Belgie kupuje samohybné houfnice CAESAR

Belgie kupuje samohybné houfnice CAESAR
Houfnice CAESAR 8×8 / Foto: Nexter Systems (Zvětšit)

Belgické ministerstvo obrany kupuje nové samohybné houfnice pro pozemní síly (nizozemsky Landcomponent; francouzsky Composante terre). Nákup houfnic je klíčovým prvkem modernizačního dokumentu Strategická vize a je již součástí rozpočtu belgického ministerstva obrany na rok 2021. Podle nepotvrzených informací dostanou belgičtí vojáci devět kolových samohybných houfnic CAESAR 8×8 ráže 155 mm.

Belgická armáda provozuje jediný dělostřelecký prapor (Bataljon Artillerie). Je vybaven pouze taženými minomety ráže 120 mm a 14 lehkými taženými houfnicemi LG1 ráže 105 mm. Podle Strategické vize v rámci praporu vznikne jedna baterie s výkonnými houfnicemi ráže 155 mm.

Belgická armáda považuje nákup nových samohybných dělostřeleckých kompletů za milník v budování této složky ozbrojených sil. Zároveň jde o jednu z nejdůležitějších investic belgického ministerstva obrany pro rok 2021. Výše smlouvy nebyla uvedena, ale původní Strategická vize z roku 2016 počítala s investicí 48 milionů euro (1,226 miliardy Kč podle dnešního kurzu).

Houfnice se stanou součástí belgického systému velení a řízení (C4ISTAR) Scorpion (Synergie du Contact Renforcée par la Polyvalence et l' infovalorizace) – jde o identický digitální systém velení a řízení, jaký budují francouzské pozemní síly.


Minomety ráže 120 mm dělostřeleckého praporu

Ostatně v roce 2018 podepsali ministři obrany Belgie a Francie partnerství CaMo (Capacités Motorisée), které umožní belgickým pozemním silám kompletně přezbrojit svou motorizovanou brigádu na francouzské bojové systémy. Jedním z hlavních cílů programu CaMo je dosáhnout takové úrovně interoperability mezi pozemními silami obou zemí, aby šlo začlenit belgickou brigádu do struktury francouzských pozemních sil. Jednoduše řečeno, belgická motorizovaná brigáda se stane součástí francouzské armády.

Ostatně belgická motorizovaná brigáda v tomto desetiletí získá nová francouzská obrněná vozidla, konkrétně 417 kolových obrněných transportérů VBMR Griffon a 60 bojových vozidel EBRC Jaguar – ty budou tvořit hlavní údernou složku brigády. Francouzská vozidla v brigádě nahradí obrněnce Piranha IIIC a Dingo 2.

Zatím nebyl oficiálně uveden typ nakupované houfnice. Ale generálmajor Pierre Gérard, šéf belgických pozemních sil, na sociálních sítích potvrdil nákup houfnic ráže 155 mm CAESAR (CAmion Équipé d'un Système d'Artillerie). „Baterie CAESAR dále posílí naše bilaterální partnerství s Francií v projektu CaMo,“ napsal na svém Facebookovém účtu generál Gérard. Status byl poté rychle odstraněn, ale nákup houfnic CAESAR se bere jako jasná věc.

První konkrétnější informace o akvizici houfnic CAESAR pro Belgii se objevily 5. ledna letošního roku. Tehdy opět nikdo jiný, než generál Gérard při udělování novoročních pozdravů zmínil potenciální nákup francouzských houfnic CAESAR. V roce 2018 zase šéf Generálního ředitelství pro materiálové zdroje na belgickém ministerstvu obrany generál Rudy Debaene uvedl, že CAESAR by byl velmi dobrou volbou pro belgické dělostřelectvo.


Houfnice LG1

Brusel pravděpodobně pořídí houfnice CAESAR na podvozku Tatry T-815-7 v konfiguraci 8×8. Ostatně belgická armáda letos objednala nákladní automobily CF Military na tatrováckých podvozcích 4×4 a 8×8. Současně pancéřované kabiny pro 40 % flotily dodá česká Tatra Defence Vehicles (TDV). Dá se tedy předpokládat, že i belgické houfnice CAESAR dostanou pancéřové kabiny TDV – ale to je pochopitelně v tuto chvíli, kdy nic není podepsáno ani oficiální, čistá spekulace.

CAESAR váží asi 30 tun, je 12 metrů dlouhý, tři metry široký a 2,8 metru vysoký. Vozidlo zrychluje na maximální rychlost 90 km/h na asfaltové silnici a 60 km/h v terénu. Na jednu palivovou nádrž dokáže překonat vzdálensot 600 km.

Čtyřčlenná posádka sedí v pancéřované kabině poskytující balistické krytí na úrovni 3 a protiminovou ochranu na úrovni 2 podle standardu NATO STANAG 4569A / B. Dostřel houfnic se pohybuje do 40 kilometrů při střelbě standardními střelami a 55 kilometrů při střelbě municí s prodlouženým doletem. Verze 8×8 uveze 36 střel a příslušný počet prachových náplní, což je dvojnásobek oproti původní verzi 6×6.

Zdroj: L´Echo

Nahlásit chybu v článku


Související články

CAESAR představuje dobrý technický a ekonomický kompromis

Na počátku června 2020 oznámilo ministerstvo obrany, že jako nový typ samohybné houfnice pro Armádu ...

KOMENTÁŘ: Tápání nad francouzskými houfnicemi CAESAR 8×8

Zástupci českého ministerstva obrany (MO ČR) vedou již několik měsíců jednání s francouzskou ...

Houfnice CAESAR: Pouhý dostřel nestačí

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) rozhodlo v loňském roce, že 152 mm samohybná kolová houfnice (ShKH) ...

Munice pro CAESAR: Generační skok schopností českého dělostřelectva

V loňském roce se Česká republika rozhodla pro pořízení samohybných houfnic CAESAR od ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Antistrojar
  09:50 03.11.2021

  "Jenže Turra je docela podprůměrný produkt. Nevím, proč by ji měla AČR kupovat. Rozhodně raději koupit prověřenou kvalitu od Cockerila, nebo podobného výrobce." V mene všetkých ...Zobrazit celý příspěvek

  "Jenže Turra je docela podprůměrný produkt. Nevím, proč by ji měla AČR kupovat. Rozhodně raději koupit prověřenou kvalitu od Cockerila, nebo podobného výrobce."

  V mene všetkých vývojárov Vám ˇďakujeme za podporu.

  S pozdravom
  Marián MičúchSkrýt celý příspěvek

  • Coldvel
   10:06 03.11.2021

   Asi jedna z nejlepších odpovědí, co jsem na AN zatím viděl.

   Asi jedna z nejlepších odpovědí, co jsem na AN zatím viděl.

  • Jura99
   11:39 03.11.2021

   podpora nepodpora, pokud se bude vybírat nová věž pro české Pandury, stejně rozhodne něco jako hra v kostky, tedy některé zdejší nákupy tak z vnějšího pohledu vypadají. Hmotnost ...Zobrazit celý příspěvek

   podpora nepodpora, pokud se bude vybírat nová věž pro české Pandury, stejně rozhodne něco jako hra v kostky, tedy některé zdejší nákupy tak z vnějšího pohledu vypadají. Hmotnost věže bude určitě podstatná.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   13:45 03.11.2021

   Při vší úctě, nechcete snad tvrdit, že jde o výrobek srovnatelný se zmíněným Cockerillem. Co jsem byl na IDETu, tak byste měli zamakat i na marketingu, jelikož ten komunikační ...Zobrazit celý příspěvek

   Při vší úctě, nechcete snad tvrdit, že jde o výrobek srovnatelný se zmíněným Cockerillem.

   Co jsem byl na IDETu, tak byste měli zamakat i na marketingu, jelikož ten komunikační nezájem byl až fascinující. Tímto bych chtěl pochválit pána z CTAS stánku, který se nám skvěle věnoval.Skrýt celý příspěvek

   • Antistrojar
    16:21 03.11.2021

    Dobrý deň,

    na IDETe som žiaľ nebol pre pracovné vyťaženie. Mrzí ma, že ste nedostali požadované informácie. Dám o tom spätnú väzbu. Pekný deň.
    M.M.

    Dobrý deň,

    na IDETe som žiaľ nebol pre pracovné vyťaženie. Mrzí ma, že ste nedostali požadované informácie. Dám o tom spätnú väzbu. Pekný deň.
    M.M.

    • Jura99
     23:51 03.11.2021

     jenze na zpetnou vazbu uz je pozde, tak uz to v zivote chodi, kdo chvili stal, stoji opodal :-D

     jenze na zpetnou vazbu uz je pozde, tak uz to v zivote chodi, kdo chvili stal, stoji opodal :-D

     • skelet
      07:15 04.11.2021

      To že odbyli Raseho je smutné, ale v podstatě se nic neděje. Horší jak by odbyli Opatu nebo Metnara.

      To že odbyli Raseho je smutné, ale v podstatě se nic neděje. Horší jak by odbyli Opatu nebo Metnara.

     • Rase
      12:33 04.11.2021

      skelet: Nepochybně, ale oni si za vstup neplatili! :-DD Antistrojar: v pohodě, to se stává - nebyl jsem VIP. Minule mě zase zklamali Izraelci a příjemně překvapili Turci, PSM, ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet:
      Nepochybně, ale oni si za vstup neplatili! :-DD

      Antistrojar:
      v pohodě, to se stává - nebyl jsem VIP. Minule mě zase zklamali Izraelci a příjemně překvapili Turci, PSM, BAE atd. se kterými se skvěle pokecalo.Skrýt celý příspěvek

    • Sergej7490
     17:21 04.11.2021

     Tak to by ste tam mal niekedy ist. Pretoze SK vystavovatela spoznate bezpecne podla toho, ze je prazdny stanok a z rokovacej miestnosti na vas (ako navstevnika) hladia bud priamo ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak to by ste tam mal niekedy ist. Pretoze SK vystavovatela spoznate bezpecne podla toho, ze je prazdny stanok a z rokovacej miestnosti na vas (ako navstevnika) hladia bud priamo podozrievave pohlady, alebo minimalne totalny nezaujem. Nie inak tomu bolo aj v stanku EVPU, BOST (ex Obuv Special) aine SK firmy. Aky obrovksy kontrast so stankom firmy CTS... S panom som si dobre pokecal, ochotne a INICIATIVNE poukazoval, vysvetlil...
     Cest jednej jedinej vynimke - predajca zodolnenych NTB. Zaujimave ze s MSM/CSG uz takyto problem nebol a pan sa s nami ochotne bavil, aj ked mu bolo jasne ze si ziadny granat u neho asi nekupime.
     Takze darmo budete na technickom oddeleni vyvijat high-tech technologie ked vas marketing a prezentacia su navyknute na "ine" sposoby predaja, poplatne východnemu sposobu uvazovania.Skrýt celý příspěvek

   • Coldvel
    19:18 03.11.2021

    Přesně jak píšeš, s panem Boastem od CTA International se dalo skvěle popovídat, a taky s lidma od Cockerilla i Nexteru.

    Přesně jak píšeš, s panem Boastem od CTA International se dalo skvěle popovídat, a taky s lidma od Cockerilla i Nexteru.

  • Miroslav
   14:13 03.11.2021

   Brať vážne diskutéra Faraonamumu je zbytočné, nakoľko on je zásadne vždy proti všetkému čo má spojitosť so Slovenskom. Navyše je to arogantné a agresívne hovado (ospravedlňujem sa ...Zobrazit celý příspěvek

   Brať vážne diskutéra Faraonamumu je zbytočné, nakoľko on je zásadne vždy proti všetkému čo má spojitosť so Slovenskom. Navyše je to arogantné a agresívne hovado (ospravedlňujem sa za expresívny výraz, aké takto to ide popísať najlepšie)

   S pozdravom kolega vývojárSkrýt celý příspěvek

   • faraonamumu
    14:25 03.11.2021

    Já ale nejsem proti čemukoliv slovenskému. Dokonce mám Slovensko rád. Většina Slováků co znám jsou fajn lidi (občas se bohužel najdou internetoví podivíni, co ale národu kazí ...Zobrazit celý příspěvek

    Já ale nejsem proti čemukoliv slovenskému. Dokonce mám Slovensko rád. Většina Slováků co znám jsou fajn lidi (občas se bohužel najdou internetoví podivíni, co ale národu kazí vizitku).
    A k tomu vašemu expresivními výrazu: To jste tady pouze vy, používáte argumentační fauly, máte svou pravdu občas na úrovni aeronetu a kdykoliv se tady objeví jakýkoliv český výrobek - l-39, dříve Bren, l-159 tak na všechno jen nadávat.
    Zkuste se raději podívat někdy do zrcadla. Teď zpět k tématu: Je absolutní nesmysl tvrdit, že Turra je konkurenceschopna v případném tendru AČR. Prostě světová konkurence je absolutně někde jinde např. co se týče hmotnosti.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     14:35 03.11.2021

     1/ Kde som hanil L-39? Treba sa vrátiť v čase späť a prečítať si diskusie. Naopak, bol som to ja ktorý podporuje nákup L-39NG v čo najväčšom počte pre OS SR a ideálne aj vo verzii ...Zobrazit celý příspěvek

     1/ Kde som hanil L-39? Treba sa vrátiť v čase späť a prečítať si diskusie. Naopak, bol som to ja ktorý podporuje nákup L-39NG v čo najväčšom počte pre OS SR a ideálne aj vo verzii ľahkého bojového lietadla

     2/ O Brenoch som nepísal nikdy nič, nakoľko v ručných palných zbraniach až tak doma nie som. Plne podporujem výmenu Sa. 58 za BRENy, avšak len v prípade plného rozsahu.

     3/ L-159 je dobrý stroj ktorý by mi u nás vôbec nevadil. Ak som niečo kritizoval, tak to boli neefektívne vynaloženie nákladov daňových poplatníkov českou vládou, ktorí sa museli zložiť na 72 lietadiel ktoré väčšina skončila v sklade

     Takže buď si ma s niekým mýliš, alebo len klameš.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   19:10 03.11.2021

   Pro Antistrojar
   A ja bym zapytał dlaczego Turra nie jest promowana w PL - dlaczego WZM Poznań prezentując "kolejną" propozycje modernizacji BWP-1 nie prezentuje wozu z Turra?

   Pro Antistrojar
   A ja bym zapytał dlaczego Turra nie jest promowana w PL - dlaczego WZM Poznań prezentując "kolejną" propozycje modernizacji BWP-1 nie prezentuje wozu z Turra?

   • Antistrojar
    20:47 03.11.2021

    Hello Lucas, we are cooperating with several Polish companies. You have very skilled and professional people in defence industry. Unfortunately I can't tell you more details now. ...Zobrazit celý příspěvek

    Hello Lucas,
    we are cooperating with several Polish companies. You have very skilled and professional people in defence industry. Unfortunately I can't tell you more details now. I am sorry.

    Regards
    M.M.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     23:54 03.11.2021

     takovou odpoved asi potencialni zajemce nechce slyset, sorry :-)

     takovou odpoved asi potencialni zajemce nechce slyset, sorry :-)

     • skelet
      07:16 04.11.2021

      Lukas není potencionální zájemce, to je Polsko. Lukas je toliko daňový poplatník, který se nedostane ke všem obchodním informacím. Tak to holt v životě chodí.

      Lukas není potencionální zájemce, to je Polsko. Lukas je toliko daňový poplatník, který se nedostane ke všem obchodním informacím. Tak to holt v životě chodí.

  • flanker.jirka
   17:58 04.11.2021

   Řešit zde věže s 30 mm kanony na K/BVP je k ničemu. BVP, které možná někdy AČR nakoupí získají jednotky za pěkných pár let a plné operační schopnosti brigáda získá v době, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

   Řešit zde věže s 30 mm kanony na K/BVP je k ničemu. BVP, které možná někdy AČR nakoupí získají jednotky za pěkných pár let a plné operační schopnosti brigáda získá v době, kdy třicítky chtít nebudou. Už se rozjíždí stále více projektů v rážích 57 mm nebo 50 mm. Tak že "srovnat logisticky" AČR na tom co už je zastaralé i na Pandurech není perspektiva.
   V 50 mm ráži se dobře staví i chytrá munice. Například ORKA 57 mm s laserovým navedením a bude toho přibývat.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  15:07 02.11.2021

  Bez przesady - Belgowie kupują dwie eskadry F-35... Oni po prostu uznali, że clou jest silna współpraca z Francją... Holendrzy dajmy na to silnie integrują się z ...Zobrazit celý příspěvek

  Bez przesady - Belgowie kupują dwie eskadry F-35...

  Oni po prostu uznali, że clou jest silna współpraca z Francją...
  Holendrzy dajmy na to silnie integrują się z Niemcami...

  Ciekawostka - oni kupili sobie PiranhiaIIIc z armatą 90mm
  CMI mocno lobbowało za tą propozycją - nielogiczną (z uwagi na duży zapas amunicji 105mm - po leopardach 1)
  Argumentacja "marketingowców" z CMI Defence była identyczna z tą która stosowano w PL - do promocji KWWO Wilk.
  Amunicja 90mm miała mieć "zbliżone osiągi" jak amunicja 105mm XD

  W sumie mając na uwagę współprace czeskiego przemysłu to EBRC Jaguar dla ACR nie byłby głupią propozycją - wzmocnienie rozpoznania i obrony przeciwpancernej w 4. brygadzieSkrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:41 02.11.2021

   Zavádět Jaguar je nesmysl když by měla být 4 brigáda výhledově kompletně přezbrojena na Pandury. To už by bylo lepší na Pandur integrovat věž s CT 40. Ovšem ani to není příliš ...Zobrazit celý příspěvek

   Zavádět Jaguar je nesmysl když by měla být 4 brigáda výhledově kompletně přezbrojena na Pandury. To už by bylo lepší na Pandur integrovat věž s CT 40. Ovšem ani to není příliš pravděpodobné. Přechod na větší ráži není zatím v plánu.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    15:55 02.11.2021

    Pandur limituje hmotnost veze kvuli plavbyschopnosti, potrebuje vez kolem 1.5t. Slovaci uz konecne nabizeji Turru s Mk44 nebo turru40, ale ta vazi 2.5t.

    Pandur limituje hmotnost veze kvuli plavbyschopnosti, potrebuje vez kolem 1.5t. Slovaci uz konecne nabizeji Turru s Mk44 nebo turru40, ale ta vazi 2.5t.

    • Scotty
     16:10 02.11.2021

     Jaguar snad plave?

     Jaguar snad plave?

     • Jura99
      16:24 02.11.2021

      Jaguar je spatny napad, pochybuju o jeho uzitecnosti, dalsi kolova platforma atd.

      Jaguar je spatny napad, pochybuju o jeho uzitecnosti, dalsi kolova platforma atd.

     • skelet
      07:19 04.11.2021

      Jaguar je další prostředek v řadě. Francie s tímto konceptem má víc jak sedmdesátileté zkušenosti. A jelikož vozy této koncepce i pravidelně nasazovala v boji, tak se dá ...Zobrazit celý příspěvek

      Jaguar je další prostředek v řadě. Francie s tímto konceptem má víc jak sedmdesátileté zkušenosti. A jelikož vozy této koncepce i pravidelně nasazovala v boji, tak se dá předpokládat, že ví co dělá.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:17 04.11.2021

      skelet: Francie uz nekdy nejakou valku vyhrala ? :-). Bojove uspesnou techniku umi USA, Izrael a bohuzel Rusko.

      skelet: Francie uz nekdy nejakou valku vyhrala ? :-). Bojove uspesnou techniku umi USA, Izrael a bohuzel Rusko.

     • skelet
      10:28 04.11.2021

      ty jsi brepta

      ty jsi brepta

    • Nesher
     19:41 02.11.2021

     Pandur by měl časem projít modernizací, což zřejmě bude znamenat ztrátu plavbyschopnosti. Takže tohle by zase takový problém být neměl. U případného nákupu Turry pro AČR záleží na ...Zobrazit celý příspěvek

     Pandur by měl časem projít modernizací, což zřejmě bude znamenat ztrátu plavbyschopnosti. Takže tohle by zase takový problém být neměl.
     U případného nákupu Turry pro AČR záleží na tom co nabídnou na oplátku. Zatím ovšem nějaká aktivita z jejich strany vidět není.Skrýt celý příspěvek

     • faraonamumu
      22:32 02.11.2021

      Jenže Turra je docela podprůměrný produkt. Nevím, proč by ji měla AČR kupovat. Rozhodně raději koupit prověřenou kvalitu od Cockerila, nebo podobného výrobce.

      Jenže Turra je docela podprůměrný produkt. Nevím, proč by ji měla AČR kupovat. Rozhodně raději koupit prověřenou kvalitu od Cockerila, nebo podobného výrobce.

     • Jura99
      09:35 03.11.2021

      Turra v první verzi špatný, teď to o něco zlepšili, samozřejmě stále je to těžký, třeba Cockerill má věž o tunu lehčí. Ale šanci bych jim dal, bez zakázky a příjmu se nikam ...Zobrazit celý příspěvek

      Turra v první verzi špatný, teď to o něco zlepšili, samozřejmě stále je to těžký, třeba Cockerill má věž o tunu lehčí. Ale šanci bych jim dal, bez zakázky a příjmu se nikam neposunou. (tu šanci jim teda primárně musejí dát OSSR)Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      10:49 03.11.2021

      faraonamumu, jura Však já neříkám, že musíme Turra koupit, jen říkám, že je to relevantní možnost. Samozřejmě, že jsou na trhu lepší systémy (belgické, norské izrealské...), ale ...Zobrazit celý příspěvek

      faraonamumu, jura
      Však já neříkám, že musíme Turra koupit, jen říkám, že je to relevantní možnost. Samozřejmě, že jsou na trhu lepší systémy (belgické, norské izrealské...), ale pokud by byla za rozumné peníze a navíc to Slováci okořenili nějakou reciprocitu (Tatry, Breny, L 39NG....), tak proč ne. O proti stávajícímu stavu by to byl i tak velký pokrok. A zase tak špatná ta věž není. Nicméně to dopadne jako obvykle, Slováci nehnou prstem, aby nám to prodali a pak tu nastane (až se vybere jiný systém) uražený "pláč a skřípění zubů". To už jsme tu také měli.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      11:53 03.11.2021

      Tak bylo by vhodne taky zminit to co OSSR berou nebo i v minulosti braly z CR a jaka reciprocita tu vzdy existovala z ceske strany = fakticky zadna. Odvolavat se u Turry na nejakou ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak bylo by vhodne taky zminit to co OSSR berou nebo i v minulosti braly z CR a jaka reciprocita tu vzdy existovala z ceske strany = fakticky zadna. Odvolavat se u Turry na nejakou reciprocitu a podminkovat tim pripadny nakup je pak docela usmevne. OSSR nakupovala z CR vzdy (ano, malo, ale ona OSSR nakupovala tak nejak malo behem poslednich 30 let celkove), ACR ze SR fakticky nikdy nic.

      Jen behem poslednich par let vzala SR z CR: desitky tatrovek a dalsi desitky podvozku, BRENy a taky kratke zbrane od CZ, jen od Eldisu zabezpeceni tri letist byla zakazka za pul mld atd. Ted me nenapada jedina stamilionova+ zakazka jdouci opacnym smerem.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:17 03.11.2021

      Clanek: klasika, zlá slina se odplivla, ale přitom ne zcela spravedlivě, pár věcí se přeci jen ze SR koupilo :-). Jen tak z voleje, např. několik vozidel Iveco LMV má slovenskou ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek: klasika, zlá slina se odplivla, ale přitom ne zcela spravedlivě, pár věcí se přeci jen ze SR koupilo :-). Jen tak z voleje, např. několik vozidel Iveco LMV má slovenskou zbraňovou stanici ZSRD-07. Dále se koupilo odminovací zařízení Božena 5. Zřejmě řada dalších komponentů, možná i munice atd. Asi bude též problém na straně nabídky. Kromě Zuzany a zbraňových stanic, co mohou slovenští zbrojaři nabídnout ? A pokud jde o slovenské nákupy, nechci si též jedovatě odplivnout, ale Bren bych kvůli zanedbatelnému počtu vůbec nepočítal, náklaďáky tam byla velká snaha nebrat Tatru, takže se braly MANy, Actisy a teprve teď Tatra, Eldis prodává letištní radary po celém světě, takže tam je spíš problém nekoupit od něj a dalo by se pokračovat.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      12:36 03.11.2021

      Clanek No pokud Slováci kupují naše systémy a nic za to recipročně nechtějí, je to je jejich "blbost". Nevidím důvod jednat stejně. Navíc, ty Tatrovky kupují protože je mají ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek
      No pokud Slováci kupují naše systémy a nic za to recipročně nechtějí, je to je jejich "blbost". Nevidím důvod jednat stejně.
      Navíc, ty Tatrovky kupují protože je mají zavedené a u tendru na letištní radary se jim nikdo jiný než Eldis nepřihlásil.
      A navíc jak už tu padlo, koupili jsme Boženy, dálkově ovládané stanice pro Iveca a i nějakou munici. Což je zhruba vše, tedy spolu s Turra a poněkud problematickými houfnicemi co mohlo z portfolia SK firem AČR zajímat.
      Takže pokud by nám chtěli prodat Turru, měli by se začít snažit.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      12:45 03.11.2021

      faraonamumu - osobne som tiež proti turre v ossr,takže ju nejdem obhajovať...ale keď ideme porovnávať,tak jasné,nemôžeme porovnávať turra vs cockerila,to je ako bren2 vs ...Zobrazit celý příspěvek

      faraonamumu - osobne som tiež proti turre v ossr,takže ju nejdem obhajovať...ale keď ideme porovnávať,tak jasné,nemôžeme porovnávať turra vs cockerila,to je ako bren2 vs hk416,l-39ng vs m-346,zuzana vs pzh2000...nie sú to zlé výrobky,ale ...je tam to ale...

      je to ako s vami faraonamumu...určite nie ste zlý človek...ste len taký "iný"...Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      12:48 03.11.2021

      Jura to nechapejte jako zlou slinu, vazne a uprimne jsem rad, ze nekdo na mou neznalost odpovida vyctem toho co CR ze SR nakupuje (budu rad kdyz me opravi i dalsi a treba jeste ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura
      to nechapejte jako zlou slinu, vazne a uprimne jsem rad, ze nekdo na mou neznalost odpovida vyctem toho co CR ze SR nakupuje (budu rad kdyz me opravi i dalsi a treba jeste konkretneji). Bohuzel jste toho ale moc neuvedl, resp. nakupy ponekud starsiho data. Bozena je snad nakup 15 let zpet? Ja za SR uvedl nakupy z poslednich 5 let. Dale ZSRD-07, ja mel za to ze jde o produkt, viz link https://www.vtusp.cz/en/uncate... Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      12:53 03.11.2021

      Clanek - toto je vždy chyba obstarávania/nakupovania - model my od vás kúpime to a vy od nás toto...pokiaľ je niečo kvalitné,tak sa to predá samo...neviem či bol nákup ZSRD-07 pre ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek - toto je vždy chyba obstarávania/nakupovania - model my od vás kúpime to a vy od nás toto...pokiaľ je niečo kvalitné,tak sa to predá samo...neviem či bol nákup ZSRD-07 pre ačr až také terno,podobne ako brenov - 805tiek pre ossr..
      a tiež neviem (teda viem,ale to je už o inom) prečo by mal štat lobovať ak je majiteľ zbrojovky súkromník,ktorí ani neplatí dane v domácej krajine...Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      12:54 03.11.2021

      Nesher Souhlasim, pokud chci udat produkt v tehle oblasti, musim se podbizet a proto potrebuji mit podporu domaci vlady, neb neni lepsiho podbizeni se, nez reciprocita. Na druhou ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Souhlasim, pokud chci udat produkt v tehle oblasti, musim se podbizet a proto potrebuji mit podporu domaci vlady, neb neni lepsiho podbizeni se, nez reciprocita.
      Na druhou stranu je potreba stejne uvazovat obousmerne. Jak se tu uvadi zla slina z vychodu, tak stejnou "zlou slinu" jsem cetl pod clanky o modernizaci / vymene slovenskych treneru. Bud NG, nebo to bude jen "klasicke slovenske hlavne nic z CR", coz je naprosta hloupost. Kdyz si to italove podchyti vic, nevidim jediny duvod podepisovat s Aerem. Tady se ale zda ze Aero nespi a jedna (podpis s LOTN), jen by to chtelo aby za Aero jednala i CR.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      12:58 03.11.2021

      Clanek Jenže to je ten problém. Když srovnáš modernizační plány AČR a portfolio SK firem, tak uvidíš, že se to prostě míjí. Takže lze říct, že se kupovalo to co dávalo smysl. ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek
      Jenže to je ten problém.
      Když srovnáš modernizační plány AČR a portfolio SK firem, tak uvidíš, že se to prostě míjí. Takže lze říct, že se kupovalo to co dávalo smysl. Mimochodem těch 80 kusů Iveco LOV pro chemiky bude mít stanice ZSRD 07.Skrýt celý příspěvek

     • Laci
      13:04 03.11.2021

      HEKTOR: bren2 vs hk416 - to by mě zajímalo co máš za porovnávání a v čem je BREN 2 mnohem horší než mnohem dražší HK416? l-39ng vs m-346 - prototyp vs. ověřenej cvičňák, kterej se ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR:
      bren2 vs hk416 - to by mě zajímalo co máš za porovnávání a v čem je BREN 2 mnohem horší než mnohem dražší HK416?
      l-39ng vs m-346 - prototyp vs. ověřenej cvičňák, kterej se už 15 let vyrábí?
      zuzana vs pzh2000 - porovnávat lehkou kolovou vs. těžká pásová?

      WTF??? :D To jako myslíš vážně tyhle tvoje srování? :D

      Tvůj komentář neni nic jinýho než brek a pláč zabalenej do slušňáckýho hávu, kdy píšeš že nejdeš obhajovat, ale přitom jdem uboze útočit a přitom nemáš munici :)Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      13:04 03.11.2021

      @Hektor Teze ze se kvalitni produkt proda sam neplati uz asi 60 let. Marketing, lekce jedna, strana jedna snad jakekoliv literatury. A ano, stat ma lobovat za u nej vyrabene ...Zobrazit celý příspěvek

      @Hektor
      Teze ze se kvalitni produkt proda sam neplati uz asi 60 let. Marketing, lekce jedna, strana jedna snad jakekoliv literatury.
      A ano, stat ma lobovat za u nej vyrabene produkty. Dava to lidem praci, bude-li firma uspesna, bude se rozsirovat, bude privadet treba i prace s vyssi pridanou hodnotou. Dan ze zisku danena v rajich je az to posledni co by nas melo trapit.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      14:03 03.11.2021

      Lacinko a v čom je napr. lepšie bmw od passatu.?? hmm,no a proste je... ja viem že ti to národná hrdosť pri brene a l-39 nedovolí stráviť,ale je to proste tak...ešte veľa vody ...Zobrazit celý příspěvek

      Lacinko a v čom je napr. lepšie bmw od passatu.?? hmm,no a proste je...
      ja viem že ti to národná hrdosť pri brene a l-39 nedovolí stráviť,ale je to proste tak...ešte veľa vody pretečie,až budú sr a čr výrobky plne konkurencie schopné...tak bež vyplakávať inde... :)Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      14:12 03.11.2021

      Clanek - no marketing má čaro hlavne pre laickú verejnosť ...myslíte že f-35 potrebuje nejaký marketing.?? ak bude vyberať odborná verejnosť (bohužiaľ,nie vždy to tak je) nepozerá ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek - no marketing má čaro hlavne pre laickú verejnosť ...myslíte že f-35 potrebuje nejaký marketing.?? ak bude vyberať odborná verejnosť (bohužiaľ,nie vždy to tak je) nepozerá predsa na "reklamu"...
      "dáme prácu slovenským rukám" tento slogan mal v obľube jeden náš sociálno-demokratický populista...a v praxi to aj tak vyzeralo...
      a myslím že dan je pre štát jedna z prioritných vecí - ak nie tá najprioritnejšia... (viď. zisky zahraničných automobiliek vyrábajúcich v čr/sr)Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      14:27 03.11.2021

      @Hektor Marketing je naprosto zasadni soucast uspechu kazde firmy, i tech delajici B2B. Taky neplati, ze marketing rovna se reklama, to si to hodne zjednodusujete. Ano, i produkty ...Zobrazit celý příspěvek

      @Hektor
      Marketing je naprosto zasadni soucast uspechu kazde firmy, i tech delajici B2B. Taky neplati, ze marketing rovna se reklama, to si to hodne zjednodusujete. Ano, i produkty razeni F-35 musi mit zmaknuty marketing na jednicku, jinak by zadna F-35 nikdy nevznikla. Pro priklad nechodte daleko, mrknete treba co mimojine rozhodlo o tom, ze dnes mame zavedeny F-22 Raptor a ne F-23, co rozhodlo o tom, ze se program F-22 ukoncil predcasne atd. (ono jde totiz marketing a PR ruku v ruce a zvladnuti nezvladnuti rozhoduje i o stamiliardach).
      Ad dane, zisky zahranicnych automobilek jsou prave dukaz toho jak na dani ze zisku zalezi az druhotne. Takova Skodovka je tahoun ceskeho prumyslu, sebou tahne desitky subdodavatelu a sama se podili az na 10% HDP. Je pritom tahoun i rustu mezd, automatizace, nabaluje na sebe vyvoj atd. To vam zadna dan ze zisku nikdy nenahradi. Tohle jsou penize co konci lidem v kapsach, penize co se v ekonomice X krat otoci. Naproti tomu vyberci dane - stat, tam se nejdriv neco ztrati, uleje, uleje znovu pri prerozdelovani a nakonec se to utrati na hlouposti.
      PS: nejvetsi skok kupredu udelala SR za Dzurindovych vlad a to mimojine i proto ze zavedl rovnou a relativne nizkou dan. Neco, z ceho socialista a oligarcha Fico zvladl rozkradat a zit dalsi dekadu, kterou slovensko jen preslapovalo na miste. V jeho podani bylo "dat praci lidem" jen populisticke gesto a zasterka pro dalsi zlodejinu, to ale nemeni nic na tom ze to je prave o tom dat lidem praci, klidne i za cenu toho, ze majitel firmy odvede na danich ze zisku minimum.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      18:37 04.11.2021

      ZSRD-07 je primarne CZ produkt, vyvijany v kooperacii s EVPU. A dostal sa len na minimum kusov Iveco ...Zobrazit celý příspěvek

      ZSRD-07 je primarne CZ produkt, vyvijany v kooperacii s EVPU. A dostal sa len na minimum kusov Iveco LMV.
      https://www.armadninoviny.cz/i... Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      19:08 04.11.2021

      Sergej Na pár? Jen na Iveca pro chemiky se jich pořizuje 80, plus ty co už jsou ve výzbroji. Což je mimochodem víc než mají obdobných stanic celé OSSR. Ano je to společný ...Zobrazit celý příspěvek

      Sergej
      Na pár? Jen na Iveca pro chemiky se jich pořizuje 80, plus ty co už jsou ve výzbroji. Což je mimochodem víc než mají obdobných stanic celé OSSR. Ano je to společný společný produkt, tedy si si z toho ukrojí svůj díl i Slovensko.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:47 02.11.2021

  Belgická armáda se zdá být slabá, těžká technika bezmála žádná, palebná síla v podobě tažených minometů a 14ks tažených houfnic 105mm, tanky žádné, raketomety žádné. BVP žádné, ...Zobrazit celý příspěvek

  Belgická armáda se zdá být slabá, těžká technika bezmála žádná, palebná síla v podobě tažených minometů a 14ks tažených houfnic 105mm, tanky žádné, raketomety žádné. BVP žádné, tedy mají kolovou Piranhu III nahrazovanou Griffonem. Početně solidní je pěchota a pluk speciálních sil. Letectvo F-16 v procesu náhrady strojem F-35, vrtulníky slabota, pár kusů. Takže všeobecně vůbec žádná sláva, to jen až zase budeme láteřit nad stavem AČR.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   14:28 02.11.2021

   Belgie nakupujeme od Francouzů krom 417 Griffonů i 60 Jaguarů, což už je hodně slušné kladivo. Nechci se jich zastávat, ale minimálně budou mít onu malou armádu moderně ...Zobrazit celý příspěvek

   Belgie nakupujeme od Francouzů krom 417 Griffonů i 60 Jaguarů, což už je hodně slušné kladivo. Nechci se jich zastávat, ale minimálně budou mít onu malou armádu moderně vyzbrojenou. To AČR bude ještě dlouho připomínat nějaký klub vojenské historie zaměřený na ČSLA...Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    15:12 02.11.2021

    no kladivem bych Jaguar asi nenazyval, kanon sice 40mm, ale odolnost jen do 14.5mm. Jinak raketovou PVO take asi Belgicane nemaji, zkratka na pocet obyvatel a bohatstvi zeme velka ...Zobrazit celý příspěvek

    no kladivem bych Jaguar asi nenazyval, kanon sice 40mm, ale odolnost jen do 14.5mm.
    Jinak raketovou PVO take asi Belgicane nemaji, zkratka na pocet obyvatel a bohatstvi zeme velka slabota. Jejich techniku by zrejme pokoril i ten nas klub historie CSLA.Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    19:03 02.11.2021

    Hlavně aby se v armádě nepoprali Valoni s Vlámama.

    Hlavně aby se v armádě nepoprali Valoni s Vlámama.

   • balm
    03:03 03.11.2021

    Zcela nepodstatné, protože Belgie je zcela neschopná jakékoliv akce a selhává ve všech rovinách závazků. Kromě toho se jim tam přemnožil muslimský dobytek s velice silným a ...Zobrazit celý příspěvek

    Zcela nepodstatné, protože Belgie je zcela neschopná jakékoliv akce a selhává ve všech rovinách závazků. Kromě toho se jim tam přemnožil muslimský dobytek s velice silným a rozvětveným podhoubím a podporou humanistů. Už nejde o tradiční spor Vlámů s Valony, ale o tom co se z Belgie jako země stalo a jak přistupují k armádě, bezpečnosti a vymáhání zákonů.

    Jeffrey Lewis vydal v roce 2016 studii na základě incidentu z roku 2010 (nejznámější), ale i další incidenty z let 2008 apod. ve skladech jaderné munice spojenců, tristní bezpečnosti a zcela nulové akceschopnosti.

    Stručně (více informací se dá dohledat):
    https://www.idnes.cz/zpravy/za... Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   14:33 02.11.2021

   Zrovna z Belgie bych si příklad nebral, pro ně je už pozdě.

   Zrovna z Belgie bych si příklad nebral, pro ně je už pozdě.

  • dusan1
   16:37 02.11.2021

   https://en.wikipedia.org/wiki/... No povedzme si otvorene .. to nie je "armáda" ... to je tak dobre vyzbrojená polícia ... Prečo sú ...Zobrazit celý příspěvek

   https://en.wikipedia.org/wiki/...

   No povedzme si otvorene .. to nie je "armáda" ... to je tak dobre vyzbrojená polícia ...

   Prečo sú európske armády "na rehot" takému Putinovi ? Prečo asi tak Švajčiarsko udržuje bojaschopnú armádu ?

   Silná armáda je zárukou, že sa nepoužije .... slabá je zbytočná ... vyhodené peniaze.Skrýt celý příspěvek

   • Jan Grohmann
    17:08 02.11.2021

    Zapomeňte na armády západní Evropy. Neexistují.

    Zapomeňte na armády západní Evropy. Neexistují.

    • Scotty
     17:30 02.11.2021

     Francouzská armáda zcela určitě existuje.

     Francouzská armáda zcela určitě existuje.

     • Jan Grohmann
      17:51 02.11.2021

      To ano, ale je budována pro své koloniální operace v Africe a pro operace ve Středomoří. A tak to má být. Francouzská armáda nemá například žádnou pozemní PVO ani ji nechystá ...Zobrazit celý příspěvek

      To ano, ale je budována pro své koloniální operace v Africe a pro operace ve Středomoří. A tak to má být.
      Francouzská armáda nemá například žádnou pozemní PVO ani ji nechystá budovat. To myslím vypovídá dostatečně o francouzském odhodlání bojovat na východě.
      Pro naše dobro, pokud budeme uvažovat o jakýchkoliv vojenských scénářích, které mohou přijít na ČR ze severu, nesmíme s armádami západní Evropy vůbec v ničem počítat.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:35 02.11.2021

      O ochotě Franci angažovat se ve východní Evropě můžeme jistě pochybovat, ale pravdou je že se francouzská armáda začíná brát vážně možnost že bude bojovat v konfliktu vysoké ...Zobrazit celý příspěvek

      O ochotě Franci angažovat se ve východní Evropě můžeme jistě pochybovat, ale pravdou je že se francouzská armáda začíná brát vážně možnost že bude bojovat v konfliktu vysoké intenzity.
      https://www.info.cz/zpravodajs...
      Ostatně nízké schopnosti v oblasti PVO jsou v armádách NATO poměrně běžné. Vychází to z přesvědčeni že silné letectvo NATO vybojuje a udrží vzdušnou nadvládu.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      19:17 02.11.2021

      My ešte stále pokladáme PVO za základnú spôsobilosť lebo nás to tak naučili súdruhovia na večné časy a nikdy inak. ZSSR sa nebolo schopné početne konkurovať západu, tak začali ...Zobrazit celý příspěvek

      My ešte stále pokladáme PVO za základnú spôsobilosť lebo nás to tak naučili súdruhovia na večné časy a nikdy inak. ZSSR sa nebolo schopné početne konkurovať západu, tak začali vyvíjať celú radu PVO prostriedkov stredného a dlhého dosahu.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:51 02.11.2021

     Jan Grohmann

     Tak že reálně získat efektivní podporu při obraně proti Rusku mohou státy střední Evorpy získat pouze sami od sebe nebo USA.

     Jan Grohmann

     Tak že reálně získat efektivní podporu při obraně proti Rusku mohou státy střední Evorpy získat pouze sami od sebe nebo USA.

   • Jura99
    20:02 02.11.2021

    na 10ti-milionový stát, s dlouhodobě stabilní demokracií a financemi je slabost jejich armády trestuhodná, pokud o někom Trump mluvil, tak zjevně o takových státech. Mají řekněme ...Zobrazit celý příspěvek

    na 10ti-milionový stát, s dlouhodobě stabilní demokracií a financemi je slabost jejich armády trestuhodná, pokud o někom Trump mluvil, tak zjevně o takových státech. Mají řekněme silné výsadkáře, ale s lehkou výzbrojí, zbytek je ke kritickému zamyšlení. Nákupem 8ks Caesarů situaci nevytrhnou. Rusko by si jejich armádu namazalo na chleba v řádu hodin.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     21:11 02.11.2021

     Možno rátajú s tým, že im pomôžu Francúzi :-) Belgicko je neubraniteľné už z geografického hľadiska. Krajina ktorá je rozlohou takmer polovičná aj oproti SR a prakticky plochá ...Zobrazit celý příspěvek

     Možno rátajú s tým, že im pomôžu Francúzi :-)

     Belgicko je neubraniteľné už z geografického hľadiska. Krajina ktorá je rozlohou takmer polovičná aj oproti SR a prakticky plochá nemá na zemi šancu. Skôr by sa mali zamerať na letectvo, námorníctvo, prípadne to delostrelectvo. 50 tankov pre nich nemá zmyselSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      07:11 03.11.2021

      Proti Rusku je neubranitelna kazda zeme Evropy, pokud zustane sama. Princip je ale takovy, ze se mame branit spolecne a kazdy prispeje zavazkem. Kdyz da kazdy stat NATO na svych ...Zobrazit celý příspěvek

      Proti Rusku je neubranitelna kazda zeme Evropy, pokud zustane sama. Princip je ale takovy, ze se mame branit spolecne a kazdy prispeje zavazkem. Kdyz da kazdy stat NATO na svych 5mil. obyv jednu tezkou brigadu, Rus se strachy podela (jen EU ma 500mil. obyvatel).Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      08:19 03.11.2021

      Veď ja to chápem. Hovorím však, že každý má prispieť tým, čo vie najlepšie. V prípade Belgicka by to mohlo byť letectvo alebo námorníctvo. Belgicko nám nemá čo ponúknuť v oblasti ...Zobrazit celý příspěvek

      Veď ja to chápem. Hovorím však, že každý má prispieť tým, čo vie najlepšie. V prípade Belgicka by to mohlo byť letectvo alebo námorníctvo. Belgicko nám nemá čo ponúknuť v oblasti pozemnej techniky. Zrejme z dôvodu, že nikdy nejak zvlášť pozemné vojsko nerozvíjali z už spomenutých dôvodovSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:29 03.11.2021

      Miroslav: myslíš to asi správně, ale aby to nebyla anarchie, každý nemá přispět tím, co umí nejlíp, ale tím, k čemu byl vyzván a k čemu se zavázal (což by se optimálně mohlo ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: myslíš to asi správně, ale aby to nebyla anarchie, každý nemá přispět tím, co umí nejlíp, ale tím, k čemu byl vyzván a k čemu se zavázal (což by se optimálně mohlo překrývat, že onen závazek umí také nejlíp). Takže NATO třeba nepočítá, že poskytnete stíhačky, do kterých jste primárně investovali, NATO počítalo s těžkou brigádou, kterou jste zatím (stejně jako ČR) nepřezbrojili a přitom na příkladu HU vidíme, že i průměrně zdatný fanda do vojenství by patrně nepotřeboval 5let na výběr správné techniky (jako v ČR, kde se BVP vybírá od 2017 a stále nic).Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      11:50 03.11.2021

      U nás sú pozemné sily tradične na vrchole záujmu (aj keď sa to tak niekedy nevidí) ktorý pramení z doktríny ZSSR. NATO od nás nemôže čakať, že do spoločného systému dáme stíhačky ...Zobrazit celý příspěvek

      U nás sú pozemné sily tradične na vrchole záujmu (aj keď sa to tak niekedy nevidí) ktorý pramení z doktríny ZSSR. NATO od nás nemôže čakať, že do spoločného systému dáme stíhačky alebo námorníctvo.Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
   08:02 03.11.2021

   Belgie na tom rozhodně špatně není. Třeba letectvo, které má dnes rozhodující vliv na bojišti má s nama nesrovnatelne. Čtyři letky F-16 je úžasná bojová síla. To samé přepravní ...Zobrazit celý příspěvek

   Belgie na tom rozhodně špatně není. Třeba letectvo, které má dnes rozhodující vliv na bojišti má s nama nesrovnatelne. Čtyři letky F-16 je úžasná bojová síla. To samé přepravní kapacita deseti C-130.Navíc mají objednáno 34 F-35,transportni A-400 či drony SkyGuardian.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    08:21 03.11.2021

    Nemajú ich 5? Mali by mať cca 60 ks tých F-16

    Nemajú ich 5? Mali by mať cca 60 ks tých F-16

   • Jura99
    09:19 03.11.2021

    "Třeba letectvo", tak to je zrovna třeba jen jedna z mála použitelných složek, které Belgie v průměrně odpovídajícím počtu vůbec má. F-16 jsou staré verze A, z kdysi za studené ...Zobrazit celý příspěvek

    "Třeba letectvo", tak to je zrovna třeba jen jedna z mála použitelných složek, které Belgie v průměrně odpovídajícím počtu vůbec má. F-16 jsou staré verze A, z kdysi za studené války nakoupených 160ks jim tabulkově má létat kolem 40ks (Belgie měla linku na výrobu částí trupu a motorů). F-16 je pomalu minulost a nahrazují je F-35, což bude spolu s výsadkáři asi jediná použitelná složka belgické armády. Není to málo na 10mil. stát, s dvakrát větším HDP než má ČR ?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...