Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 2.

Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 2.
Kulturní hranice Evropy (Střední Evropa; Mitteleuropa) podle německého Stálého výboru pro zeměpisná jména (StAGN) / NordNordWest, CC BY-SA 3.0, Wikipedia (Zvětšit)

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz nedávno hovořili o současném střetu mezi Ruskem a Západem. Podle obou pánů se Rusko chová úplně stejně, jako každá jiná velmoc. V zájmu střední a východní Evropy však je, aby Rusko tento střet prohrálo.

V druhé polovině rozhovoru (čas 22:00) Zychowicz požádal Bartosiaka o okomentování mapy s možnými směry útoků ruské armády na Ukrajinu. Mapu vypracoval institut CSIS (Center for Strategic and International Studies).

„Mapa ukazuje penetraci Ukrajiny z několika operačních směrů. Především ze severu z Běloruska, Kurské oblasti, Rostova a Krymu. Navíc může dojít k diverzním operacím z Podněstří. […] Ukrajinská armáda má proto problém [odkud Rusové zaútočí] a může být [útokem] rozdělena. A Rusové mohou mít iniciativu. Směr na Kyjev je ale hodně obtížný. Na severu jsou rozlehlé stojaté vody řeky Dněpr. V žádném případě nejde dobýt Kyjev z východu nebo severu, tedy od Novye Urkoviči a Černihiva, protože jsou tam obrovské říční bažinaté oblasti. Nejlépe je jít přes slavný komunikační uzel Korosteň, který byl také cílem ofenzivy v roce 1920 [probíhaly zde polsko-sovětské války], a jít na Kyjev. Problematický je také směr přes Konotop a poté útok od jihu na Kyjev. Protože nějakých 80 až 100 kilometrů od Kyjeva na jih nejsou žádné mosty. Dněpr je gigantická řeka. […] Navíc klíčové administrativní budovy v Kyjevě jsou na západní straně řeky […]. Takže je velmi těžké vyřadit nebo dobyt administrativní centrum Kyjeva,“ říká Bartosiak. Bez překročení Dněpru tedy není možné Kyjev dobýt.

Možné směry útoku ruské armády na Ukrajinu (čas 23:30); větší foto / YouTube

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Bartosiak: Hrozí gigantická konfrontace USA a Číny. Evropa váhá, ke komu se připojit

V polském diskusním pořadu Horyzont zpravodajské televize TVN24 vystoupil známý polský geopolitický ...

Michta, Bartosiak: Evropa je bezbranná a Spojené státy se chovaly jako šílenci

Polský geopolitický odborník doktor Jacek Bartosiak si do svého pořadu na Strategy&Future pozval ...

Jan Zahradil: Evropa nesoutěží s Čínou o pozici geopolitického lídra jako USA

Koncem prosince Evropská unie uzavřela s Čínou přelomovou bilaterální investiční dohodu CAI ...

PREMIUM Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 1.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz nedávno hovořili ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.