S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Bitevní vrtulník S-70M Black Hawk; větší foto / Lockheed Martin 

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala Generálním štábu (GŠ) vypracovat seznam potenciálních kandidátů na nový víceúčelový vrtulník pro Armádu ČR. Na seznamu se může objevit nová bitevní verze amerického víceúčelového vrtulníku S-70i Black Hawk.

Armáda ČR hleda univerzální vrtulník

AČR plánuje nakoupit dvanáct víceúčelových vrtulníků. Podle ministryně obrany AČR dva roky prováděla marketingový průzkum, ale k zahájení samotného akvizičního procesu nedošlo. Šlechtová mimo jiné uvedla, že vojáci požadují stroj s takovými parametry ve spektru vlastností (výzbroj, vybavení, avionika atd.), který není na komerčním trhu běžně dostupný.

 


 

„Nemyslím si, že naše armáda potřebuje něco, co ani není na trhu, nemají to Američané ani další země v Evropské unii,“ uvedla Šlechtová. Náčelník GŠ generál Josef Bečvář kritiku ministryně odmítl s tím, že se musí armáda dívat také na možnost budoucího nasazení vrtulníků a ctít příští trendy ve vývoji bojové techniky. „Odmítám tvrzení, že se jedná o science fiction a že si vojáci něco vymýšlejí. Víme o tom, že podobné vrtulníky  je v současnosti  možné koupit a jejich pořízení se stane jen otázkou výběrového řízení,“ oponoval Bečvář.

 

Po pátečním jednání (9. února)  na žádost ministryně Šlechtové upřesnil GŠ bližší specifikace ohledně nových vrtulníků. „Po dvou letech je nutné se pohnout z místa,  k tomu jsem vydala jasné pokyny. Zásadní je pro mě jistota, že budeme dobře připraveni. Zpřesnění specifikací, na kterém jsme se při dnešním jednání shodli, je správným krokem ve správný čas,“ komentovala upravené požadavky Šlechtová.
 

Podrobnější specifikace nových vrtulníků nebyly veřejnosti sděleny. Obecně má ale jít o víceúčelové vrtulníky schopné přepravovat vojáky a materiál, evakuovat  z bojiště raněné, provádět průzkum a poskytovat přímou palebnou podporu pozemním silám. V případě potřeby by měly být stroje schopny působit i v rámci integrovaného záchranného systému na území ČR (např. v případě povodní).

 

Největší výzvou je integrace zbraní, protože AČR požaduje schopnost odpalovat řízené střely vzduch–země. Není ale známo, jaké typy řízených střel AČR požaduje. V principu se nabízejí lehké řízené střely Hydra (APKWS) ráže 70 mm a těžší výkonnější laserem naváděné protitankové řízené střely (PTŘS) AGM-114 Hellfire. Pokud má mít vrtulník schopnost ničit tanky a nejmodernější bojová vozidla pěchoty (BVP), v úvahu připadají pouze střely Hellfire, případně izraelské střely Spike.

 

Ministryně obrany si však přeje certifikovaný a ideálně bojem prověřený vrtulník. To je zásadní rozdíl oproti strojům, o kterých sice výrobce prohlašuje, že v případě zájmu mohou být osazeny PTŘS, ale vrtulník s požadovanou výzbrojí nebyl dosud testován, proto ani certifikován, natožpak tedy ještě ověřen v boji.

 

V případě zájmu dokáže výrobce vrtulník pochopitelně osadit v podstatě jakoukoliv výzbrojí, ale integrace zbraní si vyžádá roky vývoje a zkoušek a bez přehánění (podle typu zbraní) stovky milionů korun. Jen k dokreslení – samotná střela AGM-114 Hellfire stojí více než 100 tisíc dolarů.

 

Finanční náklady za vývoj a testy, jakož i riziko protahování vývoje a certifikace samozřejmě  na sebe bere zákazník. Na zákazníkovi také bude, aby se s tímto novým strojem naučil pracovat, ověřil ho v provozu a vypracoval taktiku nasazení. Pokud tedy AČR případně zažádá o vývoj nové verze, tak celý proces vývoje a plná integrace do jednotek AČR (výcvik posádek a provozního personálu, osvojení všech schopností vrtulníků, vypracování taktiky nasazení atd.) potrvá bez nadsázky určitě nejméně deset let od podpisu smlouvy.

 

S-70M se sestavuje v polské firmě PLZ Mielec a je nabízen polským speciálním silám.

 

Podle Šlechtové, která 5. února vystoupila v pořadu Interview 24, žádná z obou dosavadních nabídek (UH-1Y Venom a AW139M) požadavkům AČR nevyhovuje. „Ani jedna nabídka nesplnila Armádou ČR požadované specifikace. Sama jsem se velice divila, proč nejsme schopni zadat takové, aby to bylo reálné,“ řekla Šlechtová.

„Chceme vrtulník, který je bojový, bitevní, civilní, a ještě potřebujeme, aby tam na těch platformách zespodu vrtulníku nesl kanon, kulomet a řízené i neřízené střely,” uvedla Šlechtová v Interview 24 s tím, že podle generála Bečváře si armáda nevymýšlí, když tvrdí, že takové vrtulníky existují.

 

„Chci ujištění, že nebudeme kupovat vrtulníky na papíře. Máme strategii vyzbrojování, která říká, že budeme kupovat pouze takovou techniku, která už létá a už někde bojuje. A specifikace (armády – pozn. red.) to nesplňuje,” sdělila Šlechtová. „Já chci vrtulník, který budou používat naši vojáci, a ne takový, který bude mít deset tisíc věcí a bude se vyrábět třeba pět let.“

 

S jistotou můžeme říct, že klasických víceúčelových vrtulníků, které jsou vybaveny kanony (ráže 20 mm a výše), řízenými střelami, mají certifikovanou výzbroj a jsou přitom ověřeny v boji, není na komerčním trhu mnoho. Nabízí se samozřejmě otázka, zda je bezpodmínečně nutné mít vrtulník ověřený bojem. Vždyť ani nové zbraňové systémy nemohou být ověřeny bojem, avšak tomu odpovídá i časová, finanční a organizační náročnost vývoje a testování.

 

Otázka tedy zní, jestli AČR akceptuje dostupný otestovaný vrtulník, který nebude tak „dokonalý“, nebo vezme na svá bedra veškerá rizika vývoje nové verze vrtulníku.

 

Po roce 2000 Sikorsky nabízel variantu S-70 Battle Hawk australské armádě. Battle Hawk byl vyzbrojen mimo jiné kanónem ráže 20 mm. Austrálie ale dala přednost vrtulníku Eurocopter Tiger. Battle Hawk ale byl pouze vývojovým programem a není v nabídce firmy Sikorsky.

 

Bitevní S-70M Black Hawk

Nebudeme se pouštět do výpisu všech možných univerzálních vrtulníků pro AČR, ale podíváme se na čerstvou novinku, která teoreticky podmínky AČR splňuje, tedy kromě ověřeného bojového nasazení a možnosti lafetace automatických kanonů.

 

Americká firma Sikorsky v těchto dnech oznámila ukončení kvalifikačních testů kulometné a raketové výzbroje pro vrtulníky S-70i Black Hawk. Ozbrojená verze nese označení S-70M Black Hawk.

 

Samotný neozbrojený S-70i je odvozen od varianty UH-60M Black Hawk americké armády. S-70i a UH-60M jsou prakticky identické stroje, ale S-70i chybějí některé citlivé americké technologie především z oblasti avioniky a komunikačních systémů. Přesto je avionika u S-70i a UH-60M asi z devadesáti procent shodná. 

 

UH-60M je verze určená pro americkou armádu a veškerá práva k vrtulníku vlastní americká vláda. Proto UH-60M nemůže nabízet k prodeji Sikorsky, ale pouze americká vláda na podkladě programu zahraničního prodeje zbraní FMS (Foreign Military Sale). Naopak veškerá práva k S-70i vlastní společnost Sikorsky, která tak může vrtulník snadno nabízet na zahraničních trzích bez složitého souhlasu americké vlády.

 

Podle tiskové zprávy zbrojovky Lockheed Martin, která vlastní firmu Sikorsky, ukončení kvalifikačních testů zbraňových systémů S-70M je vyvrcholením šestiletého vývojového programu. V rámci vývoje po dobu dvou let probíhaly testovací střelby ve výcvikovém prostoru Yuma v Arizoně.

 

Základním rysem S-70M je kulové zaměřovací termovizní elektrooptické pouzdro (včetně denní kamery a laserového značkovače) a sada univerzálních pylonů ESSS (External Stores Support System). Pod pylony lze zavěsit kulomety ráže 12,7 mm, rotační kulomet ráže 7,62 mm, řízené i neřízené střely Hydra a PTŘS Hellfire. Stejně tak ESSS pojme i přídavné nádrže (až 4× 870 l).

 

Účinek řízené 70mm střely APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) s bojovou hlavicí M282. Hlavice prorazila boční pancíř transportéru M113 a explodovala uvnitř. Otázkou je, jak by si vedla proti nejnovější generaci BVP, především při útoku z přední polosféry.

  

Do avioniky S-70M byl integrován systém řízení palby, který může ovládat každý ze dvou pilotů. Při použití hlavňové výzbroje nebo raket jsou na displejích pilotních přileb zobrazeny cílové údaje, které umožňují pilotům manévrovat vrtulník tak, aby získal vhodnou pozici pro palbu proti statickým i pohyblivým cílům.

 

„Sikorsky značně zjednodušil složitý úkol zničení cíle z velké vzdálenosti tím, že avionika vypočítá komplexní balistiku požadovanou pro efektivní vedení palby,“ uvedl Bill Gostic, viceprezident divize pro světové vojenské systémy a služby firmy Sikorsky. „Jakmile jsou zbraně a infračervený elektrooptický senzor integrovány s existujícími ovládacími prvky a avionikou vrtulníku Black Hawk, mohou mezinárodní armády přidat externí křídla (ESSS – pozn. red.) a zbraně za méně než tři hodiny, aby mohly provádět středně náročné bojové mise.“

 

Dlužno dodat, že již před několika lety dokončil Izrael integraci PTŘS Spike-ER na vrtulníky Black Hawk. Stejně tak se kolumbijská armáda  rozhodla na své „černé jestřáby“ umístit střely Spike-LR, Spike-ER a Spike-NLOS (s rozsahem 25 a více kilometrů). Není ale jasné, zda jde o čistě národní řešení, nebo takto upravené vrtulníky lze dodávat i zahraničním zákazníkům (např. AČR).

 

Ozbrojený S-70M může provádět úderné operace, ozbrojený doprovod a podporovat palbou pozemní síly. S ESSS vrtulník přepraví deset vojáků a dva palubní střelce s dvojicí kulometů ve dveřích. V případě protipancéřové konfigurace S-70M pojme až 16 střel Hellfire.

 

V každém případě česká ministryně obrany plánuje spustit nové výběrové řízení na nákup víceúčelových vrtulníků. Kromě původních uchazečů mohou své nabídky předložit také další firmy, teoreticky tedy i firma Sikorsky s vrtulníkem S-70M.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rakouské granáty pro Armádu ČR

Česká zbrojovka dodá české armádě nové útočné a obranné granáty od rakouské firmy ARGES, dceřiné ...

NÁZOR: Obrana ve stínu Hvězdných válek

Minulý týden jsem se dostala do rozličných médií díky kolegům z Pirátské strany a mému výroku ve ...

Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za spolupráce s Evropskou obrannou agenturou EDA (European ...

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách německé firmy KMW (Krauss-Maffei Wegmann) v ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • KOLT
  18:09 17.02.2018

  Jara, co se týče budování armády ne podle ročního rozpočtu, ale podle dlouhodobé vize – no, to je sice fajn, jenže jak to chcete dělat, když vám politici nejsou schopní zaručit ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara, co se týče budování armády ne podle ročního rozpočtu, ale podle dlouhodobé vize – no, to je sice fajn, jenže jak to chcete dělat, když vám politici nejsou schopní zaručit peníze ani ve střednědobém výhledu, natož v dlouhodobém? V tomhle to má AČR fakt těžké... Což tedy neznamená, že nemá sama máslo na hlavě, ale s tím přístupem, který k ní politici měli a mnozí ještě mají, to fakt nemají plánovači jednoduché :-/Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  18:05 17.02.2018

  Panebože co má znamenat rozvojová pomoc!!???Něco obdobného zkusili v UK a NATO je za to kritizovalo.....

  Panebože co má znamenat rozvojová pomoc!!???Něco obdobného zkusili v UK a NATO je za to kritizovalo.....

 • Jara
  18:02 17.02.2018

  Hmm nakonec se po letech,kdy se nás všichni ( politická reprezentaca)snažily držet zkrátka, ukazuje že naše vrtulníkové letectvo by se mohlo skládat z NH 90 ( transport , specops, ...Zobrazit celý příspěvek

  Hmm nakonec se po letech,kdy se nás všichni ( politická reprezentaca)snažily držet zkrátka, ukazuje že naše vrtulníkové letectvo by se mohlo skládat z NH 90 ( transport , specops, palebna podpora, medavac) a bitevních mangust ( průzkum, doprovod, přímá palebna podpora , likvidace obrněných cílů) plus nějaký malý mrzák klidně H145..... finance na to zdá se budou, něják budem muset ty dvě procenta utrácet... možná by bylo i na těžší bitevní Tygr :)Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:59 17.02.2018

  Zapomněl jsem přiložit zdroj: http://zpravy.e15.cz/domaci/po...

  Zapomněl jsem přiložit zdroj: http://zpravy.e15.cz/domaci/po...

 • Rase
  17:52 17.02.2018

  Bečvář jde za pár měsíců od válu a Šlechtová již hledá náhradu. Končí mu smlouva a tentokrát se očividně prodlužovat nebude. Rovněž generální štáb má projít reorganizací. Nové ...Zobrazit celý příspěvek

  Bečvář jde za pár měsíců od válu a Šlechtová již hledá náhradu. Končí mu smlouva a tentokrát se očividně prodlužovat nebude. Rovněž generální štáb má projít reorganizací. Nové vedení GŠ snad bude akčnější... jsem zvědavý kolik se bude vracet do rozpočtu letos, je našlápnuto na rekord :DSkrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:52 17.02.2018

  Omlouvám se za lehký odklon od tématu, ale ono to s tématem úzce souvisí. Chtěl bych trochu zchladit nadšení některých diskutérů z nové ministryně, která zatím předvedla, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Omlouvám se za lehký odklon od tématu, ale ono to s tématem úzce souvisí. Chtěl bych trochu zchladit nadšení některých diskutérů z nové ministryně, která zatím předvedla, že politický marketing je jí vlastní. S tím zbytkem už to tak slavné není.
  Dnes na bezpečnostní konferenci v Mnichově prohlásila, že náš závazek vůči NATO (2% HDP) ctíme a byla by ostuda ho do roku 2024 nenaplnit, ale že jedním ze způsobů jak toho docílit je zahrnout rozvojovou pomoc do nákladů na obranu. Tedy rozpočet nenavýšíme, pouze přelijeme peníze z jedné části rozpočtu do jiné. Toto prohlášení pak staví Stropnického "čerpání" rozpočtu do trochu jiného světla. Prostě státohnutí obrana nezajímá, majitel v obranném průmyslu nepodniká, tak proč vyhazovat peníze, které se dají nalít do něčeho co přinese majiteli zisk (finanční i volební).Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:20 17.02.2018

  No jo,copak Pavel ten flexibilní komunista.

  No jo,copak Pavel ten flexibilní komunista.

 • Jara
  17:08 17.02.2018
 • JirkaP
  16:54 17.02.2018

  KOLT: napsal jsi to dobře. Náčelník generálního štábu musí být dynamický člověk, který dokáže něco prosadit a věci rozhýbat. Výkon naši ekonomiky je dost velký, aby jsme ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: napsal jsi to dobře. Náčelník generálního štábu musí být dynamický člověk, který dokáže něco prosadit a věci rozhýbat. Výkon naši ekonomiky je dost velký, aby jsme ufinancovali obranyschopnou armádu. Stačí mít kolen ní schopné lidi.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  16:51 17.02.2018

  No když to tak něják shrnu tak lidé na GŠ jsou jedny z nejmocnějších lidí v ČR jsou ve vedení nevetší ozbrojené složky, rozhodují o milionových zakázkách ( tím ovlivňují i průmysl) ...Zobrazit celý příspěvek

  No když to tak něják shrnu tak lidé na GŠ jsou jedny z nejmocnějších lidí v ČR jsou ve vedení nevetší ozbrojené složky, rozhodují o milionových zakázkách ( tím ovlivňují i průmysl) a v neposlední řadě AČR je velký zaměstnavatel a i těch 24 000 lidí musí na GŠ hájit....
  To všechno jsou pádné argumenty na to, aby nikdo na GŠ nemusel jen papouškovat svého ministra a naopak byl schopen prosadit nějáké dlouhodobé plány pro AČR ( a tedy obranyschopnost země). Protože jestli se naše armáda buduje každý rok podle nějaké jiné prihlouplé vize, která promítá jen aktuální příjem, tak naše suverenita nebude mít dlouhého trvání.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:31 17.02.2018

  Jenže to by musel mít Bečvář koule aspoň jako Pavel...

  Jenže to by musel mít Bečvář koule aspoň jako Pavel...

 • JirkaP
  16:31 17.02.2018

  Jara: už jsem si párkrát všiml, že pro pana Bečváře je vše ok. Ono to asi není jen o politicích, ale také o našem generálním štábu. Naše armáda není schopná, se ani pokusit, v ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara: už jsem si párkrát všiml, že pro pana Bečváře je vše ok. Ono to asi není jen o politicích, ale také o našem generálním štábu. Naše armáda není schopná, se ani pokusit, v případě války, bránit území ČR a jemu je to jedno. Čekal bych od pana Bečváře tvrdou kritiku a tlak na politiky...Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:55 17.02.2018

  Na rozhovoru s panem Bečvářem mi přijde neuvěřitelné to, že absolutně jede všechno v pořádku ..... radary “ chyba není na naší straně” výstroj “ módní pomluvy “ Vrtulníky “ víme ...Zobrazit celý příspěvek

  Na rozhovoru s panem Bečvářem mi přijde neuvěřitelné to, že absolutně jede všechno v pořádku ..... radary “ chyba není na naší straně” výstroj “ módní pomluvy “
  Vrtulníky “ víme co chceme”
  Ocenil bych trochu sebereflexe.... a nebo proste říct pravdu.
  Armáda je dlouhodobě hrubě podfinancována , tak čemu se k..va divíte.

  Možná by pravdivá vyjádření o skutečném stavu vytvořily tlak na politickou reprezentaci něco dělat....Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:58 17.02.2018

  Příbuznost s AH-1Z nikdy nebyla oficiální argument, to bylo vždy jen v rovině "...jedno bysme mohli...", přičemž o tom snili tací, jako já, ze strany AČR ani MO o tom nepadlo ani ...Zobrazit celý příspěvek

  Příbuznost s AH-1Z nikdy nebyla oficiální argument, to bylo vždy jen v rovině "...jedno bysme mohli...", přičemž o tom snili tací, jako já, ze strany AČR ani MO o tom nepadlo ani slovo. Jo, a ta relikvie bude u USMC sloužit odhadem do roku 2040 ;-)

  Mmchd, všichni, co tady mluví o AW-139M jako o modernějším stroji atd. – viděli jste rozdíl v avionice AW oproti Venomu? Já jen, že je to rozdíl, jako když na rallye přijedete v octávii RS nebo v subaru impreza WRC... Venom je z vojenského hlediska jiná kategorie, rozdíl v ceně fakt není o tom, že émerický manážeři si chtějí vozit zadele v dražších autech.Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  11:13 17.02.2018

  Jedním z hlavním argumentů pro nákup UH-1 je příbuznost s uvažovanou Cobrou,takže nyní,když bitevník padá můžeme konečně zapomenout i na tuhle historickou relikvii jménem Venom:-)

  Jedním z hlavním argumentů pro nákup UH-1 je příbuznost s uvažovanou Cobrou,takže nyní,když bitevník padá můžeme konečně zapomenout i na tuhle historickou relikvii jménem Venom:-)

 • Luky
  09:35 17.02.2018

  Vúbec mi nevadí, co Bečvář řekl.
  Řekl to docela dobře IMHO.

  Je to celkem ťafka nějakému tomu snění o Cobrách a podobným konceptům za desítky milidard.

  Vúbec mi nevadí, co Bečvář řekl.
  Řekl to docela dobře IMHO.

  Je to celkem ťafka nějakému tomu snění o Cobrách a podobným konceptům za desítky milidard.

 • lemkin
  08:41 17.02.2018

  Už jsem to tu psal dříve v jiném článku na téma Kočkopes pro AČR :D Tohle je zfušovaný tendr, bez jasné koncepce. za stavu, kdy na armádu šlo ani ne 0,8% HDP v době ekonomické ...Zobrazit celý příspěvek

  Už jsem to tu psal dříve v jiném článku na téma Kočkopes pro AČR :D

  Tohle je zfušovaný tendr, bez jasné koncepce. za stavu, kdy na armádu šlo ani ne 0,8% HDP v době ekonomické krize. Snaha u něj setrvat je jen neschopnost MO obrany - proč by měly řešit znova nějaký projekt když můžou tenhle nechat zmizet konečně ze stolu (i když je úplně k hovnu).

  Tímhle krokem (vyřazení bitevního vrtulníku) AČR pouze ztratí jednu ze svých schopností, kterých ostatně už moc nemá.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  08:24 17.02.2018

  menší OT, které musím poměrně často díky Rasemu dělat. Věž T-21 "Leclerc" byla slovensko-francouzská SOUKROMÁ iniciativa a byla namířeno především proti slovenskému programu M2 ...Zobrazit celý příspěvek

  menší OT, které musím poměrně často díky Rasemu dělat. Věž T-21 "Leclerc" byla slovensko-francouzská SOUKROMÁ iniciativa a byla namířeno především proti slovenskému programu M2 Moderna. S českým programem modernizace T-72 neměla nic společného a ani se do něj nepřihlásila. Pokud vím, tak jediné dva české projekty byly "M3Cz/M4Cz" od VOP25 a česko-ukrajinský T-72MP od PSP BOHEMIA a.s. + ChKBM.

  jak tak čtu ty hádky, tak asi nejlepší by bylo se na to vybodnout. Od Poláků si půjčit nějaké Sokoly/Gluszece a udělat nový tendr pěkně od podlahy.Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  06:12 17.02.2018

  ...Ozbrojený S-70M může provádět úderné operace, ozbrojený doprovod a podporovat palbou pozemní síly. S ESSS vrtulník přepraví deset vojáků a dva palubní střelce s dvojicí kulometů ...Zobrazit celý příspěvek

  ...Ozbrojený S-70M může provádět úderné operace, ozbrojený doprovod a podporovat palbou pozemní síly. S ESSS vrtulník přepraví deset vojáků a dva palubní střelce s dvojicí kulometů ve dveřích. V případě protipancéřové konfigurace S-70M pojme až 16 střel Hellfire...

  Čo tak tie vrtuľníky vybaviť, aby mohli niesť kvalitnejšie drony?
  Načo dvoch strelcov s dvojicou kulometov? Radšej jedného vojenského programátora na bojové, prieskumné navádzanie drónov a elektronický boj.
  Dróny by mohli oveľa zlepšiť prieskumné možnosti tých vrtuľníkov. Oveľa zlepšiť aj útočné a obranné možnosti. Niektoré dróny môžu tiež niesť tie guľomety, rakety a podobne. Variant použitia drónov je viacej. Od veľkého počtu lacných až po sofistikované a niektoré sú aj zo stealth technikami. Takže by ich mohli nasadzovať velitelia podľa potreby a situácie, nemusia tie vrtuľníky pri všetkých misiách niesť všetke naraz. Nechcem forsírovať a uprednostňovať niektoré druhy drónov.
  Vývoj rôznych typov drónov vo svete neustále napreduje, po čase bude tieto dróny možné modernizovať.
  Už teraz by sme sa mali zaoberať v našich štátoch s nasadzovaním drónov pri dopravných a vrtuľníkových misiách a naučiť sa pracovať, overiť ich a vypracovať taktiku nasadenia.Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  00:45 17.02.2018

  Na druhou stranu, on ten nový víceúčelový vrtulník, pokud bude vyzbrojen...bude mít technologie a zbraně, které budou asi účinější jak současný Mi24. Ale i tak...ta slova byla ...Zobrazit celý příspěvek

  Na druhou stranu, on ten nový víceúčelový vrtulník, pokud bude vyzbrojen...bude mít technologie a zbraně, které budou asi účinější jak současný Mi24. Ale i tak...ta slova byla nešťastná.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 18 z 33