Bezpilotní letadla v Pákistánu: Mýty a realita

Bojový dron
Foto: Bezpilotní letadla hrají klíčovou roli v boji s militantním extrémismem, ilustrační foto / US Army

Útoky bezpilotních letadel v Pákistánu mají mnoho odpůrců. Jednou z hlavních výtek je, že letecké údery ve skutečnosti „vyrábějí“ další a další militantní extrémisty. Avšak bruselský think tank International Crisis Group (ICG) zveřejnil studii, která obavy odpůrců mírní.Podle britské organizace investigativních novinářů Bureau of Investigative Journalism pakistánská kampaň bezpilotních letadel zabila dosud 3578 lidí. Dle administrativy Baracka Obamy (dříve George Bushe) hrají bezpilotní letouny klíčovou roli v boji s Tálibánem a Al Káidou.

Při útocích bezpilotních letadel však zemřely pravděpodobně i stovky nevinných civilistů, což podle odpůrců ulehčuje nábor nových extrémistů. ICG však tento argument bagatelizuje. „Přínos pro extremistické skupiny (útoky bezpilotních letadel – pozn. redakce), pokud mluvíme o náboru, se jeví jako minimální,“ píše se ve zprávě.

Mezinárodní krizová skupina (anglicky International Crisis Group, zkracováno ICG) je mezinárodní nevládní nezisková organizace, která se zaměřuje na předcházení konfliktům a jejich řešení v rámci celého světa. To činí formou analýz a z nich vycházejících rad jak jednotlivým vládám, tak mezinárodním organizacím, mimo jiné Organizaci spojených národů, Evropské unii a Světové bance. Je považována za nejvýznamnější analytickou a poradenskou agenturu v této oblasti, která není závislá na nějaké vládě. Wikipedia

Zpráva Bezpilotní letadla: Mýty a realita v Pákistánu (Drones: Myths and Reality in Pakistan) jako hlavní důsledek bojovnosti extrémistů neoznačuje útoky bezpilotních letadel, ale vnitřní problémy regionu. „Absence státu a nejistota, vzhledem k politickému, právnímu, ekonomickému a bezpečnostnímu vakuu, poskytuje útočiště a klid pro militantní skupiny,“ komentuje zpráva situaci na afghánsko-pákistánské hranici.

Video: „Čistá válka“ z pohledu bezpilotních letadel. POZOR! NA VIDEO BY SE NEMĚLI DÍVAT LIDÉ MLADŠÍ 18 LET NEBO OSOBY S CITLIVOU POVAHOU. / YouTubePodle zprávy se má současný pakistánský prezident Nawáz Šaríf zaměřit na šíření zákonů a práva, právě v kmenových oblastech u hranice s Afghánistánem. Poněkud tragikomické je, že v příhraničních oblastech se pořád aplikuje tvrdé právo pocházející z dob Britské koloniální správy (1860), jde o tzv. Pakistan Penal Code (PPC).

PPC má například nulovou toleranci k homosexuálním nebo lesbickým párům, zakazuje „agresivní“ shromáždění více než pěti osob nebo zakazuje „obscénní“ pouliční písně, texty nebo poezii.

Podle ICG (mimojiné) zrušení 150 let starých PPC zákonů a nastolení moderní právní ochrany pro obyvatele povede k omezení militantního extrémismu v oblasti. V konečném důsledku tak dojde i k omezení útoků bezpilotních letadel.

Na druhou stranu ICG naléhá na Washington, aby zpřísnil kontrolu nad leteckými údery bezpilotních letadel. Zpráva kritizuje především skutečnost, že útoky bezpilotních letadel v Pákistánu má na svědomí „nekontrolovatelná“ CIA a ne americké ministerstvo obrany.

Zdroj: DefenceTalk, Wikipedia

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

První přistání X-47B UCAS za pomocí brzdícího lana

Bezpilotní demonstrátor X-47B UCAS (Unmanned Combat Air System) má za sebou další významný ...

NATO: Poučení ze sovětských zkušeností

Plánované stahování jednotek NATO z Afghánistánu bude jednou z nejnáročnějších a nejnebezpečnějších ...

Afganský zápisník - Hrdinovia bojiska

Dnes máme pro Vás speciální článek o běžném dni slovenských pyrotechniků v Afghánistánu. V současné ...

Válka s islamisty se šíří africkým kontinentem

Boje proti islamistům zachvacují další stát. Nigerijský prezident Goodluck Jonathan schválil další ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Kolčak
  18:18 28.05.2013
 • J.Pechal
  15:21 28.05.2013

  Radime, já nechci, aby moje děti a vnuci museli do mešit a modlit se x krát denně k Alláhovi, protože se nikdo nedokázal postavit islámskému radikalismu a včas ho zastavit. Stejně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radime, já nechci, aby moje děti a vnuci museli do mešit a modlit se x krát denně k Alláhovi, protože se nikdo nedokázal postavit islámskému radikalismu a včas ho zastavit. Stejně jako Hitlera nebo předtím bolševiky v Rusku.
  Pokud by byli jak bolševici nebo Hitler zastaveni včas, tak by to stálo daleko méně obětí a zničených hodnot a nemusela být 2.světová válka a nemuselo v minulém století umřít 150 milionů lidí jako oběti nacismu a komunismu po celém světě.
  Ono to Vaše heslo neplést se do toho, co mě bezprostředně nepálí Vám moc nepomůže, až Vám od souseda chytne barák, protože jste mu nepomohl předtím hasit.
  A co je potom správné a spravedlivé? Budeme diskutovat a až nás někdo přijde podříznout, podáme nótu, že je primitiv? Kde by dnes byl např. Izrael, kdyby nepoužíval na svoji obranu ono primitivní (?!) právo. Týden po jeho vzniku by ho neprimitivní (?!) arabové spláchli do moře. Tak dlouho v minulosti neprimitivně nechali šílence na pospas demokracii, až rozpoutal (zatím druhou) světovou válku.
  Skrýt celý příspěvek

 • nesher
  20:03 27.05.2013

  To RimR
  Jenom v Grozném okolo 30 000 lidí, pokud by tohle někde udělali Američané, tak se místní anti ami klika pose...., ovšem když to udělá Putin a jeho kágébácká junta, tak je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To RimR
  Jenom v Grozném okolo 30 000 lidí, pokud by tohle někde udělali Američané, tak se místní anti ami klika pose...., ovšem když to udělá Putin a jeho kágébácká junta, tak je to OK, to je vnitřní ruská záležitost. Stejně tak se USA nebo Izraeli neustále předhazuje imperialismus, že je Rusko poslední klasické impérium počátku 20. století, to nějak místním levičákům nevadí.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr
  18:50 27.05.2013

  "......Pořád lepší než bombardovat např. Groznyj raketometama a dělostřelevtvem. Kilo tam zahynulo civilistů?...."

  To sem ale netahejte, to jsou "našinci".
  Kdežto amící jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "......Pořád lepší než bombardovat např. Groznyj raketometama a dělostřelevtvem. Kilo tam zahynulo civilistů?...."

  To sem ale netahejte, to jsou "našinci".
  Kdežto amící jsou zlí zlí zlí a úplně nejhorší jsou ti izraelští psi! Jejich bohatství a úspěch, tfuj, chtěl jsem říct agresivita a zákeřnost, jsou nesnesitelné!!
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  23:12 24.05.2013

  Nebojte Karle, že nebudou nasazeny u nás zajistí armáda ČR.

  Nebojte Karle, že nebudou nasazeny u nás zajistí armáda ČR.

 • jsk
  09:47 24.05.2013

  Hluk okolo UAV jasně ukazje, že to je účinná zbraň proti terorismu - dekapitace vůdců je vždy humánější než válda v plném rozsahu (viz. Pershing II a následná velká snadh Rusů o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hluk okolo UAV jasně ukazje, že to je účinná zbraň proti terorismu - dekapitace vůdců je vždy humánější než válda v plném rozsahu (viz. Pershing II a následná velká snadh Rusů o "mírový dialog"). Pořád lepší než bombardovat např. Groznyj raketometama a dělostřelevtvem. Kilo tam zahynulo civilistů?
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  23:37 23.05.2013

  A níže uvedená jména jsou snadno dohledatelná ve výročních zprávách ICG. Ale to by jste musel umět využívat internet. Ale co očekávat od osob, které znají maximálně webovou vrstvu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A níže uvedená jména jsou snadno dohledatelná ve výročních zprávách ICG. Ale to by jste musel umět využívat internet. Ale co očekávat od osob, které znají maximálně webovou vrstvu a to množství dat za "oponou" už nevidí. Obdobní jako Vy ještě nedávno tvrdili, že i ten Bilderberg je jenom pouhým výmyslem "konspiračních teoretiků"
  Na rozdíl od většiny, Já beru své informace od lidí skutečně znalých problematiky. V otázce terrorismu bude stačit když zmíním Michaela Scheura. Co se týče USA, jsou nejlepší přenosy z kongresu, to je panečku zábava.

  A srandovní by bylo tady vytáhnout poslední průzkumy vedené v USA, kde většina obyvatel US přiznává, že se více bojí federální vlády, než nějakých terroristů. A kam zmizelo 9+2.3 biliónů $ stále nikdo neví...Hlavně, že je CASH na zahraniční výboje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  22:38 23.05.2013

  Copak ? Fakta Vám smrdí? Nastudujte si co vyvádělo US Navy v 50. letech při operaci ve Frisku, Vy jeden ezoteriku. Slepě levá dva...

  Copak ? Fakta Vám smrdí? Nastudujte si co vyvádělo US Navy v 50. letech při operaci ve Frisku, Vy jeden ezoteriku. Slepě levá dva...

 • Shal
  22:12 23.05.2013

  Radime, ty bys neměl číst Armádní noviny, ale spíše nějaký Ezoterický věstník nebo Průvodce po Tarotu.

  Radime, ty bys neměl číst Armádní noviny, ale spíše nějaký Ezoterický věstník nebo Průvodce po Tarotu.

 • Radim
  19:07 23.05.2013

  Are non-governmental people leading ICG?

  No, they are not. Among its board members we find Gareth Evans President & CEO, Former Foreign Minister of Australia and Lord Patten of ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Are non-governmental people leading ICG?

  No, they are not. Among its board members we find Gareth Evans President & CEO, Former Foreign Minister of Australia and Lord Patten of Barnes, former European Commissioner for External Relations, Co-Chairman. Two pro-Kosovo-Albanian Americans, Morton Abramowitz, former U.S. Assistant Secretary of State and former U.S. Ambassador to Turkey, Stephen Solarz, former U.S. Congressman. And George Soros. Among other names that catch the “independent, non-governmental” eye you find: ambassador Kenneth Adelman (US), Wesley Clark (former NATO-commander who lead the destruction of Yugoslavia in 1999) (US), Zbigniew Brzezinski, former U.S. National Security Advisor to the President, Ruth Dreifuss, former President, Switzerland, Leslie H. Gelb, former President of Council on Foreign Relations, U.S.


  Ale chápu, že Armádní noviny musí "poslouchat"...
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  18:54 23.05.2013

  ICG nezavislé na nějaké vládě? Stačí se podívat na stránku http://www.crisisgroup.org/en/...

  Vládní uskupení, největší "západní" korporace, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ICG nezavislé na nějaké vládě? Stačí se podívat na stránku http://www.crisisgroup.org/en/...

  Vládní uskupení, největší "západní" korporace, Rockefeller Brothers Fund a další perličky....

  Skutečně "nestranný" think-thank.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ondřej Lacina
  18:50 23.05.2013

  Nevim, proč bych měl proti bezpilotním letounům něco mít..?
  - vždycky je za tím člověk
  - samo to nikdy nezaútočí
  - šetří to peníze kvůli levnýmu provozu oproti pilotovaným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevim, proč bych měl proti bezpilotním letounům něco mít..?
  - vždycky je za tím člověk
  - samo to nikdy nezaútočí
  - šetří to peníze kvůli levnýmu provozu oproti pilotovaným letounům
  - při vlastním pádu či sestřelení to šetří život posádky
  - průzkum k nezaplacení + možnost nesení munice a likvidace cílů
  - je efektivní a funguje
  Skrýt celý příspěvek

 • K4rl
  15:15 23.05.2013

  Útoky by měly být pouze pod kontrolou americké armády ne CIA. Ted' jsou letouny nasazeny v Afghanistánu kdo ale zaručí že zítra nebudou u nás. Tohle není jen protiteroristická ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Útoky by měly být pouze pod kontrolou americké armády ne CIA. Ted' jsou letouny nasazeny v Afghanistánu kdo ale zaručí že zítra nebudou u nás. Tohle není jen protiteroristická hračka ale také slouží jako varování spojencům.
  Skrýt celý příspěvek