S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Bitevní vrtulník S-70M Black Hawk; větší foto / Lockheed Martin 

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala Generálním štábu (GŠ) vypracovat seznam potenciálních kandidátů na nový víceúčelový vrtulník pro Armádu ČR. Na seznamu se může objevit nová bitevní verze amerického víceúčelového vrtulníku S-70i Black Hawk.

Armáda ČR hleda univerzální vrtulník

AČR plánuje nakoupit dvanáct víceúčelových vrtulníků. Podle ministryně obrany AČR dva roky prováděla marketingový průzkum, ale k zahájení samotného akvizičního procesu nedošlo. Šlechtová mimo jiné uvedla, že vojáci požadují stroj s takovými parametry ve spektru vlastností (výzbroj, vybavení, avionika atd.), který není na komerčním trhu běžně dostupný.

 


 

„Nemyslím si, že naše armáda potřebuje něco, co ani není na trhu, nemají to Američané ani další země v Evropské unii,“ uvedla Šlechtová. Náčelník GŠ generál Josef Bečvář kritiku ministryně odmítl s tím, že se musí armáda dívat také na možnost budoucího nasazení vrtulníků a ctít příští trendy ve vývoji bojové techniky. „Odmítám tvrzení, že se jedná o science fiction a že si vojáci něco vymýšlejí. Víme o tom, že podobné vrtulníky  je v současnosti  možné koupit a jejich pořízení se stane jen otázkou výběrového řízení,“ oponoval Bečvář.

 

Po pátečním jednání (9. února)  na žádost ministryně Šlechtové upřesnil GŠ bližší specifikace ohledně nových vrtulníků. „Po dvou letech je nutné se pohnout z místa,  k tomu jsem vydala jasné pokyny. Zásadní je pro mě jistota, že budeme dobře připraveni. Zpřesnění specifikací, na kterém jsme se při dnešním jednání shodli, je správným krokem ve správný čas,“ komentovala upravené požadavky Šlechtová.
 

Podrobnější specifikace nových vrtulníků nebyly veřejnosti sděleny. Obecně má ale jít o víceúčelové vrtulníky schopné přepravovat vojáky a materiál, evakuovat  z bojiště raněné, provádět průzkum a poskytovat přímou palebnou podporu pozemním silám. V případě potřeby by měly být stroje schopny působit i v rámci integrovaného záchranného systému na území ČR (např. v případě povodní).

 

Největší výzvou je integrace zbraní, protože AČR požaduje schopnost odpalovat řízené střely vzduch–země. Není ale známo, jaké typy řízených střel AČR požaduje. V principu se nabízejí lehké řízené střely Hydra (APKWS) ráže 70 mm a těžší výkonnější laserem naváděné protitankové řízené střely (PTŘS) AGM-114 Hellfire. Pokud má mít vrtulník schopnost ničit tanky a nejmodernější bojová vozidla pěchoty (BVP), v úvahu připadají pouze střely Hellfire, případně izraelské střely Spike.

 

Ministryně obrany si však přeje certifikovaný a ideálně bojem prověřený vrtulník. To je zásadní rozdíl oproti strojům, o kterých sice výrobce prohlašuje, že v případě zájmu mohou být osazeny PTŘS, ale vrtulník s požadovanou výzbrojí nebyl dosud testován, proto ani certifikován, natožpak tedy ještě ověřen v boji.

 

V případě zájmu dokáže výrobce vrtulník pochopitelně osadit v podstatě jakoukoliv výzbrojí, ale integrace zbraní si vyžádá roky vývoje a zkoušek a bez přehánění (podle typu zbraní) stovky milionů korun. Jen k dokreslení – samotná střela AGM-114 Hellfire stojí více než 100 tisíc dolarů.

 

Finanční náklady za vývoj a testy, jakož i riziko protahování vývoje a certifikace samozřejmě  na sebe bere zákazník. Na zákazníkovi také bude, aby se s tímto novým strojem naučil pracovat, ověřil ho v provozu a vypracoval taktiku nasazení. Pokud tedy AČR případně zažádá o vývoj nové verze, tak celý proces vývoje a plná integrace do jednotek AČR (výcvik posádek a provozního personálu, osvojení všech schopností vrtulníků, vypracování taktiky nasazení atd.) potrvá bez nadsázky určitě nejméně deset let od podpisu smlouvy.

 

S-70M se sestavuje v polské firmě PLZ Mielec a je nabízen polským speciálním silám.

 

Podle Šlechtové, která 5. února vystoupila v pořadu Interview 24, žádná z obou dosavadních nabídek (UH-1Y Venom a AW139M) požadavkům AČR nevyhovuje. „Ani jedna nabídka nesplnila Armádou ČR požadované specifikace. Sama jsem se velice divila, proč nejsme schopni zadat takové, aby to bylo reálné,“ řekla Šlechtová.

„Chceme vrtulník, který je bojový, bitevní, civilní, a ještě potřebujeme, aby tam na těch platformách zespodu vrtulníku nesl kanon, kulomet a řízené i neřízené střely,” uvedla Šlechtová v Interview 24 s tím, že podle generála Bečváře si armáda nevymýšlí, když tvrdí, že takové vrtulníky existují.

 

„Chci ujištění, že nebudeme kupovat vrtulníky na papíře. Máme strategii vyzbrojování, která říká, že budeme kupovat pouze takovou techniku, která už létá a už někde bojuje. A specifikace (armády – pozn. red.) to nesplňuje,” sdělila Šlechtová. „Já chci vrtulník, který budou používat naši vojáci, a ne takový, který bude mít deset tisíc věcí a bude se vyrábět třeba pět let.“

 

S jistotou můžeme říct, že klasických víceúčelových vrtulníků, které jsou vybaveny kanony (ráže 20 mm a výše), řízenými střelami, mají certifikovanou výzbroj a jsou přitom ověřeny v boji, není na komerčním trhu mnoho. Nabízí se samozřejmě otázka, zda je bezpodmínečně nutné mít vrtulník ověřený bojem. Vždyť ani nové zbraňové systémy nemohou být ověřeny bojem, avšak tomu odpovídá i časová, finanční a organizační náročnost vývoje a testování.

 

Otázka tedy zní, jestli AČR akceptuje dostupný otestovaný vrtulník, který nebude tak „dokonalý“, nebo vezme na svá bedra veškerá rizika vývoje nové verze vrtulníku.

 

Po roce 2000 Sikorsky nabízel variantu S-70 Battle Hawk australské armádě. Battle Hawk byl vyzbrojen mimo jiné kanónem ráže 20 mm. Austrálie ale dala přednost vrtulníku Eurocopter Tiger. Battle Hawk ale byl pouze vývojovým programem a není v nabídce firmy Sikorsky.

 

Bitevní S-70M Black Hawk

Nebudeme se pouštět do výpisu všech možných univerzálních vrtulníků pro AČR, ale podíváme se na čerstvou novinku, která teoreticky podmínky AČR splňuje, tedy kromě ověřeného bojového nasazení a možnosti lafetace automatických kanonů.

 

Americká firma Sikorsky v těchto dnech oznámila ukončení kvalifikačních testů kulometné a raketové výzbroje pro vrtulníky S-70i Black Hawk. Ozbrojená verze nese označení S-70M Black Hawk.

 

Samotný neozbrojený S-70i je odvozen od varianty UH-60M Black Hawk americké armády. S-70i a UH-60M jsou prakticky identické stroje, ale S-70i chybějí některé citlivé americké technologie především z oblasti avioniky a komunikačních systémů. Přesto je avionika u S-70i a UH-60M asi z devadesáti procent shodná. 

 

UH-60M je verze určená pro americkou armádu a veškerá práva k vrtulníku vlastní americká vláda. Proto UH-60M nemůže nabízet k prodeji Sikorsky, ale pouze americká vláda na podkladě programu zahraničního prodeje zbraní FMS (Foreign Military Sale). Naopak veškerá práva k S-70i vlastní společnost Sikorsky, která tak může vrtulník snadno nabízet na zahraničních trzích bez složitého souhlasu americké vlády.

 

Podle tiskové zprávy zbrojovky Lockheed Martin, která vlastní firmu Sikorsky, ukončení kvalifikačních testů zbraňových systémů S-70M je vyvrcholením šestiletého vývojového programu. V rámci vývoje po dobu dvou let probíhaly testovací střelby ve výcvikovém prostoru Yuma v Arizoně.

 

Základním rysem S-70M je kulové zaměřovací termovizní elektrooptické pouzdro (včetně denní kamery a laserového značkovače) a sada univerzálních pylonů ESSS (External Stores Support System). Pod pylony lze zavěsit kulomety ráže 12,7 mm, rotační kulomet ráže 7,62 mm, řízené i neřízené střely Hydra a PTŘS Hellfire. Stejně tak ESSS pojme i přídavné nádrže (až 4× 870 l).

 

Účinek řízené 70mm střely APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) s bojovou hlavicí M282. Hlavice prorazila boční pancíř transportéru M113 a explodovala uvnitř. Otázkou je, jak by si vedla proti nejnovější generaci BVP, především při útoku z přední polosféry.

  

Do avioniky S-70M byl integrován systém řízení palby, který může ovládat každý ze dvou pilotů. Při použití hlavňové výzbroje nebo raket jsou na displejích pilotních přileb zobrazeny cílové údaje, které umožňují pilotům manévrovat vrtulník tak, aby získal vhodnou pozici pro palbu proti statickým i pohyblivým cílům.

 

„Sikorsky značně zjednodušil složitý úkol zničení cíle z velké vzdálenosti tím, že avionika vypočítá komplexní balistiku požadovanou pro efektivní vedení palby,“ uvedl Bill Gostic, viceprezident divize pro světové vojenské systémy a služby firmy Sikorsky. „Jakmile jsou zbraně a infračervený elektrooptický senzor integrovány s existujícími ovládacími prvky a avionikou vrtulníku Black Hawk, mohou mezinárodní armády přidat externí křídla (ESSS – pozn. red.) a zbraně za méně než tři hodiny, aby mohly provádět středně náročné bojové mise.“

 

Dlužno dodat, že již před několika lety dokončil Izrael integraci PTŘS Spike-ER na vrtulníky Black Hawk. Stejně tak se kolumbijská armáda  rozhodla na své „černé jestřáby“ umístit střely Spike-LR, Spike-ER a Spike-NLOS (s rozsahem 25 a více kilometrů). Není ale jasné, zda jde o čistě národní řešení, nebo takto upravené vrtulníky lze dodávat i zahraničním zákazníkům (např. AČR).

 

Ozbrojený S-70M může provádět úderné operace, ozbrojený doprovod a podporovat palbou pozemní síly. S ESSS vrtulník přepraví deset vojáků a dva palubní střelce s dvojicí kulometů ve dveřích. V případě protipancéřové konfigurace S-70M pojme až 16 střel Hellfire.

 

V každém případě česká ministryně obrany plánuje spustit nové výběrové řízení na nákup víceúčelových vrtulníků. Kromě původních uchazečů mohou své nabídky předložit také další firmy, teoreticky tedy i firma Sikorsky s vrtulníkem S-70M.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rakouské granáty pro Armádu ČR

Česká zbrojovka dodá české armádě nové útočné a obranné granáty od rakouské firmy ARGES, dceřiné ...

NÁZOR: Obrana ve stínu Hvězdných válek

Minulý týden jsem se dostala do rozličných médií díky kolegům z Pirátské strany a mému výroku ve ...

Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za spolupráce s Evropskou obrannou agenturou EDA (European ...

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách německé firmy KMW (Krauss-Maffei Wegmann) v ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • skelet
    11:37 18.02.2018

    OT: Neví někdo jak jsou na tom s olétaností německé a izraelské CH-53?

    OT: Neví někdo jak jsou na tom s olétaností německé a izraelské CH-53?

  • Pavka
    11:27 18.02.2018

    Já bych se trochu vrátil k problematice výzbroje těchto LUH vrtulníků vzhledem k požadavkům AČR, kdyžtak mě prosím opravte. AH-6/MD500 certifikováno: kanóny+kulomety, 70mm ...Zobrazit celý příspěvek

    Já bych se trochu vrátil k problematice výzbroje těchto LUH vrtulníků vzhledem k požadavkům AČR, kdyžtak mě prosím opravte.

    AH-6/MD500
    certifikováno: kanóny+kulomety, 70mm neřízené + APKWS, Hellfire (max. 2ks)
    bude bez nás certifikováno: -

    S-70M:
    certifikováno: kanóny+kulomety, 70mm neřízené + APKWS, Hellfire (max. 16ks)
    bude bez nás certifikováno: Spike?

    H145M:
    certifikováno: kanóny+kulomety, 70mm neřízené + APKWS v 2018
    bude bez nás certifikováno: Hellfire,Spike (max. 4ks) v 2019

    UH-1Y: certifikováno: kanóny+kulomety, 70mm neřízené + APKWS
    bude bez nás certifikováno: -

    AW139M: certifikováno: kanóny+kulomety, 70mm neřízené
    bude bez nás certifikováno: ???

    Přijde mi že bez požadavku na ATGM je výběr docela široký. Mimochodem předpokládám že jak se tápe jestli ATGM ano či ne, tak už vůbec se netuší jestli zvolit Hellfire nebo Spike?Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    07:48 18.02.2018

    Člověk žasne, že i tzv. odborníci na nejvyšších úrovních a funkcích páchají v akvizicích stejné zmatky, jako když člověk hospodaří s domácím rozpočtem a pro finance nikdy neměl ...Zobrazit celý příspěvek

    Člověk žasne, že i tzv. odborníci na nejvyšších úrovních a funkcích páchají v akvizicích stejné zmatky, jako když člověk hospodaří s domácím rozpočtem a pro finance nikdy neměl vlohy, takže v tom plave.
    Ví někdo, proč se všechno tak vleče? Např. nákup nových houfnic nejméně v tom počtu 17ks je známý více než rok. Už někdo alespoň sestavil zadávací podmínky výběrka? Každá firma, která by stejným způsobem nakupovala stroje pro svoji činnost, by už dávno skončila.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    21:24 17.02.2018

    Ano je to smutné na jednu stranu nám tvrdí “neposrali jste se na to nemáme” na druhou stranu neví jak ty peníze utratit .........

    Ano je to smutné na jednu stranu nám tvrdí “neposrali jste se na to nemáme” na druhou stranu neví jak ty peníze utratit .........

  • skelet
    20:50 17.02.2018

    No pokud to Němcům neprojde, tak očekávám, že se ze začátku budou pouštět velké peníze do infrastruktury. Včetně silnic do Libavé apod. :))

    No pokud to Němcům neprojde, tak očekávám, že se ze začátku budou pouštět velké peníze do infrastruktury. Včetně silnic do Libavé apod. :))

  • Nesher
    20:45 17.02.2018

    Skelet
    Doufejme, jestli to nakonec Němcům projde, tak se s nimi sveze taky

    Skelet
    Doufejme, jestli to nakonec Němcům projde, tak se s nimi sveze taky

  • skelet
    20:41 17.02.2018

    Nesher: ale tohle už chtěli zkoušet na amíky všichni. Vtip je v tom, že tohle už v rozpočtu vlády je. Takže pro ministerstvo obrany by se nic nezměnilo. Nicméně pochybuju, že jim ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher: ale tohle už chtěli zkoušet na amíky všichni. Vtip je v tom, že tohle už v rozpočtu vlády je. Takže pro ministerstvo obrany by se nic nezměnilo.
    Nicméně pochybuju, že jim to vyjde, když to nevychází ani Německu.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    20:35 17.02.2018

    Jara Chápu, Babiš zbrojní fabriku holt nemá. Takže se sloučí dvě položky rozpočtu aniž by se muselo dát něco navíc a s tím co se takto ušetří se naloží v duchu hesla " všici ...Zobrazit celý příspěvek

    Jara
    Chápu, Babiš zbrojní fabriku holt nemá. Takže se sloučí dvě položky rozpočtu aniž by se muselo dát něco navíc a s tím co se takto ušetří se naloží v duchu hesla " všici kradnů, iba já čerpám". Btw, dnes vláda v demisi slíbila nejvyšší jednorázový růst důchodů v dějinách CR.Skrýt celý příspěvek

  • defaultPlayer
    20:33 17.02.2018

    UK to měli taky tak, asi několik let, jestli je za to sprdlo NATO nevím. Ale měli problémi doma, protože síla jejich army jde z kopce několik let, tak slíbili že s tím ...Zobrazit celý příspěvek

    UK to měli taky tak, asi několik let, jestli je za to sprdlo NATO nevím. Ale měli problémi doma, protože síla jejich army jde z kopce několik let, tak slíbili že s tím přestanou...

    Šlechtová je normální kr+va...Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    20:28 17.02.2018

    Nesher Hmm pěkná vyhlídka .... na jednu stranu neví za co tolik penez utratit a na druhé šetří ..... tak mame na bitevniky nebo ne ? Chápete to někdo? Co letectvo ? Co PVO ? Co ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher
    Hmm pěkná vyhlídka .... na jednu stranu neví za co tolik penez utratit a na druhé šetří ..... tak mame na bitevniky nebo ne ? Chápete to někdo? Co letectvo ? Co PVO ? Co nová Bvp???Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    20:24 17.02.2018

    Skelet To by bylo ještě zlaté, pokud Šlechtové ten plán vyjde, tak v budoucnu budete v rozpočtu MO číst položky jako stavba studny v Mali, 300 oslů pro Etiopii a pomologický kurz ...Zobrazit celý příspěvek

    Skelet
    To by bylo ještě zlaté, pokud Šlechtové ten plán vyjde, tak v budoucnu budete v rozpočtu MO číst položky jako stavba studny v Mali, 300 oslů pro Etiopii a pomologický kurz v Afghánistánu, ale ty 2% uděláme.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    20:15 17.02.2018

    Plus má nulové PR.. žádný brainwashing ohledně nových nákupů. Vše se člověk dozvídá jen útržkovitě a to ještě protichůdně. Takže pro všechny je to instituce, která nás stojí ...Zobrazit celý příspěvek

    Plus má nulové PR.. žádný brainwashing ohledně nových nákupů. Vše se člověk dozvídá jen útržkovitě a to ještě protichůdně. Takže pro všechny je to instituce, která nás stojí hooodně peněz, ale jsou to šašci, kteří mají zlaté trenýrky.

    btw. teď mě napadlo jak se dostat na ty 2% (mimojiné). Žádný nový letecký státní podnik provozující LZS. To máme deset Kryštofů, to by mělo dát okolo 14 vrtulníků :)
    Rychle utracené peníze za civilní vrtulníky :)Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    19:47 17.02.2018

    Luky, no a co? Za První republiky to bylo taky tak, dokonce se měli lidi ještě hůř a řešili mnohem závažnější existenciální problémy. Máte dojem, že nebyli nakloněni investicím do ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky, no a co? Za První republiky to bylo taky tak, dokonce se měli lidi ještě hůř a řešili mnohem závažnější existenciální problémy. Máte dojem, že nebyli nakloněni investicím do armády?

    Ochota lidí investovat do armády nemá až tak moc společného s tím, jestli jezdí do práce vlakem nebo autem. Je to a) o pocitu ohrožení; b) o pocitu sounáležitosti se státem. Ani jedno dnes není v ČR na kdoví jak vysoké úrovni, tak se není co divit, že lidé do armády investovat nechtějí. Když se k tomu připočtou korupční kauzy v minulosti, je na odpor zaděláno. Kupodivu však Armáda ze státních institucí patří podle průzkumů k jedné z nejdůvěryhodnějších, což mě nepřestává překvapovat.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    19:38 17.02.2018

    Luky
    To je ale běžný život každého Evropana ...,, ještě jste zapomněl na penzijní :)
    To nám nedavà právo “ házet flintu do žita “

    Luky
    To je ale běžný život každého Evropana ...,, ještě jste zapomněl na penzijní :)
    To nám nedavà právo “ házet flintu do žita “

  • Nesher
    19:36 17.02.2018

    No, s tou minimální mzdou bych to nepřeháněl, člověk který pracuje v době rekordně nízké nezaměstnanosti za minimální mzdu je spíše "neobyčejný". Problém je v tom, že socialismus ...Zobrazit celý příspěvek

    No, s tou minimální mzdou bych to nepřeháněl, člověk který pracuje v době rekordně nízké nezaměstnanosti za minimální mzdu je spíše "neobyčejný". Problém je v tom, že socialismus se u nás lidem příliš zažral pod kůži a západoevropský vzor to ještě zhoršuje.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    19:18 17.02.2018

    ...a co čekáte mimoňové, běžnej člověk má dítě v matriarchální základce plnej nekompetentních čůz, jezdí do rychty po rozbitý okresce, v práci ho dusí na přesčasech za minimální ...Zobrazit celý příspěvek

    ...a co čekáte mimoňové, běžnej člověk má dítě v matriarchální základce plnej nekompetentních čůz, jezdí do rychty po rozbitý okresce, v práci ho dusí na přesčasech za minimální plat, splácí půjčku bance za byt v německý ceně, jde mu po krku finančák a přemejšlí, kam umístí nemocnou tchyni.
    Hrozně by mu v životě pomohlo vědět, že armádě garantují 2% DPH aby si mohla koupit Apač.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    18:30 17.02.2018

    Jara
    No, zatím to na žádný tlak a pochopení ze strany občanů nevypadá. A ANOFERT to moc dobře ví.

    Jara
    No, zatím to na žádný tlak a pochopení ze strany občanů nevypadá. A ANOFERT to moc dobře ví.

  • Jara
    18:16 17.02.2018

    Nesher
    Ano Uk si do rozpočtu MO přesunuli kompenzace vdov veteránů důchody a tak když to prasklo byl to průser.....

    Nesher
    Ano Uk si do rozpočtu MO přesunuli kompenzace vdov veteránů důchody a tak když to prasklo byl to průser.....

  • Jara
    18:14 17.02.2018

    Kolt No ale takhle jak to je dnes to pokračovat nemůže, kam se to dopracovalo všichni vidíme .... právě ti mocní GŠ musí vytvořit tlak na politiky ...verim že i lidé v ČR chtěji ...Zobrazit celý příspěvek

    Kolt
    No ale takhle jak to je dnes to pokračovat nemůže, kam se to dopracovalo všichni vidíme .... právě ti mocní GŠ musí vytvořit tlak na politiky ...verim že i lidé v ČR chtěji žít ve svobodné suverénní zemi a že nutnost investic pochopí , ale někdo s tím musí začít .Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    18:10 17.02.2018

    UK? Co vím, tak to chtějí zkusit Němci a dnes to bylo na té samé konferenci hlavně ze strany USA kritizováno, padl tam např. bonmot, že Německo má více think tanků než tanků.

    UK? Co vím, tak to chtějí zkusit Němci a dnes to bylo na té samé konferenci hlavně ze strany USA kritizováno, padl tam např. bonmot, že Německo má více think tanků než tanků.

Načítám diskuzi...

Stránka 17 z 33