Bartosiak: Vítězství Ukrajiny rozzuřilo Němce a Francouze

Bartosiak: Vítězství Ukrajiny rozzuřilo Němce a Francouze
Igor Janke a Jacek Bartosiak / YouTube (Zvětšit)

Jacek Bartosiak v pořadu Uklad otwarty - Igor Janke zhodnotil události a trendy končícího a nastupujícího roku. Podle Bartosiaka lze rok 2022 považovat za mnohem důležitější než rok 1989 – Rusko po 80 letech přineslo do Evropy masový vojenský konflikt s desítkami tisíc mrtvých. Současně se ale naskytla nebývalá šance na usamostatnění zemí střední a východní Evropy.

Předmluva

Bartosiaka nemusíme představovat – je zakladatelem a šéfem think-tanku Strategy and Future a spoluautorem koncepce Armáda nového vzoru. Bartosiak v posledních letech upozorňoval na blížící se válku v Evropě a na nutnost masivní technické a kulturní modernizace polské armády. Bartosiak bývá ve svých obavách velmi pesimistický. Naštěstí ne všechny jeho černé předpovědi, leč vždy logicky odůvodněné, se naplní. Válka začala, ale Ukrajina překvapivě dobře bojuje a Američané Ukrajině (přes obavy Bartosiaka) vojensky pomáhají.

Přes hrůzy války podle Bartosiaka vítězné tažení Ukrajiny našemu regionu nabídlo po 200 letech od Vídeňského kongresu (viz dále) šanci na politické a hospodářské usamostatnění.

Slovem „usamostatnění“ autor tohoto článku označuje danou zemi jako podmět, činitele a hybatele svého osudu (země rozhoduje a koná čistě podle vlastního nejlepšího zájmu). Opakem je země jako předmět – je donucena chovat se proti vlastním zájmům ve prospěch jiných. Země může být tedy podmět, činitel (usamostatnit se) nebo se stává předmětem (je podrobena vnějším silám).

Německo a Francie podle Bartosiaka velmi nelibě nesou vítězství Ukrajiny, protože jim kříží plány na vybudování kontinentálního evropsko-ruského hospodářského impéria nezávislého na Spojených státech. V tomto konceptu Rusko dodá energii francouzským a německým ekonomikám, a za oplátku Rusko získá investice a technologie.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 1.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz nedávno hovořili ...

PREMIUM Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 2.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz nedávno hovořili ...

PREMIUM Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 1.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o ...

PREMIUM Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 2.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.