BattleView 360: Největší revoluce obrněné techniky za poslední dekády

BattleView 360 lze využít v libovolné obrněné technice, například švédském bojovém vozidle pěchoty CV90; větší foto / BAE Systems

Firma BAE Systems vyvinula novou technologii umožňující řádově zlepšit situační povědomí posádek obrněných vozidel, od bojových vozidel pěchoty až po tanky. Virtuální systém BattleView 360 poskytuje posádce nerušený výhled do všech směrů, i přes pancíř válečného stroje.

Posádky současných obrněných vozidel sedí v hlučné obrněné kapsli s omezeným výhledem do okolí. Zjistit, kde je protivník a kde jsou spojenecké síly je největší výzvou. Posádky vozidel musí umět ovládat komplikovanou techniku, přijímat a zpracovávat velké množství informací, umět se rozhodovat a dodržovat taktické postupy - vše pod extrémním tlakem.

Nová technologie BattleView 360 řádově snížuje zátěž posádky a výrazně tak zvýšuje efektivitu a schopnost přežití obrněné techniky na bojišti.

BattleView 360 je pozorovací systém využívající prvky rozšířené reality. Jde v podstatě o stejnou technologii, kterou získají piloti stíhaček F-35 Lightninig II. Cíl je také podobný - zlepšit situační povědomí pilota nebo posádky vozidla o svém okolí.

V roce 2011 BAE Systems kvůli problémům s původními dodavateli (Elbit Systems/Rockwell Collins) začala vyvíjet alternativní přilbu pro piloty stíhaček F-35. V roce 2013 ale ministerstvo obrany Spojených států spolupráci s BAE Systems na vývoji helmy ukončilo a zůstalo u původních dodavatelů.

BattleView 360BattleView 360 dokáže zobrazit polohu sil protvníka; větší foto / BAE Systems

BAE Systems však na rozšířené realitě pro vojenské účely dále pracovala. Výsledkem je například koncept Q-Warrior - systém umožňující využívat rozšířenou realitu běžným vojákům.

Nyní se BAE Systems zaměřil na bojová vozidla.

Hlavními elementy BattleView 360 jsou senzory sledující okolí vozidla ve všech směrech. Senzory dokáží přenášet nejen obraz, ale dokáží mapovat i jednotlivé objekty kolem vozidla - jako jsou vlastní síly, civilisté, ostatní technika, bezpilotní letadla nebo "cizí" objekty.

Použití senzorů je modulární. V základu jde o nejrůznější denní kamery, noční vidění nebo termovize a laserové dálkoměry. Ve své podstatě lze ale do systému zabudovat také klasický nebo laserový radar LIDAR (Light Detection And Ranging).

BattleView 360 Podle výškového profilu systém určí, která místa může protivník sledovat a vypočítat tak například nejlepší postup; větší foto / BAE Systems

Programové vybavení objekty přenáší do digitální mapy. Informace lze přenášet do vyšších úrovní velení a vytvářet tak ucelený digitální obraz bojiště.

BattleView 360 nezprostředkovává jen celokruhový obraz okolí vozidla, nebo pozici a "status" okolních objektů. Systém dokáže poskytnout posádce informace o území, které může sledovat protivník, o území, které je v dosahu zbraní protivníka nebo navrhnout nejlepší (nejbezpečnější) trasu pro vozidlo, vzhledem k pozici protivníka.

Obrazový výstup je přenášen mimo jiné do náhlavního displeje (primárně) velitele bojového vozidla. Přilba s displejem má pohybové senzory spárované s okolními kamerami. Velitel se tak může dívat přes kamery nerušeně po celém okolí, klidně přes pancíř vozidla.

BattleView 360 Velitel pomocí přilbového displeje má nerušený pohled do okolí; větší foto / BAE Systems

Na svém náhlavním displeji navíc uvidí taktické informace, které počítač inteligentně přiřazuje objektům nebo terénu v okolí vozidla.

V případě potřeby lze využít externí senzory, nesené například sesednuvším výsadkem nebo bezpilotními letadly. Velitel vozidla tak uvidí například graficky znázorněnou pozici protivníka za kopcem, kterého dříve odhalilo bezpilotní letadlo nebo výsadek.

"Mít přehled o okolí byl vždy pro posádky obrněných vozidel usazených v hlučných strojích s omezenou viditelností problém," vysvětluje Peder Sjolund, technologický manažér BAE Systems Hägglunds. "BattleView 360 využívá dlouholeté práce celé BAE Systems, která pracovala na zlepšení situačního povědomí a integrování informací, aby se snížila pracovní zátěž posádky a aby posádka mohla dělat rychle, účinné rozhodnutí. Výsledkem je zvýšení efektivnosti na bojišti a schopnost přežití."

Zdroj: BAE Systems

Nahlásit chybu v článku


Související články

Q-Warrior: Britská přilba s rozšířenou realitou

Britská firma BAE Systems představila přilbu Q-Warrior s průhledovým displejem. Podle tvůrců ...

Virtual Battlespace 3: Česká simulace války

Česká firma Bohemia Interactive, resp. její divize Bohemia Interactive Simulations, v těchto týdnech ...

Rozšířená realita: Nová úroveň vojenského výcviku

Kanceláře pro námořní výzkum ONR (Office of Naval Research) vyvíjejí nový výcvikový systém založený ...

AITT : Virtuální realita pro vojenský výcvik

Kanceláře pro námořní výzkum ONR (Office of Naval Research) amerického námořnictva vyvíjejí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • jj284b
  16:25 12.10.2015

  vojenska optika je zvycajne chranena pred palbou z rucnych zbrani.. Skor bude zaujimave vidiet tento system spojeny so systemom ktory automaticky vyhladava a kategorizuje ...Zobrazit celý příspěvek

  vojenska optika je zvycajne chranena pred palbou z rucnych zbrani..

  Skor bude zaujimave vidiet tento system spojeny so systemom ktory automaticky vyhladava a kategorizuje ciele.. v takom pripade bude osadka takehoto vozidla schopna ostrelovat ciele skor ako budu tie vediet reagovat.

  RiMr71: "V případě potřeby lze využít externí senzory, nesené například sesednuvším výsadkem nebo bezpilotními letadly. Velitel vozidla tak uvidí například graficky znázorněnou pozici protivníka za kopcem, kterého dříve odhalilo bezpilotní letadlo nebo výsadek."Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  15:25 12.10.2015

  Ta čidla budou mít s blátem a ostřelováním úplně stejné problémy jako všechna už dávno používaná čidla. Takže žádný nový problém nevzniká a pokud je vážný, je vážný i bez této ...Zobrazit celý příspěvek

  Ta čidla budou mít s blátem a ostřelováním úplně stejné problémy jako všechna už dávno používaná čidla. Takže žádný nový problém nevzniká a pokud je vážný, je vážný i bez této novoty.Skrýt celý příspěvek

 • Mossback
  15:08 12.10.2015

  Pro člena posádky vozidla s tímto systémem bude zjevně platit ...a smál se a smál, až do prvního zásahu...

  Pro člena posádky vozidla s tímto systémem bude zjevně platit ...a smál se a smál, až do prvního zásahu...

 • RiMr71
  14:06 12.10.2015

  Na tom CV90 - ten dřez na věži je jedno z těch čidel? Nebo to vlevo vedle dole? Jaká asi bude odolnost těch kamer/čidel proti "ochcání" dávkou z AK47, nedejbože nějaké Dušky? Co ...Zobrazit celý příspěvek

  Na tom CV90 - ten dřez na věži je jedno z těch čidel? Nebo to vlevo vedle dole?
  Jaká asi bude odolnost těch kamer/čidel proti "ochcání" dávkou z AK47, nedejbože nějaké Dušky? Co z toho zůstane funkčního po prodrání se hustým porostem? A co obyčejné bláto?
  https://img.blesk.cz/img/1/ful...

  Věřím, že to mají nějak ošéfované, ale aby ve výsledku ten velitel nebyl slepější než teď...?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2