Bartosiak: Začala třetí světová válka

Bartosiak: Začala třetí světová válka
Ukrajinský voják / Сухопутні війська ЗС України (Zvětšit)

Na Ukrajině je válka. Není to ale válka o Ukrajinu. Je to světová válka a vítěz v naši části světa určí pravidla hry na další dekády. Je o tom přesvědčen polský odborník na geopolitiku Jacek Bartosiak.

Bartosiaka není třeba představovat. Jedna se o mediálně známého a rétoricky nadaného člověka. Má značný vliv na polskou společnost, armádu i politiku. Má ale také zapřisáhlé názorové oponenty. V opozici stojí známý polský vojenský analytik Jaroslaw Wolski nebo odborník na geopolitiku Leszek Sykulski.

Wolski vyčítá Bartosiakovi malé znalosti o vojenské technice. Na rozdíl od Bartosiaka Wolski věří ve schopnosti NATO a odmítá hrozbu rozsáhlého ruského útoku na polské území. Wolski zastává konvenční přístup ke strukturám a fungování armády – je proto odpůrcem koncepce Armády nového vzoru.

Jednoduše nikoho nelze označit za neomylného zvěstovatele reality, ani Bartosiaka nebo Wolskieho. Bartosiak je ale nyní neustále zván do polských médií. Jeho názory v Polsku silně rezonují a utvářejí polské veřejné mínění. Pojďme si proto názory Bartosiaka představit:

Podle Bartosiaka současné události na Ukrajině jsou prvním kinetickým projevem běžící třetí světové války. Druhá světová válka také začala kineticky 1. září 1939, ale ve skutečnosti odstartovala o mnoho let dříve.

„Velké mocnosti se posledních pár let neumí dohodnout, na jakých zásadách funguje svět. Na jakých zásadách se vyměňují výrobky, technologie, kdo více vydělává, kdo méně. Čína, Rusko a Írán s dřívějším uspořádáním [svět vedený USA] nesouhlasily, ale akceptovaly americká pravidla hry. Ale nyní je neakceptují,“ uvedl Bartosiak pro pořad Onet Rano.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 1.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz nedávno hovořili ...

PREMIUM Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 2.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz nedávno hovořili ...

PREMIUM Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 1.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o ...

PREMIUM Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 2.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.