Bartosiak, Colby: Popíráme realitu. USA není hegemon a neochrání všechny; Část 1.

Bartosiak, Colby: Popíráme realitu. USA není hegemon a neochrání všechny; Část 1.
Po vyhrané studené válce a válce v Perském zálivu se Spojené státy opájely totálním triumfalismem. Zrodil se liberální hegemon. Na fotce slavná přehlídka americké moci ve Washingtonu v roce 1991. / US Army (Zvětšit)

Polský odborník na geopolitiku a vlivný polský „opinion maker“ Jacek Bartosiak a americký vojenský stratég Elbridge Colby diskutovali o americkém světovém primátu, rizicích globálních konfliktů a o obavách ze šíření jaderných zbraní. V dnešním článku nabízíme přepis jejich diskuse. Vzhledem k rozsahu textu je přepis rozdělen do dvou částí. Druhá část vyjde zítra.

Elbridge Colby v administrativě Donalda Trumpa patřil mezi hlavní architekty základních amerických obranných dokumentů – Národní obranná strategie NDS (National Defense Strategy) a Národní bezpečnostní strategie NSS (National Security Strategy). Oba dokumenty označují Rusko a Čínu za hlavní protivníky USA a tvoří výchozí bod amerického zahraničně-politického a vojenského plánování. V roce 2021 Colby vydal velmi citovanou knihu The Strategy of Denial: American Defense in an Age of Great Power Conflict. Ač má Colby mnoho kritiků, jedno mu nelze upřít – je to velmi vlivný tvůrce odborného / politického mínění a jeden z hlavních „navigátorů“ americké obranné politiky.

Rozhovory Bartosiaka s Colbym, ale vlastně celá práce polského Strategy & Future, je velmi důležitá. Colby v příští vládě Donalda Trumpa může opět zastávat velmi důležitou roli. Je extrémně důležité mu vysvětlovat středoevropský „ne-maďarský“ pohled na Rusko a současnou bezpečnostní situaci v Evropě.

Celá argumentace Colbyho je prostá: Američané se musí soustředit na Čínu a nemají zdroje pro hegemonistickou ochranu Evropy, natož Středního východu. Evropa musí začít utrácet na zbrojení mnohem více.

„Vplouváme do neprobádaných vod velmocenského soupeření Eurasie v trojúhelníku mezi Ruskem, USA a Čínou, což je poněkud odlišné od studené války. Máme koncept Evropské unie, Evropy, ať to nazveme jakkoliv […] Takže strategické nastavení je jiné než za studené války. A dokonce poněkud odlišné od historie, vzhledem k existenci jaderných zbraní,“ začal Bartosiak.

Podle Bartosiaka ohraničené války mezi velmocemi, ať už vedené pomocí strategické signalizace (například deklarovanou ochotou použít / nepoužít jaderné zbraně nebo vojenskou intervenci) a řízením eskalace (např. kauza německých Taurusů pro Ukrajinu), jsou v Eurasii možné a proveditelné. Podle některých (třetí) ohraničená světová válka je již v plném proudu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Bartosiak: Vítězství Ukrajiny rozzuřilo Němce a Francouze

Jacek Bartosiak v pořadu Uklad otwarty - Igor Janke zhodnotil události a trendy končícího a ...

PREMIUM Bartosiak: Marx, pruské reformy, slabé polské elity a finanční vs. výrobní kapitalismus, část 1.

Jacek Bartosiak, polský autor bestsellerů o geopolitice a zakladatel think-tanku Strategy & ...

PREMIUM Bartosiak: Marx, pruské reformy, slabé polské elity a finanční vs. výrobní kapitalismus, část 2.

Druhá a poslední část přepisu rozhovoru Jacka Bartosiaka v pořadu Dwie Lewe Ręce.

PREMIUM Svět se třese v základech. Končí Pax Americana

Mezinárodní řád je pod větším tlakem a na více místech než kdykoli od chaotického období po konci ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.