Su-30SM v ceně F-35 Lightning II? Běloruská média kritizují nákup ruských stíhaček

Su-30SM v ceně F-35 Lightning II? Běloruská média kritizují nákup ruských stíhaček
Su-30SM (2015) / Konstantin Tyurpeko, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Běloruské letectvo získalo první čtyři ruské víceúčelové stíhačky Su-30SM. Některá běloruská média ale nákup celkově 12 letounů Su-30SM kritizují, protože provoz Su-30SM je extrémně drahý ‒ náklady na celý životní cyklus 12 Su-30SM dosáhnou 2,5 miliardy dolarů.

Bělorusko donuceno koupit Su-30SM?

Bělorusko u společnosti Suchoj objednalo jednu letku Su-30SM v červnu 2017, při jednotkové ceně 50 milionů dolarů. Dodávky měly původně probíhat v letech 2018 a 2020, tedy tempem čtyř Su-30SM každý rok. Su-30SM je poháněn dvojicí motorů AL-31FP s vektorováním tahu, má operační dosah 1500 km a výdrž ve vzduchu bez doplňování paliva 3,5 hodiny.

Dvoumístný Su-30SM vyrábí Korporace Irkut (Irkutské letecké výrobní sdružení; IAPO) v závodě v Irkutsku. I když je Su-30SM obecně považován za méně vyspělejší než Su-35, je objednávan i ruským letectvem. Cílem objednávek je (neoficiálně) udržení provozní linky v Irkutsku v provozu do roku 2022, kdy se závod přeorientuje na výrobu civilního dopravního letadla MS-21.

V běloruském letectvu letouny Su-30SM zastoupí v roce 2012 vyřazené stroje Su-27 a současné MiGy-29. Oficiálním důvodem vyřazení Su-27, jak uvádí běloruský blog Belarus Security Blog (BSB) ve své anglické sekci, měly být vysoké provozní náklady. Neoficiálně to mělo být proto, že ruský výrobce odmítl cerifikovat (tedy „dát razítko“) další používání Su-27.

Páteř běloruského letectva nyní papírově tvoří 24 letounů MiG-29 ‒ ty mají životnost určenou podle odlétaných hodin. Naopak u vyřazených Su-27 byla životnost vázaná ke konkrétnímu kalendářnímu roku, tedy roku 2012. Existovala sice snaha prodloužit životnost Su-27, ale mezi běloruskými vojenskými funkcionáři nebyl nikdo ochoten převzít odpovědnost za pokračující provoz. Podle BSB ale byla minimálně část Su-27 (z celkově dvou letek) vhodná pro modernizaci a další provoz.

Bělorusko po vyřazení Su-27 zvažovalo různé cesty, rýsovala se například možnost získat zdarma 18 ex-indických letounů Su-30K. Moskva však nakonec za jeden Su-30K chtěla 15 milionů dolarů. Minsk letouny odmítl, zřejmě kvůli špatnému technickému stavu a malé zbytkové životnosti. Nakonec všech 18 Su-30K získala Angola, a to s ruskou úvěrovou podporou.

Poté bylo na období 2016 až 2020 plánován nákup stíhaček MiG-29M / M2. V roce 2015 ale tehdejší šéf běloruského letectva Aleh Dvihalyou oznámil zájem o 12 Su-30SM. V listopadu 2016 dále uvedl, že běloruské letectvo do roku 2020 získá aspoň jednu letku Su-30SM.


První dvě běloruské Su-30SM již dorazily na leteckou základnu Baranavičy

Proč ale Bělorusko změnilo názor ve prospěch Su-30SM, když například Egypt, jak uvádí BSB, za jeden MiG-29M / M2 i se zbraněmi zaplatil 40 milionů dolarů.

Důvodem je údajně tradiční konkurenční boj mezi konstrukčními kanceláři Suchoj a MiG, kdy Suchoj byl s lobbováním v Bělorusku jednoduše úspěšnější. Navíc Suchoj již do Běloruska dodal 12 cvičných letounů Jak-130.

V listopadu 2019 státní tajemník běloruské Rady bezpečnosti Stanislau Zas k dodávkám Su-30SM vydal dvě prohlášení:

  • smlouva by nebyla možná bez osobní účasti běloruského prezidenta Lukašenka;
  • financování se provádí bez ruské podpory, a to na úkor jiných oblastí běloruského ministerstva obrany.

BSB ale upozorňuje, i přes prohlášení Zase, že dosud není jasný způsob financování nákupu Su-30SM. I pořízení pouze čtyř Su-30SM by chudému běloruskému ministerstvu obrany během tří let odčerpalo 10 až 12 % prostředků.

V červenci 2019 navíc vedení ruského obranného průmyslu oznámilo, že Bělorusko z Ruska v roce 2019 doveze vojenský materiál jen za 60 milionů dolarů. Obecně je portfolio vojenských objednávek pro rok 2019 v Bělorusku 373 milionů dolarů. Na těchto číslech není vidět ani 200 milionů dolarů pro první čtyři Su-30SM dodané v roce 2019, ani 600 milionů dolarů pro celou letku Su-30SM.

Navíc blog BSB uvádí to, co jsme naznačili v úvodu článku ‒ dodávka Su-30SM do Běloruska má za cíl udržet hlavně výrobní linku v Irkutsku. „V roce 2016, kdy běloruští generálové náhle změnili své plány ve prospěch Su-30SM, se dodávky těchto letadel [Su-30SM]  pro potřeby ruské armády ve srovnání s rokem 2015 snížily téměř jeden a půlkrát,“ uvádí blog BSB.

Otázka financování běloruských Su-30SM je nejasná. Rusko neoznámilo žádné poskytnutí půjčky a ani v běloruském rozpočtu se nedají dohledat peníze na nákup letounů. Je tedy pravděpodobné, že financování letounů Su-30SM se děje mimo běloruský státní rozpočet.


Druhá dvojice dorazila 20. listopadu

Su-30SM v ceně F-35 Lightning II

Je zvláštní, že pod anglickým článkem na BSB není nikdo podepsán. Nicméně Andrej Porotnikov, šéf BSB, v kritice nákupu Su-30SM pokračuje i na běloruském webu Snpljus (na tento článek již odkazuje řada ruských médií).

Porotnikov upozorňuje, že provozní náklady Su-30SM je těžké dohledat, ale podle amerických zkušeností náklady na celý životní cyklus bojového letadla (30 až 35 let) dosahují 2 až 2,5 násobku pořizovací ceny. Pokud tedy zahrneme samotnou akvizici, provozní náklady, údržbu, drobné opravy, tak jednotková cena Su-30SM po dobu 30 let dosáhne 100 až 125 milionů dolarů.

Za Armádní noviny uveďme, že Porotnikov přitom nezmiňuje nutné náklady na vybudování provozního a výcvikového zázemí.

Skutečný finanční problém jsou ale sovětské / ruské proudové motory, které mají velkou spotřebu a nízkou životnost. „Polské letectvo současně provozuje sovětský dvoumotorový stíhací letoun MiG-29 a americký jednomotorový F-16. Předpokládá se, že americký stíhač bude 35 roků létat se stejným motorem, který byl na něm původně nainstalován. Bohužel to nefunguje s MiG-29: za stejné období bude třeba vyměnit osm (!) motorů [4×2 motory],“ píše Porotnikov.

Su-30SM pohání motory AL-31FP, letoun MiG-29 zase motory RD-33. Porotnikov ale uvádí, že v případě AL-31FP nelze dohledat životnost motorů. Tyto informace jsou údajně klasifikovány jako tajné.

Podle běloruského autora (dle neoficiálních informací) Su-30SM spotřebuje během celého svého životního cyklu šest motorů, přičemž samozřejmě jen první dva motory jsou zaplaceny společně s novým letounem.

Nový motor pro MiG-29 RD-33 stojí 2,5 milionu dolarů. AL-31FP bude určitě dražší, protože je komplikovanější kvůli vektorování tahu. „10 milionů dolarů za [další čtyři] motory [AL-31FP]  je tedy úmyslně podhodnocená částka,“ uvádí Porotnikov.


Běloruské Su-30SM

Další věcí je modernizace, zde se Porotnikov opět odvolává na americké zkušenosti, podle kterých modernizace (během celého životního cyklu) obvykle stojí 50 % akvizičních nákladů. Tedy v případě Su-30SM musí Bělorusko najít dalších 25 milionů dolarů pro každé letadlo.

Celkově tedy podle Porotnikova během 35 let každé Su-30SM bude stát běloruské daňové poplatníky 185 až 210 milionů dolarů, v případě celé letky Su-30SM tedy 2,22 až 2,52 miliardy dolarů. Dodejme, že cena F-35A Lightning II atakuje hranici 80 milionů dolarů a její provoz po dobu 30 až 35 let, včetně modernizace může stát tedy zhruba 200 až 240 milionů dolarů.

„Hlavním problémem je to, že za oponou jsou opět utraceny miliardy veřejných peněz, neprůhledně, s nepochopitelným odůvodněním pro výběr Su-30SM jako hlavního bojového letounu našeho letectva. Navzdory skutečnosti, že dříve měl proběhnout nákup nových MiG-29M / M2 jako v případě Egypta. Mimochodem jde o zemi, která je ve válce. V běloruském případě však naše ministerstvo obrany nejen neodůvodnilo svůj výběr, ale dokonce neinformovalo daňové poplatníky o tom, kolik peněz si plánuje vzít z jejich kapes. Opakuji: samotné detaily smlouvy o nákupu Su-30SM a jejich cena se stala veřejně známou díky ruským zdrojům,“ uzavírá svůj článek Porotnikov.

V případě ceny 50 milionů dolarů za Su-30SM, s kterou operuje Porotnikov, ale musíme za Armádní noviny upozornit na jednu věc ‒ není známo, co je v této ceně zahrnuto (jen letoun nebo i pozemní zabezpečení?).

Například v srpnu minulého roku ruské letectvo objednalo 36 Su-30SM, podle neoficiálních informací za 70 miliard rublů, tedy 28 milionů dolarů za letoun. Jak je ale u zakázek pro ruskou armádu známo, notabene u těch, které mají udržet pracovní místa v ruském průmyslu, ruský výrobce z této částky neměl žádný zisk ‒ pokryl jen výrobní, personální a úvěrové náklady.

Zdroj: Snpljus, Lenta, bsblog, TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cvičení Rusko-Běloruského svazu Západ 2017

Rusko-běloruské cvičení Západ 2017 začíná 14. září – stále je ale poměrně tajemné. Existují dohady o ...

Rusko-běloruské cvičení Zapad-2017: Úhly pohledu

Včera skončilo obří rusko-běloruské cvičení Zapad-2017. Západ v reakci na cvičení vyjádřil obavy, že ...

36 víceúčelových stíhaček Su-30SM pro ruské letectvo

Podle deníku Vědomosti ruské ministerstvo obrany se Sjednocenou leteckou korporací (OAK) do konce ...

Su-30SM vstupuje do špirály zbrojenia medzi Arménskom a Azerbajdžanom

Arménske ministerstvo obrany oznámilo nákup štyroch viacúčelových bojových lietadiel Su-30SM, ktoré ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Charlie
    09:51 09.12.2019

    Když už jsme u té živostnosti a poměřování pindíků západní vs. východní. Předně je dobré uvědomit si, že sovětská/ruská filozofie chápání životnosti bojové techniky byla dlouhou ...Zobrazit celý příspěvek

    Když už jsme u té živostnosti a poměřování pindíků západní vs. východní.

    Předně je dobré uvědomit si, že sovětská/ruská filozofie chápání životnosti bojové techniky byla dlouhou dobu postavená (a nejspíš tak stále ještě částečně je chápána) na defacto živostnosti během full scale válečného konfliktu. Sověti i jiní uživatelé víceméně zjistili, že je blbost stavět superkvalitní éra/motory/whatever s nesmyslně dlouhou životností, když reálně se té životnosti nemá produkt šanci dožít (protože ho někdo sestřelí nebo rozmázne o runway nebo na něj spadne bomba).

    Sovětská produkce stíhacích letounů tedy čím dál více šla cestou špičkových výkonů s extrémně optimalizovanou životností (jak u motorů, tak zejména u dřevěných draků).

    Negativní důsledek se projevil po válce - naše letectvo zjistilo, že sovětské letouny (parkující pod otevřeným nebem) hnijí doslova před očima (víceméně jediná součástka s delší životností byla pancéřová vana Il-2), německé motory z válečné produkce také nevynikaly nijak dlouhou životností atd...

    Západní letectva pokud je mi známo toto "ořezání kvality" nikdy neprovedly (průmyslová produkce USA spolu s mnohem menšími ztrátami dovolovaly držet úroveň technického zpracování úplně nekde jinde a potvrzují to i zkušenosti sovětských stíhačů, kteří mohli sedlat letouny domácí produkce i LaL stroje).

    Naproti tomu sovětská generalita i celá konstrukční filozofie vzaly tuto "životnostní optimalizaci" za svou a defacto od řady typů nikdy ani víc nepožadovaly. I když životnost letounů řady MiG-15/19/21 byla velice slušná, u frontových Suček se zase hledělo na lepší "polní" nasaditelnost (viz motory u bombardérů řady Su-17/22). Extrémně se to projevilo právě u MiGu-29 (u něj se ale skloubilo několik negativních faktorů), kde životnost celého éra nebyla valná a defacto se nechá říct, že ten letoun je pro mírovou službu extrémně nevhodný.

    Na druhou stranu systém údržby "podle hodin" je velice jednoduchý na plánování, umožňuje mít méně zkušený personál přímo u jednotek a naopak dovoluje udržovat funkční kvalifikovaná servisní střediska. V současné době je toto vidět u našeho vrtulníkového letectva - LOM má certifikaci na údržbu prakticky všech celků typů Mi-17/24 až do úrovně GO včetně takových "špeků" jako jsou reduktory (Ví někdo jak jsou na tom motory? Musí se posílat do Síče nebo je děláme taky doma?) Taková úroveň servisní soběstačnosti není na západě obvyklá (a sověti jí cíleně budovali) a je pro obě strany velice výhodná. Na druhou stranu má neduhy z toho vyplývající jako větší množství součástek na skladech/v oběhu, hodinová náročnost servisů atp. Nechá se ale říci, že díky "domácí práci" je cena za údržbu těchto vrtulníků i při vyšším odvedeném objemu prací zhruba stejná jako na odpovídajícím západním typu (kde bychom museli některé zásadní díly posílat k výrobcům do domovských zemí). Výhodou pak je vysoká míra soběstačnosti. Jenže - u vrtulníků se bavíme o špičkových Isotovech TV3, jejichž hodinový resurs je někde trochu jinde než u vícepalivových spotřebáků ze Súček a MiGů, že jo ;)Skrýt celý příspěvek

  • MARSa
    19:18 07.12.2019

    Bělo rusové nakoupí 12 NADZVUKOVÝCH BOJOVÝCH letounů SU30SM kus za 50mil. dolarů a remcají. ČEŠI nakoupili 72 ZBYTEČNÝCH letounů L159 kus za 13mil. dolarů a vzápětí většinu ...Zobrazit celý příspěvek

    Bělo rusové nakoupí 12 NADZVUKOVÝCH BOJOVÝCH letounů SU30SM kus za 50mil. dolarů a remcají. ČEŠI nakoupili 72 ZBYTEČNÝCH letounů L159 kus za 13mil. dolarů a vzápětí většinu uskladnili, nebo rozdali američanům. CO JE HORŠÍ????? Kur.va.Skrýt celý příspěvek

    • Larry
      19:13 08.12.2019

      Je to horší než píšete. Jednotková cena byla 3/4 mld Kč za kus, to jest nějakých 32 milionů dolarů v současném kurzu, za který stát nakupoval podzvukovou L-159 od Aera. (v té době ...Zobrazit celý příspěvek

      Je to horší než píšete. Jednotková cena byla 3/4 mld Kč za kus, to jest nějakých 32 milionů dolarů v současném kurzu, za který stát nakupoval podzvukovou L-159 od Aera. (v té době vlastně sám od sebe, Aero vlastnil stát) A kde jsou další náklady a provozní výdaje??
      Až tak špatný deal Bělorusové neudělali.Skrýt celý příspěvek

      • logik
        20:18 08.12.2019

        Zdroje mluví jinak, např.: https://defence-blog.com/news/... A naopak ALCA nestála 50 milionů dolarů ani náhodou, ...Zobrazit celý příspěvek

        Zdroje mluví jinak, např.:
        https://defence-blog.com/news/...

        A naopak ALCA nestála 50 milionů dolarů ani náhodou, k takovému číslu se dá dojít jen s "velmi kreativní" prací s kurzem (což vzhledem k tomu, že vícenáklady platila ČR přímo v dolarech, je naprosto nekorektní postup).Skrýt celý příspěvek

        • Larry
          06:24 09.12.2019

          Já netvrdím, že Alca stála 50 mega v českých, ale 32 mega, otázkou jsou další náklady. Byla by zajímavá statistika s néletem u jednotlivých strojů, jejich opravami a cenovými ...Zobrazit celý příspěvek

          Já netvrdím, že Alca stála 50 mega v českých, ale 32 mega, otázkou jsou další náklady.
          Byla by zajímavá statistika s néletem u jednotlivých strojů, jejich opravami a cenovými relacemi. Obávám se, že tohle ale nedostaneme.
          Nekorektní je politika. Znáte výraz "obchodní politika" obchod už z principu nemůže být korektní. To by jste nevydělal vůbec nic.
          P.S. Nedávno jsem potřeboval koupit cosi od firmy z USA, zkusil jsem jejich obchodní zastoupení v ČR. Celková cena při přepočtu k aktuálnímu kurzu vycházela na 50Kč/USD. Raději jsem koupil přímo u výrobce.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            15:14 09.12.2019

            Jo, přepsal jsem se, ona nestála těch 32 milionů dolarů. K tomudle číslu se dá dojít jen tak, že vezmeš cenu v dolarech, převedeš ji na koruny v kurzu tehdejšího dolaru, a pak ji ...Zobrazit celý příspěvek

            Jo, přepsal jsem se, ona nestála těch 32 milionů dolarů. K tomudle číslu se dá dojít jen tak, že vezmeš cenu v dolarech, převedeš ji na koruny v kurzu tehdejšího dolaru, a pak ji zpět převedeš na dolary v dnešním kursu....
            Což, je, jak jistě vidíš, blbina.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    09:56 05.12.2019

    Neodpustím si ještě tento zdroj: https://www.forecastinternatio... zvýšení životnosti oproti "současným" motorům tedy 4gen o 25% takže ...Zobrazit celý příspěvek

    Neodpustím si ještě tento zdroj:

    https://www.forecastinternatio...

    zvýšení životnosti oproti "současným" motorům tedy 4gen o 25% takže pokud se bavíme o cca 4000hodin tak jsme na cca 5000hodinách.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    09:54 05.12.2019

    Pánové, pokud je pravda zde: http://www.leteckemotory.cz/mo... tak vektorovací tryska má životnost cca 800hodin, což je taky asi zásadní ne? No a co se Migu ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové,

    pokud je pravda zde:

    http://www.leteckemotory.cz/mo...

    tak vektorovací tryska má životnost cca 800hodin, což je taky asi zásadní ne?

    No a co se Migu týká, tak:

    http://www.leteckemotory.cz/mo...
    RD-33 série 3
    Má meziopravový resurs zvýšen ze 700 na 1000 hodin, celková životnost je 2000 hodin, forsážní výkon zůstává na 8300 kp. Je to motor pro MiG-29SD/SM (oba prvně vzlétly v roce 1995). Na výstavě ILA 98 byl s těmito motory představen letoun MiG-29SMT

    Podle zpráv z roku 2002 se u MiG-29SMT (a SMT-II) počítá se zvýšením životnosti motorů RD-33 série 3 až na 4000 hodin, čímž o 40% klesnou provozní náklady. Jedny ze zlepšení, které mají vést ke zvýšení životnosti, jsou zpevněná konstrukce třístupňového labyrintu spalovací komory a odolnější ložiska.

    RD-33MK (Mig-35) má životnost 4000hodin

    No a teď ta F-16 ne?
    http://www.leteckemotory.cz/mo...

    dole je tabulka se statistikou a přes těch 4000hodin se skoro žádný nedostal no a počet neplánovaných oprav na 1000hodin tam také uvádějí. Tudíž není až takový rozdíl v techto motorech.

    Jediný zásadní rozdíl je v sériovosti výroby, což může dávat USA výhodu. Ano cena práce je tam vyšší, ale dokážu si představit, že pokud by chtěli, tak se na cenu u Ruských letadel dostanou právě tím množstvím. Když bude LM nenažraný a využije dominanci na trhu, tak nikoliv.

    Jo a k životnosti F-119 máte něco zde:
    https://money.cnn.com/news/new...

    8650 cyklů, což ale odpovídá 1700hodin, což dosáhli teprve nedávno a to není nic z čeho by si člověk asi sedl na zadek ne? Až čas ukáže.

    Jak jsem psal, tak výhodou F-35 je výroba ve velkých sériích a pokus o nový přístup k servisu, což asi časem vychytají.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
      11:00 05.12.2019

      to Olivav, ""dole je tabulka se statistikou a přes těch 4000hodin se skoro žádný nedostal no a počet neplánovaných oprav na 1000hodin tam také uvádějí. Tudíž není až takový rozdíl ...Zobrazit celý příspěvek

      to Olivav,

      ""dole je tabulka se statistikou a přes těch 4000hodin se skoro žádný nedostal no a počet neplánovaných oprav na 1000hodin tam také uvádějí. Tudíž není až takový rozdíl v techto motorech.

      To si děláš legraci?

      Ta tabulka je o motorech s tisíci nalétaných hodin v první polovině 90. let. Takže jsou to provozní čísla motorů vyrobených v 80. letech. A Rusové se na 4.000 hodin plánovali dostat v roce 2002.

      Takže pokud se jim to podařilo, jeden rozdíl bych tam viděl. 20. let náskoku. A můžeme předpokládat, že Američani nespali a jejich motory v 21. století jsou někde jinde než byly ty v 80. letech?Skrýt celý příspěvek

      • logik
        11:09 05.12.2019

        Navíc z toho, že ta čísla pro každý typ motoru plynule rostou je evidentní, že nejde o čísla
        "hodin do smrti", ale čistě o čísla - tendle motor zatím vydržel todle a drží dál....

        Navíc z toho, že ta čísla pro každý typ motoru plynule rostou je evidentní, že nejde o čísla
        "hodin do smrti", ale čistě o čísla - tendle motor zatím vydržel todle a drží dál....

        • Olivav
          13:20 05.12.2019

          F110-GE-129 V letech 1990-1992 proběhlo praktické ověřování motorů -129 na letounech F-16 v rozsahu celkem 2288 motorových hodin, první let se uskutečnil 22.10.1991. Motor byl v ...Zobrazit celý příspěvek

          F110-GE-129
          V letech 1990-1992 proběhlo praktické ověřování motorů -129 na letounech F-16 v rozsahu celkem 2288 motorových hodin, první let se uskutečnil 22.10.1991. Motor byl v prvé řadě určen pro letouny F-16, u amerického letectva od dubna 1992 (oficiální přijetí do výzbroje) pohání přibližně tři čtvrtiny všech F-16 Block 50/52.

          Tento jediný ma rostoucí tendenci z uváděných a to je motor testovaný v letech 1990-1992 nikoliv 80. léta

          Tabulka ale končí nějakými 2700hodinami v roce 1997
          ale počet neplánovaných oprav na 1000hodin je 1,77, takže skoro co 500h se něco podělalo.

          Další vtip je u F110-GE-100, který je z těch 80tých let. Dokázal nalítat i těch 5000hodin, ale měl poruchovost v počtu neplánovaných oprav na 1000hodin kolem 3.

          Prostě to není držák, který se nepodělá a nemusí jít na neplánvanou opravu. Ano, zlepšili se a těch 4000hodin se Rusům muselo zdát jako Sci-Fi a jen to dotahovali protože v té době byli někde zde:

          Po završení státních zkoušek byla veškerá technická dokumentace předána ufinskému závodu, který začal s malosériovou výrobou. V tom okamžiku se Saturn začal soustředit na zvýšení resursu motoru, který byl na začátku pouze 100 hodin, přičemž požadavek letectva byl minimálně 300 hodin. V současnosti je životnost AL-31F 1000 hodin.

          TEDY ČTVRTINOVÁ. Nyní jsou možná tam kde USA v 80.tých, ale bavíme se o současnosti nikoliv o tom co bylo dříve. Dnes si nemůžou dovolit mít takové "držáky" to by mohli cvičit na rogalech a v Sýrii by lítali asi jen na větroních.

          Ale problém je, že USA asi nějaký zázračný průlom ve výdrži nemá, a pokud najdete data, která ukáží, že životnost v hodinách je opět 4x vyšší tak sem s tím. To by byl jasný argument pro tvrzení, že provožní náklady na SU-30 mohou být horší než u F-35.Skrýt celý příspěvek

          • gangut
            15:14 05.12.2019

            Ale o tom to prave je. Zvýšenie resursu nie je až tak o konštrukčných úpravách motoru ako o certifikácii. Proste výrobca musel preukázať, že motor vydrží určitý počet hodín. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale o tom to prave je. Zvýšenie resursu nie je až tak o konštrukčných úpravách motoru ako o certifikácii. Proste výrobca musel preukázať, že motor vydrží určitý počet hodín. Takže keby bol motor F110-GE-100 z vašeho príkladu teoreticky certifikovaný v Rusku tak by pri troch závadách na 1000h mohol mať rezurs len 300h. A podobne keby bol motor AL-31F servisovaný podľa stavu tak má teoreticky neobmedzenú životnosť. Krásne je to vidieť na letiskách v Afrike, kde sa s papierovaním moc nehrajú. Alebo ako myslíte že Severná Kórea prevádzkuje svoje veterány?Skrýt celý příspěvek

          • logik
            19:45 08.12.2019

            "Tento jediný ma rostoucí tendenci z uváděných" Mýlíš se. Shod dolů tam má jen jeden motor, F-110-100. "Prostě to není držák, který se nepodělá a nemusí jít na neplánvanou ...Zobrazit celý příspěvek

            "Tento jediný ma rostoucí tendenci z uváděných"
            Mýlíš se. Shod dolů tam má jen jeden motor, F-110-100.

            "Prostě to není držák, který se nepodělá a nemusí jít na neplánvanou opravu."
            To je argumentace mimo, pokud nemáme srovnatelná data od Ruských motorů.

            Zbytek se omlouvám, ale je napsaný tak nesouvisle, že není moc identifikovatelné, co vlastně tvrdíš. Nicméně viz Starlight.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            19:49 08.12.2019

            Gagnut: Toto je ovšem demagogie, protože srovnáváš certifikační laboratorní zkoušky a reálný provoz, což je nebe a dudy. Data z reálnýho provozu ruských motorů nemáme, jen známe ...Zobrazit celý příspěvek

            Gagnut:
            Toto je ovšem demagogie, protože srovnáváš certifikační laboratorní zkoušky a reálný provoz, což je nebe a dudy.

            Data z reálnýho provozu ruských motorů nemáme, jen známe Indické stížnosti, které indikují, že to muselo být oproti západním motorům zklamání, protože na Mirage si co vím nestěžují.Skrýt celý příspěvek

          • Olivav
            09:30 09.12.2019

            Logik nikdy nezklame svými nápady.

            To jako fakt, že co řekne Starlight je jako pravda. Co poví to staniž se. Jejda to je zase už nějaké Silvestrovské Televarieté ne?

            Logik nikdy nezklame svými nápady.

            To jako fakt, že co řekne Starlight je jako pravda. Co poví to staniž se. Jejda to je zase už nějaké Silvestrovské Televarieté ne?

          • logik
            15:18 09.12.2019

            Když napíšu viz Starlight, tak tím tvrdím, že argumenty napsal Starlight a nemá smysl je tu opakovat. Nijak Ti neupírám právo s těmito argumenty polemizovat a vyvrátit je - což ...Zobrazit celý příspěvek

            Když napíšu viz Starlight, tak tím tvrdím, že argumenty napsal Starlight a nemá smysl je tu opakovat. Nijak Ti neupírám právo s těmito argumenty polemizovat a vyvrátit je - což ovšem kdybys uměl, tak dávno uděláš.

            Jenže to neumíš (což je jen další potvrzení jejich správnosti), a tak Ti zbejvá jen takovýto hloupý navážení....Skrýt celý příspěvek

      • Olivav
        13:03 05.12.2019

        Neadoruji USA a už je zle. Ha ha ha, no tak se koukni na ta čísla znovu. 1997 má rekord něco přes 5000hodin ale 1998 už je maximum na 4000. Počet neplánovaných oprav na 1000hodin ...Zobrazit celý příspěvek

        Neadoruji USA a už je zle. Ha ha ha, no tak se koukni na ta čísla znovu.

        1997 má rekord něco přes 5000hodin ale 1998 už je maximum na 4000. Počet neplánovaných oprav na 1000hodin něco přes 3 atd... Ano, dali tam docela solidní data z provozu.

        Ve svém důsledku neukázali nic co by v Rusku taky neplánovali a to později i na tom vebu jasně říkají, že doháněli USA, takže asi tak. Jsou tam asi jediní, kteří se snaží držet krok.

        Motory na této úrovni moc zemí nevyrábí a to co mají v USA v sériové výrobě nemá zatím nikdo. Motor pro SU-57 je zatím jen testován. O tom žádná, ale v této generaci se na USA dosti dotáhli.

        Když se vrátíme k SU-30 vs F-35, tak pro F-35 hraje i ten fakt, který jsem zmínil a to zvýšení životnosti, beru-li v potaz motor F-119 ze kterého F-135 vychází, tak máme cca 25% větší zivotnost plus další benefity. Proto si dovedu představit, že F-35 nemusí mít náklady na provoz horší než SU-30. To počítám s tím, že RAM bude odolný a nebude vyžadovat nějaké extra šaškování, protože to by provoz mohlo posunout cenově jinam. To je taky X-krát zmiňováno i samotným LM při vývoji RAM pro F-35.Skrýt celý příspěvek

    • Starlight
      17:09 08.12.2019

      @Olivav Je jedno kolik sem dáš odkazů, neboli kolik informací zmateně opíšeš. Nemáš bohužel tušení, o čem píšeš a pleteš si tu základní pojmy jako je plánovaná a neplánována ...Zobrazit celý příspěvek

      @Olivav

      Je jedno kolik sem dáš odkazů, neboli kolik informací zmateně opíšeš. Nemáš bohužel tušení, o čem píšeš a pleteš si tu základní pojmy jako je plánovaná a neplánována údržba, plánované doby do opravy a parametry spolehlivosti, nebo dokonce naběhané hodiny a celkovou životnost.

      Takže ještě jednou – moderní západní civilní a vojenské motory mají celkovou životnost v podstatě neomezenou a tedy je možné mít stejný motor po celou dobu životnosti letounu. Například F-16 je aktuálně na 12 000 ekvivalentních letových hodinách, F-15C/D aktuálně na 15 000, F-15E už jako nové měly 16 000 a bude se asi prodlužovat, nové F-15EX mají mít 20 000 letových hodin.

      Motor F100-PW-229 pohání polské F-16, na které se běloruský autor odkazuje, má interval do velkých oprav stanovený na 4 300 TAC cyklů a teoreticky neomezenou životnost. První sériový motor F100-PW-229 s těmito parametry se vyrobil už v roce 1989! Modernější verze motorů (F100-229 EEP, F110-GE-229D) pro výše uvedené letouny, které jsou k dispozici od počátku tohoto desetiletí, mají tento interval prodloužen na 6 000 TAC. To by při stejném provozu jako u F-16 polského letectva byl nárůst z 1 700 hodin na 2 370 hodin do velké opravy.

      Ruské stíhací letouny jako Su-30MKI/MKM/SM, Su-35S, MIG-29K/M/35S izd.41xxx se v tomto tisíciletí konečně dostaly na hodnoty životnosti 6 000 hodin a jejich motory AL-31FP, AL-41FS a RD-33MK, které vstoupili do služby cca v rozmezí let 2004-2013 mají uváděnou celkovou životnost 2000-3000, 4000 a 4000 a motorových hodin při intervalu mezi generálními opravami 1 000 hodin.

      Na využití celé životnosti ruských stíhacích letounů je nutné si přikoupit další sadu motorů a všechny provozované motory nechat každých 1 000 hodin generálkovat. Na dosažení stejné životnosti letounu jako mají ty západní, je ale nutné si ještě přikoupit 1 (životnost jako F-16) až 3 (životnost jako F-15EX) další kusy stejného letounu. Nebo létat málo a raději stát opodál.

      Jediné štěstí pro Rusko, je že západní techniku si nemůže koupit každý a že jeden ruský rubl má aktuálně hodnotu 1,5% amerického dolaru (neboli 63 rublů za jeden USD).Skrýt celý příspěvek

      • Olivav
        09:00 09.12.2019

        4300 TAC cyklů není 4300 hodin a není to neomezená životnost. To můžu tvrdit i Ruských motorech. Melte tu s prominutím sra... Když se podíváte demagogu na to co píší američané u ...Zobrazit celý příspěvek

        4300 TAC cyklů není 4300 hodin a není to neomezená životnost. To můžu tvrdit i Ruských motorech. Melte tu s prominutím sra...

        Když se podíváte demagogu na to co píší američané u F-22

        The engine ran for nearly 1,700 hours, accumulating 8,650 cycles

        Tak se jasně ukazuje jaký jste "odborník". Melete nesmysly. 4300TAC je tedy kolik 800hodin?

        Sorry, ale tu je tlupa rádoby odborníku, kteří neumí ani číst a tvrdí, že stopa je metr apod... Jak jsem úsal s takovou argumentací bych už dávno byl na dlažbě. Ješte, že doufám nikdo z Vám nepracuje v oboru jako já.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          15:19 09.12.2019

          TAC na hodiny nejde jednoduše převést - podle zátěže může být jeden TAC několik hodin provozu i naopak. Testy se samozřejmě dělají tak, aby motor dostal co největší záhul, takže ...Zobrazit celý příspěvek

          TAC na hodiny nejde jednoduše převést - podle zátěže může být jeden TAC několik hodin provozu i naopak. Testy se samozřejmě dělají tak, aby motor dostal co největší záhul, takže tam je samozřejmě poměr TAC/motohodiny podstatně větší, než v reálném provozu.Skrýt celý příspěvek

      • Olivav
        09:29 09.12.2019

        Jo a kolik zbylo z toho původního motoru v těch F-16 a F-15 s nálety přes 10tis hodin? To pak můžeme mluvit o původním motoru jen na úrovni teoretické, když by tam vyměnili skoro ...Zobrazit celý příspěvek

        Jo a kolik zbylo z toho původního motoru v těch F-16 a F-15 s nálety přes 10tis hodin? To pak můžeme mluvit o původním motoru jen na úrovni teoretické, když by tam vyměnili skoro vše, že?

        No a ty TAC jsou pěkně ohebná jednotka. Jednou je 8650TAC rovno 1700 hodin a u Vás (bez odkazu na zdroj) je to jinak, protože 6000TAC je rovnou 2370 hodin.

        Tady si asi někdo cucá z prstu, že?

        Pokud by Ruský motor vydržel 6000hodin a to jsem tak optimistické číslo nenašel, tak by to mělo odpovídat cca 30500 TAC, alespoň podle toho jak to počítali u F-22. Jste pane opravdu komik.

        Další ovce z klubu věrných.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          15:23 09.12.2019

          "No a ty TAC jsou pěkně ohebná jednotka. " Nepochopil jsi smysl TAC. Ohebná jednotka jsou právě motohodiny - protože úplně jiná zátěž je hodina pomalýho letu a úplně jiná zátěž je ...Zobrazit celý příspěvek

          "No a ty TAC jsou pěkně ohebná jednotka. "
          Nepochopil jsi smysl TAC. Ohebná jednotka jsou právě motohodiny - protože úplně jiná zátěž je hodina pomalýho letu a úplně jiná zátěž je hodinová airshow, kde motor X krát zapne afterburner a furt mění otáčky.

          Právě to je podstatou zlevnění údržby západních motorů, že se pomocí TAC podstatně lépe odhadne skutečné zatížení motoru. Ruský systém sledování pomocí motohodin nutně vede k tomu, že se mění i součástky, které by dle TAC ještě mohly fungovat dál.Skrýt celý příspěvek

  • Michaall
    12:56 04.12.2019

    Zeptám se, když už se tu řeší americké vs ruské motory u letadel, tak by mě zajímalo jak je to s motory pro vrtulníky americké vs ruské motory, spolehlivost, životnost atd. V ...Zobrazit celý příspěvek

    Zeptám se, když už se tu řeší americké vs ruské motory u letadel, tak by mě zajímalo jak je to s motory pro vrtulníky americké vs ruské motory, spolehlivost, životnost atd. V jednom ruském dokumentu tvrdili, že motor Klimov TV3-117 nemá konkurenci co se spolehlivosti, životnosti atd.týče, tak jestli to může někdo trochu rozepsat, děkuji moc.Skrýt celý příspěvek

    • gangut
      14:56 04.12.2019

      Každá líška svoj chvost chváli. Ale samozrejme TV3-117 su vydarené motory výkonné, odolné, stačí sa pozrieť koľko ich po svete lieta. Trebárs američania dosť inštalujú ekvivalent ...Zobrazit celý příspěvek

      Každá líška svoj chvost chváli. Ale samozrejme TV3-117 su vydarené motory výkonné, odolné, stačí sa pozrieť koľko ich po svete lieta. Trebárs američania dosť inštalujú ekvivalent GE T700. Tiež vydarený motor, výkonný ale napriklad citlivejší na prach. Prach upcháva kanáliky chladenia turbíny a tie sa prepalujú.Skrýt celý příspěvek

  • kosa2668
    10:07 04.12.2019

    nedá mi nereagovať keďž som okusil pracu na zapadných aj východných lietadlách (na východných aj vojenských) takže životnosť motora vobec neznamená že sa motor potom vyhodí a ...Zobrazit celý příspěvek

    nedá mi nereagovať keďž som okusil pracu na zapadných aj východných lietadlách (na východných aj vojenských)
    takže životnosť motora vobec neznamená že sa motor potom vyhodí a koniec
    až je to rentabilné čo u ruských býva koli generálkam
    prejde u výrobcu preskladanim kedy sa rozoberie a vymenia sa poškodené opotrebované alebo mimo limit časti a motor ide do obehu znova
    na zapde je to bezgeneralkový system čo je čisté PR
    pretoze aj tu sa robia generalky u výrobcu ale nie podla hodín ale podla stavu toho motora
    niektory uzivatelia ho dokazu znicit tak ze pri generalke ostane povodny len hriadel a vonkajsia konstrukcia studenej vetvy
    vymena motora u f16 alebo mig 29 sa pocita v radovo na niekolko hodín v LOT Trenčin to borci zvladali za tretinový čas oproti norme...
    Indovia su kapitola sama o sebe boze nechapem ako oni mozu mat vesmirny program
    dokazu znicit aj zeleznu gulu nahradne diely plundruju z havarovanych lietadiel a nejake sprievodne listiny ktore chodia s dielmy su im ukradnute
    lietaju aj s totalne mrtvymi motormy s prepalenou spalovackou mrtvymi generatormi a je im uplne jedno ze zerie viac oleja ako paliva a dymi jak tdi v čipe
    potom ked ide motor na g.o tak nariekaju ze to stoji ako nový motor (čo v konečnom dosledku aj je)Skrýt celý příspěvek

    • logik
      11:22 04.12.2019

      Je úplně jedno, co udělá výrobce s motorem. Podstatné je to, že si zákazník a) musí dělat resursy 3x častěji, což znamená dražší provoz b) musí držet na skladě více náhradních ...Zobrazit celý příspěvek

      Je úplně jedno, co udělá výrobce s motorem. Podstatné je to, že si zákazník
      a) musí dělat resursy 3x častěji, což znamená dražší provoz
      b) musí držet na skladě více náhradních motorů, což znamená dražší provoz
      c) musí za dobu provozu letadla koupit více motorů, což znamená dražší provoz

      A k indům: výmluva hezká, akorát ji poněkud vyvrací to, že se západními motory takové problémy nemají.Skrýt celý příspěvek

      • gangut
        12:10 04.12.2019

        a, viete vobec, čo znamená slovo resurs? b, a ćo by armáda v prípade poruchy v čase vojny bez náhradných motorov robila? Čakala na špecialistov z výrobného závodu? c, viď bod b A k ...Zobrazit celý příspěvek

        a, viete vobec, čo znamená slovo resurs?
        b, a ćo by armáda v prípade poruchy v čase vojny bez náhradných motorov robila? Čakala na špecialistov z výrobného závodu?
        c, viď bod b
        A k indúm, odkial viete, aké majú indovia problémy s ruskými a americkými motormi. Z objektívnych médií? Prečo potom nakupujú v prípade motorov vyrábajú tie ruské šmejdy?Skrýt celý příspěvek

        • logik
          12:26 04.12.2019

          a) ???? b+c) A to jako něco mění na tom, že když jsou motory na výměnu za 1/3 doby, že jich musím mít na skladě více, abych zajistil stejnou provozuschopnost flotily? "aké majú ...Zobrazit celý příspěvek

          a) ????
          b+c) A to jako něco mění na tom, že když jsou motory na výměnu za 1/3 doby, že jich musím mít na skladě více, abych zajistil stejnou provozuschopnost flotily?

          "aké majú indovia problémy s ruskými a americkými motormi. "
          Problémy s Ruskými motory jsou doložené, viz např. Starlight.
          A to, že takové problémy nemají s Rafalle - těžko dokazovat neexistenci špagetového monstra. Máš jediný důkaz, že by s nimi ty problémy v srovnatelné míře měli?

          "Prečo potom nakupujú v prípade motorov vyrábajú tie ruské šmejdy?"
          No tak že by nakupovali Su-57 jsem si zrovna nevšim, a to do jeho vývoje nalili mraky prachů.
          A že kupujou motory do Su-30? A co jako maj dělat? Ta letadla vyhodit????

          Jinak nikde jsem nenapsal, že ruské motory jsou šmejdy. Jen, že prostě vychází jejich provoz kvůli kratší životnosti dráž. Zas to Rusko vyvažuje zpravidla nižší cenou oproti strojům s delší životností, takže to ve výsledku nemusí vyjít ekonomicky úplně blbě.Skrýt celý příspěvek

          • gangut
            12:39 04.12.2019

            a, jak se udelá resurs 3x časteji?
            Na zvyšok nemá zmysel reagovat.

            a, jak se udelá resurs 3x časteji?
            Na zvyšok nemá zmysel reagovat.

          • logik
            14:00 04.12.2019

            Děkuju za potvrzení mého názoru. Jestli fakt nemáš žádný lepší argument, než chytání za slovíčka, že se resursem neformálně označuje nejen doba mezi opravami, ale i ta oprava po ...Zobrazit celý příspěvek

            Děkuju za potvrzení mého názoru.

            Jestli fakt nemáš žádný lepší argument, než chytání za slovíčka, že se resursem neformálně označuje nejen doba mezi opravami, ale i ta oprava po uběhnutí resursu, tak to je jen dobré potvrzení mých tvrzení.

            Takže ještě jednou dík.Skrýt celý příspěvek

          • gangut
            15:47 04.12.2019

            logiku a kde sa resursom neformálne označuje nejaká oprava? U vás ve školce?

            logiku a kde sa resursom neformálne označuje nejaká oprava? U vás ve školce?

        • Brakant
          07:34 05.12.2019

          Tak za nás se říkalo běžně, že jde motor/mašina na "resurs",že se budou "dělat resursy" a pod. Prostě se tím vždy myslela meziresursová oprava.

          Tak za nás se říkalo běžně, že jde motor/mašina na "resurs",že se budou "dělat resursy" a pod. Prostě se tím vždy myslela meziresursová oprava.

      • kosa2668
        07:57 05.12.2019

        a)ano mate pravdu ma predpisane resursy zatial co zapadny nie co ale neznamena ze vas to vyjde lacnejsie alebo ze je zapadny motor stale pripraveny a namontovany v lietadle (aj ...Zobrazit celý příspěvek

        a)ano mate pravdu ma predpisane resursy zatial co zapadny nie co ale neznamena ze vas to vyjde lacnejsie alebo ze je zapadny motor stale pripraveny a namontovany v lietadle (aj zapadny motor ma resursy nieje to tak ze sa vozim pokial sa nepokazi)
        b) dražši provoz čoho??? motory su nakonzervovane a ulozene vo vajíčkach ktore sú v ulozene v sklade
        c) vobec to nemusi byt pravda az mate smolu a zapadny motor bude musiet prejst generalkami tak vas to vyjde na rovnako az nie na viac (rusky motor je lacný a je ich vela na sklade)
        to nieje vymluva to su realne skusenosti s inďákmiSkrýt celý příspěvek

        • logik
          11:19 05.12.2019

          a) viz tabulka, co sem postoval tuším starlight. Jde o frekvenci oprav. Když musím vyndat motor třikrát častějc, tak je to prostě dražší. I proto se v poslední době Rusové tak ...Zobrazit celý příspěvek

          a) viz tabulka, co sem postoval tuším starlight. Jde o frekvenci oprav. Když musím vyndat motor třikrát častějc, tak je to prostě dražší. I proto se v poslední době Rusové tak snažej prodloužit životnost motoru.

          b) a to jako chceš tvrdit, že nákup těch více motorů je zadarmo? A že provoz hlídanejch skladovacích prostor, že je zadarmo? A veškerá logistika okolo?

          c) " az mate smolu a zapadny motor bude musiet"
          Ano, když máte smůlu možná. Ale statisticky to vychází ekonomicky lépe. Proto i zákazníci si přejí západní model údržby motoru. Mj. proto když chtěli rusové motor do superjetu, tak ho dělali spolu s Francouzema.

          " to su realne skusenosti s inďákmi"
          S indy? Tím chceš říct, že Indové říkají, že je západní motory vyjdou na víc? Kde konkrétněSkrýt celý příspěvek

          • kosa2668
            15:25 05.12.2019

            ako viete ze motor z F-16 nevyberiete tolko isto krat ako z migu 29??? tam moze byt len rozdiel v tom ci je routine work alebo non ruitine work hodilo by sa porovnat kolko stala ...Zobrazit celý příspěvek

            ako viete ze motor z F-16 nevyberiete tolko isto krat ako z migu 29??? tam moze byt len rozdiel v tom ci je routine work alebo non ruitine work
            hodilo by sa porovnat kolko stala udrzba motoru f-110 a rd-33 za celu jeho sluzbu a kolko komponentov ostalo povodnych
            takto to funguje aj u civilnych lietadiel zhodi sa motor ide do shopu na check(po rusky na generalku) a namontuje sa novy motor co prisiel zo shopu a zatial nikto neplace ze na jeho a-320 nieje povodny motor z vyroby
            vy si myslite ze v amerike nemaju motory naskladnene??? ved to by bolo z hladiska bojoveho nasadenia samovrazda
            opakujem aj zapadne motory sa posielaju na repas a ten trvá aj nejaky cas
            to co bude lietadlo stat bez motora???
            ano to mate pravdu chcu zapadny model lenze s tym nic rusaci nenarobia az chcu predavat tak sa musia prisposobit
            ano na superjet chceli vyvynut moderny motor pre civilne lietadlo podla zapadneho vzoru tak sa spojili s Francuzmi
            ale celí superjet bol medzinarodný projekt (usa,francuzsko,nemecko)
            mig 29 bol frontový stíhač ktorý vzlietol z trávy a zozral aj naftu zmiesanu s toluenom (viac palivový motor)
            bol to spotrebný kus tam sa ekonomika moc neriesila
            co sa snazili napravit az v 90 rokoch
            pri f-16 sa pocitalo s tym ze sa vrati na zakladnu kde ma zazemie kdesto mig nie
            Indov som myslel ze su proste krivý na opravy
            ale zas jednoduchsie je nahrat nový program do engine control unit ako zostelovavat tiahla na plyn 2 motorovej stihackySkrýt celý příspěvek

    • Starlight
      18:15 08.12.2019

      @Kosa2668 Nějak jsem nepochopil tyto tvé věty (asi kvůli chybějící interpunkci a vekým písmenům): „takže životnosť motora vobec neznamená že sa motor potom vyhodí a koniec až je ...Zobrazit celý příspěvek

      @Kosa2668

      Nějak jsem nepochopil tyto tvé věty (asi kvůli chybějící interpunkci a vekým písmenům): „takže životnosť motora vobec neznamená že sa motor potom vyhodí a koniec
      až je to rentabilné čo u ruských býva koli generálkam
      prejde u výrobcu preskladanim kedy sa rozoberie a vymenia sa poškodené opotrebované alebo mimo limit časti a motor ide do obehu znova“

      Bavíme se tu ocelkové životnosti motoru? Nebo o životnosti jen některých částí a dílů?

      Nebo opravdu naznačuješ ze své praxe, že sovětský/ruský/ukrajinský motor po skončení celkové životnosti (po vyčerpání počtu všech povolených generálních opravách) se ještě znovu recykluje a pouští do provozu?

      Pokud ano, můžeš konkrétně uvést typ motoru, typ letounu, oprávce, který to dělá a provozovatel, který tyto motory používá?

      Nevím jak u vás, ale naposledy, když něco trochu podobného bylo relativně nedávno vyzkoušeno na VzS AČR (nikdo jiný zde v podstatě už sovětské proudové/turbovrtulové motory nepoužívá), tak to skončilo trestním oznámením a okamžitým uzemněním letounů.Skrýt celý příspěvek

      • Charlie
        09:30 09.12.2019

        Osobně se donívám, že autorem bylo myšlen a popisován způsob provádění běžné GO po vypršení resursu. Na druhou stranu z historie víme, že se na trhu nechají sehnat díly po "GO", na ...Zobrazit celý příspěvek

        Osobně se donívám, že autorem bylo myšlen a popisován způsob provádění běžné GO po vypršení resursu. Na druhou stranu z historie víme, že se na trhu nechají sehnat díly po "GO", na které byly použity komponenty z již vyřazených agregátů (tj. těch které vyčerpaly svojí celkovou životnost) a nezřídka i s (padělanou) dokumentací. Je ovšem dobré dodat, že zákazníky takovýchto prodejců bývají spíše letectva z afriky a jiných chudých států, které až tak nezajímá ani dokumentace, ani předepsané hodiny jako spíš jestli to funguje.Skrýt celý příspěvek

  • Storm
    08:57 04.12.2019

    Palo Satko píše: Prečo ste neskusil Google? Ja sa tak naozaj od narodenia volam a som realnou osobou. pozrite https://satko.blog.sme.sk/...... A vy? Mate odvahu tu zverejnit svoju ...Zobrazit celý příspěvek

    Palo Satko píše:
    Prečo ste neskusil Google? Ja sa tak naozaj od narodenia volam a som realnou osobou. pozrite https://satko.blog.sme.sk/...... A vy? Mate odvahu tu zverejnit svoju existenciu? Lebo väčšina tu použiva maskirovku.

    Reakce:
    Můj bože pavle... Ty ty svoje kraviny píšeš i někde jinde než tady?Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
      10:09 04.12.2019

      Storm, píšem. Vieš mam obrovsky kus sebavedomia a nemam strach sa podpisat ani pod vlastne somariny. Ale čo je s tebou, človeče? Čoho sa bojíš, ked tu je 30 rokov slobody? V zasade ...Zobrazit celý příspěvek

      Storm,
      píšem. Vieš mam obrovsky kus sebavedomia a nemam strach sa podpisat ani pod vlastne somariny. Ale čo je s tebou, človeče? Čoho sa bojíš, ked tu je 30 rokov slobody? V zasade ma ani nemôžeš urazit, lebo použivaš zo strachu nickname a tym si v mojich očiach menejcenny.
      Bude dobre, ked vôbec neskusiš mi odpisat, že tento web dovoluje použivat nickname a spravca s tym suhlasi. Mna nezaujima ako funguje tento web, to viem aj bez teba. Mne odpiš prečo si zbabelec, Storm.Skrýt celý příspěvek

      • Storm
        13:04 05.12.2019

        Tak asi takto Palo... To, že o sobě tady teď tvrdíš, že se od narození opravdu jmenuješ Pavol Satko, má úplně stejnou váhu, jako když já teď budu tvrdit, že se opravdu od narození ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak asi takto Palo... To, že o sobě tady teď tvrdíš, že se od narození opravdu jmenuješ Pavol Satko, má úplně stejnou váhu, jako když já teď budu tvrdit, že se opravdu od narození jmenuju Storm... Pořád je to jen tvé tvrzení... A to že máš svůj, nevím co to je, asi blog, nedíval jsem se, to na důvěrihodnosti přidá leda s těží... Můžeš tam ty svoje kecy klidně psát pod pseudonimem... Takže to není vůbec o "obrovském kusu sebevědomí", jak se nám tu snažíž namluvit... Je to maximálně o tom, že nemáš vůbec zdravou soudnost... Teda pokud tam meleš ty samé pomatené kraviny co tady... Soudě už podle toho že tě mám za sběratele mínusů... Tečka...Skrýt celý příspěvek

  • Kikirík
    19:36 03.12.2019

    Udávaná nízka životnosť motorov v článku je podľa mňa prehnaná a preto to beriem skôr ako propagandu. USA sú v tomto jednoznačne popredu, ale Rusi určite nie sú zase tak na tom ...Zobrazit celý příspěvek

    Udávaná nízka životnosť motorov v článku je podľa mňa prehnaná a preto to beriem skôr ako propagandu. USA sú v tomto jednoznačne popredu, ale Rusi určite nie sú zase tak na tom zle, aby sa za životnosť lietadla, motor vymenil šesť alebo osemkrát... Rusi majú predsa dosť skúseností a dobrých lietadiel overené praxou. Takúto nízku životnosť motorov majú skôr Číňania a je dobre známe, že si s tým nevedia dať rady.Skrýt celý příspěvek

    • Riiiederner
      19:43 03.12.2019

      Něco se mi nezdá takže je to automaticky propaganada no tak to je argument roku.

      Něco se mi nezdá takže je to automaticky propaganada no tak to je argument roku.

    • koteky
      20:20 03.12.2019

      Aby si nepovedal ty propaganda.... motory a ich životnosť F100-PW-229 a RD 33 v Polsku http://www.polishcimeeac.pl/Pa... JE TO TU CIERNE NA BIELOM

      Aby si nepovedal ty propaganda.... motory a ich životnosť F100-PW-229 a RD 33 v Polsku http://www.polishcimeeac.pl/Pa... JE TO TU CIERNE NA BIELOM

      • koteky
        20:37 03.12.2019

        Samozrejme je tam vekovo-generačna priepasť...férovejšie by bolo porovnať F100-PW-100/200 a RD 33 .....existuje RD-33MK ako moderná alternatíva.. ale či je taká kvalitna ako ...Zobrazit celý příspěvek

        Samozrejme je tam vekovo-generačna priepasť...férovejšie by bolo porovnať F100-PW-100/200 a RD 33 .....existuje RD-33MK ako moderná alternatíva.. ale či je taká kvalitna ako americké motory to sa nedozviemeSkrýt celý příspěvek

      • Starlight
        22:01 03.12.2019

        Takže si ty polské podklady shrneme. Motory F100-PW-229 v polských F-16C/D mají minimálně stejnou životnost jako letouny F-16, tj. minimálně 12 000 ekvivalentních letových hodin a ...Zobrazit celý příspěvek

        Takže si ty polské podklady shrneme. Motory F100-PW-229 v polských F-16C/D mají minimálně stejnou životnost jako letouny F-16, tj. minimálně 12 000 ekvivalentních letových hodin a jejich životnost je vlastně neomezená. Vše za předpokladu, že každých 4 300 cyklů TAC (zhruba 1 700 motorových hodin) projdou velkými opravami horkých a studených částí. V polském provozu to vychází na každých 12 let.

        Motory AL-231F3 a RD-33 v polských Su-22M4 a MiGů-29 mají celkovou životnost 1 600 motorových hodin. Každých 400 motorových hodin musí na generální opravu. Mohou tedy projít generální opravou po 400, 800 a 1200 motorových hodinách (tedy každých cca 3,3 roku) a po dosažení 1 600 motorových hodin se musí vyhodit. Tedy každých 10 let provozu.

        Při srovnání provozu za 30 let v typickém provozu polského letectva vyšlo, že letoun F-16 má stále první motor, který prošel dvěma velkými opravami. Na MiGu-29 jsou za 30 let potřebovány 3 páry (6 ks) motorů RD-33. Tedy mělo by se odlétat 4 800 motorových hodin. Jenže to je jen srovnávací teorie, protože polské MIG-29A (izd. 9.12A) mají celkovou životnost prodlouženou „jen“ na 4000 letových hodin, takže ani tolik hodin nejsou schopni odlétat.Skrýt celý příspěvek

      • StandaBlabol
        22:19 03.12.2019

        to Koteky, to, že to je černé na bílém, ještě neznamená, že to není propaganda. Naopak ten článek je plný důkazů, že se o propagandu jedná: 1) Je to v angličtině. Objektivní ...Zobrazit celý příspěvek

        to Koteky,

        to, že to je černé na bílém, ještě neznamená, že to není propaganda. Naopak ten článek je plný důkazů, že se o propagandu jedná:

        1) Je to v angličtině. Objektivní články vycházejí pouze v azbuce. Možná ještě v anglické verzi Sputniku.
        2) Ruská technika v tom srovnání vychází hůř než konkurence.
        3) V porovnání F-16 a Mig-29 je zamlčen jeden zcela zásadní technický údaj. A to ráže kanónu. Zatímco F-16 má kanón ráže pouhých 20 mm, Mig-29 disponuje 30 mm. Dokonce i rádoby moderní předražená nepovedená F-35 má pouze 25 mm.Skrýt celý příspěvek

        • beepee
          11:06 04.12.2019

          1. U tohle bodu jsem si nebyl jistý, jestli si neděláš srandu (článek v angličtině je zásadně neobjektivní, pokud nepochází ze Sputniku) 2. Pak jsem pochopil, že to myslíš vážně ...Zobrazit celý příspěvek

          1. U tohle bodu jsem si nebyl jistý, jestli si neděláš srandu (článek v angličtině je zásadně neobjektivní, pokud nepochází ze Sputniku)
          2. Pak jsem pochopil, že to myslíš vážně (jediné objektivní články jsou ty, ve kterých vychází lépe ruská technika. Aha.)
          3. Co má společného ráže kanónu s životností motorů?Skrýt celý příspěvek

          • StandaBlabol
            11:40 04.12.2019

            Už to vypadá, že v dnešní době lidi nepochopí ironii, když se za větu nedá příslušný emotikon. ad1) dělám ad2) nemyslím ad3) Ráži kanónu zmiňují s oblibou ruská youtube videa, ...Zobrazit celý příspěvek

            Už to vypadá, že v dnešní době lidi nepochopí ironii, když se za větu nedá příslušný emotikon.
            ad1) dělám
            ad2) nemyslím
            ad3) Ráži kanónu zmiňují s oblibou ruská youtube videa, když vysvětlují nadřazenost Su-57/Su-35. Reálně nemá souvislost vůbec s ničím.Skrýt celý příspěvek

          • Brakant
            07:40 05.12.2019

            Tady má někdo hóódně dlouhý vedení! :)

            Tady má někdo hóódně dlouhý vedení! :)

    • darkstyle
      20:41 03.12.2019

      Najprv si uvedom, že su-30sm je dvojmotorovy stroj F-35 alebo aj f-16 jednomotorový.. Takže životnosť motorov nie je šesť krát, ale tri krát horšia.. ale motorov potrebuješ 6 lebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Najprv si uvedom, že su-30sm je dvojmotorovy stroj
      F-35 alebo aj f-16 jednomotorový..

      Takže životnosť motorov nie je šesť krát, ale tri krát horšia.. ale motorov potrebuješ 6 lebo meniš naraz dva a nie jeden ako pri amerických strojoch..

      A áno sú na Tom až tak zle a Čína sa nevie dostať ani na úroveň Ruských.. pri tejto generácií lietadla..

      Treba si uvedomiť, že motory v su-30sm sú zastaralé motory, novšie ktoré ako tak dobiehajú tie vo f-16 majú Rusi v su-34/35..
      Ale na tie vo f-35 sa nechytajú..
      Ale zase technológie vyvinuté pri f-35 sa začínajú uplatňovať aj do motorov v f-16..

      Samozrejme aj Rusko vyvíja nové motory do su-57, lenže sú zatiaľ vo fáze prototypu a skúšok..

      A američania vyvíjajú 2 typy nových motorov, jeden je tiež vo fáze prototypu, ten má priniesť malé zlepšenie a ten druhý čo má priniesť to veľké, tam sa testujú materiály, možno Max súčiastky do motora.. ten prvý sa možno ani nezavedie, dávnejšie som čítal, že si to stavitelia projektu f-35 vyvýjajú na vlastnú päsť..Skrýt celý příspěvek

      • koteky
        21:11 03.12.2019

        Nieje to naopak že v motoroch pre F16/F15 sa testovali technológie na zvýšenie ťahu a životnosti a potom sa postavili motory 5generácie? F100-PW-229A====F119-PW-100...samozrejme ...Zobrazit celý příspěvek

        Nieje to naopak že v motoroch pre F16/F15 sa testovali technológie na zvýšenie ťahu a životnosti a potom sa postavili motory 5generácie? F100-PW-229A====F119-PW-100...samozrejme došlo k zvýšeniu životnosti pri nižšom ťahu pri motoroch 4. generácie viď motory v našich F16 .... F110-GE-129DSkrýt celý příspěvek

  • Larry
    18:01 03.12.2019

    nevím, kdo je pan Porotnikov ani mě to nezajímá, jistě nějaký "bezpečnostní expert s humanitním vzděláním" a jeho blogísek je mě ukradený. "Za Armádní noviny uveďme, že Porotnikov ...Zobrazit celý příspěvek

    nevím, kdo je pan Porotnikov ani mě to nezajímá, jistě nějaký "bezpečnostní expert s humanitním vzděláním" a jeho blogísek je mě ukradený.
    "Za Armádní noviny uveďme, že Porotnikov přitom nezmiňuje nutné náklady na vybudování provozního a výcvikového zázemí."
    hmmm

    Není se o čem bavit, infrastrukturu a logistiku mají pro Suchoje a nemusí nákladně budovat novou. Pokud náklady, tak minimální.
    Naprosto stejný příklad je Srbsko, kde při výběru Mig-29 hrála roli i úspora na logistice a servisním zázemí.
    Angola a jejich pořízení MiG-29K jsou příklad nákupu chudé země rovníkové Afriky. Jistě i oni ve svém zájmu sledují ekonomiku provozu a náklady. Tedy cena versus výkon. Dnes běžná praxe.
    Tady vždy platí, že cena je k jednání a je to o tom "co a za kolik"
    To se ale v článku nedozvíme. Např. je v ceně výcvik personálu?? Náhradní díly ZIP v jakém množství a co obsahují?? Pravidelné servisní prohlídky výrobce po dobu x let jsou v ceně??? A co trenažér??........ atd... atd....

    V případě, že životnost motorů je tajná informace tak zbytek jsou pouze spekulace, které nelze nikde ověřit. Prostě si to pan Porotnikov cucá z prstu, protože má zrovna potřebu cosi nasmolit na blogísek" Slovo "údajně" je kategorie pavlačových drbů. Mohl se pan Porotnikov dotázat společnosti Suchoj. Udělal to?? Asi těžko. Jinak by nepoužíval slovo "údajně" Buď to tajná informace je, nebo není.
    +++++++++++++
    "Su-30SM pohání motory AL-31FP, letoun MiG-29 zase motory RD-33. Porotnikov ale uvádí, že v případě AL-31FP nelze dohledat životnost motorů. Tyto informace jsou údajně klasifikovány jako tajné.

    Podle běloruského autora (dle neoficiálních informací) Su-30SM spotřebuje během celého svého životního cyklu šest motorů, přičemž samozřejmě jen první dva motory jsou zaplaceny společně s novým letounem."Skrýt celý příspěvek

    • logik
      19:31 03.12.2019

      Ty si taky placenej? Začneš s klasickou dehonestací názorového oponenta - a následně argumentuješ srbskem, který dostalo Mig-29 darem a Angolou, která je jistě zemí kde se vybírá ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty si taky placenej? Začneš s klasickou dehonestací názorového oponenta - a následně argumentuješ srbskem, který dostalo Mig-29 darem a Angolou, která je jistě zemí kde se vybírá podle skutečých vlastností produktu a korupce tam nehraje roli.....Skrýt celý příspěvek

      • Larry
        12:33 04.12.2019

        Srbsko dostalo sice darem MiG-29 6ks nelétané uloženky zrovna z Běloruska. To vyjednávání bylo dost zdlouhavé a úspěšné díky i Miroslavu Lazanskemu. Ale komplet zaplatili resursy ...Zobrazit celý příspěvek

        Srbsko dostalo sice darem MiG-29 6ks nelétané uloženky zrovna z Běloruska. To vyjednávání bylo dost zdlouhavé a úspěšné díky i Miroslavu Lazanskemu. Ale komplet zaplatili resursy a modernizaci do verze SM. Zadarmo to nebylo.
        Míru korupce v Angole asi nemůžeme hodnotit, nežijeme tam a neznáme realitu. Okolnosti jejich nákupu a kupní smlouvu neznáme.
        To Starlight exportní, nebo expertní či jaká verze???? Máte nějaký jiný, relevantní zdroj než internet?? Uvědomte si, že informaci lze považovat za ověřenou pokud ji máte ze 3 nezávislých zdrojů. Tak to platí i ve zpravodajské komunitě.
        Ten kdo má dobrý job, si nedovolí zveřejnit informace které jsou utajované. To platí i pro firmy . Nejenom na východě, i na západě. V ČR si zaměstnanci např. CSG nedovolí pustit "ústa na špacír" Rusko není ČR kde si redaktor Smrček v TV "lejna" svého času dovolil ukázat na kameru utajovaný dokument což ho stálo flek a pár let v lochu. Ruské kriminály tak přívětivé nejsou. To co uvádíte opisuje jeden od druhého a berou jako neměnný fakt.
        Jiní jako vy tomu bezzmezně věříte. Takové je prostředí internetu. Tím nevylučuji, že i o AČR, PČR a státních firmách jako např. ŘLP, firmách které berou dotace EU se dají sehnat zajímavé informace zrovna na internetu. To je pod vaší rozlišovací schopností.
        Mimochodem , kolik jste odsloužil let v armádě či bezpečnostních složkách státu?? Sloužil jste někdy mimo ČR???Skrýt celý příspěvek

        • logik
          13:56 04.12.2019

          Samozřejmě, že úplně zadarmo ne, ale tržní cena to nebyla ani náhodou. (Jestli chceš tvrdit, že byla, tak si vlastně sám proti sobě... teda Rusku :-), protože Tím bys jen ...Zobrazit celý příspěvek

          Samozřejmě, že úplně zadarmo ne, ale tržní cena to nebyla ani náhodou.
          (Jestli chceš tvrdit, že byla, tak si vlastně sám proti sobě... teda Rusku :-), protože Tím bys jen potvrzoval, že Mig29 stojí za houby :-))

          A co se týče zdrojů, tak zaprve to, že tu snažíš zrovna Starlighta školit ohledně zdrojů, tak to je pořádný chucpe.
          A zadruhé, kvalita starších Ruských motorů je mnohokrát potvrzena uživatelema. Takže jestli chceš tvrdit, že se to podstatně zlejšilo, je důkazní břemeno na Tobě....Skrýt celý příspěvek

          • Larry
            16:13 04.12.2019

            Cena je k jednání, jako vždy....nebo si myslíš, že třeba ČSSR platila za Su-22M4, MiG-29 atd.... plnou cenu?? Ne vždy hrají i jistou roli politicko-ekonomické vztahy. Starší stroje ...Zobrazit celý příspěvek

            Cena je k jednání, jako vždy....nebo si myslíš, že třeba ČSSR platila za Su-22M4, MiG-29 atd.... plnou cenu?? Ne vždy hrají i jistou roli politicko-ekonomické vztahy.
            Starší stroje třeba zrovna MiG-29A nestál za mnoho, z dnešního pohledu. F16 verze cca do Blocku 52 na tom byla podobně. Poslední verze MiG-29SMT, OVP mají i FBW, HUD displeje ....pro verze přelomu 70/80/90let nepředstavitelné. F16 Viper a jeho možnosti jsou s původními seriovými verzemi nesrovnatelné. To jsou stroje původně projektované na potřeby studené války v 70tých letech.
            Všechny stroje studené války byly stavěné na úplně jiné materiálové a technické podmínky. Tehdy nikoho nezajímala spotřeba nebo ekonomika provozu. Zdroje na východě i západě byly obrovské, téměř neomezené.
            Tehdy, když se přesouval pluk, nikdo to nezpochybňoval. Došlo k přesunu z bodu A do bodu B protože byl rozkaz. Dnes za velitelem nakráčí náčelník finanční služby a musí spočítat, na kolik ten samý přesun přijde peněz. A Novinář po tiskovce to nafoukne "kolik že zaplatí daňový poplatník za přesun VÚ....." Realita je taková, že máte dle zákl. řádů a nařízení ..... nárok na proplacení položky X. A vyposlechnete si 15minut monolog bakaláříka - "vojenského finančáka" o mandatorních výdajích. A přitom na to máte nárok,..... protože "rozkaz" A nesmyslné plky okolo otráví spolehlivě každého protože o rozkazu se nediskutuje. Tedy v normálních armádách mezi které musím v tomhle ohledu zařadit i Wehrmacht a Rudou armádu.
            Peníze dnes vládnou světem včetně AČR a v armádách napříč světem snad s vyjimkou US Army a ČLOA nebo Ruské armády to bude stejné nebo podobné.
            Tvoje časté "operování Srbskem" se má asi takhle:
            Srbská armáda má 50k vojáků v aktivní službě. To je počet který by měla mít AČR, pokud by to politická reprezentace s obranou ČR myslela vážně.
            Srbsko nemá žádné vojenské smlouvy a není členem žádného paktu.
            Tedy musí spoléhat na sebe a své schopnosti.
            Po zničujících balkánských válkách 90tých let se srbská armáda dostává do bojeschopné kondice a použitelnosti. Účastní se mírových pozorovatelských misí UN. Organizace a řízení srbské armády je podobná jako v AČR a zemích NATO. Dokonce jako suchozemský stát má jednu zvláštnost: Říční flotilu. potřebují operovat na Dunaji, Sávě.....
            Srbská armáda a její vojáci včetně politiků už nikdy nedopustí, aby se opakovala 90tá léta. Aby kdokoliv Srbsko napadl jak po zemi, tak ze vzduchu.
            Zjevně tam nikoho neznáš, ale vojáci, kteří se podíleli na obraně Srbska v r.99
            byli po skončení válek odejiti - penzionováni, jejich penze a náklady s tím spojené dodnes refunduje srbské vládě Pentagon. A bude tak činit dokud nezemře poslední veterán. O tom se ovšem tady nikde nic nedozvíš.
            Srbští vojenští experti se podílejí přímo v Číně na vývoji moderního UAV dronu.
            Nijak se tím netají, je to dokonce na stránkách jejich MO.
            Oni by to snad ani nedělali kdyby: sousedem nebylo CHorvatsko, které je členem NATO- jejich rozhodnutí, nic proti ničemu.
            Jenže tohle Chorvatsko poptávalo po světě operačně taktický raketový systém s dosahem 300km.Proč??? Aby ostřelovali Vídeň?? Chorvatským zájmem bylo pořídit si F16 od Izraele, v počtech které hravě překonávají možnosti a schopnosti srbských MiG-29SM. ( srbské Migy 29SM jistě nemají LINK 16 a informační podporu od AWACSu atd...)
            A ještě maličkost : letadla NATO od r.1999 mají zákaz přelétávat srbským vzdušným prostorem.
            Sorry a víc už nemám fakt čas...Skrýt celý příspěvek

          • logik
            11:24 05.12.2019

            Promiň, ale to co píšeš je úplně mimo téma. Stačilo napsat "Ne vždy hrají i jistou roli politicko-ekonomické vztahy." a jsme doma. Pokud někdo kupuje daný stroj, protože ho ...Zobrazit celý příspěvek

            Promiň, ale to co píšeš je úplně mimo téma. Stačilo napsat
            "Ne vždy hrají i jistou roli politicko-ekonomické vztahy."
            a jsme doma.

            Pokud někdo kupuje daný stroj, protože ho dostane kvůli politice za babku, tak prostě nejde tuto transakci použít pro dokazování konkurenceschopnosti daného stroje.Skrýt celý příspěvek

    • Starlight
      00:14 04.12.2019

      Larrymu dlouholetá a dobrovolná státem placená služba pod velením Václava Havla a v silách NATO, včetně období náletů proti bývalé Jugoslávii, výrazně zhoršila schopnost používat ...Zobrazit celý příspěvek

      Larrymu dlouholetá a dobrovolná státem placená služba pod velením Václava Havla a v silách NATO, včetně období náletů proti bývalé Jugoslávii, výrazně zhoršila schopnost používat Google.

      Základní identifikační údaje k Su-30SM pro Bělorusko jsou k dispozici. https://twitter.com/200_zoka/s...

      Jedná se o letouny s prvky avioniky Thales, které přímo vycházejí z expertní verze Su-30MKI vyvinuté pro Indii (tam jsou ještě pod izraelskými značkami) a později i pro muslimskou Malajsii SU-30MKM (tam jsou jako francouzský výrobek). To byl standard i pro ruské letectvo až do mezinárodních sankcí po anexi Krymu a východní Ukrajině. Domácí náhrady za západní a ukrajinské komponenty byly prý vyvinuty v letech 2015-2016. Přesto Bělorusko v roce 2019 dostalo západní avioniku.

      A s těmito informacemi už není problém dohledat základní informace o životnostech: pro motor AL-31FP: http://www.defense-aerospace.c...
      a pro letoun Su-30MKI: https://idrw.org/11-base-repai...

      Pokud Indové, kteří celý vývoj rodiny Su-30MKI/MKM/SM vlastně zaplatili, nepouštějí už 15 let na internet dezinformace, tak lze skutečně napsat, že za 6 000 letových hodin života letounu Su-30SM se spotřebují minimálně tři sady (6 kusů) motoru AL-31FP s životností po 2 000 motorových hodinách.Skrýt celý příspěvek

      • omacka
        12:57 04.12.2019

        Nevím, kde zde spousta debatéru došla na životnost 2000 motorových hodin pro AL-31FP? Udávaná celková životnost motoru AL-31FP v otevřených zdrojích je 3000h s průměrnou dobou ...Zobrazit celý příspěvek

        Nevím, kde zde spousta debatéru došla na životnost 2000 motorových hodin pro AL-31FP?

        Udávaná celková životnost motoru AL-31FP v otevřených zdrojích je 3000h s průměrnou dobou mezi MTOB (generální opravou) 1000h. U AL-41F1S (Su-35S) je to celková životnost 4000h a MTOB 1000h. Což je zajímavé, protože je asi vcelku dobrý důvod, proč po 5 letech služby s ročním náletem do 200h poslat motor na generálku.Skrýt celý příspěvek

        • Starlight
          16:33 08.12.2019

          Chce to umět číst jak článek a jeho odkazy, tak odkazy, které jsem sem dával já: Indie měla v kontraktu na nákup Su-30MKI s motory Al-31FP hodnotu životnosti stanovenou na ...Zobrazit celý příspěvek

          Chce to umět číst jak článek a jeho odkazy, tak odkazy, které jsem sem dával já:

          Indie měla v kontraktu na nákup Su-30MKI s motory Al-31FP hodnotu životnosti stanovenou na minimálně 2 000 motorových hodin. Vývoj motoru verze Al-31FP spolykal 20% vývojových nákladů indického kontraktu. Původní Al-31F, který například stále pohání čínské Su-30MKK a jejich vietnamské, venezuelské deriváty, v té době měly celkovou životnost jen 1 000 motorových hodin a pochopitelně neměly pohyblivou trysku vektorování tahu.

          Hodnota 2 000 hodin byla certifikována v roce 2004: http://www.defense-aerospace.c...

          Stejnou hodnotu uvádí výrobce motorů NPO Saturn v roce 2011 a od té doby se bohužel nenamáhal uvést jakákoliv nová data. Takže možná mají 3 000 hodin, ale není k tomu pořádný a věrohodný zdroj. Takže se vůbec se nedivím běloruskému autorovi, že při nedostatku oficiálních dat použil prokazatelnou hodnotu 2 000 hodin. A ta je použita pro výpočet v originálním článku.

          Je úplně jedno jakou má životnost motor pro Su-35S, protože ta v článku o běloruských Su-30SM není nikde zmíněna, takže je to klasické odvádění pozornosti jinam.Skrýt celý příspěvek

  • jozo
    16:45 03.12.2019

    Ja neviem, ale však celý článok je o citovaní protirečivých informácií. Jediné čo mi z toho vychádza ako pravda je že nevieme koľko tie stíhačky budú stáť, že nevieme ako bola ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja neviem, ale však celý článok je o citovaní protirečivých informácií. Jediné čo mi z toho vychádza ako pravda je že nevieme koľko tie stíhačky budú stáť, že nevieme ako bola postavená cena a nevieme ani aký model financovania tam bude. Tak to si mám potom z názorov vytvoriť vlastný názor? To má pre mňa akú hodnotu?
    A ešte k tým motorom. Ruské motory mali vždy podstatne nižšiu životnosť, ale aj to sa mení. Tuším že US motory v F16 majú životnosť okolo 8000 hodín kým taký RD33 mával len 900 hodín a aj to dymil a aj dymí. To sa Rusakom pri RD33 nikdy nepodarilo vyriešiť. Ale nové SU motory majú životnosť 2000 hodín a pri úplne najnovšej generácií pre SU 57 by to malo byť 4000 hodín. Takže rusáci sa v tomto zlepšujú a budú zlepšovať. Jediná vec ktorá sa ale nemení je že servis, podpora a logistika bola vždy a je u Rusov zúfalá. Kvôli tomuto by som si Ruský stroj nikdy nekúpil.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      19:33 03.12.2019

      " pre SU 57 by to malo byť 4000 hodín" "By to mělo být" a "je" jsou dvě dosti odlišné věci. Indie by mohla vyprávět ...Zobrazit celý příspěvek

      " pre SU 57 by to malo byť 4000 hodín"
      "By to mělo být" a "je" jsou dvě dosti odlišné věci. Indie by mohla vyprávět svoje...:
      https://medium.com/war-is-bori... Skrýt celý příspěvek

      • stronger.p
        21:18 03.12.2019

        Jasně, a na tom stejné plátku melou i tyhle ...Zobrazit celý příspěvek

        Jasně, a na tom stejné plátku melou i tyhle h@vna
        https://medium.com/war-is-bori...
        Opravdu věrohodný zdroj....Skrýt celý příspěvek

        • logik
          09:54 04.12.2019

          Sorry, ale ty informace v článku uváděné v článku jsou "veřejně známé" - viz např. Starlight výše, vzal jsem jenom první věc, co na mne vypadla z googlu, aby bylo jasné, o čem ...Zobrazit celý příspěvek

          Sorry, ale ty informace v článku uváděné v článku jsou "veřejně známé" - viz např. Starlight výše, vzal jsem jenom první věc, co na mne vypadla z googlu, aby bylo jasné, o čem mluvím.
          A i v tom článku, který kritizuješ, tak máš tvrzení ohledně nespolehlivosti motorů ozdrojované, tak si klidně dohledej původní zdroj, jestli nevěříš tomu, že by s těmi "skvělými Ruskými motory" mohl být problém.

          Předvedl jsi klasický postoj: "když se mi něco nehodí do krámu, určitě to není pravda", místo snahy o objektivní ověření zdroje.Skrýt celý příspěvek

    • omacka
      13:01 04.12.2019

      Ale keci, že se jim nikdy nepovedlo vyřešit RD-33, první verze RD-33 byla opravdu katastrofa, ale poslední RD-33MK má celkovou životnost 4000h, uvádí to výrobce na svých ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale keci, že se jim nikdy nepovedlo vyřešit RD-33, první verze RD-33 byla opravdu katastrofa, ale poslední RD-33MK má celkovou životnost 4000h, uvádí to výrobce na svých stránkách.
      http://www.klimov.ru/en/produc... Skrýt celý příspěvek

      • omacka
        13:16 04.12.2019

        "Tuším že US motory v F16 majú životnosť okolo 8000 hodín" To tedy tušíte špatně, protože životnost 8000-12000h má samotný drak F-16, těžko to bude životnost jednoho motoru. ...Zobrazit celý příspěvek

        "Tuším že US motory v F16 majú životnosť okolo 8000 hodín"

        To tedy tušíte špatně, protože životnost 8000-12000h má samotný drak F-16, těžko to bude životnost jednoho motoru. Třeba v materiálech výrobce o celkové průměrné životnosti GE F110-GE-132 se o ni nedozvíte vůbec nic ani přibližně.
        https://www.geaviation.com/sit...

        To je způsobené nejspíše tím, že to nebude žádné ohromné a podstatně rozdílené číslo oproti celkové průměrné životnosti posledních ruských motorů, jinak by tam dali 2x větší statistický údaj z reklamních důvodu zcela bezpečně. :DSkrýt celý příspěvek

  • theo
    10:44 03.12.2019

    Má niekto reálny prepočet , koľko nás budú celkovo stáť f 16 . Suma - počas celej životnosti , mi nepr´íde až taká vysoká , lebo v podobných a vyšších číslach sa budeme pohybovať ...Zobrazit celý příspěvek

    Má niekto reálny prepočet , koľko nás budú celkovo stáť f 16 .
    Suma - počas celej životnosti , mi nepr´íde až taká vysoká , lebo v podobných a vyšších číslach sa budeme pohybovať s F16 .
    Nebudem polemizovať o výhodnosti , ale belorusi už 30 rokov
    úspešne vydierajú a ťažia z RF a pomali s idiotom Lukašenkom
    si zarábajú na budúcnosť podobnej tej UKR . Najradšej by zadara .Skrýt celý příspěvek

    • Luky
      12:17 03.12.2019

      můj odhad je 1.8 miliardy $ dodání a 28 687,35 $ za hodinu provozu bez něčeho co jsem zapomněl

      můj odhad je 1.8 miliardy $ dodání a 28 687,35 $ za hodinu provozu bez něčeho co jsem zapomněl

  • Olivav
    09:23 03.12.2019

    To bude zase debata ;-) No, ale to, že náklady u SU30SM mohou být podobné jako u F-35 není nic nereálného. Vždyť F-35 se vyrábí (ano spíše má vyrábět) jako letado 5gen a ...Zobrazit celý příspěvek

    To bude zase debata ;-)

    No, ale to, že náklady u SU30SM mohou být podobné jako u F-35 není nic nereálného.

    Vždyť F-35 se vyrábí (ano spíše má vyrábět) jako letado 5gen a velkosériová náhrada F-16. V tom množství bude to ekonomické kouzlo. Bude jich hodně a prostě ta cena jde dolů. Když k tomu vezmeme snahu o co nejmodulárnější konstrukci a využití rozšířené reality pro servis, tak je tu něco, co nelze posuzovat dosavadní zkušeností.

    Myslím, že pokud jich vyrobí tolik kolik plánují, tak se v nákladech nakonce ztratí těch "pár" letadel prvních sérií, na kterých se učí. Věřte nebo ne, ale pokud by Bělorusi mohli volit mezi F-35 a SU-30SM, tak věřím, že si vyberou to od LM.

    Malokusová výroba v RF a malé trhy nemohou konkurovat mamutu jako LM. Navíc si nejsem jistý jestli u SU-57 nenarazí právě na "komplikovanost" servisu. Prostě, když kouknete na F-22 a to jak je servisován např. RAM povrch, tak nevěřím, že v RF mají dostatek lidí a zkušeností, aby provozovali flotilu o počtu podobném jako v USA F-22 a to, i kdyby měli dost peněz na jejich pořízení. Nejsou to pitomci, ale na provoz je potřeba využít i mužíka, který nepatří mezi 10% toho nejlepšího co RF může nabídnout. A bez technologického posunu vřed a tím i "náročnějšího" servisu stealth prostě nelze udělat. Fyzika nepustí - RAM, tvarování atd. musí mít jité vlasnosti a nelze povrch ošetřit Balakrylem z dorgérky u Volodi od naproti.

    Jeden z důvodů proč má program F-35 pobobu jakou má. Dodat 5gen i těm, kteří zatím podobný stroj neměli. Ačkoliv mám F-22 mnohem raději (raději jsem měl YF-23) a vypadá to, že je zatím nepřekonaný, tak chápu F-35.Skrýt celý příspěvek

    • danny
      10:53 03.12.2019

      Olivav: nepřekvapilo by mě, kdyby náklady byly větší. Kromě nižších nákladů práce a konstrukci zohledňující kvalitu zázemí a dostupných expertů na sofistikovaný servis k nižším ...Zobrazit celý příspěvek

      Olivav: nepřekvapilo by mě, kdyby náklady byly větší. Kromě nižších nákladů práce a konstrukci zohledňující kvalitu zázemí a dostupných expertů na sofistikovaný servis k nižším nákladům životního cyklu nevidím jediný důvod.Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
      11:21 03.12.2019

      Rusové prostě nemají dodavatelský řetězec, schopný dodávat komponenty v požadované kvalitě. To je obrovské plus USA. Ruští konstruktéři jsou schopni vyvinout unikátní řešení ,ale i ...Zobrazit celý příspěvek

      Rusové prostě nemají dodavatelský řetězec, schopný dodávat komponenty v požadované kvalitě. To je obrovské plus USA. Ruští konstruktéři jsou schopni vyvinout unikátní řešení ,ale i maloseriová realizace je prostě u složitých sofistikovaných řešení zoufalá. Servisní podpora bude ještě žalostnější. Komplexní řešení , jako je program F-35 si už vůbec v Rusku neumím představit v praxi.Skrýt celý příspěvek

  • pavel rampir
    08:57 03.12.2019

    cituji článek :... „Polské letectvo současně provozuje sovětský dvoumotorový stíhací letoun MiG-29 a americký jednomotorový F-16. Předpokládá se, že americký stíhač bude 35 roků ...Zobrazit celý příspěvek

    cituji článek :... „Polské letectvo současně provozuje sovětský dvoumotorový stíhací letoun MiG-29 a americký jednomotorový F-16. Předpokládá se, že americký stíhač bude 35 roků létat se stejným motorem, který byl na něm původně nainstalován. Bohužel to nefunguje s MiG-29: za stejné období bude třeba vyměnit osm (!) motorů [4×2 motory],“ píše Porotnikov.....
    dále:.... Podle běloruského autora (dle neoficiálních informací) Su-30SM spotřebuje během celého svého životního cyklu šest motorů, přičemž samozřejmě jen první dva motory jsou zaplaceny společně s novým letounem....
    Někdy mám pocit že někteří diskutující pojednání vůbec nečtou- titulek článku je pro ně červeným hadrem a jde se do diskuze, hurá za věc ! Vždyť o těch motorech to jsou nespochybnitelná fakta bez ideového nánosu. A to je naprosto katastrofální situace- vždyť motor co je letadlo letadlem (pokud to není větroň) je srdcem konstrukce.
    A pak je jedno komu fandíš......Skrýt celý příspěvek

    • technik
      09:52 03.12.2019

      Bylo by fajn kdyby se tady podělil o zkušenosti z provozu nějaký mechanik MIG29. Já jen vím že na životnost motoru měl celkem velký vliv počet a způsob použití forsazi.

      Bylo by fajn kdyby se tady podělil o zkušenosti z provozu nějaký mechanik MIG29. Já jen vím že na životnost motoru měl celkem velký vliv počet a způsob použití forsazi.

    • palo satko
      10:24 03.12.2019

      Praveže čital a iste pozornejšie než Vy. Napriklad toto: "Je zvláštní, že pod anglickým článkem na BSB není nikdo podepsán." Takže narabate tu s udajmi z članku, ktoreho autor ...Zobrazit celý příspěvek

      Praveže čital a iste pozornejšie než Vy. Napriklad toto: "Je zvláštní, že pod anglickým článkem na BSB není nikdo podepsán." Takže narabate tu s udajmi z članku, ktoreho autor nemal gule sa podpisat a tvrdite, "to jsou nespochybnitelná fakta bez ideového nánosu". Belarus Security Blog odkial informacie pochadzaju je podla ich slov objektívny anylyticky blog dobrovolnikov podporovany EU. To samozrejme hned neznamena, že všetko je klamstvo, ale ani, že všetko je pravda. Spravny vyber slov, faktov, polofaktov a nezmyslov sa velakrat dobre čita aj ked nie vždy je to objektivny a pravdivy obraz. Nakoniec aj Zemanove trenky sa daju opisat ako jasno červene, alebo malo zelene.Skrýt celý příspěvek

    • danny
      10:49 03.12.2019

      pavel rampir: pokud u Sučka musíš vyměnit motor co 12 let a u F-16 vydrží po celou životnost, tak by mi to až tak žíly netrhalo. Otázka je, co je za tím. Jak náročné je to vyjmutí ...Zobrazit celý příspěvek

      pavel rampir: pokud u Sučka musíš vyměnit motor co 12 let a u F-16 vydrží po celou životnost, tak by mi to až tak žíly netrhalo. Otázka je, co je za tím. Jak náročné je to vyjmutí a výměna motoru, kolik ten motor stojí. Co se s tím motorem děje pak. Jde do šrotu, nebo na generálku a znovu do oběhu?
      A kolik vedle toho stojí ta údržba toho jednoho 35ti letého motoru a jak je taková údržba náročná.
      Mít "long life" produkt nemusí být za všech okolností jen a jen výhodné. Blbý příklad: vybereš si špičkové pneumatiky s nejmenším koeficientem opotřebení na trhu. Jsou drahé, ale teoreticky mají vydržet 3x déle a v průměru mají o 5ˇ% lepší provozní charakteristiky, než obyčejné Barumky, takže se investice vyplatí. Bohužel, v polovině cyklu trefíš díru a gumu cvakneš o ráfek. Nehoda, která tě u levné gumy tolik nebolí, protože tu bereš jako laciný spotřebák.
      Bez detailních znalostí teoretických předpokladů deklarovaných výrobcem a reálných záznamů provozních zkušeností bych si nedovolil tvrdit, že se jedná o "katastrofální situaci", byť tomu mnohé na první pohled napovídá.Skrýt celý příspěvek

      • pavel rampir
        11:35 03.12.2019

        Dobrý den přeji, na takové argumenty se dá reagovat, Zemanovy trenky nebo Žiškovy žebřiňáky se velmi těžko komentují. Za prvé Polsko není jediná země která používá techniku ...Zobrazit celý příspěvek

        Dobrý den přeji, na takové argumenty se dá reagovat, Zemanovy trenky nebo Žiškovy žebřiňáky se velmi těžko komentují.
        Za prvé Polsko není jediná země která používá techniku pocházející z RF( neboSSSR) a jinou vedle sebe... .Takže asi by nebylo tajemstvím zjistit ty informace které snad nejsou tajné. Ale vycházel bych z civilního letectví kde není sporu. Motor je základ úspěchu jak technicky tak ekonomicky. Drak ,pokud je dobře navržen pevnostně a aerodynamicky může být v provozu desetiletí. Ale to platí také u vojenských eroplánů. Životnost letounu a důvod pro modernizaci, ekonomie, složitosti oprav během provozu atd. je odvislá od kvality motorů. Kolik dopravních letadel má jiné než motory západní provenience, RR,PW,atd.
        A motory F119 a F135 jsou zatím pro Evropu i jiné země pouze vzorem...takže možná výraz katasrofální byl nevhodný ale situace vojenských motorů je celkem známá.Skrýt celý příspěvek

        • palo satko
          13:14 03.12.2019

          Pavel Rapir. A čo teda pokecat o realnych Su-30 a nešpekulovat o polskych Migoch? ved to lietadlo lieta už dlhe roky aj v Indii aj Čine. India ich ma 222 kusov - slovom ...Zobrazit celý příspěvek

          Pavel Rapir. A čo teda pokecat o realnych Su-30 a nešpekulovat o polskych Migoch? ved to lietadlo lieta už dlhe roky aj v Indii aj Čine. India ich ma 222 kusov - slovom dvestodvadsatdva. To tam naozaj žiju taki debili, čo prevadzkuju tak finančne tragicke lietadlo? A vyzera to tak že nezmudreli, lebo India si objednala dalšie Su-30. Skor to bude tak, že s tym Su-30 to bude nejako inač, než je hore napísane.Skrýt celý příspěvek

          • pavel rampir
            13:45 03.12.2019

            Vadilo vám že někde nebyl někdo podepsaný a tím to není relevantní.
            Pokud se nejmenujete Palo Satko tak nejste podepsaný a na vaše připomínky nebudu reagovat.

            Vadilo vám že někde nebyl někdo podepsaný a tím to není relevantní.
            Pokud se nejmenujete Palo Satko tak nejste podepsaný a na vaše připomínky nebudu reagovat.

          • palo satko
            13:59 03.12.2019

            Prečo ste neskusil Google? Ja sa tak naozaj od narodenia volam a som realnou osobou. pozrite https://satko.blog.sme.sk/... A vy? Mate odvahu tu zverejnit svoju existenciu? Lebo ...Zobrazit celý příspěvek

            Prečo ste neskusil Google? Ja sa tak naozaj od narodenia volam a som realnou osobou. pozrite https://satko.blog.sme.sk/... A vy? Mate odvahu tu zverejnit svoju existenciu? Lebo väčšina tu použiva maskirovku.Skrýt celý příspěvek

          • pavel rampir
            14:40 03.12.2019

            Což zkusit Google dle vaší rady , jenuji se Pavel Rampír od roku 1955. Jinak nic to nemění na tom že reagovat na vás je zbytečné.

            Což zkusit Google dle vaší rady , jenuji se Pavel Rampír od roku 1955. Jinak nic to nemění na tom že reagovat na vás je zbytečné.

          • palo satko
            14:54 03.12.2019

            A žiadal som vas o nejaku reakciu? To vy sa vždy prihlasite. Vam chodia moje komentare po rozume.

            A žiadal som vas o nejaku reakciu? To vy sa vždy prihlasite. Vam chodia moje komentare po rozume.

          • Matesaax
            23:35 03.12.2019

            Když zmiňujeme Indii,tak oni sice Su-30 mají zavedené ve velkém počtu,ale se spolehlivostí tam panuje velká nespokojenost a kupodivu se to týká právě motoru..

            Když zmiňujeme Indii,tak oni sice Su-30 mají zavedené ve velkém počtu,ale se spolehlivostí tam panuje velká nespokojenost a kupodivu se to týká právě motoru..

          • Starlight
            01:20 04.12.2019

            2015 – provozuschopnost Su-30MKI 50%, problémy s motory – na generální opravu už po 500 hodinách místo po 1 000 ...Zobrazit celý příspěvek

            2015 – provozuschopnost Su-30MKI 50%, problémy s motory – na generální opravu už po 500 hodinách místo po 1 000 hodinách:
            http://www.defense-aerospace.c...

            2018 - provozuschopnost Su-30MKI stále jen 50%:
            https://economictimes.indiatim...

            2019 – bude objednáno pouze 18 dalších nových Su-30MKI jako náhrada ztrát + ceny ruské (42 mil. USD) a indické licenční (70 mil. USD) produkce:
            https://www.defensenews.com/in... Skrýt celý příspěvek

        • Luky
          14:21 03.12.2019

          Onehdá běžel německý dokument o civilním letectví, kde hovořili piloti, letušky i chroničtí cestující. V kostce šlo o to, že dříve se motory svěšovaly mnohem častěji, když už byly ...Zobrazit celý příspěvek

          Onehdá běžel německý dokument o civilním letectví, kde hovořili piloti, letušky i chroničtí cestující.
          V kostce šlo o to, že dříve se motory svěšovaly mnohem častěji, když už byly dole, dělala se jenerálka s výměnou těsnění, pryží a gumiček. Dnes se stává, že motor slouží 20 000 hodin a těsnění prý odchází, ale je neekonomické svěšovat kvůli němu.
          Letecký personál je údajně chronicky přiotrávený, ale jedná se prý o závažný systémový problém (jak Boeing tak Airbus) a kdyby to mělo prasknout, tak se nedoplatí. Asi hodinu a půl dlouhý německý pořad byl zejména o nádorech na mozku (do kabin se prý honí karcinogenní vzduch od motorů, který byl v modelech 60tých let separován).

          Tohle není nic proti vysoké životnosti motorů stíhacích letadel. Ať je samozřejmě co nej. Ale ona se i u Migů násobně zvyšovala.Skrýt celý příspěvek

          • gangut
            15:16 03.12.2019

            Opäť, to nie je o tom ako často sa zväčšuje motor. Ide o systém udrzby. Všetky aerolinky a napríklad aj slovenská armáda pri migoch alebo L-410 fungujú v bezgeneralkovej údržbe. To ...Zobrazit celý příspěvek

            Opäť, to nie je o tom ako často sa zväčšuje motor. Ide o systém udrzby. Všetky aerolinky a napríklad aj slovenská armáda pri migoch alebo L-410 fungujú v bezgeneralkovej údržbe. To znamená, že opravy sa robia podľa stavu. Pri motoroch to znamená statisticku kontrolu spotreby oleja a parametrov, predpísané boroskopicke a tribodiagnosticke inšpekcie. Tesnosť olejových tesnení motora takto skontrolujete veľmi ťažko. Olej potom preniká do odberov vzduchu a systému klimatizacie. Btw. ložiská motora sú tesne labyrintmi. Pri generalkovej udrzbe sa motor raz za čas demontoval, skontroloval a defektné súčasti sa opravili. Bezgeneralkova údržba so sebou nesie, spolu so sucasnym pohľadom na to čo je ekonomicke-nulove sklady, just in tíme systém a pod. obrovské problémy a predrazovanie. Samotný článok je čistá demagógia.Skrýt celý příspěvek

    • Aja1984
      15:43 03.12.2019

      Životnosti motorů na základě veřejně dostupných informací je údaj o ničem. Je pěkné říct, že motor vydrží celou životnost letounu, ale to že po 10 letech na tom motoru je původní ...Zobrazit celý příspěvek

      Životnosti motorů na základě veřejně dostupných informací je údaj o ničem. Je pěkné říct, že motor vydrží celou životnost letounu, ale to že po 10 letech na tom motoru je původní akorát tak štítek, dochází málo komu.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    02:18 03.12.2019

    Bieloruský princíp je klasickým príkladom ekonomických poučiek. Keď sú na trhu viacerí výrobcovia, cena klesá. Ak je na trhu len jedna možnosť resp. dve možnosti od totožného ...Zobrazit celý příspěvek

    Bieloruský princíp je klasickým príkladom ekonomických poučiek.

    Keď sú na trhu viacerí výrobcovia, cena klesá. Ak je na trhu len jedna možnosť resp. dve možnosti od totožného producenta tak aj cena je len jedna. V našom prípade najvyššia možná.

    Pozor: Ak sú však na trhu viacerí výrobcovia, to však ešte nemusí nutne znamenať najlepšiu kúpu. Trh je totižto definovaný ako miesto, kde sa stretávajú kupujúci s predávajúcim za účelom obchodu. Ak je však kupujúci skorumpovaný socialista typu karpatského alebo prospechár ktorý zrazu zistil, že nie je ani tak ortodoxný komunista ako liberálny kresťan, potom,,veškeré ekonomické poučky zde sehlávají".

    To sa zrejme stalo aj v Bielorusku.Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
      06:59 03.12.2019

      No mohol by si tieto svoje ekonomicke mudrosti ist vysvetlit Jarovi Kuracinovi.

      No mohol by si tieto svoje ekonomicke mudrosti ist vysvetlit Jarovi Kuracinovi.

      • Miroslav
        09:25 03.12.2019

        Kuracina to posral keď sa dal dokopy s kotletami. Preto sa s ním nikto nebaví. Taký je život. Prídu voľby, Fico prehrá a Široký s Bodorom aj s ich bandou to tiež budú mať ťažšie. ...Zobrazit celý příspěvek

        Kuracina to posral keď sa dal dokopy s kotletami. Preto sa s ním nikto nebaví. Taký je život. Prídu voľby, Fico prehrá a Široký s Bodorom aj s ich bandou to tiež budú mať ťažšie. To je údel podnikateľa ktorý sa serie do politiky

        Mimochodom, JK má kedysi lákal ísť k nemu na technológiu.Skrýt celý příspěvek

        • theo
          10:42 03.12.2019

          Miroslav píšete hovädiny . Smeráci mali problém , že Jaro má na sebe všetky patenty a tieto nie sú na firme . A chcenie natlačiť sa do jeho firmy . p. Kuracina to odmietol a tak ...Zobrazit celý příspěvek

          Miroslav píšete hovädiny . Smeráci mali problém , že Jaro má na sebe všetky patenty a tieto nie sú na firme . A chcenie natlačiť sa do jeho firmy . p. Kuracina to odmietol a tak je to tak ako je . Vždy ide o prachy a pre pleps sa to zdôvodní ako chcete . Pokiaľ
          by sa bol dohodol , tak by dnes mala armáda a polícia zbrane GP , lebo by to sypalo tým správnym ľuďom .Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    21:14 02.12.2019

    Nechápem s čím majú tí Bielorusi taký problém.. Však "uznávaný analytik" Vladko Bednár, ktorý píše články aj tu pre AN písal, že F-35 sú po dobu svojej životnosti lacnejšie než ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechápem s čím majú tí Bielorusi taký problém.. Však "uznávaný analytik" Vladko Bednár, ktorý píše články aj tu pre AN písal, že F-35 sú po dobu svojej životnosti lacnejšie než Gripeny, tak ako nemôžu utiahnuť Su-30, keď tak lacno lietajú?Skrýt celý příspěvek

    • Karlos73
      21:53 02.12.2019

      Sgt Murphy chápeš čo si napísal? Lebo ja nie, nedáva mi to zmysel... skús troška vysvetliť svoju myšlienku.

      Sgt Murphy chápeš čo si napísal? Lebo ja nie, nedáva mi to zmysel... skús troška vysvetliť svoju myšlienku.

      • Sgt Murphy
        21:59 02.12.2019

        Tebe by to bolo zrejme treba nakresliť farebnými pastelkami.

        Tebe by to bolo zrejme treba nakresliť farebnými pastelkami.

    • Miroslav
      02:22 03.12.2019

      Prepáč ale tvoj komentár som si prečítal asi 5x za sebou ale nechápem. Sú len 3 možnosti prečo je tomu tak... 1/Voláš sa Andrej Danko alebo Ičo Gašparovič 2/ si ekonomický génius ...Zobrazit celý příspěvek

      Prepáč ale tvoj komentár som si prečítal asi 5x za sebou ale nechápem. Sú len 3 možnosti prečo je tomu tak...

      1/Voláš sa Andrej Danko alebo Ičo Gašparovič
      2/ si ekonomický génius a naša inteligencia nepostačuje na takúto hlbokú myšlienku
      3/ (najpravdepodobnejšia varianta) Napísal si riadnu capinu ktorej význam poznáš hádam len ty sámSkrýt celý příspěvek

      • Mr.Tomas
        16:51 03.12.2019

        V tomto článku sa náklady na celú životnosť Su-30SM porovnávajú a takmer sa rovnajú nákladom na F-35. V inom článku na AN (zdroj odomňa nechcite, nie je to moje tvrdenie) vraj V. ...Zobrazit celý příspěvek

        V tomto článku sa náklady na celú životnosť Su-30SM porovnávajú a takmer sa rovnajú nákladom na F-35. V inom článku na AN (zdroj odomňa nechcite, nie je to moje tvrdenie) vraj V. Bednár tvrdí, že náklady na F-35 sú počas celej životnosti NIŽŠIE než má Gripen. Teda by sa podľa týchto tvrdení Su-30SM malo nákladmi na životný cyklus blížiť Gripenu, ktorý je všeobecne považovaný za etalón nízkonákladového supersonicu.Skrýt celý příspěvek

        • Sgt Murphy
          18:54 03.12.2019

          Mr.Tomas ďakujem, presne o tomto bola moja narážka na Bednárove nezmysly. Som rád že aj na tomto fóre sa nájde niekto inteligentný.

          Mr.Tomas ďakujem, presne o tomto bola moja narážka na Bednárove nezmysly. Som rád že aj na tomto fóre sa nájde niekto inteligentný.

  • palo satko
    19:44 02.12.2019

    Za socika sa s oblubou použivala tzv "Bulharska konštanta". Proste realne, velakrat smutne čislo sa vynasobilo alebo vydelilo vhodnym nerealnym čislom, tou bulharskou konštantou ...Zobrazit celý příspěvek

    Za socika sa s oblubou použivala tzv "Bulharska konštanta". Proste realne, velakrat smutne čislo sa vynasobilo alebo vydelilo vhodnym nerealnym čislom, tou bulharskou konštantou aby sa dosiahol požadovany propagandisticky vysledok. Podla toho to potom vyzeralo v obchodoch a s kvalitou.
    Bohužial bielorusky expert sa uchylil k podobnemu postupu. Vedel aky propagandisticky zaver ma članok mat a tak udaje pre Su-30SM vynasobil v tomto pripade "americkymi konštantami". Akosi nepochopil, že v nich su zahrnute aj volebne naklady kongresnamov a senatorov, doživotne renty vojensky expertov z radov generalov a plukovníkov a samozrejme to čo sa odleje do danovych rajov. (Ten posledny by mohol platit aj v Rusku :))Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
      20:20 02.12.2019

      A co nám třeba prozradit, která čísla se ti nezdají? A proč? Ty toho běloruského experta znáš? Určitě jej za propagandistu neoznačuješ jen pro to, že říká něco, co se ti nelíbí, ...Zobrazit celý příspěvek

      A co nám třeba prozradit, která čísla se ti nezdají? A proč? Ty toho běloruského experta znáš? Určitě jej za propagandistu neoznačuješ jen pro to, že říká něco, co se ti nelíbí, že?Skrýt celý příspěvek

      • palo satko
        20:38 02.12.2019

        Ved tam mas priamo napisane: provozne naklady je tezke dohledat, ale ked vychadzame z americkych skusenosti.... To je co? Menam ziaden udaj tak pouzijem iny? By si suhlasil aby som ...Zobrazit celý příspěvek

        Ved tam mas priamo napisane: provozne naklady je tezke dohledat, ale ked vychadzame z americkych skusenosti....
        To je co? Menam ziaden udaj tak pouzijem iny? By si suhlasil aby som pri prevadzkovych nakladoch na Fabiu vychadzal z prevadzkovych nakladov Cadilacu?Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          02:26 03.12.2019

          No minimálne tí američania majú odsledované aké sú servisné intervaly, koľko toho nalietajú ruské mašiny s plnou nádržou a podobne. Podľa mňa je to pre Američanov dosť dôležitá ...Zobrazit celý příspěvek

          No minimálne tí američania majú odsledované aké sú servisné intervaly, koľko toho nalietajú ruské mašiny s plnou nádržou a podobne. Podľa mňa je to pre Američanov dosť dôležitá informáciaSkrýt celý příspěvek

        • StandaBlabol
          08:13 03.12.2019

          Takže pokud výrobce nezveřejňuje náklady na provoz techniky (proč asi), je špatně je dovodit z nákladů srovnatelných strojů jiných výrobců? Jaký jiný postup by ti stačil, aby jsi ...Zobrazit celý příspěvek

          Takže pokud výrobce nezveřejňuje náklady na provoz techniky (proč asi), je špatně je dovodit z nákladů srovnatelných strojů jiných výrobců? Jaký jiný postup by ti stačil, aby jsi přestal kopat do lidí a označovat je za propagandisty?Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            10:37 03.12.2019

            Vyrobca naozaj nikdy nezverejnuje naklady na prevadzku. Už z principu to nie je spolahlive čislo a samozrejme vyrobca nema ani tušaka, ako sa budu vyvyjat naklady na zmenu letisk, ...Zobrazit celý příspěvek

            Vyrobca naozaj nikdy nezverejnuje naklady na prevadzku. Už z principu to nie je spolahlive čislo a samozrejme vyrobca nema ani tušaka, ako sa budu vyvyjat naklady na zmenu letisk, skolenie a platy vojenskeho personalu, velkosti skladu nahradnych dielov, atd. Aj v USA si pri F-35 odhadol prevadzkove naklady Pentagon.
            Opät sa uraziš, ale stači sa len rozpamätat na vašnivu debatu o prevadzkovych nakladoch gripenov a F-35 pod tymto člankom https://www.armadninoviny.cz/c...
            Ale ty aj to nazvieš "kopanie do ludi"Skrýt celý příspěvek

          • StandaBlabol
            11:00 03.12.2019

            Já se neurazil, nenavážíš se do mě. Ale místo aby jsi řekl, která čísla, argumenty a závěry jsou špatně, prostě označíš autora za "propagandistu". Jen proto, že se ti nehodí do ...Zobrazit celý příspěvek

            Já se neurazil, nenavážíš se do mě. Ale místo aby jsi řekl, která čísla, argumenty a závěry jsou špatně, prostě označíš autora za "propagandistu". Jen proto, že se ti nehodí do krámu to, co píše.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            12:26 03.12.2019

            Cele to mudrovanie o nakladoch porovnatelnych s F-35 je založene na skoršej vymene motora F-35 a motorov Su-30 Na jednej strane sa tvrdi, že F-35 odlieta celu životnost na jednom ...Zobrazit celý příspěvek

            Cele to mudrovanie o nakladoch porovnatelnych s F-35 je založene na skoršej vymene motora F-35 a motorov Su-30 Na jednej strane sa tvrdi, že F-35 odlieta celu životnost na jednom motore (potom sa ale čudujem, prečo Američania učtuju motor zvlašt) a na druhej strane:
            "Podle běloruského autora (dle neoficiálních informací) Su-30SM spotřebuje během celého svého životního cyklu šest motorů, přičemž samozřejmě jen první dva motory jsou zaplaceny společně s novým letounem."

            Tych 6 motorov, to je čo za čislo? Bud tak dobry a skus mi ho hodnoverne dokazat. Jednoducho je neverim udajom podla mna vycucanym z anonymneho bieloruskeho prsta.Skrýt celý příspěvek

          • Starlight
            23:01 03.12.2019

            @palo satko, nechceš se doma pro změnu věnovat něčemu užitečnějšímu, než trolení na zahraničních stránkách? Začal bych nějakým kurzem jak zacházet s ďábelským americkým ...Zobrazit celý příspěvek

            @palo satko, nechceš se doma pro změnu věnovat něčemu užitečnějšímu, než trolení na zahraničních stránkách?

            Začal bych nějakým kurzem jak zacházet s ďábelským americkým vynálezem zvaným Google. Pak se dají najít věci, na které by ses nemusel tak hloupě ptát.

            Například, že v roce 2004 byla certifikována životnost motoru AL-31FP v letounech Su-30MKI, ze kterých jsou Su-30SM přímo odvozeny. Doba do první a poslední generální opravy motoru AL-31FP byla 1 000 motorových hodin (pohyblivá tryska 500 hodin) a celková životnost tohoto motoru byla 2 000 motorových hodin. http://www.defense-aerospace.c...

            A zjistit, že životnost letounu Su-30MKI/Su-30SM je 6 000 letových hodin, je už pak už drobnost: https://idrw.org/11-base-repai...

            Z toho tedy plyne, že za 6 000 letových hodin života letounu Su-30SM se spotřebují minimálně tři sady (6 kusů) motoru AL-31FP s životností po 2 000 motorových hodinách. A pokud se začteš pořádně do zdejší diskuse, tak zjistíš, že letoun F-16 má dnes životnost 12 000 letových hodin a minimálně tuto životnost mají i motory F100-PW nebo F110-GE.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            10:54 04.12.2019

            Starlight, a všimol si si vôbec že to bola v Rusku vykonana skuška v Indii vyrobeného motora a mala splnit indicke požiadavky na v Indii vyrobeny motor? A si si tiež vedomy toho, ...Zobrazit celý příspěvek

            Starlight,
            a všimol si si vôbec že to bola v Rusku vykonana skuška v Indii vyrobeného motora a mala splnit indicke požiadavky na v Indii vyrobeny motor? A si si tiež vedomy toho, že splnenie testov nie je dôkazom, že v realanej prevadzke je to tiež tak? Že niektory motor uvedene hodnoty nedosiahne a iny prekroč?
            Keby si tu linkol nejaku štatistiku ruskeho letectva (Bielorusi nebudu použivat indicke motory) asi by sme boli bližšie k serioznej debate.Skrýt celý příspěvek

          • Starlight
            17:55 08.12.2019

            @palo satko Můžeš na mě prosím mluvit česky? V tvém případě já mluvě tvého kmene vůbec nerozumím. Nejdříve si tu měl tuny svých tradičních ideologických blábolů na téma ...Zobrazit celý příspěvek

            @palo satko

            Můžeš na mě prosím mluvit česky? V tvém případě já mluvě tvého kmene vůbec nerozumím.

            Nejdříve si tu měl tuny svých tradičních ideologických blábolů na téma běloruského autora. Měl jsi výhrady k jeho odbornosti. Vzhledem k tomu, že jsi na AN známý jako troll s hloupými a ještě hloupějšími protičeskými a prokremelské kecy, tak ten Bělorus pro tebe to bude pro příště už jen pan odborník.

            Já sem ti dal odkaz, že jeho údaje o motorech jsou konzistentní s tím, co je veřejně dostupné. Teď tu zase něco blábolíš o statistice ruského letectva. Tak snad vylezeš z tvé své petrohradské trollí díry a seženeš si ty data sám. Máš to očividně zdroji blíže než já. Uvidíme, co zjistíš. Nespěchej, dej tomu pár měsíců, možná let a pak se sem vrať. Předpokládám, že stejně jako vždy to bude od tebe velké NIC.

            Motory AL-31FP stejně letadla Su-30MKI/MKM, ze které běloruské Su-30SM kosmetickými úpravami vznikly, byla vyvinuta za indické peníze v rámci kontraktu na Su-30MKI z konce minulého tisíciletí. Indické letectvo je zdaleka největší uživatel a má odlétáno nejvíce hodin. Takže dokud neseženeš lepší data od ruského letectva, tak se budou muset používat údaje, které přicházejí do Indů.Skrýt celý příspěvek

    • fido
      23:59 02.12.2019

      Naprosto trefné!

      Naprosto trefné!

    • SKmartinTO
      04:59 03.12.2019

      .( Pááán " Paľko sAtKo. Sledujem tie Vaše palčeky červené.( A práve, preto vám chcem zlepšiť náladu niečím, čo sa Vám isto bude páčiť . ...Zobrazit celý příspěvek

      .(
      Pááán " Paľko sAtKo. Sledujem tie Vaše palčeky červené.( A práve, preto vám chcem zlepšiť náladu niečím, čo sa Vám isto bude páčiť . )

      https://youtu.be/YgGzAKP_HuM...

      .)

      Ospravldlnujem sa diskutujúcim, že prispievam opäť trochu off topic" ale Pááán Paľko Satko si to za svoju vytrvalosť a presvedčenie zaslúži.)))

      Pre istotu aj po vašom ! .)

      Páán Paľko sAtKo. Я смотрю на эти красные палочки.

      Я прошу прощения за обсуждение, что я снова немного помогаю, но Пан Панко Сатко заслуживает этого за его настойчивость и веру.

      ! Крым это Украина !

      .)Skrýt celý příspěvek

  • technik
    19:34 02.12.2019

    6 motoru na životnost era je masakr a to budou víc na stojance než ve vzduchu

    6 motoru na životnost era je masakr a to budou víc na stojance než ve vzduchu

  • tryskac
    19:26 02.12.2019

    Na margo prevádzkovatelnosti USA vs ZSSR/Ruskej leteckej techniky: Irán disponoval veľkým množstvom US let techniky, predpokladám ze po revolúcii v r1979 nemal prístup k žiadnym ...Zobrazit celý příspěvek

    Na margo prevádzkovatelnosti USA vs ZSSR/Ruskej leteckej techniky:
    Irán disponoval veľkým množstvom US let techniky, predpokladám ze po revolúcii v r1979 nemal prístup k žiadnym podstatným zdrojom náhradných dielov. Časť z tých strojov lieta doteraz. Keď to porovnáme so situáciou na Slovensku a napr aj v Bielorusku tak vidime: mizernu kvalitu motorov, nedostatočnú dostupnosť nahr dielov, nestabilné dodávky nahr dielov, prítomnosť "expertov" na základnách, vysokú cenu a zlu kvalitu dielov. Áno, také mig 29 boli projektovane ako frontovy spotrebný tovar. Zdroj si už nespomeniem, ale napr pri bombardovaní Srbska vzlietli 2xmig29. Jeden nemal funkčný radar a druhy zas RWR. Skončilo to samozrejme stratou oboch strojov. A keď dodáme politické vydieranie zo strany Ruska vid Bielorusko, tak je zrejmé, že sa ruskej techniky treba zbaviť čím skôr. Áno pri USA je to istota, v našom priestore počúvajú ozaj na USD.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
      20:13 02.12.2019

      No treba dodať, že hlavne počas iránsko-irackej vojny Irán nakupoval "tony" náhradných dielov po celom svete na všetky americké typy a to dokonca i od USA .... čo bola známa ...Zobrazit celý příspěvek

      No treba dodať, že hlavne počas iránsko-irackej vojny Irán nakupoval "tony" náhradných dielov po celom svete na všetky americké typy a to dokonca i od USA .... čo bola známa aféra.

      Isto nakupoval i neskôr ale je pravda, že Irán vykazuje neuveriteľnú schopnosť svoje americké stroje udržiavať pri živote, napr. stenšujúcim sa možnostiam dodávok ND, už len preto, že sa stroje F-4 či F-5 vyradzujú a stroje F-14 dokonca vláda USA dala zošrotovať aby sa ani teoreticky Iránci k ND nedostali ...Skrýt celý příspěvek

      • gangut
        08:25 03.12.2019

        Ide hlavne o to, že iránci potrebovali, aby boli lietadlá prevádzkyschopné. U nás ide o biznis niekolkých firiem a jednotlivcov.

        Ide hlavne o to, že iránci potrebovali, aby boli lietadlá prevádzkyschopné. U nás ide o biznis niekolkých firiem a jednotlivcov.

      • danny
        10:21 03.12.2019

        Tryskac: Přesně, jak píše Dusan. Navíc konkrétně v případě F-5 dosáhli solidních úspěchů v reverzním engeneeringu + vlastním vývoji, klíčové komponenty jsou dnes schopni vyrábět ...Zobrazit celý příspěvek

        Tryskac: Přesně, jak píše Dusan. Navíc konkrétně v případě F-5 dosáhli solidních úspěchů v reverzním engeneeringu + vlastním vývoji, klíčové komponenty jsou dnes schopni vyrábět sami. Experimentují s přestavbami, implementací ruských a čínských komponent. Např. u F-14 snad zkoušejí dokonce zástavbu radaru, motorů a skleněného kokpitu ze Sučka. Takže to moc nejde porovnávat.Skrýt celý příspěvek

    • SKmartinTO
      22:54 02.12.2019

      .) Tryskac Keď to porovnáme so situáciou na Slovensku a napr aj v Bielorusku tak vidime: mizernu kvalitu motorov, nedostatočnú dostupnosť nahr dielov, nestabilné dodávky nahr ...Zobrazit celý příspěvek

      .) Tryskac

      Keď to porovnáme so situáciou na Slovensku a napr aj v Bielorusku tak vidime: mizernu kvalitu motorov, nedostatočnú dostupnosť nahr dielov, nestabilné dodávky nahr dielov, prítomnosť "expertov" na základnách, vysokú cenu a zlu kvalitu dielov. "

      Áno. )

      Absolútny súhlas
      Je to príšerne, ako RSK a RF pristupuje k svojim partnerom v NATO, a to nie sme ich jediný " "PARTNER" .) v EU a NATO.

      No tí " Experti, teda technici starajuci sa o obsluhu tych našich mašín sa striedajú v pravidelných intervaloch a ich pohyb po základný je OBMEDZENY!

      Každému je jasne aká je ich úloha na členskej základný NATO a kompetentní k tomu pristupujú s absolútnou vážnosťou a prezieravosťou.

      Velenie je viac stupňové a informácie o jednotlivých misiách sú v režime prísne tajne podľa bezpečnostných protokolov NATO.

      Vďaka bohu, že Slovenska verejnosť prijala rozhodnutie prezbrojit na F16 Block 70 a naše vzdušné sily nebudú odkázané na tento obludný reťazec výhovoriek prečo naše MIG 29 AS čakajú na zázraky našich !Slovenských! technikov v VOP Trenčín a na Sliaci.

      Prvé stíhačky F-16 Block70 dorazia na Slovensko v roku 2022. Ministerstvo obrany (MO) SR plánuje vybrať prvých pilotov na výcvik v roku 2019/2020

      https://youtu.be/qZm-P69lAYw...

      HRDINOV NEROBIA REČI, ALE SKUTKY.)

      https://www.regrutacia.sk... Skrýt celý příspěvek

      • gangut
        08:22 03.12.2019

        To je zase žblept. Obludný retazec vyhovoriek začina hlavne u nás. Slovenske letectvo je totiž len dojná krava. A bude uplne jedno, ci budeme letať Migy alebo F-16.

        To je zase žblept. Obludný retazec vyhovoriek začina hlavne u nás. Slovenske letectvo je totiž len dojná krava. A bude uplne jedno, ci budeme letať Migy alebo F-16.

        • koteky
          10:27 03.12.2019

          To ešte uvidíme podľa počtu lietajúcich strojov,ale od roku 2007 u Mig 29 letuschopnosť ide dole vodou takže asi tak.

          To ešte uvidíme podľa počtu lietajúcich strojov,ale od roku 2007 u Mig 29 letuschopnosť ide dole vodou takže asi tak.

          • gangut
            12:16 04.12.2019

            Predpokladám že u nových lietadiel bude letuschopnosť lepšia ako pri lietadlách 30 rokov starých a bez adekvátnej údržby...
            Ale nedávno tu bol údaj, že polské F-16 majú okolo 50%.

            Predpokladám že u nových lietadiel bude letuschopnosť lepšia ako pri lietadlách 30 rokov starých a bez adekvátnej údržby...
            Ale nedávno tu bol údaj, že polské F-16 majú okolo 50%.

  • StandaBlabol
    19:00 02.12.2019

    "Důvodem je údajně tradiční konkurenční boj mezi konstrukčními kanceláři Suchoj a MiG, kdy Suchoj byl s lobbováním v Bělorusku jednoduše úspěšnější. Navíc Suchoj již do Běloruska ...Zobrazit celý příspěvek

    "Důvodem je údajně tradiční konkurenční boj mezi konstrukčními kanceláři Suchoj a MiG, kdy Suchoj byl s lobbováním v Bělorusku jednoduše úspěšnější. Navíc Suchoj již do Běloruska dodal 12 cvičných letounů Jak-130."

    Téhle větě moc nerozumím. Obě konstrukční kanceláře jsou už nějakou dobu jednou firmou. A čekal bych, že lobbing bude zaměřen na optimální využití výrobních kapacit. Prioritou by spíš měla být propagace a nabídka Mig-35. Což je ruská "4++++++" low-cost varianta stíhače a měli by se snažit zvyšovat jeho exportní potenciál.

    Jinak Bělorusko je prostě příliš malé a chudé na provoz těžkých dvoumotorových letadel. Jenže Rusko teď levnou jenomotorovou alternativu ke Gripenu nebo F-16 nenabízí a nákup odjinud je nereálný. Možná max. od Číny?Skrýt celý příspěvek

    • logik
      19:18 02.12.2019

      IMHO právě Mig-35 je velmi těžko prodejný, tak se začali u suchoje soustředit na Sučka. Což je IMHO racionální volba - ta letadla nejsou cenově tak daleko od sebe, a výkonnostně je ...Zobrazit celý příspěvek

      IMHO právě Mig-35 je velmi těžko prodejný, tak se začali u suchoje soustředit na Sučka. Což je IMHO racionální volba - ta letadla nejsou cenově tak daleko od sebe, a výkonnostně je Sučko podstatně výš.Skrýt celý příspěvek

      • danny
        10:06 03.12.2019

        Navíc je otázka, kdy bude finální podoba Mig-35 připravena k dodávkám. A to asi ještě nějaký rok potrvá.

        Navíc je otázka, kdy bude finální podoba Mig-35 připravena k dodávkám. A to asi ještě nějaký rok potrvá.

        • logik
          14:19 03.12.2019

          Něco jako finální podoba Mig-35 (i jiného letadla neexistuje). Vždycky se kupuje konfigurace, která je v dané době aktuální a k dispozici. Viz EFT tranche 1,2,3, zabudování radaru ...Zobrazit celý příspěvek

          Něco jako finální podoba Mig-35 (i jiného letadla neexistuje). Vždycky se kupuje konfigurace, která je v dané době aktuální a k dispozici.

          Viz EFT tranche 1,2,3, zabudování radaru atd....Skrýt celý příspěvek

    • infi
      19:24 02.12.2019

      Tak oni asi nemeli moc na vyber, co by tak asi jineho koupili? F35?Rafale?Gripen? :) Rusove z vyberu co budou mit Bulhari, tedy Mig-35/Su-30, zvolili Su-30, aby zachovali vyrobni ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak oni asi nemeli moc na vyber, co by tak asi jineho koupili? F35?Rafale?Gripen? :)

      Rusove z vyberu co budou mit Bulhari, tedy Mig-35/Su-30, zvolili Su-30, aby zachovali vyrobni linku. Mozna je to i kvuli tomu, ze SU-30 je vetsi "multirole", nez MIG-35.

      Jestli Uganda provozuje 6 SU-30 mk2, nevidim duvod proc by Belorusove nemohli "zvladnout" dvojnasobek.Skrýt celý příspěvek

      • infi
        19:25 02.12.2019

        oprava... bulhari = belorusove...ovsem :-)

        oprava... bulhari = belorusove...ovsem :-)

      • Poly
        08:27 03.12.2019

        Myslím, že JF-17 by byl taky schůdný a pro Bělorusko více než dostatečný. Jen nevím, jak by se tvářil taťka Ivan, když tam jsou RD-33. To by mohl být problém.

        Myslím, že JF-17 by byl taky schůdný a pro Bělorusko více než dostatečný. Jen nevím, jak by se tvářil taťka Ivan, když tam jsou RD-33. To by mohl být problém.

        • danny
          10:03 03.12.2019

          Jako prostá náhrada Mig-29 pro airpolicing určitě. Ale zdá se, že má běloruské letectvo trošku vyšší ambice. A tam moc alternativ není.

          Jako prostá náhrada Mig-29 pro airpolicing určitě. Ale zdá se, že má běloruské letectvo trošku vyšší ambice. A tam moc alternativ není.

          • Poly
            11:03 03.12.2019

            Ambice s 12 Su-30SM, to jsou teda ambice jak noha. K tomu pár desítek těžce zastaralých Mig-29 (9.13 !!!) a jako výkřik techniky 5 kusů MiG-29BM = modernizace z roku 2003. No, ...Zobrazit celý příspěvek

            Ambice s 12 Su-30SM, to jsou teda ambice jak noha. K tomu pár desítek těžce zastaralých Mig-29 (9.13 !!!) a jako výkřik techniky 5 kusů MiG-29BM = modernizace z roku 2003. No, hlavně, že budou mít dohromady méně jak 20 víceúčelových funkčních letounů a horko těžko budou živit jejich provoz. Takhle mohli mít mnohem víc nových mašin s levnějším provozem a piloti by měli i víc nalítáno.Skrýt celý příspěvek

          • Starlight
            00:30 04.12.2019

            Rusko na marginální sílu běloruského letectva reagovalo takto: 2015: https://www.defence24.com/russ... A ...Zobrazit celý příspěvek

            Rusko na marginální sílu běloruského letectva reagovalo takto:

            2015: https://www.defence24.com/russ...

            A stávající výsledek ruských snah:

            2019: https://www.reuters.com/articl... Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    18:46 02.12.2019

    ...to je zase štvavý šlánek... Proč by sučko nestálo co F-35, když ruský kamandír jasně řekl, že je sučko lepší než F-35 a vůbec jakýkoliv zapádnyj analóg (a proto ty Su-57 ...Zobrazit celý příspěvek

    ...to je zase štvavý šlánek...

    Proč by sučko nestálo co F-35, když ruský kamandír jasně řekl, že je sučko lepší než F-35 a vůbec jakýkoliv zapádnyj analóg (a proto ty Su-57 vlastně nepotřebují)...
    ...dyť to všechno sedí!Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2