Bělorusko a jaderné zbraně

Bělorusko a jaderné zbraně
Takticko-operační raketový komplet 9K720 Iskander / Foto: Ministry of Defence of the Russian Federation, CC BY 4.0, Wikimedia (Zvětšit)

V souvislosti se situací na polsko-běloruské hranici, debatě o německém přístupu k programu NATO Nuclear Sharing a možném přesunu jaderných zbraní z Německa do Polska, se i v ruských médiích objevily zprávy o možnosti opětovného rozmístění jaderných zbraní na území Běloruska.

Jako nástupnický stát zdědilo Bělorusko jaderné zbraně po Sovětském svazu. Již v roce 1990, v rámci změny ústavy a přijetí zákona o státní suverenitě Běloruské republiky, došlo k prohlášení běloruského území za zónu bez jaderných zbraní. O rok později došlo k podepsání Lisabonského protokolu – dodatku ke smlouvě START I. Zároveň v roce 1993 Bělorusko přistoupilo ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní a oficiálně se z Běloruska stal stát bez jaderných zbraní. Bělorusko bylo prvním nástupnickým státem SSSR, který se vzdal jaderných zbraní.

V roce 1994 došlo k podepsání známého Budapešťského memoranda. Jeho princip spočívá v bezpečnostních zárukách pro signatáře výměnou za vzdání se jaderných zbraní zděděných po SSSR. Jejich stahování z Běloruska skončilo v listopadu 1996. Bělorusko dále v roce 2010 uvítalo a následně podpořilo podpis dohody START III mezi Ruskem a Spojenými státy.

Kuriozitou ve vztahu Běloruska a rozmisťování jaderných zbraní je fakt, že po ukončení Smlouvy o likvidaci střel krátkého a středního dosahu v roce 2019 navrhl běloruský prezident Alexandr Lukašenko celoevropskou iniciativu o zákazu rozmisťování střel krátkého a středního dosahu na evropském území.


Další postup na eskalačním žebříčku. Bělorusové z pneumatických zbraní zničili reflektory na polské straně. Rusové a Bělorusové mají na hranicích iniciativu a kombinují. V Polsku proto čím dál silněji zaznívají hlasy, že polská armáda se nemá je bránit, ale také provést ofenzivní akce. / Zdroj: Twitterový účet polského ministerstva obrany

Kromě výše zmíněných smluv Bělorusko dále přistoupilo k množství iniciativ zakazujících nebo omezujících nasazení biologických a chemických zbraní. Bělorusko je také jedním ze spoluzakladatelů Haagského kodexu o omezení balistických střel.

V rozhovoru pro ruskojazyčný web gazeta.ru vysvětlil první prezident samostatného Běloruska Stanislav Šuškevič důvody, proč se Bělorusko záhy po rozpadu SSSR zbavilo všech jaderných zbraní.  Podle Šuškeviče je udržování jaderného arzenálu extrémně drahé a země jako Bělorusko si takový „luxus“ nemůže dovolit. Zároveň Šuškevič zpochybnil příčetnost těch, kdo si myslí, že by Bělorusko mohlo jaderné zbraně využít. Narážel tak na názor současného prezidenta Lukašenka, podle nějž bylo vzdání se jaderných zbraní velkou chybou.

Debata o možnosti opětovného rozmístění ruských jaderných zbraní na běloruském území trvá již delší dobu. Z ruské strany začala přibližně v roce 2007, kdy generálplukovník Leonid Ivašov navrhl rozmístění jaderných zbraní na území Běloruska, jako reakci na rozmístění prvků amerického systému Aegis Ashore v Rumunsku a Polsku. Obavy z vyzbrojení běloruské armády jadernými zbraněmi Ivašov mírnil přirovnáním k programu NATO Nuclear Sharing. Ten také nečiní z hostitelských zemí jaderné velmoci.  

Otázka vojenské spolupráce a hlubší integrace Ruska a Běloruska přišla znovu na přetřes minulý rok, kdy v Bělorusku došlo k násilnému potlačení demonstrací odpůrců současného režimu prezidenta Lukašenka. Se snahou o rozmisťování jaderných zbraní na území Běloruska souvisí také současná situace na polsko-běloruských hranicích a v úvodu zmíněná debata o pokračování německé účasti v programu NATO Nuclear Sharing. Právě o rozmístění amerických jaderných zbraní na svém území usiluje Polsko. Ve snaze vytvořit tlak na nově vznikající německou vládu nevyloučil v oficiálním sdělení generální tajemník NATO Jens Stoltenberg možnost přesunu amerických jaderných bomb B61 do prostoru východní Evropy.


Raketový komplet Iskander

K tomu všemu v posledních týdnech došlo jak z ruské, tak z běloruské strany ke schválení nové verze společné vojenské doktríny.  Ta podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgu umožňuje oběma státům lépe koordinovat reakci na „měnící se bezpečnostní situaci ve světě“ a „politický a ekonomický tlak Západu“. Šojgu také se svým běloruským protějškem Viktorem Chreninen podepsal smlouvu o prodloužení pronájmu dvou ruských vojenských objektů na území Běloruska – radarové stanice včasného varování ve městě Baranoviči a radarové stanici ruského námořnictva ve městě Vilejka.

Ačkoliv ještě nedošlo ke zveřejnění plného znění nové vojenské doktríny, v ruských médiích se již objevují její útržky. Co se týče nasazení jaderných zbraní, článek Vladimira Jeranosjana v časopise Vojensko-průmyslový kurýr zmiňuje možnost využití „ruského strategického potenciálu“ při odražení rozsáhlého útoku na území Svazového státu. Podle Jeranosjana to může znamenat rozšíření a modernizaci zmíněné stanice včasného varování nebo rozmístění strategických bombardérů a taktických raket schopných nést jaderné hlavice na běloruském území.

Podle článku Vladimira Muchina na webu Nezavisimaja Gazeta může být nová vojenská doktrína Svazového státu pro Západ šokující. Ačkoliv možné použití jaderných zbraní při odražení rozsáhlého útoku umožňovala již společná vojenská doktrína z roku 2001, v nové verzi je jejich nasazení konkretizováno.


V listopadu dva ruské bombardéry Tu-22M3 provedly nad Běloruskem výcvikové a hlídkové lety ve spolupráci s běloruskými stíhačkami Su-30SM.

Jaderné hlavice může dle experta Sergeje Verzilova nést bělorusko-čínský raketomet Poloněz. Tuto informaci však nepotvrzují žádné další anglické ani ruské zdroje. Běloruské letectvo také používá víceúčelové letouny Su-30SM, jenž mohou nést například střelu Ch-59 se schopností nést jadernou hlavici a dosahem dle verze až 200 km. Na běloruském území se dle Verzilova stále nachází také 79 stanovišť, z nichž lze odpalovat mezikontinentální balistické střely systémů Topol a Topol-M. Tato stanoviště jsou dle Verzilovem citovaných zdrojů dodnes zanesena v operačních plánech ruských Strategických raketových sil. Stanoviště mohou využít také raketové komplexy Iskander.

První náznaky opětovného rozmístění jaderných zbraní na běloruském území se již začínají objevovat. Alexandr Lukašenko veřejně projevil zájem o rozmístění raketových komplexů Iskander. Lukašenko vyzdvihl jejich dosah (500 km) a zmínil možnost jejich rozmístění na západě a jihu země. Iskandery na běloruském území mají dle Lukašenkových slov doplnit současné systémy Poloněz a rozšířit běloruské schopnosti úderů na delší vzdálenost. Kromě Iskanderů projevil Lukašenko zájem také o hlídkové lety ruských strategických bombardérů nad běloruským územím. V první polovině listopadu letošního roku o vyslání bombardérů požádal ruské ministerstvo obrany. To zareagovalo vysláním dvou letounů Tu-22M3.

Zdroje: belta.by, belta.by, Defence24, dfnc, gazeta.ru, Izvestija, mfa.gov.by, NG, VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nebezpečný bratr: Současná krize v bělorusko-ruských vztazích

Bělorusko je v západních médiích často charakterizováno jako „poslední diktatura Evropy" a jako ...

Litva čelí nepřátelským vojenským operacím Běloruska

Na bělorusko-litevské hranici v posledních týdnech uměle rozdmýchává běloruský režim prezidenta ...

Krize na polsko-běloruské hranici: Migranti nejsou posvátné krávy

Před padesáti lety vyprávěl otec mého spolužáka zážitky z cesty do Indie a dodnes mi utkvělo v ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Oliver
  16:53 04.12.2021

  tak se nakonec ukazuje ta pravděpodobnost JZ zpět v Bělorusku čím dál větší. Po krachu barevné revoluce v Minsku USA napíná všechny síly na Ukrajinu a nechali se slyšet že žádné ...Zobrazit celý příspěvek

  tak se nakonec ukazuje ta pravděpodobnost JZ zpět v Bělorusku čím dál větší. Po krachu barevné revoluce v Minsku USA napíná všechny síly na Ukrajinu a nechali se slyšet že žádné červené čáry neuznávají. A tady končí legrace protože to už znamená pokračování diplomacie jinými prostředky na rozsáhlém teritoriu.
  Na Lukašenkův režim lze mít různé názory, ostatně i ten předchozí ukrajinský byl zkorumpovaný až běda proto šli lidé do ulic. Ovšem vyvolalo to řetěz událostí na jejímž konci je zbídačený stát s terorem a občanskou válkou. A sousedé to viděli proto se nehrnuli do důraznějších akci proti pochybným volbám. Je to bohužel volba mezi menším zlem - a tím Lukašenko je.Skrýt celý příspěvek

  • padre
   21:07 04.12.2021

   V případě ,že budou na území Běloruska ruské jaderné zbraně,může se Rusko stát ze strany Lukašenka vydiratelným. Rozmístění JZ na běloruském území připadá v úvahu až po případném ...Zobrazit celý příspěvek

   V případě ,že budou na území Běloruska ruské jaderné zbraně,může se Rusko stát ze strany Lukašenka vydiratelným. Rozmístění JZ na běloruském území připadá v úvahu až po případném pádu / jakýmkoliv způsobem/ Lukašenka…Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   22:26 04.12.2021

   Máš na mysli tú "barevnou revoluci" tých žien s kvetinami, ktoré nakázal baťko mlátiť? Tú "barevnou revoluci" na RF orientovaných obyvateľov, ktorým došla trpezlivosť s baťkom? A ...Zobrazit celý příspěvek

   Máš na mysli tú "barevnou revoluci" tých žien s kvetinami, ktoré nakázal baťko mlátiť? Tú "barevnou revoluci" na RF orientovaných obyvateľov, ktorým došla trpezlivosť s baťkom? A neobvinil sám baťko RF z toho, že ho chce odstrániť od kormidla?

   Niečo nesedí v tvojej argumentácii....

   Povedz to mŕtvym Bielorusom, že Lukašenko je "menšie zlo", alebo zbitým ženám s kvetami v rukách.... Neprieči sa ti obhajovať viditeľné zlo? Obhajuješ Lukašenka, alebo občanov Bieloruska? Na čej strane stojíš?Skrýt celý příspěvek

   • rabo123
    00:41 13.12.2021

    Pán Paliga, ja napríklad stojím na strane občanov Bieloruska, presne tých čo nevolili pani Cichanovskú. Možno sa Vám to pod vplyvom našich médií nezdá, ale aj tie počas slabej ...Zobrazit celý příspěvek

    Pán Paliga, ja napríklad stojím na strane občanov Bieloruska, presne tých čo nevolili pani Cichanovskú. Možno sa Vám to pod vplyvom našich médií nezdá, ale aj tie počas slabej chvíľky naznačili , že tie počty domácich protestujúcich neboli až také, ako by sa očakávalo.
    Bielorusi zažili veľa útrap, určite im neprajem cestu Ukrajiny. Ukrajina dovolila menševikom ovládnuť krajinu a ....
    PS: Zabité ženy s kvetmi v rukách ? Pán Janko, no tak, tomu neveríte hádam an Vy. Tomu sa povie propaganda.
    PS: Viete čo je s pánom Pratasevičom ? Nie ? Posledne mal domáce vezenie. Prečo sa už o ňom nepíše ? Žeby pre jeho nacionalistické vystupovanie na Ukrajine ? Ja keď vidím nejakých proti Ruských martýrov ,tak si spomeniem na zabudnutú Savčenkovú.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     23:27 13.12.2021

     Čo sem pletieš nejakú Cichanovskú.... Mimochodom, jej manžela obvinil baťko ako moskovského koňa.... Jeho manželka bude teda tiež z tých luhov a hájov.... Ale to podstatné. ...Zobrazit celý příspěvek

     Čo sem pletieš nejakú Cichanovskú.... Mimochodom, jej manžela obvinil baťko ako moskovského koňa.... Jeho manželka bude teda tiež z tých luhov a hájov....

     Ale to podstatné. Nestojíš pri občanoch Bieloruska. Tí protestovali proti svojmu "baťkovi" a ten ich nechal zmlátiť.... A nie hocikoho - bieloruské ženy s kvetinami v rukách.... Že patríš k cynikom, ktorí obhajujú mlátenie žien?

     Neťahaj sem žiadne médiá. Nepotrebujem médiá ku tomu, aby som videl, ako sa chorobne držia pri moci tragédi ako baťko.... A prví, ktorí na to doplácajú, sú občania krajiny.... nie tí chorobne bažiaci po moci. Rabo ale tomu nerozumie, lebo obhajuje mocibažnosť....Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     13:16 14.12.2021

     rabo123 Máš nás všechny za hlupáky? Ty protesty byly velice dobře sledovatelné. To ještě Lukašenko neměl tak přitáhlé šrouby a novinářů bylo přítomno dost. Odvádíš špatnou práci. ...Zobrazit celý příspěvek

     rabo123
     Máš nás všechny za hlupáky? Ty protesty byly velice dobře sledovatelné. To ještě Lukašenko neměl tak přitáhlé šrouby a novinářů bylo přítomno dost. Odvádíš špatnou práci. Takhle kopějky nebudou. Zato Sibiř? Dá...Skrýt celý příspěvek

 • ABC123
  21:02 03.12.2021

  Tak Rusko si poistilo zadný dvorček na východe a teraz môže na západe ukazovať svaly…. Tento rok predĺžili zmluvu o neútočení s Čínou na ďalších 5 ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak Rusko si poistilo zadný dvorček na východe a teraz môže na západe ukazovať svaly….
  Tento rok predĺžili zmluvu o neútočení s Čínou na ďalších 5 rokov.

  https://www.startitup.sk/rusko... Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   11:27 06.12.2021

   JJ, s Ukrajinou mělo dokonce smlouvu o přátelství a spolupráci, Čína se jistě může na ruské slovo spolehnout.

   JJ, s Ukrajinou mělo dokonce smlouvu o přátelství a spolupráci, Čína se jistě může na ruské slovo spolehnout.

   • rabo123
    00:47 13.12.2021

    A Ukrajina je krajina dodržiavania zmlúv ? Čo tak právo Krimu s vlastným parlamentom a právom sa rozhodnúť kam chcú patriť. To bolo ešte v 90. rokoch. Keď sa vyjadrili tak Ukrajina ...Zobrazit celý příspěvek

    A Ukrajina je krajina dodržiavania zmlúv ? Čo tak právo Krimu s vlastným parlamentom a právom sa rozhodnúť kam chcú patriť. To bolo ešte v 90. rokoch. Keď sa vyjadrili tak Ukrajina začala zatýkať. Skúste si niečo zistiť o práve Krimu a jeho právach.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     01:36 13.12.2021

     Krym měl stejné právo na rozhodnutí kam patřit jako Čečensko.
     Je dobře, že píšeš o 90. letech. Tenkrát Rusko srovnalo Groznyj se zemí.

     Krym měl stejné právo na rozhodnutí kam patřit jako Čečensko.
     Je dobře, že píšeš o 90. letech. Tenkrát Rusko srovnalo Groznyj se zemí.

    • Jura99
     09:32 13.12.2021

     mezinárodní právo prakticky zakazuje územní zisky jednoho státu na úkor druhého a to ani na základě referenda. Říká se tomu princip územní celistvosti. Ten přitom nejde proti ...Zobrazit celý příspěvek

     mezinárodní právo prakticky zakazuje územní zisky jednoho státu na úkor druhého a to ani na základě referenda. Říká se tomu princip územní celistvosti. Ten přitom nejde proti principu sebeurčení, Krym mohl získat nezávislost, ale nikoliv být připojen k jinému státu.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     23:30 13.12.2021

     Keď začínaš z Krymom, mal si začať najprv z Čečenskom.... Nie len vyťahovať oriešky, ktoré ti idú do karát.... Tak ako bolo Ukrajine šum a fuk čo si robia v Kremli, to istá má ...Zobrazit celý příspěvek

     Keď začínaš z Krymom, mal si začať najprv z Čečenskom.... Nie len vyťahovať oriešky, ktoré ti idú do karát....

     Tak ako bolo Ukrajine šum a fuk čo si robia v Kremli, to istá má platiť aj pre Kremeľ.... "Eta ne vaše delo...."Skrýt celý příspěvek

   • ABC123
    15:59 14.12.2021

    To akože Rusi napadnú Čínu? To skôr naopak…

    To akože Rusi napadnú Čínu? To skôr naopak…

 • memo
  13:54 03.12.2021

  Dejme tomu že v Bělorusku budou opravdu někdy v blízké budoucnosti rozmístěné Iskandery. Pak je otázka jak se to dotkne nás a jak se to dotkne Ukrajiny. Dle mého soudu nebude ...Zobrazit celý příspěvek

  Dejme tomu že v Bělorusku budou opravdu někdy v blízké budoucnosti rozmístěné Iskandery. Pak je otázka jak se to dotkne nás a jak se to dotkne Ukrajiny.
  Dle mého soudu nebude Ukrajina nikdy členem NATO, aby se takzvaně NATO nepřibližovalo k Rusku. Pokud jde o nás pak je možné že některé raketové systémy budou umístěny nejspíše v Rumunsku a Bulharsku.
  Pokud jde o Ukrajinu, tak bylo asi vhodné aby oslovila raději Turecko a Pákistán a vytvořila nějaký pakt s těmito státy. Pákistán díky Číně disponuje jaderným arzenálem. Sice ty jeho Shaheeny nebudou velký problém pro ruské PVO ale trochu obav by to v Moskvě určitě vyvolalo. Pokud by tedy nějaké ty čínské Xian H6 včetně těch DF41 měl k dispozici i Pákistán a občas by zavítali nejen do Turecka ale i k přeletům nad Ukrajinou.
  Jako další alternativa pro Ukrajinu ale i Polsko, pak třeba zkusit se připojit k paktu AUKUS. Rusko nechce NATO za souseda ale proti AUKUS nic nenamítá. Tedy zatím!Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   16:32 03.12.2021

   Rusko má se dvěma státy NATO pozemní hranici už 20 let. Rusku jde o to, aby Ukrajina mohla být v případě potřeby Ruskem bez větších problémů obsazena. To zńamená, že Rusko bude ...Zobrazit celý příspěvek

   Rusko má se dvěma státy NATO pozemní hranici už 20 let.

   Rusku jde o to, aby Ukrajina mohla být v případě potřeby Ruskem bez větších problémů obsazena. To zńamená, že Rusko bude křičet kdykoli bude nějak posílena obrana Ukrajiny; Rusko protestuje i proti dodávkám zbraní na Ukrajinu, a vyhazuje proto vojenské sklady v Česku a v Bulharsku.Skrýt celý příspěvek

   • rabo123
    00:58 13.12.2021

    Vrbětice už máte doriešené ? Aj tie deravé ploty a voľno pre brigádnikov aj nezrovnalosti v zničenej munícii, aj to že nemáte jediný dôkaz voči tým Bondom z Ruska. Okrem fotky z ...Zobrazit celý příspěvek

    Vrbětice už máte doriešené ? Aj tie deravé ploty a voľno pre brigádnikov aj nezrovnalosti v zničenej munícii, aj to že nemáte jediný dôkaz voči tým Bondom z Ruska. Okrem fotky z tesnej blízkosti cca 180 km. Pán Padesátýpátý tá akcia je hlavne čistá hanba pre ČR. Tak spackaná spravodajská hra, že to nedali ani spojenci.
    PS: Ukrajina je Ruskom už obsadená. Tisíce ľudí robia v Rusku a tisíce tam odišli žiť. Ak by prišlo k vojne , tak to skončí ako v Afganistane.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     01:53 13.12.2021

     Přesně tak, je jasné že BIS to na Čepigu a Myškina nastrčila. BIS už v roce 2014 věděla, že se tito pánové budou v roce 2018 v Salisbury motat kolem domu Skripalových právě v době, ...Zobrazit celý příspěvek

     Přesně tak, je jasné že BIS to na Čepigu a Myškina nastrčila. BIS už v roce 2014 věděla, že se tito pánové budou v roce 2018 v Salisbury motat kolem domu Skripalových právě v době, kdy jim někdo namaže kliku novičokem. A využila toho: koupila jim několik sad falešných pasů a nějakou dosud neznámou lstí je přiměla e-mailem požádat o návštěvu Vrbětic.Skrýt celý příspěvek

    • pjaro77
     20:13 13.12.2021

     Tak to sa pletieš, že je obsadená ruskom. Viac než polovica smeruje za prácou na západ.

     Tak to sa pletieš, že je obsadená ruskom. Viac než polovica smeruje za prácou na západ.

    • Ján Paliga
     23:33 13.12.2021

     Какая сегодня погода в Санкт-Петербурге?

     Zasa obhajuješ zlo?

     Какая сегодня погода в Санкт-Петербурге?

     Zasa obhajuješ zlo?

  • memo
   10:27 04.12.2021

   Omlouvam se za nepřesnost není to DF41 ale DF21. Verze Xianu H-6 je K. Nuclear bomber/ Air Launcher ICBM.

   Omlouvam se za nepřesnost není to DF41 ale DF21. Verze Xianu H-6 je K. Nuclear bomber/ Air Launcher ICBM.

 • Fabius Maximus
  08:02 03.12.2021

  Je možné, že všechno to napětí vyplývá z toho, že Ukrajina chce zkusit svoje štěstí na Donbase, a to asi se začátkem Olympijských her v Pekingu, takže konec ledna, začátek ...Zobrazit celý příspěvek

  Je možné, že všechno to napětí vyplývá z toho, že Ukrajina chce zkusit svoje štěstí na Donbase, a to asi se začátkem Olympijských her v Pekingu, takže konec ledna, začátek února.
  Nelze vyloučit ani nekalé úmysly ze strany Ruska, ale to bych nechápal. Ekonomika jim po kovidu šlape, HDP + nad 4,5%, průmyslová výroba +7%, zisky bank a firem nebyly větší, Gazprom se topí v penězích, všude se staví. Třeba v srpnu jim export narostl meziročně o 85% (stačí zadat do googlu " russia trading economics august exports ") a import o 30% ( russia trading economics august imports ), obchod s Čínou od ledna do října tohoto roku je vyšší o 30% ( https://www.china-briefing.com... ), čínské přímé nvestice meziročně o 39% ( http://www.news.cn/english/202... ).
  Když mají za souseda trh s 1,5 mld obyvatel, který je ideálně komplementární k jejich ekonomice, proč by se měli tak moc zajímat o chudnoucí a vylidňující se 35 mil. ekonomiku.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   08:36 03.12.2021

   Díváš se na to moc ekonomicky. Rusko se ve své zahraniční politice neohlíží na ekonomiku, ale na bezpečnost. A jelikož trpí paranoidním strachem ze západu, je pro ni Ukrajina ...Zobrazit celý příspěvek

   Díváš se na to moc ekonomicky. Rusko se ve své zahraniční politice neohlíží na ekonomiku, ale na bezpečnost. A jelikož trpí paranoidním strachem ze západu, je pro ni Ukrajina strategicky důležitým bezpečnostním pásmem. Kdyby se měla Ukrajina stát členem NATO, chytnou v Moskvě hysterický záchvat.

   Ale proč chce Bělorusko jaderné zbraně, nota bene ruské, to mi jasné není. Kuba je svého času chtěla jako záruku bezpečnosti před USA, ale Bělorusku nic nehrozí od nikoho. Ledaže nejde ani tak o ruské jaderné zbraně, ale o ty ruské vojáky, co by s nimi přijeli. Lukašensko se asi necítí moc silný v kramflecích, Putin ho asi zrovna nemiluje a tak si chce vymoci alespoň nějakou ochranku.Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    22:33 03.12.2021

    Lukašenko sa bojí aj bieloruských žien, ktoré nechával mlátiť.... Ak by to nebolo smutné, tak by to bolo naozaj smiešne.... Ale bitie žien je tragédia .... A to len preto, lebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Lukašenko sa bojí aj bieloruských žien, ktoré nechával mlátiť....

    Ak by to nebolo smutné, tak by to bolo naozaj smiešne.... Ale bitie žien je tragédia .... A to len preto, lebo baží po moci.... To, ako sa drží moci je naozaj veľmi smiešne....Skrýt celý příspěvek

   • rabo123
    01:10 13.12.2021

    Rusko trpí paranojou zo západu ? To ste tu už fakt všetci bez schopnosti čítať po rusky? Prečítajte si ich fóra . Nemajú ilúzie o domácej politike, ale čo by malo byť pre nich vzor ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko trpí paranojou zo západu ? To ste tu už fakt všetci bez schopnosti čítať po rusky? Prečítajte si ich fóra . Nemajú ilúzie o domácej politike, ale čo by malo byť pre nich vzor ? Nečítate domáce noviny ? Čo má byť ich smerovanie ? Ktorá západná krajina ?
    Ukrajina ? Rusko serie na Ukrajinu. Rusko by bez vojenského zásahu rozsypalo Ukrajinu. Stopne platy, dôchodky, zákaz pohybu pracovnej sily, dovoz tovaru a...Ukrajina skončí.Skrýt celý příspěvek

    • pjaro77
     20:18 13.12.2021

     Ano trpí. Im vadí, že NATO by bolo 300 kilometrov od Moskvy. Z europanov majú srandu ale vadí im blízkosť američanov, hlavne ich základní. Inak romýšľam, prečo svojho času ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano trpí. Im vadí, že NATO by bolo 300 kilometrov od Moskvy.
     Z europanov majú srandu ale vadí im blízkosť američanov, hlavne ich základní.
     Inak romýšľam, prečo svojho času nechceli do NATO aj rusi keď im ponúkali.Skrýt celý příspěvek

     • Marw
      23:50 13.12.2021

      1) Najkratšia vzdialenosť z Ukrajinských hraníc do Moskvy je cca 450 km. Z Lotyšských a Estónskych hraníc cca 600 km...to je fakt zásadný rozdiel! Navyše z estónska je to čo by ...Zobrazit celý příspěvek

      1) Najkratšia vzdialenosť z Ukrajinských hraníc do Moskvy je cca 450 km. Z Lotyšských a Estónskych hraníc cca 600 km...to je fakt zásadný rozdiel! Navyše z estónska je to čo by kameňom dohodil aj do Petrohradu!

      2) Ak nechceli mať NATO na svojej ďalšej hranici tak celkom stačilo nedávať Ukrajine pádny dôvod aby tam chcela silou mocou vstúpiť, však áno. Kým im neobsadili Krym a Donbas, tak vstup do NATO nepodporovala ani tretina obyvateľov a krajina sa jasne deklarovala ako neutrálna. Keby ich sprosto neokradli o kus krajiny a nezabili pri tom >10000 Ukrajincov tak by tam vstup do NATO dodnes riešilo maximálne pár jedincov.

      PS: Keď už Rusko vyhlasuje že Krym bol vždy Ruský a priradenie pod Ukrajinu bolo nespravodlivé, kedy že to hodlajú vrátiť Ukrajine územia ktoré boli naopak v rámci reorganizácie SSSR prevedené z Ukrajiny na vtedajšiu RSSR?Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     23:37 13.12.2021

     Samozrejme že trpí.... Namiesto rozvoja svojej krajiny a zvyšovania životnej úrovne svojich občanov ju pochováva.... pre mamon imperializmu.... "Stopne platy, dôchodky, zákaz ...Zobrazit celý příspěvek

     Samozrejme že trpí.... Namiesto rozvoja svojej krajiny a zvyšovania životnej úrovne svojich občanov ju pochováva.... pre mamon imperializmu....

     "Stopne platy, dôchodky, zákaz pohybu pracovnej sily, dovoz tovaru a...Ukrajina skončí."

     Oni to už stopli v roku 2013.... mnohé ruské podniky prestali zo dňa na deň odoberať produkciu od Ukrajiny.... A Porošenko bol nútený obrátiť sa na Úniu.... A vodca sa zrazu zľakol, že sa budú mať lepšie ako u nich doma....Skrýt celý příspěvek

  • Clibanarius
   09:24 03.12.2021

   Ukrajinské manévry by tomuto scénáři nasvědčovali. Maji v bezprostředním okolí Donbasu cca 150.000 vojáků. Dost na to aby smetli to hnízdo odporu během 1-2 týdnů. Rusové přitáhli k ...Zobrazit celý příspěvek

   Ukrajinské manévry by tomuto scénáři nasvědčovali. Maji v bezprostředním okolí Donbasu cca 150.000 vojáků. Dost na to aby smetli to hnízdo odporu během 1-2 týdnů. Rusové přitáhli k hranicím v síle asi 100.000. Vzhledem k úrovni vybavení, výcviku a naprosté letecké převaze dost na to aby připravily Ukrajincům další Debalcevo (č.3). Lukašenko už se nechal slyšet, že v případě napadení Donbasu rovněž zasáhne ve prospěch separatistů. Má to vzdušnou čarou asi 300 km ale jen 100 km do Kyjeva. Je jasní, že Ukrajinci pečlivě zvažují jak na téhle šachovnici táhnout. Myslím si ale že to ale ve finále odpískají USA za nějaký výměnný obchod s Ruskem.....Skrýt celý příspěvek

   • padre
    22:01 03.12.2021

    Těžko predikovat ,co ruskè vedení napadne ,ale pokud by se rozhodlo k nějaké akci,bude to do začátku Olympiády v Pekingu,tedy maximálně do poloviny ledna.Putin se považuje za ...Zobrazit celý příspěvek

    Těžko predikovat ,co ruskè vedení napadne ,ale pokud by se rozhodlo k nějaké akci,bude to do začátku Olympiády v Pekingu,tedy maximálně do poloviny ledna.Putin se považuje za sportovce a olympijský mír ,/a už vůbec ne v případě olympiády u přátel v Pekingu /by neporušil.Na tom ho nakonec načapali i Ukrajinci v případě her v Soči. I když si myslím ,že v podstatě byl rád ,že má od Janukovyče a jeho party pokoj.Jeho problém je lidský materiál ,který je až na pár tisíc členů profesionálních elitních jednotek plus minus stejný jako ve zbytku Evropy ,tedy zajímající se spíše o čumění do mobilu a dovoz pizzy až domů ,než aby se tahal s kvérem někde v bahně při minus dvaceti stupních Celsia.Nehledě na to ,že nemá své brance čím motivovat ,protože všichni už i v Rusku téměř všechno mají.Řeči o obraně rodné vlasti a případné kořisti jako za starých časů ,jsou mladé generaci k smîchu a padesátiletí tatíci to nevytrhnou.Pro sofistikované zbraně je potřeba množství kvalitních vzdělaných lidí a řekněme si upřímně kvalitně vzdělání mladí lidé se raději nechají zaměstnat v luxusní kanceláři mezinárodní firmy v Moskvě nebo jiném větším městě RF nebo zahraničí ,než aby jezdili někde po poli ve sračkách s naloženým Iskanderem nebo jiným nesmyslem ,byli ve stresu ,jestli ten krám bude vůbec fungovat a žrali pohankovou kaši a slunečnicová semínka ,jako jejich dědové.Skrýt celý příspěvek

  • Clibanarius
   09:34 03.12.2021

   A dostáváme se oklikou k předchozímu článku o logistice ale obráceně - má Polsko (NATO) logistické schopnosti efektivně zasáhnout v hloubi Ukrajiny?

   A dostáváme se oklikou k předchozímu článku o logistice ale obráceně - má Polsko (NATO) logistické schopnosti efektivně zasáhnout v hloubi Ukrajiny?

   • Klimesov
    10:10 03.12.2021

    Má :-)

    Má :-)

  • Moon
   10:09 03.12.2021

   No tady podle světové banky měli za rok 2020 HDP 1.483 trilionu dolarů a v roce 2008 1.661 trilionu dolarů. Tomu já úspěch ...Zobrazit celý příspěvek

   No tady podle světové banky měli za rok 2020 HDP 1.483 trilionu dolarů a v roce 2008 1.661 trilionu dolarů. Tomu já úspěch neříkám.
   https://data.worldbank.org/ind...
   Jen pro srovnání Polsko
   https://data.worldbank.org/ind...
   V jiný srovnáních Rusko třeba nedopadá tak blbě, ale ten trend je podle mě podobný.Skrýt celý příspěvek

 • Oliver
  05:33 03.12.2021

  tohle těžko hodnotit bez patřičných informací které mají nemnozí. Podle všeho Bělorusko odrazilo převrat na styl libyjského jen v evropské mírnější verzi, tudíž díky ...Zobrazit celý příspěvek

  tohle těžko hodnotit bez patřičných informací které mají nemnozí. Podle všeho Bělorusko odrazilo převrat na styl libyjského jen v evropské mírnější verzi, tudíž díky kulturně-jazykové příbuznosti žádá pomoc v Rusku. Lukašenko netrpí diktátorským komplexem, ale jako každý normální mocný má starost o rodinu i vlast.
  Početně je BL hodně blízké nám, přesto dokázalo udržet kontrolu po velice dlouhou dobu nad svojí státností. To že se dostalo pod křídla Ruska je pro ně nejmenší zlo, ale vzhledem k tomu jakou má v RF moc mezinárodní kapitál bude zajímavé sledovat jak dlouho vydrží vzdorovat farmaceutické lobby (snad dál nemusím rozepisovat).
  Bohužel stejně jako ČR a SR se může rychle stát nárazníkovou republikou kde na názory tamních vlád nikdo nebude brát zřetel, jen se bude žádat poslušnost. V Minsku nakonec Moskva získá o co dlouhé roky usilovala - a bohužel totéž se dá říci o Praze i Bratislavě z amerického pohledu. Dochází k tomu jako před druhou světovou - přinucení k volbě strany všech evropských státu, tedy linie jsou dány jen jde o rozmístění zbraní a dalších finesách.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   07:16 03.12.2021

   Lukašenko porušil volební zákon Běloruska a podle všeho zfalšoval výsledky voleb. To znamená je ve vedení země nelegitimně. A vy nazýváte činnost lidí, kteří na to upozorňují a ...Zobrazit celý příspěvek

   Lukašenko porušil volební zákon Běloruska a podle všeho zfalšoval výsledky voleb. To znamená je ve vedení země nelegitimně. A vy nazýváte činnost lidí, kteří na to upozorňují a chtějí aby v Bělorusku fungovalo vše podle běloruských zákonů a aby i politici a představitelé země tyto zákony dodržovali, nazýváte převratem?
   Jo jo v pohodě. Nemám nic proti tomu, když někdo nezákonnou činnost považuje za správnou a touhu po dodržování zákonů nazývá převratem. :D :D :D
   Samozřejmě zloděj, který porušuje zákony by se měl obhajovat a chránit, kdežto lidé co na tuto činnost upozorňují a snaží se mu v ní bránit by měli skončit ve vězení či na oprátce.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    07:33 03.12.2021

    To mi pripomenulo... Z únijných peňazí sa mal financovať projekt dotácií inovácií pre malé firmy. Všetko však skončilo tak, že tých 600 miliónov eur sa mali stratiť v spleti ...Zobrazit celý příspěvek

    To mi pripomenulo... Z únijných peňazí sa mal financovať projekt dotácií inovácií pre malé firmy. Všetko však skončilo tak, že tých 600 miliónov eur sa mali stratiť v spleti schránkových firiem bez sídla. Keď na to istý opozičný politik upozornil európsky parlament ako sa ide naložiť s ich peniazmi, myslíš, že bol za hrdinu? Skôr nie. Široká skupina obyvateľstva mu nadávala do udavačov. A pritom ušetril každému obyvateľovi EÚ viac ako 1 euro.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     10:21 03.12.2021

     Svět je podivný že.
     Ale je to pochopitelné.

     Svět je podivný že.
     Ale je to pochopitelné.

  • RiMr71
   12:35 03.12.2021

   "jak dlouho vydrží vzdorovat farmaceutické lobby (snad dál nemusím rozepisovat)"

   Ne, to je škoda, rozepiš se, "dávej" dál :)

   "jak dlouho vydrží vzdorovat farmaceutické lobby (snad dál nemusím rozepisovat)"

   Ne, to je škoda, rozepiš se, "dávej" dál :)

  • Torong
   14:41 03.12.2021

   Přidávám se k Rimrovi. Jen se pořádně rozepiš a pouč nás nevědové...

   Přidávám se k Rimrovi. Jen se pořádně rozepiš a pouč nás nevědové...

  • ABC123
   20:03 03.12.2021

   “ V Minsku nakonec Moskva získá o co dlouhé roky usilovala - a bohužel totéž se dá říci o Praze i Bratislavě z amerického pohledu. ” Tak na to je jednoduchá skúška správnosti. ...Zobrazit celý příspěvek

   “ V Minsku nakonec Moskva získá o co dlouhé roky usilovala - a bohužel totéž se dá říci o Praze i Bratislavě z amerického pohledu. ”
   Tak na to je jednoduchá skúška správnosti. Stačí sa zamyslieť, kam by chcel človek s rodinou emigrovať keby sa tu čosi zomlelo. A z toho mi vychádza, že Praha a Bratislava je ok.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   22:39 03.12.2021

   "Lukašenko netrpí diktátorským komplexem, ale jako každý normální mocný má starost o rodinu i vlast." Už dávno som sa tak nezasmial..... A keďže má starosť o vlasť, do krvi ...Zobrazit celý příspěvek

   "Lukašenko netrpí diktátorským komplexem, ale jako každý normální mocný má starost o rodinu i vlast."

   Už dávno som sa tak nezasmial.....

   A keďže má starosť o vlasť, do krvi nechával zmlátiť bieloruské ženy s kvetinami.... Hotový Gentleman.....

   "...bude zajímavé sledovat jak dlouho vydrží vzdorovat farmaceutické lobby..."
   Myslíš lobby Sputnika, ktorým sa ani bežní Rusi bez nátlaku na ich peňaženky nechceli dať očkovať? Ani kremeľský šéf sa nedal očkovať Sputnikom....Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  00:07 03.12.2021

  Asi se musíme přestat tvářit, že toto vše spadlo z čistého nebe. Stačí si najít projev Putina na summitu NATO v dubnu 2008. Už tehdy nastínil to, jak se bude Rusko pod jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Asi se musíme přestat tvářit, že toto vše spadlo z čistého nebe.
  Stačí si najít projev Putina na summitu NATO v dubnu 2008. Už tehdy nastínil to, jak se bude Rusko pod jeho vládou chovat.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:48 02.12.2021

  Keby došlo k odsunu atomoviek z Nemecka, skončili by najskôr v Rumunsku, lebo tam je letecká základňa, kde môžu byť pod US kontrolou, kým v Poľsku je reč iba o pozemnej základni.

  Keby došlo k odsunu atomoviek z Nemecka, skončili by najskôr v Rumunsku, lebo tam je letecká základňa, kde môžu byť pod US kontrolou, kým v Poľsku je reč iba o pozemnej základni.

  • Nesher
   12:53 02.12.2021

   Žádný odsun nebude, Němci v programu "sdílení" JZ pokračují. Dokonce je o tom zmínka v koaliční smlouvě, byla to jedna z podmínek FDP. Dokonce se zdá být jisté, že Luftwaffe ...Zobrazit celý příspěvek

   Žádný odsun nebude, Němci v programu "sdílení" JZ pokračují. Dokonce je o tom zmínka v koaliční smlouvě, byla to jedna z podmínek FDP. Dokonce se zdá být jisté, že Luftwaffe nakoupí F/A 18 E/F, aby ty bomby měli nosič.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    13:54 02.12.2021

    Dá se také předpokládat že Američani vyměnili NS-2 za budoucí umístění hypersonických raket v Německu.

    Dá se také předpokládat že Američani vyměnili NS-2 za budoucí umístění hypersonických raket v Německu.

   • Lukas
    21:16 02.12.2021

    Cóż - też tak myślę...
    Inna sprawa to fakt że Moskwa wykorzysta okazje aby faktycznie umieścić Iskandery na Białorusi (a w raz z nimi duży kontyngent)

    Cóż - też tak myślę...
    Inna sprawa to fakt że Moskwa wykorzysta okazje aby faktycznie umieścić Iskandery na Białorusi (a w raz z nimi duży kontyngent)

    • Lukas
     21:18 02.12.2021

     Też tak myślę jak kolega Nesher - czyli to że bomby b61 zostaną w Niemczech, a USA tylko naciska Berlin w sprawie zakupu F-18 (ewentualnie powrotu do F-35)

     Też tak myślę jak kolega Nesher - czyli to że bomby b61 zostaną w Niemczech, a USA tylko naciska Berlin w sprawie zakupu F-18 (ewentualnie powrotu do F-35)

     • Nesher
      22:06 02.12.2021

      F35 určitě ne, koupí 30 "klasických" Hornetů jako nosiče JZa 15 EA 18G jako náhradu Tornád ve verzi pro potlačování pl obrany, a aby to nebylo místnímu průmyslu líto, tak i 70 ...Zobrazit celý příspěvek

      F35 určitě ne, koupí 30 "klasických" Hornetů jako nosiče JZa 15 EA 18G jako náhradu Tornád ve verzi pro potlačování pl obrany, a aby to nebylo místnímu průmyslu líto, tak i 70 Eurofighterů a tím nahradí všechna Tornáda.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      23:18 02.12.2021

      Pro Nesher
      Cóż - nowy niemiecki minister obrony ostatecznie zdecyduje.
      Wojsko wolałoby jednak F-35 - choćby te 45 sztuk...

      Pro Nesher
      Cóż - nowy niemiecki minister obrony ostatecznie zdecyduje.
      Wojsko wolałoby jednak F-35 - choćby te 45 sztuk...

     • Nesher
      11:21 03.12.2021

      Lukas Ano, Luftwafe by chtěla F35, ale nákup zbraní je vždy v první řadě o politice, ostatně u vás v Polsku to platí téměř absolutně, někdy i za hranici logiky (viz nedávný ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      Ano, Luftwafe by chtěla F35, ale nákup zbraní je vždy v první řadě o politice, ostatně u vás v Polsku to platí téměř absolutně, někdy i za hranici logiky (viz nedávný nákup stovek ojetých vozidel MRAP, které mají omezenou průchodnost terénem a navíc ještě v situaci kdy už máte jiné vozidlo typu MRAP zavedené), tedy není politicky průchodné, aby měl BW letadlo 5. generace z USA když zároveň domácí průmysl pracuje s Francií na něčem podobném. Takže to bude F/A 18.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     21:59 02.12.2021

     Vzhledem k tomu, že Severní Asie má už dnes Iskandery v Královci (Kaliningradu), tak to jestli je rozmístí i v Bělorusku je v podstatě jedno. Navic vzhledem k mobilitě toho ...Zobrazit celý příspěvek

     Vzhledem k tomu, že Severní Asie má už dnes Iskandery v Královci (Kaliningradu), tak to jestli je rozmístí i v Bělorusku je v podstatě jedno. Navic vzhledem k mobilitě toho systému to mohou udělat v řádu dnů prakticky kdykoliv.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      22:12 02.12.2021

      Ma znaczenie. Nie w kontekście czysto wojskowym (bo faktycznie obecność / brak obecności Iskanderów nie ma znaczenia - jakby co IŁ-76 przewiezie) Tu chodzi o pretekst do stałej ...Zobrazit celý příspěvek

      Ma znaczenie.
      Nie w kontekście czysto wojskowym (bo faktycznie obecność / brak obecności Iskanderów nie ma znaczenia - jakby co IŁ-76 przewiezie)
      Tu chodzi o pretekst do stałej permanentnej wysuniętej obecności armii rosyjskiej.
      Zobacz - od wielu lat Moskwa zapowiadała na przykład "pułk lotnictwa WWS" - w Baranowiczach.
      Łukaszenko póki mógł robił wiele aby nie było zbyt wielu rosyjskich żółnierzy na Białorusi.

      Ale zakończenie NS2 to w zasadzie koniec kart w talii "dyktatora".
      To dlatego Moskwa "urządziła mu" wybory. To było celowe "pokopanie pozycji" Łukaszenki.
      Moskwa wymusi na Łukaszence" spalenie wszystkich mostów "za zachód"
      A potem i tak się go pozbędzie..

      Pytanie na ile inkorporuje Białoruś a na ile będzie to taka strefa szara - do robienia "biznesów" z zachodem i omijania sankcji (jak to było z termowizorami)Skrýt celý příspěvek

     • Oliver
      05:45 03.12.2021

      a divíte se? Vojáci mají informace podstatně dříve jak veřejnost, tedy Iskandery tam umístili jako nějakou reakci, přecijen jde o krvavě vybojovaný kus země i strategický ...Zobrazit celý příspěvek

      a divíte se? Vojáci mají informace podstatně dříve jak veřejnost, tedy Iskandery tam umístili jako nějakou reakci, přecijen jde o krvavě vybojovaný kus země i strategický region.
      Mimochodem, proč severní Asie? Pokud myslíte geograficky tak je to pravda, ale lidsky je většina ruského obyvatelstva evropského původu na evropské půdě. Navíc v dnešní době jde o multikulturní společnost, jen to množství černochů co mají v USA schází, ale je otázka jestli to má patřit do plusů nebo do mínusů.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:51 03.12.2021

      Ľudsky síce majú prevažne európsky pôvod, no charakter a mentalita štátu je ovplyvnená jednoznačne Zlatou Hordou, preto aj hovoril Čapek "oškrab z Rusa povrch a objaví sa Tatár".

      Ľudsky síce majú prevažne európsky pôvod, no charakter a mentalita štátu je ovplyvnená jednoznačne Zlatou Hordou, preto aj hovoril Čapek "oškrab z Rusa povrch a objaví sa Tatár".

     • Nesher
      11:26 03.12.2021

      Lukas
      Lukašenko tím jak zfalšoval volby si prostě definitivně vybral. "Pozvání" ruské armády je jen otázka času. Tak to prostě je.

      Lukas
      Lukašenko tím jak zfalšoval volby si prostě definitivně vybral. "Pozvání" ruské armády je jen otázka času. Tak to prostě je.

 • toustr
  12:29 02.12.2021

  Pokud se na tuto informaci podíváme izolovaně, jedná se jen o chránění slabšího silnějším. Jenže při pohledu na kontext zjistíme, že Bělorusko se pomalu blíží k tomu, že si ho ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se na tuto informaci podíváme izolovaně, jedná se jen o chránění slabšího silnějším. Jenže při pohledu na kontext zjistíme, že Bělorusko se pomalu blíží k tomu, že si ho Rusko podmaní, protože nad ním bude mít v podstatě kontrolu. Lukašenkovi je jedno, jestli bude něco jako Bělorusko existovat za 50 let... hlavně, že dožije v klidu a nikdo mu nebude čmuchat po jeho čachrování.Skrýt celý příspěvek

  • Echo
   13:17 02.12.2021

   https://en.wikipedia.org/wiki/... .... Unia RF a Bieloruska uz nejaky ten piatok existuje. Lukasenko mal ambicie na konci 90 rokov sefovat z Kremla. Realizacia, pripadne ...Zobrazit celý příspěvek

   https://en.wikipedia.org/wiki/... .... Unia RF a Bieloruska uz nejaky ten piatok existuje. Lukasenko mal ambicie na konci 90 rokov sefovat z Kremla. Realizacia, pripadne integracia Bieloruska do RF zalezi viacmenej od Lukasenka. RF na to netlaci, ti maju dost inych problemov a kym Lukasenko velmi nesaskuje tak ich to zjavne netrapi.Skrýt celý příspěvek

   • toustr
    13:45 02.12.2021

    Tendence tu jsou dlouho, stejně tak dlouho ale měli Lukašenko s Putinem klid. Když ale po prezidentských volbách vypukly nepokoje, bylo i na Putinovi vidět, že má "strach". ...Zobrazit celý příspěvek

    Tendence tu jsou dlouho, stejně tak dlouho ale měli Lukašenko s Putinem klid. Když ale po prezidentských volbách vypukly nepokoje, bylo i na Putinovi vidět, že má "strach". Ztracení Běloruska by byla ta poslední a největší strategická katastrofa z pohledu Ruska... přišli by o klín, který je "zaražen" do "nepřátelských" států a který by jim v případě konfliktu usnadnil odstřižení Pobaltí od zbytku NATO, to samé s východní polovinou Ukrajiny. Rusko na spojení podle mě tlačit bude, nemůže si dovolit mít na celé jeho hranici prozápadně orientované státy.Skrýt celý příspěvek

    • krllo
     18:59 02.12.2021

     USA také vadily rakety na Kubě a Rusku nemá vadit Bělorusko v NATO. ?

     USA také vadily rakety na Kubě a Rusku nemá vadit Bělorusko v NATO. ?

     • Torong
      19:31 02.12.2021

      Zase špatně Krllo... Kubánská krize nevznikla proto, že Kuba byla v Sovětském bloku, ale protože ma Kubě byly instalovány rakety středního doletu. Takže podle tvého příměru by ...Zobrazit celý příspěvek

      Zase špatně Krllo... Kubánská krize nevznikla proto, že Kuba byla v Sovětském bloku, ale protože ma Kubě byly instalovány rakety středního doletu. Takže podle tvého příměru by Bělorusko klidně mohlo být v NATO. Krize by nastala pokud by NATO rozmísilo v Běloruku hypersonické střely. A v takové chvíli bych se Rusům nedivil, že zuří.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      06:31 03.12.2021

      krllo Ono se Bělorusko chystá co nevidět vstoupit do NATO? Můžete mi zde dát odkaz, který by něco takového potvrdil? Pokud vím tak ani běloruská opozice nechce vstoupit jak do EU ...Zobrazit celý příspěvek

      krllo
      Ono se Bělorusko chystá co nevidět vstoupit do NATO? Můžete mi zde dát odkaz, který by něco takového potvrdil?
      Pokud vím tak ani běloruská opozice nechce vstoupit jak do EU tak do NATO.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     19:30 02.12.2021

     Myslím, že Európa v tom má jasno komu patrí Bielorusko, rovnako tak Ukrajina. Im nikto nikdy neponúkne pozvánku do NATO ani EÚ. Pre EÚ by to nemalo žiaden prínos rozhnevať Rusko a ...Zobrazit celý příspěvek

     Myslím, že Európa v tom má jasno komu patrí Bielorusko, rovnako tak Ukrajina. Im nikto nikdy neponúkne pozvánku do NATO ani EÚ. Pre EÚ by to nemalo žiaden prínos rozhnevať Rusko a mať za to Bielorusko alebo UkrajinuSkrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:52 02.12.2021

      Bělorusko samo nemá zájem. A to ani Běloruská opozice. A Ukrajina? No Německo bude rozhodně proti. Východní části EU by to ale velmi pomohlo. Získali bychom nárazníkové pásmo...

      Bělorusko samo nemá zájem. A to ani Běloruská opozice. A Ukrajina? No Německo bude rozhodně proti. Východní části EU by to ale velmi pomohlo. Získali bychom nárazníkové pásmo...

     • toustr
      22:09 02.12.2021

      O Bělorusko EU nemá zájem a Ukrajina by evropské finance akorát tak zruinovala. Jediné členství, které může být Ukrajině potenciálně nabídnuto, je NATO (to by ale nastalo jen v ...Zobrazit celý příspěvek

      O Bělorusko EU nemá zájem a Ukrajina by evropské finance akorát tak zruinovala. Jediné členství, které může být Ukrajině potenciálně nabídnuto, je NATO (to by ale nastalo jen v extrémní situaci). Každopádně EU a NATO moc dobře vědí, že když Rusku přenechají Ukrajinu, tak v podstatě zopakují Mnichov....to si nemohou dovolit. Navíc pro Rusko by to v Evropě byla konečná, při napadení Ukrajiny by ani Německo nic nezmohlo.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      22:45 02.12.2021

      @toustr

      Ponechajme stranou ideály. Pre EÚ a NATO je výhodnejšie ponechať Ukrajinu napospas Rusku. To je pragmatizmus.

      @toustr

      Ponechajme stranou ideály. Pre EÚ a NATO je výhodnejšie ponechať Ukrajinu napospas Rusku. To je pragmatizmus.

     • toustr
      23:24 02.12.2021

      Miroslav Výhodnější v jakém smyslu? EU by musela uvalit tvrdé sankce, obsazení státu není jen tak, a nějaké Německo by nic nezmohlo. A pro NATO by to byl hřebíček do rakve, protože ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Výhodnější v jakém smyslu? EU by musela uvalit tvrdé sankce, obsazení státu není jen tak, a nějaké Německo by nic nezmohlo. A pro NATO by to byl hřebíček do rakve, protože by nedokázalo zabránit ztrátě státu, kterého (alespoň verbálně a názorově) podporovalo. NATO by naprosto selhalo v základním principu jeho fungování... zabránění konfliktu a rozpínavosti určitých režimů. To by skvěle nahrálo ruské propagandě a věřte tomu, že by tyto události vyvolaly otázky, pochyby a nebojím se i říct referenda o vystoupení. To by byl konec NATO.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      00:54 03.12.2021

      @Miroslav Naposledy se podobně "pragmaticky" chovaly Anglie s Francií, když nechaly Československo napospas Hitlerovi. Velmi brzo toho litovaly. Ukrajinu je naopak třeba udržet. ...Zobrazit celý příspěvek

      @Miroslav
      Naposledy se podobně "pragmaticky" chovaly Anglie s Francií, když nechaly Československo napospas Hitlerovi. Velmi brzo toho litovaly.

      Ukrajinu je naopak třeba udržet. Pokud bude Rusko vědět, že ruská invaze způsobí vznik základny NATO na Ukrajině nebo ukončení obchodu mezi EU a Ruskem, těžko si invazi na Ukrajinu dovolí.

      Rusko může být jenom tak silné jak slabé budou EU a NATO.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      03:59 03.12.2021

      Jan padesátýpátý: "Rusko může být jenom tak silné jak slabé budou EU a NATO." A to je právě ono. EU JE slabé. A Rusko na tom aktivně pracuje. Německo si pojistili dokonale a drží ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan padesátýpátý:
      "Rusko může být jenom tak silné jak slabé budou EU a NATO."
      A to je právě ono. EU JE slabé. A Rusko na tom aktivně pracuje. Německo si pojistili dokonale a drží ho doslova za koule pomocí plynu. EU za Ukrajinu nijak bojovat nebude. Francii to nezajímá a Německo to nedopustí, protože je to proti jeho zájmům. A stejně se bude Německo chovat i v případě Pobaltí nebo Polska. Taková je realita.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:09 03.12.2021

      Ukrajina i Bělorusko samozřejmě do EU nebo NATO vstoupit můžou a pokud splní veškerá kritéria pro vstup, tak do těchto mezinárodních organizacích také vstoupí. Akorát vstup do ...Zobrazit celý příspěvek

      Ukrajina i Bělorusko samozřejmě do EU nebo NATO vstoupit můžou a pokud splní veškerá kritéria pro vstup, tak do těchto mezinárodních organizacích také vstoupí. Akorát vstup do těchto organizací není tak jednoduchý. Není to o tom říct "hele chci do NATO, a všeci jim řeknou jo ty vole dobré jste tu"
      Ne takhle to nefunguje. Jak Bělorusko tak Ukrajina by musela provést obrovské reformy jak státu tak společnosti, což by byl docela problém když v těch oblastech stále vládně oligarchie v jistém slova smyslu. První krok vždy musí udělat ty státy, které žádají o vstup a jsou to ony co se musí přizpůsobit. Takhle to prostě je.

      Co se týče síly NATO nebo EU. Přestaňte těmto organizacím připisovat důležitost OSN nebo spíše RB OSN. Pokud dojde k napadení Ukrajiny ze strany Ruska, tak se to bude řešit na úrovni OSN. Jak EU tak NATO nemají žádné pravomoce v tomto ohledu cokoli řešit, protože to nejsou státy. Jendo je vojenská aliance, druhé je stále obchodní aliance. A ani v jedné z nich není Ukrajina aktivním členem. To znamená bez žádosti a povolení ze strany Ukrajiny nemají vojenské a bezpečnostní složky členských zemí EU či NATO právo překročit Ukrajinské hranice.
      Takže realita je taková, že je to více méně na Ukrajině popřípadě Bělorusku a potom na RB OSN. Je to na nich jak by případný vojenský vpád ruských vojsk na Ukrajinu řešili. A pak to ještě může být na jednotlivých samostatných zemích jak se rozhodnou. Nikdo nebude bránit ČR aby Ukrajině vojensky pomohla, tak stejně Polsku, Maďarsku, Francii, Slovákům, USA atd. atd. I přes členství ve dvou mezinárodních organizacích máme právo se rozhodnout podle sebe a nemusíme čekat na to jak se rozhodnou Němci nebo Francouzi :-)
      Nikdo nám nemůže zabránit odeslat AČR na Ukrajinu pokud se tak rozhodnem.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      07:55 03.12.2021

      "Ukrajina i Bělorusko samozřejmě do EU nebo NATO vstoupit můžou a pokud splní veškerá kritéria pro vstup, tak do těchto mezinárodních organizacích také vstoupí." Jak může být tak ...Zobrazit celý příspěvek

      "Ukrajina i Bělorusko samozřejmě do EU nebo NATO vstoupit můžou a pokud splní veškerá kritéria pro vstup, tak do těchto mezinárodních organizacích také vstoupí."
      Jak může být tak chytrý člověk jako ty, zároveň tak naivní a zaslepený...
      "druhé je stále obchodní aliance."
      Právě, že není. Rozhodně ne od Lisabonské smlouvy. To zaprvé. A za druhé, vysvětli mi, odkdy obchodní aliance vynucuje změny zákonů v členských zemích.
      Je to přesně naopak než tvrdíš Klimesove. EU dostatečné nástroje má, ale nepoužívá je. Pokud by je totiž začalo používat, velmi by oslabila pozice Německa a Francie. Proto ani EU nikdy nebude funkční federací, ale pouze platformou pro prosazování vlivu Německa a Francie.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      10:07 03.12.2021

      Torong. Upřímně. Znovu nevím jak na vás reagovat. Ani jedním jste nevyvrátil to co píšu. Pokud někdo chce vstoupit do NATO nebo EU musí splňovat podmínky vstupu a přesvědčit ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong.
      Upřímně. Znovu nevím jak na vás reagovat.
      Ani jedním jste nevyvrátil to co píšu.
      Pokud někdo chce vstoupit do NATO nebo EU musí splňovat podmínky vstupu a přesvědčit členské země o svém přínosu. Pokud se tak stane tak daná země vstoupí do těchto organizací a začne se podílet na jejich chodu. A jak jsem psal vstup do těchto organizací není nic jednoduchého. Takže tady to není žádná naivita nebo zaslepenost, ale holý fakt. EU ani NATO nejsou charita a pokud tam někdo chce, musí být přesvědčivý a musí splňovat podmínky těchto organizací.

      Ani Lisabonská smlouva nevyvrací to, že jak EU tak NATO jednoduše nemůže zasahovat na území cizího státu bez jeho svolení nebo jeho žádosti popřípadě bez rezoluce RB OSN. Tak to prostě je. Jak NATO tak EU fungují na základě dohod mezi členskými zeměmi, které vznikali na základě mezinárodních úmluv.
      Takže obijí funguje podle nějakých pravidel, které Lisabonská smlouva nijak nezměnila, pouze poupravila. Ale i tak stále se musí rozhodnout v Evropském Parlamentu a stále se musí členské země EU dohodnout na společném postupu a až pak může parlament EU něco vydat a začít řešit či uplatňovat. U NATO je to trošku jednodušší, protože jsou tam jasnější pravidla fungování.
      Tohle také není nic naivního ani zaslepeného.

      Takže suma sumárum, znovu nevím co jste tím chtěl říci.
      Pokud to měla být zase jen narážky na Německo a Francii, tak bych rád podotkl, že obě tyto země si v rámci jak EU tak NATO plní své povinnosti, takže stále nevím co jim kdo vyčítá. To, že některé německé akciové společnosti si řeší svůj obchod? Už by bylo fajn uvědomit si, že i přes veškeré regulace a podobné nesmysly stále žijeme na volném trhu a společnosti v rámci EU si můžou dělat co chtějí pokud to není nezákonné. To znamená, pokud na evropský trh vstoupí nějaká firma a splňuje zákony EU popřípadě Německa nebo země ve které funguje, tak co proti tomu stát zmůže? Má se začít chovat nezákonně? Má se začít chovat jako Rusko nebo Čína? Takhle má fungovat naše společnost?Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:33 03.12.2021

      Klimesov. Vstup Ukrajiny do Eu a NATO. Splnit vstupní podnínky je pouze jedna a to velmi málo důležitá část. Druhá část je ta, že to musí vyhovovat zíjmům velmocí a vlivných států. ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov.
      Vstup Ukrajiny do Eu a NATO. Splnit vstupní podnínky je pouze jedna a to velmi málo důležitá část. Druhá část je ta, že to musí vyhovovat zíjmům velmocí a vlivných států. A těmto zájmům vstup Ukrajiny do NATO a EU opravdu nevyhovuje. Německo si opravdu nezhorší vztahy s Moskvou kvůli nějakí Ukrajině. Nebude si je zhoršovat ani kvůli nám. Ostatně jak moc ohebná jsou ta "přísná pravidla" nám Německo ukázalo v případě ekonomického krachu Řecka. Celou dobu se přehlíželo porušování Maastrichtských kritérií a rozpočtových pravidel a ve chvíli, kdy mělo Řecko zkrachovat bylo masivně sanováno ze zdrojů EU. Ve skutečnosti ovšem byly takto sanovány Německé důchodové fondy, které měly velké množství peněz investováno do Řeckých dluhopisů. A to je jen jeden příklad. EU má spoustu takových "přísných pravidel a kritérií". Ta se ovšem dodržuji jen tak jak to vyhovuje Německu a Francii.

      Lisabonská smlouva:
      Nevím jestli opravdu neumíš číst, nebo záměrně odkláníš diskuzi. Reagoval jsem na tvoje označení EU jako obchodní aliance, kterou EU rozhodně není a právě Lisabonská smlouva dává EU významné pravomoci. Co se týká postupu na Ukrajině, pak jsem napsal, že EU je slabá. Je slabá protože Německo se vědomě vzdalo energetické suverenity a stalo se zcela závislé na Ruském plynu. Pouze se pojistilo, aby v případě Ruského tlaku na východní Evropu dostalo svůj plyn (NS). Toto je důvod proč EU nikdy nebude nijak aktivně bránit Ukrajinu a ani žádný z východoevropských států před Ruským útokem, a proč Německo udělá všechno možné i nemožné pro to, aby Ukrajinu nebránilo ani NATO.
      "A pak to ještě může být na jednotlivých samostatných zemích jak se rozhodnou. Nikdo nebude bránit ČR aby Ukrajině vojensky pomohla, tak stejně Polsku, Maďarsku, Francii, Slovákům, USA atd. atd. I přes členství ve dvou mezinárodních organizacích máme právo se rozhodnout podle sebe a nemusíme čekat na to jak se rozhodnou Němci nebo Francouzi :-)"
      A to by znamenalo faktický konec EU, protože tyto státy by jednaly proti vůli EU což je ve skutečnosti Německo a Francie. Německo vyvine velké úsilí, aby jakékoli pomoci napadeným státům zabránilo.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      12:31 03.12.2021

      Klimesov: Ukrajina dá souhlas se vstupem vojsk NATO na své území kdykoli a s velkým jásotem. Síla EU je mnohem větší než síla OSN. OSN dokáže totéž, co dokázala při anexi Krymu, ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov:

      Ukrajina dá souhlas se vstupem vojsk NATO na své území kdykoli a s velkým jásotem.

      Síla EU je mnohem větší než síla OSN. OSN dokáže totéž, co dokázala při anexi Krymu, tedy nic. EU by mohla proti Rusku nasadit extrémně bolestivé hodpodářské sankce. Pokud by ovšem chtěla, což, jak říká Torong, mi nepřijde v případě Francie a Německa moc pravděpodobné.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      13:31 03.12.2021

      Torong. Tak jinak. Kde píšu, že vstup Ukrajiny do NATO nebo EU bude jednoduchý? Jako opravdu už nevím co vám na to napsat jiného. Pokud nechápete moje věty typu "Že je to na zemi, ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong.
      Tak jinak. Kde píšu, že vstup Ukrajiny do NATO nebo EU bude jednoduchý?
      Jako opravdu už nevím co vám na to napsat jiného. Pokud nechápete moje věty typu "Že je to na zemi, která podala žádost, přesvědčit členské země o tom, že bude plnohodnotným a platným členem" tak nevím jak dál s vámi komunikovat.
      Ano je to Ukrajina, která se musí snažit, ne Německo. Ukrajina se musí snažit přemluvit Německo popřípadě jinou zemi aby za ní lobovala.
      Ale kde já něco takového popírám vámi popsaným naivním nebo zaslepeným způsobem?
      To, že nepoužívám alibizmus a nesvaluji vše na Německo nebo Francii, není naivita nebo zaslepenectví. Německo a Francie nejsou v těchto organizacích sami, a já tak nějak nevidím, že by se i jiné země z těchto organizací přetrhli v tom aby Ukrajinu dostali do EU nebo do NATO. A USA ta si více méně řeší svou vlastní politiku.
      A znovu. Ani jedno co jste napsal nepopírá to, že jak Francie tak Německo si své závazky vůči EU a NATO plní. V Pobaltí straší jak francouzští tak i němečtí vojáci a je jich tam, pokud se nemýlím, početně víc než těch našich.

      Co se týče EU. Tak ta je stále obchodní spolek. Byť jako organizace má větší ambice. Nicméně je to primárně oblast obchodu mezi jednotlivými členskými zeměmi, kde došlo k největšímu množství uzavřených dohod. Ten zbytek je pouze ve fázi příprav, teorií a nějakého budování. Znovu. EU tvoří 27 členských zemí, které se nejprve musí mezi sebou dohodnout a až pak může EU ze stran svých pravomocí a zdrojů něco dělat. Nevím co na tom nechápete?
      A do teď se EU primárně věnovala řešení problematiky obchodu v rámci členských zemí. Nyní se pomalu může začít řešit oblast bezpečnostní politiky, zahraniční politiky atd. atd. ale jelikož to řeší cca 27 členských zemí, kde každá země má nějaké to svoje, tak je to všechno na dlouhé lokty a bude trvat roky než se vybudují opravdu účinné jak legislativní tak i fyzické možnosti jak by mohla EU jako celek řešit problematiku. A dokazuje to i realita, kdy EU krom ekonomických sankcí nemůže toho moc udělat, protože jí stále chybí další instituce, jako policie, armáda a tak podobně.
      A byť Lisabonská dává EU v rámci této problematiky větší prostor, tak stejně se vším musí souhlasit ostatní členské země. A ne jen Francie nebo Německo.
      Oni v tom Evropském Parlamentu nebo Evropské Komisi, nesedí jen Němci a Francouzi. Oni tam sedí i naši představitelé tak jak představitelé Polska, Lucemburska, Belgie, Maďarska a dalších zemí. A tvrdit, že vše řídí jen Německo a Franci a ten zbytek nic je více méně alibizmus. A nebo to ukazuje na neschopnost námi volených zástupců. Každopádně tak jako tak není problém ve Francii a Německu, ale v nás. To znamená my musíme změnit svůj přistup k EU.
      A rád bych vás poopravil.
      Německo se nevzdalo žádné energetické suverenity. V Německu totiž funguje volný trh stejně jako u nás. Tam se nemůže nikdo ničeho vzdát. A Rusko se skrze své státní podniky na tenhle trh jednoduše dostalo. Pokud vy budete mít dostatečný počet miliard na kontě, můžete udělat úplně to stejné. Který zákon v Německu by vám v tom bránil? Tak stejně může postupovat USA, Česká Republika, moje maličkost, prakticky každý kdo obchoduje s energiemi.
      Takhle totiž funguje volný trh.
      Dále jak jako může Rusko vydírat Německo skrze dodávky plynu? Tím, že jim třeba stopne dodávky jak se stalo nedávno, i když ve skutečnosti nešlo o stopnutí dodávek, ale o neochotu navýšit dodávky?
      Tak od toho jsme tu přece my ne? Od toho má Německo spojence v podobě USA, České Republiky, Polska, Francie a dalších zemí, který by měli okamžitě přiběhnout a vypomoct, pokud o to Německo požádá.
      A poslední věc. Ano to je ten problém ve vnímání EU. Tvrdit, že je to jen Francie a Německo. To je ten nesmyslný alibizmus. Tak nějak nás vnitřně zbavuje toho, že chyby kterých je v EU víc než dost tak nějak nejsou náš problém a naše nějaká starost, ale bohužel opak je pravdou. My jsme EU :-)
      A až konečně voliči přestanou věřit tomu alibizmu, tak možná pochopí, že jsou to i naše země, které se musí snažit a tak nějak lobovat za naše zájmy. A pokud je naším zájmem aby se Ukrajina dostala do EU tak jí v tom pomoci. Ale opět já nějakou výraznější snahu nevidím ani v ČR. :-)Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      16:59 03.12.2021

      @Klimesov Samozřejmě, že EU je 27 států, a blokovat protiruské sankce bude chtít Maďarsko ještě víc než Francie a Německo. Od Orbána to očekávám, proto mu nic nevyčítám. Vyčítám ...Zobrazit celý příspěvek

      @Klimesov

      Samozřejmě, že EU je 27 států, a blokovat protiruské sankce bude chtít Maďarsko ještě víc než Francie a Německo. Od Orbána to očekávám, proto mu nic nevyčítám. Vyčítám to Francii a Německu, protože to jsou největší země, které často obcházejí struktury EU a vyjednávají separátně.

      Nešlo o neochotu navýšit dodávky za strany Ruska. Šlo o to, že si Rusko každý rok pronajímá v Evropě zásobníky, které předem naplňuje plynem. Letos si je pronajalo, ale nenaplnilo. Což způsobilo nervozitu na trhu a růst cen. Jsem téměř přesvědčen, že to Rusko udělalo úmyslně.
      Můžeme se bavit o tom, že je to chyba dodavatelů plynu, že mohli žádat naplnění zásobníků s předstihem. Ale to nic nemění na tom, že Rusko plyn využívá a bude využívat k politickým tlakům.

      V Německu je volný trh regulovaný, Německo klidně mohlo výstavbu NS2 zablokovat.

      Ruský plyn klidně, ale EU (27 států EU, jestli ti to zní lépe) by měla mít mít vybudované náhradní cesty, a měla by být připravena zvládnout situaci, kdy ropa z Ruska nepoteče vůbec.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      18:37 03.12.2021

      Jan Padesátýpátý Ano, já s tím souhlasím. Je jasné, že Rusko bude skrz energetiku vydírat. Dělalo to tak vždy a dělat bude, dokud bude dodávat. A ano Německé regulační úřady mohou ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan Padesátýpátý
      Ano, já s tím souhlasím.
      Je jasné, že Rusko bude skrz energetiku vydírat. Dělalo to tak vždy a dělat bude, dokud bude dodávat. A ano Německé regulační úřady mohou dostavbu nebo zprovoznění plynovodu zastavit nebo zkomplikovat, tak jak to ten úřad dělá nyní, protože to momentálně nesplňuje jak Německé tak Evropské zákony atd. atd.
      Tohle jsou naprosto normální věci. Ukrajina považuje energetiku za tu stejnou páku jako Rusko. Tohle dělá každý dodavatel. A ano je v tom potenciální nebezpečí, ale co z toho? To chcete akciovým společnostem jako je třeba rakouská OMW, která také podepsala dostavbou NS2 nějakými nařízením to zakázat?
      Jako upřímně dostáváme se zde na druhý okraj extrému, kdy někteří místní pisálci vyčítají vládě ČR, že Škodovka bojkotovala mistrovství světa v Bělorusku. Přitom to bylo rozhodnutí Škodovky.
      Ale ani jednu z těch věcí nepopírám. Netvrdím, že Rusko není v těchto věcech nebezpečné, netvrdím, že zrovna Němci jsou beránci co dělají vše pro druhé a netvrdím, že vstup Ukrajiny jak do EU nebo NATO bude jednoduchý.
      Jen na to nemám ten afektovaný alibistický pohled. A vy jste to napsal sám. Maďaři jsou to stejné. Také si řeší svoje. A tady je otázka u koho to opravdu je větší problém? Jestli u Němců nebo Maďarů? Ve kterém státě jsou podniky a společnosti daleko více napojené na stát a státní struktury, popřípadě přímo na jednotlivé politiky? Já to třeba nevím takže nemůžu hodnotit. Ale vím že takhle to takhle funguje.
      A co se týče té sítě energetické tak ano tohle by bylo fajn, ale tohle se také buduje a jak píšete musí to budovat všech 27 zemí. Ne jen 2. Takže ano ať Polsko buduje přístavy na stlačený plyn z USA nebo co to tam dělají. Vždyť je to správně, ať klidně ČR přijde s vlastním projektem. Ať klidně Ukrajina přijde se svým vlastní projektem. Bude to jenom dobře.
      A co se týče těch sankcí. Tak máte na mysli ty sankce, které už jsou na Rusko uvalené? EU společně s USA a jinými státy sankce na Rusko uvalili za Krym. Ergo stalo se to co lidé chtějí. A nebojím se o to, že by nepřišli další pokud by Rusko oficiálně překročilo hranici s Ukrajinou a napadlo jí otevřeně. Ale i se sankcemi se musí opatrně. My nepotřebuje aby Rusko zkolabovalo a skončilo v další občanské válce. My ho musíme znovu donutit k rozumu, což se bohužel neděje a v tuto chvíli je to daleko těžší úkol než se zdá, protože Putin a jeho režim je tam tak zakořeněný, že ho bude těžké v očích obyčejných Rusů jakkoli výrazněji oslabit.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    13:46 02.12.2021

    Tak tak, RF je na tom ekonomicky lépe než BY. Nějaká hlubší integrace by pro RF přinesla jen další zátěž.

    Tak tak, RF je na tom ekonomicky lépe než BY. Nějaká hlubší integrace by pro RF přinesla jen další zátěž.

    • Miroslav
     14:04 02.12.2021

     Nie každý profit musí byť finančný. Ani sýrske dobrodružstvo ktoré stojí Rusko ohromné zdroje to nikdy nezaplatí a predsa sú tam

     Nie každý profit musí byť finančný. Ani sýrske dobrodružstvo ktoré stojí Rusko ohromné zdroje to nikdy nezaplatí a predsa sú tam

    • Rase
     14:33 02.12.2021

     Nepodceňujme demografický pohled, kdy se Moskvě hodí pár milionů pravoslavných lidí, aby tím vyrovnávali nárůst muslimské populace v zemi. Ostatně i nějaké ty Ukrajince se snažili ...Zobrazit celý příspěvek

     Nepodceňujme demografický pohled, kdy se Moskvě hodí pár milionů pravoslavných lidí, aby tím vyrovnávali nárůst muslimské populace v zemi. Ostatně i nějaké ty Ukrajince se snažili přesídlit na východ Ruska.Skrýt celý příspěvek

    • krllo
     19:01 02.12.2021

     Řekl bych, že životní uroveň v Bělorusku je lepší než v Rusku.

     Řekl bych, že životní uroveň v Bělorusku je lepší než v Rusku.

     • Torong
      19:17 02.12.2021

      Nepovídej? Ona je vážně někde lepší životní úroveň než v Rusku?

      Nepovídej? Ona je vážně někde lepší životní úroveň než v Rusku?

     • Miroslav
      19:26 02.12.2021

      HDP per capita Rusko: 27044, Bielorusko: 19150 To je dosť priepastný rozdiel na to aby sme mohli polemizovať. Bielorusko má smolu. Rusko mu zvyšovať životnú úroveň nebude (skôr ...Zobrazit celý příspěvek

      HDP per capita Rusko: 27044, Bielorusko: 19150

      To je dosť priepastný rozdiel na to aby sme mohli polemizovať. Bielorusko má smolu. Rusko mu zvyšovať životnú úroveň nebude (skôr naopak) a Európa o Bielorusko nestojí. Bielorusko je taká malá KĽDR v EurópeSkrýt celý příspěvek

     • Clibanarius
      08:33 03.12.2021

      Srovnání GDP per capita je v případě Ukrajiny doslova žonglování s čísly - nikdo neví kolik zde vlastně žije lidí a zda počítat Donbas, Krym apod- odhady se pohybuji mezi 35-44 mil ...Zobrazit celý příspěvek

      Srovnání GDP per capita je v případě Ukrajiny doslova žonglování s čísly - nikdo neví kolik zde vlastně žije lidí a zda počítat Donbas, Krym apod- odhady se pohybuji mezi 35-44 mil obyv. (připomínám, že v 90. letech měla Ukrajina 52 milionů). Celostátní sčítání lidu je neustále odkládáno z politických důvodů, protože tvrdá čísla potvrzující naprosto katastrofální demografický vývoj by mohla znovu nastartovat neklid a lidový odpor.

      Srovnání GDP bývalých sovětských republik s Ukrajinou je naprosto tristní :
      2000 2004 2008 2012 2016 2020

      Rusko 1902 4404 12464 15288 8724 10037
      Kazachstan 1230 2863 8349 12300 7662 8733
      Belorusko 1080 2451 6581 6938 5022 6399
      Ukrajina 664 1375 3945 3873 2200 3653
      Uzbekistan 663 552 1250 2153 2576 1702

      (srovnání vývoje HDP na obyv v USD, zdroj:MMF)

      Přetahovaná o Ukrajinu ze strany EU/USA vs Rusko tedy Ukrajině skutečně "svědčí"Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      12:41 03.12.2021

      Clibanarius
      Přesně tak, Ukrajina se od roku 2014 evidentně vyvíjí mnohem lépe než Rusko:

      ______ 2012 2020
      Rusko 15288 10037
      Ukrajina 3873 3653

      Clibanarius
      Přesně tak, Ukrajina se od roku 2014 evidentně vyvíjí mnohem lépe než Rusko:

      ______ 2012 2020
      Rusko 15288 10037
      Ukrajina 3873 3653

Načítám diskuzi...