BBC: Izraelští vojáci ponižují a zesměšňují zajatce, videa zveřejňují on-line

BBC: Izraelští vojáci ponižují a zesměšňují zajatce, videa zveřejňují on-line
Izraelští vojáci u provizorního mola pro vykládku humanitární pomoci do Gazy. / IDF (Zvětšit)

Stanice BBC analyzovala přes 40 fotografií a videí, na nichž izraelští vojáci ponižují válečné zajatce. Příslušníci Izraelských obranných sil (IDF) tato videa zveřejnili sami. Armáda židovského státu vojáky už dříve vyzvala, aby se podobných činů vyvarovali. Váleční zajatci podle mezinárodního práva nesmí být zbytečně ponižováni ani veřejně zesměšňováni. Právní experti proto už dříve upozornili, že obsah zveřejňovaný vojáky IDF by mohl být chápán jako porušení mezinárodního práva, napsala dnes BBC.

Britská stanice analyzovala celkem 45 fotografií a videí včetně záběrů, na nichž mají zajatci svázané ruce a těla zahalena izraelskými vlajkami. IDF reagovaly prohlášením, že vojáci, kteří mají tyto činy na svědomí, byli potrestáni, případně postaveni mimo službu za "nepřijatelné chování". Ke konkrétním činům a lidem, které BBC identifikovala, se izraelská armáda nevyjádřila. BBC už dříve upozornila na případ izraelského vojáka, který na platformě YouTube sdílel video z výslechu jednoho ze zajatých civilistů. Na záběrech je kromě vojáka IDF vidět nahý, krvácející muž přivázaný k židli.

Mluvčí organizace Breaking The Silence, která sdružuje bývalé a současné příslušníky IDF s cílem odhalit neetické praktiky izraelské armády, Ori Givati uvedl, že ho zpráva o brutalitě izraelských vojáků nepřekvapuje. Izraelská vláda podle něj takové chování naopak podporuje. "Nic se jim nestane. Vláda jim říká, ať v tom pokračují. Armáda vojáky vychovává k tomu, aby se na Palestince dívali jako na terče, ne jako na lidi," uvedl.

Pětačtyřicet videí, která BBC prověřila, pochází celkem od 11 vojáků brigády Kfir, největší pěší brigády IDF, která z většiny působí právě na okupovaném Západním břehu Jordánu. Všech jedenáct vojáků dříve sloužilo, nebo stále slouží, u IDF a na sociálních sítích neskrývali svoji identitu. Čtyři z nich nejspíše patří pod záložní prapor s označením 9213. Ten operuje na severu Západního břehu. Reportéři BBC se pokusili s vojáky skrz sociální sítě spojit, ale jeden si britskou stanici nejspíše zablokoval a ostatní nereagovali.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Jakub Szántó: Izrael proti vedení Hamásu aktivoval legendární jednotku „odplaty“ Kidon

„Po Hamásu, a to včetně jeho zahraničního vedení, které je v exilu v Libanonu, v Turecku a Kataru, ...

PREMIUM Teorie vítězství Izraele. Zničit Hamás. Ale co dál?  

Po ukončení dočasného příměří se Izrael vrátil ke svému vyhlášenému cíli zničit teroristickou ...

PREMIUM Profackování realitou: Izrael nedokáže zničit kořeny Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlašuje, že cílem izraelských obranných sil (IDF) je „zcela ...

PREMIUM V Pásmu Gazy už zemřelo 271 izraelských vojáků a podle Hamásu 34.943 Palestinců

Při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy už od loňského října zemřelo nejméně 34.943 Palestinců a dalších ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.