Bitevní pole v podzemí Gazy

Foto: Izraelský voják vystupuje z jednoho z odkrytých tunelů. / IDF
Foto: Izraelský voják vystupuje z jednoho z odkrytých tunelů. / IDF

Izraelská operace Protection Edge je zřejmě jednou z prvních válečných operací, kdy regulérní armáda čelí protivníkovi především v podzemí. Palestinští bojovníci tunely využívají k zásobování, ke komunikaci, k útokům i jako úkryt. Dokáží se tak vyhnout izraelskému vzdušnému průzkumu a také odolávat velké izraelské palebné síle.

Život a boj v podzemí

Tunely, to je to, oč v Gaze běží. Střetnutí na otevřeném prostranství musí nutně pro palestinské bojovníky skončit katastrofou. Izrael disponuje absolutní vzdušnou převahou a perfektním vzdušným průzkumem. Pro izraelské síly není problém zničit jakékoliv místo v Gaze během pár minut.

Palestinští bojovníci se proto pokouší přenést boje pod povrch. Zde Izrael nemůže plně uplatnit svou technickou převahu. V tunelech pod Gazou probíhají boje de facto pouze pomocí ručních palných zbraní a granátů.

Pásmo Gazy přitom poskytuje vynikající prostředí pro stavbu tunelů. Díky měkkému a písčitému podloží lze budovat rozsáhlou síť tunelů velmi rychle.

Palestinci začali se stavbou tunelů ve velkém před deseti lety, kdy se Izraelci stáhli z pásma Gazy. Od té doby se stavba a údržba tunelů pro potřeby Hamásu stala hlavním zdrojem obživy pro řadu palestinských rodin, které trápí obrovská nezaměstnanost.

 Video: Video natočené bojovníky Hamásu. / YouTube

„Lidské bagry“ dokáží vykopat 300 až 400 metrů dlouhý tunel během jednoho měsíce. Na jednom tunelu se pracuje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Po celém pásmu Gazy jsou navíc desítky kopacích týmů.

Stavba tunelů je velmi propracovaná. Tunely leží asi 20 metrů pod zemí a jsou dostatečně široké a vysoké, aby mohli v obou směrech proudit lidé. Tunely mají také řadu ostrých zatáček i stoupání, aby se odstranila přímá linie palby.

Jak připomíná izraelský magazín Defense-Update.com, také v tomto případě je mezinárodní pomoc zneužívána k vojenským účelům. Hamás pro stavu tunelů využívá mezinárodní pomoc v podobě dodávek cementu a ocelových výztuží. Stejně tak zneužívá hnojivo dodávané Izraelem pro zemědělce pro výrobu výbušnin.

Zásobování, přesun, komunikace i boj v podzemí

Odhaduje se, že mezi Egyptem a pásmem Gazy leží stovky tunelů zásobující pásmo Gazy civilním i vojenským materiálem. Také přímo pod městskou zástavbou Gazy existuje celá síť tunelů. Slouží k přesunu palestinských bojovníků, zbraní, střeliva i jako komunikační kanály.

Gaza

Foto: Vlevo - vstup do tunelu ukrytý v budově. Vpravo - vstup do tunelu se žebříkem. / IDF

Tunely často končí v obytných domech a umožňují bojovníkům provádět velmi rychlé útoky. Palestinci se dokáží pomocí tunelů nepozorovaně dostat na dosah k izraelským jednotkám, položit improvizované výbušné zařízení IED, případně provést palebný přepad, a poté se tunely opět rychle stáhnout. Pro nezvané návštěvníky jsou pak u vstupů do tunelů připravené nástražné výbušné systémy.

Hamás také tunely využívá k odpalování raket či minometných granátů směrem na Izrael, případně na izraelské jednotky. Vše se děje v podzemí. Ze skladiště v budově přenesou bojovníci rakety/minomet tunely na odpalovací místo – zahloubenou jámu, přikrytou jednoduchým poklopem se zeminou a napojenou na tunel. Zde připraví rakety/minomet k odpalu, odkryjí poklop, odpálí rakety/granáty a poté se zase poklopem zamaskují svou pozici.

Tunely navíc dokáží posloužit i k útokům, které jsme poprvé ve velkém viděli v zákopech první světové války. Tunely mohou být napěchovány výbušninou a poté odpáleny pod izraelskými jednotkami. Panují dokonce obavy, že Palestinci se mohou tunely prokopat až pod nejbližší izraelské vesnice.

Video: Izraelci v tunelech. / YouTube

Ostatně bojovníci Hamásu se již několikrát pokusili proniknout pomocí tunelů na izraelské území. Například před týdnem se deset bojovníků Hamásu pomocí tunelu dostalo na území Izraele. Palestinci byli oblečeni v izraelských uniformách a dostali se pouze 200 metrů od kibucu Nir Am.

Bojovníci však byli objeveni a všichni zabiti. Při boji ale padli také čtyři izraelští vojáci. Před Izraelem se tak vynořil obrovský bezpečnostní problém, kdy bojovníci Hamásu se mohou prakticky a doslova vynořit kdekoliv na území Izraele.

„Dnes ráno jsme se probudili ze snu, že se nic takového nestane,“ říká Shlmo Maizliz, vedoucí regionálního bezpečnostního výboru, k útoku na Nir Am. „Ani ve snu nás nenapadlo, že tunely mohou být na našem území. Mysleli jsme, že je příliš obtížné vrtat poblíž naší hranice. Nyní je vše jinak.“

Gaza

Foto: Zamaskované palebné postavení napojené na vstup do tunelu. / IDF

Během operace Protection Edge Izraelci objevili 30 tunelů a asi 60 svislých šachet spojující tunely s povrchem. Některé tunely Izraelci odkryli pomocí těžké kopací techniky, jiné zase skrze objevené šachty.

Ničení tunelu není snadnou záležitostí. Perimetr kolem vstupu do tunelu musí být silně chráněn, aby ženisté mohli položit do tunelu výbušniny a zničit ho.

Vojenský dopad tunelů na výsledek války je malý. Tunely jsou však skvělým propagandistickým a mocenským nástrojem Hamásu. Díky dílčím úspěchům dokáže Hamás zvednout obyvatelům Gazy morálku a přinutit je k větší povolnosti, čímž si upevňuje svou mocenskou pozici.

Zdroj: Defense-Update, The Washington Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čištění Gazy od teroristů si vyžádalo dvě stě životů

Sirény znějí po několik dní nad mnohými městy v Izraeli, lidé se i tak snaží dále pokračovat ve ...

Egypt získá 129 000 českých pistolí CZ 75 P-07 Duty

Česká zbrojovka před pár měsíci podepsala smlouvu na dodávku dalších 50 000 pistolí CZ 75 P-07 Duty. ...

Obranný systém Trophy chrání izraelské tanky

Izraelské jednotky před pár dny v rámci operace Protection Edge zahájily pozemní operaci v pásmu ...

Islamisté z Al-Šabáb rozšiřují své aktivity na pobřeží Keni

Již přes měsíc ovládá pobřeží Keni násilí a smrt. Od poloviny června bylo zabito kolem sto lidí. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • RiMr71
  14:06 29.07.2014

  Pro izraelský vojensko-průmyslový komplex je to v úvozovkách jen objevená "mezera na trhu". Nebojím se, že nepřijdou s nějakým high-tech řešením a ty krysy z jejich děr vykouří... Zobrazit celý příspěvek

  Pro izraelský vojensko-průmyslový komplex je to v úvozovkách jen objevená "mezera na trhu".
  Nebojím se, že nepřijdou s nějakým high-tech řešením a ty krysy z jejich děr vykouří...Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  12:47 29.07.2014

  to: autor Válka v tunelech není nic nového. Probíhala v Koreji a ve Vietnamu. V US army existovaly i specializované jednotky "Tunnel Rats". Musí ještě existovat nějaké použitelné ...Zobrazit celý příspěvek

  to: autor
  Válka v tunelech není nic nového. Probíhala v Koreji a ve Vietnamu. V US army existovaly i specializované jednotky "Tunnel Rats". Musí ještě existovat nějaké použitelné know how.
  To : Ultramarinus
  Oni ti plastelínci v Gaze asi nemají moc na vybranou a musí poslouchat, co jim přikážou ti s kalachem v ruce. Jak říkal V.I.Lenin - jeden soudruh s puškou dokáže ovládat sto neozbrojených.Skrýt celý příspěvek

 • karas
  07:21 29.07.2014

  Bude zajímavé sledovat, s jakým technickým protiopatřením IDF přijde. Mluvilo se o zvýšení hladiny spodní vody pomocí příkopu z moře. Ale spíš to bude nějaká hloubková monitorovací ...Zobrazit celý příspěvek

  Bude zajímavé sledovat, s jakým technickým protiopatřením IDF přijde. Mluvilo se o zvýšení hladiny spodní vody pomocí příkopu z moře. Ale spíš to bude nějaká hloubková monitorovací síť otřesů.
  Ultramarinus: Stačí se podívat na toto a je jasné, že problémy teprve začínají http://israelipalestinian.proc... Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  06:30 29.07.2014

  Tak vzhledem k tomu, že hamás může kdy reálně dosáhnout jenom víc a víc naštvaných izraelců (což se rovná víc a víc ztrát na palestinských civilistech, jak chtěných, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak vzhledem k tomu, že hamás může kdy reálně dosáhnout jenom víc a víc naštvaných izraelců (což se rovná víc a víc ztrát na palestinských civilistech, jak chtěných, tak nechtěných), tak trochu té morálky ti civilisti potřebují.

  Jenom je škoda, že místo morálky nemají taky rovné páteře a hlavu na svém místě, jinak už by hamás konečně poslali k šípku a začali se chovat jako STÁT, nikoliv jako kmenové uskupení generace nepracujících "nepřizpůsobivých", na které doplácí celý svět, kteří dokáží otočit i mírumilovné humanitární gesto do způsobu jak zabíjet sousedy (když dáš palestinci hnojivo, nejde pracovat v zemědělství, ale začne vyrábět bomby. Když mu dáš cement, nepůjde stavět dům své rodině, ale tunel pro pitomce) a které kvůli množství frakcí v podstatě NIKDY nebude dodržovat vlastní slovo.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...