S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Bitevní vrtulník S-70M Black Hawk; větší foto / Lockheed Martin 

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala Generálním štábu (GŠ) vypracovat seznam potenciálních kandidátů na nový víceúčelový vrtulník pro Armádu ČR. Na seznamu se může objevit nová bitevní verze amerického víceúčelového vrtulníku S-70i Black Hawk.

Armáda ČR hleda univerzální vrtulník

AČR plánuje nakoupit dvanáct víceúčelových vrtulníků. Podle ministryně obrany AČR dva roky prováděla marketingový průzkum, ale k zahájení samotného akvizičního procesu nedošlo. Šlechtová mimo jiné uvedla, že vojáci požadují stroj s takovými parametry ve spektru vlastností (výzbroj, vybavení, avionika atd.), který není na komerčním trhu běžně dostupný.

 


 

„Nemyslím si, že naše armáda potřebuje něco, co ani není na trhu, nemají to Američané ani další země v Evropské unii,“ uvedla Šlechtová. Náčelník GŠ generál Josef Bečvář kritiku ministryně odmítl s tím, že se musí armáda dívat také na možnost budoucího nasazení vrtulníků a ctít příští trendy ve vývoji bojové techniky. „Odmítám tvrzení, že se jedná o science fiction a že si vojáci něco vymýšlejí. Víme o tom, že podobné vrtulníky  je v současnosti  možné koupit a jejich pořízení se stane jen otázkou výběrového řízení,“ oponoval Bečvář.

 

Po pátečním jednání (9. února)  na žádost ministryně Šlechtové upřesnil GŠ bližší specifikace ohledně nových vrtulníků. „Po dvou letech je nutné se pohnout z místa,  k tomu jsem vydala jasné pokyny. Zásadní je pro mě jistota, že budeme dobře připraveni. Zpřesnění specifikací, na kterém jsme se při dnešním jednání shodli, je správným krokem ve správný čas,“ komentovala upravené požadavky Šlechtová.
 

Podrobnější specifikace nových vrtulníků nebyly veřejnosti sděleny. Obecně má ale jít o víceúčelové vrtulníky schopné přepravovat vojáky a materiál, evakuovat  z bojiště raněné, provádět průzkum a poskytovat přímou palebnou podporu pozemním silám. V případě potřeby by měly být stroje schopny působit i v rámci integrovaného záchranného systému na území ČR (např. v případě povodní).

 

Největší výzvou je integrace zbraní, protože AČR požaduje schopnost odpalovat řízené střely vzduch–země. Není ale známo, jaké typy řízených střel AČR požaduje. V principu se nabízejí lehké řízené střely Hydra (APKWS) ráže 70 mm a těžší výkonnější laserem naváděné protitankové řízené střely (PTŘS) AGM-114 Hellfire. Pokud má mít vrtulník schopnost ničit tanky a nejmodernější bojová vozidla pěchoty (BVP), v úvahu připadají pouze střely Hellfire, případně izraelské střely Spike.

 

Ministryně obrany si však přeje certifikovaný a ideálně bojem prověřený vrtulník. To je zásadní rozdíl oproti strojům, o kterých sice výrobce prohlašuje, že v případě zájmu mohou být osazeny PTŘS, ale vrtulník s požadovanou výzbrojí nebyl dosud testován, proto ani certifikován, natožpak tedy ještě ověřen v boji.

 

V případě zájmu dokáže výrobce vrtulník pochopitelně osadit v podstatě jakoukoliv výzbrojí, ale integrace zbraní si vyžádá roky vývoje a zkoušek a bez přehánění (podle typu zbraní) stovky milionů korun. Jen k dokreslení – samotná střela AGM-114 Hellfire stojí více než 100 tisíc dolarů.

 

Finanční náklady za vývoj a testy, jakož i riziko protahování vývoje a certifikace samozřejmě  na sebe bere zákazník. Na zákazníkovi také bude, aby se s tímto novým strojem naučil pracovat, ověřil ho v provozu a vypracoval taktiku nasazení. Pokud tedy AČR případně zažádá o vývoj nové verze, tak celý proces vývoje a plná integrace do jednotek AČR (výcvik posádek a provozního personálu, osvojení všech schopností vrtulníků, vypracování taktiky nasazení atd.) potrvá bez nadsázky určitě nejméně deset let od podpisu smlouvy.

 

S-70M se sestavuje v polské firmě PLZ Mielec a je nabízen polským speciálním silám.

 

Podle Šlechtové, která 5. února vystoupila v pořadu Interview 24, žádná z obou dosavadních nabídek (UH-1Y Venom a AW139M) požadavkům AČR nevyhovuje. „Ani jedna nabídka nesplnila Armádou ČR požadované specifikace. Sama jsem se velice divila, proč nejsme schopni zadat takové, aby to bylo reálné,“ řekla Šlechtová.

„Chceme vrtulník, který je bojový, bitevní, civilní, a ještě potřebujeme, aby tam na těch platformách zespodu vrtulníku nesl kanon, kulomet a řízené i neřízené střely,” uvedla Šlechtová v Interview 24 s tím, že podle generála Bečváře si armáda nevymýšlí, když tvrdí, že takové vrtulníky existují.

 

„Chci ujištění, že nebudeme kupovat vrtulníky na papíře. Máme strategii vyzbrojování, která říká, že budeme kupovat pouze takovou techniku, která už létá a už někde bojuje. A specifikace (armády – pozn. red.) to nesplňuje,” sdělila Šlechtová. „Já chci vrtulník, který budou používat naši vojáci, a ne takový, který bude mít deset tisíc věcí a bude se vyrábět třeba pět let.“

 

S jistotou můžeme říct, že klasických víceúčelových vrtulníků, které jsou vybaveny kanony (ráže 20 mm a výše), řízenými střelami, mají certifikovanou výzbroj a jsou přitom ověřeny v boji, není na komerčním trhu mnoho. Nabízí se samozřejmě otázka, zda je bezpodmínečně nutné mít vrtulník ověřený bojem. Vždyť ani nové zbraňové systémy nemohou být ověřeny bojem, avšak tomu odpovídá i časová, finanční a organizační náročnost vývoje a testování.

 

Otázka tedy zní, jestli AČR akceptuje dostupný otestovaný vrtulník, který nebude tak „dokonalý“, nebo vezme na svá bedra veškerá rizika vývoje nové verze vrtulníku.

 

Po roce 2000 Sikorsky nabízel variantu S-70 Battle Hawk australské armádě. Battle Hawk byl vyzbrojen mimo jiné kanónem ráže 20 mm. Austrálie ale dala přednost vrtulníku Eurocopter Tiger. Battle Hawk ale byl pouze vývojovým programem a není v nabídce firmy Sikorsky.

 

Bitevní S-70M Black Hawk

Nebudeme se pouštět do výpisu všech možných univerzálních vrtulníků pro AČR, ale podíváme se na čerstvou novinku, která teoreticky podmínky AČR splňuje, tedy kromě ověřeného bojového nasazení a možnosti lafetace automatických kanonů.

 

Americká firma Sikorsky v těchto dnech oznámila ukončení kvalifikačních testů kulometné a raketové výzbroje pro vrtulníky S-70i Black Hawk. Ozbrojená verze nese označení S-70M Black Hawk.

 

Samotný neozbrojený S-70i je odvozen od varianty UH-60M Black Hawk americké armády. S-70i a UH-60M jsou prakticky identické stroje, ale S-70i chybějí některé citlivé americké technologie především z oblasti avioniky a komunikačních systémů. Přesto je avionika u S-70i a UH-60M asi z devadesáti procent shodná. 

 

UH-60M je verze určená pro americkou armádu a veškerá práva k vrtulníku vlastní americká vláda. Proto UH-60M nemůže nabízet k prodeji Sikorsky, ale pouze americká vláda na podkladě programu zahraničního prodeje zbraní FMS (Foreign Military Sale). Naopak veškerá práva k S-70i vlastní společnost Sikorsky, která tak může vrtulník snadno nabízet na zahraničních trzích bez složitého souhlasu americké vlády.

 

Podle tiskové zprávy zbrojovky Lockheed Martin, která vlastní firmu Sikorsky, ukončení kvalifikačních testů zbraňových systémů S-70M je vyvrcholením šestiletého vývojového programu. V rámci vývoje po dobu dvou let probíhaly testovací střelby ve výcvikovém prostoru Yuma v Arizoně.

 

Základním rysem S-70M je kulové zaměřovací termovizní elektrooptické pouzdro (včetně denní kamery a laserového značkovače) a sada univerzálních pylonů ESSS (External Stores Support System). Pod pylony lze zavěsit kulomety ráže 12,7 mm, rotační kulomet ráže 7,62 mm, řízené i neřízené střely Hydra a PTŘS Hellfire. Stejně tak ESSS pojme i přídavné nádrže (až 4× 870 l).

 

Účinek řízené 70mm střely APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) s bojovou hlavicí M282. Hlavice prorazila boční pancíř transportéru M113 a explodovala uvnitř. Otázkou je, jak by si vedla proti nejnovější generaci BVP, především při útoku z přední polosféry.

  

Do avioniky S-70M byl integrován systém řízení palby, který může ovládat každý ze dvou pilotů. Při použití hlavňové výzbroje nebo raket jsou na displejích pilotních přileb zobrazeny cílové údaje, které umožňují pilotům manévrovat vrtulník tak, aby získal vhodnou pozici pro palbu proti statickým i pohyblivým cílům.

 

„Sikorsky značně zjednodušil složitý úkol zničení cíle z velké vzdálenosti tím, že avionika vypočítá komplexní balistiku požadovanou pro efektivní vedení palby,“ uvedl Bill Gostic, viceprezident divize pro světové vojenské systémy a služby firmy Sikorsky. „Jakmile jsou zbraně a infračervený elektrooptický senzor integrovány s existujícími ovládacími prvky a avionikou vrtulníku Black Hawk, mohou mezinárodní armády přidat externí křídla (ESSS – pozn. red.) a zbraně za méně než tři hodiny, aby mohly provádět středně náročné bojové mise.“

 

Dlužno dodat, že již před několika lety dokončil Izrael integraci PTŘS Spike-ER na vrtulníky Black Hawk. Stejně tak se kolumbijská armáda  rozhodla na své „černé jestřáby“ umístit střely Spike-LR, Spike-ER a Spike-NLOS (s rozsahem 25 a více kilometrů). Není ale jasné, zda jde o čistě národní řešení, nebo takto upravené vrtulníky lze dodávat i zahraničním zákazníkům (např. AČR).

 

Ozbrojený S-70M může provádět úderné operace, ozbrojený doprovod a podporovat palbou pozemní síly. S ESSS vrtulník přepraví deset vojáků a dva palubní střelce s dvojicí kulometů ve dveřích. V případě protipancéřové konfigurace S-70M pojme až 16 střel Hellfire.

 

V každém případě česká ministryně obrany plánuje spustit nové výběrové řízení na nákup víceúčelových vrtulníků. Kromě původních uchazečů mohou své nabídky předložit také další firmy, teoreticky tedy i firma Sikorsky s vrtulníkem S-70M.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rakouské granáty pro Armádu ČR

Česká zbrojovka dodá české armádě nové útočné a obranné granáty od rakouské firmy ARGES, dceřiné ...

NÁZOR: Obrana ve stínu Hvězdných válek

Minulý týden jsem se dostala do rozličných médií díky kolegům z Pirátské strany a mému výroku ve ...

Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za spolupráce s Evropskou obrannou agenturou EDA (European ...

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách německé firmy KMW (Krauss-Maffei Wegmann) v ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • flanker.jirka
  22:25 19.02.2018

  TF_HU: problém vidím v tom, že vojskové zkoušky probíhají až na vybrané a zakoupené technice. Minimum co by se mělo otestovat a vyzkoušet jsou hlavní požadované parametry. ...Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU: problém vidím v tom, že vojskové zkoušky probíhají až na vybrané a zakoupené technice. Minimum co by se mělo otestovat a vyzkoušet jsou hlavní požadované parametry. Vrtulníky mají být rádoby univerzální, tak proč nechtít otestovat jejich reálné chování, když se naloží, ve vyšších výškách, zkrátka zda plní to co výrobce uvádí, proto jsem tu dával za špatný příklad Casy, které za papírovými hodnotami zaostávají.
  Určitě by se hodilo nechat vyzkoušet samotné vojáky, kolik a za jakých podmínek se jich vejde vyzbrojených a vystrojených, jaké rozměry má kabina na přepravitelnost materiálu, funkčnost a kvalitu nabízených průzkumných senzorů, reálnou spotřebu paliva při přepravě, takhle by se dalo pokračovat dále.
  Když si vybírám například auto, tak se každý prodejce může div přetrhnout, nabízí i takové věci jako vyzkoušet si auto přes víkend, logicky tedy, když chce někdo něco prodat, jako že o peníze a kšeftu jim jde na prvním místě, tak ať se pochlubí.
  To že jsou typy zavedeny v armádách NATO neznamená to, že nám to bude vyhovovat, nevíme kdo z nich preferoval jaké parametry, někdo se spokojil s dobrou ekonomikou provozu a nepožadoval bojové schopnosti, Irsko má AW 139 s pouze bočními kulomety v oknech a asi jim to stačí. A nevíme kdo měl jaké "jiné" priority při pořízení techniky, jak se to pak zmińuje v podobě hlášek "stvrzení dobrých vztahů se strategickým partnerem" ... zrovna toto ukazuje kam to tu spěje v případě radarů MADR nebo vrtulníků.Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  22:00 19.02.2018

  Honzase Schopnost bitevniho vrtulniku je jako otazka ohledne tanku v minulosti. Pouzije se jaykoli argument, kterym se obhaji nase neschopnost. Proste na vic nemame, ...Zobrazit celý příspěvek

  Honzase

  Schopnost bitevniho vrtulniku je jako otazka ohledne tanku v minulosti. Pouzije se jaykoli argument, kterym se obhaji nase neschopnost. Proste na vic nemame, nedostaneme. Skoda mluvit.Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  21:57 19.02.2018

  Honzase Az se bude resit nahrada 171 bude se opet pripravovat specifikace, ta vychazi z toho jake ukoly plni a bude plnit transportni vrtulnik stredni kategorie. Ne, dle ...Zobrazit celý příspěvek

  Honzase

  Az se bude resit nahrada 171 bude se opet pripravovat specifikace, ta vychazi z toho jake ukoly plni a bude plnit transportni vrtulnik stredni kategorie.

  Ne, dle meho to nejsou spojeny nadoby v pravem slova smyslu. Je to o tom, ze na vrtulnik jsou kladeny vysoke naroky diky tomu kolik ukolu bude muset plnit. Protoze s nim zase budeme delat vsechno, tak musi umet vsechno...tedy temer vsechno. Musi zastat transport, pruzkum, palebnou podporu, vysadky, SOF atd.Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  21:53 19.02.2018

  Flanket.jirka Co chcete na vrtulniku testovat? Nevim zda probehnou prumyslove dny, to je veci akvizicniho tymu. Za me je institut vojskovych zkousek dostatecny. Uvidime. Btw, ...Zobrazit celý příspěvek

  Flanket.jirka

  Co chcete na vrtulniku testovat? Nevim zda probehnou prumyslove dny, to je veci akvizicniho tymu. Za me je institut vojskovych zkousek dostatecny. Uvidime. Btw, UH1Y I AW139M leta a je zaveden v armadach NATO.

  Pavka

  Ty castky a informace jste si vycical z prstu. Byl bych rad, kdybyste nasdilel zdroj ze ktereho jste cerpal. Presne o takove ignoraci mluvim. Toto neni prvni clanek o vrtulnicich, kde se snazim nektere nesmysly uvest na pravou miru. Ani aw139m a ani h145m nebyly nabidnuty s munici. Jen s informaci, ze zbranove systemy lze doplnit. Takze vase informace o cenach a ptrs jsou nepresne a zavadejici. Kdyz vas clovek nachyta...nereknete pardon, ale zacnete poukazovat na jine projekty, jako omluvy sve chyby, ono kazdemu je jasne, ze armadni zakazky jsou sama korupce, ze? Clovek neudela chybu, kdyz tak oznaci v diskuzi cokoli, ze?

  Me to az jako takovy chaos neprijde. V roce 2013, 2014 vydana RFI na kterou mely odpovedet oslovene strany. Odpovedely jak odpovedely. V roce 2017 se melo rozhodnout. Zastavili to politici.Nez bude nabihat nejaka dodavka, musi vrtulnik nekdo vyrobit atd, podepsat smlouvy. K tomu uz nedoslo. Kolik bylo penez v rozpoctu? Bylo to.moc, nebo malo?

  Vase optimisticke videni bylo ovlivneno spoustou.neznamych, vychazeje pouze z clanku v mediich.Skrýt celý příspěvek

 • honzase
  21:15 19.02.2018

  TF_HU Mohu se prosím zeptat, až se bude řešit náhrada za Mi-171, co byste volil? Bude to podmíněno tím co se teď vybere v menší kategorii? Chápu to dobře, že stávající výběr LUHu ...Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU
  Mohu se prosím zeptat, až se bude řešit náhrada za Mi-171, co byste volil? Bude to podmíněno tím co se teď vybere v menší kategorii? Chápu to dobře, že stávající výběr LUHu narazil na to, že to jsou spojené nádoby s výběrem ostatních kategorií, které za pár let se musí také vybrat?
  Jinak díky, že vkládáte profi vhled-pořádek do této problematiky, která evidentně zajímá spoustu nás civilistů-laiků.
  Bohužel po přečtení koncepce DL a VrL, KVAČR a BKO, musím říct, že části o bitevnících jsou psány dosti nešťastně a zároveň si tyto publikace spolu s posledním výrokem NGŠ odporují (opět ve smyslu bitevníků).Skrýt celý příspěvek

 • Pavka
  19:16 19.02.2018

  "Vůbec nic jsem neplatil a ta částka taky nesouhlasí..." Ty částky a informace jsou samozřejmně ze zdrojů na internetu. Jako nemám problém s tím brát vyjádření zástupců dodavatele ...Zobrazit celý příspěvek

  "Vůbec nic jsem neplatil a ta částka taky nesouhlasí..." Ty částky a informace jsou samozřejmně ze zdrojů na internetu. Jako nemám problém s tím brát vyjádření zástupců dodavatele viz vyjádření co postoval kazd níže jako JPP. To o těch Italech bylo z nějakého pofidérního článku. V každém případě cavyky se zvěřejnění ceny byly v minulosti ve 100% známkou předraženosti a nevýhodnosti armádní zakázky.

  TF_HU: To že se tu plácají kraviny (mě nevyjímaje) je naprosto normální pro diskuze pod článkem i na webech, které se vydávají za profesionální periodika. A tudíž důvod vašeho rozhořčení nad tímto jevem je jaksi zbytečné. Za co jsem obecně v takovýchto diskuzích vděčný je, když se najde někdo, kdo uvede problematiku na pravou míru a vytrvale dokáže opravovat uvedené blbosti.

  Bohužel z mého laického pohledu, se kterým nemusíte souhlasit, je kolem výběru těchto vrtulníků takový chaos, že jsem se ani v pátem článku na stejné téma nedozvěděl "o co komu vlastně šlo". Kdyby existovala ta skálopevná koncepce sestavená těmi největšímy odborníky GŠ, MO ČR nebo kdo ví koho, tak už letos začínají nabíhat dodávky těchto vrtulníků. Peníze na to v rozpočtu byly. Osobně jsem si myslel že se konečně blýská na lepší časy a to absolutní dno a zmar byla akvizice útočné pušky pro AČR, ale evidentně jsem měl optimistické vidění kam až to může klesnout a tato akvizice vrtulníků má stále šanci stát se nejzpackanější akvizicí pro AČR vůbec.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:08 19.02.2018

  TF_HU: má vůbec v plánu ty mašiny někdo testovat než se nakoupí, nebo to dopadne jako s Casou? Asi by bylo vymalováno, pokud by se každý výrobce předvedl s tím co umí postavit k ...Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU: má vůbec v plánu ty mašiny někdo testovat než se nakoupí, nebo to dopadne jako s Casou?
  Asi by bylo vymalováno, pokud by se každý výrobce předvedl s tím co umí postavit k testům. To vydá za tisíc prohlášení, slibů, lobbování.
  ...nevšimnul jste si loni, že po přesunu pana Koštovala na jiný post (politického náměstka) to začalo fungovat, na jeho místo bylo vypsáno výběrové řízení a pak ejhle najednou byl pan Koštoval nainstalován zpět do původní pozice, už takový veletoč svědčil o tom, že mu něco nejde a nebo neumí někomu dostatečně jít na rukuSkrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  13:12 19.02.2018

  Jara

  Pan Koštoval je hlavou v tom systému, tedy na vrcholu celého ledovce. Teď ještě napsat, v čem konkrétně pan Koštoval selhal? Díky.

  Jara

  Pan Koštoval je hlavou v tom systému, tedy na vrcholu celého ledovce. Teď ještě napsat, v čem konkrétně pan Koštoval selhal? Díky.

 • Jara
  12:53 19.02.2018

  Třeba na postu ředitele vyzbrojování a akvizic bych uvítal buď bývalého vojáka nebo někoho s technickou praxí a vzděláním Současnost : Daniel Koštoval Vzdělání: 1990 – ...Zobrazit celý příspěvek

  Třeba na postu ředitele vyzbrojování a akvizic bych uvítal buď bývalého vojáka nebo někoho s technickou praxí a vzděláním

  Současnost : Daniel Koštoval
  Vzdělání:
  1990 – 1996
  Karlova univerzita, Praha, Fakulta sociálních věd
  listopad – prosinec 1995
  stáž – Stálá mise České republiky při OSN
  leden 1995 – červen 1996
  studijní pobyt, Ústav mezinárodních vztahů, PrahaSkrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  12:44 19.02.2018

  Maximus Dívejte, většinu toho nechávám bez povšimnutí, reaguji jen tam, kde vím, že je to vyloženě rozpor, nesmysl ve srovnání s realitou. Pak reaguji tam, kde vyloženě vidím, ...Zobrazit celý příspěvek

  Maximus

  Dívejte, většinu toho nechávám bez povšimnutí, reaguji jen tam, kde vím, že je to vyloženě rozpor, nesmysl ve srovnání s realitou. Pak reaguji tam, kde vyloženě vidím, když někdo ignoruje vše co říkám a stále si mele svoje. Už několikrát jsem říkal, že ani já už nemám úplný přístup k informacím a obtěžovat lidi, které znám nechci, každý by se divil proč se ptám. Proto mě udivuje, když se někdo naváží do GŠ AČR aniž by znal něco z prostředí.

  Já bych ocenil, kdyby třeba takový znalec prostředí JARA, řekl adresně, kdo je tedy ten nekompetentní v projektovém managementu AČR, nebo třeba na MO ČR.

  Když se vrátím k projektu LUH a přípravě TTP na jeho počátku, byli v týmu u základny lidi s různým názorem, zahrnuti tam byli právě z důvodu aby takový tým dokázal nahlížet na problematiku objektivně. (týkalo se to třeba honocení a srovnávání s Mi24/35)Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  12:29 19.02.2018

  Osobně si myslím, že by bylo škoda, kdyby diskutující jako TF_HU odcházeli, protože jejich neocenitelný přínos pro "odbornou veřejnost" je právě v jejich osobním pohledu ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že by bylo škoda, kdyby diskutující jako TF_HU odcházeli, protože jejich neocenitelný přínos pro "odbornou veřejnost" je právě v jejich osobním pohledu profesionála na reálný běh věcí v armádě.

  Empatii a chování v rukavičkách v armádě ovšem nehledejte :-))).Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  12:13 19.02.2018

  TF_HU - chápu, že se vám ve srač...ch hrabat nechce - ani mě ne. Také jenom zírám, co dokáží někdy zdejší diskutující vymýšlet, ale vzhledem k zaměření tohoto webu je to v pořádku ...Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU - chápu, že se vám ve srač...ch hrabat nechce - ani mě ne. Také jenom zírám, co dokáží někdy zdejší diskutující vymýšlet, ale vzhledem k zaměření tohoto webu je to v pořádku a armáda by měla být ráda, že někoho z občanů ještě vůbec zajímá. V hodnocení příspěvků ovšem nechci jako vy paušalizovat a ani také řešit kvalitu jednotlivých příspěvků - na to máme oba asi důležitější práci.

  Nicméně za tím, že minimálně odborná veřejnost má právo na objektivní kritiku GŠ či MO si trvám. Nemusíte mít hned nejméně jednu zlatou hvězdu na výložce, aby jste dokázal vidět nedostatky a chyby kolem sebe. Kolem armády se pohybuji 25 let a někdy jsem opravdu moc rád, že jsem se tenkrát nestal její součástí - "skvěle" se dají na déle sloužících studovat obranné mechanismy na stres - vytěsnění, racionalizace, projekce, popření, sublimace,.... a toho "špinavého prádla", co se za tu dobu kolem mě propralo.

  Takže si troufnu tvrdit, že jistý nadhled jsem si uchoval a podotýkám, že ty budovy na Tychonově, resp. na Vítězném náměstí znám nejen z venku :-))).Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  11:59 19.02.2018

  Já bych nebyl na TF_HU tak přísný. Ono totiž když máte vhled do nějaké problematiky, tak pak už Vás prostě některé názory neodborné veřejnosti, které musíte po sté vyvracet, ...Zobrazit celý příspěvek

  Já bych nebyl na TF_HU tak přísný. Ono totiž když máte vhled do nějaké problematiky, tak pak už Vás prostě některé názory neodborné veřejnosti, které musíte po sté vyvracet, štvou... Jsme ve veřejném prostoru, tak to berte s humorem.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  11:32 19.02.2018

  Jsem šťastný, že o zbrojních programech v ČR rozhodují kompetentní osoby s patřičným vzděláním, ostatně větší zakázky posledních let to dokazuji...... Kritika a zklamání těch ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsem šťastný, že o zbrojních programech v ČR rozhodují kompetentní osoby s patřičným vzděláním, ostatně větší zakázky posledních let to dokazuji......
  Kritika a zklamání těch troubů co nikdy nezavítali na MO není oprávněna, vy to jen plaťte a držte hubu.....

  Pro méně chápavé ( TF_HU) je to ironický text.....Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:27 19.02.2018

  TF_HU:
  možná bude lepší když zde s námi ubožáky a trapnými hatery nebudete ztrácet čas a Váš majestát přesunete jinam

  TF_HU:
  možná bude lepší když zde s námi ubožáky a trapnými hatery nebudete ztrácet čas a Váš majestát přesunete jinam

 • TF_HU
  10:56 19.02.2018

  KOLT Ale já přece nepopírám, že někde sedí někdo pohodlný, nebože by například struktura VzS stačila ke splnění všech úkolů atd. Musel jsem se pousmát, když RASE zmiňoval ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Ale já přece nepopírám, že někde sedí někdo pohodlný, nebože by například struktura VzS stačila ke splnění všech úkolů atd. Musel jsem se pousmát, když RASE zmiňoval reorganizaci GŠ :-) Obávám se, že to bude úplně něco jiného než si sám představuje. To je ale úplně jiné téma, kdyby tu byl článek Procesní model MO ČR, struktura GŠ AČR, nebo Akviziční systém...neřeknu ani popel, když se budeme bavit o procesech, lidech...ale tady u článku na vrtulník :-) kde lidi ani netuší, kdo, co, jak, kdy, kde a proč a montují sem vlastní představy. To fakt není konstruktivní kritika...vsadím se, že tak polovina pisatelů vůbec netuší, která sekce, kdo konkrétně je za projekty, rozvojem. Tedy pokud to honem nenahoní na Army.cz :-)Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:48 19.02.2018

  TF_HU, plky místních puberťáků je třeba brát s reservou ;-)

  TF_HU, plky místních puberťáků je třeba brát s reservou ;-)

 • KOLT
  10:47 19.02.2018

  kazd, však také H145M je, co se zbraní týče, naprosto OK. Nutno ovšem říci, že v ceně 480 milionů nebyla ta výzbroj, pouze její integrace, maximálně odpalovací zařízení, rozhodně ...Zobrazit celý příspěvek

  kazd, však také H145M je, co se zbraní týče, naprosto OK. Nutno ovšem říci, že v ceně 480 milionů nebyla ta výzbroj, pouze její integrace, maximálně odpalovací zařízení, rozhodně ne vlastní PTŘS, jak tu někdo psal.

  TF_HU, ano, lidé tu píší někdy pěkné hovadiny. Ale to, co psal Maximus, je takové veřejné tajemství. Přesně tytéž stesky lze slyšet i od profesionálních důstojníků, kterých si docela vážím...Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  10:46 19.02.2018

  Maximus Fakt se v těch srač...kách hrabat nechci, ale jen jeden příklad, jak někdo cítí rozpor. Každopádně tvrdí se, že na bitevniky nemáme a pak se koupí venom stroj za ...Zobrazit celý příspěvek

  Maximus

  Fakt se v těch srač...kách hrabat nechci, ale jen jeden příklad, jak někdo cítí rozpor.

  Každopádně tvrdí se, že na bitevniky nemáme a pak se koupí venom stroj za miliardu ( samozřejmě včetně zázemí a všeho možného ,alebez PTŘS ) mangusta by přitom paradoxně mohla vyjít i levněji ....... cítím tady trochu rozpor

  Tady je ukázka toho jak někdo ignoruje fakta a ve své paličce cítí rozpor.Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  10:42 19.02.2018

  Maximus Pokud jste nabyl dojem, že tu jsou jen "fandové" a "internetoví bojovníci", kteří nemají díky nedostatku odborného vzdělání a informací nárok kritizovat "vrchnost", tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Maximus

  Pokud jste nabyl dojem, že tu jsou jen "fandové" a "internetoví bojovníci", kteří nemají díky nedostatku odborného vzdělání a informací nárok kritizovat "vrchnost", tak se docela mýlíte.

  Pokládáte za normální kritizovat něco, kam jste nikdy nepáchl a o čem nemáte vůbec žádné znalosti? 95% vašich fandů, tady uvozuje závěry ve svých hlavách aniž by znali východiska, průběh a výstupy z rozhodovacícho procesu a vy to označíte za konstruktivní kritiku? Pardon.

  Vy tu o GŠ a ani o MO ČR nemluvíte, ale plácáte nesmysly a hate. Dle těchto příspěvků nabývám pocitu, že je vás tu všech škoda, měli jste už dávno sedět na jedné ze sekcí jež mají koncepce a modernizační projekty na starosti.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 14 z 33