Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

R-36M Veovoda při startu / Mil.ru

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním balistickým střelám (ICBM) R-36M2 „Voevoda“. Rakety Voevoda přitom měly nahradit nové RS-28 Sarmat. Podle Michaila Žirochova, ukrajinského autora názorového článku „Bez Ukrajiny Rusko jen stěží vyděsí svět radioaktivním popelem“, to údajně svědčí o systémové krizi hlavní složky ruské jaderné triády. 

Základem ruské bezpečnostní a zahraniční politiky, potažmo i mocenského postavení na globální scéně, je schopnost přesvědčovat všechny mocenské protivníky o tom, že Rusko pro ochranu svých zájmů bez váhání použije jaderné zbraně. Tato „Hra na třetí světovou válku“ je podle Rusů jediný způsob, jak přes slabou ekonomickou sílu a malý počet obyvatel ochránit svou statní suverenitu a integritu obrovského ruského území.

 


 

Obrovské ruské území a nerostné bohatství je nepochybně lákadlem pro různé státy a mocenské skupiny. Nota bene, když na tomto obrovském území žije pouze 146 milionů obyvatel, z toho je jen 116 milionů Rusů.

 

Podle Žirochova jsou však ruské jaderné síly v hluboké krizi:
 

V současné době je RS-28 Sarmat ve fázi, kdy se testuje „vymetení“ – jedná se o vymetení raketového prototypu ze startovací šachty do výšky, ve které bude zažehnut motor prvního stupně. Přitom i v dobách Sovětského svazu od zkoušek vymetení do zavedení první rakety do výzbroje uběhlo čtyři až pět let. Žirochov soudí, že bez podpory ukrajinských odborníků na raketovou techniku, především z ukrajinské firmy Juzmaš (viz dále), je tato doba v současných ruských podmínkách nedosažitelná.
 

Na vývoji rakety RS-28 Sarmat se podíleli pouze ruští odborníci. Ruské firmy však mají s výrobou komponent vážné potíže. V roce 2016 bylo plánováno, že za dva roky začnou letové zkoušky rakety Sarmat. Ve skutečnosti do konce letošního roku jsou plánovány pouze dva testy vymetení a teprve v roce 2019 letové testy.

 

Avšak již v letech 2021 až 2022 končí garantovaná 20 roků dlouhá lhůta bezpečného provozu komplexů hned celé rodiny ruských ICBM – RT-2PM „Topol“, UR-100N a  R-36M2 „Voevoda“. Podle dřívějších plánů měly ruské strategické síly začít v roce 2020 vyřazovat nejstarší ICBM, které v letech 1970 až 1980 navrhli a postavili právě pracovníci ukrajinského Juzmaše. 
 

Zbývajícím raketám měli prodloužit životnost ukrajinští odborníci. Ale po anexi Krymu a omezení programu vojenské spolupráce mezi Ruskem a Ukrajinou se všechny práce v tomto směru zastavily.
 

Prodloužit životnost na Ukrajině vyvinutým ruským ICBM dostala na starost ruské státní raketové centrum Makejev. Jeho odborníci se však specializují na balistické střely pro ponorky (SLBM) a s pozemními ICBM nemají dostatek zkušeností.

 

Ve skutečnosti jsou dnes Rusové schopni nezávisle zajišťovat technickou podporu pouze pozemním mobilním komplexům Topol a Jars. Ruská armáda má ve výzbroji zhruba 150 těchto komplexu, které jsou schopné doručit na cíl „pouze“ 82,5 Mt, neboli „pouze“ 12 % celkové kapacity jaderných hlavic ruských pozemních ICBM.

 

Pokud Moskva v nejbližším roce či dvou nevyřeší problém prodloužení životnosti pozemních ICBM (Topol, UR-100N, Veovoda), nebo nepřijme nový typ rakety, pak se v roce 2020 sníží význam pozemních nosičů (z celkového jaderného potenciálu Ruska) ze současných 70 % na 35 %.
 

Podle Žirochova navíc již několik let nefunguje ruský kosmický systém včasného varování před jaderným útokem Oko. Poslední dva satelity tohoto systému (Kosmos-2422 a Kosmos-2446) ukončily svoji činnost na podzim roku 2014. Vzniká tedy otázka, jak bez vojenských satelitů budou Rusové včasně detekovat odpálení rakety z území Spojených států nebo ze světových oceánů? Ruské radary včasné výstrahy sice dokáží americké střely odpálené z území USA nebo jaderných ponorek odhalit, ale bez kosmického systému včasného varování se časový prostor pro reakci značně zmenšuje.

 

Na rozdíl od USA, kde jsou jaderné síly rozprostřeny více či méně rovnoměrně mezi všechny tři složky, na ruské námořnictvo a letecké síly připadá jen třetina celkového ruského jaderného potenciálu. Od ledna 2015 (více hodnověrných údajů z otevřených zdrojů není) Rusko mělo 499 strategických nosičů schopných nést 1900 jaderných hlavic. Současně v ruském námořnictvu sloužilo 11 ponorkových nosičů balistických střel, přičemž pouze osm z nich má SLBM s 512 jadernými hlavicemi.
 

Pro ponorkové nosiče se od roku 1998 vyvíjí nová SLBM R-30 „Bulava“. Ale i přesto, že tato raketa je do značné míry unifikována s pozemní raketou „Topol-M“, do konce roku 2016 bylo ze 30 startů raket Bulava 10 neúspěšných.

 

Ruské letectvo může nasadit 65 strategických bombardérů Tu-160, Tu-95MS a Tu-22M3, které mohou nést asi 200 střel s dlouhým doletem. Nejmodernějším bombardérem je Tu-160, který pojme až 12 střel s plochou dráhou letu Ch-55 s doletem až 2500 km.

 

Ch-55 sice navrhla moskevská konstrukční kancelář „Raduga“, ale Ch-55 byla vyráběna na Ukrajině. Dle Žirochova to samozřejmě vytváří pro ruskou armádu poměrně vážné problémy při provozu a údržbě těchto střel.

 

Rusko nedávno zavedlo vlastní nástupnickou střelu s plochou dráhou letu Ch-101/102. Její produkce je ale pomalá a proto v blízké budoucnosti bude Ch-55 stále hlavní jadernou střelou vzduch-země ruského letectva.

 

Dle Žirochova si Američané plně uvědomují stav ruského jaderného potenciálu. V současnosti přijatá americká doktrína Rychlého globálního úderu (Prompt Global Strike), podle níž se neutralizuje 80 % jaderného potenciálu Ruska, počítí s provedením úderů do čtyř kritických bodů: Gadžijevo (Murmanský region), Viljučinsk (Kamčatka), na letiště blízko města Engels (Saratovský region) a na základnu bombardérů v Ukrainka (Amurská oblast). Předpokládá se, že zbývající mobilní komplexy (například „Topol“) je možné zničit přesnými zbraněmi a zbytek odpálených střel zachytí systémy protiraketové obrany.

 

Ukrajinský autor soudí, že tento stav je spojen i s posledním PR vystoupením Putina, ve kterém ruský prezident veřejnosti představil několik „zázračných“ nosičů jaderných hlavic. Dle Žirochova jde však pouze o mediální zakrývání upadajícího ruského jaderného potenciálu.

 

Zdroj: Inforesist

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské jaderné torpédo Status-6 existuje

Nová americká Zpráva o jaderném stavu NPR (Nuclear Posture Review), která ustavuje americkou ...

Nová americká jaderná strategie: Hrozba omezeného použití jaderných zbraní

Americký deník Huffington post v pátek zveřejnil výtah z návrhu Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear ...

Nové jaderné schopnosti Spojených států

Podle Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear Posture Review) USA vyvinou nové jaderné zbraně, které ...

Ukrajinské systémy aktivní ochrany Zaslon-L pro turecké tanky v Sýrii

Turecko urychleně vybaví své tanky bojující v Sýrii aktivním systémem ochrany APS (Active Protection ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Tesil
  16:35 26.03.2018

  Musím prostě zopakovat svůj příspěvek z 25.3.který cenzor v záchvatu pracovního nasazení smáznul.Jinak bych neusnul. Šlo o to,že i v 80.letech kdy se tradovalo,že R.Reagan ...Zobrazit celý příspěvek

  Musím prostě zopakovat svůj příspěvek z 25.3.který cenzor v záchvatu pracovního nasazení smáznul.Jinak bych neusnul.
  Šlo o to,že i v 80.letech kdy se tradovalo,že R.Reagan uzbrojil SSSR a sovětské ozbrojené síly měli díky ekonomice problémy byl jaderný arsenál dostatečně odstrašující a schopný zasadit citelný úder USA.
  V současnosti je jaderný potenciál Ruska v daleko lepší kondici bez ohledu na názor pana Žirochova.
  A cíle pro jaderné útoky na území SSSR/Ruska měli Spojené státy vytipované od konce od konce války.
  Tak.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  16:16 26.03.2018

  darkstyle jsi vedle jak ta jedle... uniká ti , že muslimové v Rusku žijí odjakživa a díky ruským zákonům, kdy se s tím nepářou si je ochočí a ukočírují... dám příklad Rakousko ...Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle jsi vedle jak ta jedle... uniká ti , že muslimové v Rusku žijí odjakživa a díky ruským zákonům, kdy se s tím nepářou si je ochočí a ukočírují... dám příklad Rakousko (sousední země s ČR), kde v minulosti to byla nula v roce 1990 150 000 ( 2% populace), v roce 2001 to bylo již 340 tisíc ( 4,25% populace) a dnes počet muslimů v Rakousku činí 700 000 (zhruba 8% z celkové populace), kdy je ti jasné, když to takhle bude pokračovat jaká čísla do budou za pár let....
  https://echo24.cz/a/iWtca/poct... Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  13:21 26.03.2018

  stepan.. https://en.wikipedia.org/wiki/... hlavne si to zoskrolujte nizsie, priblizne 3 strana.. kde su aktualne udaje za rok 2016.. rusko na 10. mieste v ...Zobrazit celý příspěvek

  stepan..
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  hlavne si to zoskrolujte nizsie, priblizne 3 strana..
  kde su aktualne udaje za rok 2016..

  rusko na 10. mieste v umrtnosti na 1000 ludi na zemeguli rozdiel medzi prvym a 10 miestom nie je ani 1 cely clovek..

  co ti pomoze zlepsenie rodenia deti, ked ti ludia umieraju..


  stazujete sa tu na pristahovalcov.. ale ved cca 1/3-1/4 obcanov v Rusku su inej narodnosti..
  to je ako keby bolo v Nemecku 20 milionov obcanov ne-Nemcov..
  je ich viac ako 2x menej ako v Rusku..

  vsetky problemy, ktore podla teba ma europa su v rusku ovela vatsie..
  to, ze sa o tom nepise, a neexistuje o tom vseobecne povedomie medzi nasim obyvatelstvom, este neznamena, ze to tak nie je..Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:45 26.03.2018

  Bohužel, trendy jako pokles natality, raketový růst nákladů na zdravotnictví, problémy se strukturou absolventů a vůbec úrovní vzdělání atd... se v různých podobách dotýkají nejen ...Zobrazit celý příspěvek

  Bohužel, trendy jako pokles natality, raketový růst nákladů na zdravotnictví, problémy se strukturou absolventů a vůbec úrovní vzdělání atd... se v různých podobách dotýkají nejen Ruska, ale celého civilizovaného světa. O tom, že je RF v mnoha ohledech kousek od okraje propasti a v mnoha jiných pěkných pár let pozadu, není pochyb. Na druhou stranu je obdivuhodné, jak se jim daří s těmi trendy pracovat a situaci sice pomalu, ale přece jen zlepšovat.
  Luky: ta epidemie závislostí v USA není až tak o drogách. Jedná se hlavně o problém systému zdravotnictví a zdravotního pojištění. Když to hodně zjednoduším, tak nejlevnější zdravotní pojištění (včetně Obama Care), totiž nepokrývá léčbu, ale jen potlačení příznaků. Typický příklad - bolí tě záda. Jdeš k praktikovi, ten tě nepošle na ortopedii nebo neurologii, protože to už není pokryto tvou pojistkou, ale předepíše ti algifen. Pokud se problém zhorší, dostaneš opiáty. Pokud vyčerpáš limit a problém sám neodezněl, jdeš na ulici a koupíš si něco volně dostupného.
  Vzhledem k vysokému stupni komercionalizace zdravotnictví navíc neplatí žádná pravidla, jak je známe od nás. V televizi běžně jede reklama na antibiotika i opiáty. Tato situace byla vlastně jedním z hlavních důvodů snahy co nejdřív zrušit Obama Care, protože místo zlepšení péče o zdraví populace celý problém ještě prohlubovala.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  01:47 26.03.2018

  Kolik má vlastně Rusko funkčních JZ?Raket v silech,mobilních raket,ponorkových,leteckých...

  Kolik má vlastně Rusko funkčních JZ?Raket v silech,mobilních raket,ponorkových,leteckých...

 • Jirosi
  20:16 25.03.2018

  stepan: Ve skutečnosti většina lidí co přišla do Evropy, sem přišla normálně žít, pracovat. I když se ti to nezdá, tak skupina lidi co přišla během migrační krize se částečně ...Zobrazit celý příspěvek

  stepan: Ve skutečnosti většina lidí co přišla do Evropy, sem přišla normálně žít, pracovat. I když se ti to nezdá, tak skupina lidi co přišla během migrační krize se částečně vymyká, ale stále se bavíme o poměrně malém počtu lidí (cca 5?milionů) vs 450 milionu evropanů. Což ale opět stejně jako v Rusku už zahrnuje ty, "přistěhovateské" etnika. Jen s tím rozdílem, že u do EU ti lidé chodí, ale Rusko přišlo kdysi dávno za nimi(Kavkaz).

  A ještě bych připomenul, že ti co sem přišli zvyšovat porodnost mají tuto hodnotu ve druhé-třetí generaci na úrovni průměru původních obyvatel.

  Mým cílem není zlehčovat dopady masové migrace, ale jen naznačit. Že migrace tu byla vždy a většinou došlo k integraci osob co přišly. Ale skoro nikdy nebyla integrace 100% !Skrýt celý příspěvek

 • stepan
  18:39 25.03.2018

  darkstyle: Uznavam, ze umrtnost je jednim z nejvetsich problemu dnesniho Ruska. Ale ruska vlada o tomto vi a snazi se ho aktivne resit. A oproti devadesatkam je zde videt ...Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle:

  Uznavam, ze umrtnost je jednim z nejvetsich problemu dnesniho Ruska. Ale ruska vlada o tomto vi a snazi se ho aktivne resit. A oproti devadesatkam je zde videt pokrok. Avsak ruku na srdce, ktery evropsky stat (vcetne nas) s timto nema problem?

  Statisticky opravdu nema EU takovou umrtnost jako Rusko, kazdopadne tento fakt je dan hlavne celkovou imigraci ci narustem obyvatel neevropskeho puvodu. A ani Spojene staty nebyly usetreny. Fakt je proste ten, ze bily clovek vymira.

  Hlavni rozdil mezi ruskym a evropskym politkem je to, ze Evropa se snazi vyresit umrtnost puvodniho bileho obyvatelstva "dovozem" ruznych neevropskych etnik, a to hlavne z Blizkeho vychodu a Afriky. A timto si zadelava do budoucna na jeste mnohem vetsi a zakernejsi problem.

  Nechci vyznit rasisticky, avsak opravdu si myslite, ze azilant v nemeckem ci francouzskem tabore tu prisel proto, aby poradne (a hlavne kvalifikovane!) pracoval, platil dane a dodrzoval kulturni zvyklosti dane zeme? Takovy pohled snad maji jen cistokrevni slunickari. Tito lide sem sli s vidinou lepsiho zivota, nebot jim nekdo nakecal, ze si tu zijem vsichni na ukor statu. Realita bude takova, ze tito lide budou v dohledne dobe zdimat socialni system (tzn. danoveho poplatnika, coz je vetsinou puvodni bily evropan) v dane zemi a zpusobovat dalsi problemy (napr. nabozenske). Ostatne, takove problemy jiz vidime u nemeckych sousedu i dnes.

  Na zaver bych rad porovnal statistiku pocet deti/zenu (2015):

  USA 1.84
  Rusko 1.75
  Japonsko 1.46
  Polsko 1.32
  CZ 1.53
  Nemecko 1.5 (pricemz 1/3 deti se narodila imigrantskym rodinam!)
  apod.

  Neni to problem jen Ruska, ale problem snad vsech technologicky vyspelych krajin. Bojim se vsak, ze za 50 let na tom bude Evropa (potazmo spise EU) diky soucasne politice opravdu bidne.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  15:54 24.03.2018

  darkstyle zajímavej názor... "ja osobne mam 400% dlh mojho rocneho HDP.. su ludia aj s 500-600-700% lebo mam hypoteku.. ja pobudnem na svete daj boze 70 rokov.. usa je tu 250 ...Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle zajímavej názor...
  "ja osobne mam 400% dlh mojho rocneho HDP.. su ludia aj s 500-600-700%
  lebo mam hypoteku.. ja pobudnem na svete daj boze 70 rokov.. usa je tu 250 rokov.. ja budem prace schopny z tych 70 rokov daj boze 50 rokov pracovat.. USA je praceschopne 250 rokov.. "

  já osobně nemám prakticky žádný dluh ... můžu se tě zeptat co budeš dělat, když například, se stane, že nebudeš práce schopný do těch 70 let nebo nedej bože vážně onemocníš nebo když začne zase celosvětová ekonomická krize, která může být vážnější než ta co začala na konci roku 2008 ??? Já si myslím, že je tu určité riziko (a myslím že ne úplně malé) že může nastat situace že budeš mít vážný problém splácet své závazky...

  co se týče těch letecký nosičů do triády patří i Tu160, kdy Rusko začíná s modernizací na Tu 160M2 a obnovují schopnosti výroby Tu-160...
  https://www.youtube.com/watch?...

  jinak není pravda, že nevyvíjí náhradu ale prostě z finančních důvodu dostala přednost hloubková modernizace Tu 160 a výroba nových kusů před PAK DA...

  První prototyp ruského bombardéru PAK DA v roce 2025
  http://www.armadninoviny.cz/pr... Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  15:31 24.03.2018

  uff zaujmave citanie diskusie, aj ked som sa nedozvedel nic nove, a vsetko bolo off-topic /cest vynimkam/.. aj rusom aj americanom starne jadrova triada.. dokym usa si ju ...Zobrazit celý příspěvek

  uff zaujmave citanie diskusie, aj ked som sa nedozvedel nic nove, a vsetko bolo off-topic /cest vynimkam/..

  aj rusom aj americanom starne jadrova triada..

  dokym usa si ju vsetku vyrobili made in usa, po rozpade SSSR rusko o cast schopnosti prislo..

  to su fakty..

  rusko uz zacalo a je viac v popredu s vymenou jadrovej triady.. co sa tyka rakiet..
  ale aj ked ma bulavu, trident ktory prisiel 1990 postacuje ako protivaha..
  potom tu mame mobilne ICBM rusko je v popredi oproti usa - lebo ich USA nikdy nemalo :D
  odpalovacie sachty, kde zacina s obmenou Rusko.. s novym projektom, kde dajaky cas bude trvat dokym realne - nie len propagandisticky o 2 roky co ocakavam, ze putin spravi - vyhlasi, ze ma daco zavedene do vyzbroje.. USA zacnaju len s navrhom ako maju vyzerat ich nove.. nezazlievam im to.. mozno si chcu proste pozriet s cim pride hlavny "protivnik" a postavit lepsie - nemusia mat v kazdom jednom momente historie vsetko the best..
  su to najdrahsie ICBM zo vsetkych a dokym rusi realne zavedu, nielen na papiery, ocavam, ze usa uz budu mat prototyp.. vznikne nejaka 5-10 rocna medzera kedy rusko bude mat lepsie groud based ICBM ako amerika - ale povedzme si realne - stare americke ICBM nemaju proti sebe ziadne schopne PVO ich zostrelit okrem moskvy.. pricom ruske oproti maju aegisov, thaadov, teraz tu novinku co zostreluje strely vo vesmire - takze Rusko ich potrebuje viac ako Americania, CI?

  no a potom tu mame letecku zlozku - kde rusko velmi zaostava, nema moderne nosice, realne nevyvyvija ich nahradu, a nema v blizkej buducnosti zaradit nove pumy na stealth lietadlach a v tej strednej stealth strelu dlheho dosahu..
  tu zase pokulhava rusko.. hlavne problem je pri tych nosicoch..
  maju len malo modernych tu-ciek a z nich je letuschopnych este menej..

  takze celkovo si myslim, ze je to vyrovnane.. aj ked prave rusko potrebuje inovovat viac a rychlejsie..


  teraz k ekonomike..

  Rusko je zaostale BODKA.

  neviem cim sa tu podaktory ohanate, je to smiesne.. cest par vynimkam v ich hospodarstve ale je to zaostala krajina, ktora vymiera..
  je sice pekne ze im narastla natalita na europsku uroven..
  ale mortalita je najvyssia na zemeguli okrem statov kde sa vedie vojna..
  dokonca su staty, kde vojna je a maju mensie ubytky obyvatelov..

  dlh.. ja osobne mam 400% dlh mojho rocneho HDP.. su ludia aj s 500-600-700%
  lebo mam hypoteku.. ja pobudnem na svete daj boze 70 rokov.. usa je tu 250 rokov.. ja budem prace schopny z tych 70 rokov daj boze 50 rokov pracovat.. USA je praceschopne 250 rokov..
  usa nevyplaca nikomu dochodky.. tym padom nemusi riesit ziadnu dochodkovu reformu.. usa nema na krku zdravotnictvo.. az teraz obama daco take zaviedol - ale len pre najchudobnejsich a tie najlacnejsie veci..
  to su dve tykajuce bomby, ktore nemusia riesit na rozdiel od ostatnych statov sveta..
  zamyslite sa nad tym, kto je kde? ked USA patria k top statom sveta s pribytkom obyvatelstva teda rozidel medzi natalitou a mortalitou.. im sa novy danovy poplatnici rodia hufne.. a este hufnejsie vstupuju do produktivneho veku pricom oproti umieraju starci, ktory sa narodili ked bolo usa 3-4x mensie ako dnes..Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  14:48 24.03.2018

  dusan Rusové jsou si demografického problému vědomi proto v posledních letech aby tento trend zvrátili i něco ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan Rusové jsou si demografického problému vědomi proto v posledních letech aby tento trend zvrátili i něco dělají
  http://www.ceskatelevize.cz/ct...
  Ruská podpora porodnosti uspěla. Přibývá tam rodin se čtyřmi a více dětmi
  „Průměrně se stovce Rusek narodí 170 až 180 dětí. To je přibližně stejně, nebo o málo víc, než ve zbytku Evropy,“ uvedl Rakša"

  co se týče USA tak ti mají štěstí, že žít dlouhodobě na dluh můžou z důvodu že dollar je rezervní měnou a různé komodity ve světě se obchodují za dollary... ale časy se mění:
  https://www.zlato.cz/zlato/pre...
  „Minulý týden se guvernér čínské centrální banky setkal se saúdským ministrem financí, který pravděpodobně souhlasil mimo jiné s datem, kdy Saúdská Arábie začne akceptovat juan při prodeji ropy do Číny. Konec dohody prezidenta Nixona se Saudy z roku 1974, která vytvořila petrodolar, je na dohled,“ připomíná někdejší burzovní obchodník Macleod.

  A dále varuje: „Nepodceňujte význam tohoto vývoje, protože to znamená začátek nové měnové éry, která bude stále více chápána jako post-dolarová. Prodej futures za juany se může zdát jako malá trhlinka v dolarové budově, ale je to téměř jistě začátek jejího zhroucení.“Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  14:29 24.03.2018

  Marty on je to i logické... pokud vlastníš odstrašující jadernou triádu tak je to za a) záruka, že na tebe nikdo nezaútočí a b) je to i záruka míru jelikož je každému jasné, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Marty on je to i logické... pokud vlastníš odstrašující jadernou triádu tak je to za a) záruka, že na tebe nikdo nezaútočí a b) je to i záruka míru

  jelikož je každému jasné, že v případě jaderného válečného konfliktu je konec světa tak jak ho známe dnes..

  Moky jestli náhodou ty páky nedocházejí USA :)... narušení jaderné rovnováhy výstavbou PVO nedaleko hranic Ruska se nepodařilo, ekonomické sankce se také začínají míjet účinkem a převrat na Ukrajině maximálně zpomalil ruský vojensko-průmyslový komplex (ale neochromil) Rusko nahrazuje dodávky armádních dílů z Ukrajiny domácí výrobou... takže co dál ??Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  14:27 24.03.2018

  givicz To všetko je pravda, ale pre ekonómov je možná dlhová kríza len menší problém, väčší je kríza demografická. Dlhy sa daju "vymazať" cez infláciu - je to síce v podstate ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  To všetko je pravda, ale pre ekonómov je možná dlhová kríza len menší problém, väčší je kríza demografická. Dlhy sa daju "vymazať" cez infláciu - je to síce v podstate okradnutie občanov, resp. držiteľov danej meny, ale napr. v prípade doláru je to cesta, ktorá môže fungovať bez problémov a v dohľadnom čase sa na to všetky vyspelé ekonomiky spoliehajú. Napr. Japonsko má dlh cez 200 % HDP a funguje v pohode, čo je dané špicifikom Japosnka a to veľkosťou sporenia domáceho obyvateľstva, ktoré by teoreticky z úspor vyplatilo dlhy okamžite ...
  Môže sa nám to nepáčiť, ale funguje to a ľudia čo to splácajú cez infláciu to tolerujú nie len v USA, ale i Európe. Samozrejme raz to môže skončiť krachom, ale u veľkých ekonomík to skončí maximálne pri vyššej inflácii, lebo i investori si síce pofrflú ale stále chcú dlhopisy týchto krajín. Američania majú problém s rozpočtovou zodpovednosťou vlády, Rusi majú problém so zaostalou ekonomikou. Oba sú problémy, ten ruský je ale väčší a horšie riešiteľný.
  Čo sa týka väčšieho demografického problému, tak ten Amíci nepoznajú ... v Európe ho máme a viac-či menej úspešne s tým bojujeme. Ruská vrchnosť sa tvári, že taký problém nie je, ale pritom na Rusko už ťažko dopadá a dopadať bude. Odchod do dôchodku pre ženy v 55 roku a u mužov v 60 roku je luxus, ktorý si nemôže Rusko dovoliť hoci má veľmi nízke dôchodky. Demografia je tak isto zlá ako u nás. Rusi sú ešte "vyškolení" z 90-tich rokov, že je dobre pokým dôchodok vlastne chodí, ale to už čochvíľa "vyprchá" a Putin bude musieť riešiť dôchodcov na uliciach a nie ICBM.
  Problém drog by som tu v prípade Ruska neotváral. I tam majú problém s tvrdými drogami a alkoholizmus je "národný šport".
  A môžeme tu "mávať" makroekonomickými dátami od rána do večera, faktom je, že pokým Rusi odchádzajú na "zlý" západ, do "dobrého" Ruska neodchádza od nás nik : )Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  14:26 24.03.2018

  Dusan: rozumiem co chcete povedat, ja len nesuhlasim s tym ustavicnym prepocitavanim na dolarove alebo euro ekvivalenty, lebo vzhladom na roznu paritu kupnej sily absolutne cisla ...Zobrazit celý příspěvek

  Dusan: rozumiem co chcete povedat, ja len nesuhlasim s tym ustavicnym prepocitavanim na dolarove alebo euro ekvivalenty, lebo vzhladom na roznu paritu kupnej sily absolutne cisla ukazuju blbosti.
  Nehovoriac o takych absurditach, ako napr v UK, kde do HDP zapocitavaju aj prostituciu a to odhadom.

  Miroslav: nepochopili ste. Pri produkcii obilnin nejde o percenta HDP, ale o vystavbu priemyslu ako takeho + ako bonus je potravinova sebestacnost.
  To je to, co sme mali v 1988 v CSSR na urovni 98,5% v produkcii plodin mierneho pasma a co sme si tak uspesne znicili. Ceske cisla nepoznam, ale v SR je to okolo 40% sebestacnost a cislo kazdy rok uspesne klesa.

  Je fakt, ze rusi budu este dlho vela technologii dovazat, maju odbory kde su svetova spicka (napr. supravodivost, kde maju realne aplikovane technologie o generaciu pred zapadom), su odbory kde su vyrazne zaostali (napr. spalovacie motory, elektronika). Ale predstava o vecne ozratych muzikoch valajucich sa v zemlanke je vhodna pre klientov psychiatrie. Treba sa na veci divat objektivne a nie cumiet len propagandu - ci rusku, alebo americku.

  S podivnymi vztahmi a specifikami obchodu v RF suhlasim, mam odobne skusenosti. Ale iny kraj, iny mrav, vzdy lepsie ako obchodovat s arabmi (tiez som skusal a nikdy viac).Skrýt celý příspěvek

 • moky
  14:17 24.03.2018

  Ono to tak bylo vždycky,když Rusákovi docházely páky začal mlátit hubou(Viz Putinův projev)
  Takže článek sedí.
  I když by si zdejší Rusofilní odpad přál něco jiného.

  Ono to tak bylo vždycky,když Rusákovi docházely páky začal mlátit hubou(Viz Putinův projev)
  Takže článek sedí.
  I když by si zdejší Rusofilní odpad přál něco jiného.

 • Marthy
  13:40 24.03.2018

  K těm jz-Rusko si na nich zakládá,investuje do nich maximum prostředků,protože-podle jejich přesvědčení jsou pro jejich bezpečí a územní celistvost jz klíčové.CVo do celkové síly ...Zobrazit celý příspěvek

  K těm jz-Rusko si na nich zakládá,investuje do nich maximum prostředků,protože-podle jejich přesvědčení jsou pro jejich bezpečí a územní celistvost jz klíčové.CVo do celkové síly strategických jz (množství/výkony/kvalita) jsou Rusové na prvním místě.Oni do těch strategických jaderných sil investovat budou,i kdyby většina Rusů neměla mít co do huby-a lidé,Rusové to ještě podpoří!Oni prostě bezpečí své země vidí úplně jinak než my,vědí dobře že spolehnout se můžou jen na sebe.
  Bláboly nějakého uk blázna-to mě může jen rozesmát.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:09 24.03.2018

  @givicz Tak ona není v USA drogami naládovaná jen ekonomika, ale mají tam 60 000 mrtvých ročně kvůli předávkování. Zašlo to tak daleko, že Trump vyhlásil stav nouze a uvažuje se ...Zobrazit celý příspěvek

  @givicz

  Tak ona není v USA drogami naládovaná jen ekonomika, ale mají tam 60 000 mrtvých ročně kvůli předávkování. Zašlo to tak daleko, že Trump vyhlásil stav nouze a uvažuje se o zavedení trestu smrti za obchod s drogami, podobně jako v jihovýchodní Ázii:
  https://zpravy.aktualne.cz/zah... Skrýt celý příspěvek

 • Citatel666
  13:06 24.03.2018

  No konečne sem niekto všetko omylom dal na plnú hubu " Obrovské ruské území a nerostné bohatství je nepochybně lákadlem pro různé státy a mocenské skupiny. Nota bene, když na ...Zobrazit celý příspěvek

  No konečne sem niekto všetko omylom dal na plnú hubu "
  Obrovské ruské území a nerostné bohatství je nepochybně lákadlem pro různé státy a mocenské skupiny. Nota bene, když na tomto obrovském území žije pouze 146 milionů obyvatel, z toho je jen 116 milionů Rusů."Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  12:42 24.03.2018

  Ten članok je prejav zufalca: "Nebude ti to fungovat a preto ti moj velky kamoš da po papuli!" Fungovat to bude a "velky kamoš" za Velkou mlákou ma ine problemy než sa plnit vlhke ...Zobrazit celý příspěvek

  Ten članok je prejav zufalca: "Nebude ti to fungovat a preto ti moj velky kamoš da po papuli!"
  Fungovat to bude a "velky kamoš" za Velkou mlákou ma ine problemy než sa plnit vlhke sny ukrajinskym zufalcom.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  12:35 24.03.2018

  takže HDP Ruska podle sektorů ekonomiky: zemědělství: 4,0 % průmysl: 36,3 % služby: 59,7 % Růst ruské ekonomiky ve 2. čtvrtletí zrychlil na 2,5 % Ruská ekonomika vzrostla ve ...Zobrazit celý příspěvek

  takže HDP Ruska podle sektorů ekonomiky:
  zemědělství: 4,0 %
  průmysl: 36,3 %
  služby: 59,7 %

  Růst ruské ekonomiky ve 2. čtvrtletí zrychlil na 2,5 %
  Ruská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí letošního roku o 2,5 %, a potvrdila tak, že se dostala z krize způsobené nízkými cenami ropy a západními sankcemi uvalenými na Rusko kvůli konfliktu na Ukrajině. Jedná se o nejvyšší tempo růstu ruské ekonomiky od 3. čtvrtletí 2012.
  http://www.investicniweb.cz/ne...

  V Rusku je poprvé v historii nižší inflace než v USA
  https://cz.sputniknews.com/byz...
  Inflace v Rusku se nyní pohybuje na úrovni 2,18 %, což je poprvé v historii méně než v USA, které se nyní nacházejí na úrovni 2,2 %. V roce 2017 rostly spotřební ceny pouze o 2,5 %, zatímco v roce 2016 o 5,4 %.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:07 24.03.2018

  Host: Rusko je samozřejmě hrozbou. Má ego severní Koreje a ekonomické možnosti Kalifornie. V mentalitě se za 100let nikam moc neposunuli. Ze všeho nejvíc chudému ruskému mužikovi ...Zobrazit celý příspěvek

  Host: Rusko je samozřejmě hrozbou. Má ego severní Koreje a ekonomické možnosti Kalifornie. V mentalitě se za 100let nikam moc neposunuli. Ze všeho nejvíc chudému ruskému mužikovi záleží na tom, aby se svět bál "jeho" národa, to že sám ten mužik nemá ani peníze na topení, mu nedochází.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4