Bezpilotní letoun nad Boleticemi sestřelen

RBS-70 Armáda ČR
Foto: RBS-70 v akci. / kapitánka Jana Sámcová

„Cíl zničit!“, zaznělo celkem osmkrát ve středu 25. září na střelnici Podvoří ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice během střeleb z protiletadlových raketových kompletů RBS-70. Jejich cílem bylo nejen prověřit schopnosti střelců – operátorů z 252. protiletadlového raketového oddílu, nýbrž i testování nových druhů imitovaných vzdušných cílů, určených pro výcvik vojáků.

 

„Hledáme optimální variantu cíle, která co nejvěrněji simuluje reálný soudobý prostředek vzdušného napadení nepřítele a nejsou s ní spojené vysoké finanční náklady na výcvik,“ řekl řídící střeleb kapitán Jiří Pokorný. Řízené střely byly odpáleny na prostředky imitující bezpilotní letoun (UAV) a vrtulník manévrující výškou.

 

Cesta operátorů k pomyslnému profesnímu vrcholu – odpálení řízené střely z kompletu RBS-70 na cíl, není snadná. Vojáci absolvují náročný výcvik na trenažéru. Pro střelby jsou vybíráni pouze ti, kteří prokážou vysokou kvalitu svých schopností. Požadovanou ambicí je, aby střelbou z kompletů RBS-70 prošli všichni operátoři.

 

RBS-70 Armáda ÄŒR Foto: RBS-70 v akci. / kapitánka Jana Sámcová

 

Součástí cvičení byl i nácvik střeleb na nový typ IVC – vlečný rukáv, který byl vyhodnocen jako perspektivní a ekonomicky výhodný prostředek. „Jen za letošní rok mají vybraní operátoři odstříleno na trenažéru od 800 do 1200 cílů,“ zdůraznil kapitán Pokorný a pokračoval: „Jedná se o příslušníky, kteří u našeho oddílu slouží alespoň dva až tři roky. Počet jimi odsledovaných cílů na trenažéru se tak pohybuje v tisících.“

 

Veškerý průběh střeleb byl zaznamenáván na zařízení objektivní kontroly, které snímá průběh střeleb a slouží k vyhodnocení činnosti obsluh. Stanovené úkoly byly splněny. Všechny cíle byly postřelovány a operátoři dosáhli výtečného hodnocení.

Poznámka Armádních novin

Připomeňme, že právě role bezpilotních prostředků na bojišti v budoucnu nadále poroste. S rozvojem potřebných technologií si výkonné bezpilotní letouny mohou dovolit i nestátní útvary nebo dokonce jednotlivci. V nesprávných rukou se pak bezpilotní letadlo nebo vrtulník, se správným nákladem, mění ve velmi efektivní zbraň.

Fotogalerie

RBS-70 Armáda ČR RBS-70 Armáda ČR RBS-70 Armáda ČR

 

RBS-70 Armáda ČR RBS-70 Armáda ČR RBS-70 Armáda ČR

 

Zdroj: 25. plbr

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: Dalších 12 let JAS-39 Gripen v České republice

České ministerstvo obrany se po zdlouhavých a náročných jednáních dohodlo se švédskou stranou na ...

Ultimátní ochrana vozidel z České republiky

Česká republika má šanci se stát jednou z malá zemí, které se podaří vyvinout a zavést do výzbroje ...

Premiér české vlády navštívil prostějovské vojáky

Předseda vlády Jiří Rusnok zavítal v pondělí 30. září do Prostějova, aby se zde seznámil s vojáky, ...

Česká armáda modernizuje vrtulníky Mi-171š

Armáda ČR získala před osmi lety z Ruska šestnáct zbrusu nových středních dopravních vrtulníků ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...