Bayraktar TB2: Ukrajina nakupuje bitevní drony z Turecka

Ukrajinský prezident Petr Porošenko během návštěvy turecké firmy Baykar Makina. V pozadí Bayraktar TB2 s dvojicí pum MAM-L a dvojicí menších MAM-C (vnější závěsníky). / Ministerstvo obrany Ukrajiny

Podle známého ukrajinského novináře Jurije Butusova ukrajinská vláda s tureckou společností Baykar Makina podepsala dohodu o dodávce dvou komplexů průzkumných a útočných dronů Bayraktar TB2. Dohoda má hodnotu 69 milionů dolarů (1,6 miliardy Kč) a pokrývá dodávku šesti dronů Bayraktar TB2.

Dodávka obsahuje kromě šesti dronů Bayraktar TB2, dvě pozemní řídící stanice a 200 přesných pum (zřejmě Rokset MAM-L). V ceně je také souprava náhradních dílů, servisní podpora a školení personálu. Jak uvádí Butusov, nákup dronů Bayraktar TB2 je nyní nejvýznamnějším politicko-vojenským a diplomatickým tématem Ukrajiny.

Bayraktar TB2 má maximální vzletovou hmotnost 650 kg, cestovní rychlost 130 km/h (max 220 km/h), dostup 8100 m a výdrž ve vzduchu 24 hodin. Dron je řízený rádiem na vzdálenost max 150 km (autonomně může létat samozřejmě dále).

Maximální nosnost 75 kg umožňuje nést dvojici protitankových střel L-UMTAS (37,5 kg), lehčí řízené pumy MAM-L (22 kg; v podstatě L-UMTAS bez raketového motoru), případně velmi lehké pumy MAM-C (8 kg). Ve všech případech jde o zbraně vzduch-země s laserovým naváděním. Dron Bayraktar TB2 je tak určen zejména k ničení obrněné techniky nepřítele.

Jak si všímá ruský blog BMPD, podle ukrajinských médií došlo k podpisu dohody během návštěvy ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v Turecku na začátku listopadu tohoto roku. Během této návštěvy Porošenko navštívil firmu Baykar Makina, výrobce dronů Bayraktar TB2. Jednání o koupi těchto dronů trvala dva roky.

Nicméně 13. listopadu informace o uzavření smlouvy dementoval ukrajinský ministr obrany Stěpan Poltorak. Ministr uvedl, že stále probíhají jednání o dodávkách dronů z Turecka dalších zemí.

Butusov, šéfredaktor webu Censor.net, tvrdí ale na svém Facebook profilu něco jiného. Nejdříve pár slov o autorovi ‒ Censor.net je jeden z nejvýznamnějších zpravodajských portálů Ukrajiny, na který každý měsíc zavítá 28 milionů návštěvníků z Ukrajiny, Ruska a anglicky mluvících zemí. Samotný Facebook profil Butusova sleduje přes 183 000 lidí.

Butusov ve svém příspěvku na Facebooku uvádí, že k dohodě o dodávkách tureckých dronů Bayraktaru TB2 skutečně došlo. Není ale jisté, zda se Ukrajina podle Butusova pouze rozhodla pro drony Bayraktaru TB2 a nyní vede s tureckou firmou Baykar Makina jednání o podobě finální smlouvy, nebo již podepsala konečnou smlouvu.


Vizualizace Bayraktar TB2 s dvojicí pum MAM-L; větší foto / Baykar Makina

V každém případě Butusov ve svém dlouhém příspěvku celý nákup podrobně komentuje. Nejdříve upozorňuje na kritiku nákupu tureckých dronů ze strany ukrajinského průmyslu. „Výrobci tvrdí, že pokud by podobná částka byla přidělena na domácí vývoj, Ukrajina mohla vytvořit dron stejné kategorie,“ píše Butusov. Kritici dále uvádí, že drony Bayraktar TB2 nejsou použitelné pro operace na východní Ukrajině, kde jsou nasazeny ruské systémy protivzdušné obrany (PVO).

Nicméně Butusov se přiklání na stranu nákupu. Podle Butusova drony podobné kategorie, tedy drony s dlouhou výdrží pro střední výšky MALE (Medium-Altitude Long-Endurance), zvládá vyrábět pouze šest zemí. Kromě USA, Izraele a Číny v poslední době drony MALE představil také Pákistán, Írán a právě Turecko. Sériová výroba ruských dronů Orion (max startovací hmotnost 1200 kg) kategorie MALE má začít příští rok. Se zařazením většího ruského dronu Altair (5000 kg) do výzbroje se počítá v roce 2020. Menší ruský dron Korsar (200 kg) vstoupí do služby letos.

Jak připomíná Butusov, Rusko na východě Ukrajiny používá především izraelské průzkumné drony Forprost a Orlan-10. Několik těchto dronů sestřelila ukrajinská PVO. K poslednímu incidentu došlo 19. listopadu, kdy měl být ruský dron Orlan-10 zachycen ukrajinskými prostředky radioelektronického boje (REB) a následně sestřelen.


Propagační video Bayraktar TB2 

Podle Butusova Rusko během uplynulých 13 let investovalo celkově do pěti programů vývoje dronů kategorie MALE, ale žádný z těchto dronů nebyl zatím přijat do výzbroje. „Není náhodou, že Rusko uvažuje o nákupu úderných dronů ze Spojených arabských emirátů. V Ruské federaci byl dokonce testován dron United 40,“ píše Butusov. Dron United 40 s maximální startovní hmotností 1500 kg vyrábí ADCOM Systems ze Spojených arabských emirátů.

Ukrajinský novinář soudí, že nákupem tureckých dronů Bayraktar TB2 získá Ukrajina zásadní technologickou výhodu a připomíná, že kvůli vývoji vlastního dronu kategorie MALE Turecko nakoupilo čtyři americké drony MQ-9 Reaper. Není ale jasné, z jakého zdroje Butusov čerpá informace o dodávkách Reaperů do Turecka, protože podle otevřených zdrojů Turecko nakoupilo pouze drony MQ-1 Predator.

Butusov rovněž pochybuje o schopnosti ukrajinského průmyslu v nejbližších letech vyvinout dron kategorie MALE, který bude navíc schopen provádět přesné údery vzduch-země. Podle Butusova je nejlepší řešení turecká cesta ‒ nakoupit zahraniční drony a na základě reálných bojových zkušeností pracovat na vlastním dronu kategorie MALE.


Test Bayraktar TB2 s odhozem pum MAM-L

Také nasazení na Donbase nebo Krymu je možné, protože dle Butusova v obou oblastech existují velké zóny, které nekryje ruská PVO. Pozice ruské PVO přitom údajně dokáží určit prostředky REB na ukrajinské straně.

„Kromě toho je třeba poznamenat, že přítomnost úderných a průzkumných dronů přiměje Ruskou federaci, aby utrácela velké zdroje na ochranu proti možné hrozbě,“ píše Butusov s tím, že nasazení tureckých dronů proti ruským vojákům na Donbase pomůže také narušit turecko-ruské vztahy a zdiskreditovat Vladimíra Putina, který se snaží oteplovat vztahy mezi Ruskem a Tureckem.

„V případě Bayraktaru poprvé Ukrajina získá špičkové zbraně, které lze okamžitě bez omezení použít proti Rusku. Taková obrovská částka, taková krutá kritika, takové obrovské očekávání ‒ to všechno nutí ukrajinské vedení, aby ukázalo výsledky nasazení ‚Bayraktarů‘ ruským útočníkům na Donbasu. Dobrá motivace. Tento obchod je průlomem v dodávkách high-tech zbraní na Ukrajinu. Pouze video zabitých ruských vojáků na Donbase umožní nákup ‚Bayraktarů‘ označit za úspěšný,“ píše na závěr Butusov a upozorňuje, že bez skutečného bojového nasazení na Donbase proti „ruským útočníkům“ se z nákupu tureckých dronů stane „symbol drahého selhání“.

Zdroj: BMPD, Butusov FB, unian.info
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajina nakupuje polské kamikaze drony Warmate

Ukrajinská společnost Ukrspetsexport získala od polské firmy WB Electronics technickou dokumentaci k ...

Bojové vozidlo BVP-M2 SKCZ Šakal pro ukrajinskou armádu?

Jednou z největších hvězd probíhající ukrajinské vojenské výstavy Arms and Security 2018 je ...

Porazí ukrajinský raketový komplex Sapsan ruský Iskander?

Ukrajinská projekční kancelář KB Južnoje (Státní konstrukční kancelář „Jih“) intenzivně pracuje na ...

Ukrajinská minometná baterie na platformě Bars-8 a její bojové možnosti

Od roku 2015 byl na Ukrajině nastartován proces hluboké modernizace vojenské techniky, případně ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • GlobeElement
  10:22 27.10.2021

  Co říkáte na tohle? https://www.idnes.cz/zpravy/za... Ze záběrů to vypadá na přímý zásah, ...Zobrazit celý příspěvek

  Co říkáte na tohle?

  https://www.idnes.cz/zpravy/za...

  Ze záběrů to vypadá na přímý zásah, ale je vidět, jak od zasaženého cíle utíkají tři postavy. Takže je otázka, jak moc ničivý ten zásah je.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   10:50 27.10.2021

   Mně to ze záběru spíše připadá, že ten dron navádí nějakou dělostřeleckou palbu nebo palbu z minometu, než že by útočil vlastní nesenou municí. i když v článku se píše něco jiného. ...Zobrazit celý příspěvek

   Mně to ze záběru spíše připadá, že ten dron navádí nějakou dělostřeleckou palbu nebo palbu z minometu, než že by útočil vlastní nesenou municí.
   i když v článku se píše něco jiného. :-)Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   13:46 27.10.2021

   Prišlo mi, že to dopadlo cca pred ústie kanóna, bolo to niečo menšie. Obsluha stihla zaľahnúť, preto vcelku vyviazla. Otázka znie, či sa nejakej črepine podarilo poškodiť hlaveň.

   Prišlo mi, že to dopadlo cca pred ústie kanóna, bolo to niečo menšie. Obsluha stihla zaľahnúť, preto vcelku vyviazla. Otázka znie, či sa nejakej črepine podarilo poškodiť hlaveň.

 • givicz
  14:39 26.11.2018

  Poroshenko vyhlásil stanné právo http://rusvesna.su/news/154323... Prezident Ukrajiny Petro Poroshenko podepsal dekret k rozhodnutí Rady pro národní bezpečnost a obranu o ...Zobrazit celý příspěvek

  Poroshenko vyhlásil stanné právo
  http://rusvesna.su/news/154323...
  Prezident Ukrajiny Petro Poroshenko podepsal dekret k rozhodnutí Rady pro národní bezpečnost a obranu o uložení stanného práva. Podle vyhlášky bude stanné právo platit od 15.00 hodin v Moskvě dne 26. listopadu běžného roku do 15.00 hodin v Moskvě 25. ledna 2019. Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny byl rovněž pověřen přijetím opatření k organizaci částečné mobilizace.

  A co to pro chudáky UKačka znamená ... podívejme se co píší ukrajinské noviny :)

  Státní právo na Ukrajině: co potřebujete vědět o svém zavedení
  https://www.unian.net/politics...

  UNIAN se snaží seznámit s hlavními body právního režimu stanného práva . Vojenský zákon je zvláštní právní režim, který stanoví zvláštní pravomoci státním orgánům, které jsou nezbytné k předcházení hrozbě. Dočasné omezení práv a svobod občanů, jakož i dočasné omezení zákonných zájmů právnických osob Během zavedení stanného práva mohou být zavedena tato opatření: Využít kapacity a pracovní síly podniků, institucí a organizací všech forem nemovitostí pro potřeby obrany, změnit způsob jejich fungování, provádět další změny v produkčních činnostech a pracovní podmínky v souladu s pracovními právními předpisy. Zadejte zákaz vycházení. Zavést zvláštní režim vstupu a výstupu, omezit svobodu pohybu

  Prohlédněte si doklady občanů av případě potřeby zkontrolujte věci, vozidla, zavazadla a náklad, kancelářské prostory a bydlení občanů, s výjimkou omezení stanovených ústavou Ukrajiny. Zakázat pořádání mírových setkání, shromáždění, procesí a demonstrací, jiných veřejných akcí. Právo na volný pohyb může být omezeno. Přečtěte si také, že APU jsou v plném stavu Právo vlastnictví je také omezeno vyvlastněním majetku od fyzických a právnických osob za účelem obrany. Je třeba říci, že zákon stanoví kompenzace takového odstoupení od smlouvy, stejně jako navrácení majetku, pokud se zachrání při jeho použití během války. Pracovní práva jsou poněkud omezená díky zavedení pracovních služeb. Současně zákon stanoví sociální ochranu, právo na odpočinek a minimální mzdu. Během období stanného práva nemohou být omezena taková základní lidská práva jako právo na život, respekt k důstojnosti, svoboda a bezpečnost osob, právo na rovnost před zákonem a právo na bydlení. Jejichž moci nemohou být ukončeny během stanného práva: Za válečných podmínek jsou zakázány volby, referenda, stávky a změna ústavy. Nedodržení požadavků právního režimu stanného práva je odpovědností.

  A tady to máte i v infografice :)
  https://images.unian.net/photo... Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  14:18 26.11.2018

  Czertik když nevíš raději nepiš .. průchod byl pro civilní lodě otevřen 26.11. 2018 v 03:30 hod. :) Průchod přes Kerčskou úžinu byl otevřen pro civilní ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik když nevíš raději nepiš .. průchod byl pro civilní lodě otevřen 26.11. 2018 v 03:30 hod. :)

  Průchod přes Kerčskou úžinu byl otevřen pro civilní lodě
  https://tvzvezda.ru/news/vstra...
  Průchod přes úžinu byl uzavřen po provokaci ukrajinského námořnictva, k němuž došlo v předvečer 25. listopadu.
  Průchod přes úžinu byl uzavřen po provokaci ukrajinského námořnictva, k němuž došlo v předvečer 25. listopadu. Pak překročily státní hranice ukrajinské lodě a remorkéry, které prováděly nebezpečné manévry a ignorovaly požadavky pohraniční stráže.
  Lodě ukrajinského námořnictva byly nakonec zadrženy zbraněmi a průchod pod klenbami krymského mostu byl zablokován lodí suchého nákladu.

  K porušování státní hranice Ruské federace bylo zahájeno trestní řízení.

  "Lodní doprava na kanálu Kerch-Yenikalsky se obnovila kolem 3.30 hod. Neexistují žádná omezení, s výjimkou doprovodných plavidel jednostranným směrem, střídavě, "řekl v komentářích k Zvezdě "Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:17 26.11.2018

  Czertik: Tuším bola reč o dvoch fregatách Oliver Hazard Perry z amerických rezerv, ako to majú Poliaci, ale bez kontroly nad Krymom by aj tak akákoľvek akcia nemala zmysel, mimo ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik:
  Tuším bola reč o dvoch fregatách Oliver Hazard Perry z amerických rezerv, ako to majú Poliaci, ale bez kontroly nad Krymom by aj tak akákoľvek akcia nemala zmysel, mimo takýchto demonštratívnych, keď za cenu niekoľkých zranených a pár škrupiniek stojacich pred vyradením do šrotu, urobia haló s medzinárodným dosahom.
  Skôr než potopiť bezvýznamný tanker, by malo zmysel vyhodiť do vzduchu kus mosta.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  13:20 26.11.2018

  tak mozna ze ty drony se dockaji bojoveho nasazeni driv nez se cekalo, po tom co rusko zablokovalo dopravu tankerem a provadi dalsi akce. ukrajina moc sanci jak adekvatne reagovat ...Zobrazit celý příspěvek

  tak mozna ze ty drony se dockaji bojoveho nasazeni driv nez se cekalo, po tom co rusko zablokovalo dopravu tankerem a provadi dalsi akce.
  ukrajina moc sanci jak adekvatne reagovat nema, at pozadaji zeme nato, aby jim dali co nejlevneji nejake stare kocabky, ktere by posili jejich namornictvo, idealne do takove sily kdy by si mohli jit s ruskym namornictbem do stretu a mit sanci na vyhru.

  A v pripade ze by rusve opet blokovaly prujezd pod mostem, tak pokud by hloubka tam byla takova ze by to neblokovalo dalsi provoz, tak jim ten tanker ci jinou lod jednoduse potopit.

  Protoze blokada JE valaecny akt.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  08:25 26.11.2018

  astor pravdu máš ... Ukrajina se obává další ekonomické krize https://www.novinky.cz/ekonomi... Ukrajina stojí před další ...Zobrazit celý příspěvek

  astor pravdu máš ...

  Ukrajina se obává další ekonomické krize
  https://www.novinky.cz/ekonomi...
  Ukrajina stojí před další krizi, varují tamní ekonomové. Země sice v říjnu uzavřela dohodu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), který poskytne Ukrajině další půjčku, přesto přetrvává strach, že se země může dostat do dluhové pasti nebo po volbách ustoupit od reformního kurzu.

  „Příští rok má Ukrajina splatit osm miliard dolarů v devizách,“ uvedl analytik Andrij Blinov pro list Ekspres. To však sama nezvládne, dodal ekonom Borys Kuršniruk: „Podle mého mínění ne. Na začátku října měla Národní banka Ukrajiny devizové rezervy ve výši 16,6 miliardy amerických dolarů. To je pod kritickou hodnotou, za září klesly o 3,5 procenta. A na rok 2020 připadají velké splátky dluhů.“

  Hrozící krizi vyřešila říjnová dohoda s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), který půjčí Ukrajině další necelé čtyři miliardy dolarů (92 miliard korun). Ty by měly zajistit zemi, že splatí v příštím roce své závazky. Cena za půjčku je však vysoká - MMF ji schválil až poté, co Ukrajina slíbila, že zvýší ceny plynu pro koncové zákazníky o dalších 23,5 procenta.

  MMF původně požadoval zvýšení o 60 procent, což však bylo nereálné. Začíná zima a řada domů je vytápěna plynem, za který musejí nájemníci platit. Premiér Volodymyr Hrojsman půjčku hájil: „Kdybychom nebyli schopni pokračovat ve spolupráci s našimi mezinárodními partnery, mohlo by to dovést zemi k bankrotu.“

  Ekonomové se obávají argentinského scénáře, kde se krize navzdory pomoci MMF neustále vracejí
  Finanční efekt zvyšování cen plynu navíc není tak velký. Řadě obyvatel, zejména důchodcům, stát poskytuje podporu na nájemné a energie, takže ti platí podle výše důchodů jen základní paušál a zbytek doplácí stát.

  Deficit ukrajinské ekonomiky od ledna do konce října činí 4,8 miliardy hřiven (3,9 miliardy korun, 170 milionů dolarů), což ukazuje, že předjednání půjčky ekonomice pomohlo, za prvních devět měsíců byl deficit 7,3 miliardy hřiven. Příslib půjčky od MMF umožnil Kyjevu získat na mezinárodních finančních trzích půjčky ve výši 19,4 miliardy hřiven (725 milionů dolarů).

  Ukrajina naposledy dostala peníze od MMF v dubnu 2017, kdy poskytl miliardu dolarů na refinancování dluhů a z původně přislíbených 17 miliard dolarů Ukrajina dostala méně než devět, protože nedokázala plnit tvrdé podmínky.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:44 25.11.2018

  Czertik: protesty proti Babšovi jsou jen pořadovou přípravou frustrovaných lidí, z toho, že jejich kandidáti v parlamentních a prezidentských volbách neuspěli. Jinak by tu musely ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: protesty proti Babšovi jsou jen pořadovou přípravou frustrovaných lidí, z toho, že jejich kandidáti v parlamentních a prezidentských volbách neuspěli.
  Jinak by tu musely být protesty i proti tomu, že takový Nečas s jeho konkubínou, Kalousek s Parkanovou nebo Topolánek (jehož pravá ruka už sedí) běhají stále na svobodě.
  Nikdo z těch frustrátů se doposud nezeptal na to, kdo vlastně takový pochybný dotační titul schválil a podepsal, Babiš si to sám nepřiklepl, od toho tu byli jiní. Co když ti vesele někde sedí v komisích a stále vyrábí potencionální "čapí hnízda" i nadále???
  Policie šetří a pracuje na případu stále, tak co řešit? Jeho syna, který ač údajně unesen tam sbalil babu, se kterou žije?Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:31 25.11.2018

  Scotty: však ANO po posledních parlamentních volbách nejdříve oslovilo na spolupráci ODS. Za socanů získal nejvíce, asi protože byli úplatnější, některé z projektů byly už ...Zobrazit celý příspěvek

  Scotty: však ANO po posledních parlamentních volbách nejdříve oslovilo na spolupráci ODS. Za socanů získal nejvíce, asi protože byli úplatnější, některé z projektů byly už rozjednány dříve než socani vládli.
  Bahno tu bude hodně dlouho, provázanost politických stran na různé "podnikatele" je problém všude na světě. Zase na druhou stranu víte, kdo stojí za stranou ANO, u ostatních nevíte komu skutečně slouží, Rittigovi, Bakalovi, Kellnerovi, Nejedlému, ...?
  ...dejte tomu čtvrtou mocninu a jsme na Ukrajině nebo Rusku.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  17:30 25.11.2018

  a k tomu von braunovi. Tak prave amici hodne investovali energie do toho, aby vylepsili jeho obraz , hlavne prave proto ze on jim pomohl k tomu dostat se na mesic. At uz to byly ...Zobrazit celý příspěvek

  a k tomu von braunovi.
  Tak prave amici hodne investovali energie do toho, aby vylepsili jeho obraz , hlavne prave proto ze on jim pomohl k tomu dostat se na mesic.
  At uz to byly pohadky o tom, ze do strany vstoupil jenom proto aby mohl stavet rakety a ze jeho snem byl pruzkum vesmiru.
  Co na tom, ze jeho spolupracovnici a vezni co meli tu smulu se s nim potkat mluvili o em jako o zapalenem nacistovi jehoz cilem byla likvidace nepratel nemecka a ne vesmirne lety.

  Holt, uplne stejny pristup kdy komari z agentu gestapa misto toho aby je poslali do vezeni ci rovnou na smrt z nich delali agenty stb.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  17:23 25.11.2018

  flanker Plny suhlas s tim ze politka let 1990-2018 je ukazkovy priklad bahna a stoky , ale to neznamena ze to nejde napravit. Viz ty protesty proti babisovy aby odstoupil - to sou ...Zobrazit celý příspěvek

  flanker
  Plny suhlas s tim ze politka let 1990-2018 je ukazkovy priklad bahna a stoky , ale to neznamena ze to nejde napravit. Viz ty protesty proti babisovy aby odstoupil - to sou ony vlastovky ktere muzou prinest zmenz k lepsimu.
  A pak staci pozorne sledovat strany a lidi, co chteji babiska udrzet u moci za kazdou cenu - a tem se vyhnout za kazdou cenu a nikdy je nevolit, protoze ti dokzuji ze ten marast onech let jim velmi vyhovuje a chcou ho udrzet.
  A co se tyka jeho stb minulosti - to, ze by delal jakoukoliv spionaz pro prospech statu si nedokazu predstavit - jak by se mohl dostat k jakymkoliv utajovanym skutecnostem ci technologiim ?
  Ale aby z te pozice praskal lidi co by chteli utect na zapad, ci si budoval kontakty na uliti nejakych penez ci naopak, na rozkaradani statniho majetku, at to praske si dokazu predstavit.Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  14:44 25.11.2018

  flanker.jirka Nevím jestli Babiš byl volič a sympatizant ODS, ale největší rozmach jeho podezřelých aktivit byl za vlád ČSSD. To jen tak pro úplnost. Stačí zavzpomínat na ...Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka
  Nevím jestli Babiš byl volič a sympatizant ODS, ale největší rozmach jeho podezřelých aktivit byl za vlád ČSSD. To jen tak pro úplnost. Stačí zavzpomínat na Unipetrol za vlády premiéra Zemana.....
  Máš pravdu, politika je bahno a Babiš se v tom bahně s chutí od 90let válí.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  11:32 25.11.2018

  Czertik: je to sice offtopic, ale pro úplnost, Babiš není žádná Majka z Gurunu, ten sem nespadl z oblakov. To co tu vybudoval, tak vybudoval díky systému, který tu nastavily a ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: je to sice offtopic, ale pro úplnost, Babiš není žádná Majka z Gurunu, ten sem nespadl z oblakov.
  To co tu vybudoval, tak vybudoval díky systému, který tu nastavily a celou dobu živily strany jako ODS, ČSSD, KDU-ČSL, k těmto hodnotám se hlásí i TOP-09, Zelení, Věci veřejné. Jenom díky těmto politickým stranám ho tu máme. On sám se netají tím, že byl sponzor a volič ODS, asi jej něco v systému znepokojilo, že šel do politiky. Je to dítě těch politických stran, které ho tu stvořily. Prostě se jen vylila vanička i s dítětem :-D Občas se to stává, že rodičům přerostou děti přes hlavu.
  Na druhou stranu, to má jedno malé pozitivum, více se veřejnost dozvídá o skutečném stavu politické scény a způsobu jejich práce. Bohužel, je to jedno velké bahno a stoka.
  A pokud se takto nastaví "západní a demokratické" hodnoty na Ukrajině, tak s tím lidé moc nenadělají.
  A dovolil bych si nekomentovat případnou činnost v Stb, vždy to nemusí být práce práskače, Stb se zabývala i průmyslovou špionáží ve prospěch státu, což v případě Babiše v zahraničním obchodu mohlo být prospěchem pro celý stát. Ostatně, amíky dotáhl na měsíc příslušník SS, nějaký W. von Braun a asi ho za to taky nebudeme soudit.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  21:09 24.11.2018

  astor co te tak se*e na ukrosich ? jo maji sice ne zrovna idealni zlodejskou vladu, a jejich hrdina bandera taky neni zrovna priklad cnosti, ale za to normalni lidi nemuzou. Tak ...Zobrazit celý příspěvek

  astor co te tak se*e na ukrosich ? jo maji sice ne zrovna idealni zlodejskou vladu, a jejich hrdina bandera taky neni zrovna priklad cnosti, ale za to normalni lidi nemuzou.
  Tak jako v cesku nemuzou obycejni lidi za oligarchu, stbaka a zlocince babise ve vlade (vyjma tech co ho volili, ale alespon u casti uz doslo k procitnuti).Skrýt celý příspěvek

 • astor
  15:15 24.11.2018

  Svými nákupy cizí techniky na úvěr banderovská Ukrajina ukazuje na malou schopnost svého průmyslu vymýšlet a produkovat skutečně moderní výzbroj a výstroj. Je to dobrý signál pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Svými nákupy cizí techniky na úvěr banderovská Ukrajina ukazuje na malou schopnost svého průmyslu vymýšlet a produkovat skutečně moderní výzbroj a výstroj. Je to dobrý signál pro demokracii a svobodu odštěpeneckých nově vzniklých republik na hranici s Ruskem. Nic není pro Západ lepší než chudá a zadlužená Ukrajina, zkorumpovaní oligarchové v čele zkrachovaného statu jsou skvělým prostředkem pro prosazování západní rusofobní politiky.Skrýt celý příspěvek

 • Jilex
  11:47 24.11.2018

  Státní společnost Antonov projektuje také větší dron kategorie MALE, na 9 závěsech má nést 1400 kg zbraní. Prototyp by mohl být hotov do 3 let. Video ze zbrojní ...Zobrazit celý příspěvek

  Státní společnost Antonov projektuje také větší dron kategorie MALE, na 9 závěsech má nést 1400 kg zbraní. Prototyp by mohl být hotov do 3 let.
  Video ze zbrojní výstavy:
  https://www.youtube.com/watch?...
  Video o 3 připravovaných typech dronů DP Antonov:
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  23:44 23.11.2018

  No hodne stesti ukrajino a at mas uspesne bojove nasazeni. Jinak to skutecne bude drahe selhani.

  No hodne stesti ukrajino a at mas uspesne bojove nasazeni. Jinak to skutecne bude drahe selhani.

 • flanker.jirka
  22:15 23.11.2018

  VlaLang, Scotty: občas by bylo lepší volit pořízení již existujícího systému, než vstupovat do projektů, které se do služby dostanou pozdě. Taková Sojka se delší dobu vyvíjela ...Zobrazit celý příspěvek

  VlaLang, Scotty: občas by bylo lepší volit pořízení již existujícího systému, než vstupovat do projektů, které se do služby dostanou pozdě.
  Taková Sojka se delší dobu vyvíjela než používala.Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  08:36 23.11.2018

  Tenhle týden se ČR připojila k projektu MALE RPAS. Předpokládám tedy že AČR bude výsledek projektu i ...Zobrazit celý příspěvek

  Tenhle týden se ČR připojila k projektu MALE RPAS. Předpokládám tedy že AČR bude výsledek projektu i odebírat.
  https://www.janes.com/article/... Skrýt celý příspěvek

 • VlaLang
  01:49 23.11.2018

  Pokud neklapne dospělý drone "třídy MQ-4" nebo evropského projektu (EuroHavk?), tak se velmi uvažuje o drone-vrtulníku třídy/velikosti MQ-8 nebo obdobný stroj od Italů (omlouvám ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud neklapne dospělý drone "třídy MQ-4" nebo evropského projektu (EuroHavk?), tak se velmi uvažuje o drone-vrtulníku třídy/velikosti MQ-8 nebo obdobný stroj od Italů (omlouvám se, nejsem v letectví expert, neznám detaily).Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  22:45 22.11.2018

  Tak vám nevím, ale naše MO žblebtá o nákupu dronů......., asi zahraničních.

  V modelářské velmoci by asi nebyl problém si ukuchtit něco svého (Primoco).

  Tak vám nevím, ale naše MO žblebtá o nákupu dronů......., asi zahraničních.

  V modelářské velmoci by asi nebyl problém si ukuchtit něco svého (Primoco).

Načítám diskuzi...