Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 2.

Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 2.
Mapa Evropy v roce 1871 / Volné dílo (Zvětšit)

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o současném střetu mezi Ruskem a Západem. V prvním díle probrali „velkou strategii“ Ruska. V druhém díle se oba pánové zaměřili na druhého mocného souseda – Německo.

Druhou část rozhovoru (od 32:00) Zychowicz otevřel tézí, že koncept Mitteleurope je výhodný i pro země střední a východní Evropy. Na druhou stranu podle jiných je Mitteleurope „smrtelným ohrožením pro Polsko.“ Zychowicze zajímaly plusy a mínusy tohoto konceptu pro Polsko.

Bartosiak nevidí Mitteleurope jako smrtelné ohrožení. „Nic nemá ale samé plusy. Mínusy jsou takové, že je čím dál méně cukru v cukřence. Není zde místo pro Polsko, pro naše vlastní inovace, vojenské schopnosti. Pokud jsme opravdu jen sezonním státem, nemůžeme přetrvat, a vzdáme se tradic historického Polska a také pocitu, že jsme jakýmsi samostatným pólem, tak potom v pohodě. Pak buďme jako Češi. Proč armádu? Jdeme na pivo! To je férový způsob chování. Zahraniční politiku nechme Němcům nebo Evropské unii. I bezpečnostní a obchodní politiku. Fair enough. A budeme si v klidu žít. Dáme si kafé a necháme staré artefakty, jako Husary, naší dávné minulosti,“ říká Bartosiak.

Ještě v roce 2020 Bartosiak pokládal „českou cestu“ za nejlepší variantu pro Polsko. Zychowicz souhlasil: „Jednou z výhod této varianty je, že nás nikdo nebude upalovat, vraždit a zabíjet. Vzhledem k naší historii to je rozhodně plus.“

„Na druhou stranu, změnil jsem od té doby trochu názor. […] Němci nemají armádu, tedy neubrání Mitteleurope a nás před ruským vměšováním. Tak jednoduché to je. […] Němci nemají sílu čelit Rusku. Protože kdyby Němci byli přepraveni bránit své impérium a válčit s Ruskem, a měli k tomu odhodlání a vojenské schopnosti, tak bych s touto volbou souhlasil. Pak bychom ještě zkusili vyjednat s Němci lepší marži a možnost ‚lítat do vesmíru‘,“ říká Bartosiak.

„Polovina našeho národa, a já k ní patřím, ale sní o našem vlastním kosmodromu, ne německém. Sním o naší vlastní silné armádě, inovacích, firmách pracujících v New Space. Abychom mohli více kapitalizovat, aby u nás byly inovace, aby inženýři chtěli pracovat u nás. Ale to je otázka našich ambicí,“ pokračoval Bartosiak.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Michta, Bartosiak: Evropa je bezbranná a Spojené státy se chovaly jako šílenci

Polský geopolitický odborník doktor Jacek Bartosiak si do svého pořadu na Strategy&Future pozval ...

PREMIUM Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 1.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz nedávno hovořili ...

PREMIUM Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 2.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz nedávno hovořili ...

PREMIUM Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 1.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.