Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 1.

Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 1.
Geopolitická mapa Evropy z polského pohledu / Strategy and Future (Zvětšit)

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o současném střetu mezi Ruskem a Západem. V prvním díle probrali „velkou strategii“ Ruska. V druhém díle se oba pánové zaměřili na druhého mocného souseda – Německo.

Zychowicz na úvod připomněl „aféru“, ve které britská dopravní letadla při dodávce zbraní na Ukrajinu obletěla německý vzdušný prostor. Podle Londýna i Berlína ale k žádnému odepření ze strany Německa nedošlo, protože Britové o přelet vůbec nežádali.

Bartosiak neví, jak to ve skutečnosti bylo, podle něj ale obě země musely pochopitelně popřít jakákoliv nedorozumění. Kvůli udržení vnímané jednoty Západu.

„Na druhou stranu, mnohokrát jsem se zúčastnil simulací a diskusí […] a vždycky byl problém s Němci. Němci mají takové geografické položení ve střední Evropě, že bez Německa nejde přesunout pozemní síly na východ. Takže Německo je komunikačním centrem, přes který je nutné se dostat. A Němci za posledních 30 let, od dob rozpadu Varšavské smlouvy, vše zanedbali [rozvoj vojensko-dopravní infrastruktury] … vznikly sice nové komunikace, ale jsou jiné regulace, jiné zásady. Kdysi bylo vše pod jedním centrálním orgánem, dnes se vše rozpadlo, je řada nových soukromých majitelů. Takže existuje řada formálně-právních překážek. A navíc Němci již nemají takový zájem se bránit proti Rusku. A Němci chtějí být ‚handelmacht‘, ‚civilmacht‘, někteří dokonce říkají ‚moralmacht‘. Obchodní a morální síla. Chtějí být posledním arbitrem. Proč nějaké přesuny armád nebo války? A ze své [geografické] pozice těží,“ uvedl na začátek Bartosiak.

Současně Němci nemají vůbec žádný zájem pořádat velká cvičení NATO na východě od svých hranic. Není v zájmu Berlína dráždit Rusko a destabilizovat situaci. Proto Němci uznávají ruské zájmy v Evropě.

Rozhovor Bartosiaka a Zychowicze na kanálu Historia Realna

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Geopolitická realita: Krásný svět vytvořený USA končí

V dnešním článku opět přinášíme pohled na polské pojetí geopolitiky. Jacziek Bartosiak v nedávném ...

Bartosiak: Hrozí gigantická konfrontace USA a Číny. Evropa váhá, ke komu se připojit

V polském diskusním pořadu Horyzont zpravodajské televize TVN24 vystoupil známý polský geopolitický ...

Michta, Bartosiak: Evropa je bezbranná a Spojené státy se chovaly jako šílenci

Polský geopolitický odborník doktor Jacek Bartosiak si do svého pořadu na Strategy&Future pozval ...

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35A Lightning II k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.