Bezpilotní sonda HoverMast

HoverMast
Foto: Sonda HoverMast bude mít dokonalý přehled o okolí až do vzdáleností 25 km / SkySapience

Vidět a nebýt viděn. Základní pravidlo každé vojenské jednotky nebo vojáka. Vojenský výzkum, především v zemích NATO, se soustřeďuje právě na získávání absolutní informační převahy nad protivníkem. Satelity, průzkumné bezpilotní letouny nebo detektory střelby. Vše má jediný cíl - najít, přesně určit pozici a úmysly protivníka. Pro dosažení jmenovaných cílů je určena také bezpilotní sonda HoverMast, která funguje de facto jako výšková průzkumná platforma.

Qaudrokoptéra HoverMast není bezpilotní letadlo v klasickém slova smyslu. Může být vypouštěna z lehkého vozidla nebo pozemní základny. Operační výška je až 50 metrů, ale stroj bude vždy se zemí spojen elektrickým a datovým kabelem.

Z výšky 50 metrů mají průzkumné přístroje na palubě stroje HoverMast skvělý přehled. Z této výškové pozice lze ideálně dohlédnout až do vzdálenosti 25 kilometrů.

HoverMast je schopen se do operační výšky dostat během 10-15 sekund od startu (stoupavost 5 m/s), kde může působit až do rychlostí větrů až 25 km/h. Přístroj není třeba speciálně připravovat ke startu, operátor ve vozidle jednoduše zmačkne tlačítko a celý stroj automaticky vystoupá do požadované výšky.

HoverMast Foto: Sonda HoverMast vystopá do operační výšky 50 metrů za 10-15 s  / SkySapience

Ač bude letoun pevně fixován se svou pozemní základnou, propojení kabelem má své výhody. Elektromotory bezpilotního stroje mohou být vodičem napájeny prakticky po neomezeně dlouhou dobu. Navíc lze stroj propojit optický kabelem, takže datový tok z průzkumných přístrojů k pozemnímu operátorovi není nějak omezen.

Není problém použít kamery a optiku s obrovskou rozlišovací schopností, která je u dálkově ovládaných strojů (z důvodu nízké rychlosti bezdrátového přenosu) nepoužitelná.

Denní/noční kamery s vysokým rozlišením jsou schopné dodávat obraz v reálném čase. HoverMast unese užitečné zatížení o hmotnosti 6-9 kg, kromě jmenovaných kamer to mohou být další speciální elektro-optické přístroje, radary nebo dokonce laserové značkovače. Přístroj tak může označovat cíle pro dělostřelectvo nebo letecké útoky.

HoverMast je ideální k ostraze hranic, základen nebo jakýchkoliv zájmových oblastí. Zajímavý bude také pro jednotky speciálního určení, které v něm mohou získat silný nástroj k provádění dálkového a skrytého průzkumu nebo k zaměřování jednotek protivníka.

Zdroj: sUAS News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Japonsko představilo první létající kouli

Miniaturní létající průzkumné prostředky (mini UAV) mají jednu nevýhodu. Jde většinou o vrtulové ...

VIDEO: Bezpilotní vrtulník AH-6X Little Bird

V dnešním krátkém článku se ještě jednou vrátíme k bezpilotním strojům řady A/MH-6 označované jako ...

IGD - individuální detektor střelby

V Afghánistánu jsou pěší patroly spojeneckých vojáků den co den napadaný střelbou protivníka. Mnohdy ...

VIDEO: Zabijácké bezpilotní UAV budou létat v roji!

Představte si imaginární situaci z bojiště budoucnosti. Skupina vojáků se dostane do kontaktu s ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Petr Kundrata
    15:11 15.03.2012

    50m vysoko s minimální pohyblivostí = skvělý terč, také umožní dost přesně zjistit pozici řídícího vozidla

    50m vysoko s minimální pohyblivostí = skvělý terč, také umožní dost přesně zjistit pozici řídícího vozidla

Načítám diskuzi...