Dobré zprávy: Jednotky Bundeswehru se přesunou do Skotska a Rheinmetall spustí ve Spojeném království výrobu hlavní
- 28. 10. 2024
- 8 komentářů
- Jan Buchar
Pistorius Ministr obrany Spojeného království John Healey a německý ministr obrany Boris Pistorius minulý týden ve středu podepsali rozsáhlou obrannou dohodu. Obě země se zavázaly k intenzivnější obranné spolupráci, ať už v oblasti společného vojenského výzkumu nebo působení německých jednotek na britských základnách. Existují rovněž plány na výstavbu nové továrny na výrobu hlavní a společné pořízení britského torpéda Sting Ray Mod 2 pro ozbrojené síly obou zemí.
Při podpisu smlouvy v londýnském Trinity House vystoupil britský ministr obrany John Healey: „Dohoda z Trinity House je milníkem v našich vztazích s Německem a významným posílením evropské bezpečnosti. Zajišťuje bezprecedentní úroveň nové spolupráce s německými ozbrojenými silami a průmyslem, což přináší výhody pro naši společnou bezpečnost a prosperitu, chrání naše společné hodnoty a posiluje naše obranné průmyslové základny.“
Jeho německý protějšek, spolkový ministr obrany Boris Pistorius, dále dodal: „Spojené království a Německo se sbližují. Díky projektům ve vzdušné, pozemní, námořní a kybernetické oblasti společně zvýšíme naše obranné schopnosti, čímž posílíme evropský pilíř v rámci NATO. Naši schopnost jednat můžeme posílit jen společně. Proto jsou projekty spolupráce otevřené dalším partnerům. Bezpečnost v Evropě nesmíme považovat za samozřejmost. Rusko vede válku proti Ukrajině, enormně zvyšuje výrobu zbraní a opakovaně podniká hybridní útoky na naše partnery ve východní Evropě.“
Dohoda z Trinity House se skládá z několika klíčových bodů. Zaprvé, díky posílené spolupráci mezi Berlínem a Londýnem budou německé námořní hlídkové letouny P-8A Poseidon předsunuty na skotskou leteckou základnu Lossiemouth. Americká společnost Boeing hodlá Německu dodat první Poseidony v příštím roce. Tento krok posílí protiponorkové a námořní hlídkové kapacity NATO v severním Atlantiku. Ačkoli zlí jazykové prezentují zprávy o nasazení německých letounů ve Velké Británii jako důkaz neschopnosti Britů zajistit vlastní námořní hlídkování, alianční síly na tomto úkolu spolupracují dlouhodobě. Letouny Spojených států pravidelně operují z letišť Lossiemouth a Glasgow Prestwick.
Zadruhé, Berlín a Londýn se chystají společně chránit kritickou podmořskou infrastrukturu. Obě země spojuje optický komunikační kabel Atlantic Crossing 1, který na mořském dně vede z Německa přes Nizozemí a Spojené království do Spojených států. Britové a Němci se zavázali vyvíjet nové obranné schopnosti za využití moderních technologií, jako je umělá inteligence. Za hrozbu považují aktivity ruských špionážních plavidel v blízkosti různých podmořských kabelů, pro které je Spojené království obzvláště důležitým centrem. Obraně této infrastruktury se v posledních letech dostává stále více pozornosti a výbuch plynovodu Nord Stream v roce 2022 tuto problematiku dokonce katapultoval na titulní stránky novin po celém světě. Londýn loni investoval do přestavby víceúčelové průzkumné lodi RFA Proteus, jež se specializuje na monitorování a opravy podmořské infrastruktury.
Německý koncern Rheinmetall a jeho britská dceřiná společnost ve Spojeném království za další otevřou továrnu na výrobu dělostřeleckých hlavní z místní oceli. Schopnost vyrábět hlavně Britové znovuzískají po deseti letech od uzavření posledního závodu. Nový podnik vytvoří přibližně 400 pracovních míst. První hlavně mají z výrobní linky sjet v roce 2027. Rheinmetall bude na britském území vyrábět 120mm kanony L55A1 pro tanky Challenger 3 (vyráběné společným podnikem Rheinmetallu a BAE Systems) a 155mm dělostřelecké kanony. V závodě se počítá i s produkcí dělostřeleckých kanonů pro kolové houfnice RCH 155, jejichž společný nákup Německo a Spojené království oznámily v květnu 2024. Na vybudování továrny Rheinmetall plánuje investice ve výši 60 milionů eur (1,5 miliardy Kč).
Podmořské kabely v severním Atlantiku; větší foto / TeleGeography
Rheinmetall bývá též zmiňován v souvislosti s vývojem pozemních bezpilotních vozidel. Londýn v tichosti rozvíjí schopnosti v této oblasti již řadu let a německý zbrojní koncern mu prostřednictvím své kanadské divize úspěšně prodal systém Mission Master UGV. Obě země budou rovněž pokračovat v investicích do programu obrněných vozidel Boxer, přičemž se počítá s možností vývoje nových schopností a variant.
Spojené království začtvrté poskytne pomoc při integraci raketových systémů do německých vrtulníků Westland Sea King britské výroby, které jsou po jejich nedávném vyřazení z Bundeswehru určeny k použití ukrajinskými silami. Který typ raketových systémů by to měl být, otevřené zdroje neuvádí, ačkoli horkým adeptem se zdají být řízené střely Brimstone. Londýn předal Kyjevu střely Brimstone již v minulosti, pravděpodobně více než tisíc kusů.
Německo také podpoří britsko-lotyšskou iniciativu pro bezpilotní prostředky, která má Ukrajině rychle zajistit obrovské množství FPV dronů. Německo-polská koalice pro obrněné prostředky na oplátku získá pomoc Spojeného království v jejím cíli vyvinout a poskytnout Ukrajině obrněná vozidla. Britské a německé síly navíc posílí interoperabilitu díky novému společnému výcviku a operačnímu nasazení, které posílí východní hranici NATO v Pobaltí, kde oba státy již řadu let udržují předsunuté pozemní jednotky.
K dalším chystaným bodům britsko-německé spolupráce patří integrace a zakoupení britských torpéd Sting Ray Mod 2 pro německé letouny P-8, díky čemuž bude moci dojít ke sdílení těchto zbraní mezi oběma zeměmi. V současné době používají britské Poseidony americká torpéda Mark 54. Toto torpédo bylo vybráno z důvodu co nejrychlejší přípravy letounů k operační službě bez nutnosti čekat na integraci současného modelu Sting Ray Mod 1.
Spojené království a Německo rovněž zahájí společný vývoj nových schopností, které umožní provádět operace hloubkového úderu na větší vzdálenost a s větší přesností. Přesná povaha zamýšlených nových schopností zatím nebyla potvrzena, nicméně jakýkoli budoucí vývoj tohoto druhu se pravděpodobně zaměří na víceúčelové zbraně schopné odpalu z letadel, lodí, ponorek a pozemních vozidel. V současné době Spojené království používá střely s plochou dráhou letu Storm Shadow z letounů Eurofighter a střely BGM-109 Tomahawk z ponorek. Pro srovnání, Německo nasazuje střely Taurus KEPD-350 ze svých letounů Tornado a Eurofighter, přičemž německé námořnictvo dnes nedisponuje žádnou specializovanou střelou pro pozemní útok.
Klíčovou nově vznikající technologií pro moderní ozbrojené síly po celém světě je schopnost nasazovat pokročilé bezpilotní systémy na moři, na zemi i ve vzduchu. Spojené království a Německo se proto za poslední dohodly na společném výzkumu a vývoji bezpilotních letounů, které mohou operovat s budoucími pilotovanými stíhacími platformami, jako jsou GCAP (Global Combat Air Programme) a FCAS (Future Combat Air System). Ty budou mít pravděpodobně podobu bezpilotních letounů typu „loyal wingman“, které pomohou rozšiřovat situační povědomí, aniž by ohrožovaly lidské životy. Obě země budou také vyvíjet nové platformy námořního bezpilotního vzdušného systému, které budou přínosem pro námořní operace. Možná se bude jednat o velké letouny s pevnými křídly, které by operovaly z britských letadlových lodí, až po malé systémy s krátkým nebo vertikálním vzletem a přistáním, které půjde využívat pro průzkum nebo logistiku. Podle německého vyjádření bude tato součinnost probíhat v úzké koordinaci se spojeneckými zeměmi, zejména s Francií a Španělskem (zbývající dva členové programu FCAS vedle Německa).
Britsko-německá dohoda z Trinity House přináší novou energii k prohlubování evropské obrany. Německo nejen aktivněji vstupuje do obrany NATO (námořní hlídkové lety ze Skotska), ale též prostřednictvím společnosti Rheinmetall investuje desítky milionů eur do výroby hlavní na britském území. Obě země nezapomněly na podporu Ukrajiny, což dokládá britská podpora německo-polské koalice pro obrněné prostředky a naopak spolková podpora britsko-lotyšské iniciativě pro bezpilotní prostředky. Vývoj nových společných zbraňových systémů se podle dostupných informací bude zaměřovat na víceúčelové zbraně schopné odpalu z letadel, lodí, ponorek a pozemních vozidel či bezpilotní letouny, které mohou operovat s budoucími pilotovanými stíhacími platformami.
Zdroje: Britská vláda, Aviationist, DefenseNews, Augen geradeaus!, Hartpunkt, 2, 3
Související články
Německo kupuje americké námořní letouny P-8A Poseidon
Finanční výbor Bundestagu schválil nákup pěti amerických námořních letounů Boeing P-8A Poseidon za ...
- 25.06.2021
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Švédsko, Německo a Velká Británie kupují arktické transportéry BvS10
Před dvěma týdny Švédsko, Německo a Velká Británie v rámci programu CATV (Collaborative AllTerrain ...
- 28.12.2022
- 34 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Německý ministr obrany Pistorius není spokojen s rozpočtem pro armádu
Německý ministr obrany Boris Pistorius je nespokojený s penězi, které vláda spolkového kancléře ...
- 09.07.2024
- 0 komentářů
- ČTK
PREMIUM Evropa buduje německou PVO: První systémy protivzdušné obrany IRIS-T SLM v Bundeswehru
Německý úřad pro zadávání veřejných zakázek Bundeswehru BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, ...
- 12.08.2024
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Včera bylo pozdě, ale lepší než nikdy, že... Nepřestane mě fascinovat ta zabedněnost evropských zemí, s jakou likvidují své obranné kapacity - zrušit fabriku na výrobu hlavní v ...Zobrazit celý příspěvek
Včera bylo pozdě, ale lepší než nikdy, že... Nepřestane mě fascinovat ta zabedněnost evropských zemí, s jakou likvidují své obranné kapacity - zrušit fabriku na výrobu hlavní v zemi velikosti a ambicí UK je prostě neuvěřitelné. Složitě to teď budou rozbíhat se skopčákama.Skrýt celý příspěvek
Ale zabedněnost. Co nenese, zrušíme. A žádných zemí. Ty o tom nerozhodují. Ani v nejmenším. Rozhodují svobodné demokratickè kapitalistické firmy, konkrétně šéfové, kteří v těch ...Zobrazit celý příspěvek
Ale zabedněnost. Co nenese, zrušíme. A žádných zemí. Ty o tom nerozhodují. Ani v nejmenším.
Rozhodují svobodné demokratickè kapitalistické firmy, konkrétně šéfové, kteří v těch firmách na to mají právo - majitelé, manažeři, ředitelé, podle toho,
jak to mají v dané firmě nastaveno a stanoveno, případně dle síly a charismatu osobností a jak jsou kolegy , šéfy, podřízenými respektovány, v těchto pozicích.
Sholvo, bez narážek a urážek, ve vší úctě, opravdu, kolik máš roků, kde žiješ a pracuješ?
Před lety jsem někde četl, jak CSG koupili nějakou firmu na Slovensku, sori už si nepamatuji jakou. Velká sláva, oživení, zaměstnanost atd.
Ale pak vyšlo najevo, že v rámci snad vesměs pozitivních změn tam zrušili výrobu hlavní, a budou je nadále kupovat taky už nepamatuji odkud. Snad někde ze Španělska nebo nevím už.Skrýt celý příspěvek
Já jsem je taky nenašel. Já bych jako dobré zprávy viděl opětné rozmístění skotských (potažmo britských obecně) jednotek na německých základnách. Jinak příšerný článek. Velká část ...Zobrazit celý příspěvek
Já jsem je taky nenašel.
Já bych jako dobré zprávy viděl opětné rozmístění skotských (potažmo britských obecně) jednotek na německých základnách.
Jinak příšerný článek. Velká část nicneříkajících papalášských keců.
Dále o příkladech běžné spolupráce mezi zbrojními firmami různých zemí, tj. např. že letadla jednoho výrobce jsou / budou schopny nést rakety jiného výrobce jiné země - běžná věc již minimálně od WWII přes studenou válku doteď na všech stranách, která je zde prezentována jako zásadní posílení obranyschopnosti našich současných spojenců.
Jako bych četl zprávy z dob komunismu, jak soudruh XY zdůraznil, jaký je a se zvyšuje obchod mezi socialistickými zeměmi, například vývoz zemědělských strojů do Rumunska, následují počty a cena - viz též "Hujere, metelescu blescu" a dovoz následují komodity, množství a cena, a vyznění článku jako jeden z kroků k potvrzení skvělých vztahů mezi socialistickými zeměmi a ke světlým zítřkům pod vedením KáeŠČé a ZSSR. V tomto případě tedy v ekonomické, nikoliv zbrojní a válečné oblasti.
Ale takových článků bylo tiež něurekom.
Jakože o té spolupráci vojenské.
A ta ilustrační fotka - jak se usmívají. No aspoň vroucně nelíbají, to uznávám, v tomto aspektu současní demokraté na tehdejší komunisty nedosahují.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...