli mnohem větší zdroje) dopadla jak dopadla. V dnešní době je to neřešitelnější problém a tak nějak nechápu o co se ...Zobrazit celý příspěvek

  Argonout:
  chápu jejich pohled, ale i studená válka (kdy měli mnohem větší zdroje) dopadla jak dopadla. V dnešní době je to neřešitelnější problém a tak nějak nechápu o co se snaží. Jasně, dělají ramena, ale to funguje jen do určité míry (v Sýrii, možná na Ukrajině), ale celosvětově...
  SSSR byl mocnost, drhlo jim to, ale byli mocnost. Rusko je jen Rusko, které se snaží hrát na SSSR. Kapacity jsou neporovnatelné, zdroje taky tak. Jestli Rusové berou Čínu jako přítele, tak je to ponekud krátkodobý pohled. Dlouhodobě je větší problém čína (země jako Lotyšsko nemají tendenci ukousnout část Ruska). Na EU stačí dělat ramenaSkrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  21:35 26.02.2016

  to Rase: mají strach. je jich málo, obrovské území, vymírají a takto si chtějí ochránit území, protože útočník nebude schopen pokrýt všechny sila / ponorky / letadla, atd...

  to Rase: mají strach. je jich málo, obrovské území, vymírají a takto si chtějí ochránit území, protože útočník nebude schopen pokrýt všechny sila / ponorky / letadla, atd...

 • Rase
  17:48 26.02.2016

  Teď už zbývá jen oprášit projekt na "Zbraň posledního soudu" - automaticky ovládaná obří loď, napěchovaná radioaktivním materiálem a hlavicemi. Pokud by čidla zaregistrovala při ...Zobrazit celý příspěvek

  Teď už zbývá jen oprášit projekt na "Zbraň posledního soudu" - automaticky ovládaná obří loď, napěchovaná radioaktivním materiálem a hlavicemi. Pokud by čidla zaregistrovala při ruském pobřeží jaderný spad, automaticky se odpálila a zničila by život na zemi...
  Projekt byl údajně hodně rozpracovaný, ale nakonec byl zrušen kvůli nevyzpytatelnosti tehdejší elektroniky (obava že se něco pokazí a odpálí se omylem).
  Je fajn že se zase začíná používat rétorika a plány z vrcholu studené války...

  Smysl toho vlaku nechápu. Tím chtějí na Transsibiřské magistrále strašit Číňany ? V Evropě to moc smysl nemá, tam stačí mobilní odpalovače - cest je tady dost (v Bělorusku atd.)Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:39 26.02.2016

  Asi by mali Rusi venovať peniaze na reálne využiteľné zbraňové komplexy a nie na zbytočnosti .... Rusi majú jadrový arzenál dosť veľký aby potrebovali takéto vlaky.

  Asi by mali Rusi venovať peniaze na reálne využiteľné zbraňové komplexy a nie na zbytočnosti .... Rusi majú jadrový arzenál dosť veľký aby potrebovali takéto vlaky.

 • Kusa
  17:14 26.02.2016

  Simpanz: tohle bych dal všude a těm arogantním pablbům co do toho nabouraj sebral doživotně řidičák. Jinak adˇ Rus vyvíjí tyhle předpotopní krámy aspoň se dřív uzbrojí a s ...Zobrazit celý příspěvek

  Simpanz: tohle bych dal všude a těm arogantním pablbům co do toho nabouraj sebral doživotně řidičák.

  Jinak adˇ Rus vyvíjí tyhle předpotopní krámy aspoň se dřív uzbrojí a s hladomorem jim konečně dojdou roupy.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  14:11 26.02.2016

  Myslim, ze u nas by hlavne nikto nedovolil spacirovat sa so 6 jadrovymi hlavicami po okoli.

  Myslim, ze u nas by hlavne nikto nedovolil spacirovat sa so 6 jadrovymi hlavicami po okoli.

 • simpanz
  13:53 26.02.2016

  na pár přejezdech tam maj hračku kterou bych uvítal i unás.
  https://youtu.be/wPt7bASfsGs...

  na pár přejezdech tam maj hračku kterou bych uvítal i unás.
  https://youtu.be/wPt7bASfsGs...

 • Safi
  08:13 26.02.2016

  Na západě by tohle nešlo, ruské oddělení "ovlivňování západu" by s pomocí ekologů zajistilo, aby takový vlak nikdy nevyjel z depa :-) A přiznám se, žev době, kdy kamiony ...Zobrazit celý příspěvek

  Na západě by tohle nešlo, ruské oddělení "ovlivňování západu" by s pomocí ekologů zajistilo, aby takový vlak nikdy nevyjel z depa :-) A přiznám se, žev době, kdy kamiony naložené plechem parkují na přejezdech bych z takového systému taky nebyl nadšený... Hlavic se nebojím, ale té hory paliva uvnitř ano...Skrýt celý příspěvek

 • midlum75
  08:09 26.02.2016

  myslím si, že podobné systémy jsou přežitek paranoie studené váky.......to rovnou můžou upravit vagony moskevského metra ( ty už nepůjdou detekovat vůbec )

  myslím si, že podobné systémy jsou přežitek paranoie studené váky.......to rovnou můžou upravit vagony moskevského metra ( ty už nepůjdou detekovat vůbec )

 • svang
  04:48 26.02.2016

  Barguzin bude prakticky nedetekovatelny. Vedle pouziti beznych zeleznicnich vagonu a modernich systemu kamuflaze bude vlak tez vybaven systemy ECM a dalsimi prvky, ktere snizi jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Barguzin bude prakticky nedetekovatelny. Vedle pouziti beznych zeleznicnich vagonu a modernich systemu kamuflaze bude vlak tez vybaven systemy ECM a dalsimi prvky, ktere snizi jeho detekovatelnost. Barguzin bude predstavovat ruskou odpoved na rozsirovani americkeho globalniho ABM systemu a vyznamne rozsiri obranne schopnosti ruskeho Dead Hand.
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...