Biologická a chemická ochrana v uniformách

chemický oblek
Foto: Současné chemické obleky jsou poněkud nepohodlné / Wikipedia

S rostoucí dostupností moderních technologií a díky rozsáhlému sdílení informací neustále stoupá riziko použití (zneužití) chemických a biologických zbraní. Nejohroženější skupinou jsou samozřejmě vojáci, kteří jako přímou ochranu proti těmto zbraním používají protichemický oblek, neboli v českém vojenském slangu „atombordel“.

Použití protichemických obleků je však časově omezeno, navíc je extrémně nepohodlný, těžký, ze své podstaty neprodyšný (špatná tepelná regulace), nemluvě o tom, že je nutné ho komplikovaně oblékat. Je navíc nereálné, aby vojáci měli protichemický oblek neustále při sobě ve všech situacích.

Tyto neduhy má ambice odstranit projekt nové generace uniforem se zabudovanou protichemickou a protibiologickou ochranou, na kterém pracují ve Spojených státech, konkrétně na University of Massachusetts Amherst (UMass Amherst). Vědci z této univerzity získali před nedávnem 5 letý grant ve výši 1,8 miliónů dolarů na rozpracování konceptu uniforem (resp. látky) založených na uhlíkových nanotrubicích.

Výzkum je součástí širší investice ve výši 13 mil dolarů (254 mil. Kč), jejímž cílem je do deseti let zavést do výzbroje americké armády uniformy rezistentní proti bojovým chemickým látkám a smrtelným virům a bakteriím, čili proti biologickým látkám.

Výzkumníci z massachusettské univerzity tvrdí, že jejich látka bude za normálních okolností prodyšná, ale při přítomnosti chemických látek se její póry uzavřou a látka se stane neprodyšnou. „Uniforma bude jako inteligentní druhá kůže, která bude reagovat na prostředí,“ uvádí Francesco Fornasiero, výzkumník z laboratoří LLNL (Lawrence Livermore National Laboratory), jenž vede výzkumný tým na UMass Amherst.

vojenské nanotrubice

Foto: Stěny nanotrubic tvoří atomy uhlíku poskládané do jakéhosi pletiva / WikipediaJak bude tedy oblek fungovat? Vědci chtějí využit jedinečných vlastností uhlíkových nanotrubic, jež mají být umístěny svisle k povrchu látky. Jednou z velkých předností tohoto řešení je, že nanotrubice dokáží transportovat plyny (třeba vodní páry vznikající při pocení) až dvakrát rychleji než současné membránové látky, jako je GoreTex. Výsledkem je mnohem lepší odpařování potu při fyzické námaze.

Toto řešení navíc automaticky poskytuje ochranu proti biologickým látkám, jako jsou viry a bakterie. Ty totiž mají obvykle velikost minimálně 10 nanometrů, což je o několik nanometrů více než je vnitřní průměr uhlíkové nanotrubice. Látka složená z nanotrubic je tak pro viry a bakterie nepropustná.

Problém je však s chemickými látkami. Látky jako nervový plyn nebo yperit může otvory v nanotrubicích projít. Vědci proto pracují s dvěma systémy, jak zamezit průchodu agresivním chemickým látkám k uživateli.

V prvním případě, zmíněném již výše, chtějí vědci povrch nanotrubic upravit tak, aby dokázaly poznat přítomnost bojových chemických látek a pomocí chemické reakce se doslova uzavřely, nebo zásadně zmenšily svůj vnitřní průměr.

Druhou možností je vybavit uniformu speciální povrchovou vrstvou, schopnou reagovat s chemickými látkami.  Taková speciální vrstva by na sebe vázala nebezpečné chemické sloučeniny, neutralizovala je a pomalu se z uniformy „odlupovala“ jako stará odumřelá kůže.

Že podobná speciální vrstva není sci-fi, dokazují již dnešní civilní technologie, které využívají ionty stříbra. Tyto nanočástice, zanesené v oblečení nebo v krycích nátěrových barvách, dokáží proniknout dovnitř bakterie a viru a účinně je likvidovat.

Svět se mění a dříve elitní technologie se dostávají do rukou čím dál většího počtu lidí. Bohužel otázka, „zda se někdy použijí chemické nebo biologické zbraně“ není správná. Lépe je si položit otázku:“ Kdy se použijí?“ Je proto dobré být připraven.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Francouzský voják budoucnosti FÉLIN v ruské armádě

Nadstandardní vojenské vztahy mezi Ruskem a Francií se dále prohlubují. Ruský ministr obrany ...

Ochránci lidských práv chtějí zakázat vývoj bojových robotů

Americká televizní stanice FOX News přinesla informaci o zprávě mezinárodní nevládní organizace ...

Podzvuková munice pro bezhlučné útočné pušky

Americké velitelství pro speciální operace US Special Operations Command (SOCOM) usiluje o vývoj ...

TrackingPoint – nová dimenze přesné střelby

Texaská firma TrackingPoint vyvinula novou technologii přesné střelby na cíl, která udělá i ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • bark
  16:00 09.12.2012

  Krátce a stručně. S velkou parádou se u nás používá OPCH-90. No ano. Je fajn. Neomdlíte v něm horkem. Ale když by šlo o krk se skutečným sarinem, tak si raději obléknete OPCH-70. ...Zobrazit celý příspěvek

  Krátce a stručně. S velkou parádou se u nás používá OPCH-90. No ano. Je fajn. Neomdlíte v něm horkem. Ale když by šlo o krk se skutečným sarinem, tak si raději obléknete OPCH-70. Jistota je jistota.

  Víte, ono je sice pěkné, že máte na sobě cosi inteligentního a hi-tech, ale když jde o život s něčím ostrým, sáhnete na celogumový skafandr prověřený léty při práci s ostrými látkami na cvičáku. Protože víte, že ten materiál nepustí nic.

  ...autor nějakou dobu sloužil u chemické jednotky.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  11:02 09.12.2012

  Nemusí být celý z nanotrubiček, stačí když má jednu vrstvu z nanotrubiček. Ty mají sice dobré a zajímavé vlastnosti, ale třeba před chladem, nebo žárem zas tolik asi neochrání. ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemusí být celý z nanotrubiček, stačí když má jednu vrstvu z nanotrubiček. Ty mají sice dobré a zajímavé vlastnosti, ale třeba před chladem, nebo žárem zas tolik asi neochrání. Vojenské uniformy se dělají pokud možno nehořlavé a zároveň aby vojáka dokázaly v rámci možností zahřát, když zrovna nelítá v tropech.Skrýt celý příspěvek

 • Ondra
  10:25 09.12.2012

  Oblek z nanotrubek je zatím hodně sci-fi, minimálně kvůli ceně kolem 250 - 500 dolarů za gram, podle typu nanotrubky.

  Oblek z nanotrubek je zatím hodně sci-fi, minimálně kvůli ceně kolem 250 - 500 dolarů za gram, podle typu nanotrubky.

 • Ultramarinus
  10:23 09.12.2012

  Deadog: Nové látky se "netrhají". Tak leda že by je někdo seknul nožem, nebo střelil, že by uniformu "otevřel". Na druhou stranu, asi by takovou díru (V UNIFORMĚ, nikoliv ve ...Zobrazit celý příspěvek

  Deadog: Nové látky se "netrhají". Tak leda že by je někdo seknul nožem, nebo střelil, že by uniformu "otevřel". Na druhou stranu, asi by takovou díru (V UNIFORMĚ, nikoliv ve člověku) řešila klasická izolepa. NBC obleky stejně jinak "opravit" nejde, alespoň co vím. No a po návratu na základnu fasung nového mundůru, za předpokladu, že je ještě na koho.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  10:20 09.12.2012

  Zajímavá a nová technologie, ale bylo k ní směřováno už dlouho. Jak se budou řešit části těla, které nejsou uvnitřn uniformy? Tvář, ruce... Maskou a rukavicemi místo celého ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavá a nová technologie, ale bylo k ní směřováno už dlouho. Jak se budou řešit části těla, které nejsou uvnitřn uniformy? Tvář, ruce... Maskou a rukavicemi místo celého atombordelu?Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  10:12 09.12.2012

  tak jeste vyresit aby si uniformu nekde nenatrhli a je to OK:)

  tak jeste vyresit aby si uniformu nekde nenatrhli a je to OK:)

Načítám diskuzi...