Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

R-36M Veovoda při startu / Mil.ru

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním balistickým střelám (ICBM) R-36M2 „Voevoda“. Rakety Voevoda přitom měly nahradit nové RS-28 Sarmat. Podle Michaila Žirochova, ukrajinského autora názorového článku „Bez Ukrajiny Rusko jen stěží vyděsí svět radioaktivním popelem“, to údajně svědčí o systémové krizi hlavní složky ruské jaderné triády. 

Základem ruské bezpečnostní a zahraniční politiky, potažmo i mocenského postavení na globální scéně, je schopnost přesvědčovat všechny mocenské protivníky o tom, že Rusko pro ochranu svých zájmů bez váhání použije jaderné zbraně. Tato „Hra na třetí světovou válku“ je podle Rusů jediný způsob, jak přes slabou ekonomickou sílu a malý počet obyvatel ochránit svou statní suverenitu a integritu obrovského ruského území.

 


 

Obrovské ruské území a nerostné bohatství je nepochybně lákadlem pro různé státy a mocenské skupiny. Nota bene, když na tomto obrovském území žije pouze 146 milionů obyvatel, z toho je jen 116 milionů Rusů.

 

Podle Žirochova jsou však ruské jaderné síly v hluboké krizi:
 

V současné době je RS-28 Sarmat ve fázi, kdy se testuje „vymetení“ – jedná se o vymetení raketového prototypu ze startovací šachty do výšky, ve které bude zažehnut motor prvního stupně. Přitom i v dobách Sovětského svazu od zkoušek vymetení do zavedení první rakety do výzbroje uběhlo čtyři až pět let. Žirochov soudí, že bez podpory ukrajinských odborníků na raketovou techniku, především z ukrajinské firmy Juzmaš (viz dále), je tato doba v současných ruských podmínkách nedosažitelná.
 

Na vývoji rakety RS-28 Sarmat se podíleli pouze ruští odborníci. Ruské firmy však mají s výrobou komponent vážné potíže. V roce 2016 bylo plánováno, že za dva roky začnou letové zkoušky rakety Sarmat. Ve skutečnosti do konce letošního roku jsou plánovány pouze dva testy vymetení a teprve v roce 2019 letové testy.

 

Avšak již v letech 2021 až 2022 končí garantovaná 20 roků dlouhá lhůta bezpečného provozu komplexů hned celé rodiny ruských ICBM – RT-2PM „Topol“, UR-100N a  R-36M2 „Voevoda“. Podle dřívějších plánů měly ruské strategické síly začít v roce 2020 vyřazovat nejstarší ICBM, které v letech 1970 až 1980 navrhli a postavili právě pracovníci ukrajinského Juzmaše. 
 

Zbývajícím raketám měli prodloužit životnost ukrajinští odborníci. Ale po anexi Krymu a omezení programu vojenské spolupráce mezi Ruskem a Ukrajinou se všechny práce v tomto směru zastavily.
 

Prodloužit životnost na Ukrajině vyvinutým ruským ICBM dostala na starost ruské státní raketové centrum Makejev. Jeho odborníci se však specializují na balistické střely pro ponorky (SLBM) a s pozemními ICBM nemají dostatek zkušeností.

 

Ve skutečnosti jsou dnes Rusové schopni nezávisle zajišťovat technickou podporu pouze pozemním mobilním komplexům Topol a Jars. Ruská armáda má ve výzbroji zhruba 150 těchto komplexu, které jsou schopné doručit na cíl „pouze“ 82,5 Mt, neboli „pouze“ 12 % celkové kapacity jaderných hlavic ruských pozemních ICBM.

 

Pokud Moskva v nejbližším roce či dvou nevyřeší problém prodloužení životnosti pozemních ICBM (Topol, UR-100N, Veovoda), nebo nepřijme nový typ rakety, pak se v roce 2020 sníží význam pozemních nosičů (z celkového jaderného potenciálu Ruska) ze současných 70 % na 35 %.
 

Podle Žirochova navíc již několik let nefunguje ruský kosmický systém včasného varování před jaderným útokem Oko. Poslední dva satelity tohoto systému (Kosmos-2422 a Kosmos-2446) ukončily svoji činnost na podzim roku 2014. Vzniká tedy otázka, jak bez vojenských satelitů budou Rusové včasně detekovat odpálení rakety z území Spojených států nebo ze světových oceánů? Ruské radary včasné výstrahy sice dokáží americké střely odpálené z území USA nebo jaderných ponorek odhalit, ale bez kosmického systému včasného varování se časový prostor pro reakci značně zmenšuje.

 

Na rozdíl od USA, kde jsou jaderné síly rozprostřeny více či méně rovnoměrně mezi všechny tři složky, na ruské námořnictvo a letecké síly připadá jen třetina celkového ruského jaderného potenciálu. Od ledna 2015 (více hodnověrných údajů z otevřených zdrojů není) Rusko mělo 499 strategických nosičů schopných nést 1900 jaderných hlavic. Současně v ruském námořnictvu sloužilo 11 ponorkových nosičů balistických střel, přičemž pouze osm z nich má SLBM s 512 jadernými hlavicemi.
 

Pro ponorkové nosiče se od roku 1998 vyvíjí nová SLBM R-30 „Bulava“. Ale i přesto, že tato raketa je do značné míry unifikována s pozemní raketou „Topol-M“, do konce roku 2016 bylo ze 30 startů raket Bulava 10 neúspěšných.

 

Ruské letectvo může nasadit 65 strategických bombardérů Tu-160, Tu-95MS a Tu-22M3, které mohou nést asi 200 střel s dlouhým doletem. Nejmodernějším bombardérem je Tu-160, který pojme až 12 střel s plochou dráhou letu Ch-55 s doletem až 2500 km.

 

Ch-55 sice navrhla moskevská konstrukční kancelář „Raduga“, ale Ch-55 byla vyráběna na Ukrajině. Dle Žirochova to samozřejmě vytváří pro ruskou armádu poměrně vážné problémy při provozu a údržbě těchto střel.

 

Rusko nedávno zavedlo vlastní nástupnickou střelu s plochou dráhou letu Ch-101/102. Její produkce je ale pomalá a proto v blízké budoucnosti bude Ch-55 stále hlavní jadernou střelou vzduch-země ruského letectva.

 

Dle Žirochova si Američané plně uvědomují stav ruského jaderného potenciálu. V současnosti přijatá americká doktrína Rychlého globálního úderu (Prompt Global Strike), podle níž se neutralizuje 80 % jaderného potenciálu Ruska, počítí s provedením úderů do čtyř kritických bodů: Gadžijevo (Murmanský region), Viljučinsk (Kamčatka), na letiště blízko města Engels (Saratovský region) a na základnu bombardérů v Ukrainka (Amurská oblast). Předpokládá se, že zbývající mobilní komplexy (například „Topol“) je možné zničit přesnými zbraněmi a zbytek odpálených střel zachytí systémy protiraketové obrany.

 

Ukrajinský autor soudí, že tento stav je spojen i s posledním PR vystoupením Putina, ve kterém ruský prezident veřejnosti představil několik „zázračných“ nosičů jaderných hlavic. Dle Žirochova jde však pouze o mediální zakrývání upadajícího ruského jaderného potenciálu.

 

Zdroj: Inforesist

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské jaderné torpédo Status-6 existuje

Nová americká Zpráva o jaderném stavu NPR (Nuclear Posture Review), která ustavuje americkou ...

Nová americká jaderná strategie: Hrozba omezeného použití jaderných zbraní

Americký deník Huffington post v pátek zveřejnil výtah z návrhu Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear ...

Nové jaderné schopnosti Spojených států

Podle Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear Posture Review) USA vyvinou nové jaderné zbraně, které ...

Ukrajinské systémy aktivní ochrany Zaslon-L pro turecké tanky v Sýrii

Turecko urychleně vybaví své tanky bojující v Sýrii aktivním systémem ochrany APS (Active Protection ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jura99
  12:03 24.03.2018

  Od dob SSSR uteklo 30let, tehdejší konstruktéři jsou v důchodu nebo na onom světě a přerušení vývoje nejen v raketové technice je zřejmý fakt. Vychovat nové konstruktéry a ...Zobrazit celý příspěvek

  Od dob SSSR uteklo 30let, tehdejší konstruktéři jsou v důchodu nebo na onom světě a přerušení vývoje nejen v raketové technice je zřejmý fakt. Vychovat nové konstruktéry a odzkoušet nové technologie je nad ekonomické síly Ruska a nejde uskutečnit za rok ani za pět. To, že kdysi uměli ve spolupráci s ostatními státy SSSR něco vyrobit, dnes neznamená vůbec nic. Stejně tak v Plzni nevyrobí námořní třídělovou věž 350mm nebo v Trenčíně nezkonstruují samohybný minomet. Pokud by to někdo chtěl obnovit, bude stavět na zelené louce, stejně jako teď Rusové.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  11:54 24.03.2018

  Kto argumentuje tým, že Rusko sa vymanilo z krízy zvýšeným chovom dobytka a ošípaných je buď ekonomický analfabet alebo zámerne skresľuje realitu. Ekonómia pozná 3 typy ekonomík: ...Zobrazit celý příspěvek

  Kto argumentuje tým, že Rusko sa vymanilo z krízy zvýšeným chovom dobytka a ošípaných je buď ekonomický analfabet alebo zámerne skresľuje realitu. Ekonómia pozná 3 typy ekonomík: 1/ Typ s prevládajúcimi službami (najbohatšie krajiny ako Švajčiarsko či Luxembursko). 2/ Ekonomiky s rozvinutým priemyslom a výrobou 3/ Ekonomiky s prevládajúcim agrárnym sektorom (najchudobnejšie krajiny napr. Afriky kde v poľnohospodárstve pracuje aj viac ako 80% populácie). Položme si teda otázku či to nie je pre ruskú ekonomiku skôr krok vzad keď straty zo sankcií musia vykrývať rastom agrosektoru. Ono napríklad Vietnam je najväčší vývozca ryže a tiež by som ich zaradil skôr k rozvojovým krajinámSkrýt celý příspěvek

 • givicz
  11:39 24.03.2018

  takže graf vývoje ruských zlatých rezerv od června 2015 do prosince ...Zobrazit celý příspěvek

  takže graf vývoje ruských zlatých rezerv od června 2015 do prosince 2017
  https://static.zlataky.cz/imag...
  graf ruské přírůstky a úbytky zlatých rezerv od roku 1995 do roku 2017
  https://static.zlataky.cz/imag...

  názor ekonoma Tomáše Sedláčka
  https://archiv.ihned.cz/c1-660...
  Plnou parou krach aneb Když je růst tažen dluhem
  USA jsou dnes na federální úrovni celkově více zadluženy, než byly před minulou krizí. A ne o trošku, ale o hodně.
  Až přijde krize, nebudou mít žádný polštář, kterým by se její dopady mohly mírnit.
  Americká ekonomika roste pomaleji, než se zadlužuje. Loni vzrostla o 2,3 % HDP, kdežto ve stejném roce se o 3,5 % HDP zadlužila. Jinými slovy, americký růst je chronicky tažen dluhem, neboť loňský rok není výjimka. Chování USA je navíc typické pro většinu západních ekonomik.To znamená několik věcí. Zaprvé se státy zadlužují, i když rostou.
  Zadruhé to znamená, že HDP nemá v těchto situacích cenu moc měřit. O čem to vypovídá, když měříte sportovní výkon běžce napíchaného steroidy nebo jinými drogami? A Spojené státy si do žil dlouhodobě píchají jak "fiskální drogy", tak "monetární drogy". Ekonomika byla a je dopována jak nízkými úrokovými sazbami (monetární politika), tak zadlužováním (fiskální politika). Výsledkem je rozmazlené, drogami napuchlé hospodářství, které si bude jen těžko odvykat a chodit po svých, bez opory. USA jsou dnes na federální úrovni celkově více zadluženy, než byly před minulou krizí. A ne o trošku, ale o hodně. Před krizí činil tento dluh 68 % HDP, dnes je to 105 %.
  Díky těmto "zázrakům" USA na rok 2018 chystají zhruba dvou- až tříprocentní růst, zato zadlužit se federace chystá o 4,2 %. Úrokové míry, které měly být nízko dočasně, aby "nakoply" ekonomiku, ji nakopávají už skoro 10 let.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  11:38 24.03.2018

  DJW_ Tie sankcie sú úplne smiešne oproti tomu ako sa vykresľujú. A tie rozšírené zväčša zahrňujú pár ľudí či podnikov - v globále nič. Relevantnú sú len dve - finančné a pre ...Zobrazit celý příspěvek

  DJW_

  Tie sankcie sú úplne smiešne oproti tomu ako sa vykresľujú. A tie rozšírené zväčša zahrňujú pár ľudí či podnikov - v globále nič. Relevantnú sú len dve - finančné a pre vývoz zbraní či tovarov "dvojakého určenia" - čo je úplné zlomok obchodu. V praxi môže väčšina ruských i západných firiem obchodovať bez obmedzení. Preto sú dosť komické nadšené výkriky proruských aktivistov, že tá či oná firma "obchádza sankcie" a stavia v Rusku závod či urobila nejaký biznis. Pre ruskú stranu sa stali "strašné" sankcie mantrou ktorou obhajujú ekonomické problémy. Teda spočiatku sa tvárili v Rusku strašne "veselo" a i sem tam sa tvária, že vlastne im to prospelo. Omnoho širšie sú ruské sankcie, ale ako som spomínal, je to skôr ochranárske opatrenie chrániace zaostalý ruský priemysel ako "odveta".

  Čo sa týka významu surovín. Vy sa "logicky" na to pozeráte cez pohľad našej vyspelej ekonomiky, ale to v zaostalej ruskej ekonomike neplatí. Tam je podnikanie previazané cez oligarchistické väzby a je úplne bežné, že tá či oná firma má cez konexie zvýhodnené ceny napr. plynu a zaplatí to zväčša export. A takých firiem sú tisíce. Inak povedané, množstvo zaostalých ruských podnikov by neprežilo na reálnom trhu, kde by muselo fungovať bez rozličných foriem priamych či nepriamych dotácií. To však platí i pre komunálnu politiku - energie pre obyvateľstvo a pod. Ropné a plynárenské podniky sú v podstate štáty v štáte a ich fungovanie sa ani nepodobá na fungovanie "normálnych" firiem na ktoré sme zvyknutí my tu na západe. Tak isto sa značná časť zdrojov z týchto sektorov "stratí" (hovoríme o miliardách dolárov) a "objaví" sa v podnikaní či utrácaní úplne inde, ale v konečnom dôsledku ide zas len a len o petrodoláre. Robí sa to zväčša tak, že manažéri veľkých ruských firiem majú "náhodou" svoje firmy, ktoré zas "náhodou" veľmi zarábajú - väčšinou ako jednoduché medzičlánky pri obchodoch. Nie náhodou, ešte pred pádom cien ropy, kontrola v ruských ropných firmách zistila, že síce majú v systéme ťažby namontované moderné merače stavu nádrží, ale v praxi sa meria ručne pomocou ponorení mierok do nádrže !!! Po tomto zistení sa urobila "náprava" - tím na kotnrolu sa zrušil : ). Nešlo samozrejme o to, že by to Rusi nevedeli prevádzkovať, ale ručné merania boli výhodnejšie pre machinácie za miliardy dolárov ...Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  11:13 24.03.2018

  Mě by zajímalo, kdyby bylo Rusko demokratickou zemí s velmocenskými ambicemi, co by zůstalo stejné, nebo by se změnilo vůči ostatním zemím. Určitě by se stále muselo nějak ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě by zajímalo, kdyby bylo Rusko demokratickou zemí s velmocenskými ambicemi, co by zůstalo stejné, nebo by se změnilo vůči ostatním zemím. Určitě by se stále muselo nějak "vymezovat" vůči Číně a hlavně USA. Určitě by nějak hájilo zájmy ve svém okolí. Určitě by chtělo mít nějaké své odbytiště pro své výrobky a techniku, takže by nejspíš podporovalo své zájmy v zemích jako Sýrie atd. Vždyť i demokratické země Evropy se angažovali v Libyi. Tak či tak je to asi v současnosti jediná země na světě, které se dokáže silně vymezovat vůči USA, i ekonomicky podstatně silnější Čína toho asi zatím není schopná, možná jen v Jihočínském moři a ekonomicky po světě. Bylo by ironií, kdyby Rusko dokázalo na oplatku to USA nějak vrátit a nějak podstatně jim ve vojenské oblasti jim pustit žilou, vždyť teď mají USA velký deficit veřejných financí. Ale to spíš hrozí od Číňanů. O co teď vlastně jde, že nyní pořád slyšíme o Rusku? Teď zas ten Novičok...Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  10:17 24.03.2018

  Od konca: ukrajinsky odbornici z Juznoje su uz davno po smrti alebo minimalne na dochodku a pred smrtou. Ak niekto bol schopny pracovat, tak je davno v Rusku, zvlast poslednedneho ...Zobrazit celý příspěvek

  Od konca: ukrajinsky odbornici z Juznoje su uz davno po smrti alebo minimalne na dochodku a pred smrtou. Ak niekto bol schopny pracovat, tak je davno v Rusku, zvlast poslednedneho 1,5 roka UA zaznamenala OBROVSKY odliv mozgov, jednsk kvoli tragickemu stavu UA, jedna rusi su si vedomi potreby hlav a platia kralovsky - velmi slusne aj na zapadnu europu a na ruske pomery uplne rozpravkovo. To je je klebeta/propaganda, to je vedomost z prvej ruky.

  Satelity Oko sice uz skoncili, ale zas stihli dostavat EW radarove stanice s pokrytim 360° uzemia, (tuto schopnost stratili po rozpade ZSSR a vela stanic padlo za obet "odzbrojeniu" tak radostne plateneho ameticanmi), ich vystavba tiez nie je malickost.

  Ruska ekonomika: v 2. kvartali sa dostala prvy krat do desatinoveho zisku, rok ukoncili s +1,5% rastu, tento rok sa ocakava nad 2% rastu a to vsetko napriek stale pritvrdzujucim sankciam celeho zapadneho sveta. Nehovorim, ze je to zazrak, ale taky vykon napriek tlaku USA+EU - ci je to neschopnost zapadu alebo schopnost ruska, nech si odpovie kazdy sam.
  Nehovoriac ze pritom su schopni viest mensiu operaciu v Syrii, ktoria nie jecaz taka nevyznamna - podla HDP bohatsie krajiny sa zo Syrie stiahli po par tyzdnoch, lebo im dosla presna municia a na dalsiu dukáty neboli.

  Miroslav : omyl, pozrite si strukturu HDP Ruska, kludne zo zapadnych zdrojov. Odvetvie "sluzby" kam patri tazba nerastov ma podiel okolo 30-40% ale pozor v tom je vykon vsetkych sluzieb vratane transportu, vyroby elektriny a podobne (rusi to maju pod spolocnou kolonkou "energonositeli". Realny podiel tazby na HDP je okolo 20-25% takze nie nevyznamny, ale zas ze by rusi bez ropy skapali od hladu, to je bohapusta blbost. V case sancii mali pripravene krizove rozpocty na ropu za 25USD a prezili by.
  V niektorych odvetviach (napr polnohospodarstvo - v 2016 alebo 17 sa stali najvacsim svetovym exporterom obilnin) sa im podarilo nahradit to, co znicilo vycinanie "demokracie" v 90-tych rokoch. Inspiracia pre strednu europu.. To ze sme len lacna montazna hala pre zapadne firmy sa nas dotyka oboch, strata na tekutych firmach je pre slovensko cca 3.5% HDP a pre cesko viac ako 7% a to uz po zaratani prispevkov z eurofondov.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  10:13 24.03.2018

  Robaiz To, že sa majú dnes Rusi napriek poklesu životnej úrovne pomerne dobre je fakt. Ale faktom je, že na to, že sú na tom s tým ropným bohatstvom v podstate zúfalo. Rusko má ...Zobrazit celý příspěvek

  Robaiz

  To, že sa majú dnes Rusi napriek poklesu životnej úrovne pomerne dobre je fakt. Ale faktom je, že na to, že sú na tom s tým ropným bohatstvom v podstate zúfalo. Rusko má jednoducho na viac. Brzdou je dnešný zaostalý režim. Starším možno stačí, že sa majú tak ako sa nikdy v zaostalom ZSSR nemali, ale to už mladým nestačí. Tak ako mladým (i mne) nestačilo to, že sme boli v ČSSR na tom pomerne dobre - najlepšie v histórii, ale v porovnaní s Rakúskom sme boli žobráci. Nech je už počet ruských turistov akokoľvek veľký, faktom ostáva, že väčšina Rusov nevytrčila päty z Ruska a o "zlom" západe vie len z putinovskej propagandy.
  Je charakteristické, že mnoho Rusov hľadá svoje "židovské korene" po archívoch aby sa mohli odsťahovať do Izraela. Ale nie preto, že by ich niekto prenasledoval (čo ťažko, keďže sa považujú za Rusov), ale pre "lepší život". Asi Rusi vedia prečo chcú byť zrazu Židia - určite viac ako tu my na nete ...Skrýt celý příspěvek

 • Robaiz
  09:55 24.03.2018

  russian haters army pánové a kluci, nepřijdou Vám ty Vaše prózy o stavu RF poněkud repetetivní? To, co jste zde níže sesmolili, čtu prakticky v každé diskusi pod téměř jakýkoliv ...Zobrazit celý příspěvek

  russian haters army

  pánové a kluci, nepřijdou Vám ty Vaše prózy o stavu RF poněkud repetetivní? To, co jste zde níže sesmolili, čtu prakticky v každé diskusi pod téměř jakýkoliv článkem na AN již několik let...

  Že RF vydělává značnou část rozpočtu na vývozu nerostného bohatství? A co by s tím enormním nerostným bohatstvím asi tak měli jinýho dělat? :D schovat?
  Že má RF HDP jak Itoška? Vážně Vás tenhle stokrát probraný argument nepřestává bavit?
  že má RF další kupu ekonomických, společenských ba dokonce i výrobních problémů? A která země nemá? :D

  Dle Vašich soudů, prognóz, odhadů a teoriíí se v Rusku rodí jen mužici závislí na vodce, kdo má IQ nad 75b zdrhá do améru a už se nikdy nevrátí, celý systém krachuje a lidi nemaj ani na chleba, mají problémy s výrobou šroubků a matiček a celá federace se má rozpadnout příští čtvrtek...

  Ve skutečnosti i přes všechny sankce,pády ropy,rublu, letadel atd. se Rus nikdy v historii neměl líp, ať vyjedu kam vyjedu, všude jsou Rusi nejpočetnější turisti (nemůžu hodnotit karibik a latinsou ameriku a afriku), a to většina velice solventních, byznys jim frčí,holky maj krásný, lítaj si do vesmíru, vyrábí kde co a životní úroveň tam sice pomalu, ale permanentně stoupá...

  PS: Jo, jsou taky nepoučitelní a mají v plánu se s polovinou zdrojů bývalého SSSR nechat zatáhnout do dalšího kola zbrojení a soupeření s EUSA... :DSkrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:39 24.03.2018

  Host: Hrozbou je ktokoľvek, kto sa správa nepriateľsky. Následne sa rozlišuje podľa toho, akou veľkou je hrozbou, čo je vlastne súhrn prostriedkov, ktoré má k dispozícií a do akej ...Zobrazit celý příspěvek

  Host:
  Hrozbou je ktokoľvek, kto sa správa nepriateľsky. Následne sa rozlišuje podľa toho, akou veľkou je hrozbou, čo je vlastne súhrn prostriedkov, ktoré má k dispozícií a do akej miery je ich schopný a ochotný využiť. Hrozbou je aj obyčajný cvok s nožom, čo začne napádať ľudí okolo seba. Rusko má tých možností omnoho viac - atómovky sú iba špička pyramídy.Skrýt celý příspěvek

 • Host
  09:23 24.03.2018

  No a pre to vsetko sa dostavame na zaciatok mojej otazky. Je rusko hrozbou? Alebo niekomu taketo paradigma len vyhovuje?

  No a pre to vsetko sa dostavame na zaciatok mojej otazky. Je rusko hrozbou? Alebo niekomu taketo paradigma len vyhovuje?

 • PavolR
  08:39 24.03.2018

  Robaiz: Pokiaľ nepokladáte dusana za dostatočnú autoritu na nejaké prognózy, tak OK, ale samotný Putin povedal tak dva roky dozadu, že Rusko má finančné rezervy ešte tak na päť ...Zobrazit celý příspěvek

  Robaiz:
  Pokiaľ nepokladáte dusana za dostatočnú autoritu na nejaké prognózy, tak OK, ale samotný Putin povedal tak dva roky dozadu, že Rusko má finančné rezervy ešte tak na päť rokov. Čiže pri dnešných cenách ropy by sa mali minúť niekedy okolo roku 2020. To myslím môžeme považovať za fakt.

  Rusko samozrejme môže o niečo urýchliť vývoj a doplniť svoje medzery v know-how naliatím ďalších zdrojov, ktoré síce budú chýbať inde, ale udržiavanie parity a USA v každom okamihu je absolútna priorita. Tým sa však rozbehne začarovaný kruh uzbrojovania, ktorý napomohol kolapsu ZSSR. Gorbačov toho času, keď čelil ZSSR rovnakému problému, navrhol Reaganovy úplné nukleárne odzbrojenie. Avšak on si takéto gesto mohol dovoliť vzhľadom na to, že ZSSR disponoval masívnymi konvenčnými silami s na tú dobu najmodernejšou výzbrojou. Rusko ničím podobným nedisponuje (neporovnateľne menšia armáda, ľudské zdroje i výrobné kapacity), ale Putin by sa mohol pokúsiť ukecať Trumpa na obojstranné zníženie počtu práve tej časti arzenálu, ktorý budú mať Rusi problém včas obmeniť, čím by uchovali paritu za menej bolestivých podmienok. Na to však Trump nebude môcť pristúpiť, lebo bude okamžite obvinený z vlastizrady. :-) Takže tak ...Skrýt celý příspěvek

 • xstandis
  07:53 24.03.2018

  V USA byla provedena výměna zapalovačů u jaderných hlavic MIRV. Nyní disponují možností nastavení výšky výbuchu. Tímto se schopnost amerického jaderného arzenálu ničit silně ...Zobrazit celý příspěvek

  V USA byla provedena výměna zapalovačů u jaderných hlavic MIRV. Nyní disponují možností nastavení výšky výbuchu. Tímto se schopnost amerického jaderného arzenálu ničit silně zodolněné cíle několikanásobně zvýšila. Zbude tak mnohem víc hlavic na zapálení určitých oblastí lesa, kde se mohou "schovávat" mobilní raketové prostředky.
  Není známo, že by tuto úpravu Rusko na svých hlavicích provedlo.
  Navíc velký problém budou do budoucna představovat kapalné pohonné hmoty používané na R-36, které mají na rozdíl od pevných mnohem větší korozní potenciál.
  Něco na tom bude, když Putin vytrubuje do světa, jak silní jsou a jaké nepřekonatelné zbraně zavedou do výzbroje...Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  07:51 24.03.2018

  Rozhodne nechcem rozdeľovať diskutujúcich na tzv. Rusofilov a tých ďalších. Faktom však je, že Rusko okrem svojej rozlohy nie je nejak zvlášť významnejšie ako iné iné krajiny. ZSSR ...Zobrazit celý příspěvek

  Rozhodne nechcem rozdeľovať diskutujúcich na tzv. Rusofilov a tých ďalších. Faktom však je, že Rusko okrem svojej rozlohy nie je nejak zvlášť významnejšie ako iné iné krajiny. ZSSR sa stalo svetovou superveľmocou až po konci druhej svetovej vojny keď ako korisť získali veľkú časť strednej a východnej Európy. A z toho ťaží dnešné Rusko v podstate doteraz, aj keď význam toho sa pomaly ale isto zmenšuje. Faktom však ostáva, že počtom obyvateľov patrí skôr k lepšiemu priemeru. Aj taký Bangladéš či Pakistan má viac obyvateľov. O Číne, Indii ani nehovorím. Taktiež ekonomicky Rusko nepatrí medzi gigantov. V HDP na hlavu patrí medzi šedý priemer. V rebríčkoch sa umiestňuje tradičné za CZ/SK. Výkon Ruskej ekonomiky je asi na úrovni Talianska ktoré má však skoro 3x menej obyvateľov. Navyše, 2/3 HDP Ruska tvorí vývoz ropy a zemného plynu. Sa teda pýtam, že čo vlastne radí Rusko medzi veľmoci okrem tých rakiet s jadrovými hlavicami čo je vlastne pozostalosť po ZSSRSkrýt celý příspěvek

 • dusan
  07:38 24.03.2018

  Robaiz Tak to by ste si mohli všimnúť, že životná úroveň v Rusku za tých "pár let" klesla, závislosť na vývoze energetických surovín sa neznížila, finančné rezervy sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Robaiz

  Tak to by ste si mohli všimnúť, že životná úroveň v Rusku za tých "pár let" klesla, závislosť na vývoze energetických surovín sa neznížila, finančné rezervy sa vyčerpávajú a to v čase svetovej konjunktúry, ktorá Rusku dosť pomáha. Okrem toho pokým protiruské sankcie priamo ruskú ekonomiku až tak nezasahujú, lebo sú skôr finančné a o vojenských položkách, Rusi zaviedli svoje sankcie, ktoré nie sú ani tak politické ako ekonomické. Jednoducho obmedzili ruským podnikom konkurenciu a tým sa samozrejme ľahšie podniká ak Rusi musia kupovať ich výrobky. Dokonca i dnes "dobré" Turecko sa nezbavilo všetkých hospodárskych sankcií - z toho istého dôvodu, nie pre politiku, ale pre ekonomiku.
  Ruské "úspory" s ktorými sa režim nechváli sa dotkli napr. zdravotníctva, ktoré je síce "bezplatné", ale reálne musia Rusi za všetko platiť a dnes mnohí na liečbu drahými dovozovými liekmi nemajú. Keby vláda na "zlom" západe odsúdila na pomalú smrť desatisíce ľudí, lebo im nezabezpečí drahú liečbu tak sú masy na uliciach. V Rusku žiadny problém, Rusi "usporili"...
  Životné prostredie už "tradične" nie je pre pohlavárov téma a o korupcii sa snáď nemusíme ani baviť.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  06:47 24.03.2018

  Robaiz: Chcete snad naznačit, že Rusko netrápí vážné ekonomické potíže? Ale to ještě neznamená, že se ruzko zhroutí nebo snad rospadne. Zatím.

  Robaiz: Chcete snad naznačit, že Rusko netrápí vážné ekonomické potíže? Ale to ještě neznamená, že se ruzko zhroutí nebo snad rospadne. Zatím.

 • Robaiz
  06:41 24.03.2018

  Dušane,

  podobné prognózy od Vás čtu už pár let... :)  Tak či tak, která jiná země na světe má v současnosti modernější raketový arzenál, co se ICBM týče?

  Dušane,

  podobné prognózy od Vás čtu už pár let... :)  Tak či tak, která jiná země na světe má v současnosti modernější raketový arzenál, co se ICBM týče?

 • dusan
  00:02 24.03.2018

  Host Rusko sa síce ešte nerozpadli, ale došli peniaze "na horšie časy". Rusko malo donedávna dva rezervné finančné "ropné" fondy, ale koncom minulého roku na jednom z nich ...Zobrazit celý příspěvek

  Host

  Rusko sa síce ešte nerozpadli, ale došli peniaze "na horšie časy". Rusko malo donedávna dva rezervné finančné "ropné" fondy, ale koncom minulého roku na jednom z nich nazvanom "Stabilizačný fond" došli peniaze. Ten bol určený ako finančná rezerva. Dnes síce ešte Rusi nejaké tie bubáky majú, ale tie boli pôvodne určené na dôchodkovú reformu, lebo Rusko má neudržateľný dôchodkový systém a potrebuje nákladnú reformu. Zatiaľ to ešte finančne vychádza a rozhádzaním rezervy dokáže Putin ešte tak jeden-dva roky udržiavať slabú ruskú ekonomiku v iluzórnej "pohode", ale ak sa prudko nezdražia suroviny, tak môžeme si tipovať či Putin bude skôr zachraňovať sociálnu situáciu, alebo "stabilizovať" nespokojnosť strašením "zlým" západom a zbrojením.

  Maulincio
  Kvalitní pracovníci raketového priemyslu určite nebudú stáť pred úradom práce a nie sú odkázaní ani na Rusko. Ak nejaký chcel ísť do Ruska, tak tam už dávno je. Takže to považujem už za bezpredmetnú tému.Skrýt celý příspěvek

 • Husita
  23:50 23.03.2018

  Bez dvou Ukrajinců a jejich kopií německé V-2 by rusáci měli leda tak kulový.
  Snad že by to někde lohli, podobně jako jadernou technologii.

  Bez dvou Ukrajinců a jejich kopií německé V-2 by rusáci měli leda tak kulový.
  Snad že by to někde lohli, podobně jako jadernou technologii.

 • Grull
  23:04 23.03.2018

  alea206 - https://en.wikipedia.org/wiki/... Dole je tabulka kdy, kde, jak a odkud (z čeho) :-) A vydržte, jdu si pro ...Zobrazit celý příspěvek

  alea206 - https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Dole je tabulka kdy, kde, jak a odkud (z čeho) :-)

  A vydržte, jdu si pro chipsy, tohle by mohla být zajímavá debata. :*-)Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  22:03 23.03.2018

  Ale no tak, kolegove, Mene emoci a vice racionality. Ano clanek od Ukrajince o tom jak Ukrajina drzela Rusko nad vodou nikdy nebude objektivni, ale to snad ani nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale no tak, kolegove,
  Mene emoci a vice racionality.
  Ano clanek od Ukrajince o tom jak Ukrajina drzela Rusko nad vodou nikdy nebude objektivni, ale to snad ani nikdo necekal.
  Soucasne, to ze se Rusko do 2 tydnu zhrouti take nikdo jako relevantni nepovazuje.

  Mate nekdo napriklad relevantni info k programu Bulava? Napriklad co znamena 33% neuzpesnych startu a jak jsou tyto neuzpechy rozprostrene v case?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4