S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Bitevní vrtulník S-70M Black Hawk; větší foto / Lockheed Martin 

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala Generálním štábu (GŠ) vypracovat seznam potenciálních kandidátů na nový víceúčelový vrtulník pro Armádu ČR. Na seznamu se může objevit nová bitevní verze amerického víceúčelového vrtulníku S-70i Black Hawk.

Armáda ČR hleda univerzální vrtulník

AČR plánuje nakoupit dvanáct víceúčelových vrtulníků. Podle ministryně obrany AČR dva roky prováděla marketingový průzkum, ale k zahájení samotného akvizičního procesu nedošlo. Šlechtová mimo jiné uvedla, že vojáci požadují stroj s takovými parametry ve spektru vlastností (výzbroj, vybavení, avionika atd.), který není na komerčním trhu běžně dostupný.

 


 

„Nemyslím si, že naše armáda potřebuje něco, co ani není na trhu, nemají to Američané ani další země v Evropské unii,“ uvedla Šlechtová. Náčelník GŠ generál Josef Bečvář kritiku ministryně odmítl s tím, že se musí armáda dívat také na možnost budoucího nasazení vrtulníků a ctít příští trendy ve vývoji bojové techniky. „Odmítám tvrzení, že se jedná o science fiction a že si vojáci něco vymýšlejí. Víme o tom, že podobné vrtulníky  je v současnosti  možné koupit a jejich pořízení se stane jen otázkou výběrového řízení,“ oponoval Bečvář.

 

Po pátečním jednání (9. února)  na žádost ministryně Šlechtové upřesnil GŠ bližší specifikace ohledně nových vrtulníků. „Po dvou letech je nutné se pohnout z místa,  k tomu jsem vydala jasné pokyny. Zásadní je pro mě jistota, že budeme dobře připraveni. Zpřesnění specifikací, na kterém jsme se při dnešním jednání shodli, je správným krokem ve správný čas,“ komentovala upravené požadavky Šlechtová.
 

Podrobnější specifikace nových vrtulníků nebyly veřejnosti sděleny. Obecně má ale jít o víceúčelové vrtulníky schopné přepravovat vojáky a materiál, evakuovat  z bojiště raněné, provádět průzkum a poskytovat přímou palebnou podporu pozemním silám. V případě potřeby by měly být stroje schopny působit i v rámci integrovaného záchranného systému na území ČR (např. v případě povodní).

 

Největší výzvou je integrace zbraní, protože AČR požaduje schopnost odpalovat řízené střely vzduch–země. Není ale známo, jaké typy řízených střel AČR požaduje. V principu se nabízejí lehké řízené střely Hydra (APKWS) ráže 70 mm a těžší výkonnější laserem naváděné protitankové řízené střely (PTŘS) AGM-114 Hellfire. Pokud má mít vrtulník schopnost ničit tanky a nejmodernější bojová vozidla pěchoty (BVP), v úvahu připadají pouze střely Hellfire, případně izraelské střely Spike.

 

Ministryně obrany si však přeje certifikovaný a ideálně bojem prověřený vrtulník. To je zásadní rozdíl oproti strojům, o kterých sice výrobce prohlašuje, že v případě zájmu mohou být osazeny PTŘS, ale vrtulník s požadovanou výzbrojí nebyl dosud testován, proto ani certifikován, natožpak tedy ještě ověřen v boji.

 

V případě zájmu dokáže výrobce vrtulník pochopitelně osadit v podstatě jakoukoliv výzbrojí, ale integrace zbraní si vyžádá roky vývoje a zkoušek a bez přehánění (podle typu zbraní) stovky milionů korun. Jen k dokreslení – samotná střela AGM-114 Hellfire stojí více než 100 tisíc dolarů.

 

Finanční náklady za vývoj a testy, jakož i riziko protahování vývoje a certifikace samozřejmě  na sebe bere zákazník. Na zákazníkovi také bude, aby se s tímto novým strojem naučil pracovat, ověřil ho v provozu a vypracoval taktiku nasazení. Pokud tedy AČR případně zažádá o vývoj nové verze, tak celý proces vývoje a plná integrace do jednotek AČR (výcvik posádek a provozního personálu, osvojení všech schopností vrtulníků, vypracování taktiky nasazení atd.) potrvá bez nadsázky určitě nejméně deset let od podpisu smlouvy.

 

S-70M se sestavuje v polské firmě PLZ Mielec a je nabízen polským speciálním silám.

 

Podle Šlechtové, která 5. února vystoupila v pořadu Interview 24, žádná z obou dosavadních nabídek (UH-1Y Venom a AW139M) požadavkům AČR nevyhovuje. „Ani jedna nabídka nesplnila Armádou ČR požadované specifikace. Sama jsem se velice divila, proč nejsme schopni zadat takové, aby to bylo reálné,“ řekla Šlechtová.

„Chceme vrtulník, který je bojový, bitevní, civilní, a ještě potřebujeme, aby tam na těch platformách zespodu vrtulníku nesl kanon, kulomet a řízené i neřízené střely,” uvedla Šlechtová v Interview 24 s tím, že podle generála Bečváře si armáda nevymýšlí, když tvrdí, že takové vrtulníky existují.

 

„Chci ujištění, že nebudeme kupovat vrtulníky na papíře. Máme strategii vyzbrojování, která říká, že budeme kupovat pouze takovou techniku, která už létá a už někde bojuje. A specifikace (armády – pozn. red.) to nesplňuje,” sdělila Šlechtová. „Já chci vrtulník, který budou používat naši vojáci, a ne takový, který bude mít deset tisíc věcí a bude se vyrábět třeba pět let.“

 

S jistotou můžeme říct, že klasických víceúčelových vrtulníků, které jsou vybaveny kanony (ráže 20 mm a výše), řízenými střelami, mají certifikovanou výzbroj a jsou přitom ověřeny v boji, není na komerčním trhu mnoho. Nabízí se samozřejmě otázka, zda je bezpodmínečně nutné mít vrtulník ověřený bojem. Vždyť ani nové zbraňové systémy nemohou být ověřeny bojem, avšak tomu odpovídá i časová, finanční a organizační náročnost vývoje a testování.

 

Otázka tedy zní, jestli AČR akceptuje dostupný otestovaný vrtulník, který nebude tak „dokonalý“, nebo vezme na svá bedra veškerá rizika vývoje nové verze vrtulníku.

 

Po roce 2000 Sikorsky nabízel variantu S-70 Battle Hawk australské armádě. Battle Hawk byl vyzbrojen mimo jiné kanónem ráže 20 mm. Austrálie ale dala přednost vrtulníku Eurocopter Tiger. Battle Hawk ale byl pouze vývojovým programem a není v nabídce firmy Sikorsky.

 

Bitevní S-70M Black Hawk

Nebudeme se pouštět do výpisu všech možných univerzálních vrtulníků pro AČR, ale podíváme se na čerstvou novinku, která teoreticky podmínky AČR splňuje, tedy kromě ověřeného bojového nasazení a možnosti lafetace automatických kanonů.

 

Americká firma Sikorsky v těchto dnech oznámila ukončení kvalifikačních testů kulometné a raketové výzbroje pro vrtulníky S-70i Black Hawk. Ozbrojená verze nese označení S-70M Black Hawk.

 

Samotný neozbrojený S-70i je odvozen od varianty UH-60M Black Hawk americké armády. S-70i a UH-60M jsou prakticky identické stroje, ale S-70i chybějí některé citlivé americké technologie především z oblasti avioniky a komunikačních systémů. Přesto je avionika u S-70i a UH-60M asi z devadesáti procent shodná. 

 

UH-60M je verze určená pro americkou armádu a veškerá práva k vrtulníku vlastní americká vláda. Proto UH-60M nemůže nabízet k prodeji Sikorsky, ale pouze americká vláda na podkladě programu zahraničního prodeje zbraní FMS (Foreign Military Sale). Naopak veškerá práva k S-70i vlastní společnost Sikorsky, která tak může vrtulník snadno nabízet na zahraničních trzích bez složitého souhlasu americké vlády.

 

Podle tiskové zprávy zbrojovky Lockheed Martin, která vlastní firmu Sikorsky, ukončení kvalifikačních testů zbraňových systémů S-70M je vyvrcholením šestiletého vývojového programu. V rámci vývoje po dobu dvou let probíhaly testovací střelby ve výcvikovém prostoru Yuma v Arizoně.

 

Základním rysem S-70M je kulové zaměřovací termovizní elektrooptické pouzdro (včetně denní kamery a laserového značkovače) a sada univerzálních pylonů ESSS (External Stores Support System). Pod pylony lze zavěsit kulomety ráže 12,7 mm, rotační kulomet ráže 7,62 mm, řízené i neřízené střely Hydra a PTŘS Hellfire. Stejně tak ESSS pojme i přídavné nádrže (až 4× 870 l).

 

Účinek řízené 70mm střely APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) s bojovou hlavicí M282. Hlavice prorazila boční pancíř transportéru M113 a explodovala uvnitř. Otázkou je, jak by si vedla proti nejnovější generaci BVP, především při útoku z přední polosféry.

  

Do avioniky S-70M byl integrován systém řízení palby, který může ovládat každý ze dvou pilotů. Při použití hlavňové výzbroje nebo raket jsou na displejích pilotních přileb zobrazeny cílové údaje, které umožňují pilotům manévrovat vrtulník tak, aby získal vhodnou pozici pro palbu proti statickým i pohyblivým cílům.

 

„Sikorsky značně zjednodušil složitý úkol zničení cíle z velké vzdálenosti tím, že avionika vypočítá komplexní balistiku požadovanou pro efektivní vedení palby,“ uvedl Bill Gostic, viceprezident divize pro světové vojenské systémy a služby firmy Sikorsky. „Jakmile jsou zbraně a infračervený elektrooptický senzor integrovány s existujícími ovládacími prvky a avionikou vrtulníku Black Hawk, mohou mezinárodní armády přidat externí křídla (ESSS – pozn. red.) a zbraně za méně než tři hodiny, aby mohly provádět středně náročné bojové mise.“

 

Dlužno dodat, že již před několika lety dokončil Izrael integraci PTŘS Spike-ER na vrtulníky Black Hawk. Stejně tak se kolumbijská armáda  rozhodla na své „černé jestřáby“ umístit střely Spike-LR, Spike-ER a Spike-NLOS (s rozsahem 25 a více kilometrů). Není ale jasné, zda jde o čistě národní řešení, nebo takto upravené vrtulníky lze dodávat i zahraničním zákazníkům (např. AČR).

 

Ozbrojený S-70M může provádět úderné operace, ozbrojený doprovod a podporovat palbou pozemní síly. S ESSS vrtulník přepraví deset vojáků a dva palubní střelce s dvojicí kulometů ve dveřích. V případě protipancéřové konfigurace S-70M pojme až 16 střel Hellfire.

 

V každém případě česká ministryně obrany plánuje spustit nové výběrové řízení na nákup víceúčelových vrtulníků. Kromě původních uchazečů mohou své nabídky předložit také další firmy, teoreticky tedy i firma Sikorsky s vrtulníkem S-70M.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rakouské granáty pro Armádu ČR

Česká zbrojovka dodá české armádě nové útočné a obranné granáty od rakouské firmy ARGES, dceřiné ...

NÁZOR: Obrana ve stínu Hvězdných válek

Minulý týden jsem se dostala do rozličných médií díky kolegům z Pirátské strany a mému výroku ve ...

Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za spolupráce s Evropskou obrannou agenturou EDA (European ...

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách německé firmy KMW (Krauss-Maffei Wegmann) v ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • TF_HU
  10:24 14.02.2018

  Jane, z mého pohledu to neberu nijak útočně, jen mi to přijde jaksi na hlavu postavené. Z komentářu je vidět, že někteří čtenáři mají problém pochopit, že článek na AN není ...Zobrazit celý příspěvek

  Jane,

  z mého pohledu to neberu nijak útočně, jen mi to přijde jaksi na hlavu postavené. Z komentářu je vidět, že někteří čtenáři mají problém pochopit, že článek na AN není vyjádřením úmyslu, nebo nějakého rozhodovacího procesu na MO ČR, ale jen dedukcí AN.

  Ozbrojených vrtulníků létá mraky, nasazeny byly i v Iráku. Proto mě udivujě věta, která říká, že ve světě takový vrtulník nelétá. No, překvapení létá.Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  10:21 14.02.2018

  Neodpoustím si k tomu GŠ. Nechápu, že může Bečvář takto blábolit aniž by to jakýkoliv novinář nějak rozmáznul. Tak si k větě Bečváře "ozbrojené síly velkých států mají mimo ...Zobrazit celý příspěvek

  Neodpoustím si k tomu GŠ.
  Nechápu, že může Bečvář takto blábolit aniž by to jakýkoliv novinář nějak rozmáznul.

  Tak si k větě Bečváře "ozbrojené síly velkých států mají mimo jiné více druhů helikoptér. Česko však musí vystačit s jedním typem a malým počtem strojů, takže požaduje plnění širšího spektra úkolů."
  doplňme
  AČR: sokol, Mi8 (salon), Mi17, Mi171, Mi24 + nový víceúčelový
  aniž by kdokoli z géniů na GŠ řekl co se tedy vyřadí, aby platila ta věta Bečváře. A vyřadit by se toho muselo hodně.

  AČR nás krmí jak její vrtulníky a letadla jsou součástí IZS (transplantace, LZS) atd.. Ok marketing nicméně doplňme si tedy další typy - vše placené z veřejných financí (AČR+IZS+výcvik).
  Policie: Bell 412, Ec 135,
  LOM : Enstrom 480

  takže z mých daní platí 10 milionový stát 8 (9) druhů vrtulníků a GŠ řekne veřejně takový blábol..Skrýt celý příspěvek

 • Mossback
  10:18 14.02.2018

  Vrtulník dle armádních specifikací - víceúčelovost, kanónová a raketová výzbroj, schopnost přepravit výsadek, bojově nasazený - samozřejmě existuje. Pro výběrové řízení však ...Zobrazit celý příspěvek

  Vrtulník dle armádních specifikací - víceúčelovost, kanónová a raketová výzbroj, schopnost přepravit výsadek, bojově nasazený - samozřejmě existuje. Pro výběrové řízení však nepřipadá bohužel v úvahu, protože se jmenuje Mi-8/17/171...

  Když si ale odmyslím to prověření v boji, tak ozbrojených víceúčelových vrtulníků létá u různých letectev po světě tolik, že jenom žasnu, jakou vědu jsme z toho u nás schopní udělat.Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  10:17 14.02.2018

  Jane,

  v tomto: ale vrtulník s požadovanou výzbrojí nebyl dosud testován, proto ani certifikován, natožpak tedy ještě ověřen v boji.

  Jane,

  v tomto: ale vrtulník s požadovanou výzbrojí nebyl dosud testován, proto ani certifikován, natožpak tedy ještě ověřen v boji.

 • Rase
  10:17 14.02.2018

  kazd: Poláci chtějí modernizovat krom tanků, i Dany. Údajně se české firmy o tohle dost zajímají a VOP CZ by se patrně chtěla nějak zapojit. Oni už s poláky nějaký čas jednají, ...Zobrazit celý příspěvek

  kazd:
  Poláci chtějí modernizovat krom tanků, i Dany. Údajně se české firmy o tohle dost zajímají a VOP CZ by se patrně chtěla nějak zapojit. Oni už s poláky nějaký čas jednají, tak potenciál zde určitě je. Modernizace houfnic oplátkou za prodej vrtulníků S70, mi přijde v pohoděSkrýt celý příspěvek

 • Qaxi
  10:16 14.02.2018

  @juhelak Mně ten požadavek na použití v záchranném systému docela sedí na "přepravovat vojáky a materiál, evakuovat z bojiště raněné" to je to co od něj bude IZS chtít ... ...Zobrazit celý příspěvek

  @juhelak

  Mně ten požadavek na použití v záchranném systému docela sedí na "přepravovat vojáky a materiál, evakuovat z bojiště raněné" to je to co od něj bude IZS chtít ... specializovanou záchranku asi ne, ale pamatuju co ty mixéry dělali za povodní - evakuace ze střech, dovoz potravin a vody do bezpečných, ale odříznutých enkláv, rychlý převoz záchranářů a specialistů ...

  Takže tento požadavek mi vůbec nevadí. A vzhledem k požadavku "pod/při věšené výzbroje" si dokážu představit i "přimontování" navijáku na práci s lehkým podvěsem.Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  10:15 14.02.2018

  Osobně mám zatím z toho všeho docela smíšené pocity, a to hlavně protože jak to vůbec vypadá s bitevníky v AČR? Za poslední dobu jsem několikrát četl že budou vyřazeny bez náhrady ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně mám zatím z toho všeho docela smíšené pocity, a to hlavně protože jak to vůbec vypadá s bitevníky v AČR? Za poslední dobu jsem několikrát četl že budou vyřazeny bez náhrady pak zase že ne, pak zase že tak a pak zase že onak. S-70M je sice vynikající stroj a bylo by hezké ho vidět ve výzbroji AČR, ale za jakých podmínek. Pokud by nákup těchto strojů znamenal zbavení se bitevníků, tak by mi to přišlo krátkozraké. Pokud by se ovšem do budoucna plánovalo pořídit k tomu i nové bitevníky jo tak to by bylo paráda i dobrá volba. Ikdyž já osobně jsem spíše zastáncem kombinace UH-1Y a AH-1Z, ale kombinaci S-70m a nějaký ten bitevník bych se taky nebránil.
  Někdy mi hold postoje MO a AČR připadají takové rozmazlené. Chtějí všechno a přitom ani neví co konkrétně, ale je to možná nebo spíše určitě je to dáno tím, že já osobně nemám moc přehled v plánech AČR do detailu.
  No čas ukáže vše.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  10:15 14.02.2018

  Tak nějak mi to přijde jako špatná komedie..... nejdřív se porovnávají stroje jako H145 a pak to nakonec skončí u něčeho jako S70( což je spíše náhrada mi17) a při této cestě se to ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak nějak mi to přijde jako špatná komedie..... nejdřív se porovnávají stroje jako H145 a pak to nakonec skončí u něčeho jako S70( což je spíše náhrada mi17) a při této cestě se to vezme přes Venom......
  Opravdu je videť že na GŠ přesně vědí co chtějí a jakékoliv rozhořčení veřejnosti je nesmysl...... jinak jsem pro zavedení hotového vrtulníku žádný desetiletý vývoj a integrace PTŘS to by nás přišlo na tolik, že už si rovnou mužem pořídit bitevniky .... zamyslel se někdo nad tím na GŠ?Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  10:07 14.02.2018

  Podle se nemůže podmínkama dostat Sikorsky s S 70 na úroveń FMS s UH-60M. Ale mohlo by se podařit dojednat nějaký kšeftík na ose Poláci (montáž ), Aero kabina atd. oproti nějaké ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle se nemůže podmínkama dostat Sikorsky s S 70 na úroveń FMS s UH-60M.
  Ale mohlo by se podařit dojednat nějaký kšeftík na ose Poláci (montáž ), Aero kabina atd.
  oproti nějaké naší dodávce do Polska (ale čeho ?)Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:49 14.02.2018

  S-70M vypadá velice dobře, to samé zmíněná kolumbijská AH-60L Arpía IV. Řekněme 6ks ozbrojených a 6ks neozbrojených strojů by snad stačilo pro potřeby AČR. Určitě by to ale později ...Zobrazit celý příspěvek

  S-70M vypadá velice dobře, to samé zmíněná kolumbijská AH-60L Arpía IV. Řekněme 6ks ozbrojených a 6ks neozbrojených strojů by snad stačilo pro potřeby AČR. Určitě by to ale později chtělo pořídit, jako náhradu za Sokoly, lehký stroj, třeba H-135. Oba to jsou stroje v Evropě běžné a používají je i státy v okolí.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  09:48 14.02.2018

  Včera sem jí poslouchal..to co říkala že požadavky jsou spatne nastaveny bych jí vzhledem k tomu ze se nepohli za minule období z místa i věřil. Jinak by to netrvalo tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Včera sem jí poslouchal..to co říkala že požadavky jsou spatne nastaveny bych jí vzhledem k tomu ze se nepohli za minule období z místa i věřil. Jinak by to netrvalo tak dlouho..Pokud je v pozadavku konfigurace kterou nikdo nenabízí a musel by ji zvlast pro nás složit, tak je to špatně.
  Na rozdíl od Stropnického je za Šlechtovou vidět kus práce na MMR, takze sem optimista.
  Co se týče těch požadavků tak muze být i chyba u politiků když požadují aby ten vrtulnik mohl bých nasazován i jako záchranka atd..to ale snad ustoupí když je v řešení státní letecká záchranka..tam mohou vzít třeba něco od Airbusu nebo od Bell.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  09:45 14.02.2018

  TF_HU - a která část citace není pravdivá? Neberte ten článek tak útočný, to opravdu není.   Že ministryně chce bojem ověřený vrtulník, vždyť to uvedla v rozhovoru:"Chci ...Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU - a která část citace není pravdivá? Neberte ten článek tak útočný, to opravdu není.
   
  Že ministryně chce bojem ověřený vrtulník, vždyť to uvedla v rozhovoru:"Chci ujištění, že nebudeme kupovat vrtulníky na papíře. Máme strategii vyzbrojování, která říká, že budeme kupovat pouze takovou techniku, která už létá a už někde bojuje."
   
  No a ne každý vrtulník, o kterém výrobce prohlašuje, že může nést zbraně, opravdu s těmi zbraněmi lítá v nějaké armádě nebo byl dokonce někde nasazen.
   
  V čem tedy vidíte nesmyslnost?Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  09:39 14.02.2018

  možná kokpit...asi...nepamatuju se přesně :-)

  možná kokpit...asi...nepamatuju se přesně :-)

 • TF_HU
  09:39 14.02.2018

  Trochu mě udivuje, že nikde v článku nezaznělo nic o MH-60L DAP...který používá 160 SOAR již několik let.

  Trochu mě udivuje, že nikde v článku nezaznělo nic o MH-60L DAP...který používá 160 SOAR již několik let.

 • Molle
  09:37 14.02.2018

  Nevyrabi neco pro Sikorskeho Aero?

  Nevyrabi neco pro Sikorskeho Aero?

 • TF_HU
  09:35 14.02.2018

  Otázka tedy zní, jestli AČR akceptuje dostupný otestovaný vrtulník, který nebude tak „dokonalý“, nebo vezme na svá bedra veškerá rizika vývoje nové verze vrtulníku. Výše uvedené ...Zobrazit celý příspěvek

  Otázka tedy zní, jestli AČR akceptuje dostupný otestovaný vrtulník, který nebude tak „dokonalý“, nebo vezme na svá bedra veškerá rizika vývoje nové verze vrtulníku.

  Výše uvedené si na svá bedra určitě VzS nevezme, mám pocit, že už to jednou zaznělo v souvislosti s AW139M, která má podobný problém.Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  09:31 14.02.2018

  Ministryně obrany si však přeje certifikovaný a ideálně bojem prověřený vrtulník. To je zásadní rozdíl oproti strojům, o kterých sice výrobce prohlašuje, že v případě zájmu mohou ...Zobrazit celý příspěvek

  Ministryně obrany si však přeje certifikovaný a ideálně bojem prověřený vrtulník. To je zásadní rozdíl oproti strojům, o kterých sice výrobce prohlašuje, že v případě zájmu mohou být osazeny PTŘS, ale vrtulník s požadovanou výzbrojí nebyl dosud testován, proto ani certifikován, natožpak tedy ještě ověřen v boji.

  By mě zajímalo, kam na takové pravdy chodíte...Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  09:27 14.02.2018

  Pardon, ale tohle je špatná dedukce. Původní TTP a obávám se, že ani dnes ty upřesněné nepožadují vrtulník takové kategorie.

  Pardon, ale tohle je špatná dedukce. Původní TTP a obávám se, že ani dnes ty upřesněné nepožadují vrtulník takové kategorie.

Načítám diskuzi...

Stránka 33 z 33