Beretta LTLX7000 – zranit, ale nezabít

Beretta LTLX7000
Foto: Beretta LTLX7000 v pořadu Future Weapons 2009 / YouTube

Vojenské a policejní povolání se v poslední době čím dál více prolíná. Samozřejmě máme na mysli současné zahraniční operace, kde vojáci musí kromě nepřítele čelit také často zfanatizovaným davům burcujících agresivních jedinců. Zde vystává problém, jak potenciálně nebezpečný dav nebo jedince zastavit či zpacifikovat. Řešením může být nová generace tzv. "méně než smrtících" zbraní, jako je např. italská brokovnice Beretta LTLX7000.

O něco méně než smrtící zbraň

Méně než smrtící zbraně (Less-than-lethal , LTL) zbraně se hodí proti potenciálně nebezpečným pachatelům, které je nutno spolehlivě vyřadit z činnosti, nesmrtelně zranit nebo je prostě za každou cenu paralyzovat. Na druhou stranu však není vyloučeno, že zasažený člověk utrpí trvalé a těžké zranění nebo dokonce zemře. Mezi takové zbraně patří například pušky střílející gumové projektily.

Beretta LTLX7000 Foto: Sehnat obrázek Beretty LTLX7000 ve velkém rozlišení je opravdu potíž / Beretta

Právě i speciální gumové projektily využívá i brokovnice Beretta LTLX7000 (Less Than Lethal X7000). Konstruktéři se ale museli vypořádat s jedním taktickým problémem. S doručením stejné „nesmrtící“ síly na různě dlouhé vzdálenosti.

Mimochodem jedná se vlastně o obecný problém všech LTL zbraní. Na blízkou vzdálenost mají dost síly na to, aby člověka dokonce zabily, ale na velkou vzdálenost není jejich účinek dostatečný.

Italské řešení – proměnlivý tlak plynů v hlavni

Italští konstruktéři z firmy Beretta zkoušejí obejít tento neduh elektronickým systémem, schopným upravovat sílu prachové nálože každého náboje. Oficiální zdroje jsou s popisem této technologie skoupé, ale podle renomovaného blogu The Firearm Blog je podstatou nastavitelné odvádění plynů z hlavně.

„Jediný způsob jak myslím, že by to mohlo fungovat, je odebírání plynů z hlavně. Množství ventilovaného plynu bude záviset na zvoleném dostřelu. Čím více plynů bude ventilováno, tím bude nižší tlak plynu za střelou a tím se sníží dostřel. Pomalejší střela, nižší kinetická energie působící na cíl.“ The Firearm Blog, Steve J

Při střelbě na velmi krátkou vzdálenost prostě nastavíme speciální plynový ventil na maximum, takže v hlavni poklesne tlak plynů a výstřelný gumový projektil získá méně energie – bez rizika smrtelného zranění člověka. Při střelbě na větší vzdálenost naopak ventil více uzavřeme. Výsledkem bude přesně opačný. Větší tlak plynů v hlavni, větší kinetická energie střely a tudíž větší účinný dostřel.

Beretta LTLX7000 a speciální holografický zaměřovač

Beretta LTLX7000 k určení správné vzdálenosti a správného tlaku plynů využívá speciální holografický zaměřovač. Na něm jsou umístěny tři záměrné tečky. Dvě krajní pak pomocí kurzoru umísťujeme na nohy a hlavu cíle. Díky znalosti průměrné výšky člověka (lze naprogramovat pro určitou zeměpisnou oblast) pak systém vypočítá vzdálenost cíle a elektronicky upraví propust plynového ventilu.

Beretta LTLX7000 Foto: Detail elektronických ovládačů na holografickém zaměřovači / Beretta

Výhodou oproti laserovému dálkoměru (kromě ceny) je ten, že voják si nastaví tlak plynů, přesně tak jak potřebuje. Pokud bude čelit bezprostřednímu smrtelnému útoku, nastaví tlak plynů na maximum.

Beretta LTLX7000 Foto: Holografický zaměřovač s třemi indikátory / YouTube

Samotná Beretta LTLX7000 je pumpovací brokovnice ráže 12 (18,5 mm) klasické konstrukce s odnímatelnou pažbou. Brokovnice vychází z konstrukční řady Benelli SuperNova. Zde určitě stojí za zmínku, že firma Benelli, stejně jako Beretta, Sako a Steiner jsou součástí mezinárodní skupiny Beretta Defense Technologies (BDT).

Prototyp této zajímavé zbraně se objevil již v roce 2009, ale od té doby bylo víceméně ticho po pěšině. Avšak v polovině minulého roku mohli redaktoři magazínu Tactical-Life otestovat před-produkční vzorek zbraně. Vypadá to tak, že firma Beretta to se svou futuristicky pojatou brokovnicí nakonec přeci jen myslí vážně.

Zdroj: Tactical-Life, The Firearm Blog

Nahlásit chybu v článku


Související články

Maul - rychlopalná brokovnice střílející elektronické projektily

Firmy Metal Storm a TASER. První z nich před deseti lety postavila zbraň s kadencí 1 milión (!) ran ...

První bojové zkušenosti s revolučním granátometem XM25

O pokrokovém granátometu XM25 jste zajisté už slyšeli. Jedná se o zbraňový systém střílející ...

Daewoo K11 - puška budoucnosti z Jižní Koreje

Ve Spojených státech běžel v 90. letech minulého století program pokročilé osobní zbraně ...

UZI PRO – legendární izraelský samopal v novém kabátě

Samopal UZI nemusíme naším čtenářům příliš představovat. Tato legendární izraelská zbraň je ve ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • zap
  21:03 27.12.2012

  'Less than lethal' neni spravna formule - totiz nikdo nezaruci, ze tato zbran (treba pri pouziti zblizka) nezabije. Pak se toho chyti pravnici a jste v koncich. Spravny termin je ...Zobrazit celý příspěvek

  'Less than lethal' neni spravna formule - totiz nikdo nezaruci, ze tato zbran (treba pri pouziti zblizka) nezabije. Pak se toho chyti pravnici a jste v koncich. Spravny termin je LESS LETHAL (mene smrtelna). Brokovnice v razi 12 (2-3/4" a 3") a jejich ucinnost typicky s Buck00 je omezena do asi 40m, potom nic moc. Jinak, podle toho co jsem mluvil s vojaky co ji pouzili v akci si brokovnici chvalili. HK mel asi pred 20ti lety bojovou brokovnici CSAW ktera pouzivala specialni munici s tungstenovymi projektily. Byla to nadejna konstrukce, ale zakaznik nemel na zavedeni tak to splasklo a od te doby nic noveho neprislo.

  Projektil s kulovym profilem ma spatnou balistiku, s tim se neda nic delat. (Bratr Zizka pouzival tarasnice kdyz uz byli krizaci skoro pred vozovou hradbou.) Chce to neco docela jineho a v tom smeru je mozna nejaka budoucnost strelnych zbrani jednotlivce. Rad bych videl co to bude - asi nejaky krizenec.Skrýt celý příspěvek

 • Márty
  14:44 07.06.2012

  Myslím že mechanicky upryvovat propustnost plynů by bylo lepší a jako volitelný prvek bych přidal elektroniku, (prach písek a přeci jenom mít to na 100% v ele. není dobré)

  Myslím že mechanicky upryvovat propustnost plynů by bylo lepší a jako volitelný prvek bych přidal elektroniku, (prach písek a přeci jenom mít to na 100% v ele. není dobré)

 • Jan Grohmann
  14:17 07.06.2012

  Pro Longsword: To nás napadlo taky, ale vypadá to, že Beretta chce nechat střelci větší volnost. Laserový dálkoměr by tolik nezatěžoval střelce, ale také by mu vzal možnost rychle ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Longsword: To nás napadlo taky, ale vypadá to, že Beretta chce nechat střelci větší volnost. Laserový dálkoměr by tolik nezatěžoval střelce, ale také by mu vzal možnost rychle nastavovat sílu výstřelu. Tak si může střelec nastavovat sílu výstřelu elektronicky podle situace, potřeby, zkušeností...Skrýt celý příspěvek

 • Longsword
  12:40 07.06.2012

  Napad je to zajimavy, ale nebylo by z uzivatelskeho pohledu (podobne jak pise kolega Pedro) jednodussi dat tam obycejny laserovy dalkomer, ktery bude automaticky nastavovat ten ...Zobrazit celý příspěvek

  Napad je to zajimavy, ale nebylo by z uzivatelskeho pohledu (podobne jak pise kolega Pedro) jednodussi dat tam obycejny laserovy dalkomer, ktery bude automaticky nastavovat ten ventil?Skrýt celý příspěvek

 • Pedro
  10:35 07.06.2012

  No, jako u většiny nových technologií to vypadá jako zajímavý nápad, jen mi to trochu připadá, že to tady opět možná překračuje onu hranici, kdy přemíra technických vymožeností je ...Zobrazit celý příspěvek

  No, jako u většiny nových technologií to vypadá jako zajímavý nápad, jen mi to trochu připadá, že to tady opět možná překračuje onu hranici, kdy přemíra technických vymožeností je spíše na obtíž a méně by bylo více. Střelec místo toho, aby se soustředil na hrozby ve svém okolí a v případě potřeby zamířil a vystřelil, tak najednou tu bude mít speciální holografický zaměřovač, v něm jakési tři tečky, které bude umisťovat na lidské tělo, bude si hrát s nastavováním vzdálenosti a kdovíčeho ještě. Jasně, z teoretického hlediska a při testování je to parádní a určitě i efektivní. Ale, až bude vyčerpaný vojenský policista v padesátistupňovém horku uprostřed rozzuřeného davu řešit, že mu najednou nefunguje tlačítko zmenšení vzdálenosti, nebo že přestala svítit jedna z těch teček, a třeba jen na kritickej zlomek vteřiny místo sledování okolí bude řešit výpadek supermoderní techniky, nebylo by v tu chvíli lepší, než kdyby na té brokovnici byl jednoduchý a mnohem spolehlivější mechanický přepínač střelby třeba pod 20 metrů, 20-50, 50+? Posune palcem páčku na potřebný režim a pálí. Mnohem snadnější, levnější a spolehlivější než tohle. A pořád lepší než současná situace.
  Jo a jedna technická, není to spíš less thAn lethal? Slovo "then" znamená česky "poté" ;)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...