Bělehrad za hukotu bombardérů a dnes

Bělehrad za hukotu bombardérů a dnes
Jugoslávská protiletadlová obrana v noci / Darko Dozet, CC BY-SA 3.0 (Zvětšit)

Masivním bombardováním vojenských cílů v Jugoslávii 24. března 1999, kdy kolem 20 hodiny zaútočila Severoatlantická aliance s pomocí bombardovacích letadel a raket s plochou dráhou letu na jugoslávské vojenské cíle, se tato balkánská země ocitla ve válečném stavu. Nálety představovaly první vojenský úder v dějinách, který NATO namířila proti evropské zemi, a to bez mandátu Rady bezpečnosti OSN.

Ozbrojená akce proti Jugoslávii dostala název Rozhodná síla a jejím cílem bylo přinutit režim Slobodana Miloševiče ke stažení vojsk a odchodu z Kosova. První nálety byly vzápětí hlášeny z Bělehradu, z kosovské Prištiny, Nového Sadu, Niše a dalších měst. Není určitě třeba příliš zdůrazňovat, že podpora této vojenské akce ze strany České republiky představovala pro vedení našeho státu a také pro jeho občany zatěžkávací zkoušku.

Navíc tato zkouška jakési loajality k západním spojencům přišla ve dnech, kdy se naše země, necelých deset let po nabytí svobody, právě stala plnoprávným členským státem Severoatlantické aliance. Nebylo určitě vůbec jednoduché pro prezidenta Václava Havla, ani další představitele ČR, podpořit ozbrojené akce proti Jugoslávii. Ačkoliv v tehdejší Svazové republice Jugoslávie vládl autoritativní Slobodan Miloševič, velká část Čechů měla na paměti jednoznačnou podporu především ze strany Srbů z předválečného jugoslávského království, kteří se v roce 1938 masově hlásili jako dobrovolníci a chtěli jít na pomoc Hitlerem ohroženému Československu.  

Osobně si vybavuji situaci, která se do jisté míry pak opakovala v srpnu 1968, kdy nejen vedení Jugoslávie a její prezident Josip Broz Tito, ale také statisíce řadových občanů zejména v Bělehradě i dalších jugoslávských městech dávaly v bouřlivých demonstracích jednoznačně najevo, že jsou na naší straně. Přiznávám, že jsem jako čerstvý maturant tyto projevy podpory prožíval v té době velice emotivně a nelze na ně nikdy zapomenout.

Redakční kolega Štěpánek stále věřil, že zdravý rozum zvítězí

S respektovaným balkanistou Václavem Štěpánkem jsme v roce 1991 společně s již bohužel zesnulým kolegou fotografem Igorem Šefrem absolvovali čtyřdenní cestu do válečné Jugoslávie. Vašek měl tenkrát oproti mně velkou výhodu nejen díky jazykové vybavenosti, poněvadž ovládal nejen místní řeč, ale měl i perfektní znalosti mentality národů tehdejší Jugoslávie. Z tohoto důvodu prožíval události oněch několika hektických dnů mnohem klidněji než já. Docent Václav Štěpánek pracoval dříve jako novinář, nyní je zástupcem vedoucího Ústavu slavistiky na filozofické fakultě MU v Brně. V době leteckých útoků NATO proti Jugoslávii působil na univerzitě v Beogradu jako lektor češtiny.

Své zážitky z těchto dramatických dnů popsal Štěpánek velmi poutavě ve dvacetistránkové brožuře s názvem Zápisky z doby bombardování. V roce 2010 převzal cenu Františka Alexandra Zacha, kterou mu udělili představitelé Jihomoravského kraje za celoživotní přínos a rozvoj česko-srbských vztahů.

„Dlouho nezapomenu na první den nevyhlášené války, na dvacátý čtvrtý březen. Tehdy, vpodvečer, jsem poslouchal ještě nezakázané opoziční rádio B 92,“ vzpomíná po letech Václav Štěpánek. Dodává, že v důsledku vyhlášení válečného stavu byla v zemi buď přímo umlčena, nebo alespoň výrazně omezena všechna opoziční média. Tehdejší bělehradský primátor Vojislav Mihailović upozorňoval občany na to, že ve městě nebude probíhat zkouška sirén. Rozezní-li se tedy na jednu minutu jejich kolísavý zvuk, pak to znamená, že jde do tuhého.

„Stále jsem tehdy ale doufal, že zdravý rozum zvítězí,“ pokračuje ve vyprávění Štěpánek. „O půl deváté večer se však sirény rozezněly. Naskočila mi husí kůže. Ne z toho, že bych se snad bál o svůj život, ale z poznání, že i na konci dvacátého století převládlo v předních světových demokratických zemích myšlení, že silou lze něco trvale vyřešit.“

Některými humanisty opěvovaná etická válka, či, jak byla eufemisticky nazývána, „letecká kampaň“, však znovu podle jeho slov jen dokázala, že použití masové síly bez znalosti všech podstatných historických konotací, pečlivě připraveného politického plánu a v tak citlivé oblasti, jako je pověstný balkánský „sud prachu“, nemůže přinést trvalé řešení. „Škody a ztráty nakonec totiž utrpěli všichni, aniž by se přitom dospělo k výraznému zlepšení situace,“ říká balkanista Štěpánek. Je potěšen, když pozoruje u svých studentů, že i příslušníci dnešní mladé generace se zajímají o dramatické dění v bývalé Jugoslávii.

V této souvislosti se mimo jiné pochvalně zmiňuje o Michaele Dufkové, která v roce 2009 napsala diplomovou práci s názvem Chronologie bombardování Jugoslávie a postoj českého tisku.  Václav Štěpánek byl vedoucím práce této posluchačky historie na brněnské filozofické fakultě. „Dne 27. března 1999 byla zahájena druhá fáze bombardování, jejímž cílem bylo postupně ničit infrastrukturu a jednotlivé opěrné vojenské body nebo jednotky. NATO k těmto účelům nasadilo dvě verze dvoumotorových proudových letounů A10-Thunderbolt. V centru Prizrenu explodovaly tři projektily veliké síly, které zasáhly policejní budovu. Při tomto útoku byl jeden policista zraněn a dva další přišli o život, když se na ně zřítila část budovy,“ cituje autorka diplomové práce Dufková deník Právo, který v té době živě referoval o průběhu bombardování.

Havel a Albrightová patřili tehdy k nepopulárním osobnostem v Srbsku 

Docent Štěpánek se ve vzpomínkách vrací k napjatým okamžikům, kdy se právě vracel z centra města do Nového Bělehradu a náhle zaduněly vzdálené výbuchy. Ve vzduchu ucítil vůni střelného prachu. To padly první bomby na bělehradské vojenské letiště v Batajnici. „Přítel Dan Mádr mi vždy telefonoval, když viděl či slyšel přelet bombardérů přes naše území, že už letí… mohl jsem tedy očekávat, že zhruba za půl hodiny se někde něco bude dít. Byl jsem v Bělehradě a okolí po celou dobu bombardování.“ Štěpánek dále připomíná, že z části svých reportáží později sestavil již zmíněnou brožuru Zápisky z doby bombardování, která vyšla v září 1999.

Václav Havel byl v té době podle Štěpánka v Srbsku velmi nepopulární osobnost, a to společně s Madelaine Albrightovou. Proč tomu tak bylo? Oba totiž měli s Bělehradem hodně společného. Havlovi v bělehradských alternativních scénách, jako je Atelje 212 a jinde, hráli v té době všechny jeho divadelní hry a bylo známo, že odtud dostává štědré tantiémy. Havel tedy nebyl obecně populární postavou, byť v intelektuálních kruzích si stále udržoval a dodnes udržel poměrně velký respekt. „V současné době se však o Havla celkem nikdo v Srbsku nezajímá,“ míní Štěpánek, „a jeho osobnost a role je již víceméně zapomenuta.“ Albrightová se narodila v rodině československého velvyslance Josefa Korbela, který z počátku sympatizoval s Titovým režimem a údajně přikrýval před československou veřejností zločiny, jichž se jugoslávský komunistický režim zejména těsně po válce v hojné míře dopouštěl.   

Odpovědnost padá na tehdejší vládu

Docent Štěpánek se nedávno vrátil ze soukromé návštěvy Bělehradu, kde na tamní unverzitě působí jeho srbská manželka. Během našeho setkání připomíná, že v současné době je v zemi u moci Srbská pokroková strana, která se odštěpila od Srbské radikální strany. V jejím čele je stále nacionalisticky zaměřený politik Vojislav Šešelj, který byl v roce 1984 odsouzen v politickém procesu za kritiku komunistického režimu a za takzvané kontrarevoluční aktivity k trestu odnětí svobody na osm let. Již o dva roky později, v roce 1986, byl ale propuštěn na svobodu. Po svém propuštění z kriminálu udržoval dále kontakty se srbským antikomunistickým exilem.

Zkušený právník Šešelj byl později Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii souzen. Počátkem března 2016 byl ale zcela zproštěn obžaloby. „Současný prezident Aleksandar Vučić byl v době bombardování ministrem informací a byl tak přímo odpovědný za drakonické pokuty demokratickému opozičnímu tisku v době před bombardováním a během něj,“ říká Václav Štěpánek. Dodává, že některé noviny, jako například opoziční Naša Borba, tyto pokuty pak přivedly ke krachu. Odpovědnost za tehdejší činy by nejraději současní vládci svalili na tehdejší i dnešní opozici, která je ovšem v Srbsku nejednotná, rozhádaná a prohospodařila svou šanci v době, kdy byla v letech 2000 až 2012 u moci.

„Je jasné, že odpovědnost za tehdejší situaci v Srbsku je na tehdejší vládě,“ říká pro Armádní noviny docent Štěpánek. V ní a také celkově v režimu Slobodana Miloševiće sehrál velmi nepěknou roli dnešní prezident a několik dalších členů vlády, například ministr obrany Aleksandar Vulin. Tyto pravdy se však podle Štěpánkova vyjádření v oficiálních vládních sdělovacích prostředcích současného Srbska pochopitelně nevyskytují, a proto se vlastně o celé záležitosti vůbec nemluví. Svědectví tohoto renomovaného balkanisty, který zažil celých 78 dnů leteckých útoků přímo v centru dění, je obsaženo v jeho zmíněných zápiscích, z nichž se z pera nezaujatého a objektivního odborníka a pozorovatele dozvídáme, co se vlastně reálně stalo. Naštěstí u nás tyto události nejsou tabu.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

MSM Group z holdingu CZECHOSLOVAK GROUP zachraňuje srbskou firmu IMK 14. Oktobar

Holding CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) plánuje rozšíření svých aktivit mimo území bývalého Československa. ...

Srbsko získá ruské tanky T-72B3 a transportéry BRDM-2MS. Rumunsko dodávky blokuje

29. července 2019 na základně srbské armády „Mija Stanimirović“ se konala prezentace deseti ...

Srbské vrtulníky H145M získají srbské zbraně

V roce 2016 Srbsko objednalo u Airbus Helicopters devět vrtulníků H145M s tím, že šest kusů získá ...

Čínské průzkumné a útočné drony CH-92A pro Srbsko

Začátkem července se přední představitelé srbské vlády a armády zúčastnili prezentace šesti nových ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • jozo
  01:54 22.02.2021

  Podstatné je podľa mňa, že NATO nikomu nedržalo stranu. Cieľom bolo zastaviť vojenské operácie na území bývalej Juhoslávie, ktoré prerastali do vyhladzovania hlava nehlava. Cieľ ...Zobrazit celý příspěvek

  Podstatné je podľa mňa, že NATO nikomu nedržalo stranu. Cieľom bolo zastaviť vojenské operácie na území bývalej Juhoslávie, ktoré prerastali do vyhladzovania hlava nehlava. Cieľ bol dosiahnutý bombardovaním Srbska. Keby sa dal cieľ naplniť bombardovaním Papuáncov tak by NATO bombardovalo Papuáncov.
  Ja si myslím, že ľudia sa len nedokážu vyrovnať s nepríjemnými faktami tak hľadajú vinníka. Áno je nepríjemné pozrieť sa obyvateľovi Belehradu do očí a uznať mu: "pomáhali sme bombardovať tvoje mesto, prepáč bolo to zlé, ale sme nemali iné riešenie". Oveľa ľahšie je povedať môže za to Havel, NATO prípadne mimozemšťania.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   18:26 22.02.2021

   Právě takové a podobné názory pomáhají vytvářet PR agentury.Pokud jde o Jugoslávii šlo agenturu Ruder Finn. V Iráku to byly agentury Hill a Knowlton tu si zaplatil Kuvajt a Bell ...Zobrazit celý příspěvek

   Právě takové a podobné názory pomáhají vytvářet PR agentury.Pokud jde o Jugoslávii šlo agenturu Ruder Finn.
   V Iráku to byly agentury Hill a Knowlton tu si zaplatil Kuvajt a Bell Potinger.
   Ta pro Pentagon vytvářela mimo jiné falešná videa.Daňové poplatníky to stálo 540 mil.USD.Skrýt celý příspěvek

   • logik
    22:23 22.02.2021

    Jasně. Milion uprchlíků v Evropě vlastně nikdy nebylo, to je jen výmysl marketingových agentur.... Ale jinak, v jádru máš pravdu, že státy si často platěj marketing, aby ...Zobrazit celý příspěvek

    Jasně. Milion uprchlíků v Evropě vlastně nikdy nebylo, to je jen výmysl marketingových agentur....

    Ale jinak, v jádru máš pravdu, že státy si často platěj marketing, aby prosadili svoji verzi "historie". A nedivím, se, že se kloníš k tomuto vysvětlení i tady, když jsi vlastně insider, který do těchto praktik tak trochu vidí, že?
    Víš, to, že něco děláš Ty, ještě neznamená, že lžou všichni.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  20:09 21.02.2021

  Je zajímavé,že ICTY výslovně odmítl zabývat se šetřením válečných zločinů politiků a vojáků Spojených států amerických a dalších členských zemí NATO. Jeho bývalá předsedkyně Carla ...Zobrazit celý příspěvek

  Je zajímavé,že ICTY výslovně odmítl zabývat se šetřením válečných zločinů politiků a vojáků Spojených států amerických a dalších členských zemí NATO. Jeho bývalá předsedkyně Carla del Ponteová ve své vzpomínkové publikaci také potvrdila, že v době její působnosti nebylo soudu umožněno vyšetřovat vážná podezření o obchodu kosovolbánské mafie a UÇK s lidskými orgány zajatých Srbů.
  I když oprávněnost tohoto soudu je sporná s ohledem na stíhání jednotlivců.
  Dále se málo zmiňuje působení skupiny El Mudžáhid,její členové masakrovaly srbské zajatce.A po rozpuštění se začlenili do UCK kde pokračovali ve stejném duchu.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   08:33 24.02.2021

   Víš Tesile, máš tam opět chybu. Obchod s orgány Srbů se snažil dokázat už Sunet, a vyšlo z toho to, že obětmi měli být jak Srbové tak Kosovští Albánci. Možná bys mohl víc osvětlit ...Zobrazit celý příspěvek

   Víš Tesile, máš tam opět chybu. Obchod s orgány Srbů se snažil dokázat už Sunet, a vyšlo z toho to, že obětmi měli být jak Srbové tak Kosovští Albánci. Možná bys mohl víc osvětlit tu skupinu El Mudžáhid, když se o ní tak málo mluví...Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  00:03 21.02.2021

  Ta paní s českým původem, s přezdívkou balkánská řeznice si po krádeži Kosova zprivatizovala, co mohla. Je to vylhaná válka o jejíž zámince se bude psát léta. Pro mne je tato válka ...Zobrazit celý příspěvek

  Ta paní s českým původem, s přezdívkou balkánská řeznice si po krádeži Kosova zprivatizovala, co mohla. Je to vylhaná válka o jejíž zámince se bude psát léta. Pro mne je tato válka symbolem Američanů,


  https://ct24.ceskatelevize.cz/... Skrýt celý příspěvek

  • padre
   00:15 21.02.2021

   Jestli tou balkánskou řeznící myslíte pani Madelaine Albrightovou ,tak ta se zachovala naprosto správně a také její zásluhou je dnes na Balkáně klid.Ale samozřejmě moskevští ...Zobrazit celý příspěvek

   Jestli tou balkánskou řeznící myslíte pani Madelaine Albrightovou ,tak ta se zachovala naprosto správně a také její zásluhou je dnes na Balkáně klid.Ale samozřejmě moskevští poskokové musí pomluvami zakrýt fakt ,že Rusko v tehdejší vyhrocené situaci shořelo jak papír.Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    14:08 21.02.2021

    Kosovo,Bosna a Hercegovina, Makedonie jenom kvetou novými mešitami....

    Kosovo,Bosna a Hercegovina, Makedonie jenom kvetou novými mešitami....

    • padre
     14:45 21.02.2021

     Ruska federace také kvete novými mešitami..největší je v Moskvě...

     Ruska federace také kvete novými mešitami..největší je v Moskvě...

     • krllo
      19:09 21.02.2021

      Mosva s okolím má cca 15 milionů obyvatel Kosovoi má třeba kolik ?

      Mosva s okolím má cca 15 milionů obyvatel Kosovoi má třeba kolik ?

     • padre
      20:28 21.02.2021

      Ona taky ta největší ruská mešita, která je postavena v Moskvě není jediná,ale pouze jedna z posledních...

      Ona taky ta největší ruská mešita, která je postavena v Moskvě není jediná,ale pouze jedna z posledních...

     • stepan
      09:40 22.02.2021

      Bavíme se tady snad o Rusku? Ne, bavíme se tady o Balkánu, kde muslimové a islám s Evropou byl vždy na ostří nože. Argumentovat mešitami v Rusku je argumentační faul "vy zase ...Zobrazit celý příspěvek

      Bavíme se tady snad o Rusku?
      Ne, bavíme se tady o Balkánu, kde muslimové a islám s Evropou byl vždy na ostří nože.

      Argumentovat mešitami v Rusku je argumentační faul "vy zase bijete černochy".Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      16:13 22.02.2021

      @ Stepan, tavárišč....

      "...kde muslimové a islám s Evropou byl vždy na ostří nože..."

      A u vás v Rusku to nebolo? Za posledných 30 rokov viackrát....

      @ Stepan, tavárišč....

      "...kde muslimové a islám s Evropou byl vždy na ostří nože..."

      A u vás v Rusku to nebolo? Za posledných 30 rokov viackrát....

     • logik
      22:25 22.02.2021

      krllo:
      1) Kosovo se ale netváří jako obránce křesťanských hodnot...
      2) on je islám a islám. V Kosovu nikdo nezavádí právo Šaria. V Rusku Putinův chráněnec Kadyrov ano.

      krllo:
      1) Kosovo se ale netváří jako obránce křesťanských hodnot...
      2) on je islám a islám. V Kosovu nikdo nezavádí právo Šaria. V Rusku Putinův chráněnec Kadyrov ano.

     • stepan
      22:51 22.02.2021

      @Jan
      Proč tu dokolečka řešíš podělané nerelevantní Rusko?
      Dej si mokrý hard na hlavu a dýchej.

      @Jan
      Proč tu dokolečka řešíš podělané nerelevantní Rusko?
      Dej si mokrý hard na hlavu a dýchej.

     • logik
      01:02 23.02.2021

      stepan: Jan přispěl do tohoto threadu o Rusku jediným příspěvkem. Pokud máš dojem, že tu dokolečka řeší Rusko, tak se obávám, že adept na mokrej hadr jsi spíš Ty. Šlápli jsme Ti na ...Zobrazit celý příspěvek

      stepan: Jan přispěl do tohoto threadu o Rusku jediným příspěvkem. Pokud máš dojem, že tu dokolečka řeší Rusko, tak se obávám, že adept na mokrej hadr jsi spíš Ty. Šlápli jsme Ti na kuří oko, že tak vyskakuješ? :-)

      PS: A jestli se ptáš, proč mi debata o Rusku přijde relevantní, tak proto, že je to blízký spojenec Srbska a sponzor přesně těch názorů, které tady razíš Ty. Pokud tedy je evidentně Rusko tak neupřímné v otázce muslimů, tak to vrhá dosti pochybnosti i nad jím preferovanou interpretací balkánských novodobých dějin.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     18:33 21.02.2021

     Vliv Saudů je způsoben faktem, že západ uvalil na dodávky zbraní na Balkán embargo a jediný, kdo byl ochoten pomoci, byly arabské země. Nebýt Srbské agrese, nebyl by vliv Saudů ...Zobrazit celý příspěvek

     Vliv Saudů je způsoben faktem, že západ uvalil na dodávky zbraní na Balkán embargo a jediný, kdo byl ochoten pomoci, byly arabské země.
     Nebýt Srbské agrese, nebyl by vliv Saudů zapotřebí.Skrýt celý příspěvek

     • krllo
      19:11 21.02.2021

      Pobavil jste.Kolik bylo po roce 1945 v Kosovu Srbů a kolik Albánců ? Podle vás by měli Saudi pomoci muslimům ve Francii. Francouzi jsou na ně agresivní.

      Pobavil jste.Kolik bylo po roce 1945 v Kosovu Srbů a kolik Albánců ? Podle vás by měli Saudi pomoci muslimům ve Francii. Francouzi jsou na ně agresivní.

     • logik
      22:38 21.02.2021

      A kolik tam bylo Srbů třeba 6.18.1384? Vytáhnout jedno datum z historie a argumentovat tím, že v tu dobu na nějakém území převažovala nějaká národnost je demagogie. Obzvlášť když ...Zobrazit celý příspěvek

      A kolik tam bylo Srbů třeba 6.18.1384?
      Vytáhnout jedno datum z historie a argumentovat tím, že v tu dobu na nějakém území převažovala nějaká národnost je demagogie. Obzvlášť když jde o území, kde se národnostní složení v historii podstatně měnilo.

      Zbytek je také z Tvé strany lež a demagogie: Srbové násilně potlačovali Albánský národ. Francouzi žádný takový národ na území Francie - přinejmenším posledních pět set let, neutlačovali.Skrýt celý příspěvek

     • stepan
      00:38 22.02.2021

      "Vytáhnout jedno datum z historie a argumentovat tím, že v tu dobu na nějakém území převažovala nějaká národnost je demagogie. Obzvlášť když jde o území, kde se národnostní složení ...Zobrazit celý příspěvek

      "Vytáhnout jedno datum z historie a argumentovat tím, že v tu dobu na nějakém území převažovala nějaká národnost je demagogie. Obzvlášť když jde o území, kde se národnostní složení v historii podstatně měnilo."

      Izrael?Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:43 22.02.2021

      Podstatné není, kolik žilo kde nějakého etnika kdysi, ale kolik tam žije dnes, ve chvíli, kdy se rozhoduje.
      A to platí i o tom Izraeli.

      Podstatné není, kolik žilo kde nějakého etnika kdysi, ale kolik tam žije dnes, ve chvíli, kdy se rozhoduje.
      A to platí i o tom Izraeli.

     • stepan
      09:37 22.02.2021

      "Podstatné není, kolik žilo kde nějakého etnika kdysi, ale kolik tam žije dnes, ve chvíli, kdy se rozhoduje."

      Krym?

      "Podstatné není, kolik žilo kde nějakého etnika kdysi, ale kolik tam žije dnes, ve chvíli, kdy se rozhoduje."

      Krym?

     • GlobeElement
      09:47 22.02.2021

      Krym se od Ukrajiny neodtrhl zevnitř, nýbrž byl anektován zvenčí, ruskými vojáky.

      Krym se od Ukrajiny neodtrhl zevnitř, nýbrž byl anektován zvenčí, ruskými vojáky.

     • Ján Paliga
      09:49 22.02.2021

      @ Stepan A čo Čečensko? Argumentovať Izraelom, ktorý bol v roku 1948 napadnutý susedmi je demagógia. Rovnako aj Krym. Ten v medzinárodných zmluvách s Ukrajinou RF akceptovala ako ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Stepan

      A čo Čečensko? Argumentovať Izraelom, ktorý bol v roku 1948 napadnutý susedmi je demagógia. Rovnako aj Krym. Ten v medzinárodných zmluvách s Ukrajinou RF akceptovala ako ukrajinské územie. A že je to tak vidíme aj dnes - okrem niekoľkých krajín ako Sýria, Venezuela - ktoré to spravili len zo zištných dôvodov - väčšina krajín Krym uznáva ako súčasť Ukrajiny. Okupácia Krymu to nezmení....

      Snažíš sa tu ospravedlňovať niečo, čo nemuselo nastať. Ale mocibažný Miloševič sa potreboval vyventilovať po tom, čo sa mu vďaka jeho mocibažnosti rozpadla SFRJ.... Vinníka si našiel v slabšom....Skrýt celý příspěvek

     • ZH2isbest
      20:56 22.02.2021

      @ Ján p... Nic proti Izraeli, je to snad jediný vzkvétající a moderní stát v oblasti jihozápadní Asie, ale byl vyhlášen svévolně bez souhlasu ligy Arabských států a pokud si ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Ján p...

      Nic proti Izraeli, je to snad jediný vzkvétající a moderní stát v oblasti jihozápadní Asie, ale byl vyhlášen svévolně bez souhlasu ligy Arabských států a pokud si pamatuji napaden cca den dva po svévolném vyhlášení.

      Bylo to skoro jako kdyby si tady např. místní Ruská menšina vyhlásila malé Rusko v Kokořínsku :-)

      Dost složité to tehdy bylo, židé vyhnali z domova více než půl milionu Arabů a předtím mezi lety 1946-1947 povraždili taky pěknou řádku britských vojáků...Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      09:16 23.02.2021

      Co měla co Liga arabských států kecat do vyhlášení státu na bývalém území Osmanské říše? On tam byla nějaký arabský stát? Arabi a Židé se vyhnali navzájem po napadení Izraele den ...Zobrazit celý příspěvek

      Co měla co Liga arabských států kecat do vyhlášení státu na bývalém území Osmanské říše? On tam byla nějaký arabský stát?

      Arabi a Židé se vyhnali navzájem po napadení Izraele den po vyhlášení nezávislosti.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      21:43 23.02.2021

      @ ZH..... "Dost složité to tehdy bylo, židé vyhnali z domova více než půl milionu Arabů a předtím mezi lety 1946-1947 povraždili taky pěknou řádku britských vojáků..." To sa ...Zobrazit celý příspěvek

      @ ZH.....

      "Dost složité to tehdy bylo, židé vyhnali z domova více než půl milionu Arabů a předtím mezi lety 1946-1947 povraždili taky pěknou řádku britských vojáků..."

      To sa dialo aj podstatne dávnejšie pred týmto dátumom i z palestínskej strany.... To aby sme si nevyberali len jednu "čerešničku"...

      Máš snáď pocit, že Arabská liga je niečo viac ako samotní Palestínci? Preto dodnes je Palestína tam kde je, pretože za nich rozhodujú druhí.... sú rukojemníkmi - dnes hlavne Iránom podporovaného Hamasu či Hizballáhu a preto sú dodnes na tom tak tragicky, ako sú.... len je v nich huckaná nenávisť...

      A s tými palestínskymi utečencami už ti napísal GE.... Nemuseli utekať nikam, ale to by sa nepodieľali mnohí na agresii voči Izraelcom... A tá agresia netrvala deň, či rok, ale mnoho rokov...Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      08:39 24.02.2021

      Stepan Zkoušíš to pěkně jedno po druhém... Z Izraele nikdo Palestince nevyháněl. Mohli tam žít dál a část tam i žije. Palestinci z tohoto území odešli sami, protože uvěřili ...Zobrazit celý příspěvek

      Stepan
      Zkoušíš to pěkně jedno po druhém...
      Z Izraele nikdo Palestince nevyháněl. Mohli tam žít dál a část tam i žije. Palestinci z tohoto území odešli sami, protože uvěřili Arabským státům, že Izrael zlikvidují. Ostatně ve stejný den vznikly státy dva Izrael a Palestina. Palestinci ten svůj odmítli...Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   23:20 21.02.2021

   "Pro mne je tato válka symbolem Američanů..." Nie, tá vojna je v skutočnosti symbolom posadnutosti mocou a nenávisťou, ktorá v skutočnosti ožobráčila obyčajných Srbov po tom, čo ...Zobrazit celý příspěvek

   "Pro mne je tato válka symbolem Američanů..."

   Nie, tá vojna je v skutočnosti symbolom posadnutosti mocou a nenávisťou, ktorá v skutočnosti ožobráčila obyčajných Srbov po tom, čo nevyšli chorobné plány ich vedúcich predstaviteľov.... A tie začali už v 80-tych rokoch, pokračovali rozpútaním násilia voči ostatným národom SFRJ a to iba preto, lebo chceli všetkým rozkazovať....Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  00:03 21.02.2021

  Ta paní s českým původem, s přezdívkou balkánská řeznice si po krádeži Kosova zprivatizovala, co mohla. Je to vylhaná válka o jejíž zámince se bude psát léta. Pro mne je tato válka ...Zobrazit celý příspěvek

  Ta paní s českým původem, s přezdívkou balkánská řeznice si po krádeži Kosova zprivatizovala, co mohla. Je to vylhaná válka o jejíž zámince se bude psát léta. Pro mne je tato válka symbolem Američanů,


  https://ct24.ceskatelevize.cz/... Skrýt celý příspěvek

  • logik
   03:01 21.02.2021

   Chápu. Radši, než aby jeden politik něco nezprivatizoval, tak radši nechám milion chudáků vyhnat z domova a desetitisíce zabít. Dochází Ti vůbec, co tu porovnáváš? Ať už ...Zobrazit celý příspěvek

   Chápu. Radši, než aby jeden politik něco nezprivatizoval, tak radši nechám milion chudáků vyhnat z domova a desetitisíce zabít. Dochází Ti vůbec, co tu porovnáváš?

   Ať už Albightová v tomto jela v nějaké korupci nebo ne (IMHO je vcelku normální, že se zajímala o investice v zemi, o které se toho hodně dozvěděla během politické kariéry a tak uměla zhodnotit rizika), tak to, že jestli se následně děla v zemi korupce (kde ne?) nijak nemění to, že NATO zastavilo krvavou válku a Miloševičovy zločiny proti lidskosti, kdy Srbská armáda se snažila násilím vyhnat všechny Albánce ze země.Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    14:09 21.02.2021

    Přidej nuly :-))

    Přidej nuly :-))

    • logik
     17:21 21.02.2021

     1) Ano, uprchlíků už takto bylo více než milion. Chápu, že příznivcům totalitních praktik nezbývá než se snažit tato čísla zpochybňovat, ale tím jen ukazujete, jak hloupé jsou Vaše ...Zobrazit celý příspěvek

     1) Ano, uprchlíků už takto bylo více než milion. Chápu, že příznivcům totalitních praktik nezbývá než se snažit tato čísla zpochybňovat, ale tím jen ukazujete, jak hloupé jsou Vaše výhrady vůči zásahu NATO, když je musíte zakládat na lhaní.

     Zdroje dokládají počet uprchlíků z Kosova máš i např. na české wiki

     2) Takto Miloševič vyhnal více než polovinu Kosovských Albánců, a ve vyhánění pokračoval. Kdo jiný by mu zabránil vyhnat všechny Kosovské Albánce? Takže opravdu bych měl přidat: vyhnaných by bylo podstatně více, než milion, kdyby NATO nezasáhlo.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      18:51 21.02.2021

      Kolik z tohoto počtu jsou Srbové vyhnaní ze svých domovů? Jen Chorvaté vyhnali 200tis Srbů. Zatímco tuto událost Miloševič nakonec akceptoval, v Kosovu už stejný scénář připustit ...Zobrazit celý příspěvek

      Kolik z tohoto počtu jsou Srbové vyhnaní ze svých domovů? Jen Chorvaté vyhnali 200tis Srbů.
      Zatímco tuto událost Miloševič nakonec akceptoval, v Kosovu už stejný scénář připustit nechtěl. Jistou roli v jeho rozhodnutí hrály osobní zkušenosti z Kosova.

      Problém v Kosovu gradoval desítky let a dodnes není vyřešen. Je to doutnající konflikt o kterém lidé nekriticky nahlížející na roli US tvrdí, že bombardování něco vyřešilo.Skrýt celý příspěvek

     • krllo
      19:13 21.02.2021

      Nálepkáři, kolik Kosovo mělo obyvatel, z toho Srbů a Albáncům, před agresí teroristů z UCK ? Kolik je tam dnes Srbů a kolik Albánců, ty totalitní praktiko :-))

      Nálepkáři, kolik Kosovo mělo obyvatel, z toho Srbů a Albáncům, před agresí teroristů z UCK ? Kolik je tam dnes Srbů a kolik Albánců, ty totalitní praktiko :-))

     • logik
      23:10 21.02.2021

      Cejkis: V Kosovu bylo na začátku devadesátých 1.6milionů Kosovských Albánců a zhruba 200 tisíc Srbů (vuz např. ...Zobrazit celý příspěvek

      Cejkis:
      V Kosovu bylo na začátku devadesátých 1.6milionů Kosovských Albánců a zhruba 200 tisíc Srbů (vuz např.
      https://www.google.com/url?sa=...
      )
      Takže kolik procent z vyhnaných řádově milion mohli asi tak Tvořit Srbové? Navíc když nyní se Srbští obyvatelé počítají na desítky tisíc, a řádově sto tisíc srbů se odhaduje, že Kosovo opustilo spolu s ústupem Miloševičovy armády (tedy těžko mohli být mezi těmi vyhnanými z Kosova před zásahem NATO)?
      Koukám, že se zcela držíš v tradici ruských trollů, kteří radši než by připustili, že NATO něco udělalo dobře, tak vymejšlí i ty nejpitomnější a nejlživější námitky. On jim třeba někdo věřit bude, žejo...

      Krllo:
      To už inteligentnější, byť pořád úplně mimo, je Krllova námitka, že tam Srbů hodně ubylo. Vzhledem k tomu, co předtím dělali Srbové Albáncům, tak se nedivím. I kdyby je Albánci fakt vyhnali - tak to srovnejme s druhou světovou: v ní Němci Čechů (pokud beru etnické čechy, tj. ne židy a cikány) zabili podstatně menší procento, než Srbové Albánců, o procento vyhnaných z ČR versus vyhnaných z Kosova se nedá porovnat už vůbec. Přesto jsme vyhnali všechny Němce a nikdo se tehdy nepozastavoval nad tím, co se dělo při odsunu.
      Tady většina Srbů opustila Kosovo dobrovolně a z těm, co tam zůstali, tak se sice děly někdy nepěkné věci, ale ve srovnání s divokým odsunem z ČR podstatně méně často, a většina z těch, co vůbec měla odvahu tam zůstat, tam normálně žije.

      Jo, tu odvahu měla jen menšina. Nedivím se, ty bys zůstal, kdybys věděl, že Tvůj stát prohrál válku, ve které se snažil vyhnat jeden celý národ z domova, a teď máš žít jako malá menšina na území toho národa? Ty bys v takové situaci zůstal?
      Většinu z těch, co odešli, nikdo nevyháněl. Jen prostě měli pud sebezáchovy.

      Takže děláš klasickou demagogii, kdy děláš z vrahů oběti.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      23:28 21.02.2021

      @ Krllo "Kolik je tam dnes Srbů a kolik Albánců, ty totalitní praktiko :-))" Prečo plačeš nad srbským rozliatym mliekom? Vyzývaní boli dosť a nikto im nekázal robiť masakre, ani ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Krllo

      "Kolik je tam dnes Srbů a kolik Albánců, ty totalitní praktiko :-))"

      Prečo plačeš nad srbským rozliatym mliekom?

      Vyzývaní boli dosť a nikto im nekázal robiť masakre, ani rozvrátiť Juhosláviu.... Zasiali vietor, zožali búrku.... Teda ich vodcovia zasiali a Srb si to zlízol sa svojich vodcov a dodnes je žobrák.... Prečo? Pre namyslenosť, pýchu a mocibažnosť....Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      22:55 22.02.2021

      @Logik S vámi je to vždy ztráta času Jestliže při předcházejících bojích uprchlo do okolních zemí zhruba 150 tisíc Albánců, pak za 78 dní bombardování NATO činil počet uprchlíků ...Zobrazit celý příspěvek

      @Logik
      S vámi je to vždy ztráta času

      Jestliže při předcházejících bojích uprchlo do okolních zemí zhruba 150 tisíc Albánců, pak za 78 dní bombardování NATO činil počet uprchlíků hrozivých 800 tisíc Albánců[31] a 100 tisíc Srbů.[31]


      https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

     • logik
      16:37 23.02.2021

      Cejkis: Už Ti někdo řekl, že na wiki projde cokoli, co má jakýkoli zdroj? Nezávisle na kvalitě zdroje? A sorry, ale odvolávat se na zdroj: "Globalisté útočí: od „humanitárního“ ...Zobrazit celý příspěvek

      Cejkis:
      Už Ti někdo řekl, že na wiki projde cokoli, co má jakýkoli zdroj? Nezávisle na kvalitě zdroje?

      A sorry, ale odvolávat se na zdroj: "Globalisté útočí: od „humanitárního“ bombardování po samostatný narkostát Kosovo", to chce mít opravdu "pravdu na háku". Nebo to Tě fakt nenapadne, že takovýto na první pohled zaujatý zdroj
      Ti řekne jen půl pravdy?
      Pokud Tě zajímá, proč na první pohled, tak seriozní autor nepoužívá emotivně zabarvená vyjádření typu "humanitární bombardování" nebo "narkostát". Používáním takovýchto emotivně zabarvených slov totiž implikuješ, že Ti nejde o neutrální posouzení pravdy, ale o vzbuzení emocí, tedy že se snažíš používat v korektní vědecké debatě nepřípustné prostředky pro přesvědčení oponenta.

      O postoji toho člověka k pravdě nejlépe svědčí právě to, že použil spojení "humanitární bombadování" - tedy že přiživuje lživý narativ o tom, co Havel prý údajně řekl. To krásně ilustruje, že tomuto autorovi vůbec nejde o to, co je pravda, ale o to, vybrat a překroutit fakta tak, aby dokázal "to svoje".

      ====

      Takže realita.
      1) Uprchlická vlna začala již před začátkem útoků NATO
      https://hrdag.org/wp-content/u...
      Je také si třeba uvědomit, že většina uprchlíků šla pěšky, takže k hranicím dorazili v průměru až několik dní poté, co byli vyhnáni z domova (opět to jde vypozorovat z předchozího odkazu, když porovnáš počty uprchlíků s počtem vražd). Tedy evidentně tuto uprchlickou vlnu nezpůsobil útok NATO, ale něco co se stalo před ní: tedy srbská ofenzíva.

      2) Mezi intenzitou akcí NATO a intenzitou uprchlíků není korelace. Naopak ale jde ukázat korelace mezi počtem uprchlíků a intenzitou akcí Jugoslávské armády (např. behem jednostranného příměří počty uprchlíků značně poklesly) - viz stejný odkaz.
      Takže to co tady předvádíš je klasická demagogie, kdy zaměňuješ příčinu a následek.

      3) Již v roce 1998 byly v zemi statisíce uprchlíků bez domova.
      https://assembly.coe.int/nw/xm...
      Že se rozhodli definitivně zdrhnout až na jaře a tedy se překlopili do kolonky "zahraniční uprchlíci", v okamžiku, kdy Miloševič obnovil ofenzívu, tedy nedokazuje vůbec nic a házet těmito čísly je účelová demagogie.

      Takže - vlastně děkuju. Lépe si zaujatost a demagogičnost toho, co se tu snažíš razit, demonstrovat snad ani nemohl.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:48 20.02.2021

  „Škody a ztráty nakonec totiž utrpěli všichni, aniž by se přitom dospělo k výraznému zlepšení situace,“ Opravdu nedošlo k zlepšení situace? Opravdu současný stav není lepší, než ...Zobrazit celý příspěvek

  „Škody a ztráty nakonec totiž utrpěli všichni, aniž by se přitom dospělo k výraznému zlepšení situace,“
  Opravdu nedošlo k zlepšení situace? Opravdu současný stav není lepší, než když bylo více než 50% Kosovanů vyhnáno ze země?Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
   23:55 20.02.2021

   Na vyhnané Srby jste zapomněl.

   Na vyhnané Srby jste zapomněl.

   • padre
    00:38 21.02.2021

    Už někdy od konce 70 let nemohly ostatní národy SFRJ Srby ani čuchat.Všichni už tehdy vyčítali Titovi ,že Srby příliš protěžuje na úkor ostatních regionů.Poslední ranou byla smrt ...Zobrazit celý příspěvek

    Už někdy od konce 70 let nemohly ostatní národy SFRJ Srby ani čuchat.Všichni už tehdy vyčítali Titovi ,že Srby příliš protěžuje na úkor ostatních regionů.Poslední ranou byla smrt J. B. Tita ,po které si jugoslávská reprezentace zvolila systém rotace ministerských předsedů z jednotlivých republik federace ,kteří se měli střídat po půl roce. To už všichni viděli ,že to nemůže fungovat a jen se čekalo kdo se trhne první.Kupodivu to byli Slovinci,kteří byli dost umírnění a jugoslávské armáda byla tak překvapena ,ze prakticky nestihla zareagovat.Skrýt celý příspěvek

    • krllo
     19:14 21.02.2021

     Že ty budeš Chorvat :-))

     Že ty budeš Chorvat :-))

   • logik
    02:48 21.02.2021

    Nelži. Nějaké excesy po zásahu NATO se určitě děly, ale nikde nedocházelo k takovému masivnímu vyhánění prováděnému státní mocí, jako před zásahem NATO, kdy Srbská armáda ...Zobrazit celý příspěvek

    Nelži.
    Nějaké excesy po zásahu NATO se určitě děly, ale nikde nedocházelo k takovému masivnímu vyhánění prováděnému státní mocí, jako před zásahem NATO, kdy Srbská armáda systematicky vyháněla veškeré Albánce za hranice (zvládla jich vyhnat více než polovinu, než ji NATO zastavilo).

    Je pravda, že z Kosova odešlo po zásahu nemalá část Srbů, ale zaprve - u většiny z nich to bylo svobodné rozhodnutí, byť dané naprosto pochopitelným strachem z dalšího vývoje. Mezinárodní síly dokonce organizovaly možnost jejich návratu. Srbů, kteří by bli vyhnáni přímou násilnou akcí či odešli v důsledku takové akce byla jen minorita - byť samozřejmě i to se dělo, protože tomu to po takové válce zabránit nejde.
    Když k tomu připočteme to, že Srbové odešli nikoli do cizí země, ale zůstali v rámci své země, tak je to prostě nesrovnatelné s tím, co se dělo před válkou.

    Nikdo netvrdí, že to bylo ideální sluníčkové. To nebylo a ani nemohlo být. Když je někde občanská válka, tak rozumné řešení dobré pro všechny zpravidla prostě není. Pořád to ale zachránilo existenci národa a domov pro přinejmenším velkou většinu obyvatelstva daného území - a to včetně těch Srbů, kteří tam zůstali.

    Zatímco při "Miloševičově řešení" by domov zůstal jen malé Srbské minoritě, a v Evropě by byl milion muslimských migrantů, které máš tak rád....Skrýt celý příspěvek

 • baraka1974
  11:34 19.02.2021

  Pre GlobeElement...ak bola Vasa reakcia na pamat na mna mate pravdu. Je to vela rokov a skutocne na 100% to nepoviem...ale stale mam pred ocami p. Havla na TV obrazovke pri nejakom ...Zobrazit celý příspěvek

  Pre GlobeElement...ak bola Vasa reakcia na pamat na mna mate pravdu. Je to vela rokov a skutocne na 100% to nepoviem...ale stale mam pred ocami p. Havla na TV obrazovke pri nejakom interviju kde vyslovil humanitarne bombardovanie tym svojim nezapometutelnym stylom...odvtedy som na toto slovne spojenie alergicky.
  Skuste sa niekedy opytat na nazor Japonca na atomove humanitarne bombovanie Hirosimi a Nagasaki a zapalnymi bombami Tokia ...germanov na plosne bombardovanie miest za 2. Svetovej nemusite - ti to v ramci korektnosti a viny vitesniliSkrýt celý příspěvek

  • Knightrider
   15:30 19.02.2021

   Zeman ty údajná slova Peroutky taky viděl naprosto přesně vlevo dole..

   Zeman ty údajná slova Peroutky taky viděl naprosto přesně vlevo dole..

   • krllo
    19:28 19.02.2021

    Přečtěte si od Peroutky články " Dynanický život " k 50 . narozeninám Adolfa Hitlera a " Němci, Češi a židé" a nemusíte se nikam přesně koukat. A Havel po přepadení Jugoslávie ...Zobrazit celý příspěvek

    Přečtěte si od Peroutky články " Dynanický život " k 50 . narozeninám Adolfa Hitlera a " Němci, Češi a židé" a nemusíte se nikam přesně koukat.
    A Havel po přepadení Jugoslávie pohlásil v rozhovoru pro francouzské noviny: " Bombardování Jugoslávie nemělo materiální povahu, ale navýsost humanitární " a tak se z něho navěky stal humanitární bombarďákSkrýt celý příspěvek

    • padre
     19:58 19.02.2021

     Ty Peroutkovy články jsem četl a slova o Hitlerovi jako gentlemanovi jsem nikde nenašel.Stejně jako jsem nikdy neslyšel ,že by pan prezident Havel /byl to pan prezident Havel a ...Zobrazit celý příspěvek

     Ty Peroutkovy články jsem četl a slova o Hitlerovi jako gentlemanovi jsem nikde nenašel.Stejně jako jsem nikdy neslyšel ,že by pan prezident Havel /byl to pan prezident Havel a nikoliv Havel /mluvil o humanitárním bombardování.Ale četl jsem gratulaci Josefa Stalina příteli Adolfu Hitlerovi k dobytí Paříže.A také komuniké o souhlasu předsednictva ÚV KSČ a vlády Československé republiky se zostřením politiky SSSR proti revizionistickemu kursu krvavého psa Tita a SFRJ.Skrýt celý příspěvek

     • krllo
      14:12 21.02.2021

      Brebto o tom nepíší. Ale Peroutka se zavrtal dobře

      Brebto o tom nepíší. Ale Peroutka se zavrtal dobře

     • padre
      14:49 21.02.2021

      Nejlépe se zavrtal Zeman ...

      Nejlépe se zavrtal Zeman ...

    • Ján Paliga
     20:53 19.02.2021

     Našťastie ten rozhovor nájdeš v dostupnej knihovni a znie takto: „Ze všeho nejdůležitější se mi zdá být přítomnost mírových sborů, která samozřejmě by bylo nejlépe, kdyby tam byla ...Zobrazit celý příspěvek

     Našťastie ten rozhovor nájdeš v dostupnej knihovni a znie takto:

     „Ze všeho nejdůležitější se mi zdá být přítomnost mírových sborů, která samozřejmě by bylo nejlépe, kdyby tam byla za souhlasu Jugoslávie, aby tam nebyly jako okupanti nebo jako válčící strana. Neboť ta přítomnost mírových sborů je přesně tím instrumentem, který může znamenat klíč ke všemu ostatnímu. I k tomu zastavení toho vyvražďování a vyhánění lidí z domovů i k eventuálním – vytvořit jakýsi prostor pro eventuální další politická jednání, k zabránění té katastrofě humanitární, jak se to nazývá, k té humanitární asistenci,“ řekl prezident v jediné odpovědi, v níž zmiňuje slovo „humanitární“. - https://archive.vaclavhavel-li... Skrýt celý příspěvek

     • krllo
      14:17 21.02.2021

      To neni jediný rozhovor, že by si ho zapomněl dat do archívu:-):-)
      A má tam Havel také tu svou podporu přepadení Iráku Dopis osmi ?

      To neni jediný rozhovor, že by si ho zapomněl dat do archívu:-):-)
      A má tam Havel také tu svou podporu přepadení Iráku Dopis osmi ?

     • logik
      17:23 21.02.2021

      Víš - slušný člověk druhého obviňuje jen, pokud má důkaz. Jen s odpuštěním hajzlové kydají na druhé špínu s tím, že určitě udělali něco špatného, jen to zakamuflovali a jestli ...Zobrazit celý příspěvek

      Víš - slušný člověk druhého obviňuje jen, pokud má důkaz.

      Jen s odpuštěním hajzlové kydají na druhé špínu s tím, že určitě udělali něco špatného, jen to zakamuflovali a jestli tvrdíme, že ne, ať to dokážeme.

      Nedivím se, že tu hájíš totalitní režimy jako např. ten Miloševičovův. Protože právě totalitní režimy jsou ty, kde se používá takováto presumpce viny.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      23:38 21.02.2021

      @ Krllo

      ... až po toľkých dňoch ti došli noty z Pitěra?....

      Nemáš iné argumenty k téme, tak odbiehaš inam?

      @ Krllo

      ... až po toľkých dňoch ti došli noty z Pitěra?....

      Nemáš iné argumenty k téme, tak odbiehaš inam?

    • Scotty
     23:53 19.02.2021

     krllo
     Zajímavé že pravděpodobně za tenhle článek šel Peroutka do koncentráku....

     krllo
     Zajímavé že pravděpodobně za tenhle článek šel Peroutka do koncentráku....

     • GlobeElement
      08:12 20.02.2021

      Bodejť by ne, psát o Hitlerovi, že si jej mohou vážit Němci, ale už nikdo jiný, to bylo v panujících poměrech sebevražedné.

      Bodejť by ne, psát o Hitlerovi, že si jej mohou vážit Němci, ale už nikdo jiný, to bylo v panujících poměrech sebevražedné.

     • krllo
      14:18 21.02.2021

      Tak tomu věř. Kdo to mimo Peroutky říkal ? :-):-)

      Tak tomu věř. Kdo to mimo Peroutky říkal ? :-):-)

     • krllo
      19:17 21.02.2021

      Pravděpodobně nešel. Hitlera ve svém článku označil za nějvětšíno Němce ( Germána ) v historii. Za to jít do izolace je divné.

      Pravděpodobně nešel. Hitlera ve svém článku označil za nějvětšíno Němce ( Germána ) v historii. Za to jít do izolace je divné.

     • GlobeElement
      09:48 22.02.2021

      To by sis, krilo, musel ten článek přečíst celý.

      To by sis, krilo, musel ten článek přečíst celý.

  • Ján Paliga
   20:49 19.02.2021

   Potom platí toto: "A jak také před časem ukázal test magazínu Slate, mozek si umí vybavit i události, které se vůbec nestaly. Dávno před tím, než se v Česku uchytilo originální ...Zobrazit celý příspěvek

   Potom platí toto:

   "A jak také před časem ukázal test magazínu Slate, mozek si umí vybavit i události, které se vůbec nestaly. Dávno před tím, než se v Česku uchytilo originální vysvětlení, že „to sice není pravda, ale mohla by být“." - https://denikn.cz/88076/sdilej... Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    14:20 21.02.2021

    Moc čtete magaziny.

    Moc čtete magaziny.

    • Ján Paliga
     23:40 21.02.2021

     ... áno, skoro 30 rokov ATOM/ATM.... ... problém?

     Lepšie ako obhajovať zlo, nenávisť a neprávosť......

     ... áno, skoro 30 rokov ATOM/ATM.... ... problém?

     Lepšie ako obhajovať zlo, nenávisť a neprávosť......

  • ZH2isbest
   21:13 19.02.2021

   To, že mi ve středním věku jsme to od od Havla slyšeli a viděli na vlastní uši a oči, tak to tady místní agresivní mlaďoši nepřipustí. A vůbec jim nedochází i pouhý fakt, že kdyby ...Zobrazit celý příspěvek

   To, že mi ve středním věku jsme to od od Havla slyšeli a viděli na vlastní uši a oči, tak to tady místní agresivní mlaďoši nepřipustí. A vůbec jim nedochází i pouhý fakt, že kdyby taková věta nikdy nebyla vyřčena, tak si dnešní cenzoři správné historie nedávají tolik práce ji dementovat...

   Ale byla z toho tehdy tak hustá aféra, že se to nedá zapomenout. Ono totiž dle průzkumů více než 60% národa s přelety a vůbec útoky NATO nesouhlasila. Takto jsme se odvděčili lidem, kteří nás podpořili v r. 1968 proti invazi SSSR...

   O o tom brutálním raketovém útoku na Srbskou státní televizi, kde amíci zavraždili asi 70 zaměstnanců televize se už také raději nemluví.
   A také o tom, že pokud si dobře vzpomínám to byli Norští, či Dánští piloti, kteří odmítli útočit na Srbsko a vrátili se domů. Ale tahle zpráva taky záhy zmizela ze světa...

   P.S. jinak sem nemá cenu psát, stanete se totiž záhy ruským trolem a Putinovým kámošem :-)Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    08:13 20.02.2021

    Nejsem mlaďoch a ač jsem od Havla slyšel ledacso, tohle ne.

    Nejsem mlaďoch a ač jsem od Havla slyšel ledacso, tohle ne.

    • krllo
     14:27 21.02.2021

     Jeho moudro, že bombardování nemělo materiální povahu, ale navýsost humanitární, nesděloval našemu tisku. Stejně tak Dopis osmi, který burcoval k přepadení Iráku, nebyl zveřejněn ...Zobrazit celý příspěvek

     Jeho moudro, že bombardování nemělo materiální povahu, ale navýsost humanitární, nesděloval našemu tisku.
     Stejně tak Dopis osmi, který burcoval k přepadení Iráku, nebyl zveřejněn v českých novinách. Ten by Američané nečetliSkrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      18:36 21.02.2021

      Havel neuměl anglicky.

      Havel neuměl anglicky.

     • padre
      20:36 21.02.2021

      Dopis osmi...prosimtě nech toho...:-)) je vidět ,že jsi byl naruživým čtenářem Rychlých šípů,případně Pionýrské stezky..

      Dopis osmi...prosimtě nech toho...:-)) je vidět ,že jsi byl naruživým čtenářem Rychlých šípů,případně Pionýrské stezky..

 • baraka1974
  10:14 19.02.2021

  Pre Jana - mate pravdu Milosevic bol v tom momente na svojom mieste pre Srbov tregicky - z nasho stredoeuropskeho pohladu. Balkanci na to zial pozeraju inac...vsetci. Nikto ...Zobrazit celý příspěvek

  Pre Jana - mate pravdu Milosevic bol v tom momente na svojom mieste pre Srbov tregicky - z nasho stredoeuropskeho pohladu. Balkanci na to zial pozeraju inac...vsetci.
  Nikto neodpovedal na moju otazku takze ten most odpalil chorvatsky tank ked sa zacali s bosniakmi mliet zato ze pobili ich nejakych vojakov a vseobecne kedze sa nemusia. Zato bosniaci vyhodili do luftu nejaku policajnu stanicu na chorvatskom pobrezi - mesto si uz nepamatam a podobne inde a inak...zevraj prvy cin moslimskeho teroru v Eu.
  Ale k clanku - poznam kocku z vojvodiny je to slovenka z mensiny co sa tam kedysi vystahovali a ta ked sa spomenie toto humanitarne bombovanie tak ze ich to uplne zrazilo na kolena to neboli len vojenske ciele ale plosne vsetko uplna likvidacia civilnej infrastruktury. Ze boli farmari na dedine a niektori mali nadrz na palivo na dvore a ked to zacalo tak s traktorom s hovnocucom vyprazdnovali a liali do poli nech im to pri naletoch nebuchne doma. Tie civilne zbombardovane vlaky asi nemusim spominat...tak chranilo Nato z vlastnej strany organizovany PR utek siptarov z kosova...aby to Nato uz konecne zasiahlo...ked si precitate noviny z obdobia pred bombovanim tak su tam spravy ze prisla hrdinska uck do dediny kde zil uz len jeden 70 r. Srb a zvysok albanci - signifikantne lebo po 2.svetovej srbska obec kde za Tita davali albancov co utekali pred hodzom a hrdinsky ho podrezali.
  Mali autonomiu v kosove len chceli viac a zial s Milosevicom to dopadlo jak dopadlo...ale to je balkanSkrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:02 19.02.2021

   "Balkanci na to zial pozeraju inac...vsetci." To pochybujem. Srbi si domýšľajú a robia zo seba obete.... opak je ale pravdou. Od 80-tych rokov sa Miloševič svojim nacionalizmom ...Zobrazit celý příspěvek

   "Balkanci na to zial pozeraju inac...vsetci." To pochybujem. Srbi si domýšľajú a robia zo seba obete.... opak je ale pravdou.

   Od 80-tych rokov sa Miloševič svojim nacionalizmom pokúsil získať moc v SFRJ a preto aj ZRUŠIL AUTONÓMIU Kosovu. Ku tomu sa pridala obrovská INFLÁCIA a ako to býva, musel na nájsť vinník. Boľševická strana Juhoslávie to byť nemohla, našli si kosovských Albáncov a ostatné národy SFRJ.... Tie ale nechceli byť otrokmi srbského nacionalizmu a rozhodli sa osamostatniť. A čo vymyslel Slobo? Zabíjanie, ke´ď nariadil juhoslovanskej armáde krvavé útoky.... Zo Slobovej strany nebola snaha o rovnováhu, ale snažil sa získať moc na úkor ostatných... Preto VŠETCI zutekali zo štátu s nacionalistickými Srbmi.... A dodnes ich nikto nemá rád, ani Slováci na Slovensku, kam si Srbi prichádzajú zarábať na chlieb... paradox, ke´d si uvedomíme, ako sa u našich "Slavjanov" vykrikuje "Kosovo je Serbija", ale Srba na Slovensku nenávidíme a je pre nás imigrant.... To sa ukázalo len pár rokov dozadu, keď vo veľkom začali ku nám prichádzať pracovať.... Takí sme my Slováci.... Potrebujeme mať svojho nepriateľa, ktorý múže za všetko zlé na Slovensku... Za vodcu Mečiara a vlastne aj za Tisa to boli "Čehúni"....Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    14:34 21.02.2021

    NATO prostě podpořilo teroristy z UCK. Teprve teď se probrali a obvinili jejich vůdce Thaciho z válečných zločinů.. Stejný přiběh jak v Libyí. Co NATO dosáhlo ? Rozbilo ...Zobrazit celý příspěvek

    NATO prostě podpořilo teroristy z UCK. Teprve teď se probrali a obvinili jejich vůdce Thaciho z válečných zločinů..
    Stejný přiběh jak v Libyí. Co NATO dosáhlo ? Rozbilo nejvyspělejší zemi v Africe.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     17:28 21.02.2021

     Lžeš. V době, kdy NATO v Lybii zasáhlo, tak to byla země v prostřed občanské války, do které se pomalu začaly zapojovat islamisti. Proti těmto islamistům nebyl schopen nic udělat ...Zobrazit celý příspěvek

     Lžeš. V době, kdy NATO v Lybii zasáhlo, tak to byla země v prostřed občanské války, do které se pomalu začaly zapojovat islamisti.

     Proti těmto islamistům nebyl schopen nic udělat v podobné situaci Asad s podstatně silnější armádou, než jakou měl Kaddáfí. Tedy jakou by měl šanci Kaddáfí? Žádnou.
     Tedy NATO nic nerozbilo, to naopak zabránilo uchycení islamistů v rozbité zemi.

     Zajímavé je, že lidi jako ty dokolečka opakují migranti migranti, ale na to, že zásah NATO zastavil obrovskou migrační vlnu z Lybie - tak o tom mlčí, protože se jim to nehodí do krámu. A btw. ta obrovská migrační vlna dokazuje jak to, že lžeš o tom, že před zásahem NATO to byla nevyspělejší země (z nejvyspělejší země se jaksi neutíká), tak i Tvoji lež o tom, že NATO Lybii rozbilo. NATO ji alespoň nějak spravilo, protože lidi evidentně přestali mít důvod odtamtud v tak velké míře utíkat.Skrýt celý příspěvek

     • krllo
      19:20 21.02.2021

      Lžeš. Abglie s Francii přepadly Lybii, proto, aby Kadáfií nezlikvidoval islamisty. Teprve nyní tam mají občanskou válku.

      Lžeš. Abglie s Francii přepadly Lybii, proto, aby Kadáfií nezlikvidoval islamisty. Teprve nyní tam mají občanskou válku.

     • ZH2isbest
      19:43 21.02.2021

      krllo, bohužel máš pravdu. Bylo to hodně depresivní. Když proxy armáda začala selhávat a Kaddáfí teroristy hnal, tak se vynořilo evropské letectvo a místo do teroristů to začali ...Zobrazit celý příspěvek

      krllo, bohužel máš pravdu. Bylo to hodně depresivní. Když proxy armáda začala selhávat a Kaddáfí teroristy hnal, tak se vynořilo evropské letectvo a místo do teroristů to začali mydlit. Tragikomické bylo, že po pár dnech Francii s Anglií došla munice, tak zavolali na pomoc Amiky.

      Přesně ten samý scénář byl naplánován pro Sýrii a nebít Rusáku, tak to dopadlo úplně stejně.Skrýt celý příspěvek

     • ZH2isbest
      19:45 21.02.2021

      * ...začali mydlit do Lybiiské armády.

      * ...začali mydlit do Lybiiské armády.

     • padre
      21:07 21.02.2021

      Morálka a celková úroveň Kaddafiho armády nikdy nebyla valná.Vždy byla morálně na úrovni ,na které byly evropské armády za třicetileté války,včetně fyzických trestů.Žádné jiné ...Zobrazit celý příspěvek

      Morálka a celková úroveň Kaddafiho armády nikdy nebyla valná.Vždy byla morálně na úrovni ,na které byly evropské armády za třicetileté války,včetně fyzických trestů.Žádné jiné armádě na světě se nestalo, aby její tankové jednotky zničili kluci s Toyotama ,jako se tomu stalo lybijcům na hranici s Čadem.Skrýt celý příspěvek

     • stepan
      22:18 21.02.2021

      logik: To nevymyslíš... "Proti těmto islamistům nebyl schopen nic udělat v podobné situaci Asad s podstatně silnější armádou, než jakou měl Kaddáfí. Tedy jakou by měl šanci ...Zobrazit celý příspěvek

      logik:

      To nevymyslíš...

      "Proti těmto islamistům nebyl schopen nic udělat v podobné situaci Asad s podstatně silnější armádou, než jakou měl Kaddáfí. Tedy jakou by měl šanci Kaddáfí? Žádnou."

      Ajo, takže řešením bylo vytvoření no-fly zóny nad Libyí a oslabení Kaddafiho sil, to v boji proti islamistům určitě pomůže. A tím určitě zastavíme migrační vlnu do Evropy. To jaksi dává LOGIKu.

      Kaddafi byl zm*d první ligy, ale jako stabilizační prvek v porovnání s islamistickým režimem a občanskou válkou byl určitě výhra všemi deseti.

      Migrační vlna v roce 2011 je plivanec do moře v porovnání s maximem 2014-2016.

      Kromě toho nyní se tam mydlí o vliv různé bojové skupiny s podporou Turků, Rusů - oproti neutrálnímu Kaddafimu tehdy poměrně ochotnému spolupracovat se Západem fakt výhra...Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      00:06 22.02.2021

      @ Stepan "Kaddafi byl zm*d první ligy, ale jako stabilizační prvek v porovnání s islamistickým režimem a občanskou válkou byl určitě výhra všemi deseti." No, skutočne bol ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Stepan

      "Kaddafi byl zm*d první ligy, ale jako stabilizační prvek v porovnání s islamistickým režimem a občanskou válkou byl určitě výhra všemi deseti."

      No, skutočne bol "stabilizační prvek".... To "stabilizační prvky" zvyknú robiť... - "Libyjci protestovali od 13. ledna 2011 hlavně proti vůdci Muammaru Kaddáfímu. Režim reagoval střílením do demonstrantů a nasazením armády včetně letadel k potlačení protestů.

      Na stranu odpůrců režimu se postupně přidaly i části pravidelných ozbrojených sil. Režim pak postupně přišel o celý východ Libye, libyjsko-egyptskou hranici začali hlídat vzbouřenci.

      Poté, co režim ztratil kontrolu nad východem země, kde se nachází mj. druhé největší libyjské město Benghází, začali tamní lidé oslavovat a odevzdávat ukořistěné zbraně.

      Pod kontrolou Kaddáfího zůstalo jen několik měst na západě země a především hlavní město Tripolis, o které média předpokládaly nejtěžší boje, protože Kaddáfí se nemínil vzdát a opřít se mohl minimálně o svou elitní prezidentskou gardu, kterou tvořilo 3 000 dobře vyzbrojených a vycvičených mužů. Podle zpráv z místa byli v ulicích hlavního města tanky a žoldáci z cizích zemí, které Kaddáfí najal a kteří stříleli i po těch, co se snažili pomoci zraněným.

      Ruský prezident Medvěděv pak označil použití vojenské síly proti vlastnímu národu za nepřijatelné a označil Kaddáfího za politickou mrtvolu, která musí odejít. Rusko by však i přes to vojenský zásah zemí NATO považovalo za porušení mezinárodního práva." - https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

     • stepan
      00:30 22.02.2021

      @Ján Když si hodím na misku vah Kaddáfího, a to, co přišlo po něm, tak Kaddafího beru všemi deseti. Vyjádřil jsem se jasně, považuju ho rozhodně za menší zlo, a to nejen pro ...Zobrazit celý příspěvek

      @Ján

      Když si hodím na misku vah Kaddáfího, a to, co přišlo po něm, tak Kaddafího beru všemi deseti.

      Vyjádřil jsem se jasně, považuju ho rozhodně za menší zlo, a to nejen pro Libyjce, ale hlavně pro Evropu a její bezpečnost.

      Dneska je Libye rozvalená, od konce války je jedním z hlavní tras afrických migrantů, o moc tam soupeří skupiny podorované hlavně Tureckem na jedné straně, Ruskem a arabskými zeměmi na druhé. Pokud by Evropa nebyla vykastrovaná a neschopná, tak by o tohle určitě nestála.

      A lidi tomu ještě tleskají, neschopní si přiznat obrovskou chybu...

      By the way, citovat wikipedii se nedoporučuje a zakazuje i na středních školách... Doporučuju lepší zdroje.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      00:46 22.02.2021

      @ Stepan "Když si hodím na misku vah Kaddáfího, a to, co přišlo po něm, tak Kaddafího beru všemi deseti." To čo prišlo po ňom je len a len dôsledok Kaddáfiho... Žiadne menšie ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Stepan

      "Když si hodím na misku vah Kaddáfího, a to, co přišlo po něm, tak Kaddafího beru všemi deseti."

      To čo prišlo po ňom je len a len dôsledok Kaddáfiho...

      Žiadne menšie zlo neexistuje, zlo je vždy zlom a nie je dobré....

      Samotní Líbyjci zdupkali od Kaddáfiho, nebol teda pre nich dobrý....

      Či citujem wiki alebo nie, je to šum a fuk... podstata je v tomto prípade u príčiny rovnaká....Skrýt celý příspěvek

     • logik
      16:07 22.02.2021

      krllo: To, že lžeš Ty dokazuje jednoduchá věc. Islamisty nezvládl zlikvidovat ani Asad, a to měl řádově silnější armádu. Ono lžeš totiž hned dvakrát. Kaddáfí totiž nehnal žádné ...Zobrazit celý příspěvek

      krllo:
      To, že lžeš Ty dokazuje jednoduchá věc. Islamisty nezvládl zlikvidovat ani Asad, a to měl řádově silnější armádu.

      Ono lžeš totiž hned dvakrát. Kaddáfí totiž nehnal žádné islamisty - jak lze snadno dokázat např. záběry z demonstrací opozice, které Kaddáfí rozháněl silou (tak konflikt vznikl).
      I v Sýrii to jednu dobu vypadalo podobně, že Asad rychle veškerou opozici porazí. Ale právě to byl teprv moment, kdy tam islamisté mezi opozicí získali majoritu, protože měli čím dál tím větší podporu ze zahraničí, zatímco ostatním nikdo nijak extra nepomáhal.

      stepan:
      "Ajo, takže řešením bylo vytvoření no-fly zóny nad Libyí a oslabení Kaddafiho sil, to v boji proti islamistům určitě pomůže."
      Lžeš, že Kaddáfí v tu dobu bojoval převážně proti islamistům. Jen používáš osvědčené komunistické propagandistické metody, kdy každý nepřítel komunisty byl označen za fašistu. Dneska podobní lidé každého nepřítele podporovaného diktátora označují za islamistu.

      " A tím určitě zastavíme migrační vlnu do Evropy. "
      Počet migrantů do Evropy Lybijskou cestou z té doby je dobře dokumentovaný, takže ano, akce NATO zastavila migrační vlnu do Evropy. Smolík. Lež má krátké nohy.

      "Migrační vlna v roce 2011 je plivanec do moře v porovnání s maximem 2014-2016."
      Tak nevím. Lžeš? Nebo jen děláš chytrého o něčem, o čem vůbec nic nevíš?
      Celkový počet migrantů přes centrální ("středomořskou") cestu v roce 2011 byl ani ne třikrát menší, než např. v roce 2014.
      https://frontex.europa.eu/alon...
      Jenže celá ta migrace za 2014 se nasbírala během prvních pár měsíců v roce,
      špička byla v jednom měsíci
      https://frontex.europa.eu/asse...
      (v březnu, po vyhlášení bezletové zóny, dostali migranti naději a migrace se snížila). A to ještě ta migrace začala prudce růst během nejstudenějších měsíců, kdy normálně veškerá migrace ustává a přes moře dostávají jen zoufalci.
      (např. tamtéž).

      Ovšem ze samotné Lybie v tu dobu už utekl milion lidí (viz např.)
      https://www.lemonde.fr/interna...
      většina do Tuniska, což je jen (viz předchozí report frontexu) často přestupní stanice do Evropy. Toto také indikuje další miliony interně dislokovaných v rámci samotné Lybie: to všechno byli potenciální migranti pro další měsíce.

      Podstatný faktor také byl, že počáteční impuls ještě nestihl strhnout lavinu: migrační vlna v 2014-2016 ve skutečnosti začala už v roce 2013. Migrační krize v roce 11 tak byla ve Středomoří ve skutečnosti PODSTATNĚ PRUDŠÍ, než ta v letech 13-16, jen ji NATO zastavilo v zárodku. To, že to nemělo takovou publicitu
      protože to nebylo pro média téma, na tom nic nemění.

      ===

      "Když si hodím na misku vah Kaddáfího, a to, co přišlo po něm, tak Kaddafího beru všemi deseti."
      To je podobně chytrá věta, jako kdybys tvrdil, že když porovnám krizi v 29 a Hitlera v 36, tak beru Hitlera. Střílet do lidí v Lybii začal Kaddáfí. Občanskou válku a tedy rozvrácenou zemi tedy zajistil Kaddáfí.
      Lidi se mu postavit měli plné právo. Nebo snad popíráš českou ústavu (LZPaS odst. 23)? Anebo tvrdíš, že Lybijci mají menší práva, než Češi? Jsou to méně lidé?Skrýt celý příspěvek

     • stepan
      22:41 22.02.2021

      logik: "Lžeš, že Kaddáfí v tu dobu bojoval převážně proti islamistům." Kde jsem ty demagogu napsal, že Kaddafí bojoval *převážně* proti islamistům? Z jaké věty jsi tohle ...Zobrazit celý příspěvek

      logik:

      "Lžeš, že Kaddáfí v tu dobu bojoval převážně proti islamistům."

      Kde jsem ty demagogu napsal, že Kaddafí bojoval *převážně* proti islamistům?
      Z jaké věty jsi tohle vydedukoval? Myslím, že by ses měl vrátit do školy a zopakovat si výrokovou a popř. predikátovou logiku.
      Zase slovíčkaříš a odvádíš diskusi pryč?

      Psal jsem, že bojoval proti islamistům. To neznamená, že jejich byla většina.
      A že islamisté ve *velkém* (opakuji velkém, ne nadpolovičním) houfu bojovali proti Kaddafímu je fakt.
      A no-fly zóna v boji proti islamistickým skupinám určitě nepomohla.

      "Počet migrantů do Evropy Lybijskou cestou z té doby je dobře dokumentovaný, takže ano, akce NATO zastavila migrační vlnu do Evropy. Smolík. Lež má krátké nohy."

      Podepři to daty ty demagogu a přestaň fňukat.

      ---

      Moje tvrzení: "Migrační vlna v roce 2011 je plivanec do moře v porovnání s maximem 2014-2016."
      Tvoje tvrzení: "Tak nevím. Lžeš? Nebo jen děláš chytrého o něčem, o čem vůbec nic nevíš?
      Celkový počet migrantů přes centrální ("středomořskou") cestu v roce 2011 byl ani ne třikrát menší, než např. v roce 2014."

      Popřít sám sebe ve dvou po sobě jdoucích větách, mno, to je fakt umění, logiku.

      Nerozumíš tvrzení "plivanec do moře"? To mě totiž ani nepřekvapuje. Zkus zapojit mozkové závity a možná to pochopíš.

      "Ovšem ze samotné Lybie v tu dobu už utekl milion lidí"

      To je samozřejmě logické, když Libye byla za Kaddafího největší destinací zahraničních pracovních migrantů, že?

      "Podstatný faktor také byl, že počáteční impuls ještě nestihl strhnout lavinu: migrační vlna v 2014-2016 ve skutečnosti začala už v roce 2013. Migrační krize v roce 11 tak byla ve Středomoří ve skutečnosti PODSTATNĚ PRUDŠÍ, než ta v letech 13-16, jen ji NATO zastavilo v zárodku. To, že to nemělo takovou publicitu
      protože to nebylo pro média téma, na tom nic nemění."

      Doplň to relevantními daty, chci vědět, kolik migrantů vyhnaly Kaddafího síly, agresivní islamisté, ozbrojená opozice a jiné militantní bojůvky. Jak POTÉ stabilizovalo migraci zásah NATO.
      A kolik těchto migrantů v roce 2011 mělo překročit Středozemní moře a odplout do Evropy, protože to je OČ TU BĚŽÍ a co jsem ZMIŇOVAL V MÉM PRVNÍM PŘÍSPĚVKU NA ZAČÁTKU (migraci do Evropy). Reálně jich bylo v porovnání s 2014-2016 málo, můžeš si lhát jak chceš a "co by kdyby" strčit za klobouk.

      "To je podobně chytrá věta, jako kdybys tvrdil, že když porovnám krizi v 29 a Hitlera v 36, tak beru Hitlera. Střílet do lidí v Lybii začal Kaddáfí. Občanskou válku a tedy rozvrácenou zemi tedy zajistil Kaddáfí."

      Meleš nerelevantní blbosti a ještě mi je podsouváš. Takovou paralelu s takovou logikou můžeš udělat na cokoliv.
      Třeba na marxistickou revoluci v Rusku a cara. Ty by jsi samozřejmě podporoval marxisty, což mě ani nepřekvapuje, protože car tuto komunistickou svoloč potlačil násilím, takže je automaticky prvně vinen.

      Řeším Kaddafího a post-Kaddafího Libyi, nic jiného.

      "Lidi se mu postavit měli plné právo. Nebo snad popíráš českou ústavu (LZPaS odst. 23)? Anebo tvrdíš, že Lybijci mají menší práva, než Češi? Jsou to méně lidé?"

      Od kdy je česká ústava NADŘAZENÁ té libyjské? Od kdy Libye podléhá české jurisdikci? Jsi pomatený?
      Jako občan ČR ústavu, na rozdíl o tebe (ano, pamatuju a NEZAPOMENU na to tvoje glorifikování fašistických skupin na Ukrajině), absolutně nepopírám a dodržuju.
      Kdyby jsi argumentoval chartou OSN, tak neřeknu ani slovo.


      Vidím, že jsi sám lhář, pokrytec i demagog.
      Nejhorší na tom je, že ti vůbec nevadí, v jakém stavu Libye je, co to znamená pro bezpečnost Evropy, že Libye se stane buď tureckým salitem (horší varianta) a nebo rusko-arabským (lepší, ale stále špatná varianta) a budeš tento zásah podporovat do morku kostí.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      21:09 23.02.2021

      "Kde jsem ty demagogu napsal, že Kaddafí bojoval *převážně* proti islamistům?" "Psal jsem, že bojoval proti islamistům. To neznamená, že jejich byla většina" Namítal jsi "Ajo, ...Zobrazit celý příspěvek

      "Kde jsem ty demagogu napsal, že Kaddafí bojoval *převážně* proti islamistům?"
      "Psal jsem, že bojoval proti islamistům. To neznamená, že jejich byla většina"

      Namítal jsi
      "Ajo, takže řešením bylo vytvoření no-fly zóny nad Libyí a oslabení Kaddafiho sil, to v boji proti islamistům určitě pomůže."
      Tato námitka je validní pouze, pokud by Kaddáfí bojoval převážně proti islamistům.
      Jinak je nepravdivá. Protože jak je vidět ze Sýrie, s přibývající dobou roste na bojišti vliv islamistů.
      Tedy zastavení občanské války vliv islamistů sníží.
      Jediná šance, kdy by opravdu islamistům pomohlo k nastolení islamistické diktatury by tedy
      byla situace, kdy by tam islamisté měli většinu a útok ji tím zakonzervoval. V okamžiku, pokud tvrdíš,
      že měli menšinu, tak útok naopak pomohl neislamistickým silám (viz dál).

      "A že islamisté ve *velkém* (opakuji velkém, ne nadpolovičním) houfu bojovali proti Kaddafímu je fakt."
      Ano, to je fakt, který ale nijak neimplikuje nic z toho, co jsi tvrdil.

      "A no-fly zóna v boji proti islamistickým skupinám určitě nepomohla."
      To je právě to, co nechápeš. Zásah NATO pomohl, protože ukončil aktivní fázi občanské války.
      A rozbitá země v které probíhá občanská válka je to nejlepší živné pole pro radikální islamismus.
      NATO zastavilo tu válku ve chvíli, kdy tam - jak již jsi připustil - nebyli islamisté tou největší silou
      a tím zastavil nárůst síly islamistů v zemi.

      Kdyby to NATO nechalo být, tak by to za nedlouho v Lybii vypadalo podobně, jako v Sýrii - islamisté se
      právě začínali v Lybii uchycovat (např. v Syrtě). ISIL v Sýrii potřeboval asi rok, aby se dal dohromady.
      Proč by to mělo v Lybii trvat déle? Nebo co by mu tam zabránilo v podobném nárůstu extrémistického vlivu?

      Nic. Ty Syrské islamisty neměl šanci zvládnout ani podstatně silnější Asad. Kaddáfí by proti nim neměl sebemenší
      šanci - rozdíl mezi silou Asadovy a Kaddáfího armády byl propastný.

      ==========


      "Počet migrantů do Evropy Lybijskou cestou z té doby je dobře dokumentovaný, takže ano, akce NATO zastavila migrační vlnu do Evropy. Smolík. Lež má krátké nohy....
      Podepři to daty ty demagogu a přestaň fňukat."
      Víš, já jsem Ti data dal. Že neumíš číst, nebo neumíš anglicky, ale zato umíš urážet, s tím už Ti nepomohu.

      "Zkus zapojit mozkové závity a možná to pochopíš."
      Víš, úplně jsem se v Těch Tvejch urážkách ztratil, takže nevím, na co reagovat. Uklidni se, a zkus napsat jasněji, co vlastně popíráš a s čím polemizuješ a proč.

      "To je samozřejmě logické, když Libye byla za Kaddafího největší destinací zahraničních pracovních migrantů, že?"
      Víš, jaksi když je u nás ukrajinec na práci a vrátí se domů, tak se nepovažuje za uprchlíka. Pokud tedy neskončí někde
      v uprchlickém táboře. Takže: Ti tvoji zahraniční pracovní migranti buďto
      a) nebyli ve statistikách uprchlíků
      b) anebo je úplně jedno, že tam byli, protože byli úplně stejný problém, jako každej jinej migrant.
      Takže todle je jen typická výmluva, kteoru se snažíš zakecat podstatu.

      "Doplň to relevantními daty, chci vědět, kolik migrantů vyhnaly Kaddafího síly, agresivní islamisté, ozbrojená opozice a jiné militantní bojůvky. Jak POTÉ stabilizovalo migraci zásah NATO."
      Jak to stabilizoval zásah NATO máš doložené v jednom z odkazů.
      A ke zbytku? Jestli něco chceš vědět, tak se nechovej jako malé dítě "já to chci, chci, chci" - a zjisti si to.
      Tak se prosím začni chovat slušně a pokud s něčím z toho, co jsem napsal polemizuješ, napiš s ČÍM konkrétně nesouhlasíš A PROČ -
      tedy jaký fakt je v rozporu s jakým mým tvrzením.

      "A kolik těchto migrantů v roce 2011 mělo překročit Středozemní moře a odplout do Evropy, protože to je OČ TU BĚŽÍ"
      V odkazech máš mj. statistiku migrace do Evropy. Je evidentní, že netušíš, co v těch odkazech vlastně je - což Ti ale nebrání tvrdit, že nic nedokazují, že....

      "Reálně jich bylo v porovnání s 2014-2016 málo, můžeš si lhát jak chceš"
      ZA CCA TŘI MĚSÍCE přišlo do Evropy třetina lidí, co přišlo stejnou cestou za celý rok 2015. Viz odkazy. Takže jich zas ta málo nebylo. Takže klasika: čím větší verbální agresivita, tím méně argumentů.


      "Meleš nerelevantní blbosti a ještě mi je podsouváš... Řeším Kaddafího a post-Kaddafího Libyi, nic jiného."
      Ano, a Kaddáfího Lybie zahrnuje jaksi i to období, kdy Kaddáfí začal střílet do lidí a rozpoutal občanskou válku.
      Zatímco ty demagogicky Kaddáfího hodnotíš jen podle té doby, než začal střílet do lidí.


      "Od kdy je česká ústava NADŘAZENÁ té libyjské? Od kdy Libye podléhá české jurisdikci? Jsi pomatený?"
      To, že námitku dokládající, že nerozumíš teorii práva, ještě okořeníš urážkami, tím neříkáš nic o mne, ale sám o sobě.

      LZPaS je jedna z konkrétních kodifikací tzn. přirozená práva. Tedy práv, které mají všichni lidi bez rozdílu. To, že tato práva jsou nadřazená konkrétní judikatuře kdekoli na světě je právní konsensus, který sdílí většina demokratického světa. Např. právě na základě tohoto principu byl odsouzen Hitler a další nacističtí pohlaváři v Norimbeku. Hájili se přitom přesně tak, jak tu hájíš Kaddáfího: že podle jejich zákonů nic špatného nedělali.
      Jsou dvě možnosti. Buďto toto přirozené právo lidem přiznáváš. Pak Tvá námitka, že to je jen v české LZPaS je nesmyslá, protože se mnou souhlasíš, že Lybijci toto právo mají. Anebo lidem odpíráš právo se bránit státní moci, pokud toto právo jim explicitně nedává legislativa vlastního státu. Pak ovšem nutně považuješ např. české partizány a obecně jakékoli povstalce proti kterémukoli totalitnímu režimu za zločince.

      Argumentace tedy vůbec nezní, jak to buďto nechápeš, nebo se snažíš překroutit, že LZPaS je právně platná pro Lybii. Ale argumentace zní: jelikož jde o obecné právo zmíněné v LZPaS, jde evidentně o základní lidské právo dané přirozeným právem. Tedy je nutně obecně platné a tedy je platné i na občana Lybie, NEZÁVISLE NA JEJICH KONKRÉTNÍ PRÁVNÍ ÚPRAVĚ. A tedy, pokud Kaddáfí střílel do lidí požadujících tyto politické svobody, je úplně stejně zločinec, jako byl zločinec Hitler, vraždící židy: oba upírali vlastním občanům základní práva. Nezávisle na tom, jestli to dělali podle nebo proti místním pozitivistickým zákonům.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     18:38 21.02.2021

     Nejvyspělejší zemí a Africe je JAR.

     Nejvyspělejší zemí a Africe je JAR.

     • krllo
      19:22 21.02.2021

      JAR nikdy nebyla v životní úrovní před Lybií a navíc už byla v Mandelově hosodařském rozvalu.

      JAR nikdy nebyla v životní úrovní před Lybií a navíc už byla v Mandelově hosodařském rozvalu.

     • padre
      20:45 21.02.2021

      Proti JAR byla Lybie vždy jen psychopatem Kaddafím vedená rozvojová země s poloviční životní úrovní.

      Proti JAR byla Lybie vždy jen psychopatem Kaddafím vedená rozvojová země s poloviční životní úrovní.

     • GlobeElement
      07:46 22.02.2021

      JAR byla vždycky v životní úrovni před Lybií. V Lybii byl bohatý klan Kaddáfího a severni část podél pobřeží, vnitrozemí nemělo ani elektřinu.

      JAR byla vždycky v životní úrovni před Lybií. V Lybii byl bohatý klan Kaddáfího a severni část podél pobřeží, vnitrozemí nemělo ani elektřinu.

    • Ján Paliga
     23:48 21.02.2021

     .... namiesto vyčítania niečo NATO, mal by si radšej vyčítať ich spojencom z RF a Číny, že ich nepribrzdili v neprávostiach v OSN.... Ku žiadnemu bombardovaniu by totiž nedošlo.... ...Zobrazit celý příspěvek

     .... namiesto vyčítania niečo NATO, mal by si radšej vyčítať ich spojencom z RF a Číny, že ich nepribrzdili v neprávostiach v OSN.... Ku žiadnemu bombardovaniu by totiž nedošlo.... Nebrali ohľad na varovania a prišiel trest. Teraz tu za nich obhajuješ páchané zlo, ktoré robiť nemuseli....

     Líbya a najvyspelejšia krajina? To povedz tým bulharským sestričkám, ktoré chcel zahubiť Kaddáfí.....

     A bol to Kaddáfí, kto rozpútal v Líbyi násilie.... nemusel ... ale mocibažnosť je choroba.... tak ako u neho, Asada, Erdogana, Lukašenka, vodcu Vladimira či Orbána a ďalších....Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   08:15 20.02.2021

   Rozdíl mezi ČSFR a SRJ byl v tom, že Češi nepovažovali Slovensko za svou dobytou gubernii, kdežto Srbové za své državy ostatní části Jugoslávie považovali. Tohle byl důvod války a ...Zobrazit celý příspěvek

   Rozdíl mezi ČSFR a SRJ byl v tom, že Češi nepovažovali Slovensko za svou dobytou gubernii, kdežto Srbové za své državy ostatní části Jugoslávie považovali.
   Tohle byl důvod války a teprve když je jejich imperiální nostalgie opustila, situace se zklidnila.Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    14:35 21.02.2021

    Brebto Slovaci si to tak mysleli..

    Brebto Slovaci si to tak mysleli..

    • logik
     17:30 21.02.2021

     A? Ty si evidentně také myslíš pod vlivem propagandy spoustu kravin. GlobeElement neříkal nic o tom, co si Slováci mysleli, ale o tom, jak jsme se k nim reálně chovali. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

     A? Ty si evidentně také myslíš pod vlivem propagandy spoustu kravin.
     GlobeElement neříkal nic o tom, co si Slováci mysleli, ale o tom, jak jsme se k nim reálně chovali.

     Takže klasika, když nejsou argumenty, tak tu jsou vždy urážky...Skrýt celý příspěvek

     • krllo
      19:26 21.02.2021

      Češi za první republiky považovali Slovensko a Zakarpatskou Rus za svou obsazenou gubernii a proto to dopadlo, že Slováci se 14.března 1939 trhli, ty propagando :-))

      Češi za první republiky považovali Slovensko a Zakarpatskou Rus za svou obsazenou gubernii a proto to dopadlo, že Slováci se 14.března 1939 trhli, ty propagando :-))

     • Ján Paliga
      00:17 22.02.2021

      @ Krllo Trhli sa preto, lebo HSĽS vykrikovala, že nebude "Čehúňom" brániť hranice... Jej predstavitelia už tajne spolupracovali na podvracaní republiky s nemeckou a poľskou ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Krllo

      Trhli sa preto, lebo HSĽS vykrikovala, že nebude "Čehúňom" brániť hranice... Jej predstavitelia už tajne spolupracovali na podvracaní republiky s nemeckou a poľskou menšinou. Aby to nebolo také jednoduché - to bol aj dôsledok politiky ČSR k národnostným menšinám.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:48 22.02.2021

      Ano, Slováci se od ČSR oddělili, protože jim nevyhovovala centralistická vláda - to nevyhovovalo ani další národům uvnitř ČSR, Rusínům, Maďarům, Polákům, Němcům. Z nich jediní ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, Slováci se od ČSR oddělili, protože jim nevyhovovala centralistická vláda - to nevyhovovalo ani další národům uvnitř ČSR, Rusínům, Maďarům, Polákům, Němcům.
      Z nich jediní Slováci byli považováni za státotvorný národ a jedině mezi Čechy a Slováky nedošlo nikdy k násilným střetům.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      18:12 22.02.2021

      "Češi za první republiky považovali Slovensko a Zakarpatskou Rus za svou obsazenou gubernii " Krllo: Jsi lhář. Neříkám, že byla první republika ideální, ani zdaleka ne - a zrovna ...Zobrazit celý příspěvek

      "Češi za první republiky považovali Slovensko a Zakarpatskou Rus za svou obsazenou gubernii "
      Krllo: Jsi lhář. Neříkám, že byla první republika ideální, ani zdaleka ne - a zrovna přístup v menšinám včetně té slovenské byl bolavou nohou naši republiky, na kterou jsme doplatili.
      Nicméně srovnávat situaci Slovenska v první republice s tím, jak se Srbsko chovalo ke Kosovu je lhaní a demagogie. Nikdo nezakazoval Slovenský jazyk či Slovenskou kulturu, politická strana prosazující autonomii Slovenska byla dokonce nějaký čas součástí vlády.

      Argumentace Tiszovým trhnutím pak je pořádná porce demagogie. Tiszo např. také zakázal židovské strany. Podle stejné logiky bys tím mohl dokazovat, že židi se ke Slovákům také chovali jak k dobité gubernii, jinak by se to přeci nestalo.
      Btw., přesně tuto argumentaci nacisti (v té či oné podobě) používali. Takže ses sám hezky "zařadil...."Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     18:40 21.02.2021

     Nepíšu co si mysleli Slováci, ale co si mysleli Češi. Žádný Čech nepochyboval o tom, že Slovensko je zemí Slováků a ne českou kolonií. Možná se někteří Češi vůči Slovákům ...Zobrazit celý příspěvek

     Nepíšu co si mysleli Slováci, ale co si mysleli Češi. Žádný Čech nepochyboval o tom, že Slovensko je zemí Slováků a ne českou kolonií. Možná se někteří Češi vůči Slovákům vyjadřovali arogantně, ale nikdy, ani ten největší český šovinista, nikdo neuvažoval o tom zabrat Slovensko násilím.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     00:11 22.02.2021

     .... neblábol....

     ...za žiadnu dobytú guberniu sme sa nepovažovali....

     Českí legionári Slovensko dobyli od Maďarska, ale to je všetko.

     .... neblábol....

     ...za žiadnu dobytú guberniu sme sa nepovažovali....

     Českí legionári Slovensko dobyli od Maďarska, ale to je všetko.

 • baraka1974
  23:21 18.02.2021

  Len na okraj To ze Havel v Tv povedal si pamatam aj ja... A pre Miroslava...a vsetkych tato debata sa toci ako spirala presne ako vztahy narodov bivalej Juhoslavie nikto nevi kdo ...Zobrazit celý příspěvek

  Len na okraj
  To ze Havel v Tv povedal si pamatam aj ja...
  A pre Miroslava...a vsetkych tato debata sa toci ako spirala presne ako vztahy narodov bivalej Juhoslavie nikto nevi kdo to zacal...
  Ale opat...pan Miroslav nevytrhujte z kontextu a ked spomenite Srebrenicu tak musite aj Nasera Orica a jeho komando co odtial vyrazalo vyvrazdovat srbov do okolitich osad a usadlosti a keby Ste zbierali o tom trochu info tak ze mensie srbske sily oblehali vacsie moslimske-bosniacke v tom meste...kolko obeti na bosniackej strane toho masakra zahynulo v regulenom boji pri pokuse o prerazenie obklucenia a kolko obeti sa potom v ramci moslimskej bosny zucatnilo volieb referend a pod.
  K tomu pohladu na srbov dam kvizovu otazku...kto to bol co odpalil v Mostare ten most?Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   00:45 19.02.2021

   ... pamätáme si aj dezinformačnú správu belehradskej TV o masakre na Srboch (ktorá sa ale nestala) a ktorá podnietila násilie a volanie po odplate Srbmi..... Správa bola ...Zobrazit celý příspěvek

   ... pamätáme si aj dezinformačnú správu belehradskej TV o masakre na Srboch (ktorá sa ale nestala) a ktorá podnietila násilie a volanie po odplate Srbmi..... Správa bola dementovaná až po tom, čo vypuklo skutočné násilie .... viď Vladimír Dzuro....

   Srbský nacionalizmus podnecovaný Miloševičom rozpútal násilie, ktoré sa u vymklo z rúk.... A to iba preto, lebo chcel všetku moc do svojich rúk... Aj preto každý príčetný mu z SFRJ zdupkal....

   Baraka, toto je koreň zla v bývalej Juhslávii - Miloševič a jeho mocibažnosť.... Ožobráčil svojich spoluobčanov na dlhé roky, možno navždy....Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    19:31 19.02.2021

    Albánský nacionalismus rozpoutal násilí v Kosovu a masakry Srbů a Kosovanů, kteří zůstali věrní vládě v Bělohradu. Již předtím Albánci tvrdili, že dělohy jejih žen vyženou Srby z ...Zobrazit celý příspěvek

    Albánský nacionalismus rozpoutal násilí v Kosovu a masakry Srbů a Kosovanů, kteří zůstali věrní vládě v Bělohradu. Již předtím Albánci tvrdili, že dělohy jejih žen vyženou Srby z Kosova a bude Velká Albánie.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     21:09 19.02.2021

     Násilie v Kosove bolo rozpútané Srbským nacionalizmom už v 80-tych rokoch.... Po prehranej vojne sa Miloševič potreboval vyventilovať na ďalších obetiach a našiel si Albáncov v ...Zobrazit celý příspěvek

     Násilie v Kosove bolo rozpútané Srbským nacionalizmom už v 80-tych rokoch.... Po prehranej vojne sa Miloševič potreboval vyventilovať na ďalších obetiach a našiel si Albáncov v Kosove.... Tak, ako sa Srbi "hrdinsky" "ventilovali" v Kosove v 19. storočí....

     Kosove, ktoré bolo pričlenené Srbsku pred cca 100 rokmi... (smiech)Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   07:34 19.02.2021

   Pamatuješ si něco, co se nestalo. Paměť je mrcha, pozor na to.

   Pamatuješ si něco, co se nestalo. Paměť je mrcha, pozor na to.

   • krllo
    14:37 21.02.2021

    Tak pozor na to :-):-)

    Tak pozor na to :-):-)

  • Jura99
   08:36 19.02.2021

   Já tedy asi patřím k malé menšině těch, kdo by slovní spojení "humanitární bombardování" klidně zakotvili do slovníku v pozitivním slova smyslu a příliš neřeší, jestli to Václav ...Zobrazit celý příspěvek

   Já tedy asi patřím k malé menšině těch, kdo by slovní spojení "humanitární bombardování" klidně zakotvili do slovníku v pozitivním slova smyslu a příliš neřeší, jestli to Václav Havel řekl takto nebo trochu jinak. Zcela souhlasím s tím, že bombardování může být humanitární, pokud za cenu obětí agresora zachrání řádově víc potenciálních obětí obou stran, pokud by konflikt pokračoval. Takto se dá označit např. svržení A bomby na Japonsko, přes velkou tragédii v obou městech nepochybně zachránilo miliony lidí na obou stranách.Skrýt celý příspěvek

   • logik
    23:52 20.02.2021

    Hele, tady s Tebou souhlasím :-)

    Hele, tady s Tebou souhlasím :-)

   • ZH2isbest
    19:53 21.02.2021

    za to bys mohl skončit v pekle... možná kdyby to tenkrát Amíci vysypali na nějaké vojenské objekty, tak by to japíci možná vzdali taky. A nemuseli na ně vysypat hned dvě... A na ...Zobrazit celý příspěvek

    za to bys mohl skončit v pekle... možná kdyby to tenkrát Amíci vysypali na nějaké vojenské objekty, tak by to japíci možná vzdali taky. A nemuseli na ně vysypat hned dvě...
    A na Německá města taky na konci války sypaly fosforový bomby hlava nehlava. V obou případech šlo o strategii cílené likvidace co nejvíce civilistů za účelem zlomení morálky nepřítele.

    No válka je hnus.Skrýt celý příspěvek

    • padre
     20:51 21.02.2021

     Prvni kobercové bombardování obytných dělnických čtvrtí provedlo letectvo Sovětského Svazu proti Helsinkám a dalším finským městům za Zimní války. Proto tehdy vůči Finsku zcela ...Zobrazit celý příspěvek

     Prvni kobercové bombardování obytných dělnických čtvrtí provedlo letectvo Sovětského Svazu proti Helsinkám a dalším finským městům za Zimní války. Proto tehdy vůči Finsku zcela selhala sovětská komunistická propaganda .Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     00:38 22.02.2021

     ... to robilo aj sovietske letectvo pri náletoch na Helsinky v novembri 1939, keď bombardovali civilné štvrte z drevenou výstavbou.... ...o použití kazetovej munície, ktorú ...Zobrazit celý příspěvek

     ... to robilo aj sovietske letectvo pri náletoch na Helsinky v novembri 1939, keď bombardovali civilné štvrte z drevenou výstavbou....
     ...o použití kazetovej munície, ktorú Molotov nazval "dodávkami chleba fínskym robotníkom" ani nevravím....

     Mal by si teda kritizovať všetky bojujúce strany....Skrýt celý příspěvek

   • jan69
    18:26 13.04.2021

    Som pevne presvedčený, že zvrhnutie A bomby, bolo pre USA zároveň testom na obyvateľstve. Bolo to tak 50:50 s dôvodom ukončenia vojny. Možno ešte ukázka sily budúcim ...Zobrazit celý příspěvek

    Som pevne presvedčený, že zvrhnutie A bomby, bolo pre USA zároveň testom na obyvateľstve. Bolo to tak 50:50 s dôvodom ukončenia vojny. Možno ešte ukázka sily budúcim nepriateľom.Ako čisto humanitárne bombardovanie, sa to z môjho pohľadu označiť nedá.Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
   10:37 19.02.2021

   Havel toto slovní spojení neužil jako první, spíše až když se proti němu ohrazoval. Původ má v jeho rozhovoru pro Reuters, kdy prohlásil ,že tyto bojové akce nejsou vedené za ...Zobrazit celý příspěvek

   Havel toto slovní spojení neužil jako první, spíše až když se proti němu ohrazoval. Původ má v jeho rozhovoru pro Reuters, kdy prohlásil ,že tyto bojové akce nejsou vedené za účelem územních či jiných zisků,ale mají humanitární charakter. Přesnou citataci lze dohledat. Ono je to totéž jako mediální zkratka "humanitární bombardování".
   Faktem je ,že v bombardování civilistů nenajde humanitu ani největší cynik. Bohužel Balkán je už celá staletí sud střelného prachu.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    11:10 19.02.2021

    ta humanita se ovšem neskrývá v tom bombardování civilistů, ale v účelu té akce, tedy v záchraně řádově většího počtu lidí, vč. civilistů. Samozřejmě dávat přednost jednomu životu ...Zobrazit celý příspěvek

    ta humanita se ovšem neskrývá v tom bombardování civilistů, ale v účelu té akce, tedy v záchraně řádově většího počtu lidí, vč. civilistů. Samozřejmě dávat přednost jednomu životu před druhým je etický problém a tam, kde je etický problém je i problém mluvit o humanitě. Ale dát přednost dvaceti životům před jedním životem už tak velký etický problém není. A bohužel se nás začíná týkat v nemocnicích kvůli covidu.Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
     15:00 19.02.2021

     Když mi poletí bomba na hlavu ,tak se budu těžko utěšovat ,že je to vlastně humánitární gesto. Že budou nemalé ztráty na civilistech se vědělo. Na druhou stranu ČR jako nováček v ...Zobrazit celý příspěvek

     Když mi poletí bomba na hlavu ,tak se budu těžko utěšovat ,že je to vlastně humánitární gesto. Že budou nemalé ztráty na civilistech se vědělo. Na druhou stranu ČR jako nováček v NATO těžko mohlo tuto akci vetovat. Rozhodně mohla být snaha o vnitropolitické zdůvodnění této akce v ČR citlivější, než plácat něco o humanitě.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:45 20.02.2021

      Zdůvodněním bylo ukončení bojů, což se povedlo a celou oblast uklidnilo.
      Víc o tom opravdu není potřeba říkat.

      Zdůvodněním bylo ukončení bojů, což se povedlo a celou oblast uklidnilo.
      Víc o tom opravdu není potřeba říkat.

 • danny
  14:16 18.02.2021

  Pane Chalupo, díky za velmi netradičně pojatý článek a upozornění na práci kolegy Štěpánka. Vůbec ji neznám a moc se na její přečtení těším. Musím říct, že mi tentokrát moc sednul ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Chalupo, díky za velmi netradičně pojatý článek a upozornění na práci kolegy Štěpánka. Vůbec ji neznám a moc se na její přečtení těším. Musím říct, že mi tentokrát moc sednul ten "neobjektivizující" přístup a opakování stokrát probraného sledu událostí. Místo toho jste pohled obohatil o neopakovatelnou osobní zkušenost.
  K Balkánu mám velmi osobní vztah, začalo to už v 91, kdy jsem se v rámci tranzitu ocitl neplánovaně uprostřed dění, když jsem těsně před uzavřením překročil hranice. Od té doby se hlavně v těch exotičtějších oblastech motám hodně často, nicméně další úhly pohledu a nové a nové příběhy, které poslouchám, schopnost vyvodit jednoznačné závěry spíš komplikují. Rád si doplním další kostičky do mozaiky.Skrýt celý příspěvek

  • Kamil
   10:42 20.02.2021

   Dobrý den, upozornil jsem svého bývalého redakčního kolegu, nynějšího docenta Václava Štěpánka na Vaši reakci. Díky za ni. Stejně tak jsem ho již dříve upozornil na neuvěřitelné ...Zobrazit celý příspěvek

   Dobrý den, upozornil jsem svého bývalého redakčního kolegu, nynějšího docenta Václava Štěpánka na Vaši reakci. Díky za ni. Stejně tak jsem ho již dříve upozornil na neuvěřitelné bláboly jakéhosi zakomplexovaného člověka podepisujícího se značkou larry. Ten zpochybnil jazykové znalosti špičkového balkanisty a mého dlouholetého kamaráda Vaška Štěpánka, se kterým jsme v roce 1991 absolvovali reportážní cestu do válečné Jugoslávie. Tomu se Vašek Štěpánek zasmál, já jsem se zase zasmál výrokům značky larry, že jsem byl tehdy v Jugoslávii jako kulisák na dovolené. Vadilo mi ale, že již zesnulého kamaráda fotoreportéra Igora Šefra, který byl tehdy na reportáži s námi, tento hloupý anonym označil za člověka mdlého rozumu. Od konce 80. let minulého století se živím novinařinou a mohu se bránit Špičkový fotograf Igor Šefr od loňského listopadu již tuto možnost bohužel nemá. Danny, srdečně Vás zdravím.
   Kristián ChalupaSkrýt celý příspěvek

   • Christian
    11:01 20.02.2021

    Kamile, o Igorovi atd. je to všechno pravda Ty jsi ale s námi byl na reportáži až o měsíc později - na Ukrajině. Máš smysl pro humor a piš příště za sebe. I já srdečně ...Zobrazit celý příspěvek

    Kamile, o Igorovi atd. je to všechno pravda Ty jsi ale s námi byl na reportáži až o měsíc později - na Ukrajině. Máš smysl pro humor a piš příště za sebe. I já srdečně zdravím
    Kristián ChalupaSkrýt celý příspěvek

   • danny
    22:55 20.02.2021

    Pánové, přiznám se, že jste mě dokonale zmátli:-) Taktéž srdečně zdravím a přeji přeji spoustu zajímavých reportážních výprav.

    Pánové, přiznám se, že jste mě dokonale zmátli:-) Taktéž srdečně zdravím a přeji přeji spoustu zajímavých reportážních výprav.

 • Sunet
  11:30 18.02.2021

  @GlobalElement napsal: "Ta bajka o obchodu s lidskými orgány je moc fajn. Jak si představujete, že se odebírají orgány k transplantacím? Někde na jatkách to vyřízne řezník, ...Zobrazit celý příspěvek

  @GlobalElement napsal:

  "Ta bajka o obchodu s lidskými orgány je moc fajn. Jak si představujete, že se odebírají orgány k transplantacím? Někde na jatkách to vyřízne řezník, opláchne vodou a strčí do igelitového pytlíku?"

  Nechápu, jak můžete tak lehce bagatelizovat jeden z nejhrůznějších aktů proti lidskosti? Mladý člověk plný energie a plánů je rozporcován na anonymní orgány, jen za účelem jejich prodeje? Ano, jde o celkem sofistikovaný postup, kdy musíte mít dobře fungující řetězec, který se postará o následnou odbornou distribuci. A to je ještě hrůznější, protože zde musíte mít zapojené i lékaře, kteří provedou odbornou stránku masakru. Ne, nejednalo se o akt jedince ale celého organizovaného řetězce.
  Pominu-li fakt, že nemáte ani trochu úcty k obětem těchto nelidských činů, doporučuji si přečíst zprávu Švýcara Dicka Martyho, který vedl vyšetřovací tým zabývající se událostmi v Albanii a Kosovu.

  https://assembly.coe.int/commi...

  http://assembly.coe.int/nw/xml... Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   11:57 18.02.2021

   V té zprávě ovšem není, že by se to skutečně dělo. Jen že se k němu takové informace dostaly a jsou prověřovány. Odebrat orgány tak, aby byly použitelné pro transplantace je ...Zobrazit celý příspěvek

   V té zprávě ovšem není, že by se to skutečně dělo. Jen že se k němu takové informace dostaly a jsou prověřovány.

   Odebrat orgány tak, aby byly použitelné pro transplantace je extrémně náročné. Můžete lidem orgány vyříznout i doma, ale nikdo je nepoužije, protože by pravděpodobně zabil pacienta.

   Legendy o odebírání orgánů se šíří proto, že je to věc, které se lidé bojí - svého času se to samé tvrdilo o falešných sanitkách v USA, dokonce byl podle toho natočen i film Ambulance. I v Praze měla jezdit černá sanitka, unášející lidi kvůli orgánům.

   Očernit nepřítele tou nejodpornější pomluvou je účinným způsobem, jak jej odlidštit a omluvit jeho vyhubení.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    14:35 18.02.2021

    GE: V případě Kosova to bylo ale přece jen na kapku jiném levelu. Obvinění ze stravy Carly de Ponte asi nemůžeš srovnávat s černou sanitkou. Ano, jednalo se jen o podezření. Hashim ...Zobrazit celý příspěvek

    GE: V případě Kosova to bylo ale přece jen na kapku jiném levelu. Obvinění ze stravy Carly de Ponte asi nemůžeš srovnávat s černou sanitkou. Ano, jednalo se jen o podezření. Hashim Thaci se k soudu někdy v blízké budoucnosti. Ale moc "nadějně" to nevidím. Zatím všechny soudní procesy byly zrušeny, protože všichni svědci byli zavražděni. A to i ti, kteří byli pod ochranou programů na ochranu svědků v řadě zemí po světě. https://www.lidovky.cz/svet/pr...
    https://www.euronews.com/2020/...
    Promiň, ale na partičce kolem Thaciho nemusíš nic očerňovat. I kdyby zrovna nezvládali obchod s orgány, celá jejich cesta k moci je jeden velký zločinproti lidskosti.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     15:16 18.02.2021

     Obecně je naivní předpokládat, že lidé, kteří jsou ochotni použít násilí v boji za nezávislost nebo jiného důvodu, braného jako ušlechtilý (pokud nejsme tím, proti komu bojují my ...Zobrazit celý příspěvek

     Obecně je naivní předpokládat, že lidé, kteří jsou ochotni použít násilí v boji za nezávislost nebo jiného důvodu, braného jako ušlechtilý (pokud nejsme tím, proti komu bojují my sami) nejsou ochotni použít násilí i v jiném případě. Nejsou to nikdy andělé s křehkou ušlechtilou duší, nýbrž lidé od rány používající násilí k vlastnímu zájmu, který se v tomto případě kryje se zájmem společnosti. V jiném ne.

     Zločinů se samozřejmě dopouštěli i lidé bojující proti nacistické okupaci, zločinů se dopouštějí gerily na Ukrajině, zločiny páchají bojovníci v Sýrii a jinde.

     V tomto případě se ovšem nejedná o snahu špinit kosovkou mafii, to by vskutku bylo zbytečné, snahou je pošpinit kosovskou nezávislosti jako celek. Sdělení má tedy znít: Kosovo je klubko padouchů, nejlepší by bylo to celé vypálit a osídlit těmi hodnými, pořádkumilovnými Srby.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      15:53 18.02.2021

      GE: myslím, že jsme spolu vedli řadu diskusí a že mě trošku znáš. Takže předpokládat, že zrovna já budu mezi politiky hledat nějaké ušlechtilé hodnoty a pokládat libovolnou z ...Zobrazit celý příspěvek

      GE: myslím, že jsme spolu vedli řadu diskusí a že mě trošku znáš. Takže předpokládat, že zrovna já budu mezi politiky hledat nějaké ušlechtilé hodnoty a pokládat libovolnou z bojujících stran (bez ohledu na to, jestli jejich hlavnímu záměru fandím, či ne) za andílky, je mimo.

      Moje sdělení je poněkud jiné. Kosovská politická reprezentace je komplet transformovaná mafie, která se k moci dostala pomocí brutálního násilí jak na "cizích", tak na vlastních. Prostředky, kterými disponují, nejsou šedé, ale výhradně černé a z podstatné části krvavé. Ovládají obchod s drogami, politické rivaly fyzicky likvidují a jejich praktiky se od dob osvobozenecké války změnily jen kosmeticky. Jediný důvod, proč si s nimi politici z našeho hodnotového okruhu vesele potřásají rukama, jsou čistě strategické zájmy. Ale znovu. Mluvím čistě o politické reprezentaci. V zájmu "naší věci" jsme se spojili se šmejdy, kteří nemají ve světě obdoby.

      Jestli by pro Kosovo a jeho obyvatelstvo byla lepší samostatnost, nebo vybojování široké autonomie a prosazení práv v rámci federace nebo čert ví čeho, nedokážu posoudit. Byl bych rád, kdyby se tam postupně zklidnily vášně a kdybych se v Kosovu mohl cítit stejně příjemně, jako ve vedlejší Albánii, kterou miluju. Fakt nechci říct, že by v Kosovu byly špatní lidi, ale společnost a kultura potřebuje ještě nějaký čas. Taky doufám, že se časem vrátí domů část z generace, která dnes maká všude možně po světě, studuje a žije ve společnosti, která respektuje jiná pravidla, než jen právo silnějšího. A že se bude schopná prosadit a postupně nahradit válečné veterány.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:43 19.02.2021

      danny, kosovská reprezentace není komplet mafie, to je propaganda á la transplantace orgánů. Rugova nebyl žádný mafián, současná prezidentka není mafiánka. To že se stal ...Zobrazit celý příspěvek

      danny, kosovská reprezentace není komplet mafie, to je propaganda á la transplantace orgánů. Rugova nebyl žádný mafián, současná prezidentka není mafiánka. To že se stal prezidentem Thaci je způsobeno jeho aureolou bojovníka za svobodu, opět se dostáváme k tomu, že bojovník není anděl a Thaci nebude žádné neviňátko - jako neviňátkem nebyl Mandela a další. My dodnes adorujeme husity, legionáře, partyzány, taky mají na rukou krev.

      Srbsko neumělo řešit svou národnostní politiku, jako to neuměla ČSR a bohužel pro Srbsko se nacionalismus stal tématem, které vyneslo k moci Miloševiče - a následně v Kosovu Thaciho, v Chorvatsku Tudžmana. Naštěstí se situace uklidňuje a národnostní témata snad konečně upadnou v zapomnění.

      Etnické čistky jsou hnusná věc. Myslím si, že my bychom v tomto případě neměli nikoho kritizovat, sami máme máslo na hlavě.Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      18:53 19.02.2021

      Prostudujte si co muslimské obyvatelstvo dělalo v 80 letech Srbům, Tito tyhle výlevy muslimů tvrdě tajil a snažil se problémy potlačit. V 90 letech po jeho pádu, došlo k tomu, k ...Zobrazit celý příspěvek

      Prostudujte si co muslimské obyvatelstvo dělalo v 80 letech Srbům, Tito tyhle výlevy muslimů tvrdě tajil a snažil se problémy potlačit. V 90 letech po jeho pádu, došlo k tomu, k čemu muselo dojít.
      V 9.11. 2001 jsem se nachazel na základně v Bosanske Krupě, dopoledne sledují hořící mrakodrap, odpoledne byla vyhlášena bojová pohotovost. Obyvatelé Bosanske Krupy slavili, stříleli do vzduchu. Ti obyvatelé země jenž USA vyzbrojila armádu, ti obyvatelé kteří přijímaly obrovské eurodotace na výstavbu rodinných domů a podobně. Takový je jejich dvěk. V rámci noční patroly, na nás občané ukazovali roztažené paže ( jako letadla) od té doby jim nevěřím a už nikdy nebudu.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:19 20.02.2021

      V 80 letech nikdo v Jugoslávii (nebo Albánii) ani nevěděl, že je muslim. V Albánii byl až do roku 1992 tuhý komunismus a v Jugoslávii socialismus s lidskou tváří.

      V 80 letech nikdo v Jugoslávii (nebo Albánii) ani nevěděl, že je muslim. V Albánii byl až do roku 1992 tuhý komunismus a v Jugoslávii socialismus s lidskou tváří.

     • danny
      22:49 20.02.2021

      GlobeElement: máš pravdu, vzal jsem to poněkud šmahem. Jak jak jsem se rozvášnil, tak jsem na Rugovu úplně zapomněl a hodil ho do pytle, kam nepatří. Co se týče Jahjaga, nemám na ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement: máš pravdu, vzal jsem to poněkud šmahem. Jak jak jsem se rozvášnil, tak jsem na Rugovu úplně zapomněl a hodil ho do pytle, kam nepatří. Co se týče Jahjaga, nemám na ni zatím názor. Asi to bude fajn a slušná ženská, a její roli vidím trochu jako když si ODS vybrala do čela pana Čistého. Moc jí přeju, aby se jí podařilo věci pohnout aspoň kousek správným směrem a ne jen posloužila, jako fíkový list.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      23:54 20.02.2021

      Globe: To jsi vystihl úplně přesně.

      Globe: To jsi vystihl úplně přesně.

     • GlobeElement
      18:43 21.02.2021

      Jo, danny, to se stává. Rugoval byl naivní a ta současná holka bude někdo jako Čaputová, můžeme k nim mít výhrady, ale nejsou to teroristi.

      Jo, danny, to se stává. Rugoval byl naivní a ta současná holka bude někdo jako Čaputová, můžeme k nim mít výhrady, ale nejsou to teroristi.

  • Torong
   12:18 18.02.2021

   Doplním Globeho. Podle té zprávy měly tyto zločiny probíhat před tím než mezinárodní společenství přebralo plnou kontrolu na Kosovem a obětmi měli být jak Kosovští Srbové tak ...Zobrazit celý příspěvek

   Doplním Globeho.
   Podle té zprávy měly tyto zločiny probíhat před tím než mezinárodní společenství přebralo plnou kontrolu na Kosovem a obětmi měli být jak Kosovští Srbové tak Kosovští Albánci. Z toho mi vychází, že nešlo o etnický zločin proti lidskosti, ale o "běžnou" organizovanou kriminální činnost, protože v určitém období bylo na území Kosova bezvládí, což samozřejmě mafiím všeho druhu perfektně vyhovuje. V období kdy v Kosovu operovala Srbská armáda prováděli zvěsrstva pro změnu Srbové. A vsadím boty, že obětmi nebyli jen Kosovští Albánci, ale i Srbové. Takže výsledná situace, která je dnes sice není spravedlivá ke Kosovským Srbům, ale je nejlepší možná, protože k etnickému násilí nedochází. A k té nespravedlnosti... Miloševič měl možnost využít jinou cestu než nacionalismus a etnické čistky. Stejně tak Srbové si mohli vybrat jiné politiky.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:39 17.02.2021

  V roce 1999 vygradovala neschopnost OSN a Evropy v tom udělat pořádek a zabránit etnickým čistkám. To že USA tento svár rozsekly bylo, po devíti letech války a etnických čistek na ...Zobrazit celý příspěvek

  V roce 1999 vygradovala neschopnost OSN a Evropy v tom udělat pořádek a zabránit etnickým čistkám. To že USA tento svár rozsekly bylo, po devíti letech války a etnických čistek na území bývalé Jugoslávie, jedině dobře. Na druhé straně váhavost Evropy pramenila z toho, že zde existuje historická zkušenost z islámem v Evropě a moc dobře věděli, že obě znesvářené etnika jsou jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet. USA dostaly takové historické "školení" až 11. 9. 2001.

  Rozhodně je jasné, že situaci po útocích USA a NATO nezvládá, proto je tam skoro čtvrt století nutná vojenská přítomnost NATO. Selhání vidím v tom, že pomohli muslimům žijícím na území kosovské oblasti a dostali do přesně opačné situace křesťany tamtéž. Tak že z bláta do louže. Dodnes nečině přihlíží k plenění křesťanství na území kosovské oblasti a podporují neživotaschopný kriminální "stát," který by bez subvencí dopadl tak jako Haiti nebo Chánov.

  Otázkou je, jak dlouho hodlají vojenskou přítomnost v této oblasti držet a zda se jim podaří skutečně něco zlepšit? Zatím dosáhli jen toho, že muslimové perzekuují křesťany. A nemusíme se bavit jen o kosovu, buňky islámského radikalismu jsou i v jiných částech bývalé Jugoslávie a v Albánii bohatě sponzorované Saudy.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   22:17 17.02.2021

   Ne flankere. Dosáhli toho, že v oblasti je klid. UCK se nijak neprojevuje a na rozdíl od spousyt jiných oblastí Kosovo ani nijak významně nedotuje ISIL nebo islamistické buňky ...Zobrazit celý příspěvek

   Ne flankere. Dosáhli toho, že v oblasti je klid. UCK se nijak neprojevuje a na rozdíl od spousyt jiných oblastí Kosovo ani nijak významně nedotuje ISIL nebo islamistické buňky přímo v Evropě. Vytvoření samostatného Kosova bylo nejlepší ze všech špatných řešení, které byly k dispozici (žádné dobré řešení neexistovalo). Soužití Kosovců a Srbů v jednom státě nebylo možné. Vojenská přítomnost bude nutná neustále.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    19:08 18.02.2021

    Torong Ano, klid, ale jen v tom, že chudáky muslimy nikdo nevyhání, pro změnu se celou dobu toleruje vyhánění původně žijících obyvatel křesťanského vyznání, ničení křesťanských ...Zobrazit celý příspěvek

    Torong
    Ano, klid, ale jen v tom, že chudáky muslimy nikdo nevyhání, pro změnu se celou dobu toleruje vyhánění původně žijících obyvatel křesťanského vyznání, ničení křesťanských chrámů, hřbitovů. A co se týká podpory rozšiřování islámů, tak ve velkém tam cpou peníze saudové a turci, ti tam nejdou podporovat vznik cyklostezek a rozhleden.
    UCK je tolerována celou dobu a je jen dalším důkazem o tom jak se NATO angažuje ve spolupráci s teroristy.
    Ale oni prostě nechápou, že muslimové jsou nepřizpůsobiví.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     08:21 20.02.2021

     Etnické čistky z jedné strany vyvolaly totéž z druhé strany.
     V naší zemi se dělo to samé, alespoň si můžeme z odstupu ověřit, jak to vypadá zvenčí.

     Etnické čistky z jedné strany vyvolaly totéž z druhé strany.
     V naší zemi se dělo to samé, alespoň si můžeme z odstupu ověřit, jak to vypadá zvenčí.

    • logik
     23:58 20.02.2021

     Jak jsem psal jinde: i u profláklého komunisty který byl placený SSSR řešíš, jestli jako toho udělal dost proti naší vlasti, abychom ho nenazývali hrdinou. Ale muslimové (ač ...Zobrazit celý příspěvek

     Jak jsem psal jinde: i u profláklého komunisty který byl placený SSSR řešíš, jestli jako toho udělal dost proti naší vlasti, abychom ho nenazývali hrdinou.

     Ale muslimové (ač zatímco KAŽDÝ komunista podporuje zrůdnou ideologii, u muslimů to tak ani náhodou není) - ty jsou špatní všichni sakumprásk.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   07:43 18.02.2021

   Bohužel většina konfliktů není řešitelná trvale, udělám pořádek, nastolím mír a mohu odejít. Pokud nechci, aby konflikt znovu vypukl - nebo se zhoršoval - musím tam hlídat ...Zobrazit celý příspěvek

   Bohužel většina konfliktů není řešitelná trvale, udělám pořádek, nastolím mír a mohu odejít. Pokud nechci, aby konflikt znovu vypukl - nebo se zhoršoval - musím tam hlídat pořád.

   Jedinou alternativou je najít někoho jiného, kdo tam bude hlídat.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   10:49 18.02.2021

   OSN z vlastního principu nemůže být neschopná, protože se nejedná o nadřazenou organizaci. OSN se skládá z jednotlivých států, které v rámci této organizace nějakým způsobem ...Zobrazit celý příspěvek

   OSN z vlastního principu nemůže být neschopná, protože se nejedná o nadřazenou organizaci. OSN se skládá z jednotlivých států, které v rámci této organizace nějakým způsobem spolupracují. Valnou většinu problémů může OSN řešit pouze poradním nebo doporučením.
   Jediná část OSN, která má jakési páky na vynucování rozhodnutí, je Rada bezpečnosti OSN. Ovšem tam je ten problém, že 5 nejhlavnějších členů má právo veta.
   Rada bezpečnosti OSN v roce 1999 vydala a odsouhlasila rezoluci, která měla legalizovat zásah do dění v bývalé Jugoslávii, jenže došlo ze strany Ruska a Číny k vetování.

   Takže OSN neschopná není, to jen jednotlivé státy uvnitř této organizace si prostě dělají co chtějí a dávají přednost více svým zájmům než snaze vyřešit problém.Skrýt celý příspěvek

   • logik
    00:03 21.02.2021

    OSN může být neschopná, protože defakto OSN je - jak sám píšeš - RB OSN, což je (sic nevolená) zastupitelská "demokracie". A jako každá politická reprezentace je tato schopná, nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    OSN může být neschopná, protože defakto OSN je - jak sám píšeš - RB OSN, což je (sic nevolená) zastupitelská "demokracie". A jako každá politická reprezentace je tato schopná, nebo ne. A RB OSN je IMHO poměrně hodně neschopná.

    To, že za neschopností OSN je to, že v její RB sedí dva totalitní státy, to je pravda. Ale tím, že nebudeme problém pojmenovávat, s tím nic neuděláme.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   01:23 19.02.2021

   Neschopnosť OSN? Posledná veta je dôležitá a nedáva sa do popredia.... "Rada bezpečnosti OSN dne 23. 9. 1998 ostře odsoudila násilí, kterého se dopouštěly obě strany, a vyjádřila ...Zobrazit celý příspěvek

   Neschopnosť OSN? Posledná veta je dôležitá a nedáva sa do popredia....

   "Rada bezpečnosti OSN dne 23. 9. 1998 ostře odsoudila násilí, kterého se dopouštěly obě strany, a vyjádřila hluboké znepokojení nad prudkým zhoršením humanitární situace v Kosovu. Zvláště příkře odsoudila vyhnání více než čtvrt milionů kosovských Albánců z jejich domovů. Na základě alarmujících poznatků schválila rezoluci č. 1199, která doslova uvedla, že „zhoršení situace v Kosovu představuje hrozbu pro mír a bezpeč-nost v tamní oblasti”. V minulosti takováto formulace vždy znamenala poslední vážné varování RB OSN, po kterém už mohlo následovat schválení formulace vyjadřující souhlas s použitím „všech dostupných prostředků a opatření.” Ale v případě Kosova se tak posléze nestalo, protože to odmítly Rusko a ČLR."

   Doc. PhDr. Jan Eichler, CSc.: Legální a nelegální války v dnešním světě, Vojenské rozhledy 3/2012

   Celá situácia v Kosove je len a len následok Miloševičovej štvavej nacionalistickej politiky už od osemdesiatych rokov minulého storočia.... A vidíme, ako tá politika dopadla na obyvateľstvo. Ale neplatí "keby bolo keby"...Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    19:35 19.02.2021

    Sice odsoudila násilí obou stran, ale bombardovala Bělehrad a ne Tiranu.
    Kosovský nacionalista a masový vrah THaci bude snad konečně po tolka letech souzem a zavřen na doživotí.

    Sice odsoudila násilí obou stran, ale bombardovala Bělehrad a ne Tiranu.
    Kosovský nacionalista a masový vrah THaci bude snad konečně po tolka letech souzem a zavřen na doživotí.

    • Ján Paliga
     21:17 19.02.2021

     A Tirana azda útočila na civilistov v Kosove? Vyhlásilo Albánsko vojnu susednému štátu? Žiadne bombardovanie NEMUSELO BYŤ, stačilo nechať obyvateľsto na pokoji.... Čo sa ...Zobrazit celý příspěvek

     A Tirana azda útočila na civilistov v Kosove? Vyhlásilo Albánsko vojnu susednému štátu? Žiadne bombardovanie NEMUSELO BYŤ, stačilo nechať obyvateľsto na pokoji.... Čo sa nestalo.... tak čo plačeš?

     Vidíš, to srbskí sa radšej pripravili o život a zostalo po nich ožobráčené Srbsko....Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  19:06 17.02.2021

  Tak řada těch cílů,televizní vysílač,továrny nebo čínská ambasáda asi nepatří mezi typické vojenské cíle. Jinak CNN tvrdila,že aliance stojí proti čtvrté nejsilnější ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak řada těch cílů,televizní vysílač,továrny nebo čínská ambasáda asi nepatří mezi typické vojenské cíle.
  Jinak CNN tvrdila,že aliance stojí proti čtvrté nejsilnější armádě,předtím to byla irácká armáda potom zase severokorejská.
  Na případné ztráty je třeba veřejnost včas připravit.Skrýt celý příspěvek

 • ZH2isbest
  18:18 17.02.2021

  Vzhledem k tomu, že v kosovu je dodnes vojenská základna NATO v čele s USA je asi jasné o co od začátku na Balkáně šlo. Zajímavé, přišli a už neodešli...v čem se to liší s ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k tomu, že v kosovu je dodnes vojenská základna NATO v čele s USA je asi jasné o co od začátku na Balkáně šlo.

  Zajímavé, přišli a už neodešli...v čem se to liší s Ruskem? :-)Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   19:20 17.02.2021

   Opravu chcete srovnávat situaci před zásahy v bývalé Jugoslávii z rokem 1956 a 1968?

   Opravu chcete srovnávat situaci před zásahy v bývalé Jugoslávii z rokem 1956 a 1968?

   • logik
    00:03 21.02.2021

    Začínám si být jistý, že je za to placený.

    Začínám si být jistý, že je za to placený.

    • Ján Paliga
     00:51 22.02.2021

     Jessikka Aro už o takých ako on a podobných napísala zaujímavú knižku....

     Jessikka Aro už o takých ako on a podobných napísala zaujímavú knižku....

  • Miroslav
   19:24 17.02.2021

   Myslíš, že základňa v Kosove má pre USA tak zásadný strategický význam, že kvôli tomu trebalo bombardovať Srbsko?

   Myslíš, že základňa v Kosove má pre USA tak zásadný strategický význam, že kvôli tomu trebalo bombardovať Srbsko?

   • danny
    13:54 18.02.2021

    Miroslav: no, takzvaný "balkánský disneyland", druhá největší americká báze v Evropě, největší vybudovaná od války ve Vietnamu. Pokud se naplní záměr vybudovat letiště, bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav: no, takzvaný "balkánský disneyland", druhá největší americká báze v Evropě, největší vybudovaná od války ve Vietnamu. Pokud se naplní záměr vybudovat letiště, bude celkovou plochou větší, než Ramstein, zatím má plně k dispozici infrastrukturu nedalekého letiště v Prištině. Pro jeho dobudování mluví naprosto ideální klimatické podmínky na Sojevských polích a fakt, že většinově srbské etnikum vlastnící pozemky bylo tak nějak... vyřazeno ze hry. 3,8 km2, 7 000 ks personálu, více než 300 budov. Vše chrání betonová zídka 2,5 m x 14 km. Jedno z nejmodernějších telekomunikačních a analytických center na světě. Strategická poloha a kapacity pro kontrolu stávajících i plánovaných produktovodů z Kavkazu. Výcvikové středisko pro postupnou přestavbu kosovských bezpečnostních sil na pravidelnou armádu (jejichž základ po personální i organizační struktuře tvoří UCK). No nevím. Zajeď do Kosova nebo se poptej Kosovců žijících tady, a že jich tady je, co si myslí o "strategickém významu existence Kosova, Bondsteelu a vůbec:-)Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     17:15 18.02.2021

     Ale přestaň s těmi pohádkami... V době kdy Bondsteel vznikl měli Amíci základnu kousek vedle v Avianu, další v Incirliku nebo v Soúdě. Takže základna v Kosovu fakt strategická ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale přestaň s těmi pohádkami... V době kdy Bondsteel vznikl měli Amíci základnu kousek vedle v Avianu, další v Incirliku nebo v Soúdě. Takže základna v Kosovu fakt strategická není.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      22:47 18.02.2021

      Pohádky? Co z toho, co jsem napsal, není pravda? Nebo myslíš, že pokud mají USA základnu strategického významu v Incirliku, tak to dokazuje, že základna v Kosovu strategického ...Zobrazit celý příspěvek

      Pohádky? Co z toho, co jsem napsal, není pravda? Nebo myslíš, že pokud mají USA základnu strategického významu v Incirliku, tak to dokazuje, že základna v Kosovu strategického významu není? Nějak jsem se v tom ztratil.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:53 19.02.2021

      Pravda není už to, že by USA nějak toužily po přítomnosti v Evropě. I když my si pořád myslíme, že jsme pupek světa, USA vidí situaci jinak a neustále tam rezonuje téma stáhnout ...Zobrazit celý příspěvek

      Pravda není už to, že by USA nějak toužily po přítomnosti v Evropě. I když my si pořád myslíme, že jsme pupek světa, USA vidí situaci jinak a neustále tam rezonuje téma stáhnout síly z Evropy a věnovat se spíše Asii.

      Kosovo není nijak strategicky důležitý region, v NATO je Řecko, Itálie, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, bez základen v Kosovu se USA klidně obejdou.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      00:08 21.02.2021

      Pohádka je to, že je to strategická základna. Ve skutečnosti jednak v tu dobu USA velmi redukovala síly v Evropě a poslední co chtěli je další základna. Jednak strategický znamená ...Zobrazit celý příspěvek

      Pohádka je to, že je to strategická základna. Ve skutečnosti jednak v tu dobu USA velmi redukovala síly v Evropě a poslední co chtěli je další základna.

      Jednak strategický znamená něco, co mění podstatně postavení armády daného státu/aliance v širokém okolí. Vzhledem k vybavení té základny "ubytovna" na ni strategického není vůbec nic.
      Každej blbej sklad americké těžké brigády v Německu je podstatně strategičtější, než tadle "hromada postelí".Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     01:40 19.02.2021

     ....no rozmery cca 2,5 x 2,5 km z nej veľkú základňu nerobia.... "Strategická poloha a kapacity pro kontrolu stávajících i plánovaných produktovodů z Kavkazu." Myslíš tých ...Zobrazit celý příspěvek

     ....no rozmery cca 2,5 x 2,5 km z nej veľkú základňu nerobia....

     "Strategická poloha a kapacity pro kontrolu stávajících i plánovaných produktovodů z Kavkazu."

     Myslíš tých produktovodov, ktorých výstavbu z iných krajín ako RF nám hatí vodca Vladimir? Nedaj Bože aby Európa kupovala od iných krajín ako od benzínovej pumpy.... Preto na plánovaných trasách produktovodov vypukli nepokoje, aby nebola žiadna iná alternatíva okrem RF....

     Bondsteel vôbec nie je strategickou základňou, na to nemá vhodnú polohu. Cestná prístupnosť obmedzená, vodná žiadna... ďaleko od strategickej polohy....Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:56 19.02.2021

      Jenom bych doplnil, že i hlavní nádraží v Praze má na dálku 2 kilometry, tolik k ohromujícímu rozměru základny v Kosovu.

      Jenom bych doplnil, že i hlavní nádraží v Praze má na dálku 2 kilometry, tolik k ohromujícímu rozměru základny v Kosovu.

 • Sunet
  14:14 17.02.2021

  Tyhle články mají svůj význam, je potřeba si připomínat všechny události, kdy politici selhali a místo mírové cesty jednoduše využili hrubou sílu a naprostou převahu vnutit ...Zobrazit celý příspěvek

  Tyhle články mají svůj význam, je potřeba si připomínat všechny události, kdy politici selhali a místo mírové cesty jednoduše využili hrubou sílu a naprostou převahu vnutit suverénnímu státu svou vůli. Jen pro informaci, přelety odsouhlasil za vládu její předseda Miloš Zeman dne 29. března 1999, zásah aliance konzultoval pouze s ministrem zahraničí Janem Kavanem. Vláda o přeletech rozhodla až 2. dubna 1999.
  A výsledek? Kosovo je stát, kdy jeho hlavní představitelé se rekrutovali s teroristické organizace UCK a kde prezident a další čelní představitelé byli zatčeni a souzeni za vraždy civilistů, jak Albánců, tak Srbů.

  Avšak co je nejzrůdnější, je obchod s lidskými orgány zajatců. Toto jednání degradovalo tyto individua na tu nejnižší možnou úroveň, kdy naprosto zmizela jakákoliv stopa lidskosti a úcty k životu. Bohužel i naše republika zaplatila cenu nejvyšší, v roce 2001 se v severní Albánii, poblíž hranic s Kosovem, ztratili tři mladí lidé, Jan a Michal Pavelkovi a Lenka Tučková. Nikdy se nenašla jejich těla, albánská učitelka, kde byli ubytování, byla brzy po jejich zmizení zavražděna. Na tohle člověk nemůže zapomenout, plně soucítím s jejich rodinami a vždy, když je zmínka o Kosovu či Albánii si vybavím tento případ.

  A vysvětlení albanských vyšetřovatelů? Prý se zřítili do jeskyně, všichni tři a najednou. No, pak bych rád slyšel vysvětlení případu, kdy berlínská policie v roce 2008 kontrolovala muže s pasem na jméno Jan Pavelka.Skrýt celý příspěvek

  • Razem
   14:45 17.02.2021

   Jen bych doplnil, že česká vláda (Mirka Topolánka) samostatnost Kosova odhlasovala v rámci hlasovacího balíčku. Tím pádem jakákoliv odborná či širší diskuze ohledně schválení ...Zobrazit celý příspěvek

   Jen bych doplnil, že česká vláda (Mirka Topolánka) samostatnost Kosova odhlasovala v rámci hlasovacího balíčku. Tím pádem jakákoliv odborná či širší diskuze ohledně schválení samostatnosti Kosova v českých legislativních vodách nikdy pořádně nebyla.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   19:24 17.02.2021

   Sunset: Zatím co třeba na blízkém Východě se silová řešení nepoužívají a státy si tam užívají roky klidu a míru. Bez zmařených životů, škod na majetku, atd... Fakt nechápu, v ...Zobrazit celý příspěvek

   Sunset: Zatím co třeba na blízkém Východě se silová řešení nepoužívají a státy si tam užívají roky klidu a míru. Bez zmařených životů, škod na majetku, atd...

   Fakt nechápu, v jakém světě žijete.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   01:46 19.02.2021

   ... nemusela nastať žiadna hrubá sila, ale to povedzte Miloševičovi a jeho nohsledom, ktorí rozvrátili SFRJ kvôli svojej chorobnej mocibažnosti.... Všetci príčetní od nich zutekali ...Zobrazit celý příspěvek

   ... nemusela nastať žiadna hrubá sila, ale to povedzte Miloševičovi a jeho nohsledom, ktorí rozvrátili SFRJ kvôli svojej chorobnej mocibažnosti.... Všetci príčetní od nich zutekali a Miloševič ožobráčil hlavne celé Srbsko.... O zmarených životoch obyvateľov SFRJ ani nevravím....Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:08 17.02.2021

  Aniž bych chtěl rozebírat kdo byl v bahně balkánských válek viníkem a kdo obětí, tak teprve až "humanitární bombardování" tu válku po mnoha letech a velice náhle ukončilo a Balkán ...Zobrazit celý příspěvek

  Aniž bych chtěl rozebírat kdo byl v bahně balkánských válek viníkem a kdo obětí, tak teprve až "humanitární bombardování" tu válku po mnoha letech a velice náhle ukončilo a Balkán zklidnilo. Snažit se udržet SFRJ pohromadě silou federální armády byl velice hloupý nápad.Skrýt celý příspěvek

  • Sunet
   14:18 17.02.2021

   Prosím, přestaňte používat oxymóron "humanitární bombardování" s útokem NATO na Srbsko. Jde o mnohem pozdější termín, který si vymyslel pan Richard Falbr, toho čase poslanec ...Zobrazit celý příspěvek

   Prosím, přestaňte používat oxymóron "humanitární bombardování" s útokem NATO na Srbsko. Jde o mnohem pozdější termín, který si vymyslel pan Richard Falbr, toho čase poslanec Evropského parlamentu. Opravdu s útokem na Srbsko jej nikdo nepoužil.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    14:56 17.02.2021

    Ujalo sa to ako termín ktorí používajú hlavne pseudonárodovci. Jedinci ktorí si myslia, že mať na tričku nápis ,,Kosovo je Serbia" je základ ich identity. Treba sa v prvom rade ...Zobrazit celý příspěvek

    Ujalo sa to ako termín ktorí používajú hlavne pseudonárodovci. Jedinci ktorí si myslia, že mať na tričku nápis ,,Kosovo je Serbia" je základ ich identity. Treba sa v prvom rade odosobniť od nejakých Slovansko-bratských dogiem a pozerať sa na to skrz optiku rýdzo pragmatickú.

    Pripomína mi to prípad slovenského europoslanca ktorý vystúpil v europarlamente aby povedal, že vláda rozkradla 600 miliónov eurofondov. Na fórach sa mu z časti verejnosti dostalo kritiky, že udal svoju vlastnú krajinu. Mimochodom, aj vďaka tomu sa tá rozkrádačka stopla.

    Niektorí to proste tak berú... Síce zlodej, ale je to náš zlodej a my si ho nedáme. V paralele s rokom 1999: ,,Srbi síce masakrujú nepriateľov po tisícoch ale sú to naši slovanskí vyhladzovači, tak ich nechajte na pokoji"Skrýt celý příspěvek

    • Razem
     14:59 17.02.2021

     Co to píšete?
     To je z příručky, jak obhájit útok na Srbsko?

     Co to píšete?
     To je z příručky, jak obhájit útok na Srbsko?

     • Miroslav
      15:05 17.02.2021

      Ja nič neobhajujem. Naopak, nižšie som jasne vyjadril svoj postoj, že OSN zaváhala a dala priestor zásahu NATO, čo bola diplomatická chyba. OSN mala do Juhoslávie vyslať vyzbrojené ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja nič neobhajujem. Naopak, nižšie som jasne vyjadril svoj postoj, že OSN zaváhala a dala priestor zásahu NATO, čo bola diplomatická chyba. OSN mala do Juhoslávie vyslať vyzbrojené jednotky ktoré potlačia akúkoľvek snahu o revízne správanie. Nestalo sa, resp. mierové jednotky plnili len formálne úlohy a pritom sa pozerali ako sa tam vraždíSkrýt celý příspěvek

     • Tesil
      19:40 17.02.2021

      Pokud jde o důvody, ukázalo se, že vůbec neproběhla žádná operace Podkova. Stejně tak se nepotvrdilo systematické vypalování vesnic. Vůbec nejvíce zpochybněn klíčový argument, a to ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud jde o důvody, ukázalo se, že vůbec neproběhla žádná operace Podkova. Stejně tak se nepotvrdilo systematické vypalování vesnic. Vůbec nejvíce zpochybněn klíčový argument, a to počet obětí na straně kosovských Albánců. Kritikové poukazují na skutečnost, že jich nebylo sto tisíc, jak se původně tvrdilo, ale méně, maximálně do dvou tisíc. Každé lidské oběti je nesmírná škoda, ale padesátinásobné nadsazení jejich celkového počtu je velice diskreditační. Na základě toho nejdůraznější kritikové, zejména pak kanadský generál Lawrence MacKenzie, docházejí k závěru, že se NATO v této válce nechalo oklamat, a že nakonec dokonce bombardovalo špatnou stranu.
      Zvláště silně je kritizována skutečnost, že finským patologům nebylo dáno dostatek času na to, aby mohli provést dokonalé forenzní testy lidských pozůstatků z Račaku. Nedílně s tím byla kritizována i skutečnost, že kosovskou ověřovací misi (KVM) OBSE vedl důstojník CIA William Walker, který postupoval velice svérázně, unáhleně a jednostranně.
      Zdroj Vojenské rozhledy.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:25 17.02.2021

      Na to netřeba příručku. Stačí nemít selektivní paměť.

      Na to netřeba příručku. Stačí nemít selektivní paměť.

     • Ján Paliga
      01:48 19.02.2021

      ... žiaden útok nastať nemusel.... Miloševič sa rozhodol ináč.... A obalamutil celú krajinu nenávisťou....

      ... žiaden útok nastať nemusel.... Miloševič sa rozhodol ináč.... A obalamutil celú krajinu nenávisťou....

   • Jura99
    15:11 17.02.2021

    Mě je to srdečně jedno, existuje řada výrazů, které vznikly úplně jinak a úplně jindy, než je tradováno, ale rozumí jim každý. To slovní spojení měl podle kritiků vymyslet Václav ...Zobrazit celý příspěvek

    Mě je to srdečně jedno, existuje řada výrazů, které vznikly úplně jinak a úplně jindy, než je tradováno, ale rozumí jim každý. To slovní spojení měl podle kritiků vymyslet Václav Havel v rozhovoru pro tisk, ale on údajně neřekl ten výraz takto, pouze měl prohlásit něco v tom smyslu, že bombardování zabránilo dalším obětem ve válce a proto bylo lidem ku prospěchu. (nechce se mi hledat doslovný text tak se omlouvám pokud to řekl jinak). Teprve dodatečně měl nějaký prezidentův kritik vymyslet výraz "humanitární bombardování", možná to byl Falbr, nevím. Ale vůbec to není oxymoron, ten výraz vystihuje situaci přesně.Skrýt celý příspěvek

   • ZH2isbest
    18:10 17.02.2021

    No já jsem osobně tu šílenou větu "Humanitární bombardování" slyšel od Václava Havla.

    No já jsem osobně tu šílenou větu "Humanitární bombardování" slyšel od Václava Havla.

    • Tesil
     19:51 17.02.2021

     Havel v rozhovoru pro přední francouzský deník použil výraz, že „nálety, bomby nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární". Z toho nakonec vznikla ...Zobrazit celý příspěvek

     Havel v rozhovoru pro přední francouzský deník použil výraz, že „nálety, bomby nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární". Z toho nakonec vznikla novinářská zkratka „humanitární bombardování", která se dodnes velice hojně používá.
     Asi tak nějak to bylo.Skrýt celý příspěvek

     • ZH2isbest
      20:24 17.02.2021

      Bohužel pane, i když se to již dnes nedá najít, záznam je asi pečlivě uklizen... Ať se bude psát co se bude psát, tehdy jsem to od Havla v televizi slyšel a nejsem sám kdo si to ...Zobrazit celý příspěvek

      Bohužel pane, i když se to již dnes nedá najít, záznam je asi pečlivě uklizen...
      Ať se bude psát co se bude psát, tehdy jsem to od Havla v televizi slyšel a nejsem sám kdo si to pamatuje. Byl to totiž docela šok.

      Nemám nic proti Havlovi, ať je mu země lehká, ale to že někdo záznam uklidí a začne se psát, že to není pravda, to na věci nic nemění.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      20:59 17.02.2021

      Já jsem ten poslední kdo by Havla obhajoval.
      Nicméně rozhovor poskytl deníku Le Monde,otištěno 29.4.1999.

      Já jsem ten poslední kdo by Havla obhajoval.
      Nicméně rozhovor poskytl deníku Le Monde,otištěno 29.4.1999.

     • Torong
      21:18 17.02.2021

      Ale? "Někdo ho uklidil" Přeloženo do normální řeči: "nemám jediný důkaz"

      Ale? "Někdo ho uklidil" Přeloženo do normální řeči: "nemám jediný důkaz"

     • GlobeElement
      07:46 18.02.2021

      Myslím, že to vyšlo v časopise Přítomnost, spolu s Peroutkovým článkem Hitler je gentleman.

      Myslím, že to vyšlo v časopise Přítomnost, spolu s Peroutkovým článkem Hitler je gentleman.

     • Ján Paliga
      01:59 19.02.2021

      @ZH2..... Prečo klameš? Dáš do strýčka Gugľa "havel" humanitární bombardování" a hneď vyhodí na tvojej elektrónke.com "VÁCLAV HAVEL o amnestii, omluvě Němcům a "humanitárním ...Zobrazit celý příspěvek

      @ZH2.....

      Prečo klameš? Dáš do strýčka Gugľa "havel" humanitární bombardování" a hneď vyhodí na tvojej elektrónke.com "VÁCLAV HAVEL o amnestii, omluvě Němcům a "humanitárním bombardování", 2005", 16. minúta....Skrýt celý příspěvek

    • padre
     20:59 17.02.2021

     ZH2sbest...teda ty seš pěknej lhář.! To jsi asi viděl v Ruský televizi,viď?

     ZH2sbest...teda ty seš pěknej lhář.! To jsi asi viděl v Ruský televizi,viď?

    • Torong
     21:16 17.02.2021

     Proč lžeš?

     Proč lžeš?

     • ZH2isbest
      15:01 18.02.2021

      Je mi úplně u zádele co si tady píšete. Nevím co jste v té době dělali, nejspíš ještě tahali kačera... Vymazat můžete cokoliv co je napsané, ale osobní vzpomínku ne. To, že se ...Zobrazit celý příspěvek

      Je mi úplně u zádele co si tady píšete. Nevím co jste v té době dělali, nejspíš ještě tahali kačera...
      Vymazat můžete cokoliv co je napsané, ale osobní vzpomínku ne. To, že se přepisuje historie a zamlčuje co se nehodí, mne už vůbec nepřekvapuje. Jen je smutné, kam ta doba až dospěla. Je mi vás líto.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      17:01 18.02.2021

      Zkoušíš to hezky, ale tady ti na to nikdo neskočí. Na tvoje osobní vzpomínky se.e bílý tesák. Takových si můžeš navymýšlet co hrdlo ráčí. Na přepisování historie jsou největší ...Zobrazit celý příspěvek

      Zkoušíš to hezky, ale tady ti na to nikdo neskočí. Na tvoje osobní vzpomínky se.e bílý tesák. Takových si můžeš navymýšlet co hrdlo ráčí. Na přepisování historie jsou největší kabrňáci u vás v Rusku. Tam i 2 světová válka začíná 22.6.1941. A o tom co se dělo od září 1939 do června 1941 se v Rusku nemluví...Skrýt celý příspěvek

     • padre
      19:44 18.02.2021

      ZH2isbest...tak to je mi líto ,že trpíš bludy a stařeckou demencí. Ale třeba ti tvoji chlebodárci v Moskvě dají slušnej důchod. Anebo dostaneš za zásluhy žigulíka.

      ZH2isbest...tak to je mi líto ,že trpíš bludy a stařeckou demencí. Ale třeba ti tvoji chlebodárci v Moskvě dají slušnej důchod. Anebo dostaneš za zásluhy žigulíka.

  • stronger.p
   19:54 17.02.2021

   Jak to řekl V.Havel pro Reuters doopravdy i dalším komentářem, názor si udělá každý svůj, dle jeho pohledu na svět. Já tu dobu velmi dobře pamatuji, jak byli "Jugoslávci" žijící ...Zobrazit celý příspěvek

   Jak to řekl V.Havel pro Reuters doopravdy i dalším komentářem, názor si udělá každý svůj, dle jeho pohledu na svět. Já tu dobu velmi dobře pamatuji, jak byli "Jugoslávci" žijící dlouhodobě v našem městě vyděšeni, že se jako Češi na tom podílíme a pomáháme...

   https://prima.iprima.cz/novink... Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    21:19 17.02.2021

    A z toho co dělali Srbové vyděšeni nebyli?

    A z toho co dělali Srbové vyděšeni nebyli?

   • Jura99
    21:24 17.02.2021

    A tri roky srbske blokady Sarajeva, strileni civilistu srbskymi snajpry, to asi nechavalo zdejsi Srby v klidu ? Tam selhalo NATO, bombardovani Srbska melo tu valku zastavit uz o ...Zobrazit celý příspěvek

    A tri roky srbske blokady Sarajeva, strileni civilistu srbskymi snajpry, to asi nechavalo zdejsi Srby v klidu ? Tam selhalo NATO, bombardovani Srbska melo tu valku zastavit uz o nekolik let drive.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    22:43 17.02.2021

    /jak byli "Jugoslávci" žijící dlouhodobě v našem městě vyděšeni, že se jako Češi na tom podílíme a pomáháme/ Chcete napsat Srbové, ne? Podíleli jsme se na zastavení etnického ...Zobrazit celý příspěvek

    /jak byli "Jugoslávci" žijící dlouhodobě v našem městě vyděšeni, že se jako Češi na tom podílíme a pomáháme/
    Chcete napsat Srbové, ne? Podíleli jsme se na zastavení etnického čistění kterého se jejich soukmenovci pilně účastnili. Rozhodně se, na rozdíl od nich, nemáme za co stydět.Skrýt celý příspěvek

   • stronger.p
    19:25 18.02.2021

    Vážená soldatesko, Scoty, Torong a Jura, hledáte v mých slovech, co jsem nenapsal. "Jugoši" o kterých jsem psal, zde žili již od dob socialismu a měli české manželky nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Vážená soldatesko, Scoty, Torong a Jura, hledáte v mých slovech, co jsem nenapsal. "Jugoši" o kterých jsem psal, zde žili již od dob socialismu a měli české manželky nebo přítelkyně. Proti nim jsem byl cca o 15-20 let mladší (dnes je mi 54). Takže mi bylo velmi blbé se zeptat jaké že jsou národnosti, já je od pohledu rozlišit neumím, pro mě celý život jsou jugoši. A v Bělehradu v té době jen Srbové nežili. Ale tito lidé zde žijící nikomu nic tam u nich nedělali a měli oprávněný strach o jejich příbuzné. To jen Vy na jejich místě byste vítali bomby padající na Vaše příbuzné transparenty "VÍTEJTE a JEN HOUŠŤ".
    Čistě hypoteticky si jen na chvíli představte, kdyby se mnohými opovrhovaní V.Klaus st. a Vl.Mečiar na rozdělení Československa inteligentně nedohodli a nějaký idiot, jedno na které straně, vzal do ruky zbraň a u nás tehdy vypukla občanská válka pro kus hroudy....
    Já osobně si myslím, že tito dva politici by měli mít sochy v nadživotní velikosti odlité jen z ryzího zlata.
    V bývalé Jugoslávii na takovéto politiky to štěstí neměli...Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:07 18.02.2021

     Žádní Jugoslávci nikdy neexistovali stejně jako nikdy neexistovali Čechoslováci. /Ale tito lidé zde žijící nikomu nic tam u nich nedělali a měli oprávněný strach o jejich ...Zobrazit celý příspěvek

     Žádní Jugoslávci nikdy neexistovali stejně jako nikdy neexistovali Čechoslováci.

     /Ale tito lidé zde žijící nikomu nic tam u nich nedělali a měli oprávněný strach o jejich příbuzné./
     Taky jim tu nikdo nic nedělal. jejich příbuzní si to měli rozmyslet než si zvolili Miloševiče a jeho režim.

     /To jen Vy na jejich místě byste vítali bomby padající na Vaše příbuzné transparenty "VÍTEJTE a JEN HOUŠŤ"./
     Možná to nechápete, ale jejich příbuzní vyprovokovali občanskou válku a podíleli se na etnických čistkách. Měli spíš sedět v koutě a šoupat nohama.

     /Já osobně si myslím, že tito dva politici by měli mít sochy v nadživotní velikosti odlité jen z ryzího zlata./
     Leda houby. Tady po něčem takovém nebyla poptávka. Kdyby byla vypadalo by to úplně jinak. Minimálně Mečiar na to rozhodně byl dost velký magor.
     V Jugoislávii na to naopak byla poptávka dost velká.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:41 19.02.2021

      Jugoslávci i Čechoslováci jako politický národ nepochybně existovali. Pro vznik politického národa bohatě stačí, když se nějaká skupina lidí dohodne, že si tak bude říkat, jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Jugoslávci i Čechoslováci jako politický národ nepochybně existovali. Pro vznik politického národa bohatě stačí, když se nějaká skupina lidí dohodne, že si tak bude říkat, jako příklad jsou Němci nebo Britové. Konec konců, jak si myslíš, že vznikly jména národů ? Rozdíl je pouze v tom, že některé národy pod svým názvem zaniknou a splynou s jiným.Skrýt celý příspěvek

     • stronger.p
      08:56 19.02.2021

      /jejich příbuzní si to měli rozmyslet než si zvolili Miloševiče a jeho režim./ Jak můžete vědět, jak jejich příbuzní volili? Uplatňujete kolektivní vinu, ale možná je ve Vaší ...Zobrazit celý příspěvek

      /jejich příbuzní si to měli rozmyslet než si zvolili Miloševiče a jeho režim./
      Jak můžete vědět, jak jejich příbuzní volili? Uplatňujete kolektivní vinu, ale možná je ve Vaší rodině obvyklé, že bijete svého seniora protože volil jinak než Vy.

      /ale jejich příbuzní vyprovokovali občanskou válku a podíleli se na etnických čistkách./
      Opět uplatňujete kolektivní vinu.

      /Leda houby. Tady po něčem takovém nebyla poptávka/
      Na to jste přišel kde? Z pamětí P.Pitharta? Ten být u moci, tak dodnes jezdil po hradech a zámcích a diskutoval o h@vně a kolem by možná zuřila občanská válka. Nevím kolik je Vám let, ale pokud byste zažil ZVS o délce dva roky nebo delší a poznal naturel slovenských kluků, tak byste pochopil, že jsou jiní a že si téměř v ničem nerozumíte. A po sametu už jen řešení názvu republiky s pomlčkou nebo bez...Já jim jejich zemi velmi přeji a jsem rád, že jí mají. Teď totiž za vše špatné, co se jim děje, můžou jejich politici, ne ti čehúni z Prahy (nasázka a lehké rýpnutí :) ).Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:19 19.02.2021

      stronger.p Stejně jako se uplatňuje kolektivní vina na například Němce. Při bombardování říše se taky nerozhodovalo kdo hajloval a kdo měl ruce v kapsách. Jediný sympatický národ ...Zobrazit celý příspěvek

      stronger.p
      Stejně jako se uplatňuje kolektivní vina na například Němce. Při bombardování říše se taky nerozhodovalo kdo hajloval a kdo měl ruce v kapsách.
      Jediný sympatický národ z bývalé Jugoslávie jsou Slovinci. Všichni ostatní jsou více či méně zmrdi s rukama od krve svých sousedů.

      Myšleno že tady nebyla poptávka po válečném řešení. Kdyby byla vypadalo by to úplně jinak. (Jak velká byla poptávka po rozdělení jako takovém nikdo neví. Minimálně jsem žádný seriozní průzkum z té doby neviděl.)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:34 19.02.2021

      Jura99 U nás se ovšem nikdo nedohodl. Československá národnost je zcela umělí konstrukt Masaryka a Beneše. Zformovaný jen pro to aby se zmenšil vliv Němců v nové republice. Protože ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      U nás se ovšem nikdo nedohodl. Československá národnost je zcela umělí konstrukt Masaryka a Beneše. Zformovaný jen pro to aby se zmenšil vliv Němců v nové republice. Protože by se špatně argumentovalo pro vznik československého národního státu ve kterém by bylo 6 milionů Čechů, 3 miliony Němců a 2 miliony Slováků.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:59 19.02.2021

      Scotty: že to byl umělý konstrukt je novodobý umělý konstrukt :-). Beneš například seriózně věřil, nejméně do 30tých let, že Slováci jako národ neexistují a jsou odnoží slovanského ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: že to byl umělý konstrukt je novodobý umělý konstrukt :-). Beneš například seriózně věřil, nejméně do 30tých let, že Slováci jako národ neexistují a jsou odnoží slovanského obyvatelstva žijícího v Čechách. Takto tomu věřila řada dalších lidí, vč. vzdělaných a oborem se zabývajících, vč. autora jižní hranice Slovenska prof. geografie Viktora Dvorského. Nedá se na věc dívat dnešní optikou, kdy se Slováci státotvorně posunuli už o 100let, tehdy uplynula dost krátká doba od revolučních let 18století a Slováci do té doby jednotnou identitu ani stát neměli.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      00:16 21.02.2021

      Jura: Tím, že nazveš ocas psa nohou tak z toho nebude pětinohej pes. I když někoho o tom, že to je noha, přesvědčíš. A i když ve své vlastní blbosti tomu začneš věřit. Národ je ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura:
      Tím, že nazveš ocas psa nohou tak z toho nebude pětinohej pes. I když někoho o tom, že to je noha, přesvědčíš. A i když ve své vlastní blbosti tomu začneš věřit.

      Národ je pojem definovaný. Sice ne úplně přesně, ale je. Jedním z podstatných znaků je, že se členové toho národa musí identifikovat s tím národem. A to se neidentifikovali jak údajní "jugoslávci", tak i "čechoslováci".
      Přičemž, jak to v takové situaci bývá, především se s tím národem neidentifikovali "minority". Tedy u nás Slováci, v Jugoslávii Chorvati, Bosňáci, Kosované....Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     02:05 19.02.2021

     Klaus a Mečiar mali ísť "bručet" za nedodržanie zákonov a svojvoľné rozvrátenie krajiny.... O Mečiarovom plienení majetku s "našimi ľuďmi" ani nevravím.... Slovensko bolo od vzniku ...Zobrazit celý příspěvek

     Klaus a Mečiar mali ísť "bručet" za nedodržanie zákonov a svojvoľné rozvrátenie krajiny.... O Mečiarovom plienení majetku s "našimi ľuďmi" ani nevravím.... Slovensko bolo od vzniku založené ako mafiánsky štát....Skrýt celý příspěvek

     • stronger.p
      09:00 19.02.2021

      Scoty by Vám napsal: To jste si bratři Slováci měli rozmyslet, než jste si zvolili Vl.Mečiara a teď byste měli sedět v koutě a šoupat nohama. Možná jste volil jinak, ale on ...Zobrazit celý příspěvek

      Scoty by Vám napsal: To jste si bratři Slováci měli rozmyslet, než jste si zvolili Vl.Mečiara a teď byste měli sedět v koutě a šoupat nohama.
      Možná jste volil jinak, ale on uplatňuje v tomto kolektivní vinu.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      21:33 19.02.2021

      "To jste si bratři Slováci měli rozmyslet, než jste si zvolili Vl.Mečiara a teď byste měli sedět v koutě a šoupat nohama. " U nás hlavou voliči nikdy nevolili.... načo im je ...Zobrazit celý příspěvek

      "To jste si bratři Slováci měli rozmyslet, než jste si zvolili Vl.Mečiara a teď byste měli sedět v koutě a šoupat nohama. "

      U nás hlavou voliči nikdy nevolili.... načo im je kvalitný ekonomický program, keď im stačia sľuby o tom, ako sa budú mať lepšie.... len im nikto nepovedal, že lepšie sa budú mať "naši ľudia" a ostatní dostanú istoty - dane a smrť... (smiech)...Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     08:02 19.02.2021

     Jugoši jsme jim říkali my, oni si tak neříkali. Rajko Doleček, o kterém si všichni mysleli, že je to počeštěný Jugoš se rázem stal zapáleným Srbem. Rozpad ČSFR - ano, bylo to bez ...Zobrazit celý příspěvek

     Jugoši jsme jim říkali my, oni si tak neříkali. Rajko Doleček, o kterém si všichni mysleli, že je to počeštěný Jugoš se rázem stal zapáleným Srbem.

     Rozpad ČSFR - ano, bylo to bez referenda a souhlasím, že to bylo dobře. Nevím, jak bychom řešili situaci, kdy by v jedné části státu vyhrála varianta rozdělit a v druhé nerozdělit. Většina lidí si myslí, že by na Slovensku hlasovala většina pro rozdělení a v ČR pro setrvání federace - měli by mít Slováci větší právo na prosazení svého názoru, než Češi? A co kdyby to referendum dopadlo naopak a Slovensko by chtělo federaci a ČR rozdělení?

     Rozdělili jsme se, vášně opadly, máme korektní vztahy, buďme za to rádi.

     Jenom by si tedy mohli vzít zpátky Babiše.Skrýt celý příspěvek

     • stronger.p
      09:01 19.02.2021

      /Rozdělili jsme se, vášně opadly, máme korektní vztahy, buďme za to rádi./
      Přesně

      /Rozdělili jsme se, vášně opadly, máme korektní vztahy, buďme za to rádi./
      Přesně

     • Ján Paliga
      21:35 19.02.2021

      "Jenom by si tedy mohli vzít zpátky Babiše."

      Pán Karfík už dávno vravel..... "Bureše nebrat!" (smiech)

      "Jenom by si tedy mohli vzít zpátky Babiše."

      Pán Karfík už dávno vravel..... "Bureše nebrat!" (smiech)

     • GlobeElement
      08:24 20.02.2021

      Poslyš, Janko, jako členové EU máte povinnost přijmout část imigrantů, tak si vemte tohoto.

      Poslyš, Janko, jako členové EU máte povinnost přijmout část imigrantů, tak si vemte tohoto.

     • Ján Paliga
      21:25 20.02.2021

      @ GlobeElement

      Keďže už od rána sa smejem na Tvojom zdvôvodnení, ak by som mal takú moc, určite na to pristúpim.... Škoda, že nemám ... (smiech)...

      @ GlobeElement

      Keďže už od rána sa smejem na Tvojom zdvôvodnení, ak by som mal takú moc, určite na to pristúpim.... Škoda, že nemám ... (smiech)...

 • Miroslav
  13:50 17.02.2021

  Teraz sú už všetci chytrí keď vedia ako to dopadlo... Ten zásah v roku 1999 bol ako očkovanie. Každý vidí tých, ktorí na to doplatili ale nikto nevidí tých, ktorých to ...Zobrazit celý příspěvek

  Teraz sú už všetci chytrí keď vedia ako to dopadlo...

  Ten zásah v roku 1999 bol ako očkovanie. Každý vidí tých, ktorí na to doplatili ale nikto nevidí tých, ktorých to zachránilo lebo žijú a teda nikoho nezaujímajú. Kritici zásahu v Srbsku často argumentujú škodami na ekonomike a životoch ktoré bombardovanie prinieslo. Ale koľko životov to zachránilo tým, že sa srbské sily stiahli z Kosova? To sa už nedozvieme. Možno málo, možno veľa. Možno sme sa takto vyhli ďalšej masakre podobnej tej v Srebrenici. To už dnes nikto nezistí.

  V každom prípade mala OSN reagovať a dnes by sme nemuseli riešiť, či NATO malo mandát a či nebolo porušené medzinárodné právo.

  Mimochodom, Kosovo vzniklo na rovnakom politickom, historickom a etnickom základe ako Krym. Bolo by zaujímavé zistiť, koľko obhajcov ruského Krymu podporuje aj samostatné Kosovo. Ja nepodporujeme ani jedno.Skrýt celý příspěvek

  • Razem
   14:51 17.02.2021

   Třeba to zachránilo mnoho teroristů z UCK a také mafiánů s lidskými orgány a podobným svinstvem a radikální islám našel zase někde přístřeší. Ještě štěstí že NATO zasáhlo, bez ...Zobrazit celý příspěvek

   Třeba to zachránilo mnoho teroristů z UCK a také mafiánů s lidskými orgány a podobným svinstvem a radikální islám našel zase někde přístřeší.
   Ještě štěstí že NATO zasáhlo, bez něho by výše jmenovaným pšenka nekvetla.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    15:01 17.02.2021

    V Srebrenici zomrelo zbytočne 8500 ľudí - civilistov. Treba k tomu niečo viac dodať?

    V Srebrenici zomrelo zbytočne 8500 ľudí - civilistov. Treba k tomu niečo viac dodať?

    • ZH2isbest
     18:12 17.02.2021

     njn vše se musí nějak odůvodnit, o tom co tomu předcházelo a následovalo se nemluví.
     Genocida na Srbech je tabu...

     njn vše se musí nějak odůvodnit, o tom co tomu předcházelo a následovalo se nemluví.
     Genocida na Srbech je tabu...

     • Jirosi
      19:13 17.02.2021

      Tak, šup čísla kolik Srbů třeba Slovinci vyhladily...

      Tak, šup čísla kolik Srbů třeba Slovinci vyhladily...

     • Miroslav
      19:30 17.02.2021

      Napríklad, že Rusko muselo zabrať Krym kde majú čistou náhodou strategickú základňu pod vplyvom, že miestnym Rusom všetci robia zle?

      Napríklad, že Rusko muselo zabrať Krym kde majú čistou náhodou strategickú základňu pod vplyvom, že miestnym Rusom všetci robia zle?

     • Torong
      21:19 17.02.2021

      Tak šup šup, dej odkaz na materiály o té genocidě Srbů...

      Tak šup šup, dej odkaz na materiály o té genocidě Srbů...

     • Scotty
      22:50 17.02.2021

      /Genocida na Srbech je tabu.../
      Ne.

      /Genocida na Srbech je tabu.../
      Ne.

    • Sunet
     20:27 17.02.2021

     Prosím, mohl byste mi vysvětlit, proč v článku, který se zabývá Kosovskou krizi, zmiňujete enklávu v Bosně a Hercegovině? Děkuji.

     Prosím, mohl byste mi vysvětlit, proč v článku, který se zabývá Kosovskou krizi, zmiňujete enklávu v Bosně a Hercegovině? Děkuji.

     • Jirosi
      20:38 17.02.2021

      Protože, tahle válka byla jen poslední v řadě dalších. Což, je celkem dobré vědět, pokud o daném chcete diskutovat.

      Protože, tahle válka byla jen poslední v řadě dalších. Což, je celkem dobré vědět, pokud o daném chcete diskutovat.

    • Razem
     07:14 18.02.2021

     Co má Srebrenica společného s Kosovem???

     Co má Srebrenica společného s Kosovem???

     • GlobeElement
      07:48 18.02.2021

      Stejná země, stejná válka, stejná dominantní síla.

      Stejná země, stejná válka, stejná dominantní síla.

     • Razem
      07:57 18.02.2021

      Stejná země? Srebrenica leží v Bosně a Hercegovině. Stejná válka? To asi myslíte džihád. Protože válka v Kosovu vznikla až v roce 1998. Stejná dominantní síla? Mezinárodní právo a ...Zobrazit celý příspěvek

      Stejná země? Srebrenica leží v Bosně a Hercegovině.
      Stejná válka? To asi myslíte džihád. Protože válka v Kosovu vznikla až v roce 1998.
      Stejná dominantní síla? Mezinárodní právo a mandát OSN je pro vás asi velká neznámá.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:12 18.02.2021

      Stát, o kterém se píše, se jmenoval Svazová republika Jugoslávie. Bosna a Herzegovina, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Makedonie, Černá Hora byly její součástí. Ta válka se vedla ...Zobrazit celý příspěvek

      Stát, o kterém se píše, se jmenoval Svazová republika Jugoslávie. Bosna a Herzegovina, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Makedonie, Černá Hora byly její součástí. Ta válka se vedla kvůli rozpadu Jugoslávie na jednotlivé části.

      Je to jako se ptát, proč Rudá Armáda bojovala s Německem o Kyjev, když to není v Rusku.

      To budou důsledky distanční školní výuky.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      08:50 18.02.2021

      Razem: válka v Kosovu, stejně jako válka ve Slovinsku, Chorvatsku, Bosně... Začala v polovině osmdesátých let po smrti Tita a vstupu Miloševiče do politiky

      Razem: válka v Kosovu, stejně jako válka ve Slovinsku, Chorvatsku, Bosně... Začala v polovině osmdesátých let po smrti Tita a vstupu Miloševiče do politiky

   • Torong
    21:23 17.02.2021

    Ale no tak... Zabránilo to dalším masakrům Z OBOU STRAN.

    Ale no tak... Zabránilo to dalším masakrům Z OBOU STRAN.

    • Razem
     07:29 18.02.2021

     Ale no tak, operace NATO zabránila vyhnání obyvatel albánské národnosti do Albánie a naopak umožnila aby Albánci vyhnali nealbánské obyvatelstvo (hlavně Srby) jejich počet se ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale no tak, operace NATO zabránila vyhnání obyvatel albánské národnosti do Albánie a naopak umožnila aby Albánci vyhnali nealbánské obyvatelstvo (hlavně Srby) jejich počet se odhaduje mezi 60 až 250 tisíci. Jejich nemovitý i movitý majetek byl zabrán či zničen a žádné odškodnění se nekoná.
     Operace NATO bohužel dále dopomohla zrůdám, které kupčili s lidskými orgány a dalším svinstvem aby se dokonce stali vůdčí silou v Kosovu. A také legitimizovala teroristickou UCK.
     K tomu navíc kultura a mentalita kosovských Albánců je oproti srbské kultuře a mentalitě nepřátelská vůči hodnotám a způsobu života v drtivé většině členských států NATO.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:52 18.02.2021

      Ta bajka o obchodu s lidskými orgány je moc fajn. Jak si představujete, že se odebírají orgány k transplantacím? Někde na jatkách to vyřízne řezník, opláchne vodou a strčí do ...Zobrazit celý příspěvek

      Ta bajka o obchodu s lidskými orgány je moc fajn. Jak si představujete, že se odebírají orgány k transplantacím? Někde na jatkách to vyřízne řezník, opláchne vodou a strčí do igelitového pytlíku?Skrýt celý příspěvek

     • Razem
      08:04 18.02.2021

      S internetem pracovat dokážete a tak si hravě zjistíte, že případů i po ukončení války s ilegálním obchodem lidských orgánů je víc než podezřele mnoho kolem Kosova.

      S internetem pracovat dokážete a tak si hravě zjistíte, že případů i po ukončení války s ilegálním obchodem lidských orgánů je víc než podezřele mnoho kolem Kosova.

     • GlobeElement
      08:15 18.02.2021

      Na určitých webech je takových bajek hromada. Ale neodpovídá to na otázku, jak by to vůbec bylo technicky možné.

      Na určitých webech je takových bajek hromada. Ale neodpovídá to na otázku, jak by to vůbec bylo technicky možné.

     • Torong
      08:32 18.02.2021

      Prosím tě přestaň tady s tou ufňukanou Srbskou agitkou. Operace NATO byla reakcí na etnické čistky prováděné Srby v Kosovu a to teprve poté co Miloševič trvale odmítal o situaci ...Zobrazit celý příspěvek

      Prosím tě přestaň tady s tou ufňukanou Srbskou agitkou. Operace NATO byla reakcí na etnické čistky prováděné Srby v Kosovu a to teprve poté co Miloševič trvale odmítal o situaci jednat. Navíc etnické vyčištění Kosova je věc, kterou Miloševič připravoval velmi systematicky už od poloviny osmdesátých let, postupným omezováním Kosovské autonomity. Nebudu tady tvrdit, že Kosovci jsou neviňátka, ale tvrdit tady, že Kosovci jsou ti špatní a Srbové jsou oběti je lež. Zrůdnosti páchané Srby jsou dobře zdokumentované nejen v Kosovu, ale i v Bosně, Chorvatsku... Jiná možnost jak zastavit etnické násilí než vytvoření samostatného Kosova nebyla.Skrýt celý příspěvek

  • Tango23
   15:07 17.02.2021

   Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod OSN nebo Evropská konvence lidských práv, či z nich vycházející deklarace o sebeurčení národů a etnik není možné implikovat na ...Zobrazit celý příspěvek

   Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod OSN nebo Evropská konvence lidských práv, či z nich vycházející deklarace o sebeurčení národů a etnik není možné implikovat na případě Krymu, protože jediní, kdo by mohli žádat národní sebeurčení a tím pádem samostatný stát nebo autonomii (která jim byla Ukrajinou již dávno poskytnuta), by byli a jsou etničtí Krymští Tataři, rozhodně ne Rusové nebo Ukrajinci. Takže prosím ne, tahle paralela není možná. I proto nebyl nikdo, kdo by toužil, či prosazoval spojení Kosova a Albánie.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    15:21 17.02.2021

    A kde je tá hranica ktorá hovorí kto je pôvodným obyvateľom daného územia? V strednej Európe je X miest kde sa behom pomerne krátkeho času vystriedalo obyvateľstvo maďarské ...Zobrazit celý příspěvek

    A kde je tá hranica ktorá hovorí kto je pôvodným obyvateľom daného územia? V strednej Európe je X miest kde sa behom pomerne krátkeho času vystriedalo obyvateľstvo maďarské (avarské), nemecké, slovanské... a o kráľovstvách a ríšach ani nehovorím. Kým tu do strednej Európy neprišli naši predkovia na koňoch a so sekerami v ruke, nepobili pôvodné obyvateľstvo, tak nikto neriešil kto tu žil. Teda mali by sme strednú Európu vrátiť pôvodným germánskym kmeňom a my sa stiahnuť niekde do stepí strednej Ázie?Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    15:29 17.02.2021

    Ta deklarace o sebeurčení národů byla účelově přijata za aktivního protlačování SSSR, který jí chtěl komplikovat život tehdejším koloniálním mocnostem, tedy zejména Británii. Vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta deklarace o sebeurčení národů byla účelově přijata za aktivního protlačování SSSR, který jí chtěl komplikovat život tehdejším koloniálním mocnostem, tedy zejména Británii. Vůbec v ní není definován národ ani to, jak by mělo takové sebeurčení vypadat.
    Nemá žádnou právně uchopitelnou či vynutitelnou formu. Podle toho se taky používá jak se to komu hodí.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   15:26 17.02.2021

   Krym ovšem není deklarován jako nezávislý stát, nýbrž jako součást Ruska. Nikdy nezávislost nezískal. Ta paralela tady není - ta by byla, kdyby se Kosovo stalo součástí např. ...Zobrazit celý příspěvek

   Krym ovšem není deklarován jako nezávislý stát, nýbrž jako součást Ruska. Nikdy nezávislost nezískal. Ta paralela tady není - ta by byla, kdyby se Kosovo stalo součástí např. Itálie.

   U balkánských válek mne vždycky fascinovalo, že kritici zásahu NATO mluví o údajném souznění se slovanskými Srby, ale souznění se slovanskými Chorvaty nebo slovanskými Bosňáky (národnostně to jsou zase Srbové) či se slovanskými Slovinci je ani nenapadne.Skrýt celý příspěvek

   • Double
    15:38 17.02.2021

    >kdyby se Kosovo stalo součástí např. Itálie.
    Kolko talianov zije v kosove? Dost blba pararela, skor keby sa kosovo pripojilo k albansku nie? A k tomu to aj pomaly smeruje.

    >kdyby se Kosovo stalo součástí např. Itálie.
    Kolko talianov zije v kosove? Dost blba pararela, skor keby sa kosovo pripojilo k albansku nie? A k tomu to aj pomaly smeruje.

    • Double
     15:38 17.02.2021

     paralela*

     paralela*

    • GlobeElement
     15:40 17.02.2021

     Albánie v Kosovu vojensky nezasahovala, kdežto Rusko na Krymu ano. Pokud by to měla být stejná situace, muselo by se Kosovo stát součástí země, které v něm vojensky zasahuje.

     Albánie v Kosovu vojensky nezasahovala, kdežto Rusko na Krymu ano. Pokud by to měla být stejná situace, muselo by se Kosovo stát součástí země, které v něm vojensky zasahuje.

 • Razem
  12:37 17.02.2021

  24. březen je bohužel dnem, kdy ČR ztratila tvář. ČR měla v té době dost dobré podvědomí o tom, co se v Kosovu děje a proti této de-facto agresi se měla vymezit a případně zakázat ...Zobrazit celý příspěvek

  24. březen je bohužel dnem, kdy ČR ztratila tvář. ČR měla v té době dost dobré podvědomí o tom, co se v Kosovu děje a proti této de-facto agresi se měla vymezit a případně zakázat lety spojeneckých armádních letadel podobně jako Rakousko, které mířili proti (tehdejší) Jugoslávii.

  Členství v NATO nám sice dává určité bezpečnostní záruky, ale nemělo by být bráno tak, že se budeme chovat jako Protektorát. ČR se v roce 1999 bohužel nezachovala jako suverénní stát, ale spíše jako protektorát. Takže v zatěžkávací zkoušce ČR jako suverénní stát neprošla, ale jako "spojenec" ano.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:55 17.02.2021

   To jako myslíte, že by CR zakázala přelety letadle NATO, a pořádek na Balkáně udělat sama?

   To jako myslíte, že by CR zakázala přelety letadle NATO, a pořádek na Balkáně udělat sama?

  • Torong
   21:21 17.02.2021

   Ne neztratila. Evropa měla zasáhnout daleko dříve a klepnout Miloševiče přes prsty dávno před tím.

   Ne neztratila. Evropa měla zasáhnout daleko dříve a klepnout Miloševiče přes prsty dávno před tím.

   • GlobeElement
    07:53 18.02.2021

    Což by ovšem bylo protiprávní.

    Což by ovšem bylo protiprávní.

    • Torong
     08:34 18.02.2021

     Jistě. Taky byla možnost neprodyšně uzavřít hranice pro uprchlíky, nechat je se masakrovat.

     Jistě. Taky byla možnost neprodyšně uzavřít hranice pro uprchlíky, nechat je se masakrovat.

     • GlobeElement
      15:19 18.02.2021

      Ano. Což by bylo v souladu s mezinárodním právem. Ale Evropa by byla zaplavena uprchlíky a vědomí, co to vlastně necháváme probíhat by nám nedělalo dobře.

      Ano. Což by bylo v souladu s mezinárodním právem. Ale Evropa by byla zaplavena uprchlíky a vědomí, co to vlastně necháváme probíhat by nám nedělalo dobře.

 • mudry.udrzbar
  12:17 17.02.2021

  Srbsko a Irak su najvacsie zlyhania zapadnej zahranicnej politiky po skonceni studene vojny. USA si tym strelili do vlastnej nohy a argumentacne nahrali proruskej propagande na ...Zobrazit celý příspěvek

  Srbsko a Irak su najvacsie zlyhania zapadnej zahranicnej politiky po skonceni studene vojny.

  USA si tym strelili do vlastnej nohy a argumentacne nahrali proruskej propagande na 20 rokov dopredu.

  Keby Srbsko nebombardovali, tak dnes mohlo byt v EU vedla Chorvatska. Miesto toho tam je dodnes proruska vlada, ktora robi zo Srbska trojskeho kona ruskeho a cinskeho vlpyvu na BalkaneSkrýt celý příspěvek

  • stepan
   13:12 17.02.2021

   Souhlas.

   Souhlas.

  • GlobeElement
   15:36 17.02.2021

   Válka v Jugoslávii by možná pokračovala dodnes a v EU by ze států Jugoslávie nebyl nikdo. NATO bombardovalo srbské síly už v roce 1995, aby ukončilo válku v Bosně a Herzegovině. ...Zobrazit celý příspěvek

   Válka v Jugoslávii by možná pokračovala dodnes a v EU by ze států Jugoslávie nebyl nikdo. NATO bombardovalo srbské síly už v roce 1995, aby ukončilo válku v Bosně a Herzegovině. Zásah v Kosovu byl jen dalším v řadě, ve snaze ukončit nekonečnou balkánskou válku.

   Chyba nebyla, že NATO bombardovalo srbskou armádu v roce 1999, ale že to neudělalo už mnohem dříve, když balkánské války začaly.Skrýt celý příspěvek

   • DuPo
    17:58 17.02.2021

    A ešte by som dodal, že vojenský zásah NATO v Juhoslávii sa nedá vysvetliť nejakými ekonomickými či územnými požiadavkami štátov NATO, ktoré sa ho zúčastnili, teda zištné dôvody tu ...Zobrazit celý příspěvek

    A ešte by som dodal, že vojenský zásah NATO v Juhoslávii sa nedá vysvetliť nejakými ekonomickými či územnými požiadavkami štátov NATO, ktoré sa ho zúčastnili, teda zištné dôvody tu nehrali žiadnu úlohu, naopak hlavným cieľom bolo po vyčerpaní politických možností vojensky zastaviť násilie na Balkáne, pričom tento cieľ bol aj naplnený. Píšem to preto, lebo na rozdiel od vojen v Perzskom zálive, kde isto bola dosť podstatným motívom ropa, prípadne rozšírenie ekonomického vplyvu, v prípade Srbska sa nič podobné tvrdiť nedá.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     02:21 19.02.2021

     Ropa? ...."ozbrojeným konfliktem mezi Irákem a koalicí 28 států v čele s USA, kterým OSN poskytla mandát k provedení vojenské operace za účelem osvobození Kuvajtu.".... ...Zobrazit celý příspěvek

     Ropa?

     ...."ozbrojeným konfliktem mezi Irákem a koalicí 28 států v čele s USA, kterým OSN poskytla mandát k provedení vojenské operace za účelem osvobození Kuvajtu.".... wikipedia.org

     "2. srpna 1990 – irácké elitní jednotky vtrhly s obrovskou přesilou do Kuvajtu. Po krátkém boji jej obsadily. OSN přijalo rezoluci, která vyzývala Irák, aby se okamžitě stáhl.
     3. srpna – Jordánský král Husajn navrhoval konferenci čtyř arabských států za účasti egyptského prezidenta Mubaraka, jeho osoby, Saddáma Husajna a za předsednictví krále Fahda ze Saúdské Arábie. Věřil, že takováto konference by mohla přesvědčit iráckého diktátora, aby se bez boje stáhl z Kuvajtu. Rychlé Saddámovo odmítnutí jeho arabské přátele urazilo."

     ....Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:04 19.02.2021

      Ropa ne, ale strategický vliv ano. Dovolit Hussainovi ovládnout ropu pro celou Evropu by bylo riskantní.

      Ropa ne, ale strategický vliv ano. Dovolit Hussainovi ovládnout ropu pro celou Evropu by bylo riskantní.

  • Ján Paliga
   02:14 19.02.2021

   Keby bolo keby.... Srbsko to ale nechcelo..... A jeho protektor v Kremli detto....

   Činy a nie slová sú podstatné.....

   Keby bolo keby.... Srbsko to ale nechcelo..... A jeho protektor v Kremli detto....

   Činy a nie slová sú podstatné.....

 • liberal shark
  11:43 17.02.2021

  Jak by řekl V.K. starší, bylo to celé hluboké, ale opravdu hluboké nepochopení :-(. Pokud člověk nedokáže identifikovat, která z bojujících stran je obráncem a která agresorem, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak by řekl V.K. starší, bylo to celé hluboké, ale opravdu hluboké nepochopení :-(. Pokud člověk nedokáže identifikovat, která z bojujících stran je obráncem a která agresorem, neměl by raději zasahovat vůbec.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   15:37 17.02.2021

   Po válce ve Slovinsku, Chorvatsku, Bosně už bylo vcelku jasné, kdo je agresor.

   Po válce ve Slovinsku, Chorvatsku, Bosně už bylo vcelku jasné, kdo je agresor.

  • liberal shark
   08:17 18.02.2021

   To globeElement:
   V Kosovu to neplatí. Tam jsou agresorem Albánci.

   To globeElement:
   V Kosovu to neplatí. Tam jsou agresorem Albánci.

   • GlobeElement
    10:44 18.02.2021

    Proč? Po nástupu Miloševiče bylo Kosovu postupně odebráno právo na autonomii, na vlastní školství a používání jazyka. Odpor proti tomu je logický. Často se používá srovnání s ...Zobrazit celý příspěvek

    Proč?
    Po nástupu Miloševiče bylo Kosovu postupně odebráno právo na autonomii, na vlastní školství a používání jazyka. Odpor proti tomu je logický.

    Často se používá srovnání s sudetskými Němci a je poměrně přesné. Po obou národech se chtělo, aby se přeměnily v dominující národ a vyústilo to do snahy po odtržení území. A nebýt Hitlera a vypuknutí WWII, bylo by naše pohraničí dodnes součástí Německa a nikdo by to nepovažoval za nespravedlivé - až na nás, samozřejmě.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     00:25 21.02.2021

     No tak zas přístup ČR k němcům sice byl hodně špatný, ale s Miloševičem bych to úplně nesrovnával, to máme toho másla na hlavě přecijenom snad méně.

     No tak zas přístup ČR k němcům sice byl hodně špatný, ale s Miloševičem bych to úplně nesrovnával, to máme toho másla na hlavě přecijenom snad méně.

     • GlobeElement
      18:51 21.02.2021

      Jasně, Miloševič použil násilí, což ČSR neudělala, jde mi to odtržení území obývaného etnikem, které není považováno za státotvorné - jakkoli to česká tradice neakceptuje, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasně, Miloševič použil násilí, což ČSR neudělala, jde mi to odtržení území obývaného etnikem, které není považováno za státotvorné - jakkoli to česká tradice neakceptuje, Mnichovská dohoda byly Evropou vnímána jako neprosto přijatelné a spravedlivé řešení situace.Skrýt celý příspěvek

 • Tango23
  10:48 17.02.2021

  Srbové námi opovrhovali z důvodů politické podpory náletům. Chorvaté z důvodu "ochrany" Republiky Srbská Krajina. A tak se paradoxně ČR dostávalo největšího uznání od kosovských ...Zobrazit celý příspěvek

  Srbové námi opovrhovali z důvodů politické podpory náletům. Chorvaté z důvodu "ochrany" Republiky Srbská Krajina. A tak se paradoxně ČR dostávalo největšího uznání od kosovských Albánců, kteří naoak mají asi nejmenší sympatie v české populaci z národů bývalé Jogoslavie.
  Bolesti a křivdy už dnes nikdo nenapraví. Když politik začne stavět před národ předponu "Velko", je vždy zaděláno na problém.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   15:44 17.02.2021

   Naše zahraniční politika se totiž nemohla rozhodnout, zdali podporovat princip práva národů na sebeurčení, které bylo použito pro vyhlášení nezávislosti ČSR, nebo právo státu na ...Zobrazit celý příspěvek

   Naše zahraniční politika se totiž nemohla rozhodnout, zdali podporovat princip práva národů na sebeurčení, které bylo použito pro vyhlášení nezávislosti ČSR, nebo právo státu na územní celistvost, které ČSR nadřadila právu na sebeurčení v případě sudetských Němců.

   Proto ty názorové veletoče.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    19:08 17.02.2021

    Sudetští Němci, nejsou národ. Stejně jako Krymští Rusové! Pokud toužily žít ve větším celku, nebylo jim bráněno svoje snahy naplnit emigrací do původní vlasti. ČeskoSlovenský ...Zobrazit celý příspěvek

    Sudetští Němci, nejsou národ. Stejně jako Krymští Rusové!
    Pokud toužily žít ve větším celku, nebylo jim bráněno svoje snahy naplnit emigrací do původní vlasti.

    ČeskoSlovenský národ sice taky neexistuje, ale Český a Slovenský národ ano.Skrýt celý příspěvek

    • stronger.p
     19:58 17.02.2021

     A co Katalánci, ti nejsou národem na "svém" území? Ti emigrovat zpět do vlasti nemusí.

     A co Katalánci, ti nejsou národem na "svém" území? Ti emigrovat zpět do vlasti nemusí.

     • Jirosi
      20:23 17.02.2021

      Však tam byl jen problém v úředním, legislativním postupu. Pokud se k ilegálnímu postupu rozhodnete, jsou jen 2 možnosti jak to dopadne: a) Centrální vláda nesplní svou zákonnou ...Zobrazit celý příspěvek

      Však tam byl jen problém v úředním, legislativním postupu.
      Pokud se k ilegálnímu postupu rozhodnete, jsou jen 2 možnosti jak to dopadne:
      a) Centrální vláda nesplní svou zákonnou povinnost, a nechá vás jít. Pak, ale mohou být její členové stíháni, za neplnění povinností.
      b) Centrální vláda bude konat, a splní svoz zákonnou povinnost vám zabránit v ilegální činnosti. Tím pádem budete stíhán.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     07:57 18.02.2021

     A ta původní vlast, ta je kde? Lidé mají logicky právo na sebeurčení tam, kde žijí, ne tam, kde žil prapředkové, my taky nemáme právo na sebeurčení na Kavkaze. Problém je v tom, ...Zobrazit celý příspěvek

     A ta původní vlast, ta je kde?

     Lidé mají logicky právo na sebeurčení tam, kde žijí, ne tam, kde žil prapředkové, my taky nemáme právo na sebeurčení na Kavkaze.
     Problém je v tom, že málokdy žije na daném území jen jedno etnikum (a pokud ano, začne se štěpit na menší etnika) a také v tom, že je zde ještě právo státu na ochranu svého území.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      08:19 18.02.2021

      Na tento argument odpovídám otazkou: V Nemecku žije několik milionů Turků. Mají právo na sebeurčení ?

      Na tento argument odpovídám otazkou: V Nemecku žije několik milionů Turků. Mají právo na sebeurčení ?

     • Klimesov
      09:13 18.02.2021

      liberal shark Definujte pojem Turek? Pokud máte na mysli lidi s Tureckým občanstvím, kteří právně spadají pod Turecko. Jsou to občany cizí země a v jiné zemi nemají práva žádat ...Zobrazit celý příspěvek

      liberal shark
      Definujte pojem Turek?
      Pokud máte na mysli lidi s Tureckým občanstvím, kteří právně spadají pod Turecko. Jsou to občany cizí země a v jiné zemi nemají práva žádat nějaké sebeurčení.
      Pokud máte na mysli Turky s německým občanstvím. Tak na ně se vztahují práva a povinnosti z tohoto občanství vyplívající.
      Pokud máte na mysli lidi, se smíšeným občanstvím, tak tito lidé na sebe přijali práva a povinnosti obou státních útvarů.

      Takže nějaké právo na sebeurčení by si Turci v Německu mohli teoreticky vyřvávat, pokud by ze strany německé legislativy začalo docházet k porušování práv a svobod, které jsou Turkům s německým občanstvím deklarovány, na základě etnického, národnostního, rasového či náboženského důvodu.
      Jinými slovy: On je Turek, žije v Německu, tak nemá nárok na to vyznávat svou víru nebo chodit po chodníku, ať táhne do stoky, byť by se jednalo o bytost s německým občanstvím.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      10:40 18.02.2021

      shark - ano, mají. Ale - jak jsem již uvedl, nikde není definováno, co to je, to sebeurčení národa. Můžeme si tam vložit cokoliv, od práva pořádat alegorické průvody a zpívat ...Zobrazit celý příspěvek

      shark - ano, mají. Ale - jak jsem již uvedl, nikde není definováno, co to je, to sebeurčení národa. Můžeme si tam vložit cokoliv, od práva pořádat alegorické průvody a zpívat lidové písně až po odtržení území a vytvoření nezávislého státu.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:36 19.02.2021

      GE:"Lidé mají logicky právo na sebeurčení tam, kde žijí, ne tam, kde žil prapředkové, my taky nemáme právo na sebeurčení na Kavkaze." Však pokud se, ale cítí Němci, Rusy. Pak se ...Zobrazit celý příspěvek

      GE:"Lidé mají logicky právo na sebeurčení tam, kde žijí, ne tam, kde žil prapředkové, my taky nemáme právo na sebeurčení na Kavkaze."

      Však pokud se, ale cítí Němci, Rusy. Pak se sebe určily na místě, a hurá do státu Němců, Rusů, atd. Nepotřebují k tomu vlastní stát, tyhle národnosti prostě už svoje státy mají!

      Jistě mohou se cítit být Sudety, nebo Krymany. Ale jak už z názvu plyne, jde jim o samostatné územní celky, ne o spojení z matičkou...Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:56 19.02.2021

      Jirosi, nějaký důvod, aby se hranice národního státu neposunuly tak, aby zahrnovaly území tímto národem obývané?

      Jirosi, nějaký důvod, aby se hranice národního státu neposunuly tak, aby zahrnovaly území tímto národem obývané?

     • Jirosi
      12:57 20.02.2021

      Třeba protože, už tam žije někdo jiný? Právě protože, jsou státy které s tím to kalkulují místo války. V praxi by to byla dobrá komedie, když by si každá "malá" skupinka na světě ...Zobrazit celý příspěvek

      Třeba protože, už tam žije někdo jiný?
      Právě protože, jsou státy které s tím to kalkulují místo války.

      V praxi by to byla dobrá komedie, když by si každá "malá" skupinka na světě mohla přidat k jinému státu. CR by získala kus v Polsku, Turecko kus v Německu, Rusko v CR, atd...Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      18:54 21.02.2021

      Jirosi, v čs pohraničí žila naprosté většina jiných národů, než byli Češi. Ergo na toto území neměli Češi právo. Konec konců mapu národnostního složení zveřejnila v roce 1930 - ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, v čs pohraničí žila naprosté většina jiných národů, než byli Češi. Ergo na toto území neměli Češi právo.
      Konec konců mapu národnostního složení zveřejnila v roce 1930 - tedy před nástupem Hitlera k moci - sama ČSR.
      https://www.codyprint.cz/csr/m... Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      10:29 22.02.2021

      GlobeElement To je tak, když se národní stát vyhlásí v hranicích feudálního státu. Češi na ta území měli právo, protože šlo o území Českého království. Na druhé straně, v pohraničí ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement
      To je tak, když se národní stát vyhlásí v hranicích feudálního státu. Češi na ta území měli právo, protože šlo o území Českého království. Na druhé straně, v pohraničí žili po staletí prakticky výhradně Němci, kteří se zde usídlili na pozvání Českého panovníka. A Masaryk se neobtěžoval s nimi jednat o možnostech soužití v novém státu. Čemuž se nedivím, protože by mu taky mohli říct "nemáme zájem" a je otázkou, jestli by pak nějaké Československo vůbec vzniklo.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:04 22.02.2021

      ČSR nebyla pokračováním českého království, byl to de jure úplně nový stát. Argumentace někdejší plochou Českého království naráží na někdejší plochu Uherského království... Na ...Zobrazit celý příspěvek

      ČSR nebyla pokračováním českého království, byl to de jure úplně nový stát. Argumentace někdejší plochou Českého království naráží na někdejší plochu Uherského království...
      Na každý pád se ve finále jednalo o multinárodnostní státní útvar, který nedokázal své vnitřní národností problémy řešit.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      14:01 22.02.2021

      Uhry jsou zase jiný případ. Tam do toho vstupuje Trianon. Souhlasím, že ČSR nebyla pokračováním Království Českého, protože Karla I. nikdo nesesadil a Masaryk vytvořil nelegitmní ...Zobrazit celý příspěvek

      Uhry jsou zase jiný případ. Tam do toho vstupuje Trianon. Souhlasím, že ČSR nebyla pokračováním Království Českého, protože Karla I. nikdo nesesadil a Masaryk vytvořil nelegitmní státní útvar v hranicích Českého království. Do toho státu zahrnul navíc Němce, Poláky a Rusíny, kterých se na nic neptal a Slováky s kterými vyjebal. Asi tak to bylo s "tatíčkem". Na druhou stranu je třeba říct, že se ČSR k národnostním menšinám chovala zdaleka nejlíp v Evropě.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...