Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 2.

Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 2.
Kulturní hranice Evropy (Střední Evropa; Mitteleuropa) podle německého Stálého výboru pro zeměpisná jména (StAGN) / NordNordWest, CC BY-SA 3.0, Wikipedia (Zvětšit)

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz nedávno hovořili o současném střetu mezi Ruskem a Západem. Podle obou pánů se Rusko chová úplně stejně, jako každá jiná velmoc. V zájmu střední a východní Evropy však je, aby Rusko tento střet prohrálo.

V druhé polovině rozhovoru (čas 22:00) Zychowicz požádal Bartosiaka o okomentování mapy s možnými směry útoků ruské armády na Ukrajinu. Mapu vypracoval institut CSIS (Center for Strategic and International Studies).

„Mapa ukazuje penetraci Ukrajiny z několika operačních směrů. Především ze severu z Běloruska, Kurské oblasti, Rostova a Krymu. Navíc může dojít k diverzním operacím z Podněstří. […] Ukrajinská armáda má proto problém [odkud Rusové zaútočí] a může být [útokem] rozdělena. A Rusové mohou mít iniciativu. Směr na Kyjev je ale hodně obtížný. Na severu jsou rozlehlé stojaté vody řeky Dněpr. V žádném případě nejde dobýt Kyjev z východu nebo severu, tedy od Novye Urkoviči a Černihiva, protože jsou tam obrovské říční bažinaté oblasti. Nejlépe je jít přes slavný komunikační uzel Korosteň, který byl také cílem ofenzivy v roce 1920 [probíhaly zde polsko-sovětské války], a jít na Kyjev. Problematický je také směr přes Konotop a poté útok od jihu na Kyjev. Protože nějakých 80 až 100 kilometrů od Kyjeva na jih nejsou žádné mosty. Dněpr je gigantická řeka. […] Navíc klíčové administrativní budovy v Kyjevě jsou na západní straně řeky […]. Takže je velmi těžké vyřadit nebo dobyt administrativní centrum Kyjeva,“ říká Bartosiak. Bez překročení Dněpru tedy není možné Kyjev dobýt.

Možné směry útoku ruské armády na Ukrajinu (čas 23:30); větší foto / YouTube

Podle všeho tedy ruský útok na Kyjev nehrozí. Podle Bartosiaka mohou ale Rusové ohrožovat Kyjev, a proto přesunuli vojska do Běloruska. Zychowicz namítl, že ruská vojska v Bělorusku na sebe vážou ukrajinské síly a Rusové tak mohou snadněji vpadnout například do Charkova.

„Ano, útok na Charkov je možný. Ale jaký je politický cíl? Anexe Charkova nebo obsazení celého prostoru na východ od řeky Dněpr? Možná ano. Nebo možná obsazení území na východ od Dněpru až do Chersona?“ uvažuje Bartosiak a nevylučuje ani rozšíření Maloruska přes Oděsu až k Podněstří. Nabízí se také jen (anebo) posílení ruské pozice na Donbasu a tím utnutí všech ukrajinských myšlenek na zpětné dobytí této separatistické oblasti.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Bartosiak: Hrozí gigantická konfrontace USA a Číny. Evropa váhá, ke komu se připojit

V polském diskusním pořadu Horyzont zpravodajské televize TVN24 vystoupil známý polský geopolitický ...

Michta, Bartosiak: Evropa je bezbranná a Spojené státy se chovaly jako šílenci

Polský geopolitický odborník doktor Jacek Bartosiak si do svého pořadu na Strategy&Future pozval ...

Jan Zahradil: Evropa nesoutěží s Čínou o pozici geopolitického lídra jako USA

Koncem prosince Evropská unie uzavřela s Čínou přelomovou bilaterální investiční dohodu CAI ...

PREMIUM Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 1.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz nedávno hovořili ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.