Bartosiak: Marx, pruské reformy, slabé polské elity a finanční vs. výrobní kapitalismus, část 1.

Bartosiak: Marx, pruské reformy, slabé polské elity a finanční vs. výrobní kapitalismus, část 1.
Tzv. Balticko-černomořský most / Wikimedia (Zvětšit)

Jacek Bartosiak, polský autor bestsellerů o geopolitice a zakladatel think-tanku Strategy & Future, vystoupil v polském YouTube pořadu Dwie Lewe Ręce (Dvě levé ruce). Rozhovor vedli moderátoři Marcin Gielzak a Jakub Dymka. Diskuse se vedla o budoucnosti Polska a našeho regionu na pozadí čím dál vyhrocenějšího střetu mezi Spojenými státy a Čínou.

Bartosiak nedávno vydal bestseller (dosud bylo prodáno 100 000 výtisků) s napůl ironickým názvem Najlepsze miejsce na świecie (Nejlepší místo na světě). Kniha nabízí unikátní vhled – rozhodně ne příjemný – do fungování polského státu a polských elit. „Je to kniha o Polské republice, o tom, čím je a jaké jsou naše sny o ní,“ popisují knihu internetová knihkupectví.

Název „Nejlepší místo na světě“ vyjadřuje jistou tragičnost (jak ji sami Poláci vnímají) položení Polska, resp. celého našeho regionu, tzv. Balticko-černomořského mostu, kde se střetávají vlivy Západu a východu.

„Již mnoho let se zabývám geopolitikou, bezpečností a válkou. Od února 2022 probíhají za polskou východní hranicí válečné akce, které zásadně mění svět i náš region a přímo ovlivňují naši bezpečnost. Naléhavě potřebujeme strategii pro Polsko pro tyto nové, velmi neklidné časy. Dále potřebujeme reflexi kvality strategické kultury v naší zemi. Právě o tom je tato kniha – nejosobnější, jakou jsem dosud napsal,“ komentuje svou knihu Bartosiak.

Oba moderátoři si pozvali Bartosiaka právě kvůli této knize. Z knihy, aspoň dle recenzí a komentářů, lze cítit jistou frustraci ze slabých polských elit a neefektivity polského státu. Tato slabost nedovoluje Polsku vymanit se z jeho periferního položení – ve smyslu civilizačního, technologického, sociálního a ekonomického rozvoje. Tak to uvádí Bartosiak.

Podle Bartosiaka nejzákladnější otázky našeho světu jsou: „Kdo na koho pracuje“ a „Kdo má jaké marže a kdo to všechno řídí?“ Je to o získání moci a kontroly nad tím, kdo na světě bude pracovat méně, žít pohodlněji, zdravěji, déle a vydělávat více. Nebo naopak, v opačném extrému, kdo bude muset dřít 16 hodin denně za minimální mzdu bez nároku na dovolenou.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 1.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz nedávno hovořili ...

PREMIUM Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 2.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz nedávno hovořili ...

PREMIUM Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 1.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o ...

PREMIUM Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 2.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.